Filmkring levert bijdrage aan dodenherdenking met Lumets aangrijpende creatie .De Pandjesbaas was voor het slachtoffer' ,Ik schiet je door de brievenbus dood' Meerdere inbraken in Vlaardingen ZEEMAN'S NYY houclt weer concert in Doelen Politie speelt volleybal Officier van Justitie: Scooterrijder bij botsing gewond VAKANTI ETIJD Maassluis als containerhaven Pandjesbaai Ander mens u m ent „De Viking" opent vaarseizoen in parkvijver Zitvlak verbrand Sleek wo nel KOM NAAR; ONZE, BEDRUPS SCHOOL ,33 Trudi Koelemaii zingt in Schiedam Invalide gewond WISSELKOERSEN VRIJDAG 3 MEI 3968 HET VRIJE VOLK PAGINA 2i Van een onzer verslaggevers) In de Grote of Sint-Janskerk herdenkt de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen (NVEPG) en hel Voor malig Verzet Nederland (VYN) zaterdagavond om half ne gen de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. Ds. W. ons en pater H. J. A. M. Seger beiden uit Schiedam, zullen nis sprekers optreden. Het Harmonie-orkest OBK en het Ko ninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus verlenen muzi kale en vocale medewerking aan deze bijeenkomst. ptfe: (Van een onzer verslaggevers) „Toegegeven, het, slachtoffer was een vechtersbaas en verdachte was eigenlijk geen partij voor hem. Maar hij wist hoe groot de spanning- was en hij had de woning eerder moeten verlaten. Daarom kan hier van noodweer geen sprake zijn. hoogstens van noodweer-exces." (Van een onzer verslaggevers) Trillend van verantwaardiging stond vanochtend een 41-jarige vrouw in Rhoon bij de Rotterdamse politierechter,, mr. G. J. E. Poerink, die tevergeefs probeerde haar woordenvloed te stuiten, voor het hekje. „Het kwam allemaal," zo vertelde ze heftig, „omdat ze me zo judasten. Ik was helemaal over mijn zenuwen heen." (ADVERTENTIE) Vrije tijd, zonnige kleding voor uw vakantie en weekends vindt u bij uw MODEADVISEUR (ADVERTENTIE) IJZERHANDEL ft» Een boek met dit merk Is een waardevol werk eer wordt liet om uur stil bij monument De 23e dodenherdenking begint in gemaakt, dat Schiedam vanavond al om acht urn- in de aula van de Rijks-h.b.s.. waar de Schiedamse Filmkring met de vertoning van de film „The Pawn broker" <De Pandjesbaas) een bij drage wil leveren in de herdenking van het verzet. Men is van plan om ieder jaar een dergelijke filmavond te organiseren. „The Pawnbroker", een aangrij pende film van de Amerikaanse re gisseur Sidney Lumct, die ook „De Twaalf Gezworenen" maakte, toont het leven van een aan de verschrik kingen van het concentratiekamp ontkomen jood. die met een kleine maar goed lopende „lommerd" in zijn onderhoud tracht te voorzien. Het gebeuren speelt zich af in de Newyorfcse wijk Spanish Harlem, de buurt van de Portoricanende film geeft echter steeds de herinne ringen van de jood Sol Nazerman aan zijn leven voor en tijdens de oorlog, waarin zijn gezin wordt uit- gemcord door de nazi's. De „pandjesbaas" kan niet losko men van zijn verleden. Het achter volgt hem van dag tot dag. Hij heeft zoveel mensen gezien en mee- ADVERTENTIE) Gemeente Schiedam DODENHERDENKING 4 SVIE8 1968 In verband met het karakter van de Nationale herdenking van de geval lenen uit de Tweede Wereldoorlog op de avond van 4 mei heeft de Burge meester besloten, dat 1. gesloten moeten zijn van 18.00— 21.00 uur: a. openbare dansinriehtingen; b. alle gebouwen, waarin open bare vermakelijkheden kunnen worden gehouden, tenzij in een zeer speciaal geval in verband met de voorsteling ontheffing wordt verleend. 2. de inrichtingen tot het verbruiken van eet- en of drinkwaren van 18.0021.00 uur alleen muziek ten gehore mogen brengen door mid del van radio-ontvangtoestellen, welke zijn afgestemd op de Neder landse zender Hilversum I en II. Schiedam. 