Algemene Bond van Bejaarden richt zich ,open brieftot wethouder Van Bochove HetVrfleVolL Mees Hope Taalmoeilijkheden in België ook op postzegels Uw beleggingsprobleem is geen probleem meer na een advies van Mees Hope adverteer regelmatig in KftEUGER Ruim vierhonderd meter nieuwe brug Vereenigde Glasfabrieken 6% dividend f§I lüinirsfr VADERDAG WISSELKOERSEN Openbaar Zuiverder Afsluiting Oranjebrug advertentietarief wordt u op verzoek gaarne toegezonden Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Bejaarden is het niet eens niet de wijze, waarop de wethouder van Financiën, uir. P. van Bochove (p.v.d.a.) tij dens de vorige week maandag gehouden raadsvergadering heeft geantwoord op de vragen, die het PSP-raadslid mevr. E. Blaauw-Rieu heeft gesteld over de bijstandsverlening. Men stuurde Het Vrije Volk een „open brief Waarin men op meer openheid aandringt. (parkeren is hij ons evenmin een probleem) bankiers SCHIEDAM Gemeente Schiedam Afsluiting Kcemarkfbrug filESMSSa ËÖ3333ÈÏÏ33 Zuarte lijst Olympiade VKtii Olympiade 1972 Indonesië Hvt C-'é Cö' £k> E iöfc Ï^hI wtf DONDERDAG 6 JUNI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA IS gewenst in ADVERTENTIE Gemeente Schiedam Het cle bii (ADVERTENTIE)- WORDT VOOR HEM EEST SUCCES. ALS WIJ U MOGEN ADVISEREN DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM Broersvest 6 - TeL 26 82 06 Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duiue mark Deense kroon 8.33 8.635 3.611 3.62 72.795 —72.345 7252 - 7.26 84.11 —84.16 70.065 —70.115 90.685 —90.735 50.645 —50.695 „Met enige verwondering," aldus het bestuur, „hebben wij kennis genomen van de wijze waarop de wethouder van Financiën, mr. P. van Bochove namens zijn collega van Sociale Zaken, M. Eykenaar, heeft gemeend de door een raadslid gestelde vragen over de uitvoering var. de algemene bijstandswet te moeten beantwoorden. Het gaat ons inziens een beetje te ver, dat hij uit gestelde vragen ver dachtmaking van overheid en ambte naren meent te moeten opmaken. De Wethouder zou .moeten, bedenken, dat deze vragen gesteld zijn naar aan leiding van een brief van de staats secretaris van Sociale Zaken aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Ook zou hij zich moeten ver diepen in de aanleiding tot de brief. Het schrijven was verzonden, na dat bekend werd, wat het resultaat was van een verzoek aan 116 ge meenten in die.provincie om hun,in gezetenen duidelijk te maken; waar zij krachtens de uitvoering van de algemene bijstandswet recht pp had den. Slechts dertig van' die 116 ge meenten hadden op dat verzoek po sitief gereageerd. In de andere 86 gemeenten hebben de bewoners dus officieel geen kennis kunnen nemen van derichtlijnen die ten aanzien van' de bijstandsverlening in acht moeten worden genomen. aan hetgeen waarop men krachtens de wet aanspraak kan maken. Dat het niet alleen in genoemde, gemeen ten hapert blijkt uit het feit. dat- ook in Schiedam,niet iedere bijstandbe- hoevende, die blijvend bijstand ge niet vanaf bijvoorbeeld het 40-jarige huwelijksfeest en verder elke tien jaar, toelage ontvangt. Als de wet houder uit de vragen naar meer open heid .concludeert, dat de aanvragen dan )n het openbaar'behandeld zou den jnoeten worden (en dat zou men uit zijn woorden kunnen opmaken) dan.' vinden wij dit een onjuiste con clusie. Ook wij zijn van mening, dat bii deze zaken discretie past. Waar het om gaat is "t feit, dat men over het algemeen er nog steeds van over tuigd is. dat ös ambtenaar beslist en uitmaakt of men in aanmerking komt voor bijstand. Indien men nu precies zou vertel len. dat niet de ambtenaar beslist en dat hij slechts de, aanvraag metad vies door geeft zou het duidelijker worden. Zaak is, dat men. weet,- dat beslissing ligt bij B. en W. of bij de ingestelde commissie, aan wie men de uitvoering van de bijstandsverle ning heeft gedelegeerd. De meeste gemeenten achten ..het openbaar maken niet nodig! Met de vraag van het raadslid naar peer openheid bedoelde men, datmeer bekendheid moet worden gegeven Indien ieder van deze gang van zaken op de hoogte zou zijn zou men