Op stap met amateur- speleoloog Den Brabander WALBO kV. A Jubilarissen ANB gehuldigd Van Meel is geëngageerd kunstenaar 99 99 Goederentrein bijna uit rails m Vergissen is menselijk Meisje bij botsing gewond In het huis aan Parkweg rinkelt in het holst van de nacht het vervloekte zwarte apparaat9 Over een maand meer nieuws over wielerbaan Ad j.-directeur van HAL met pensioen Nat pak Varkensoren I Aatomobie&ödrijf Citroen-agent Burgerlijke Stand Boosaardig Brutaler SSCHSEDASüSc! ZAAIERTJES WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 3 *1 (Van een onzer verslaggevers) Het afdalen in een toeristengrot tijdens de vakantieperiode, is een aangelegenheid waar men, vanwege de geringe krachts inspanning en de vele bezienswaardigheden, graag enige tijd voor over heeft Men gaat dan, vanwege de lage temperatuur, gestoken in een dikke trui en warme broek beginnen aan een ondergronds „avontuur". Op uitnodiging van de Schie- damse amateur-speleoloog, de 42-jarige Ed den Brabander, vertrokken dezer dagen uw verslaggever en enkele colle ga-scribenten naar 't in Zuid- België liggende plaatsje Di- nant, om daar enige voor het publiek openstaande, niet be schermde grotten te bezoeken. Dat het doorkruisen van der gelijke grotten een aanzienlijk grotere inzet van de bezoe kers vraagt dan de toeristen grotten, "ondervond uw ver slaggever aan den lijve. Nog niet. geheel fit, vanwege het vertrek in een nachtelijk uur, arriveerde de groep rond negen uur in het sprookjes achtige Dinant, waar in een koffiehuis, met de toepasselij ke naam Café de la Grotte, door Den Brabander, die als kers. en is by hem het afdalen in gids optrad, de nodige instruc ties werden gegeven voor een zo veilig mogelijke afdaling. (ADVERTENTIE) Bolcelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 Naar aanleiding van de be langwekkende expositie in de linkervleugel van het Stede lijk Museum te Schiedam van twee jonge Rotterdamse kun stenaars, die zich in de ont wikkeling van de beeldende kunst reeds hoopvol deden gelden schreven we reeds over een dier beiden Jan van den Broek. Thans is Joop Meel aan de beurt. van Hij werd in 1939 te Veenen- daal geboren en werd opgeleid aan de Rotterdamse Academie. In 1962 ontving hij de Drem- pelprijs, ingesteld door de Rot terdamse Kunststichting voor geslaagde studenten bij hun afscheid van de Academie. Rekenschap Indrukwekkend Begaafd .Eens maar nooit meer...' an" bad Ed den Braban- teurspeleoloog tan de Juliana- laan in Schiedam gezegd in een interview over zijn erva ringen, „in zo'n grot is het zó donker. Daar kan je tegen leu nen. Die schachten zijn zo smal dat ze je af en toe gewoon moeten bevrijden." Dat willen we dan wel eens meemaken, dachten de verslaggevers van enkele dagbladen en maakten met Den Brabander een af spraak. Eén dezer dagen kwam zijn telefoontje. „Klas voor 'n niet breedgeschouderde ver slaggever," was ons commen taar en daarom ging een ver slaggever het afgelopen week einde met Den Brabander op stap. "Oct was een goede keus, want deze verslaggever, welis waar stevig gebouwd, maar klein van stuk, kon op sommige momenten gewoon rechtop lopen. Terwijl de overige deel nemers aan dit niet geheel on gevaarlijke uitsapje zich buk kend een weg door de eerste grot baanden, klonk opeens de vrolijke stem van de HVV-me- dewerker: „Waarom bukken jullie toch?" blaar ook voor hem werd het een moeilijk karwei. Het was dermate uit puttend, dat hij aan het slot van zijn artikel opmerkt: „Eens maar nooit meer." Steunend op mieten' en tieten' door donkere grotten volgende grot die wy gaan overwin nen. Deze 86 meter diepe grot heeft een schacht met een afdaling van dertig meter diepte. Voor velen blijkt deze hindernis echter te groot. Door de smeltende sneeuw is er in de schacht een watervalletje ontstaan, die elke volhouder een nat pak garandeert. Het summum wordt bereikt wanneer er door een lage doorgang gekropen moet worden, waarin het kabbelende water ons vriendelijk toelacht. Ed den Brabander deinst ook hier ech ter niet