Actie „Dank u wei zuster, alstublieft moet zorgen voor kileine a 'entie voor zusters en broeders... Belan; (wekkende expositie in museum I ioymans- an Beuningen Stort op giro 9399 rs. J. Bastiaans stelt vra. (en over communicatie overheid-burgerij Werkg roep moet studie maken van maatregelen Inbraak bi kegelbaan Bonden akkoord loonregelin r Eurotax Meisje door bromfietser aangereden SVC behaalt nipte zege flora nï Bromfietser - botst tegen lantaarnpaal Gloednieuwe trommels voor 20-jarig muziekkorps am slaat in pan - brand e ACTIEVE MEDEWERKSTER Comité WISSELKOERSEN Beeldhouwers Begaafd Volleybal Geslaagd DINSDAG 30 JANUARI 1968 HET TRUE VOLK PAGINA 1 (ADVERTENTIE) EXCLUSIEVE VOOR JAARS COLLECTIE JAPONNEN DEUX-PIÈCES Zo'n dankbare patient is de 47-jarige winkelier P. C. Mout haan uit de Van Hallstraat 19 te Schiedam. Vorig jaar maak te hij als patiënt de „verpleeg dag" mee. Op die dag krijgen de patiënten een leuke trak tatie van het ziekenhuis. Bij „Piet" Mouthaan rijpte toen het idee om de verpleeg dag in 1968 ook voor het ver plegend personeel feestelijk te maken door hen namens de Schiedamse bevolking onder het motto „Dank u wel zuster, alstublieft" een kleine attentie aan te bieden. (Van een onzer verslaggevers) Drs. J. Bastiaans, lid van de Schiedamse gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid» ïs van mening, dat er in Schie dam op korte termijn een werkgroep zou moeten worden ingesteld ter bestudering van de maatregelen, die zouden moeten worden getroffen om evenals in Vlaardingen met succes een wijkvoorlichtings- en inlichtingenbureau te stich ten. Zoals bekend heeft drs. Bas tiaans tijdens de in december gehouden begrotingsdebatten een warm pleidooi gehouden voor de aanstelling van een sociaal raadsman, die de com municatie moet bevorderen tussen de burgerij en de over heid. A, Schilperoord Zn SCHILPEROORD SCHILPEROORD SCHILPEROORD w. HESTER N.V. Dankbare patiënt Mouthaan: raas- iets terugdoen op verpleegdag (Van een onzer verslaggevers) n ie wel eens moest worden opgenomen in een ziekenimis en daaruit geheel genezen werd ontslagen zal met dankbaar heid terugdenken aan de hulpvaardigheid van het ver plegend personeel, de zusters en broeders, die dag en nacht klaar stonden ora de zieke zo goed mogelijk te verzorgen. Eenmaa: weer thuis zal men zich de opbeurende glimlach en de onverstoorbaarheid herinneren, waarmee jonge ver pleegsters de kussens opschudden en een bed weer schoon maakten, dat bevuild was. De belangwekkende expositie in Museum Boymans-van Beunin gen, die is aangekondigd als „Het cublsme in Praag en de verzame ling Kramar" omvat meer dan honderd schilderijen en plastieken die tot nu toe in Nederland niet te zien zijn geweest. De negen Tsjechische vertegenwoordigers van het Praagse cublsme zijl allen geboren tussen 1882 en 1890 met uitzondering va Fr antisec Xupka, een der grootsten en meest bekenden, die van 1871 is en stierf in 1957. DE VAN EN hebber wij zojuist ontvangen Van elk model slechts enkele stuks Komt u morgen eens bij ons langs' /oor moeder en dochter MODEWW3AZUT Broersvest 111. Alleenverkoop (Van een onzer verslaggevers) De 19-jarige A M de Weerd uit Maassluis is maandagmiddag om streeks Vijf uur op de afnt van de Rotterdamsedijk naar het Boerhave- pjeln met zijn bromfiets tegen een lantarenpaal gebotst Het ongeluk liep nog goed af. De jongeman, die plotseling onwel werd en de macht over het