'Mè. Jeltoise in Formule 2 Inbrekers er vandoor met 35000 sigaretten I Tankercleaning-directeur inters na de ontploffing: mm Toestand van 4 gewonden tanker nog ernstig ROSITA RUIMT RADICAAL J. A. Foort overleden Dr. Krop plant boom in Israël MejM. Jansen overleden oprui mins Vrouw bij botsing tussen scooter en auto gewond m 4 IEDEREEN NOEMT ZICH CLASSIFICEERDER Sigaret Toezicht mmm Extraatje Gasvrij Handen en benen Niet schamen Duivenklok Kredietbank leende 17 miljoen uit -54» Comité zomreze els schenkt cheque aan speeltuin ij f. HET VRIJE VOLK Tankercleanings directieka mer lijkt onder vuur genomen met een mitrailleur. De muur is doorzeefd, het stro steekt uit hel plafond, waar de kalk naar heneden is gekomen, de kap van de schemerlamp naast het bureau van directeur A. F. de Bruïne staat scheef. WÈÊ&M$ W (ADVERTENTIE) 3© tot 40 10 tot 25 korting 9.50-19.95 en hoger (ADVERTENTIE) 580 m. a 750 m. 1000 m. 1100 m. Tiener gordijnstof 51 H I j?| -■ I -41 'I Wotu oDAG 17 JULI 1968 fAUUiA .4 Classificeren Is, so bleek weer eens na de ontploffing bU Taakerclesning ln Schiedam, een gevaarlek beroep. Hóe gevaarlijk vertelde ons gis teren Willem Bui tendijk, twaalf jaar in dienst ge weest bij Tanker- cleaning. Directeur Jan Winters van het Schiedam se tan- kerschoonmaakbe- drijf, dat aan ge bouwen en instal laties tussen de vier en vijf ton schade heeft, ver strekte onze ver slaggevers BERT BAKKER en HERMAN MOS- CO VITER een blik v*a werkgevers zijde. Het gesprek ging over de veiligheid (.Hou er gebeurt eigenlijk nooit lets. We heb ben nu dan deze catastrofe"), over de band tussen directie en per soneel, over de werkomstandighe den an over bet onthutsende feit, dat da echte clas sificeerder "bijna niet meer be staat". Directeur Winters wijst op de opengereten Agua Clara de opening aan van de tank, waar de explosie zou hebben plaatsgehad. ebeurt enlijk nooit iets' Collega-directeur J. Winters (43, kort haar bruin-blozend) vertelt met een hoofdknik in. de richting van de scheef hangende Agua Clara, in beeld achter de pas ingezette met stopverf beduimelde ruiten: „Ik prak onze dokter vanmiddag nog. Die twee Ambonnezen in het Ge meenteziekenhuis, dat zag-ie echt somber in." De explosie, die vrijdagochtend de drie centimeter dikke stalen scheeps huid openscheurde, kan haast niet het gevolg zijn van de mysterieuze sigaret, waar idereen over sprak: ,,AUe experts, die er tot heden toe bij zijn geweest, zijn er uitdrukke lijk van overtuigd, dat de explosie plaats heeft gevonden in een ruimte, waar niet werd gewerkt De twaalf jaar geleden door het schoonmaakbedrijf Dmtas en door Phs. van Ommeren speciaal voor het reinigen van tankschepen aan de wal opgerichte N.V. Tankerclea- mng „wast," ventileert en reinigt per jaar zo'n 200 schepen. Zestig tot zeventig man eigen personeel geeft leiding aan de werkzaamheden van de door koppelbazen geworven man nen. Zij zijn het kader. Kunnen die eigen, ervaren en betrouwbare mensen voldoende toe zicht houden' Het zijn er ten slotte maar eén tot twee per tank. Winters: „Dat is zeer wel doen lijk" Hoe groot zijn die tanks' W.: „Tweeduizend kuub. Ik weet die maten niet zo, dat is verschil lend. Twintig bij tien bij vijftien me ter misschien Er zit wat prut in, roest en zand. Dat moet eruit Dat zit ook tussen de spanten? W.