Leerlingen Willem de Zwijger-u.l.o. leven zich spontaan uit in creativiteitswedstrijd S SPORT RAPPORT Leraar stal geld van leerlingen; officier eist acht maanden Schiedamse Snippers EHBO'ers slagen Bloemetjes voor mevr. v. d. Smissen dure geschiedenis Handig om nu een salarisrekening te hebben bij Mees Hope! Mees Hope Eremedailles KREUGER Voetbal Honkbal Expositie m. TSF Tafeltennis Jeugd Slavenburg Marionet NVISSELKOLKSEN Na anonieme onthulling van verleden weer van hetrechte pad Van de kook Bromfietser gewond Rododendronstruik DONDERDAG» 16 MEI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) „Er is enorm hard aan gewerkt. Dat is veel belangrijker dan een eervolle vermelding of een prijs, want die stellen in feite niets voor. Ik hoop. dat jullie er volgend jaar weer hard tegenaan gaan en weer spontaan zullen werken. Het is erg leuk, dat jullie creatief bezig zijn. Annelies Ouwehand demonstreerde voor de jury, onderwijzers en leerlingen de door haar vervaardigde marionet. Ze kreeg er de eerste prijs voor. (ADVERTENTIE) EEN GOED PAK IS DAT WAT NIET VOELT EN WAT U NIET ZIET I (Van een onzer verslaggevers) I: „Hoe moet ik aan al dat geld komen?" vroeg gistermorgen;,: de twintigjarige militair M. uit Delft vertwijfeld aan de Delftse Kantonrechter bij het horen van een viertal gepeperde eisen,J» die het soldij van de soldaat voor zo'n slordige driehonderd ja gulden zullen aanspreken. De jongeman had het dan ook£ fi wel bont gemaakt. Te vroeg KINDEREN VOOR SERIE INBRAKEN AANGEHOUDEN (ADVERTENTIE) (de bank waar u ook gemakkelijk kunt parkeren) BANKIERS SCHIEDAM ff Er is enorm hard aan gewerkt (Van een onzer verslaggevers) Schiedams burgemeester Roelfse- ma, heeft woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de kantine van de N.V. Verenigde Glasfabrieken bronzen eremedailles uitgereikt aan drie werknemers, die veertig jaar in dienst waren bij het bedrijf. In aan wezigheid van de directie sprak de burgemeester de jubilarissen toe en speldde hen het ere-metaal op de borst. Het waren de metselaar Ovenbouw van de afdeling Bouwkun dig Onderhoud, de heer L. Lukas uit Delft, de chauffeur C. Martijnse uit Schiedam en de ovensorteur van de afdeling Sortering, de heer H. v. Rijswijk. Zij waren gisteren alle veertig jaar bij de Glasfabriek, De Schiedamse kunstenaar Jan Wolffers, 33 jaar, hield dit „babbel tje" woensdagmiddag voor leerlin gen van de Willem de Zwijger-ulo aan de St. Liduinastraat, die hadden deelgenomen aan een creativiteits wedstrijd, georganiseerd door het onderwijzend personeel. Het was een idee van de 28-jarige leraar Nederlands W. Meinen, sinds 1964 aan de ulo verbonden, die ge steund door het schoolhoofd, de heer j. de Waard de leerlingen omstreeks Pasen enthousiast maakte. Het resultaat was frappant. Bijna tweehonderd werkstukken, tekenin gen, schilderijen, poppen en sculptu res werden tijdens de tekenlessen en thuis vervaardigd en de jury, be staande uit de kunstenaars Theo Wiegman (59), Jan Wolffers (33) en Joos Minningh, had een moeilijke taak bij het bepalen van de beste creaties. Zondag komt het Dordtse DFC naar Schiedam om SVV partij te geven. Wedstrijden tussen deze twee clubs zijn in het verleden en ook nu nog altijd op het scherp van de snede uitgevochten. Zo kan dus ook zondag op Harga weer een span nende wedstrijd tegemoet worden ge zien. SW heeft de punten nog hard no dig zodat wij van de Schiedammers verwachten dat ze alles zullen ge ven. Hermes-DVS maakt de verre reis