stuur verloor, liep geen ernstig letsel op Voor alle zekerheid is hij ter obser vatie opgenomen in het Gemeente Ziekenhuis. De uit ruim tachtig senioren en junioren bestaande Rijnmondband viert in april het twintig jarig bestaan en zal dan waar schijnlijk beschikken over een ge heel nieuw instrumentarium. Een oud-papieractie zal de daarvoor benodigde financien moeten opleveren. Een „voorproef je" kon men deze week al bewon deren: 24 nieuwe trommels, die gepresenteerd werden door de stralende in rode uniformen en zwarte baret gestoken leden van het tamboer- en pijperkorps Voor het jubileum gaat men nieuwe werken (moderne arrangementen) instuderen. Met de nieuwe trom mels zal het wel lukken, zo te zien Nergens in Nederland heeft een dergelijke geste tot nu toe nog ge stalte gekregen. „Piet" Mouthaan wil het dit jaar op zondag 12 mei (de verpleegdag valt in 1968 samen met moederdag) gaan proberen, maar heeft daarvoor de financiële steun nodig van de burgert). Als zijn actie nlaagt zullen de ruim vijfhonderd zusters en broeders van de ziekenhuizen, bejaardentehuizen en andere verzorgingsinstellingen ln Schiedam een geschenk in de vorm van een doosje bonbons of sigaren ontvangen. i ''jj. Een groot aantal van de geexpo- seerde werken is afkomstig van de verzameling van de Praagse kunst historicus Vincene Kramar, thans m het bezit van de Nationale Gele- ïjj te Praag Reeds voor de Eerste Wereldoorlog bouwde hij zijn be roemde collectie cubistische schilde rijen op, waarvan hier belangrijke doeken van Picasso, Bracjue en D«~ rain aanwezig zijn Kramar was nauw verbonden met de avant-gardistische Praag se Kunstenaarsvereniging, opge richt in 1911 en heeft vooral ook door zijn verzameling het culturele leven te Praag sterk beïnvloed. Mede onder zijn invloed onderhiel den de Praagse kunstenaars nau we contacten met Parijs ;sn dan bovenal met de nieuwst» stroming het cubismc. Nauwelijks minder opvallend is echter de invloed van het expressio nisme. De Noors» schilder Edward (Van een onzer verslaggevers) Wie de actie „Dank u wel zus ier, Istubheft!" van de heer P. C. Mouthaan, Van Hallstraat 19, tel. 265349, wil steunen, kan een bijdrage storten op girorekening 939S van de Nederlandse Mldden- standsbank ten name van de heer Mouthaan onder vermelding van het motto „Bank u wel zuster, alstublieft". Men kan ook terecht bij de Amro-bank, de Algemene Bank Nederland, Boerenleenbank, Mees en Hope, Slavenburg'! Baak en alle kantoren van de Spaar bank Anno 1820. P. C. MOUTHAAN „Dank u wel zuster, alstublieft.'" wordt gesteund door een comité van aanbeveling, bestaande uit burge meester H. Roelfsema, de jeugdps- dlkant ds. A. Ie Coq, SBLO-voorzit ter A. de Jong, de directeur van de Nederlandse Middenstandsbahie, de heer Heerden, SG-voorzltter Leen' derts, pastoor E, J. M. Robben OP en de voorzitter van de Handels- en Bedrijfsraad, G. P, Verhulsdonk. De geneesheer-directeur van het gemeenteziekenhuis, dr. J. H, van de Berg, en diens collega van de Dr. Noletstichting, dr. A, L. J. Kunze, gaven hun toestemming aan de actie, onder voorbehoud, dat het geen „steun-actie" wordt. Dat wordt het ook niet. De zusters en broeders krijgen slechts een kleine attentie, precies zoals de „moeders" die dag thuis ook een „aardigheidje" van man en kinderen ontvangen. „Kjjk," zegt Mouthaan, „op de mor gen van de verpleegdag moeter de verpleegsters het idee krijgen, dat heel Schiedam