Schiedamse povertjes' vernielen oude school Recreatieschap Brielse Maas geeft prinselijk compliment door VERSTOPPIl G? 1»9S Onbewust de tel kwijt? 4 taf Voor de politierechter Wellicht nog toekomst' voor huizen Pastoriedijk in Pernis? Programma voor de vakantie in Overschie Lijk gevonden Straat Accra van stapel Na ongeval overleden flsisi IHBINpni m Parkeergelden Luisteren. Na kort geding „muilkorf" voor Vlaardingse dierenbeschermers Koop iii café geen „goud horloge Oplichters bieden woningen aan DINSDAG 25 JUNI 1968 HET VRIJE VOLK PA u us A Mr,-/ C"r';. s-V' SJ-" .-llii v ir4# 'zsmï (ADVERTENTIE) „Wat is het hier netjes! Zo kort na de '.ondas. xnij op de Lage Vuursehe komen." dan moet je bij ADVERTENTIE mei zes roltrappen naar boven en naar beneden weedsl meubelstof Orlon (Van een onzer verslaggevers) Een'jongeman met een Chinese naam, maar van Surinaamse herkomst, heeft op 12 oktober 's avonds een opmerkelijke pres tatie verricht. Volgens eigen opgave aan de politie dronk hij in enkele uren tijds 37 pilsjes en 17 borrels. Het lijkt ons nauwelijks mogelijk dat iemand 54 alcoholische consumpties tot zich kan nemen zonder het bewustzijn te ver liezen of althans de tel kwijt te raken. Maar erg veel zijn het er in elk geval wel geweest, gezien het resultaat van de bloed proef: een promillage van 2,75! Bestuursleden van de Vlaar dingse afdeling van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren mogen zich niet meer beledigend en kwetsend uitlaten over hun vereniging en het hoofdbestuur daarvan. Doen zij dat toch, dan zal voor elke overtreding van dit ver bod een dwangsom van f 1000 worden gevorderd. (ADVERTENTIE) nu.,.beduidend goedkoper Politie waarschuwt: Tc veel van het goede... Het scheikunde lokaal verander de in een trooste loze puinhoop van gebroken glaswerk en kort en. klein geslagen meubilair «ae-V Via een kelderluik en een laddertje konden de jongens over een berg kolen heen naar de kelder klauteren. Op een muur tus sen twee lokalen is net 20 lang ge beukt tot er een groot gat ontstond Overal vernielde ruiten, losgerukte w.e.-pctten. die met daverend geweld van de trappen gegooid moeten zijn, een in elkaar geslagen marmeren schoorsteen in de directeurskamer, kapot gegooide lampen, volledig ver nielde kasten en een puinhoop van glas. De oude Rijks-h.b.s. aan de Overschiesestraat in Schiedam, niet meer in gebruik en waarschijnlijk bestemd voor de sloop, heelt bezcek gehad van een groep vernielzuchtige jongens. Zij konden via een kelderluik in het gebouw komen. Diep in de aarde donkere gewelven richtten zij een rovershol in en vandaar uit voerden zij hun vernietigende operaties in het schoolgebouw zelf uit. De politie, die een aantal jongens (in de leeftijd van 13 tot 15 jaar) over de vernielingen aan de-tand heeft gevoeld, vond in het rovershol een tafel, stoelen, kleedjes en kaarsen. V_ Wist u dot daar hela kleine pilletjes tegen MrtllDII J1Y besfaan? Nouryphorma irr Oss maakt ze: RvUlfllJnA (Van een onzer verslaggevers) Dat heeft prins Claus vorige week dinsdag gezegd, toen hij het Brielsche Meer bezocht. De Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw mr. Chr. A. de Kuyter-de Zeeuw reproduceerde maandag de prinselijke woorden tijdens de vergadering van het Recreatieschap Brielse Maas, waarvan zij voor zitter is. „Dat is," zo voegde zij eraan toe, „een compliment voor het pu bliek hier." A!s Uw meubels die vervelende slijtplekken gsan vertonen, of als U wel eens uitgekeken bent op Uw meubelbekleding... dan zult U blij zijn "met deze aan bieding. Een extra, verkoop meubelstof, een moderne Zweedse meu belstofvan een prachtige'kwa liteit in'drie fraaie tinten, 130 cm breed, en een fraaie Orion meubelstof met kunstleer versterkte rug, Sri een prach tige kleur, 140 cm breed. Deze meubelstoffen koopt. U