zuiverder komen te staan en zou 't werk. ook vcor de ambtenaar, ge makkelijker worden. Ais iedereen zou weten, dat men al leen een beslissing van B. en W.. of cie bijstandsverleningscommissie zou behoeven te aanvaarden, dan zou het niet voorkomen, dat Gedeputeerde Staten een beroep tegen een afwij zende beslissing op een aanvraag om bijstand op formele gronden zou moeten afwijzen. Dit, omdat het beroep niet ontvan kelijk kan worden verklaard omdat de beslissing was genomen door een directeur van "n gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Het zonder meer nemen van een beslissing, op aanvra gen om bijstand, door een ambtenaar is volgens de bijstandswet niet toe laatbaar en daarom ook onaanvaard baar. Het gaat er ons om, dat iedere in gezetene" weet hoe met deze za ken gesteld is en zo goed mogelijk op de hoogte is van de juiste gang van zaken. Dit wordt bedoeld ais men aandringt op meer openheid. Overigens heeft het schrijven van de staatssecretaris van Sociale Za ken zijn nut bewezen. Dit blijkt uit het feit, dat daarna 48 gemeenten in Noord-Holand hun richtlijnen hebben gelijkgeschakeld en openbaar hebben gemaakt. Men heeft deze richtlijnen, evenals dat gebeurt in het Rijnmondgebied, gekoppeld aan 't wettelijk minimum loon. Wij hopen hiermee onze bijdrage geleverd te hebben tot meer openheid in deze kwestie. Het bestuur van de afd. Schiedam van de Alg. Bond van Bejaarden. (Wethouder mr. P van Bochove tekent hierbij aan. dat hij tijdens de raadsvergadering bij afwezigheid van de heer Eykenaar een voorlopig ant woord heeft gegeven op de gestelde vragen. De wethouder heeft de vra gen aangegrepen om te waarschuwen tegen verdachtmakingen van ambte naren, die toch altijd zo goed moge- Hik hun werk verrichten. Overigens heeft mr. Van Bochove niet betwist, dat duidelijke pubiikatie gewenst is. Hij heeft alleen de vorm van publi ceren discutabel gesteld, omdat ad verteren ('de normen veranderen nog wel eens)) kostbaar is en vaak niet het gewenste effect heeft. De wethou der meende, dat er wellicht betere middelen te vinden ziin. zoals het ge ven van stencils, die dan door de vak verenigingen cn b"ia?rden veren'gin gen onder hun .leden'.zouden kun nen worden yersprwd. D» wethou der wijst er ten slotte nog' op. dat men zich in Schiedam bii de Rijn- moednormen heeft aangesloten - red. HVV). Beleggen kunt u op verschillende manheren. In aandelen, obligaties, zelfs in een levensverzekering. Sloft de vraag: waarmee bent u het meest gebaat7 Gelukkig hoef' u dit probleem niet zelf op te lossen. Ga eens praten met de beleggings-expert van Mees Hope. Hij kan u oen des- kundig advies geven, waar de wetenschap en ervaring van ons moderne bankbedrijf achter staat. Stap dus ge rust binnen op Nieuwe Haven 133. U bent wei kom, ook met uw beleggingsprobleem. NIEUWE HAVEN 133 (HOEK U.K.LAAN) TEL. 010-2690 36 OOK GEOPEND DONDERDAGAVOND VAN 17.00 - 19.00 UUR ADVERTENTIE In de nacht van donderdag 6 juni op vrijdag 7 juni a.s. van 's nachts 00.45 uur tot 's morgens 6.00 uur, of zoveel langer of korter als nodig is. zal de KOEMARKTBRUG wegens herstel werkzaamheden voor alle verkeer ge sloten zijn. Schiedam. 5 juni 1968. (Van een onzer verslaggevers» De N.V. Vereenigde Glasfabrieken heeft in 1967 een netto-winst ge boekt van 1.033.000 (vorig jaar ƒ564.000». Dit resultaat, zo deelt de directie in het jaarverslag mee, kon vooral worden bereikt door een om zetstijging van 13 pet die voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan. de ontwikkeling van de afzet in de industriegroep Verpakkingsglas van de N.V. Tot de omzetstijging en verbete ring van de rentabiliteit van het be drijf heeft eveneens bijgedragen de in 1966 doorgevoerde herstructure ring. Uit de winst over 1967 zal een di vidend van 6 pet worden uitgekeerd. Aan het eind van het verslagjaar bedroeg het aantal werknemers bij de N.V. 2486. Vooral in de vestiging- te Schiedam is de directie nog steeds genoodzaakt werknemers uit het buitenland aan te trekken. (Van onze filatelistische medewerker» Ondanks dat de Nederlandse en de Franse taal bij de wet