nu ook eens iets voor hen gedaan heeft. Heus, een bijdrage van 5,of 7,50 is genoeg, als we raaar aan ruim 5000,— toekomen. Het is echt niet de bedoeling om het verplegend personeel te bevoordelen; het is geen liefdadigheid. Het is zuiver en alleen erom begonnen om nu ook eens aar dig voor hen te zijn. Deze mensen verrichten werk, waarvoor nog altijd een bepaalde roepmg bestaat. Maar ik vind het een „hondebaan". Man, ze maken je bed schoon alsof ze een kopje staan af te wassen Ik hoop van harte, dat deze actie een succes wordt Zondagmiddag zijn twee personen auto's op de Kraiingse Plas laan ln Rotterdam tegen elkaar gereden, nadat een van hen de macht over het stuur was verloren Beide voer tuigen werden zeer zwaar bescha digd Een der bestuurders, de 42-ja- nge mevrouw J H de Krou uit de Favrestraat is met een kniewond en hoofdklachten in het Bergwegzieken huis opgenomen (Van een onzer verslaggevers) Tussen 5 en 7 uur gisternamiddag is ingebroken in de kegelbaan van de Stads Doelen in Delft. Gisteravond kon de politie ai de hand leggen op de daders. ZU hadden uit een lade van het buffet een bedrag van 240, een transistorradio en wat pakjes si garetten meegenomen. De twee da ders, de 20-Jarige laboratorium- bediende uit Delft C C W. en een 14-jarige Delftse scholier bekenden direct na arrestatie In tal van iteden laat die commu nicatie nogal te wensen over, omdat de burgers vaak niet weten welke weg ze moeten bewandelen om bij de overbeid een bepaalde kwestie aan de orde te stellen. In Vlaardingen is het wijkvoor- lichtings- en inlichtingenbureau in de nieuwe wyk Holy een zodanig succes geworden, dat ook ia andere wijken dergelijke bureaus zullen wor den geopend Daarom stelt drs. Bas tiaans het college van burgemeester en wethouders vragen over deze zaak. Hebben burgemeester en wethou ders, aldus zijn eerste vraag, kennis genomen van de persberichten (o.a. in de Nieuwe Rotterdamse Courant) van 26 januari, die vermelden, dat het wijkvoorlichtmgi- en Inlichtin genbureau in de Vlaardingse wyk Holy een zodanig succes is geworden, dat ook m andere wijken van die ge meente zulke bureaus zullen worden geopend' Zijn B en W bereid om spoed te betrachten met de bestudering van de maatregelen, onder meer als <te onder de eerste vraag bedoelde, die beogen het contact tan de overheid met de burgerij te verbeteren' Dr». Bastiaans verwijst zelf ook naar zijn algemene beschouwing tij dens de begrotingsdebatten en de daarop door bet college gedane toe zegging. Ten slotte «raagt hij of S. en W, bet met hem eens zijn, dat men om spoedig tot daden te gera ken, op korte termijn een werkgroep zou moeten instellen die zich met deze kwestie bezighoudt. Naast de geïnteresseerde burgers zouden volgens drs. Bastiaans ook enkele raadsleden in dia werkgroep zittmg moeten nemen. Indien B. en W. zijn vragen bevestigend beant woorden, wil drs. Bastiaans weten of zij bereid zijn op korte termijn stap pen te ondernemen. SCHIEDAM (ANP) De ver- voers bonden hebben gisteren in prin cipe overeenstemming bereikt met de directie ut de N,V. Eurotax in Schiedam over de loonregeling voor de ongeveer 150 taxichauffeurs die in dienst zijn van deze op een na grootste taxi-onderneming van Ne derland. Materieel komt het bereikte ak koord overeen met het bemiddelings voorstel van de commissie Van d«r Dussen, dat inmiddels ook in Haar lem werd aanvaard. Dat wil zeggen, er zal een nabetaling plaatsvinden over 1967, er komt een loonsverho ging en de ziekengelduitkering wordt verhoogd. Alleen de bedragen ver schillen in Schiedam met het bemid delingsvoorstel De uitkomst is evenwel gelijk Het resultaat van de overeenstemming zal deze week nog ter beoordeling aan de leden warden voorgelegd De Katholieke bond van vervoexsperso- neei is bijzonder blij over het be reikte akkoord. In Schiedam was nog geen ultimatum gesteld. Engels pond Amer. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenr. schilling Escudo's 860 8691 3 601 3 601 73 38 —7341 7.251 7 261 82 914 -83 96» OS ÖJ5 BS «Bi 90 12 —90 17 48.334 —48.384 50 47 —50 52 3 324 3 321 57 704 —57 754 1333 —1394 12 594 —12 61 Munch (1863-1944) wiens werk van onmiskenbare invloed geweest is op het ontstaan van het Duitse expres sionisme, had in 1905 een expositie in Praag en ook diens invloed is in de werken van de Praagse kunste naars duidelijk merkbaar De aan duiding van de tentoonstelling onder de naam Het kubisme te Praag is dan ook volledig, zij houdt meer in. De werken die men kubistisch kan noemen ontstonden voornamelijk omstreeks 1910. Van de meat, schilders zijn er ook doeken- aanwezig uit hun natura listische periode voor hun overgang naar het kubisme. Na het einde van de Eerste Wereldoorlog ontwikkelden vrijwel allen izch naar hun eigen aard, naturalistisch, vrij van het kubisme en ook die werken nemen in de expositie een niet onbelangrijke plaats in. Er xyn twee beeldhouwers onder de negen Praagse exposanten en van die twee is de veelzijdig bewogen Otto Gutfreund (1889—1927) de grootste. Hij is een szer begaafde met een rijke fantasie en een tel kens opnieuw verrassende oorspron kelijkheid. Van zijn werken in brons, meest klein van formaat zouden er tien- en meervoudig vergroot indruk wekkende monumenten kunnen zijn. Ook de plastieken van Emil Fiüa (1882—1953) wiens kunst verwant Is aan de kubistische uitingen van Gutfreund hebben een eigen karak teristieke expressie, afwijkend van wat in het vesten aan kubisme is gecreëerd. Hij is tevens als schilder sterk vertegenwoordigd en een van de meest begr (den. In 1907 maakte hij nog naturalistische schilderijen met een min of meer romantische inslag. Eén van zijn beste kubis tische schilderijen (no. 18) stamt uit 1914. Behalve die beiden zou ik als be langrijkste vertegenwoordigers van het Praagse kubisme Antonin Pro chacks (18821945) en Capek willen noemen, terwijl ook Kubista o.a. met zijn Sint Sebastiaan en ondanks zijn Pierrot er verwantschap mee heeft Ds andere Praagse schilders, in hun veelzijdige genres zeker geenszins onbelangrijk, hebben met het kubis me slechte zijdelings te maken. Het zijn Kremlteka, Ja Jan Zrzavy en Spala. zen groep vroege wei ken van Picas so. Braque en Derain is een tentoon stelling van bijzondere betekenis op zichzelf Wie zich daarin verdiept zai bemerken dat de kunst van de Tsje chen een volkomen eigen karakter heeft, dat moeilijk in een kort be stek ia vast te leggen. Voor zover de Praagse schilders zich op het ku bisme hebben geïnspireerd, lijkt het mij toch, dat die Franse invloed m 't algemeen een Ietwat geforceerde theoretische stimulans is geweest. De ontwikkeling van het kubisme in Parijs lean men als een natuurlijke, een logische ontwikkeling ervaren, die in eik geval slechts ten dele voor de ontwikkeling van het Praagse ku bisme kan gelden. PIET BEGEER (Van een onzer