morgen met vele guldens voor deel, door elkaar pet meter voor nog géén drie gulden. met kunstleer versterkte rug Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne Zweedse meubelstof, 130 cm breed, in 3 verschillende kleuren en van de fraaie Orlon meubel stof, met kunstleer versterkte rug, 140 cm breech door elkaar, per meter voer. isueer versierxte CUa tel, ef schrift, best De vergadering leverde geen moei lijkheden op. Men stelde de begro ting voor 1969 (het jaar, dat het re creatieschap tot afronding van zijn plannen moet komen) vast, keurde enkele jaarrekeningen en uitgaven goed en bewonderde de nieuwe Brielsche-Meerfolder .die men heeft laten drukken en die op grote schaal zal worden verspreid. Het dagelijks bestuur heeft de drukproef van een enquête onder de vakantiegangers rond het Brielsche Meer ontvangen. De inhoud zal binnenkort openbaar worden gemaakt. Mr. H. B. Engelsman. Rijnmond gecommitteerde voor de recreatie, stelde de vraag aan de orde of het geen aanbeveling verdient parkeer gelden te heffen. Hij opperde zelfs de mogelijkheid van parkeermeters. Mevrouw De Ruyter antwoordde, dat er „niets tegen parkeergelden" is, maar dat zowel hier als op bij voor beeld het punt van de maximale lig- duur van drie dagen (per schip per ligplaats) de controle het moeilijkste punt is. Parkeermeters verwierp men. om dat men vreest voor vernielzucht des winters, bovendien zijn de kosten van plaatsing van een parkeermeter (vierhonderd gulden) hoger dan het rendement. Bovendien maakt de ver spreide ligging van de parkeerplaat sen (een zeventiental de controle extra moeilijk. Het recreatieschap, aldus ant woordde mevrouw De Ruyter beves tigend op een vraag van de gemeen tesecretaris van Zwartewaal en Vier- polders. de heer K. A. de Groot, zal ook stappen ondernemen, net als de gemeente Den Briel al heeft gedaan, om aan Gedeputeerde Staten duide lijk te maken, dat men het gewenst acht, dat een voet- en rijwielveer over de Brielsche Maas blijft bestaan zodra de nieuwe Brielse brug gereed is. Men nam, aan het begin van de vergadering, afscheid van de pen ningmeester van het schap, de heer P, Burifc, die deze weck afscheid neemt ab hoofd van de secretarie- afdeling Sport en Recreatie van de gemeente Rotterdam. Hy gaat met pensioen. Mevrouw De Ruyter sprak hem hartelijk toe en overhandigde hem een boek. (Van een onzer verslaggevers» Burgemeester en Wethouders van Rotterdam laten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om de zoals zij zeif zeggen pittoreske» woningen aan de Pastoriedijk in Pemis nog een poosje overeind te houden. Daarbij gaat het B. en Vf. meer om de charme die deze woningen (in bezit van de gemeente en van particulieren) aan het dorpsbeeld geven dan om goede volkshuisves ting. Want wat dit laatste betreft, zullen de meeste huisjes toch als krot aangemerkt moeten worden. Het ontbreken van een riolering is een van de ernstigste gebreken, zo meldt het college in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid W, Remeijer <p.s.p.>. De woningen lozen via sterk verouderde septictanks op een sloot die geen doorstroming heeft. Onderhoud is vrijwel niet mogelijk, doordat de sloot niet voor graaf- en transport middelen bereikbaar is. Met het aanleggen van een rio lering is ongeveer 25.000 gemoeid. Volgens B. en W. wettigen de exploitatie-uitkomsten een dergelijke uitgave niet en is een riolering bo vendien niet voldoende om de wo ningen hun povere karakter te ontnemen. Ook de kosten van andere verbeteringen zullen hoog zijn. Desondanks willen B. en W. toch nog de mogelijkheden voor verbete ring nagaan. Daarbij speelt het feit een rol, dat een aantal huurders van gemeentelijke woningen bereid is by te dragen in de riolering. De bloedproef werd genomen na dat onze drinker een clandestien autoritje had