naar Veendam. Voor de Schie dammers staat niets meer op het spel. Bij de zaterdagclubs zowaar nog een wedstrijd van GSS. De Schie dammers gaan op bezoek bij Ste- dos. Dit is de laatste wedstrijd van 'GSS. Het gaat met Schiedam en DHS niet zo best. Mag er dan in het veld goed worden gespeeld en zijn dé wedstrijden van een goed gehal te, toch moeten er punten worden vergaard om niet nu al in gevaar te komen. Drie gespeeld en drie ver loren is het resultaat van zowel Schiedam ais DHS. Ook voor het komende weekeinde zien we niet al te rooskleurig in. Schiedam speelt om half drie te gen HHC en misschien is dat de wedstrijd waarin de ommekeer kan plaatsvinden. DHS gaat zondag naar DSS en voor coach Bob Soudijn is. het te hopen dat daar in Haarlem de eer ste winst wordt geboekt. DRZ. dat twee keer won en een keer verloor, krijgt het zaterdag om 4 uur in Kethel weer niet gemakke lijk. Dan komt Left Riparians op be zoek en deze ploeg heeft net zo veel punten als DRZ. Het is vandaag precies vijftien jaar geleden dat de tafeltennis-, bad minton- en Iawntennisvereniging TSF werd opgericht. Dit derde lustrum wordt door de TSF-familie gevierd met een knalfeestavond op vrijdag 17 mei in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal. Het begin van de feestelijkheden was al een paar weken geleden toen er in de sporthal van zowel goed ta feltennis kon worden genoten als van Iawntennis. Van beide sporten was de top toen in Schiedam. Ook op de feestavond van vrijdag komt de top van de Nederlandse artiestenwereld voor de leden van TSF optreden. De 18e Schiedamse Tafeltennis- kampioenschappen gaan toch door. Deze worden doorgaans in het voor jaar gehouden, zo tussen twee com- petitedelen in. Omdat er deze keer onvoldoende medewerking was en men in de commissie niet tot over eenstemming kon komen, over de taakverdeling, ging het feest niet door. Nu heeft de lustrumcommissie van NO AD gemeend de organisatie in handen te moeten nemen. De wedstrijden om het kampioen schap van Schiedam zullen nu. worden gehouden op 27, 28, 29, 30 en 31 mei in de Koopmansbeurs. Er zijn vier klassen plus twee juniorklassen. Te vens is er een afdeling van niet- NTTB-leden. In het clubblad van HBSS le zen wij. dat de jeugdcommissie heeft gemeend te moeten aftreden. De ju niorcommissie. zo blijkt uit een ar tikel in de HBSS'er, doet dit op grond van het feit,dat er onvol doende samenwerking was tussen ju niorcommissie en bestuur. Dat is jammer. Zeer jammer zelfs want wij weten dat de juniorcom missie van HBSS veel werk voor de jeugd van deze zaterdagclub heeft verzet. Hopelijk wordt nu niet de jeugd de dupe van deze grote men- senruzie Zondag om half elf kunt u op het veld van Schiedamse Boys een elftal van Slavenburg aan het werk zien. Joep Slavenburg en zijn broers en broertjes spelen dan en bloc te gen Schiedamse Boys. Of de wed strijd muzikaal ondersteund wordt met muziek van Maarten Slavenburg H ons niet bekend. B. VAN B. In de hal van het schoolgebouw heeft men een tentoonstelling van het werk ingericht. Men vindt er een fraaie sculptuur in lood van eerste-prijswinnaar Marl' van 't Hof, die ook een eervolle vermelding kreeg voor een schilderij. Een com pliment vanJan Wolffers.kreegCarl van Meereridcmk voor een' "'"serie fraaie tekeningen. Het dialoogje tussen de kunstenaar en scholier wil len we u niet onthouden: ,JDag Carl. Dat werk van jou vinden wé enorm leuk." „Dat vind ik ook," riposteer de de jongen. „Wat zeg je? Vind jij dat ook? Dan