- „Ja we hebben aparte men sen, die dat eruit halen Ze moeten zich aan de richels vasthouden. Er zijn geen bevestigingspunten voor gordels of zo." Wie let er op de veiligheid' W„Onze eigen mensen. Die con troleren elk schip Of het gasvrij is Maar stel nou, dat iemand in een nlet-gasvnje ruimte komt. Je kan er per se niet in werken; het slaat op je longen, op je ogen." Komt de veiligheidsinspectie wel eens kijken? W.: „Twee tot drie keer per jaar. 'is* CA» VUL SCi W,: „Nou, ik spreek liever va» on deraannemers. Wij hebben Inder daad vaste firma's, die wij ook aan melden voor de sociale wetten. Wij kijken wel uit om daar iedereen voor te pakken. Want als ze hun premies niet betalen, behoudt men zich het recht voor die te verhalen op Tankereleanlng." Door de aard van het bedrijf is de band met die werknemers natuur lijk erg los. W.; Nee, er is geen band met de onderaannemers, zoals we dat met ons eigen personeel hebben." Werken ze continu? W.; „We hebben twee ploegen. Eén overdag van zeven tot vijf, met schaften en drie keer tijd voor een sigaretje. In de praktijk komt het erop neer, dat ze naar de kantine gaan. Behalve de ploegen vaa tei- ger 3, die gaan naar een keet. Vroe ger deden ze dat wel op het achter schip, maar die kapiteins willen dat niet meer. De mensen hebben na tuurlijk vuile voeten. Routine-onderzoek." Maar de controle, of een ruim gasvnj is, wordt dat alleen door uw eigen mensen bekeken? W„Ja. De ruimen zijn altijd absoluut gecontroleerd Maar het zijn geen erkende controleurs. Wat is nu eigenlijk de „officiële" gasvrij-verklarlng? W.' „Dat komt pas helemaal aan het einde van de rit Als wij ons werk afleveren, dan komt er iemand van de gemeente of van de Haven dienst, die geautoriseerd is om het te controleren." V zei daarnet, dat de Agua Clara „min of meer" gasvrij was, toen-ie afmeerde. W.: „Ja, nou ja, dat schip Is op zee gewassen. Eh, één tank, de slottank, waann alles was overge pompt, dus wat ze niet op zee wil den lozen, daar zat alles nog in." U voelt zich veilig bij dit sy steem? W.: „Ja, waarom niet? We zitten er de hele dag middenin. Ja, ik zeg niet, dat ik de hele dag in tanks kom, dat is tegenwoordig bijna niet meer zo, maar je komt toch aan boord om met een kapitein te spre ken. Dan zie je hoe het reilt en zeilt en als het niet veilig was zou je je Achter dit gat in de Agua Clara werkten op het moment van de explosie een aan tal classificeerders. daaraan niet blootstellen." Hoeveel buitenlanders zijn er bij de ploegen, die de koppelbazen leveren? W.: „Alle nationaliteiten. Ik zou geen percentage weten." Komt de veiligheid daarbij niet in het gedrang? W.: „Lat levert inderdaad wei eens moeilijkheden op voor de ba zen. Het is soms echt wel handen en benenwerk om je verstaanbaar te maken." Werken er bepaalde koppelba zen voor u' 's Nachts werken we van 's avonds zeven tot 's morgens zeven. Met na tuurlijk onderbrekingen. Eén van de dagploeg pikken ze graag nog even dat uurtje van vijf tot half zeven. Ja, voor ons is het niet zo belang rijk, maar de mensen zeggen zeil het is vies werk, dus geef ons ook even dat extraatje." U gaat toch niet beweren, dat u dit bedrijf voor het plezier van de mensen runt? W.