2 mei 1968. "Van een onzer verslaggevers) De 29-jange Spaanse kraanrijder L V. S. uit Schiedam is donderdag middag omstreeks hall drie op het Kruispunt van de B.K.-laan en het St Liduir.aplein met zijn scooter trontaal in botsing gekomen met de auto van de 29-jarige taxichauffeur P .V. De scooter werd totaal vernield, de Destuurder liep een op twee plaatsen gebroken rechterbeen op en moest worden opgenomen in de Dr. Nolet- stichting. De kraanrijder reed over de B. K.-Iaar> in de richting van de Nieuwe Haven en sloeg linksaf, zon- acr op de naderende auto te letten. net hrr.i onmogelijk is nog contact met zijn medemen sen te onderhouden. Hij ieeft air het ware achter een glazen wand. Iedereen die probeert een meer per soonlijk contact met hem tc krijgen, wijst hij af. Dit overkomt cck een sociale werkster, die hem uit zijn isolement wil verlossen. Slechts af en toe komt de ..pandjesbaas" tc. zichzelf en is hij weer de vroegere leraar uit een Poolse stad. Nazer man leeft als een welvarend burger in een omgeving, waar armoede, el lende, misdaad en prostitutie welig tieren. Het raakt Nazerman niet. Zoveel heeft hij al gelsden. dat hij Een scène uit de film „The Pawnbroker" van Sidney Luniet. er zich niet meer mee wil bemoei- en. Maar hij is toch medeplichtig De -'00dse -Panüjesbaas met ajn assistent Jesus bezig met aan deze na-oorlcgse misère en een boekhouding van hun bedrijfje. incident iii zijn winkel maakt hem i duidelijk, dat de buurt-, waarin hij I leeft, ook een soort concentratie- kamp is. f Hij besluit hieraan een eind tc maken en wordt bijna het slacht offer van een roofoverval. Zijn be diende Jesus vangt echter de voor hem bestemde kogels op. Dit maakt een ander mens van de jood: de muur tussen hem en zijn medemen sen is doorbroken en hij kan einde lijk weer de beslissingen nemen, die allang noodzakelijk waren. Met deze film levert de Schiedam se Filmkring inderdaad een belang rijke bijdrage aan de 23c dodenher denking waarvoor zaterdagavond om zes uur de vlaggen weer half stok worden gehesen. Opnieuw zal die avond om zeven uur vanaf de Broersvest een lange stoet naar het monument in de Ger- rit Verboonstraat vertrekken met mensen, die allen nog herinneringen hebben aan de vijf jaren, die zoveel rouw in miljoenen gezinnen brach ten. Als om tien voor half acht de mars begint, de klokken voor de eerste maal beieren en de kapel van het Leger des Heils gewijde muziek speelt bij het eenvoudige monument zullen velen in de stoet weer de af schuwelijke gebeurtenissen aan hun geestesoog voorbij zien trekken. Nauwelijks zal het hoomsignaai voer de twee minuten stilte om acht uur verstorven zijn of ze zullen vol eerbied en ontzag terugdenken aan hun vrienden, die in hun mooiste tijd van hun leven „nee" zeiden te gen de overheersing en d.' met hun leven moesten betalen. Op zondag 19 mei opent de Schie damse Model-Yacht-vereniging De Viking het vaarseizoen. Hiervoor zal gebruik worden ge maakt van de vaarvijver in het Bea- trixpark. Aanvang 10.30 uur. Voor deze gelegenheid zullen on derlinge wedstrijden worden gehou den met zowel radio-bestuurde als met diverse zeilschepen. Tevens zal er worden gedemonstreerd met snelle door diesel voortbewogen mo torscheepjes. 