Gewonde pompman: Winkelcentra in Holv tegelijk gereed? Nieuwe dienstregeling voor personenveer TfijP' VOOR SNEL boogaa rd - P H l LI PS HERSTELLEN VAN GEBROKEN RUITEN FA. F. J. KLOET &ZN Tien auto's beschadigd Meer horeca in Alexanclerstad Belangstelling voor Dorcltse zeehaven neemt toe ANB huldigt trouwe leden Matroos gehuldigd voor redding Meer autonomie voor hogeschool en universiteit Nieuwe gids Blij dorp Zoo SERVICE boogaard WISSELKOERSEN Vuurzee Vijf jaar Volksgebouw dicht Ontwikkelingsplan: Medische diensten W =a schildersbedrijf v>'!> 2e maasbosstraat 80 - tel. 343276 - vlaardingen Voor aüe PHILIPS producten naar het PHILIPS-CENTRUM DE SPECIALIST MET EEN GOEDE Voor mensen die letten op KWALITEIT en PRIJS (uw vertrouwen waard) ZATERDAG 13 JULI 1968 FAUiNA 15 Groot was vrijdag de ravage bij café-restaurant Europoort, waar de heer H. van Weizen nog niet zo lang directeur is. We troffen hem aan in de benedenzaal, waar de vloer bezaaid was met de glasscherven van tien grote panoramische ruiten. Personeel van het Schiedamse Aannemingsbedrijf Kuypers N.V. was reeds vroeg bezig met het herstel van de schade. ZAAIERS (ADVERTENTIE) „Dat ig het einde, dacht ik. Het was onbeschrijfelijk." Thuis in de Hondiusstraat te Rotterdam zit F. J. Lorenz (48 jaar), het haar half weg geschoren van het hoofd, zijn gezicht onder de zalf, zijn handen en armen dik in het verhand, zich te realiseren dat hij de ramp met de tanker Agua Clara in de Schiedamse "Wi 1 h el min a h a ven heeft over leefd. F. J. Lorentz ln 't verband. Henk H. van Delden en zijn vrouw Els van Deldén-Giphart gaan met hun in 1927 gebouw de Belgische garnalénkotter een reis maken van Vlaardln- gen naar Zuid-Frankrijk. Om dat het schip te groot is om het met z'n tweeën te runnen, hebben zij nog twee beman ningsleden aan boord: Jan Messchaert en Ank Valentijn. De Eliza met bemanningValentijn en Els en Henk van v.l.n.r. Jan Messchaert, Ank Delden. (Van een onzer verslaggevers) De stichting Winkelcentrum Holy in Vlaardingen heeft goede hoop eind augustus te kunnen beginnen met de bouw van het definitieve winkelcentrum aan de Reigerlaan. Er zijn aanwijzingen, dat de premiebeschikking voor de woningen boven de winkels, waarop de kwestie nu vastzit, binnenkort zal komen. De Schiedamse politie heeft vrijdag onnoemelijk veel werk verzet. De hulp in het ramp gebied werd vanaf het hoofd bureau in de Lange Nieuw- straat gedirigeerd. Men stond via walkie-talkies in verbin ding met de centrale meldka mer. De apparaten, die men nog niet zo lang in gebruik heeft, bewezen uitstekende diensten. Op de foto ziet men hoofdinspecteur P. A. J. Broe ders in gezelschap van briga dier Gunneweg.,De eerste had het toezicht bij het dreggen naar de slachtoffers, dat giste ren nog zonder resultaat bleef en vanmorgen zou worden voortgezet. Een boek met dit merk ts een waardevol wérk ADVERTENTIE Naar het Zuiden via 222 schutsluizen (Van een onzer verslaggevers) (Van aan onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft ln de afgelopen nacht een man aangehou den, die in de 2e Pjjnackerstraat tien auto's had beschadigd. Hf) had er tegen geschopt en de voertuigen be krast. Hjj is ingesloten. „Ik dacht: dat is het einde'' (Van een onzer verslaggeefsters) Rotterdam-AJexanderstad heeft er weer een horeca-gelegenheid bij. Aas het Jacob van Kampenpiein heeft de heer A. van der Windt vrijdagmid dag het café-petit restaurantPrin senpolder geopend in een voormali ge groentezaak. Het pand werd in recordtempo tot café verbouwd. Alexanders tad heeft nu ln totaal