voor terug en met een grjjns op het gezicht neemt hij ook deze meer natte dan moeilijke hindernis. Ed den Brabander, in het dagelijks leven directeur van een technisch tekenbureau, ziet dit ais een hobby. Sinds vier jaar is hy aangesloten bij de Nederlandse sectie van de Belgi sche vereniging voor grotonderzoe- Uitgerust met overals, laarzen, hel men met lampen en een stuk touw om het middel, verdween de groep de diepte in. In de „Trou de Freyer", met de zoals in alle druipsteengrot ten zich vormende staiagmieten en stalagtieten, wordt reeds na het pas seren van enkele gangen duidelijk, donkere, „ia". diepe schachten helemaal Met een brede lach op het ge zicht en. een druipnat pak stak hij zijn hoofd boven de grot en bereidde zich voor om zich van zijn laatste verschoning te ont doen. Nog wat nabibberend maar voldaan stapt hij even later in een nieuwe verschoning Café de la Grotte binnen en bestelt in dat er met dit werk niet gespot dient goed Frans een „opwarmertje" te worden. De eerste tekenen van vermoeid heid komen al tot uiting in de vorm van een zwaar gehijg. Onder bemoe digende woorden van Den Brabander baant het gezelschap zich struike lend, glijdend, klauterend en vooral zwetend een weg door de steeds en gere openingen. Steunend op een 'miet' en zich afzettend aan een 'tiet' tracht men de klauterproblemen op te lossen. Het ..geel me eens een kontje" is dan ook niet van de lucht, terwijl een uitgestoken hand veelal voor opluchting zorgt. Aangekomen in een op 20 meter diepte liggende ruimte, kunnen we de kristalvorming goed waarnemen. „In deze grotwoningen woonden eenwen geleden mensen," legt Den Braban der uit, terwijl hij het sein geeft voor een nog diepere afdaling. Na de lede maten in nlet-alledaagse bochten te hebben gewrongen, bereiken we een donkere ruimte op 36 meter diepte. Hijgend wordt er door iemand op schertsende wijze een sigaret aange boden. die puffend en kuchend wordt opgerookt. Met behulp van de mie ten, tieten en varkensoren, ook een vakterm voor stukken druipsteen, weet het gezelschap zich weer naar boven te worstelen. Er wordt dan ook een zucht van verlichting geslaakt wanneer het daglicht weer te aan-; schouwen valt. Glunderend staart Den Brabander ons aan en geeft de verzekering dat de achter ons lig gende grot nog maar kinderspel is vergeleken bij de Trou d'Eglise. de (Van een onzer verslaggevers» Het heeft maar weinig gescheeld of er zou in de afgelopen nacht een gcrederenterin op het traject Den Haag-Rotterdam uit de rails zijn gelopen. Oorzaak: een gebroken as van een ketelwagen die door ge morste olie uit de met 30 ton ruwe olie gevulde ketel mede door het blokkeren van de wielen veel onheil had kunnen stichten. Het liep echter goed af. Toen de trein omstreeks half drie het station in Delft passeerde zag men dat uit een van de wagens rook opsteeg. Men waarschuwde via de treindienst- geleider van de Nedederiandse Spoorwegen in Rotterdam de Schie- d&mse politie. Die moest de machi nist die toch in Schiedam zou stop pen, op de hoogte brengen. Maar de trein bereikte het station Schiedam niet. Ter hoogte van de Gemeentekwekerij aan de Plesman- straat in de Spaansepolder kwam de trein tot. stilstand door 't blokkeren van de wielen. Het NS-personeei heeft de schade gerepareerd. Ondanks de vele interessante waarnemingen was dit echter voor uw verslaggever - en Den Brabander neemt mij dit hope lijk niet kwalijk - eens maar nooit weer! De deelnemers moeten hun lede maten in niet alledaagse houdin gen wringen. De Franse tekenaar van spot prenten Pierre Pinatei is dinsdag tot een boete van 2000 frank veroordeeld, omdat hij asbakken had voorzien van een weing flatteus portret van pre sident De Gaulle. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond zyn in zaal de Klerk in Rotterdam een aantal jubilarisen van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid gehuldigd. De heer J. C. Trooster, bestuurder in algemene dienst van de ANB reikte de onderscheidingen en de cadeaus uit, nadat hij eerst het een en ander verteld had over het belang van de vakopleiding. Tevens drong hij aan op pensioensverbetering en sprak bij de hoop uit dat de minister geen bezwaren zal maken tegen de werktijdverkorting van een half uur voor bouwvakkers. De cabaretgroep Amstelcabaret versoegde een plezierig programma dat door de ruim honderd aanwe zigen zeer op prijs werd gesteld. (Van een onzer verslaggevers) De 41-jarige Schiedatnse kelner J. C. v. d. H. keek vanmorgen om kwart over vijf na een drukke nacht in een dancing wel vreemd op toen hij het portier van zijn op de BK.-laan. te Schiedam ge parkeerde auto niet kon openen. Maar «een nood. „Dan forceer ik maar een tochtraampje," dacht de ietwat slaperige kelner. Na z'n krachtsinspanning waar bij het raampje volkomen uit de scharnieren werd gewrongen, kwam de man tot de verbijsteren de ontdekking dat zijn sleuteltje ook niet in heit contact paste. Toen hij om zich heen keek ont dekte hij de vergissing. Verderop stond zijn auto rustig te wachten. De kelner had de verkeerde auto uitgekozen. Niet zó vreemd, want deze auto was van hetzelfde merk, van gelijke kleur, met hetzelfde windscherm en had ook een schuifdak. De eigenaar van de auto met het kapotte tochtraampje vond vanmorgen een briefje met het hierboven omschreven verhaal, dat door de politie op zijn juistheid werd gecontroleerd. In 1963 verkreeg hij de koninklijke suhsldie en in 1964 de EM.S.-cul- tuurprijs. Hij exposeerde in 1963 in' de salon van de Maassteden en nam in 196S en 1967 deel aan de Contour van de beeldende kunst in het Prin senhof te Delft. Ik schreef reeds dat beide kunste naars, ondanks een treffend verschil van instelling één belangrijke eigen schap gemeen hebben: ze doen bei den, ieder naar zijn aard, een greep naar het grote. Die greep is bü Joop van Meel zo indrukwekkend, dat ve le bezoekers onmiddellijk bij het bin nenkomen in de zaai, waar de wer ken overzichtelijk zijn opgesteld, zich volledig bevangen voelen in bewon dering. Ze geven zich over; aan een kri tische instelling komen ze niet toe en die wijzen ze zelfs af. Ze wensen niet tot bezinning te komen. De te gengestelde houding is niet minder algemeen. Er zijn er die onmiddel lijk na de eerste indruk een afwij zende houding tonen en het daar dan even kritiekloos bij laten. De verrijking die de kunst ons brengen kan krijgt eerst haar vol ledige kans als men zich reken schap geeft van haar inhoud en de achtergrond die tot haar ontstaan heeft geleid. Joop van Meel is een opvallende verschijning in de wereld van de beeldende kunst Hij verstaat zijn vak en geeft blijk van oorspronke lijke artistieke zeggingskracht, aan gedreven door een bewogen verbon denheid met de medemens als inspi rerende bron. In tegenstelling tot Jan van den Broek is Van Meel een geëngageerd kunstenaar. Zijn enkele vierkante meters grote doeken zijn, soms schijn baar ietwat lukraak en overdadig opgebouwd met een veelzijdig geva rieerde vcrmenschat, min of meer surrealistisch opgedoken vanuit het onderbewus te- Op het graote. indrukwekkende doek Ed den Brabander, klaar voor de afdaling... (Van een onzer verslaggevers) De 12-jarige Anton W. L. Gröne- feld is dinsdagmorgen met zijn fiets in de Lange Kerkstraat, terwijl zijn 9-jarig zusje Johanna achterop zat, frontaal tegen een auto gebotst. De jongen reed in de richting van de Grote Markt en wilde by het oude kerkhof linksaf slaan. Hy stak zijn hand uit. keek keurig achterom, maar zag niet dat uit de andere richting de auto van de 51-jarige werkmeester J, B. van H. naderde. Bij de botsing werd de voorruit van de wagen vernield en de grill verbogen. Anton kwam met wat schaafwonden en de schrik vrij; zyn zusje liep een gebroken dijbeen op en moest in 't Gemeenteziekenhuis worden opgenomen. Geboren: Robert z v J C Jansen en R M Jorissen; Jan P z v J C Goudswaard en A E van Rij: Mirjam F d v F C A Olsthoom en E A M van Benschop; Frans z v W F Leve ring en L M M den Brinker; An nette M H d v A M Groote en C M W van Houten. Overleden: M van