'Van een onzer verslaggevers) Het driejarig zoontje Antoon van de Turkse gastarbeider Achmad van de Parallelweg moest donderdagmid dag met ernstige brandwonden aan het zitvlak worden opgenomen in de Dr. Noletstichting. Het jongetje ging cp een stuk ijzer zitten, dat in een vuurtje had gelegen op een terrein achter de Parallelweg. Jongens had den het vuurtje aangestoken en later het stuk ijzer er weer uitgehaald, dat vloeiend heet was geworden. „Al is alles waar wat u me zegt," wist mr. Poerink haar ten slotte te onderbreken, „dan mag a nog niet zulke beledigende brieven schrijven." ..Ja, dat begrijp ik nu ook wel." kreeg hij ten antwoord, maar u moet begrijpen hoe ik me voelde. Het was alles koek en ei ge weest tussen de verdachte en het echtpaar, waarmee ze later zo over hoop kwam te liggen. Warneer we het opgewonden verhaal goed begre pen hebben, was er een breuk ont staan na een aanrijding, waarvan haar de schuld in de schoenen werd geschoven. Toen had ze pen en papie- gegrepen en een lelijke brief geschreven aan haar plaatsge noot, vol van verwijten over de ma nier. waarop hij zijn vrouw behan delde. „Maak je deze brief bekend." zo besloot het onsamenhangende epistel, „dan schiet ik je zo door de brieven bus heen dood. Ik heb zes helpers met vrachtwagens. Een paar jaar brommen heb ik er wel voor over." Een handtekening had er niet on der de brief gestaan, maar de ge adresseerde had wel begrepen uit welke hoek de wind woei en er werk van gemaakt. „Ze hadden mij ook beledigd." begon ze weer fel toen de politie rechter haar nader aan de tand voelde. „Dan had u naar de politie moeten gaan." wees mr. Poerink haar terecht. „Het is een bijzonder kwalijke brief," zei officier van Justitie mr. I. H. van de Roemer tegen de vrouw, die al eerder naar de Noord- singel opgetrommeld was, maar toen niet was verschenen, omdat ze zich zo schaamde, „en voor schaam te is ook alle aanleiding." Omdat hij herhaling van het krenkende ge schrijf niet uitgesloten achtte, vor derde hij de helft van honderd gul den boete voorwaardelijk. Toen mr. Poerink die eis met zijn vonnis bekrachtigde, wou de vrouw- maar in die straf berusten. Tot die conclusie kwam gisteren officier van Justitie mr. P, A, 11. Bos in z(tn requisitoir tegen de uit Jorda nië afkomstige fabrieksarbeider Hus sein M. U. H. Q. die voor do recht bank te Rotterdam verscheen-omdat hij in de nacht van 13 op 14 februari te Viaardmgse varensgezel D. Quak in diens woning met een met diepe steekwond in de rug had toegebracht. Wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel hoorde hü drie maan den voorwaardelijk tegen zich eisen met als bijzondere voorwaardeu dat hij Quak's woning niet meer sal betreden. Voor het hekje stond de kleine, zeer tengere Jordanië;-, die dee! uit maakt van een groep van 50 land genoten die werk hebben gevonden op een melkfabriek in Vlaardingen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat z(i de hier opgedane ervaring in htm eigen land zouden benutten, maar door de Israëlische veldtocht in juni 1967 zijn. zij tussen wal en schip geraakt. Verdachte had inwoning gevonden in het huis van de varensgezel en toen die op zee voer was er een ver houding met diens vrouw ontstaan. Na de terugkeer van haar man was de vrouw, die gezegd had te zuilen scheiden om met Hussein te trou wen, van gedachten veranderd en de Jordaniër had zich dat zo aange trokken dat h(j zichzelf het leven wilde benemen. Hij had er een splinternieuw mes voor gekocht en al een afscheids brief aan zjjn vader geschreven toen in die zondagnacht de spanning tot een uitbarsting kwam. De Vlaar- dingse varensgezel, die flink gedron ken had was met ontbloot boven lichaam op hem afgekomen, wierp hem op de grond, ging op zijn. borst zitten en greep hem met beide han den bij de keel. Veld uit Vlaardingeh. die bij het ge vecht tegenwoordig was geweest. ,,had ik mijn zwager ook zo aangepakt." Raadsman mr. t-1 