drie horeca-pleis terplaatsen. vorig (Van een onzer verslaggevers) Integenstelling tot dat wat jaar ln een rapport werd verwacht neemt de belangstelling voor de Dordtse zeehaven weer toe. Volgens de directie is er de laatste maanden een gestage vooruitgang te bespeu ren. Gisteren kon zelfs van een topdag worden gesproken. Drie met erts geladen schepen van respectievelijk 10.000, 5000 en 2500 ton liepen de Dordtse haven binnen om hun ding over te slaan. la- Amerikaanse dollar 3.62 3,621 Engels pond 8,651— 8,651 Canada 3,361— 3,37 Franse frank 72,795—72,841 Belgische frank 7,231— 7,241 Duitse mark 90,341—90,301 Zjveedse kronen 70,07 —70,12 Zwitserse frank 84,241—84,291 Italiaanse lire 58,161—58,211 Deense kroon 48,241—48,291 Noorse kroon 50,691—50,741 Oostenr, schilling 14,04 14,05 Escudo's 12,681—12,691 Het vertrouwde adres voor reparatie aan radio, televisie, stofzuigers eD alle andere elek trische apparaten.RADIO VLAARUINGEW, Van Hogen- dorplaan 47 U oelt 345526 en 'vil komen Wasserij NUmaa vraagt MEIS JES EN VROUWEN. StaAhou- derslaan 3, Schiedam. wSsërij NoordUoek vraagt MEISJES. Betaalt goed Waran- de 30, Schiedam Kapsalon Beiene. ae snion voor de oetere PERMANENÏ st.roömloo» voor leder ïrenr geschikt, f l,50 Hélène clède permanent .de meest ideale natuurlijke oertnanent 10,-. fïratls halen en orehgen oer luxe autc tooi permanent. Kapsalon neiane (tembrandt- i'ian 22, Schiedam, tel. 267170. l,— reductie op de2e adver- 1 entie. (Van een onzer verslaggevers) „Ik was niet eens een van de erg- sten," vertelt hij, „want toen ik in het Gemeenteziekenhuis te Schie dam kwam, kon ik niet eens gehol pen worden. Ik moest weer terug naar Tankercleaning en daar zei een agent tegen me: Jij moet hier weg. Ik hen door een particulier naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam ge bracht. Daar heb ik om zes uur van morgen mijn vrouw gebeld." Ewaldo." Kwantano, die timmerman is van beroep en voor de eerste keer van zijn leven van zeven tot zeven het vuile classificeerwerk opknapte, liep hinkend naar het voorschip. Daar zag hij mannen naar beneden springen. Met veel moeite kreeg hij een touw te pakken en kwam eo veilig op de kant. „Ik kwam er voor het eerst en ik heb het geweten," zei hij, nog een beetje zenuwachtig lachend. Over de situatie, waarin zijn zes collega's zich bevonden, maakt Kwan tano zich geen illusies. „Zo'n klap betekent meteen het einde van je leven als je in zo'n tank zit. „Kwan tano vertelde, dat hij een uitkering krijgt van de verzekering. Voordat hij aan boord ging om met een schepje en een emmer zijn bijdrage te leveren aan het schoonmaken van de tank, ontving hij een voorschot van 40,Na het twaalf uur du rende karwei zou hü nog meer krij gen. Classificeren loont goed, maar Kwantano is voor goed genezen. „Ik zal er nooit meer komen Twee dagen terug van vakantie, net weer aan het werk, zat Lorenz in de pompkamer op luttele meters afstand van de tanker. „Ik dacht dat het bij mij in de pompkamer zelf was. Opeens stond ik in een vuurzee. Toen dacht ik: dit is het einde. Ik begrijp echt niet dat ik er levend van af ben gekomen. Ik zat achter een muurtje en dat heeft me mijn leven gered. Doordat Ik op stond heb ik deze brandwonden ge kregen." Lorenz (acht jaar bij Tankerclea ning) gebaart met zijn omzwachtelde armen: „Ik zag niks meer. Ik ben hard weggelopen het terrein op, waar toen nog niemand was. Daarna ging ik weer terug naar de pompkamer om de pomp af te zetten. De portier heeft me uiteindelijk naar het Ge meenteziekenhuis in Schiedam laten brengen." Mevrouw