Luns: Geen informaties over wapen leveranties weeds duo reist oplichtend 100.000} door West-Europa Studenten in Mexico stellen ultimatum Gastro verried he Guevara Che met muilezel Industrieschoolkwestie Leerkrachten vragen minister in te grijpen .Ik wil uw adjudant worden esterse lening aan Tsjechen Biafra: te laat om duizenden nog te redden Actiecomités tegen komst bulderbaan bij Eelde Insluiper bij autodiefstal betrapt ZIGEUNERS KAMPEREN IN TUIN VAN POLITIE Industrieel nog in levensgevaar Weer nieuwe grafschennis LIZ TAYLOR WEER UIT ZIEKENHUIS Weer wolkbreuk boven Tilburg Foto uit Boliviaans dagboek Verdachte van (mislukte) overval aangehouden Door vertraagde hulp Kruisverhouding Winst Conservatieven «ill mwmê Ontslagen generaal krijgt aanbod: WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 HET VRIJE VOLK (door Maarten C, Bolle) MLAMI BEACH, 6 augustus De cijfers en de gissingen veranderen hier nog van uur tot uur, maar onder de gedelegeerden en de politieke waarne mers op het republikeinse congres groeit de overtuiging, dat oud-vice-pesident Richard Nixon de republikeinse kandida tuur zo goed als in zijn zak heeft. s^wmé Guevara met zijn muilezel Chico tijdens de guerrilla in Bolivia. Dit is een van de nog nooit gepubliceerde foto's van Guevara die zijn afgedrukt in de Amerikaanse vertaling van het volgens het Boliviaanse leger enig echte dagboek van Che Guevara dat gisteren in New York is verschenen. De leerkrachten (26 van de 37) van de Groningse Indu strieschool voor Meisjes die het niet eens zijn met het be stuursbeleid Inzake de benoe ming van een nieuwe direc trice (mej. J. Brons) zoeken thans naar wegen om de zaak op ministerieel niveau te bren gen. 1 r> LAGOS (Reuter, AP) De vertraging in het brengen van voedsel naar de noodlijdende Biafraanse burgerbevolking kost dagelijks honderden mensen het leven, zo wordt van wel inge lichte zijde in Lagos vernomen. PAGINA t NIXON ÉN PARTIJ HEBBEN KANSEN DEN' HAAG (ANP) De regering meent bezwaarlijk te kunnen toezeg gen, dat voortaan stelselmatig een opgave zal worden verstrekt van de landen, waaraan vanuit ons land mi litair materieel wordt geleverd. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft dit geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid Visser van D'66. De minister wijst er op, dat facto ren van politieke en economische aard, alsmede veiligheidsoverwegin gen zich niet zelden verzetten tegen publlkaties van zulke gegevens. Bo vendien. kunnen dergelijke publlka ties schade toebrengen aan de be trekkingen met andere landen en de betrekkingen tussen die' landen en Nederlandse bedrijven. Dit geldt In het bijzonder, aldus minister Luns,-als het land dat wa pens wenst te kopen bij het doen van de bestelling daaraan de voorwaarde verbindt, dat de leverantie niet zal worden gepubliceerd, hetgeen her haaldelijk voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) In de tuin van de politie In Bus- sum hebben 31 staatloze zigeuners hun tenten opgeslagen. Ze zijn ille gaal het land binnengekomen en zuilen weer over de grens gezet wor den, zodra Justitie heeft uitgezocht hoe dit kan gebeuren. De groep, drie broers, hun vrou wen en vijftien kinderen maakt deel uit vai. een grotere groep van veer tig, die onlangs bij Nieuweschans ge tracht heeft de grens over te komen, maar werd tegengehouden. De rest van het gezelschap zit nog in Duitsland, maar dit land heeft al laten weten dat het de in Nederland doorgedrongen groep niet meer zal toelaten. De zaak wordt nu op di plomatiek niveau uitgezocht. In afwachting daarvan laat de po