de Waard was van oordeel dat geen veroordeling zou moeten volgen Hussein wilde de wo ning verlaten en zijn koffers ston den gepakt." zo betoogde nij, „maar h(j werd daarvan weerhouden door de zwager dte hem duidelijk maakte dat hjj eigenlijk de bewoner was terwijl de man van zijn zuster kwam en ging naar het hem zinde. Bovendien was het beestenweer en waren de straten spiegelglad." Pleiter concludeerde dat de Jor daniër .n een noodsituatie had ver keerd waaruit hij zich niet kon be vrijden De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen dagen is op ver schillende plaatsen in Vlaardingen ingebroken. In de meeste gevallen is echter niets meegenomen. In de kleuterschool De Zonnebloem aan de Curacaolaan werden potloden, viltstif- ten en een aantal andere kleine voor werpen vermist. Aan de Suriname- singel werd in de St.-Raphael-kleu- terschool ingebroken. Hier werd niets vermist. Door inklimming is men binnen gekomen in de winkel van de Vi taminebron aan de Van Hogendorp- iaan. Toen men de inventaris op maakte, bleek er niets verdwenen te zijn. Een aantal rubberdoppen is de buit geweest van een inbraak in de winkel van Penning aan de Binnen singel. In de kapperswinkel van Teerd aan de Van Hogendorplaan miste men daarentegen weer niets, toen men merkte dat onbekenden de zaak waren binnengeklommen. Ten slotte is een inbraak gemeld in ge bouw Obadja van de Calienburg- straat. Uit de kantine is een geld kistje met f 60 gestolen. Woensdag 8 mei is het vijftig jaar geleden dat de-heer C. Droog en me vrouw M. Droog-Baron in het huwe lijk traden. Het echtpaar woont in de Heinsiusstraat 70 te Schiedam. Toen hulpgeroep niet baatte had Hussein 'uin zich te verweren het nieuwe mes gegrepen en er zijn be lager een ernstige steekwond mee in de rug gegeven die gelukkig niet le vensgevaarlijk is gebleken. Daarna was hij zich zelf bij de politie gaan aangeven. „Als ik Hussein was geweest." zo getuigde de ^O-jarige matroos C. A. MAASSLUIS (ANP) Gisteren is in de haven van Maassluis een pör- taalkraan met een vlucht van acht tot twintig meter geïnstalleerd. Deze kraan, eigendom van Waling van Geest en Zonen uit 's-Graven- zande. maakt het mogelijk vier vrachtauto's-met-oplegger combina ties op tie kade op te stellen, elke beladen met vijf containers. Dit betekent, dat het ruimtegebrek op de smalle kade van Maassluis nu effectief bestreden kan worden. Men kan nu direct van schip naar weg- vervoercombinatie laden en lossen. Het sorteren van containers geschiedt op een parkeerplaats met behulp van een tien tons heftruck. Groot nieuws voor de doe- het-zelver: er is.een revolutionaire boormachine ontwikkeld. De SKIL Vari-, i Toer Systeem boor machine Deze VTS boormachine reeft u de juiste snelheid oor ieder werk. Lichte vingerdruk op de schakelaar... lage sneiheid. Weerdruk... hogere snei heid. Net als het gas- oedaal van een auto! sten. POWERfTOOLS Kom dit wonder der moderne techniek bij ons bekijken, uw handelaar: Nu vanaf 98,50 BROERSVEST 52 - SCHIEDAM TELEFOON 26 75 94 WF -bedrijf sschoól timmert aan de weg In de Grote of Sint-Janskcrk organiseren de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen en het Voormalig Verzet Nederland, zaterdagavond om half negen een herdenkingsbijeenkomst. (Van een onzer verslaggevers) „Kom naar onze bedrijfsschool, openbare les op zaterdag 4 mei." In reusachtige letters staat dit aan de rand van de scheepswerf van Wilton-Fijenoord b(j de Vlaardingerdijk te Schiedam. Leerlingen van de WF-bedrijfs- school hebben deze aankondiging zelf gemaakt. Ruim 250 jongens zuilen zater dagmorgen van 9 tot 12 uur aan hun ouders en