Lorenz lacht: „Ik heb hem tenminste nog." Hen en Els hebben beiden in Viaardlngen gewerkt in de jounali- stlek, Henk bij Het Vrije Volk en Els bij de Nieuwe Vlaardingse Cou rant. Nu verdienen zij hun brood met het schrijven van kinderboeken zoals Nietties mooiste vakantie ge schreven door Els. Henk schreef o.a. Met de Adriana naar Barcelona. Verder maken zij vertalingen in op dracht van uitgevers van buitenland se romans. Zij kochten ongeveer twee en half jaar geleden hun Eliza. Deze eike houten Belgische kotter moest eerst helemaal verbouwd worden. Over de verbouwing en het bewoonbaar maken hebben zij, met tussenpozen, twee jaar gedaan. Zij maakten sa men met Jan Messchaert een com plete zeiluitrusting gereed. Het- op pervlak van het zeil is zo'n 100 m2. Henk en Els wonen nu reeds vijf jaren op het water. Hun eerste schip was een Volendamse botter maar deze was te oud en vroeg te veel onderhoud. Hun reis naar Zuid-Frankrijk gaat via 222 sluizen waarvan er een een verval heeft van 20 meter. Normaal is het water-verval ongeveer 3 tot 5 meter soms ook nog wel minder. In grote lijnen gaat hun reis via de Maas, Canal de St. Quetin, Sane en Rhöne. Het voorlopig einddoel dat ze over een maand hopen te berei ken is Port St. Louis du Rhöne. Jan en Ank, gaan over twee maan den weer terug naar Nederland. Henk en Els blijven zeker zeven maanden weg. Wanneer ze over voldoende er varing met het schip beschikken ko men ze misschien over zee terug. Het volgende reisdoel staat reeds vast, na een overwintering in Hol land wil het echtpaar naar de Oost zee. Der traditie getrouw heeft de Vlaardingse afdelinb van de Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfsbond net voor de bouwvakvakantie een gezellige middag georganiseerd voor de gepensioneerde leden. Bij die ge legenheid worden ook de mensen gehuldigd, die een rond aantal ja ren in de bond hebben volgemaakt. Districtsbestuurder J. v. d. Plas sprak in het Volksgebouw hartelijke woorden tot de heer A. van Ruiven, die .vijftig jaar lid is van de NW- bond. Hij kreeg een legpenning. De heren De Willigen, De Jongste en Van Pelt kregen een gouden speld, omdat ze de veertig jaar hebben vol gemaakt. De bond had voor zijn trou we leden ook een cadeautje onder couvert in petto. Voor de dames wa ren er bloemen. Het Volksgebouw in Vlaardingen is van 15 tot 27 juli gesloten. De zittingen van de NW-bonden en van andere organisaties, die regelmatig in het gebouw worden gehouden vin den in deze periode geen doorgang. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men waarschijnlijk, toch vast met het heiwerk beginnen. Dat zou kun nen als de gemeente daarvoor een voorlopige vergunning verleent. De stichting, gevormd door een aantal winkeliers .waarvan een deel nu in het noodwinkelcentrum Midhal is gevestigd, had verwacht in mei van dit jaar met bouwen te kunnen be ginnen. Het uitblijven van de premie- beschikking stak echter een spaak in het wiel. Wanneer het werk in augustus kan worden begonnen zullen de bouw van dit winkelcentrum en die van de lo per, die door de firma Both wordt gebouwd, ongeveer gelijk opgaan, zo dat mag worden verwacht, dat om streeks november 1969 Holy te langen leste twee voltooide winkelcentra zal hebben. De brancheverdeling in het nieuwe SWH-centrum ligt nu vrijwel vast. De Vlaardingse Kamer van Koop handel heeft daarover advies uitge bracht en enige wijzigingen in het plan voorgesteld. De zaken, die nu in de Midhal zijn gevestigd, hebben er voor een deel de voorkeur aan gege ven, zich in de loper te vestigen. De winkels van het SWH-centrum zijn niettemin bijna allemaal geclaimd, van die in de loper is al ongeveer de helft bezet. (Van een onzer verslaggevers) De 20-jarige matroos Gerard Vo gelaar uit Delft, Oostsingel 80, is gis termiddag in het stadhuis door bur gemeester Ravesloot gehuldigd na mens het Carnegie Heldenfonds. Als matroos van het motorschip Onder neming had hij op 19 augustus van het vorig jaar het driejarig zoontje van een schipper uit het water van de Persoonshaven te Rotterdam ge red. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel in de toekomst de relaties van de universiteit met de overige maatschappij zullen worden'versterkt, zullen universiteiten en hogescholen een eigen verantwoordelijkheid t.o.v. htm taak moeten behouden en waar maken. Het ondergeschikt maken aan pressiegroepen is onaanvaard baar. Dit is de mening van het ontwik kelingsplan 1969—1972 van de Tech nische Hogeschool te Delft. Binnen zekere grenzen van wet en financiën zal men. aldus het plan. een grotere autonomie dienen te hebben om de verantwoordelijkheid voor de ontwik keling van de wetenschap en de op leiding van studenten te kunnen dra gen. Dit sluit niet uit, dat velerlei contacten, ook geïnstitutionaliseerde, met de overige maatschappij dienen te bestaan. Volgens het plan is het te ver wachten. dat de afdelingen adviesra den zullen vormen, bestaande uit per sonen uit het bedrijfsleven en maat schappelijke groeperingen, die ln bij zondere mate zijn geïnteresseerd in opleiding en onderzoek van de afde ling. Het verlangen naar een soort gelijke adviesraad voor de gehele ho geschool zou eveneens waarneembaar zijn. Speciale aandacht is volgens het plan nodig voor de interne en ex terne communicatie. Het rapporteren van onderzoekresultaten en het toe gankelijk maken van de stroom van nieuwe resultaten zullen naar de me ning van het plan wellicht mogelijk worden door een „Delftse universi taire pers". Het uitgeven van een Quarterly Progress Report wordt overwogen. MAASSLUIS J. L. van Loon, Veerstraat 15, tel. 2108. (Van een onzer verslaggevers) Diergaarde Blijdorp (Blijdorp Zoo voor de vreemdelingen) heeft een nieuwe gids uitgegeven die fraaier is dan de vorige Diergaardeboekjes en bovendien meer informatie geeft op een gezellige manier. Een gids met een plattegrond in vier kleuren, 19 zwart-wit foto's, en 8 heel mooie kleurenfoto's op pagina grootte. Een juweeltje is de kleuren foto van een orang oetanwijfje met baby. Maar daarvan een nieuwe af fiche, zouden we willen voorstellen. Het boekje kost bij de portier van Blijdorp 1.—. Bü postbestelling f,25 op giro 284741 overmaken. Een ander onder de II gewonden, die als door 'n wonder gespaard bleef en op onbegrijpelijke wijze slechts licht letsel aan de hiel opliep, is de 27- jarlge Ewaldo Kwantano van de Spaansebocht in Rotterdam. Hij be vond zich op het moment van de explosie aan boord van de Agua Clara in de buurt van de tank, waar in zich de zes slachtoffers bevonden. „Ik hoorde opeens die enorme knal, voelde me opgetild en daar lag deze 06.40 07.10 07.40 08.00 08.20 16.40 17.00 17.40 06.50 07.20 07.50 08.40 17.20 17.50 06.30 07.00 07.30 07.45 08.10 08.30 16.30 16.50 17.10 17.30 Het vaarschema van de door de Havendienst Spido geëxploiteerde veer dienst VlaardingenPemis is deze maand gewijzigd. De vaarten vinden thans plaats van maandag t.ejs. vrijdag (uitgezon derd erkende christelijke feestdagen) volgens de hieronder volgende dienst regeling. Van Vlaardingen van Tankhoofd van Petroleumweg

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2