Directeur J. G. Etman: VADERDAG ZEEMAN's ijzerhandel Fortuna in geladen stemming naar het beslissende dnel PAKHUIS GEEF VADER EEN ZONNEBRIL VADERDAG ASSAGE 7 Burgemeester „opende 25 aar geleden ook arbeidsbureau Rijnmond kost rijksdaalder per inwoner VRIJDAG 14 JUNI 1963 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) .Maaront geen meisjes op de technische school. Ik kan die uitspraak moeilijk begrij pen,zegt directeur J. C. El- man van de r.k.-lagere techni sche school aan de Nolens- laan in Schiedam. Op zijn school studeren Marjo Aals- ma (sterk in theorie en vol gend jaar naar de m.Ls.). Ine ke Quak en Marian Speel (volgend jaar de al'dcltng autotechniek) en de drie. meisjes bereiken goede resul taten. Directeur Etman is blij met de meisjes op zijn school. „Het is heel merkwaardig, maar wij, het personeel van de school en ik, keken twee jaar geleden was vreemd tegen de meisjes aan. Op papier was het echt- een probleem. Marian Speel (op de voorgrond) bewerken. m Ineke Quak (bij de boormachine) tijdens de les metaal Prettige sfeer Lopende band Behoefte fADVERTENTIE TE KUUR GEVRAAGD rt 100 M2 OMGEVING SCHIEDAM. Vader (ADVERTENTIE) (MET GRATIS VULPEN) van 5.-- tot 85.— GEDURENDE DE MAAND JUNI SPEC A 1NBIEDING BRILLEN MET 2 JAAR GARANTIE Directeur J. G, Etman van de technische school. (ADVERTENTIE) HERENPOST VULPENHOUDERS Zaterdag 22 juni DRZ instuif Nieuwe Simca-dealer Eerste actie voor wielerbaan brengt teleurstellend weinig op WISSELKOERSEN (ADVERTENTIE) Speciaal voor le kwaliteit GEREEDSCHAPKISTEN 53 cm lang, prima gelakt, oersterk 5-deiig van 17,nu 14.25 3-delig van 14.90 nu 12.25 Broerstvest 52 - Schiedam Telefoon 26.75.94. (Van onze sportredactie) In de beslissende fase is de spanning in het Fortursa-kamp groter dan ooit. Vanavond wordt voor 't laatst getraind voor het grote duel tegen kampioen Wageningen. Voorzitter J. Houdijk is vol Boede moed, Hij verwacht dat Fortuna de boot niet zal missen. Hij rede neert dat Wageningen blij is. dat het kampioen is geworden en at i aan de andere kant de stemming bij Fortuna nog geladen is. Beslissingen in 1 oetbaleompeti tie bedrijven Een boel: mee (Ut merk ts een waardevol werk Inzinking (Van een onzer verslaggevers) „Ik had er zelf nog niet bij stilgestaan, toen ze het tegen me zeiden. Och, we hebben met onze ploeg zoveel gesaboteerd. Overvallen op distributiekantoren, politiebureaus en noem maar op. Eerst in het Westland, toen het hier te heet werd ook elders." Burgemeester P. W. Hordijk (50 jr.) van Naaldwijk heeft woensdag het nieuwe gebouw van het arbeidsbureau in zijn gemeente geopend. In hetzelf de Naaldwijk opende hij 25 jaar geleden ook een arbeidsbureau. Toen geen feestvertoon. Sa men met vier andere leden van de knokploeg Westland stal hij de volledige administratie: de hele voorraad kaarten voor de Arbeidseinsatz' en de namen registers. Met z'n vijven, Lit gekamd I f J I I l I f Ik heb graag meis es op de technische school Je denkt dan hoe zullen die jon gens reageren en hoe moet dit in het lesrooster ingepast worden met gymnastiek. Wat die aansluiting bij de jongens betreft ben ik het best tevreden. En eigenlijk is het heel gewoon. Op de lagere school zitten de meisjes ook bij de jongens, dus waarom hier op school niet. bovendien worden ze meer volwaar- dig volwassen. Ze kunnen meepra- De eerste dagen zag je dm jon- ovej ]iUek vakbewegmg. enz ms wel wat vreemd kijken, zo van: Ze zijn njet meer die 0*nmë0ridige lopende bandopname. gens wat doen die vreemde eenden in de bijt, maar na een paar dagen was dat afgelopen. En hoe gaat het nu? Buitengewoon goed. De leraren hier hebben het liefst de klassen waar de meisjes in zitten. Die jongens werken als paarden om de meisjes voor te blijven. Ze willen niet dat de meisjes beter zijn, of een werkstuk sneller af hebben. En dan moeten die knapen wel erg hard werken, want het vreemde is. of eigenlijk hoeft het helemaal niet vreemd te zijn, die meisjes werken veelal beter dan de jongens. Daardoor wordt in al die kiassen uitstekend werk afgeleverd en is het er stil en heerst er een prettige sfeer. Dat