gemaakt. De wagen was tot stilstand gekomen tegen de gevel van ee-, woning aan de Croos- wijkseweg. De bestuurder stapte on gedeerd uit en wandelde kalm weg. Terecht verontwaardigde Crooswij- kers gaven zijn signalement aan de toegeschoten politie: „Een Surina mer met een bruin jasje." Het jas je werd spoedig in de kraag ge pakt- wegens dronken rijden en joy-riding moest de jongeman maandag voor de politierechter terechtstaan. Hij was niet verschenen. De gemeente Rotterdam, eigenaresse van het door verdachte beschadigde pand, had een referendaris ter secretarie eersteklas afgevaardigd om 96 schadevergoe ding te claimen. Deze vordering is toegewezen. Het vonnis luidde twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. (Van een onzer verslaggeefsters) Evenals vorige jaren heeft de Com missie voor de "Vakantiebesteding uit de wijkraad voor Overschie in de vijf weken durende zomervakantie ge zorgd voor een uitgebreid program ma, dat bedoeld is om de kinderen die niet uit de stad zijn. bezig te houden. Enkele vaste nummers die ieder jaar veel belangstelling trekken zijn de vijf filmvoorstellingen telkens op dinsdagochtend in theater Musica, de vijf poppenkastvoorstellingen op ver schillende punten telkens op woens dagmiddag en natuurlijk het voetbal toernooi oJ.v. de heer W. A. van den Ouwelant voor jongens van 911 jaar op dinsdagmiddag en van 12 tot 14 jaar op donderdagmiddag. De jeugdbrandweer zal tweemaal demonstreren en op vier plaatsen kunnen kinderen o.l.v. kunstschilder H. de Coster zich uitleven in straat tekenen. Het programma vermeldt verder zwemmen in het gemeente lijk bad aan de Wouwerlaan, tenten- bouw met eigen materiaal en zelfs een wielerronde in Landzicht. Voor de opening en sluiting is een nieuwe plaats gevonden en wel op een terrein aan de Willem Hedaweg. Zaterdag 29 juni zal de voorzitster van de wijkraad, mej. S. M. Krijgs man, daar de vakantiefeestelijkhe den voor geopend verklaren en op zaterdag 10 augustus is het einde j voor de tijd van anderhalf jaar. „Zullen we nu maar een taxi ne men?" zei in de nacht van zaterdag op zondag 4 februari een Rotter dammer tegen zijn 42-jarige echtge note, met wie hij een viertal bars had bezocht „Welnee," antwoordde mevrouw. „ais jij r.iet meer wilt rij den. zal ik het we! doen." Zij meest zich nu verantwoorden voor rijden onder invloed en het doorrijden na een aanrijding waar bij schaae was veroorzaakt. Bloed proef 1,70. minder hoog dan bij de vorige verdachte, maar toch lang niet gering. De officier van Justitie eiste drie veken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid (Van een onzer verslaggevers» Met dit oordeel, heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder zijn beschermende hand uitgestrekt naar de vereniging en haar hoofdbestuur, dat in kortge ding meer had geëist: de Vlaardingse rebellen zouden ook een rectificatie moeten doen opnemen in die bladen waarin die beledigende en. kwetsende termen waren opgenomen. Deze eis werd afgewezen, omdat an ders zou zijn uitgesproken, dat de ge daagden onrechtmatig zouden hebben gehandeld. Dat zou meer dan een voorlopige voorziening zijn geweest en dat kan in kort geding niet worden gevorderd, zo luidde de uitspraak van de president. Wel oordeelde mr. Reuder, dat de grenzen van een behoorlijke kritiek op het hoofdbestuur waren over schreden. Dat was gebeurd in een circulaire, die in handen van de pers was gekomen, althans: die beledi gende termen vonden hun weg naar de pers. j De raadsman van de Vereniging tot Bescherming van Dieren zei ons j wel te hebben overwogen de betref fende dagbladen ae doen dagvaarden, fende afdelingsbestuurders aangepakt maar men had ten slotte de betref- om de eigenlijke schrijverij af te stop pen. Binnenkort gaat de vereniging con gresseren in Scheveningen. Daar