litie de zigeuners in haar tuin kam peren, zodat er een oogje op ben kan worden gehouden, 's Avonds bereiden de zigeuners hun eten op een hoog oplaaiend kampvuur. (Var een onzer verslaggevers) De 74-jarlge industrieel C. Rogier, op wie zaterdagavond in Bergen op Zoom een aanslag is gepleegd, is nog seeds in levensgevaar. Hij ligt bui ten bewustzijn ta het St. Elisabeth- zk-V.enhuis in Tilburg. Het onderzoek van de politie heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Kermissen van het slachtoffer, die zaterdagavond met hem trachtten te telefoneren, kregen geen gehoor om dat de haak van het toestel was ge legd. Aangenomen wordt, dat de aanslag zaterdagavond na zes uur heeft plaats gehad, waarna het slachtoffer zondagmorgen om acht uur door zijn chauffeur werd gevonden. De politie heeft ook nog geen ant woord op de vraag, of er waardevolle poederen of geld uit de villa van de heet P.ogier worden vermist. «Van een onzer verslaggevers) Een nieuwe graischennei moet aan het werk zijn. In de bezoekrkapel van de Canadese begraafplaats tus sen Bergenop Zoom en Roosendaal heeft de beheerder gisteren de met viltstift geschreven woorden gevon den: 'De rotzak was hier, hoe bestaat het. hè?' Tekst zowel als schrijfwijze, zegt de recherche, wekken de indruk dat hier niet de maniakale graf schen ner aan het schrijven is geweest, naar wie de politie ook na de aan houding van de uit Utrecht afkoms tige Hans van H, nog nasporingen doet. LONDEN (AFP) - De Londense huisschilder Joseph de Havilland, die vorige maand hangend aan een drie meter hoog kruis werd gevonden iü een park bij Hampstead, is maan dagnacht verdwenen uit het zie kenhuis, waarin hij destijds in ern stige toestand werd opgenomen. Hij zou er vandoor zijn met de vrouw van een andere patiënt. De delegaties van de 50 deelsta ten worden onafgebroken door de nieuwsbureaus en andere waarne mers gepolst over de man van hun voorkeur. De tellingen spreken el kaar tvel enigszins tegen, maar zijn het desondanks hierover wel eens, dat Richard Nixon al bij eerste stem ming zo dicht de volstrekte meer derheid zal naderen, dat hu bij de tweede stemming wel eens met een flinke meerderheid uit de bus zal kunnen komen. Zijn concurrenten, de gouverneurs Nelson Rockefeller en Ronald Rea gan ontkennen dit met klem. Zij zijn van oordeel, dat Richard Nixon, al heeft hfj een grote voorsprong bij eerste stemming, ongeveer 100 stem men onder de vereiste meerderheid zal blijven en dat ais gevolg daar van zijn aanhang bij tweede stem ming zal afbrokkelen en dat vele delegaties hetzij naar Nelson Rocke feller, hetzij naar Ronald Reagan zullen overwippen. De wens kon hier echter wel eens de vader van de gedachte zijn. Dit gesprekken, die ik met enkele republikeinse afgevaardigden had, kreeg ik trouwens het gevoel, dat men ervan overtuigd is, dat de re publikeinen op 5 november de de mocraten zullen bunnen verslaan, onverschillig wie zij als hun kandi daat kiezen. Volgens de republikein se beroepspolitici wordt het daar door van veel minder vitaal belang, met welke man zij te voorschijn ko men. Waar dit zo is, aldus deze be roepspolitici, hebben wij als kandi daat dan maar liever onze eigen man, dat wil dus zeggen Richard Nixon. Dit is op zichzelf niet onbegrijpe lijk. Richard Nixon staat om twee redenen bi) de republikeinse leiders in het hele land goed aangeschre ven: hij heeft in de afgelopen jaren meer dan iemand anders met suc ces in de partij gewerkt, met name tot ondersteuning van republikeinse kandidaten voor de volksvertegen woordiging in 1966. Hy heeft daar door de