Marsbergen 89 jaar; L Overbeeke 54 jr; D G DraaUer 88 jr; J P van Diggelen 77 Jaar: M H Gokke 54 jr; H Hendriks 87 jr tved v A C Meeder: J H van Krieken 60 jr; M G Kruinlger 4 jr. Een rechtbank in Madrid heeft dinsdag een studente uit Bilbao tot een half jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 peseta (ruim 500) veroordeeld, omdat zij vlugschriften had verspreid, waarin opgeroepen werd tot afscheiding van de vier Bas- kische provincies van Spanje. hier is die I ger weer (Van een onzer verslaggevers) TTet is nu at tien keer gebeurd en het zal zich waarschijnlijk nog wel meer malen herha len. In het holst van de nacht, als de bewoners rustig slapen, rinkelt in een huis aan de Parkweg te Schiedam de telefoon. Het anders zo nuttige apparaat is een rust verstoorder geworden. Eén maai, twee maal, drie maal weergalmt het gerinkel door de doodstille huiskamer. In de slaapkamer begint een baby te huilen. Eerst met zachte snikgeluidjes, die allengs over gaan in het aïles overstemmende gekrijs, dat een wreed uit zijn slaap gerukte baby kan produce ren. Weer rinkelt de telefoon. Nu klinken er andere geluiden in de slaapkamer. Een slaapdronken man stommelt het bed uit, terwijl zijn inmiddels ook ontwaakte vrouw zenuwachtig toekykt hoe hy naar de huiskamer waggelt om dat „vervloekte zwarte ding" het zwijgen op te leggen. „Ja met De eerste keer, dat het gebeurde bleef het aan de andere kant treiterend stil, maar nu is de dank 2y de invloed van vele Schiedamse hartversterkingen overmoedig geworden indringster (jawel het is een vrouw en steeds dezelfde» gewoonweg brutaal. „Dag" zegt ze. „hier is die bloed zuiger weer In de huiskamer aan de Park weg luistert een 39-jarige, woe dende man, wiens naam we om begrijpeiyke redenen niet zullen noemen, woordeloos naar hetgeen de hem volslagen onbekende nachteiyke „insluipster" deze keer heeft te zeggen. Tk wil Ard Schenk aan de te- lefoon. Waar is Ard Schenk, verdomme" klinkt het lallend, op de achtergrond flarden van muziek en gelach weerklinken, wat duidelijk maakt, dat de vrouw haar geniepige telefonades Tanuit een dancing of nachtclub onderneemt. Steeds heeft de vrouw een ander verhaaltje, maar wat blijft is het boosaardige ple zier. dat ze er in schept om de rust in het huls aan de Parkweg te verstoren. De man is er weliswaar boos over, maar trekt er zich verder niets van aan. In feite biyft hij er stoïcUns onder, maar het slachtoffer is zyn vrouw, die door het gehuil van de baby zenuw achtig wordt. Voor haar zyn die nachteiyke telefoontjes een ob sessie geworden. Haar man heeft een klacht ingediend by de PTT, die nu een zogenaamd vangapparaat met een bandje heeft geplaatst. Als de vrouw onverhoopt weer zou bellen kan men nagaan waar het tele foontje vandaan komt. ,.ïk heb geen flauw idee wie het zou kunnen zyn. Ik ben me ook van geen kwaad bewust. Je zou zeggen: als je wel eens onenigheid met iemand hebt gehad zou je misschien kunnen nagaan wie het is. Maar. eeriyk, met mijn hand. op mijn hart, ik weet het niet. Mijn vrouw kan het ook niet zijn. die komt vrij wel nooit buiten. ATaar de indringsters schijnt het gezin wel te kennen. Ze slaat de laatste malen vieze taal uit en begint hard te lachen als haar slachtoffer probeert haar tot bezinning te brengen. „Eerst was het bellen en geen antwoord geven, maar nu wordt ze steeds brutaler Zal die overmoed de vrouw fataal worden? Haar bescherming is de anonimiteit. Zodra men er achter is wie ze is. kan haar slachtoffer maatregelen treffen. Thans is de situatie zo, dat men hoopt, dat ze weer opbelt, zodat kan worden geregistreerd waar ze opbelt. Haar beledigende taal staat dan meteen op een bandje. Beit ze niet meer op, dan is de rust in het huis aan de Parkweg weergekeerd. Maar de eerste weken zal men zich zenuwachtig afvragen of voor de elfde maal 't „vervloekte zwarte apparaat" de baby uit zyn slaap zal halen en die sarrende vrouwenstem zal zeggen; .drier is die bloedzuiger weer no 4, zonder titel, zien we In het midden een soort bak op een