zal deze storm tegen het hoofdbestuur opnieuw opsteken, zo mag men aan nemen. Het vonnis van de Rotter damse president zal er wellicht voor zorgen, dat de Vlaardingse critici dan binnen de grenzen van een behoor lijke kritiek blijven. lieer en mevrouw Van der bij hun mooie molen De Windlust. Menigeen geniet van *e kampe ren - maar een soort heimweb naar Uw eigen bed thuis.., wie ontkent dat! Vanaf morgen kamperen met een luxe camping-combinatie ...een prachtig 3-poots stabiel bed met sterke spiraalvering... en een dikke polyaether ma tras, die van boven overtrok ken is met fleurige cretonne, de onderzijde met sterk vinyl. En zo'n luxe combinatie, die het kamperen tot een volmaakt ge not maakt, kiest U morgen uit voor nog géén acht en twintig gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze bijzonder comfortabele combinatie, «en veertjesbed met verstelbaar hoofdeinde en een dik matras, 60x180 cm, camping-bed met matras, bij elkaar voor één prijs. voor (Mn tel. afschrift, tea. van de pret weer aangebroken. Op deze twee middagen worden er voor de kinderen leuke voorstellingen ge geven. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft gistermorgen het stoffelijk overschot van de 64-jarige heer C. Th. Oud- heuaden uit de Maasstad uit het water van de Koningshaven opge haald. De man was zondag van een loopplank gevalen en door de sterke vloedstroom onder een schip gedrukt. ..Ja, ik had naar mijn man moe ten luisteren, ik ben fout geweest," gaf de verdachte toe. Zij is coni form de eis veroordeeld (Van een onzer verslaggevers) De Ridderkerkse duivensporlief- hebber L. Holiemans heeft het afge lopen weekeinde niet 72.000 gewon nen, zoais wij maandag door een zet fout abusievelijk vermeldden, maar „slechts" 12.000. Een geval van duivcnlatyn 'Van een onzer verslaggevers» Bij de werf Van der Giessen—De Noord te Krimpen a. d. IJssel is maandagmiddag liet motorvracht schip Straat Accra van stapel ge lopen. Het maakt deel uit van een serie van zes nieuwe lü'nvraehtsche- pen die worden gebouwd voor reke ning van de KJCPL-KPM. Van der Giessen en Verolme bouwen er ieder drie. De totale ladingscapaciteit van de Straat Accra bedraagt ongeveer 700.000 kubieke voet, waarvan 50.000 voor koel- en vriesladlng, Door het plaatsen van drie laadhoofden naast elkaar, is het schip tevens geschikt voor het vervoer van containers. De Straat Accra is het derde schip In de serie dat van stapel is ge lopen. Het eerste schip, de Straat Amsterdam, nadert bij Verolme zijn voltooiing: het tweede, de Straat Adelaide, ligt aan de afbouwkade by Van der Giessen-De Noord. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie waarschuwt voor mensen die in café's en op straat koperen armbanden en pols horloges voor gouden verkopen. De armbanden zjjn van circa 2»i centi meter breed, plat model, zogenaamde matjes. De horloges zijn van witgeel metaal en worden aangeprezen als zouden ze van wit goud zijn. Allen zjjn gemerkt met een ruitvormig merkje en het getal 18750. verslaggevers» (Van een onzer Al enkele malen zijn goedgelovige Rotterdammers die naar woonruimte zoeken, door enkele oplichters bena deeld. Zij bieden woonruimte aan waarby een bedrag voor de inboedel of stoffering vooruit betaald moet worden. Soms vragen ze sleutclgeld. Zij bieden woningen aan, die of al verhuurd zijn, of reeds bewoond worden. Ze werken door advertenties in de kranten na te trekken. (Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige secretaresse mej. J. Elshof uit SpiSkenisse, die zaterdag avond op de kruising Europaweg— BoUékweg niet haar auto over de kop is geslagen en ondersteboven in een sloot terechtkwam, ten gevolge 1 waarvan zij met rugklachten en hoofdwonden in het Zuiderziekenhuis werd opgenomen, is vannacht in dit j ziekenhuis overleden. I Begin februari