dank van vele 'beroepspoliti ci verdiend. In de tweede plaats vertegenwoor digt Richard Nïxon meer dan Nel son Rockefeller en Ronald Reagan het gematigde midden van de par tij, Nelson Rockefeller is volgens ve le republikeinen te vooruitstrevend, staat te links, te dicht bij de sociale filosofie van de democratische party. Ronald Reagan staat weer te veel rechts van het midden en zou, vre zen zij, vele kiezers afschrikken door zyn conservatief en zijn havikachtig standpunt met betrekking tot Viet nam. Bovendien heeft Reagan weinig po litieke ervaring: hy kan alleen bo gen op twee jaar gouverneurschap in Cahfornlë en mist, menen zy, het gezag en de ervaring, nodig voor het presidentschap. Dat Nelson Rockefeller op moeilijk heden stuit, kan men ook aflezen uit de merkwaardige enthousiaste ontvangst, die de conservatieve vaan deldrager van de republikeinen in 1964, Goldwater, gisteravond in het congres ten deel viel. De conservatieven spelen kennelijk in de republikeinse party nog een grote rol en het zal Nelson Rocke feller zeer moeilijk vallen, onder die belangryke groep gedelegeerden stemmen voor zijn kandidatuur te winnen. Dit neemt echter niet weg, dat de republikeinse partij de laatste jaren toch wel een zekere gedaanteveran dering heeft ondergaan. Er wordt, cok in het ontwerp-verkiezingspro- gram, meer aandacht besteed aan de wereldpolitiek, over de rol dus die de Verenigde Staten in de wereld die- nen te spelen. Richard Nixon legde vanmorgen in een persgesprek sterk de nadruk op de rol. die Washington In de Europese eenwording dient te spelen. Ook in de aanpak van de binnen landse problemen, zoals de bestrij ding van de armoede, de verwording der grote steden, geeft het program meer dan vroeger biyk van de repu blikeinse overtuiging, dat de overheid daarin een belangrijke en construc tieve rol dient te spelen. Al vergeet men niet, ook de nadruk te leggen op de rol van het particulier bedrijfsle ven, vooral wat het scheppen van werkgelegenheid betreft, ook en met name voor de negers. Het zou wat te ver gaan te bewe ren, dat de republikeinse partU ra dicaal veranderd is wat leiderschap en filosofie betreft, maar dat men vandaag de dag te doen heeft met een andere party dan die in 1964 staat toch wei vast. Ook met Richard Nixon als haar vaandeldrager zou deze party dan.ook in november wel eens met de winst kunnen gaan stre ken als gevolg van het wijdverspreide onbehagen over 's lands binnen- en buitenlandse moeilijkheden onder democratisch bewind. LONDEN (Reuter) De actrice Elizabeth Taylor heeft vandaag het Londense ziekenhuis verlaten, waar zij vorige maand twee operaties heeft ondergaan. De 36-jarige Liz is volledig her steld verklaard. Het staat niet vast of zij nog kinderen kan krijgen. (Van een onzer verslaggevers) Vorige week vrijdag heeft de Rotterdamse recherche in Am sterdam twee Zweden aangehou den. die ervan worden verdacht in drie maanden voor ongeveer 100.000,door oplichtingen in htm bezit te hebben gekregen in heel West-Europa. De arrestatie geschiedde in samenwerking met de hoofdstedelijke politie en op gegevens door Interpol verstrekt. De 29-jarige Nils D. (reclame adviseur) en de 23-jarige Siv N. (beukenmeisje en hun 16 maanden oude baby stonden op het punt het hotel te verlaten. Toen ze uit de lift stapten, wachtten rechercheurs hen op. Eind april vertrok het drietal uit Zweden. Nils en Siv werden er ge zocht voor flessentrekkery ten bedra ge van 70.000 Zweedse kronen 50.000,—). Ze kwamen per vlieg tuig in West-Beriyn aan, bezochten per vliegtuig en later per gehuurde auto vrijwel