- Nee, natuurlijk niet. Dat weet Ik ook wel." Classificeerder» staan over het algemeen slecht aangeschreven bij de mensen. W,: Echte classificeerders zijn er bijna niet meer. Wat wij hebben, dat noem ik schoonmaakpersoneel. Een classificeerder is iemand, die all-round is in scheepsonderhoud, Ketels bikken, verven, stellingen ma ken, alles. Die slechte naam, hé, iedereen die een keertje met de po litie ln aanraking is geweest en geen vast werk heeft, maar wel op een schip heeft gewerkt, noemt zich maar classificeerder." Zijn uw eigen mensen classifi ceerders te noemen' W.: ,Nee, eigenlijk met." Zou u zich zelf zo willen noe men? W„Classificeerder? Een moei lijke vraag. Nee, maar Ik zou me echt niet voor het vak schamen. Het is niet Iets voor jongejuffers en er wordt wel eens iets uit de grond van het hart gezegd en daar moet je je niet teveel van aantrekken. Als ik iemand in zo'n stelling aan een schip zie hangen om de naam op de scheepshuid te schilderen, dan neem ik daar mijn petje voor af, want ik zou het niet durven." (Van een onzer verslaggevers), Het onderzoek naar de ramp op de Agua Clara door de arbeidsin spectie en deskundigen van de cen trale dienst is beëindigd. Het schip is vrijgegeven en een rapport met de resultaten van het onderzoek zal aan de officier van Justitie in Rotterdam, mr. B. van der Meiileu, worden uitgebracht.. De toestand van vier van de zeven gewonden, is nog steeds zorgwekkend. Wij willen en houden nooit iets over ALLES MOET WEG Zomermantels met kortingen tot 50 nu vanaf ƒ59.- Mantelkostuums met Re-rrnigntcls ni'de 1968 Restanten in Hoeden, Rokken en Pullovers. JAPONNEN Ook in grote maten zeer voor delige aanbiedingen bij MODEHUIS altijd Iets aparts. Rotterdam Korte Hoogstraat 4 Ook in Dordrecht, Roosendaal en Zwijmireclit. De Rotterdamsche Postduivenhou- dersbond loste haar duiven met de gezamenlijke ander bonden te Ber gerac op vrijdag te 13 uur. De eerste duiven arriveerden zaterdag om ca. 8 uur boven de stad. Eerst 15 prijswinnaars van het bondsconcouis: I. Pols Verstoep, 2 H. van, Gelder, 3 P. Bosschaart, 4 A.1 v. Eijsden, 5 J. v. 't Hoofd, 6 Velde Verolme, 7 W. den Otter, 8 Velde Verolme, 9. M v. Kooten, 10 H J. Bezemer, 11 J Stuiver, 12 P. Brans Co, 13 Pols Verstoep, 14 Chr. v. Dieljen, 15 A. Vermaat. Eerste drie prijswinnars der diver se verenigingen: JICC. 1 T. v. Hoofd, 2 S, Boude- wijns, 3. Th. v. Etten en Co. Noorderpost: 1. A. Vermaat, 2. H. Tijdgat, 3. D. v. Bommel. Hülegonda: 1 W. Bik sr„ 2 J. Scholtius, 3 R Halter. Wilhelmina: 1 C Pak, 2 Gebr. Plooy, 3 C. Pak GCC. I. W. J. C&mpenhout, 2 en 3 C. J. Campenhout. Snelvliegers: 1 W Woerdenbach, 2 M. de Kleer, 3 J. Verkerke. Maasstad: 1 A. v. Guhk, 2 Lan- genik, 3 A. M. Dekker. Westen: 1. H. Kamoen van Bilsen, 2. G.. Osephius, 3 A. Oomens. Recht voor Allen: 1 M. Strijaard, 2 H. Jorum, 3 W. Reedijk, Spangenbode: 1 K. Gordon, 2 A. Lodder, 3 A. J. Hagen en Zn. DCV: 1 R. v. d. 