andere belangstel lenden laten zien wat zij bij Wil- ton-Fijencord leren Onder leiding van een energieke directeur, de heer W G. E. Valk, geven zij een demonstratie in de gebruikelijke vakken, zoals seheepsbeschieten, lassen, bankwerken, tekenen en draaien. Er staat in de bedrijfsschool een scheepsmotor van al heel oude datum, de eerste die bij WF werd gemaakt, en de leerlingen zullen er zaterdag mee werken. Wie het allemaal heelt gezien kan op 4 mei ook nog een rond- A rit maken over de werf en in eenf aangrenzend clubgebouw kijken naar hert bedrijfsjoumaai. dat een verslag geeft van de WF-presta- ties in 1967. Tijdens deze openbare les be staat voor de ouders volop ge legenheid om in contact te komen met de leraren en voor de jonge lui die nog niet by WF werken is er de mogelijkheid om zich te oriënteren. DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM Broersvest 6 telefoon 268206 (Van een onzer verslaggevers) Op donderdag 16 mei organiseert de NW-Bestuurdersbond weer een concert in De Doelen te Rotterdam. Dit wordt het jubileumconcert van het Rotterdams Philharmonisch Or kest met werken van Petrassi. Saint Saëns, Mendelssohn en Schumann respectievelijk Concerto per orches tra, Eerste celloconcert (solist Sa muel Brill), Nocturne en Scherzo uit „Een Midzomernachtsdroom" en d» Vierde symfonie. De toegangsprijs is slechts f 3; de kaarten kunnen worden besteld bij het secretariaat van de NVV-Be- stuurdersbond Schiedam. lepenlaan 31, telefoon 262102. Men gelieve voor acht mei te bestellen en de kaarten na 10 mei af te halen. Politieagenten uit Antwerpen, Brus sel, Apeldoorn, Eindhoven, Den Haag, Rotterdam en Voorburg, zijn op woensdag. 18 mei te gast bij de Schie damse politie Sport Vereniging, die op die dag in de sporthal Margriet een groot volleybaltoernooi organi seert. Aan deze wedstrijden nemen ook nog politieagenten uit Bussum, Delft, Gouda, Heemstede, Soest, Vlaardin gen en Waalwijk deel. De Belgische afgevaardigden behoren respectieve lijk tot de Koninklijke Antwerpse Politie Sportkring en de Association Royal Sportive de ia Police de Bruxelle. .De wedstrijden beginnen al om kwart over negen en duren ongeveer een half uur. De verenigingen zijn ingedeeld in twee pools, waarvoor 'n halve competitie wordt vastgesteld. Schiedams burgemeester H. Roelfse- ma en commissaris van politie te Schiedam, de heer C. van der Haa- gen. hebben voor;'iedere afdeling een wisselbeker ter beschikking gesteld. De burgemeester zal de prijzen uit reiken. Het Schiedams Christelijk Man nenkoor heeft voor zijn op 9 mei te organiseren voorjaarsconcert, een tweetal jonge, talentvolle solisten ge contracteerd: De Zuidafrikaanse so praan Trudi Koeleman en de tenor Simon van Trirum. De pianobege leiding is in handen van mevr. H. Langejan-Leemburg en het geheel staat onder leiding van de dirigent Jan van der Ree. (Van een onzer verslaggevers) Op de hoek van de Lange Kerk straat en het Broersveld te Schiedam is donderdagmiddag omstreeks half zes de 74-jarige heer J. N. Touw met zijn invaiidenwagen omgevallen, toen hij het trottoir afreed. De gevolgen waren nogal ernstig. De man kwam met zijn hoofd op straat en moest met een lichte hersenschudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis worden vervoerd. "5b. Engeis pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Italiaanse lire Oostenr. schilling Escudo's 2 mei 8.674 8.68 3.62 - 3.621 73.37 —73.42 7.291 7.295 83.46 —83.51 70.004 —70.054 90.781 —90.834 48.494 —48.544 50.675 —50.724 3.35,V- 3.35,4 58.051 —58.105 14.00!) —14.015 12.671 12.68f A

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2