ben je net zo'n arrogante vent als ik." Carl kreeg nog een goede raad. ..Probeer spontaan te doen en werk hard." Op informele toon hield Wolffers zijn toespraak. „Wat bezielt jou eigenlijk?" vroeg hij aan Bas van der Meer. die mét een fraaie „plas tic toestand" (kunstig geassem bleerde plastic buizen - red. HVVX de derde prijs had gewonnen, maar bovendien een eervolle vermelding kreeg voor de manier, waarop hij een fraaie roos had beschilderd. Bas zei niet veel. waaruit bleek dat Wolffers de kern had geraakt. „Nou Bas, ga maar verder met de plastic buizen en andere toestanden en gooi de rozen maar in het wa ter". adviseerde de zwart bebaarde kunstenaar, die de leerlingen een ge zellig uurtje bezorgde. Annelies Ouwehand kreeg de eer ste prijs voor een mooie harlekijn. Voor het front van haar medescho lieren en onderwijzers gaf ze een demonstratie met de fraaie marionet, waarvoor ze de eerste prijs kreeg. .De technische uitvoering is gran dioos." complimenteerde Jan Wolf fers het meisje. Al met al een crea tiviteitswedstrijd, die het herhalen ruimschoots waard is. Maar dat zijn de leraren van de Willem de Zwij ger-ulo en het schoolhoofd dan ook vast van plan. De uitslagen zijn Groep i: Eerste prijs Köos Blom, tweede prijs Eddie Bedeker, derde prijs Carla van Keulen, speciale ver melding Frans "Cl risten, eervolle ver melding Herma Pothof, René Ko ning, Linda Monïharapon, Gijs van Rij. Groep 2: Eerste prijs Carl van Meerendonk ivoor gehele oeuvre), tweede prijs Frank Hoogcarspel (voor gehele oeuvre), derde prijs Wout van der Schalie. Speciale ver melding T. van Emden, eervolle ver melding Marja Wijnstok. Bas van der Meer, Mari van 't Hof, Marcel Rozenberg en Hans van der Velde. Groep 3: Eerste prijs Mari van 1 Hof (sculptuur in lood), tweede prijs Liesbeth Neelemaat; derde prijs Bas van der Meer, eervolle vermel ding Sylvia Wendrich en Phil Esch- baeh. Groep 4: Eerste prijs Annelies Ouwehand. 2e prijs Marja Wijnstok, derde prijs Joke Kooyman. eervolle vermelding Anke Kloet. Ineke van der Rest en Ann Herschbach. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo's 8.65S 8.655 3.61 3.62 A 73.324 —73.374 7.27 J 7.28Ï 83.51 83.56 70.084 —70.134 90.954 —91.004 48.484 —48.534 50.674 —50.724 3.35 }-i3.35fJ 58.144 —58.194 14.012 —14.022 12.661 —12.672 Van een onzer verslaggevers) „Ik kan mé voorstellen dat men na zo'n ellendige ervaring aan de drank raakt, maar niet dat men een moeilijke positie nog verder gaat ondergraven, hebt de u geboden kans helemaal verspeeld." Zo sprak vanochtend de rechtbankpresident mr. R. J. Brunnre tot de 30-jarige leraar Frans B. V. die in Rotterdam terecht moest staan wegens diefstal van 475,toebehorende aan leerlingen van het Instituut Schroevers en het wegnemen van een geldkistje met 120.van de Gereformeerde Gemeente in Rhenen. Verdachte heeft een bewegen leven echter de rug. Toen hij na verschil lende veroordelingen in 1963 ter be schikking van de regering werd ge steld, onttrok hij zich daaraan door naar Frankrijk uit te wijken. Ook daar kreeg hij 't een en ander cp zijn kerfstok, hetgeen hem o.a. een bij verstek opgelegde gevangenis straf van twee jaar in Monaco op leverde. Na een verblijf in België keerde hij naar ons land terug, waar hem de positie van leraar Frans bij het In stituut Schroevers te Rotterdam werd aangeboden. Een anoniem telefoontje („derge lijk sluiks gedoe rangschik ik gewoon onder de misdaden," verklaarde mr. Bnmner) onthulde de directie van het instituut