tafel, volgeladen met wormachtige vormen, die aan de vleespotten van Egypte doen denken. Links en rechts daar boven ontwaren we verholen opge stelde rudimentaire maskers en byv. vormen die zowel patronen ais vin gers zouden kunnen zijn. Aan beide zyden van de tafel zijn sterk gedeformeerde figuren opge steld die een bewogen sociaal-kriti sche instelling verraden. Links, ake lig grijnzend op een suggestief kruk je. zit een verfomfaaid in eikaar ge slagen bokser, kennelijk een kam pioen, want hy heeft een rood, wit, blauw lintje voor zyn oog en net zo'n lint om arm en borst. Als tegenstelling staat rechte een protserige figuur met een dikke dure sigaar tussen zyn tanden. Het is niet doeniyk de ryke inhoud van het symbolische geheel volledig op te sommen en te duiden. De geladen geëngageerde houding van de kun stenaar is in dit schilderij treffend en soms aandoeniyk tot gelding ge komen. Nu is zo'n inhoudvol verhaal op zichzelf niet voldoende de maker tot een begaafd kunstenaar te stempe len. Hy is dat pas als hij zfjn ver haal vakbekwaam heeft vastgelegd met oorspronkelijke artistiek: verant woorde beeldende middelen en dat heeft Van Meel ongetwijfeld gedaan met een rijke fantasie en beheerste geladenheid. Hij is er in en hy staat er achter. zyn steriie kleur, eer koel dan esthetisch is harmonisch naar de eis van zyn instelling. Zijn composities hebben evenals zyn vormgeving een zeer persoonlijk accent en in enkele doeken bereikt hy een grootse ruim tewerking. PIET BEGEER Op de goed bezochte Jaarvergade ring van de rennersclub Schiedam gisteravond gehouden in zaal Irene, heeft voorzitter Henk Brear de le den nog niet veel kunnen vertellen over de wielerbaan. „Vraag daar over niets vanavond, over een maand weten we meer. Dan weten we of we wel of geen wielerbaan krijgen In Schiedam. We zullen dan op nieuw een vergadering uitschrijven en jullie vertellen hoe het ervoor staat." Dit zei voorzitter Breur tot de le den. Een aantal leden die een lange staat van. dienst achter de rug heb ben, kregen uit handen van voorzit ter Breur een herinneringsspeldje. Die trouwe leden waren; de heren P. van der End. J. Letterman, M. Letterman, F. Trommel, G. van Ha len en H. Breur. zy allen maken al 25 jaar deel uit van de rennersclub Schiedam. zy die 12H jaar lid rijn kregen ook een herinneringsspeldje. Dat wa ren de heren J. Blaazer, J. de Bruin, M. de Bruin, M. Vermeulen en J. Gordyn. Aan Jan Brinkman werd een beker uitgereikt voor het behalen van het kampioenschap Crossen, Ook aan andere renners die dit jaar in de pr.'zen vielen wer den bekers uitgereikt. Zondag om tien uur gaan de renners weer van start op het parcours 's-Graveland- sepolder. Het seizoen gaat dan weer begin nen zodat weer iedere week wedstrij den worden verreden. (Van een onzer verslaggeefsters) Op 1 maart gaat de heer J. G. Heiser, adjunct-directeur van de Hol land-Amerika Lfln in Rotterdam, met pensioen. Ter gelegenheid van zjjn afscheid wordt hem een receptie aangeboden die donderdag van 4 uur tot half 6 wordt gehouden in de per soneelskan tine van het gebouwen complex aan de Wilhelmtnakade. Jan Gerrit Heiser werd in 1963 in Rotterdam geboren. Nadat hy het einddiploma hogere handelsschool had behaald, trad hy in 1919 in dienst by Uniiever N.V„ op de accountants- afdeling. In 1935 werd hy lid van het Nederlands Instituut van Accoun tants. Drie jaar later stapte hy over naar de accounlantsafdehng van Philips in Eindhoven. In de oorlog werkte hy op de afdeling Controle van het Rotterdamse stadhuis. Op 1 juni 1945 trad hy in dienst van de HAL, als chef van de afde ling rekenkamer. In juli 1946 werd hy benoemd tot administrateur van de stichting Pensioenfonds 1937 der Holland-Amerika Lyn. In 1947 werd hem algemene procuratie verleend. Met ingang van 1 maart 1957 werd de heer Heiser de persooniyke titel van adjunct-directeur toegekend. NAAR OEENTE. Rottordamsedijk 264, voor tassen, koffers en alle fijne lederwaren. Tel. 2W0I9.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1