verslaggevers) D« zesjarige Monica van der Vel den uit Schiedam is maandagmid dag ln de Maasdamstraat in Schie- dam-zuid door een bromfietser ge grepen toen zij plotseling tussen de geparkeerde auto's door, de straat overstak. De bestuurder van de bromfiets, de zestienjarige scholier A. M. D. uit Schiedam, kon een aanrijding on mogelijk meer voorkomen. Monica moest met een gebroken been wor den opgenomen in de Dr. Noletstich ting. De begaafde Kupka, die thans "n grote expositie in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam heeft, waar over hier nog 'ei geschreven zal worden is de meest veelzijdige, de krachtigste, de meest geiadene van de groep, de kunstenaar, die het meest overtuigend naar het hoogste reikt. Hij is tevens de enige die zijn non-figuratieve In stelling: trouw is gebleven. De collectie Kramar, een uxtgeie- (Van onze sportredactie) Het eerste herenteun van de Schie damse Volleybal Clnb heeft een be- nauwde xege behaald tegen het ster ke MVC 2 uit Moordrecht. Nadat de Schiedammers de eerste set met groot verschil wonnen, ging de 2e set vlot verloren. De derde set was weer voor de Schiedammers, waar- MVC de zaak weer gelijk trok. Moeizaam streden belde ploegen in de laatste set voor het puntje, rat op het nippertje winst voor SVC bracht. Heren 4 verloren wederom, dit to d met 3—0 van Set Up 2. De ju nioren ten slotte zegevierden met 3—0 over de Jon gem van Time Out. Bij de dames kwamen alleen het 2e en het 5e in het veld. Dames 2 stelde bijzonder teleur door drie maal een fünte voorsprong uit han den te geven, wat een 3—O-nederlaag tegen ZVE 2 tot gevolg had. Dames 5 draalt nog steeds goed mee. Ditmaal werd CW 2 met 3—0 geklopt. In het Gemeente-ziekenhuis te Schiedam slaagden voor het op 25 januari 1968 gehouden examen voor de aantekening kinderverpleging: zr F, Brand, zr. E. Leenstra, zr. M, M. Koster. (Van een onzer verslaggevers) Gisteren ontstond ln een woning in de Johan Evertsenliun te Maassluis brand doordat de vlam in de pan sloeg. Toen de brandweer arriveerde had -ren agent van politie reeds het brandje geblust met een snelblusser uit een politieauto. De benedenverdieping van de wo ning liep enige waterschade op door dat de bewoonster met emmers water getracht had de brand te blussen. Gistermiddag is de 7-jarige Ingriö van Dijk van de Dr. Kuyperkade m Maassluis in de Vliet gevallen. De 19-jarige bromfietser A. J. v. d. Sar stapte onmiddellijk van zijn brommer, ging het water m en haalde Ingrtd weer op het droge. In grid is door een politieauto naar huis ge bracht. Zij kon niet zwemmen Zij liep geen nadelige gevolgen op van haar bad. Teiniaan 10—34 Schiedam Telefoon tS T3 67 Van at i,— per week weekendta- >n vanaf volop t SJB3 voor dames- en aerenXJedüa* van at 2,50 per weet. foor diverse schemerlampjes en alle noorten verlichting vanaf 11M per week. foor de winter, desene. laken» enz i 2.~ oer week Ltps&ton Heiene de salon voor de betere PERMANENT Stroomloc: voot leder baar ge schikt. fT.SC; Helens tiéde per- ansnt, de meest Ideals natuur lijke permanent. 110.- Oratie baJaa en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélé- ne. Bembrandtlaan 22, Schie dam, tel. inn 170. 1.— reductie op deze advertentie 4» - TFL.K7JM SCHIEDAM Voor onze verkoopafdeling vragen wy een Leeftyd 18 jaar. ;%nVÜUdlK administratief hch met AROERSVELD 67 - SCHIEDAM - TEL 26 48 55

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1