zijn verleden, maar dat kwam hem niet op ontslag te staan. In tegenstelling tot eerdere be richten zal de kermis te Maassluis van zaterdag 18 t.m. 25 mei niet aan de Rozenlaan worden gehouden, maar evenals vorig jaar op het terrein aan de BUderdjjklaan/G.A. Brederodeiaan. V. solliciteerde naar een andere baan, maar hij was door het verraden van zijn antecedenten zodanig van de kook geraakt, dat hij, hoewel hij een behoorlijk inkomen had, uit de tassen van leerlingen van het insti tuut geld ging wegnemen. Van die diefstallen waren hem er slechts en kele ten laste gelegd, een bloemlezing uit een veel groter aantal. Aanvankelijk zocht men de dader van deze diefstallen onder de leerlin gen van het instituut, die grondig werden gefouilleerd, hetgeen uiter aard geen resultaat opleverde. Na zijn aanhouding legde de leraar een volledige bekentenis af. ook voor de diefstallen die hij had gepleegd in Rhenen. waar zijn vader predikant van de Gereformeerde Gemeente was. Officier van Justitie mr. J. L. An- dreae, zocht de oorsprong "van ver- dachte's nieuwe ontsporing in de ano nieme onthulling van zijn anteceden ten, al,kunnen ook andere oorzaken een rol hebben gespeeld. Omdat nu een goede kans bestaat dat verdachte voor de rest van zijn leven een goede basis heeft gevonden, beperkte mr. Andreae zijn eis tot acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk onder reclasseringstoezicht en met medische begeleiding. In zijn pleidooi zei mr. J. Seters, (Van een onzer verslaggevers) De 19-jarige scholier G. A. M. V. uit Schiedam is woensdagavond in de Jan van Zutphenstraat te Schiedam met zijn bromfiets in botsing ge komen met de auto van de 45-jarige administrateur A. v. d. E. De Jonge man moest met een hersenschudding een gescheurd linkeroor en schaaf wonden aan armen en benen wor den opgenomen in de Dr, Nolet- stichting, die zich met de els geheel verenigen kon, dat zijn cliënt de Gereformeerde Gemeente in Rhenen geheel schade loos heeft gesteld en ook de andere benadeelden het geld zal terugbeta len. Uitspraak over veertien dagen. De afdeling Schiedam van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken bestaat dit jaar een halve eeuw. Op 17 april 1918 opgerichte afdeling viert op zaterdag 25 mei in' gebouw Mu sis Sacrum aan de Lange Haven dit vijftigjarig bestaan. Aan de feest avond gaat een receptie vooraf in het gebouw voor Christelijke sociale belangen aan de Lange Haveri Van 24 uur. 's Avonds kunnen de leden genieten van het accordeonspel van Lés deus Picos, de accrobatiek van Don William en de muzikale clownerieën van Nobel Niky Nobel. André Meurs zorgt voor de confe rence en Imka Marina brengt haar laatste successen, terwijl het Cock tail Trio ook nog even langs komt om eze feestavond op te luisteren. Cas- Oosthoek zorgt voor de muzika le omlijsting. 'Feest is het ook in de Dr. No- ietstichting. het ziekenhuis, dat veer tig 'jaar geleden in gebruik werd genomen. Op woensdag 29 mei zal men aan dit feit aandacht schenken. Een van de verpleegsters, zuster Ehrentrude kwam al op 12 mei '28 naar de Dr. Noletstichting. Zij is de enige verpleegster, die van het be gin af aan in dienst was van het iziekenhuis en zij maakte ook aiie ingrijpende verbouwingen mee, die die maand voltooid worden. Muziek is er a.s. zaterdag bij de Koningin Wilheimina Mars, waar aan 3000 wandelaars deelnemen. Ze lopen, veertien, 20, 25 en 40 km en worden begeleid door zestien muziek korpsen. Harmonie Wilton Fijenoord verzorgt