ziin gelijkgesteld, woedt de taalstrijd bij onze Zuiderburen in volle hevigheid. De ongeveer negen en con half miljoen Belgen, verdeeld over 54 pet. Vla mingen en 45 pet. Walen, maken elkaar het leven zuur over vraagstukken, die met het gebruik van de taal verband houden. Alle officiële stukken moeten zowel in bet Nederlands ais in het Frans gesteld zijn cn een speciale commissie moe' toezien dat daarvan niet wordt afgeweken. En daar postzegels ook als officiële ui< raven worden beschouwd, moeten alle zegels tweetalig worden uitgegeven. Voorzover plaats namen in België in het Vlaams en het Waals bekend zijn, moeten ze ook op postzegels vermeld worden. De eerste postzegels van 1849 met. de beeltenis v«» koning Leopold I en die vanaf 1869 tot 1393 me: .Leopold II waren nog' in het Frans gesteld. Daarna tot 1911 gebruikte men afwisselend beide talen, dcc'., tem in 1912 de zegels uitkwamen met de beeltenis van Koning Albert, verscheen de Frans-Nederlandse tekst Belgique-België op alle zegels. Wel stond tot 1935 de Franse naam eerst, doch daarna werden ia series steeds de vertalingen verwisseld. Vannacht vond in de haven van de ENCK te Vlaardingen een aan- ring plaats tussen het sleepschip Abri 4 en een fosfaatschip, de Ruhr 21. die voor de kade lag gemeerd. Het ongeluk gebeurde doordat dc sleepkabel van de sleepboot Grutto brak. De Abri drukte bij de aanva ring het anker van de Ruhr door de scheepswand, waardoor een drie me ter groot gat ontstond. Het schip werd drijvend gehouden door bergers en de brandweer. Vóór 1940 waren daar weinig moeilijkheden over. Een Vlaams- talige stad werd meestal in het Nederlands gedrukt, een Waals- talige in het Frans. Tijdens dc bezetting in de Tweede Wereld oorlog begon dc taalstrijd zich toe te spitsen en vooral in de streek van Groot-Brussel (overwegend Frans-sprekend i. kwan» het tot vele uitbarstingen. Ook op de postzegels vindt men vele oneffenheden in de taaiuit drukkingen. De Winterhulpserie van eind 1940 vermeldde de hoofdsteden van de provincies in de beide talen. Op de 40 ct. staat in het Frans Arlon, maar het Nederlandse Aarlen is vervangen door het Luxemburgse Arel. Om moeilijkheden te voorkomen werd de bsvrijdingsserie varfno- vember 1944 in twee oplagen uit gegeven. zowel met België-Bel- gique als Belgique-België. Ook over liet woord Kongo ot Congo is men het niet eens. Offi cieel werd vastgesteld dat In het Waals Congo geschreven zou ver een en' in het Vlaams Kongo. Doch de speciale Kongo-serie van 1960 bevat een 6 fr.-zegei. waarop zowel in het Frans als het Neder lands Congo met e'en C wordt geschreven. Hevige discussie was er in 1967 over de zegel voor het Wapenmu seum van Luik. Bovenin staat „Beigique. Musee Darmes de Liege". onderin ..België, Wapen museum van Liège". Dit laatste woord had volgens de Vlamingen natuurlijk „Luik" moeten zijn De „Vaste Commissie voor Taaitoe- zicht", die toeziet op het juiste gebruik in officiële stukken van de Waalse en Vlaamse uitdruk kingen, stelde vast dat op l de cember 1964 was besloten dar, zo wel Liège als Luik officieel was vastgesteld en dat dus op genoem de postzegel ook Luik had moeten staan. De minister van PTT zal in de toekomst moeten toezien dat zulks niet meer voorkomt. Zo luidde her. officiële onderzoek Maar reeds eind 1967 verschenen er twee zegels met de wapens van dc universiteitssteden Gent en Luik. waar op de zegel van Gent het Franse Gand was vergeten en op die van Liège het Nederlandse Luik. En tot overmaat kwam vo rige maand de herdetikingszegcl 100 jaar Zegeldrukker;) Mechelen waarop de Frame vertaling ..Mal lines" niet voorkomt. De Belgen hebben weer stof tot. discussie! De raad van beheer van het Nederlandse Maandblad voor Phi- latfVe besloot de uitgaven van een aantal gebieden als schadelijk vcor de filatelie te beschouwen en er geen afbeeldingen meer van in het maandblad op te nemen. Het zijn o.a. uitgaven van Aden Ka- tliiri en Hadbraniaut, Ajman Manama, Ras Ai Khaima, Yemen Republiek Koninkrijk en Volks republiek. Quatar. Doebai. Mahra. Opper Ya fa, Sjarjah. Umm Al Qiwam, Foejeira