alle landen in West- Europa en namen hun intrek dan in luxe hotels. Ze verteerden er per dag ongeveer 200,maar vertrokken steevast zonder de rekening te be talen. Tydens hun verblijf maakten ze gebruik van valse paspoorten, identi teitspapieren en rijbewijzen, zy had- d—i de beschikking over 32 valse namen. Door oplichting van bank instellingen in diverse grote steden bleven zij financieel op de been en konden ze zich wat extra's per mitteren. In Rotterdam verschenen zij net een in Wenen gehuurde witte Mer cedes, waarvoor Nils D. een valse Zweedse nummerplaat had vervaar digd. Ook had hy er een vals chassisnummer ingeslagen. De politie had meteen argwaan tegen Nils en Siv. Maar voordat men hen kon pakken verdwenen ze naar Amsterdam. Daar eindigde hun reis. MEXICO CITY (AFP) Honderd vijftigduizend studenten in de Mexi caanse hoofdstad hebben de regering een ultimatum gesteld, dat morgen afloopt Gaat de regering niet op hun eisen in dan zullen de Mexi caanse studenten „de wapens opne men," zo hebbt ze gedreigd. De studenten in de Mexicaanse hoofdstad en een aantal andere uni versiteitssteden eisen maatregelen tegen de autoriteiten, die verant woordelijk zijn voor het gewelddadig politieoptreden tijdens een demon stratie van drie weken geleden: bij die demonstratie kwamm vier stu denten om het leven, terwijl er hon derden gewond werden. Braziliaanse studenten in Rio de Janeiro hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag op grote schaal gedemonstreerd voor da vrijlating van de gevangen geno men studentenleider Wladimir Pal- meira. In Guatamala zijn alle middelba re scholieren in staking gegaan om dat ze bezwaren hebben tegen zware toelatingseisen voor de universiteiten. De regering heeft alle scholen voor onbepaalde tijd gesloten. TILBURG (ANP) Voor de twee de maal binnen een maand Is Til burg gisteren getroffen door een wolkbreuk, die grote delen van de stad blank zette. Benedenverdiepin gen en kelders liepen vol water, het verkeer raakte op tal van plaatsen volkomen vast. Op verscheidene punten werd het wegdek weggespoeld en kwamen riooideksels omhoog. NEW YORK (AP) Niet de com munistische partij van Bolivia, niet de Oostduitse spionne Tania, maar Fidel Castro heeft Che Guevara ver raden. Dat schrijft de Amerikaanse journalist Daniel James in de inlei ding tot de Amerikaanse vertaling van de Boliviaanse versie van Gue vara's dagboek over zün guerrilla in Bolivia. Uit de versie, die het Boliviaanse leger heeft vrijgegeven, blijkt volgens James dat Castro Guevara in de laatste dagen van zijn strijd in de steek heeft gelaten. Omdat hij in Guevara een rivaal voor het leider schap van de revolutie zag. In de Cubaanse versie van het dagboek schuiven Castro in de in leiding en Guevara in de dagtekenin gen de schuld voor bet falen van de Boliviaanse guerrilla in de schoe nen van de communistische partij van Bolivia. De Boliviaanse versie van Guevara's dagboek is in New York uitgekomen bij Stein and Day. Het bevat behalve een aantal nog niet gepubliceerde foto's van Gue vara en de guerrilla ook nog de dag boeken van drie van Guevara's me destrijders. De directeur van de uitgeverij Stein and Day heeft tegengesproken dat het dagboek door het Boliviaan se leger zou zijn gecorrigeerd. Ame rikaanse handschrif tkundigen heb ben de echtheid van het gehele ma nuscript aangetoond, aldus direc teur Sol Stein. 