de defileermuzigk tijdens het défilé voor het stadhuis en het Jachthoornkorps Bronswerk Fijenoor doet de wandelaars uitgeleide. Na bet 'défilé maken deze kopsen een korte mars door de stad en natuur lijk nemen zij vanaf 5 uur deel aan het showprogramma in de Plantage, waar alle korpsen een gezamenlijke uitvoeringvan populaire marsmuziek verzorgen. De padvinders zijn ook weer actief. Op zaterdag 25 mei organi seren de Waterschouts een jaar markt, die groter van opzet wordt dan bij vorige gelegenheden. (Van een onzer verslaggevers) De jubilerende afdeling Schiedam van de EHBO gaat diploma's uit reiken aan 45 cursisten, die deelna men aan de examens Eerste Hulp, die onlangs werden afgenomen door sir. W. F. K. Verlioeff en dr. A. U. C. Klomp. Bij dit examen slaagden de volgende kandidaten: De dames H. J. Dingenouts-Hei;» man, J. J. E. Dinglerde Roo: G. M. Doesburg. B. E. L. van Ède-v.d. Plas-Kaunang, N. A. Galnis; -M. J. de Gier-Bouman, E. M.. van der Hulst-Kins, M. P. Konings-. Steen- hoek, M. W. M. Knikman, A. van Loopik-Bouman. W. Meulendijk, G. J. Machielsen-Winterswijk, E. C. Meeuse, G. M. Maliangkaij, W, C. Olieman, M. H. Roeij, P. M. Wisse- ma-Winterswijk, M. van Rongen- de Jong, Mevr. van Rongen-Stahl- müler, G. J. Ripman-Woord, W. P. Robberegt-Bouman, T. Storm. W. C. van Stichel, D. van Mieren, M. Woord en Y. de Waard-Siljee. De beren: J. C. Blom, C. Bouman, P. Bouwman, W. H. J. Dingenoüts, M. J. van Eijsden. J. Groenenberg, P. Grootendorst. J. B. van Hees, T. W. van der Hoeven, J. A. de Haas, W. M. J. Kioppers, A. van den Most. J. R. Meijer, J. van Mou- rik, M. Post, G. Robberegt en P. J. Gessers. De 42--jarige Schiedamse losse werkman J, V. is in de afgelopen nacht door de politie aangehouden omdat hij in de Plantage een rodo- dendronstuik had weggenomen. De man, die dronken was, wandelde nog bij de plaats van de diefstal toen hij door de politie werd gepakt. Hij is opgesloten in het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. 'Van een onzer verslaggevers) De 53-jarige mevrouw H, A. van der Smissjj-van Ginncken uit de Voltastraat 9b kwam woensdagavond nadat zij in het oude schoolgebouw van het vroegere gymnasium bij de stichting Tuberosa was doorgelicht, met bloemen thuis. Het bleek dat mevrouw Van der Smissen de 25.000e Schiedamse was die dit Jaar door Tuberova was on derzocht. Aanvankelijk dacht de 53- jarige technisch leider W. R, A. van der Kaajj dat de 25.C00ste 's middags om 2 uur zou komen, maar het bleek a! snel dat dit tijdstip optimistisch was geschat en pas omstreeks half zeven konden de bloemetjes uit het water worden gehaald. De Stichting Tuberova die naast de technisch leider over vier assistenten beschikt, heeft voor het onderzoek van de borstkas 60.000 oproepkaarten verstuurd. Het blijkt dat men in Schiedam niet zo snel gevolg geeft aan deze oproep. Ruim 15.000 Schie dammers moesten voor de tweede keer worden gemaand en dat brengt voor de stichting veel extra werk mee. Honderden keren per dag klinkt in het oude schoolgebouw de stem van een van de assistenten: adem inhou den, diep ademhalen klaar. Aan de Lange Nieuwstr. zullen nog min stens 15.000 Schiedammers in de ko mende weken worden doorgelicht, zo als men het populair uitdrukt. JA. ZO'N LIEVELINGSVAK HEBBEN WIJ VOOR U DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROERSVEST 6 - TEL. 26 82 06 S". ■0fJt Sfir garage in en had de deur van mijnK zaak half open laten staan. Toen», ik weer terugkwam waren zes onwel-?