is wel begrijpelijk, want man nen onder elkaar gedragen zich heel anders dan een gezelschap mannen met een paar dames er tussen." De drie meisjes, die de heer Et man nu op zijn school heeft, ziet hij echter pas als een eerste, heel kleine stap. „Ik geloof, dat in de toekomst nog veel meer meisjes op de technische scholen geplaatst kun nen worden. Daar is een veelvoud van doorslaggevende bewijzen voor aan te geven. Ik zal een klein voor beeld geven. Neem de PTT. Daar doen mannen en jongens werkzaamheden, die best door meisjes verricht kunnen wor den. Ik denk hierbij aan telefoon aansluitingen en telefoonstoringen. Geef zo'n meisje een Dafje en laat haar daarmee langs de abonnees rij den. Wat solderen en draadjes vast zetten kan zo'n meisje toch best aangeleerd worden. Ja. zo'n meisje zal dan op de technische school moeten en dan blijft ze daar tot ze 16 of 17 is. Nu gaan meisjes, die niet naar kantoor kunnen naar een VGLO, blijven daar tot ze niet meer leerplichtig zijn en dan hups achter het lopende bandje of naar de verpakkingsma chine. Geeft zulk werk bevrediging? Ik dacht het niet. Die kleine werk zaamheden bij de PTT dacht ik wel. Daar komv nog bij, dat de meisjes op de technische school naast tech nische vorming ook een stuk maat schappelijke vorming meekrijgen. En me dunkt, dat is noga! wat. Daar hebben ze hun hele leven wat aan. Ze leren muziek waarderen in de mu zieklessen. mits natuurlijk goed ge geven, "ze steken veel op onder taal en rekenen, er wordt gediscussieerd onder de les maatschappijleer en ga zo maar door. Die meisjes kunnen na die oplei ding een betere baan krijgen met haar bevrediging in die arbeid en En is er nu behoefte aan dergelij ke meisjes? Ik dacht het wel. Ik noemde nu de opleiding voor de PTT. maar ik had evengoed andere voorbeelden op kunnen noemen. Hier in het westen is er nog altijd grote vraag naar primair geschoolde krach ten. Alleen daarom is een dergelijke opleiding voor een meisje al toe te juichen. Het is namelijk bovendien economisch verantwoord." De heer Etman is er zich-van be wust dat veel ouders hun dochter niet direct naar een technische school sturen. „Ilc begrijp best dat er c(j de ouders drempelvrees bestaat. Technische school, daar staat nog altijd iets van jongens achter. En veel bekendheid is er nooit aan gegeven. Ik wilde dat ook niet. Het moet geen reclamestunt voor de school zijn. Dat is duidelijk. Het gaat om meisjes op een technische school. Tk heb hier drie meisjes die uitste kend werken, die slagen en waarvan er een zeker verder gaat, naar de MTS nog wei. Nu kan ik iets laten zien. en hoef ik niet te praten over „misschien lukt het". Nog even over die drem pelvrees. Ik had gehoord dat een meisje graag naar de technische school "wilde. Haar ouders waren er niet zo daverend enthousiast over. Brieven onder nr. S 3271 bur. van dit blad. Ik ben toen naar die vader toege- stapt, heb met hem gesproken en enkele weken later is de vader van dat meisje, op een snipperdag, met zijn dochter hier op school geweest. Hij heeft het werk van de meisjes bekeken, hij heeft met onze meisjes gesproken en het resultaat is, dat zijn dochter hier in augustus naar school komt." De heer Etman is niet bang dat er. nu het ijs tussen meisjes en techni sche school voor jongens eenmaal aan het breken is, veel meisjes op rijn school komen. „Mochten er veel komen, ze zijn welkom. Of het moeilijker voor mij wordt op organisatorisch gebied Nee, juist niet. Die drie meisjes die er nu zijn hebben een aantal toiletten, spe ciaal voor hen. Die toiletten zijn er. En dan kunnen we eindelijk de meisjes op onze eigen school gym nastiek geven. Lessen voor de meis jes alleen." Dat is namelijk nog een probleem. Ze gaan nu nog bij de zusters op de huishoudschool moet u weten ('Van een onzer verslaggevers) Alle leden en nieuwe leden van DKZ worden zaterdagmiddag 22 juni om 2 uur in de gelegenheid gesteld met elkaar kennis te maken en te vens met de nieuwe trainer, de heer A. van dei' Vlist. Plaats van han deling is de kantine op het sportveld. (Van een onzer verslaggevers) Sinds 1 juni is het Simca-dealer- schap van het servicestation Van der Ende aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam in andere handen overge gaan; van C. van Roon's automobiel bedrijf uit Vlaardingen. De garage en de pomp blijven in het bezit van de heer H. van de Ende. Het servicebedrijf van de Pa. Van Roon wordt gevestigd aan de Graaf Florisstraat 62, dat hiervoor speciaal wordt verbouwd en gemo derniseerd. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeversi „Ik ben dubbel teleurgesteld." Dat zegt de penningmeester van de Rennersclub Schiedam, de heer J. Gordijn. Gisteravond heeft men voor de eerste keer een geldactie naar buiten uit gehouden voor de te bouwen wielerbaan. Gestart werd vanaf het Wilheimi naplein; voorafgegaan door een drumband werd een deel van Schie- dam-Zuid bewerkt. Er werden be- gunstigerskaarten te koop aangebo den tegen een bedrag van 1. Deze kaarten geven straks bij de opening van de baan recht op een toegangs bewijs. Toen na de actie de centen wer den geteld, bleek het een teleurstel lend bedrag te hebben opgeleverd van 351,50. „Dat was mijn tweede teleurstel ling." zegt Gordijn. De eerste teleur stelling was het feit dat maar drie wielrenners bh deze geldactie aan wezig waren. D- overige deelnemers waren leden van andere sportclubs. „Deze hebben dan ook een pluim verdiend," vindt. Gordijn. Toch gaat de RC Schiedam verder met deze actie want- de wielerbaan moet er komen Engels pond 8.63S8.641 Amerik. dollar 3.61fjf3.62-ft Franse frank72.78-72.83 Belgische frank 7.2657.271 Zwitserse frank84.17—84122 Zweedse kroon 70.0270,07 Duitse mark 90.7390.78 Deense kroon 48.4348.48 Noorse kroon 50.66150.713 Canada 3.3633.36Ï Italiaanse lire 58.12358.173 Oostenrijkse schilling 14.0214.03 Escudo's 12.681—12.692 (Van een onzer verslaggevers' Nominaal is het bedrag, dat Rijn mond per inwoner van de 23 over koepelde gemeenten kost, weer ge stegen. Was men vorig jaar nog klaar met iets meer dan een pakje sigaretten (1,78 gulden), in de be groting voor 1969 is uitgerekend, dat Rijnmond per inwoner 2.5241258 gul den kost. Secuurder kan het niet. De stijging is eigenlijk wat min der dan zo is te zien. omdat door een wijziging op de begroting voor de Centrale Meld- en Regelkamer (die vorig jaar door Rijnmond is overgenomen) het bedrag per inwo ner op 2.03 gulden is gebracht. Het genoemde bedrag van 2,52 gulden zal (net als vorig jaar overigens), zo is voorlopig geraamd, met een restitutie van 54 cent per inwoner kunnen worden verminderd. De Rijnmondbegroting voor 1969 geeft als totaal aan uitgaven een be drag van 3.637.500 gulden aan. De inkomsten zijn de rijksbijdrage (van 940.300 gulden), de pensioenbijdrage van de juist in slarisverhoogde ge committeerden (9.950 gulden' en het resterend bedrag, dat over de ge meenten wordt omgeslagen (totaal 2.687.250 gulden). De verhoging is vooral veroor zaakt door de toegenomen kosten van het personeel en de huisves ting. Men verwacht, dat het secre tariaat in '68 nog met vier lagere krachten wordt uitgebreid. In de be groting zijn natuurlijk ook rente en afschrijving verwerkt van enkele in '68 gedane kapitaaluitgaven, zoals de deelneming in Afvalverwerking Rijnmond en de uitvoering van het verkeersonderzoek samen met Rot terdam. De drie jaar oude Jacob van der Broek is gisteren uit het raam van de ouderlijke woning aan de Merel- weg te Rotterdam gevallen en 3'i meter lager in een tuin terecht ge komen Het knaapje haa staan zwaaien naar voorbijgangers toen het zijn evenwicht verloor. Hij is naar het ziekenhuis Djjkzigt gebracht. Maar er is in 't geheel geen prog nose te geven over de strijd van ko mende zondag op de berg. De Viaar- dingers rekenen op een klein beetje geluk zoals tegen Helmond Sport, zodat het met een onverwachts doel punt kan spelen op winst. De stemming bij de Helmonders was overigens vorige zondag erg ge drukt. De festiviteiten waren al be sproken. Het elftal zou bü promotie groots worden ingehaald met mede werking van een muziekkorps. For tuna maakt zich geen illusies. Het beperkt zijn gedachten tot de strijd. In het nadeügste geval kan er