'fa J Van onze speciale verslaggever BERT STOOP De bekende Tsjechische toneel schrijver Pavel Kohoufc heeft de kort geleden van zijn functie onthe ven generaal Prchlik aangeboden zijn persoonlijk adjudant te worden. In een open brief aan de voorma lige chef van de militaire afdeling van het Centraal Comité van de communistische partij, die wegens zijn kritiek op het Pact van War schau moest heengaan, schreef Ko- hout gisteren het dagblad Prace on der andere: „U was altijd een pro gressief man. Toen ik mijn eerste ketterse toneelstuk had geschreven, hielp u mij om het ook opgevoerd te krijgen." Pavel Kohout die Prchlik er aan herinnerde, dat hij jaren geleden zijn adjudant is geweest, prees zijn voormalige chef voor de moed, die hij had getoond dooi openlijk voor zijn mening uit te komen, „een eigenschap, die tot dusver voor po litici niet vanzelfsprekend was." Daarom wil ik vrijwillig en als reserve-kapitein weer als uw adju dant dienst doen, aldus Pavel Ko hout. Generaal Prchlik, van wie niet bekend is, wat hij op het ogenblik doet, was geruime tijd chef van de afdeling van het centraal comité, die de militaire zaken behartigde. Toen hij op persconferenties enkele malen in kritische zin over de Rus sische troepenbewegingen had ge sproken, verwijderde het bestuur van de communistische partij hem van die post. Pavel Kohout is de schrijver van de bewogen oproep aan de Tsjecho- slowaakse regering om niet te zwich ten voor Russische eisen, die bijna twee weken geleden verscheen in het blad van de schrijversbond Li- teramy Lysti. Dit geschrift ontke tende een geweldige handtekeningen actie. waarbij de bevolking adhesie betuigde aan de communistische partij en haar nieuwe koers. Kohout is onder meer voorzitter van de groep communistische schrij vers binnen de schrijversbond. Ze willen dat de vakbonden een beroep doen op de minister om in het belang van het onderwijs aan deze school op zeer korte termijn een on derzoek te willen instellen naar de gang van zaken In zijn geheel en In net bijzonder ten aanzien van de (laatste) brief van het bestuur aan de leerkrachten. Daarin staat onder meer: Ieder die zich volgens eigen geweten niet bij de toestand, zoals die op het ogen blik is, kan neerleggen zal naaT een andere betrekking moeten uitzien. De betrokken leerkrachten zijn ontsteld over de toon en inhoud vsa deze brief. Als dit het begin i* van de democratisering van bet bestuur, zoals is toegezegd, dan vragen we ons af wat het bestuur onder demo cratie verstaat. De leerkrachten wijzen erop dat de strekking van de beatuursbrief in gaat tegen de zienswijze van de in specteur-generaal. Hij was van oor deel dat ontslagnemen niet de Juiste oplossing zou zijn. Hij zei: Wis zich niet bij de situatie wil neerleggen kan ontslag nemen, maar voor veel leerkrachten is dat moeilijk, omdst rij niet gemakkelijk van funcöe kunnen of willen veranderen. De leerkrachten accepteren dit als de enig Juiste gedachtengangMen mag geen leerkrachten dwingen ontslag te nemen, omdat ze rich niet kunnen verenigen met een beleid dat ze niet in het belang van de school achten. Het schoolbestuur vertrouwt dat de rust zo spoedig mogelijk zal zijn teruggekeerd en verwacht dat leder naar eigen vermogen zal meewerken. Dit vertrouwen en deze verwachting rijn na deze brief misplaatst, aldus de opponerende leerkrachten. Het bestuur schijnt de kern van de mak niet te begrijpen. De oppositie zou rich beraden op 12 augustus, vlak voor het begin van het nieuwe schooljaar. Dit wordt nu doorkruist door het ultimatum van het bestuur. Hierop achten de be trokken leerkrachten slechts één antwoord, mogelijk: "We laten ons na al het voorafgaande overleg niet in timideren door het bestuur. PRAAG (Reuter) Een aantal Westeuropese landen bespreekt met elkaar de