* komc gasten neergestreken. Hoe ik»! hen er ook op wees, dat het twaalf^ uur was geweest, ze trokken zich er» geen zier van aan en bleven rustig*,' zitten. En juist op dat momenC. kreeg ik bezoek van de politie. Wat£? had ik dan in zo'n geval moétag" doen. edelachtbare, riep de kastelen?' uit. gemoedelijk op het kathedertje leunend, alsof hij zojuist een pilsje had besteld. De officier van Justitie kon er wel inkomen, dat er nu eenmaal mensen zijn. die zich niet laten wegsturen. Ook een ander argument, dat verdachte in de garage was en de zaak dus eigenlijk al gesloten had, vergoedde veel. Desondanks meende hfj een boete te moeten vragen. De kantonrechter was het daar roerend mee e-ns en veroordeelde conform de eis de café-beheerder tot 25.— boete of twee dagen. Zonder rijbewijs, zonder kenteken en met een wrak van een auto. die hij voor een kleine honderd gulden van een vriend gekocht had, werd M„ die toen nog burger was, in de kraak gegrepen. En dat terwijl hy juist een „plezier-ritje" in de Kra- keelpolder maakte. Voordat de officier van Justitie overging tot zijn niet mis te ver stane eisen, stak hij een korte pedagogische speech af. waarin hy opmerkte, dat het autorijden zonder rijbewijs hand over hand toeneemt. „Wekelijks worden chauffeurs in de kraag gevat, die geen rijbewijs blij ken te hebben. Ook aan hun voer tuigen ontbreekt nog wel eens het een en ander," aldus de officier. Vervolgens hoorde verdachte vier boetes tegen zich eisen, die varieer den van 40.— tot 150.—. Van dit laatste bedrag maakte de kanton rechter later 100.maar hij ver oordeelde de militair daarnaasttot een week voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Voor vele café-bezoekers öiykt oe verplichte sluitingstijd van twaalf uur 's nachts nog altijd té vroeg te zyn. Regelmatig verschijnen dan ook cafébeheerders voor de balie, die zich weer een keer hebben laten gaan. „Voordat je het weet is het middernacht, wanneer je een beetje zit te keuvelen" is dan nogal eens het argument. Een café-beheerder uit Monster, die ook tegen twaalf uur altijd een beetje nerveus begint te worden, kon opde bewuste avond, toen hy politiecontrole in de zaak kreeg, een zestal bezoekers niet uit zyn zaak krugen. „Ik had mijn café voor twaalf uur al leeg, ik was even de WADDINXVEEN De laatste maanden worden regelmatig inbra ken geconstateerd in scholen en bedrijven in Waddinxveen en omge ving. De politie heeft een goede greep gedaan door een viertai jeug dige Waadinxveners. waarvan twee van elf jaar en twee van dertien jaar te arresteren wegens inbraak. By het verhoor bleek dat dit vier tal inbraken hadden gepleegd in kleuterscholen en bedryven te Wad dinxveen en in scholen In Boskoop. Reeuwijk en Gouda. l Van deze rekening, die wij de Persoonlijke Rekening noemen, hebt u veel profijt. Om er uw salaris op te laten storten, voor het ontvangen van andere inkomsten en voor het verrichten van ai uw betalingen. Steeds terug kerende betalingen zoals b.v. huur en abonnementen, verzorgen wij voor u, Eén opdracht aan ons is voldoende. Voortaan kunt u zelfs contant betalen zonder geld-op- zak. Met do Betaalcheques. Vanzelfsprekend ontvangt u van iedere bij- of afschrijving bericht. Komt u eens langs wanneer u meer wilt weten over onze dienstverlening. Er ligt een informatieve folder voor u klaar. NIEUWE HAVEN 133 (HOEK B.K.LAAN) TEL. 010 - 269036 OOK GEOPEND DONDERDAGMIDDAG VAN 17.00-19.00 UUR

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1