enz. De hon derden series met duizenden plaatjes hebben volgens dc fila telistische organisaties een slechte invloed op het verzamelen van postzegels. De buitenlaudse agen ten van deze gebieden pogen slechts de niet-wetende verzame laar geld uit de zak te kloppen. Op dc lijst ..Verboden voor ten toonstellingen" is nu ook een spe ciale serie voor filatelisten van Italië geplaatst. Reeds eerder stonden op deze lijst cle blokken van de Nederlandse kinderzegels, die volgens internationale bepa lingen te hoge toeslagen hebben. Ook zullen ongetande zegels en blokken, waarvan ook getande exemplaren worden uitgegeven, als schadelijk voor de filatelie worden beschouwd. Zelfs nadat dc Olympische Winterspelen in Grenoble waren beëindigd zijn nog tientallen staatjes, sjeikriomnwn en niet meer bestaande gebieden gekomen met vele series. Drie sjeikdominen lieten zelfs op onverkochte series de namen drukken van goudon- plakwinnaars. Umm Al Qiwain (kent U dit land?' kwam zelfs eind maart nog met series on blokken. Zijn er nog van die Linie» boven: onder het. Kapen op de Winterhulpzegel staat Arel- Arlon: de eerste naam had het Vlaamse Aarlen moeten zijn1 Rechts daarvan onder het wapen Hasselt, dal Vlaams klinkt; pro festen van dc Walen maar er is peen Waalse vertaling voor deze plaatsnaam. Rechts boven: zegel uit de serie ..Memorial Generaal G. S. Pat- ton". De Vlaamse vertaling staat er achter: „Memoriaal", maar dat is een boekhoudkundige uitdruk king. De enige juiste vertaling had gedenktekenmoeten zijn. Daar onder de vergissing in het woord Kongo met een C. Dè vrijheidsserie van 1944 werd in twe oplagen uitgegeven. De V van Victorie bracht geen eenheid voor de Belgen. De zegel van het Wapenmuseum van Liège bracht grote beroering bij de Vlamingen. Dat Liège had natuurlijk Luik moeten zijn. De onderste rij bevat drie zegels naaron volgens voorschrift ook de vertaling van de plaatsnamen had moeten staan: Gent cn Gand Liège en Luik. Mechelen cn Mali nes. ..rijke" alleskopcrs. die een gru welkamer-verzameling aanleggen? Voor dc spelen in september in Mexico zijn nu reeds van 40 lan den series verschenen, maar de meeste moeten nog komen. Binnenkort komt in West.- Duitsland een propaganda-serie uit voor de Olympische Spelen 1972 in Miinchen. Vijf waarden, totaal M 1,40 met een toeslag van 84 pf. ter bate van liet Duitse OlympischComité. Ze zijn er wc! heel vroeg bij in Duitsland Alle zegels met de beeltenis van de vroegere president Soekarno zijn ingetrokken en ongeldig ver klaard. Eer nieuwe gebraiksserie zal in de loop van het jaar ver schijnen. ADVERTENTIE Om snel van Rozenburg naar Voor- r.c en Putten te kunnen rijden, zal de automobilist vanaf 1969 veel pro fijt kunnen trekken van de twee oe ververbindingen, die u op bijgaande foto's nog in staat van wording ziet: cie Harmscnörug over het Hartelka- naal (boven) en de Brielsebrug over liet Brielse Meer ionder'. Komende van cb Europaweg zal hij via de Karmsenbrug, een verkeersplein op de landtong tussen het kanaal en het meer en de Brielse brug vlot de Groe ne Kruisweg tussen Zwartewaal en Den Brie! bereiken. Opvallendste element yan de Harm- senbrug: de vijftig meter hoge py loon. Daaraan wordt cle langste vaste overspanning (109 meter) met arm dikke stalen kabels „opgehangen". Aan de andere zijde van de brug komt een basculegedeelte. De Brielsebrug krijgt geen beweeg baar gedeelte. Maar de scheepvaart op het Brielse Meer zal daar geen last van hebben: voor de pleziervaar tuigen die men hier in hoofdzaak aantreft is er een doorvaarthoogte van 12 meter. De Harmsenbrug meet in totaal 228 meter, de Brielsebrug 500 meter. De laatste krijgt een speciale wandel boulevard. In de nacht van vrijdag 7 juni op zaterdag 8 juni; maandag 10 juni op dinsdag 11 juni en dinsdag 11 juni op woensdag 12 juni a.s. (van 's nachts 00.45 uur tot 's morgens 6.00 uur) of zoveel langer of korter als de werk zaamheden zullen duren, zal de ORANJEBRUG wegens herstelwerk zaamheden voor alle verkeer gesloten zijn. j Schiedam, 6 juni 1963.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1