een nacompetitie komen. Beslissingswed strijden behoren niet tot de onmoge lijkheden. De bedrijfsvoet balcompet it ie te Vlaardingen is bijna afgelopen voor wat betreft het seizoen 1968. Op het sportpark Zuidbuurt is donderdag avond de voorlaatste wedstrijd ge speeld met als inzet de voorlaatste wedstrijd gespeeld met als inzet de derde en vierde plaats. Muylaert won met liefst 9—2 van Chloride en plaatste zich dus definitief op de der de plaats. De finale zal donderdag 20 juni worden gespeeld tussen de vertegen woordigers van de E.N.C.K. en Fon- tljne. Wageningen is op een moeizame manier aan het kampioenschap ge komen. De ploeg tobt met een kapi tale inzinking. Voor 6000 toeschou wers in Apeldoorn won het maar magertjes met 01 van AGOVV. Het beslissende doelpunt viel pas ruim een half uur na de rust. Fortuna komt in de volgende op stelling uit: doel Eikelenboom. ach ter Baksteen, Schippers. Robbemond en Kramer, midden: Verweel en C. Bouman. voor: Pijl. J. Bournan, Mar tens en Van Oudheusden. Een Fortuna-jeugdteam speelt te gen de jeugd van Wageningen een voor-wedstrijd. Aanvang van de gro te wedstrijd halfdrie. Zware onweersbuien, gepaard gaande met overvloedige regenval, hebben de afgelopen 24 uur veel schade veroorzaakt in Midden- en Zuid-Italië. In de omgeving van Rome en de Abrozzen zijn grote stukken bouwland onder water ko men te staan. De laag gelegen delen van Rome en Palermo staan blank. P. W. HordijkSD met speurhonden ons aan Van honderden Westlandse man nen, die allemaal op de nominatie -stonden om te worden te werk gesteld in Duitsland, gingen alle gegevens de mist in. Verschillenden van hen ont kwamen op die manier aan de greep van de bezetters. De Duitsers knar setandden. Het oude Naaldwijkse ar beidsbureau stond in de oorlog aan de Stokdijkkade. Burgemeester Hor dijk, geboren Maasdijker, werkzaam als ambtenaar in Naaldwijk, weet nog goed hoe het in zijn werk ging. Hij vertelt: .Kerst moesten de bur gemeesters van de Duitsers alle ge gevens uit het bevolkingsregister ge ven over de werkende bevolking. Die vertikten het. Toen werden de ar beidsbureaus ingeschakeld. Je moest een „Ausweis" hebben, of je moest zogenaamd onmisbaar zijn, om aan transport naar Duitsland te ontsnap pen. De overval in Naaldwijk een van de 50 overvallen op arbeidsbureaus in ons land tijdens de bezetting ge beurde op een regenachtige najaars avond in 1943. Burgemeester Hordijk: „we waren met zijn vijven. We had den afgesproken te wachten tot de politie weg was. Het arbeidsbureau werd om de twee uur door een paar agenten gecontroleerd." „Er zat een ketting op de deur, we wachtten, maar de politie bleef ze ker weg vanwege het slechte weer. Toen besloten we ons zelf voor poli tie uit te geven. Een van ons bonsde op de deur en riep op goed geluk cie naam van een agent. Laat het nou ie goeie geweest zijn. De portier werd onschadelijk ge maakt. We hebben de hele admini stratie meegenomen en in zakken gestopt. Alleen het geld lieten we lig ger, Daar hadden we geen belang bij. Er was direct alarm. De SD zat me: speurhonden achter ons aan, maar we wisten goed de weg door tuinen en over vaarten. In een tuin- riersbedrjjf hebben we toen de hele zaak opgestookt.'" De Duitsers lieten het er niet bij zitten. Ze kamden de hele streek t>.nd Naaldwijk uit, maar ze vonden niemand. De heer Hordijk en de an dere leden van de knokploeg, zaten veilig ondergedoken. Hoewel, zo vei lig bleek het in de loop van '44 niet meer te zijn. De Naaldwijkse burge meester vertelt: „tot juli 1944 ope reerden we in het Westland. We sa- ooteerden aan de lopende band. Toen werd het me toch te gevaarlijk. Ik 0en toen naar het Oosten gegaan, dat inmiddels al zo'n beetje bevrijd was." Later na de oorlog, werd de heer Hordijk burgemeester van Middel- harnis. Nog later, februari dit Jaar, ictrok hij de burgemeesterskamer in net oude raadhuisje aan de Markt in Naaldwijk De Markt waar hij niet er vaanciaan 25 jaar geleden, met "idere Westlanders redde uit de 'ouwen van de Duitse bezetter, .afe Eèr ■it. JE

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1