'Linden, 2 F. R. Staneke, 3 G v. Rooy. Keer Weer: 1, Everdlngen Zn, 2 B. Simons, 3 Everdlngen Zn Blauwe Doffer: 1 W. v. d. Akker, 2 J. Voets, 3 P. v. d Sluis. Reisduif Oost: 1 H Bezemer, 2 D. Vogelaar, 3 Heikoop. Vriendschap: 1 Pols Verstoep, 2 H. v. Gelder, 3 M. v. Kooten. Sportief: 1 C. A. Steenbruggen Co, 2 en 3 B. Kleijnsmid <5c Co. Feljenoord: 1 G. A. de Lange, 2 en 3 Velde Verolme. Maas: 1 P. Bosschaart, 2 en 3 P. Bakker Zn. Vale Doffer: 1 Gebr. Westervoorde, 2 B. Blok, 3 Gebr. Westervoorde. Ooievaar: 1 Chr. v. Dieijen, 2 J. Reedijk, 3 J. v Dieijen, Reisduif LMQ: 1 A L v. Eijsden, 2 A. C. de Bruin, 3 J. Nies. Het Zuiden: 1 G. Zijlstra, 2 A. J. de Klein, 3 A. Groeneveld. Luchtreizigers: 1 J. Stuiver, 2 P. Bruns Co, 3 W. de Klerk. IJsselmond: 1 A. v. d. Hengel 2 A. Gouman, 3 P. Ambachtsheer. Recht aan Allen: I W. den Otter, 2 L Boers, 3. W, den Otter. Zondag werden om 7 uur 45 min. de duiven gelost te Vilvoorde, hier arriveerden de eerste duiven om ca. 9 uur boven de stad. Eerste drie prijswinnaars der di verse verenigingen: NCC: 1 G. A. Sliep, 2 Chr. Lies hout, 3 C. Witkam. Noorderpost: 1 J. Klarenbeek, 2 F. MUhlenbruck, 3 J. Klarenbeek. Hillegonda: 1 en 2 L. de Waal, 3 P. Molenaar. Wilhelmina1. F. Frijmuth, 2. C. Pak, 3 K. de Graaf, OCC: 1 J. v. d. Wielen, 2 J, v. d. Velde, 3 J. v. d. Vooren RMO: 1 J. v, d. Wielen, 2 J. y. d. Voorn, 3 R. Schol Co. Snelvliegers: 1 C. Blom, 2 W. Klij- noot, 3 F. Bernards. Tot Wederziens: 1. Gebr. Romeijn, 2 Gebr. v. Wijngaarden, 3 J. Slaven burg. Centrum: 1. A. Wuyster Co, 2 A. Wuyster Co, 3 L. Tiel. Maasstad: 1 A. Se ton, 2 A. Y. Ou- lik, 3 Uitbeljerse. Recht voor Allen: 1 H. Jorum, 2 M. Punselie, 3 W. Geevea, DCV: 1 Koedood, 2 H. Cardlnaal, 3 C. de Deugd. Keer Weer: 1 Hemslus, 2. Groene veld, 3 Van Weel en Van Veen. Blauwe Doffer: 1 W. v. Rossen, 2 H. Thoonsen, 3 P. Zeeuw. Reisduif Oost: 1 A. Verkalk, 2 J, van Zetten, 3 D. Vogelaar. Vriendschap: 1 J. de Boer Zn, 2 A. Visser, 3 Pols Verstoep. Sportief: 1 Braber, 2 en 3 Schenk. Feyenoord: I N. Selders, 2 A, Bas- termeijer Co, 3 S. v. d. Sluis. Maas: 1 F. Trijsburg, 2 A. Klein geld, 3 D. Neutigem Co. Vale Doffer: 1 K, Imnünk, 2 G. Groeneweg, 3 G. Bense. Ooievaar: 1 en 2 J. van Bommel, 3 C. W. Beekum. Reisduif LMO: 1. Kleiburg, 2. Sweers Co, 3. Albroek. Het Zuiden: 1 J. de Waard, 2 A. Molenaar, 3 A. Verbeek. Luchtreizigers: 1. W. de Klerk, 2. P .Steenbakkers Co, 3 P. Bruns Co. IJSSELMONDE: 1. w. Peterse, 2. A Holleman, 3, Th Nicolaas. Recht aan Allen: 1. D. de Jong, 2 en 3 B. C. Ouwerkerk. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. A. Foort, voorzitter van de bejaardenvereniging Deifshaven en oud-voorzitter en mede-oprichter van de bejaardenvereniging ZAC Deifshaven, is op 79-jarige leeftijd overleden. De heer Foort heeft gedurende vele Jaren belangrijk werk verzet door het scheppen van mogelijkheden van ontspanning voor bejaarden en inva liden. Ia 1950 richtte hij (mede) de ontspanning voor bejaarden en inva liden. In 1950 richtte hij (mede) de ontspanningsvereniging ZAC Delfsha ven op. Tien jaar later nam hij af scheid als voorzitter van ZAC. Hij ging echter door als voorzitter van de ln 1960 opgerichte BVD. De begrafenis is donderdag 18 ju li om half 1 op de begraafplaats Hof wijk. (Van een onzer verslaggevers) Dr. F. J. Krop, voorzitter van het Rotterdamse Comité Nederland-Is- raêl, heeft dinsdag de eerste boom vota: het Rotterdam-bos op de berg Karmel geplant. Het bos zal twee drieduizend bo men groot worden. In de Israël-week heeft Rotterdam daarvoor ƒ20.000 bijeengebracht. De aanleg van dit bos bij Haifa betekent een belangrijke bedrage in de herbebossing van Israel, die kli matologisch van grote betekenis is, evenals voor de waterhuishouding. (Van een onzer verslaggevers) In 1967 heeft de Gemeentelijke Kre dietbank (Nieuwe Binnenweg 135) 16126 kredieten toegekend tot een totaalbedrag van ruim 17 miljoen (rente 6% pet.). Met de helft van dit bedrag zijn meer dan 8000 gezinnen geholpen, die geld nodig hadden voor geld nodig hdden voor woninginrich ting. Per gevl werd een gemiddeld krediet van 1040 verstrekt. In 68 gevallen is een bedryfskre- diet ingewilligd, waarmede 417.260 werd uitgeleend. Aflossingsverplichtingen zijn goed nagekomen, zo deelt het jaarverslag van de bank over 1967 mede. (Van een onzer verslaggevers) Op 62-Jarige leeftijd is na een lang durige ziekte overleden mej M. Jan sen Inspectrice van de Arbeid in Rotterdam. Mej, Jansen was sedert 1946 in dienst van de Arbeidsinspectie. In 1950 werd zij overgeplaatst naar Rot terdam. Met name het werk voor de jeugd had haar warme belangstelling, zy was een groot aantal jaren bestuurs lid van de clubhuizen De Arend en De Zeemeeuw en van het meisjes- centrum De Zonnebloem. Verder had zij een functie in het bestuur van het landelijk orgaan Nationaal Cen trum Vorming Bedrijfsjeugd en in de commissie van toezicht voor de school voor werkende jongens. Mej Jansen heeft zich beijverd voor de opleiding van lager lei dinggevend personeel. Zij heeft les gegeven aan de school voor kinder verzorging en opvoeding te Rotter dam. De begrafenis beeft in stilte plaats gehad. Ook al zijn de partijen meubel en gordijnstof die wij tegen weggeefprijzen gaan aanbieden bijzonder groot... als U de eer ste en grootste keus wilt heb ben, doet U er verstandig aan zo vroeg mogelijk naar onze zaak te komen. Meubel- en gordijnstoffen, bij eikaar ruim 3 kilometer stof, alle stoffen uit de duurdere se ries, koopt U nu (voor een paar gulden stoffeert U een hele kamer) door elkaar per meter voor nog géén gulden. Meubelstof 130 cm breed BatIRsto 12- cn breed Lichtgrijze Streepstof 120 cm breed 120 cm breed Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de (uitver koop van meubel- en gordijn stof, stuk voor stuk prachtige stoffen, door elkaar, per meter, voor Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van «te opruiming Wjtill tot 9 augustus Céén tel. ef sdtnfk fcest. DSN HAAG (ANP