van dit jaar vroeg de heer M. van der Steen, Hogebanweg 31a te Schiedam, of Pieter hem aan de bouwtekeningen van een molen zou kunnen helpen. In zün tuin zou hU zo graag een koren molen willen heb ben. Ik schreef er een stukje over en de heer A. Rljs- dyk, Amelandsestraat 14c te Rotter dam, heelt de Schiedammer.toen een uitvoerige tekening van de stelling- korenmolen De Windlust te Wasse naar geleend. De heer Van. der Steen kon aan de slag. Maandag heeft Pieter het resul taat van zijn werk kunnen bewonde ren. In de tuin achter de woning van de familie Van der Steen staat nu een prachtige miniafcuurmolen. Nou, ja. miniatuur! De hoogte tot aan de kop bedraagt 1.73 meter. Wanneer de wieken in de hoogste stand staan, is de hoogte maar liefst 2.48 meter. Het is moeilijk om uit te maken wie trotser is op dit staaltje han denarbeid. de 67-jarige heer Van der Steen, of zijn vrouw, die by familie zo'n molen in de tuin. zag staan en zei dat ze ook wel zoiets zou willen hebben. In de aderen van mevrouw Van der steen stroomt molenaars- bloed. Grootvader Neleman was des tijds molenaar bij de zeven water molens in Bergschenhoek. De miniatuur-molenbouwer uit Schiedam is van beroep scheepsma ker. In IS56 werd hij invalide toen hü op z(jn werk een val van achttien meter maakte en daarby ernstig werd gewond. Hij zocht een vrije tijdsbesteding en ging modeiien van schepen maken. Op het ogenblik is hü bezig met de afbouw van het mo del van het fraaie jacht van de Deen se koning. Windlust, anno 1968, leest men onder de kap van de korenmolen. Merkwaardig is dat men precies drie eeuwen geleden (15 mei 1668) met de bouw van de molen begon. De Wind lust staat er nog steeds. De heer Van der Steen (gouden speld van het NVV op de revers) is blij met de medewerking die hjj heelt ondervonden van de technische schooi aan de Mgr. Nolenslaan te» Schiedam. Hij zat nogal te tobben met de molenas. Men heeft daar toen een mooie voor hem gemaakt, com pleet met bronzen kogellagers. Toen Pieter de nieuwe Windlust bekeek, kwara ook de man van de bouwtekening, de heer Rijsdyk, op bezoek. Deze oud-molenbaas, maar dan van betonmolens, houdt van de Hollandse molens. Men zou hem en hy lacht instemmend een ,jno- lengek" kunnen noemen. De "heer Rijsdijk heeft het pas goed naar zjjn zin als molenaar Kluit van De Zand weg aan de Kromme Zandweg zjjn molen op de wind laat malen en hij mag meehelpen. Binnenkort zal dit weer gebeuren: dan geeft de mole naar hem een seintje, j De liefde voor de molens zit er bij de heer Rijsdijk van kinds af aan in. Ais jongen was hy altijd te vinden by de molen van Sint-Antontepolder, i een buurtschap onder Maasdam aan de Binnenmaas. De oud-moienbaas verzamelt foto's van molens. Hy schrijft brieven naar burgemeesters van alïe mogelijke plaatsen en vraagt daarin foto's en gegevens over de molens in hun gemeenten. „Ais ik honderd burgemeesters een brief schryf, krijg ik van zeker ne gentig een antwoord," zegt de heer Rijsdyk tevreden. De brieven van al die burgervaders en de foto's worden keurig opgeplakt. Het lidmaatschaps- bewys van de vereniging De Holland se Molen draagt hij op zijn hart! Verlies. Gaande van de St.-Andrlesstraat naar de Balsemlenatraat heeft de heer B Burggraaf, Rlederatraat 21. een nieuw brom kinderschoentje, maat IS, verloren. Dierenrijk. Mevr. Bakker, Schippersstraat 51, vraagt wie haar iets kan verteUen over een kort- h.ri„ brutes bona op htgs pof™, die vrijdagochtend in de Rosenveidstraat is verdwenen. De hond heeft een donker bruin kruis op do rug, rwsrte vlekken op de tong en luistert naar de naam „Rolt" Weggelopen door de verhuizing ia de aplespoes van de fam. T. van Keuet, ffirtdiik 15 (Hordttfcerveld) tel, 3214S8. De poes luistert naar de naam „Zwtft". PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3