Dertig cou reurs sullen zondag 28 juli op 55and- voort starten in de races voor formu- le 2-renwf.geiM, geldend voor het Europese kampioenschap Er gaan san de finale over 60 ronden (209,6 km) twee manches van 15 ronden vooraf. In belde kwalificatieritten starten 15 wagens. De snelste tien kv&llflcersn zich voor de eindstrijd. Tal van prominente coureurs ko men aan de start. Jean Pierre Bel- toise, verrassend tweede in de Grote Prijs van Nederland, rijdt een van de twee Matra MS-7-renwagens. Ge- oontracteerd zijn voorts o.m. Silvio Moser (Teeco), Piers Courage (Brab ham), Jackie Oliver (Lotus). Ri chard Attwood (Brabham), Prank Gardner, Robin Widdows (beiden McLaren) en Mike Beckwite (Lola), die voor DAF uitkomt in formule 3- i faces. Ferrari heeft drie Dyne F2- renwagens Ingeschreven. Derek Ball tal een van de wagens rijden. (Van een onzer verslaggevers) Gedurende het weekeinde is inge broken in de goederenloods van de R1M aai de Rotterdamse Kromme Zandweg. Na het forceren van ramen en deuren heeft men de deuren vaa binnenuit geopend. Circa 100 pakken met m totaal 0 1 sigaretten, die in de loods stonden, heeft men op een eveneens daar staande vrachtauto geladen, waarna men ermee is weggereden. De lege vrachtwagen is in Alblasser- darn aangetroffen. Vorige week zfjn van een oude mij nenveger liggende ln de Pelsertha- ven de luiken wegggebroken. Er wor den twintig platen zachtboard, vjjf- platen meubelplaat en enige stuks gereedschap vermist. Verder heeft i5i.cn water in het ruim gegooid waardoor grote schade is toegebracht aan het houtwerk. (Van een onzer verslaggevers) Op de kruising Benthuizerstraat— Zaagmolenstraat in Rotterdam zijn dinsdagavond een personenauto en een scooter gebotst. De duopassagiere van de scooter, de achttienjarige ver koopster M. Sakko uit de Tochtstraat viel op de weg en Is voor onderzoek naar het ziekenhuis Bergweg ge bracht. By een botsing tussen een perso- nen. en een bestelauto op de krui sing Groene Hilledijk—Sandelingplein werd een Inzittende van de pen n- nuto, de 39-jarige elektrisch lasser J. C. Kok uit de Polslandstraat gewond. Hij is met een hersenschudding op genomen in het Zuiderziekenhuig, Dinsdagavond betsten op de krui sing EemhavenwegCourzaadseweg sen volkswagencombi en een perso nenauto Een inzittende, de achttien- Jarige fabrieksarbeider N. Alland uit Katwyk brak zijn been en werd naar het Zuidersiekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggeefster) Dinsdag heeft mevrouw C. M. er heul-Groenenboom, secretaresse van het Rotterdamse Comité Zomer- zegels, volgens advies van de Com- miessaris der Koningin ln de provin cie Zuid-Holland te haren huize aan de Walenburgerweg 105 tt Rotter dam een cheque groot ƒ1790,40 uit gereikt bestemd voor uitbreiding en verbouwing van het clubhuis op het terrein van de speeltuin Schiewljk aan het Sidelingepad te Overschie. De secretaris van de speeltuinver enigmg, de heer H Wolf, heeft de cheque namens zijn bestuur dank baar in ontvangst genomen. 4 «ftl Lfl i r'l] i VF|

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3