mogelijkheid om Tsjecho- slowakije een groot krediet te ver strekken. Dat heeft een functionaris, die aan dit overleg deelneemt, be kend gemaakt. De regering in Praag heeft de Sowjet-Unie een krediet van naar schatting 1400 miljoen gulden ge vraagd, De Russen zouden dit ver zoek m de ijskast hebben gelegd en niet eerder willen beslissen dan na dat de resultaten bekend zijn van het buitengewone partycongres in Praag dat op 8 september begint. WESTKAPELLE (ANP) De man die er van verdacht wordt, vor,ge •week donderdag een mislukte over val te hebben gepleegd op het post kantoortje van Westkapelle, Is aan gehouden, Het i» de 27-jarige C. ,B. uit Vlissingen. Dê man ontkent, maar bij confron tatie heeft de postfcantoorhouder hem ais rijn belager aangewezen. De overval ts mislukt, doordat de kan toorhouder de indringer, die gewa pend was, buiten de deur wist te houden. In het door federaal Nigeriè bezet te gebied van Biafra eisen de di verse dorpshoofden 14 dollar om het stoffelijk overschot van een vluchte ling te begraven, zo werd gezegd. In deze gebieden zouden thans meer dan 280.000 vluchtelingen vertoeven. „Het is nu te laat om honderden, zo niet duizenden, van deze ongeluk- kigen te redden," aldus ooggetuigen in een rapport. „Zij kunnen niet meer herstellen. Voor duizenden an deren is tijd echter een vitale fac tor. Als er vandaag voedsel wordt gebracht in plaats van morgen, zul len honderden mensenlevens worden gespaard." De secretaris-generaal van het Nigeriaanse Rode Kruis, Timothy Udonek, heeft onlangs de betrokken gebieden bezocht en soortgelijke ver klaringen afgelegd. Gisteren zei hij in Lagos dat het hulpwerk voor de noodlijdende bevolking van Nigerië „ernstige vertraging ondervindt om dat de hulpploegen van het Rode Kruis hun werk niet goed doen en dit te dikwijls onderbreken om thee te drinken," terwijl :ij bovendien „niet werxen op zondag „Als het Rode Kruis <n 't Kinder hulpfonds belangstelling hadden voor wat zij doen en niet zoveel tijd ver spilden, zou alles veel beter gaan, aldus Udonek Hij heeft een bnet met klachten gestuurd naar liet In ternationale Rode Kruis zowel als naar opperrechter Sir Adetokumbo Ademoia, die voorzitter is van het Nigeriaanse Rode Kruis, In Addis Abeba, waar vredesbe sprekingen tussen federaal Nigerië en Btafra zijn begonnen, heeft de lei der van de Nigeriaanse delegatie verklaard, dat hij geen zittingen meer wü bijwonen als „vertegen woordigers van andere randen zo als Gabon, blijven doen of zij deel uitmaken van de Biafraanse delega tie". Gabon is een van de Afrikaan se staten, die Biafra hebben er kend, Biafra heeft inmiddels voldaan aan een voorwaarde die Nigeria had ge steld voor de hervatting van het vredesoverleg in Addis Abeba. De twee vertegenwoordigers van Gabon, die deel uitmaakten van de afvaar diging van Biafra, hebben de Ethiopische hoofdstad verlaten. Ondanks deze ontwikkeling was vanochtend de conferentie twee uur na het afgesproken uur nog niet her vat. (Van een onzer verslaggevers) Inwoners van Vries, Donderen. Ide en Glimmen hebben gisteravond be sloten actiecomités te zullen oprich ten in alle gemeenten, die zouden lyden onder de komst van een 'bul derbaan' op vliegveld Eelde. zy plozen het bericht in Het Vrije Volk over het KLM-plan, het trai ningsprogramma om de straalvlieg tuigen van Schiphol over te piaatsen naar Eelde. langdurig uit. Zeer beducht voor de bedreiging van hun rust besloten de verontrus ten, alle wettige mogeiykheden aan te grijpen om te voorkomen, dat de KLM haar lawaai van het Westen laat verhuizen naar het Noordecu Intussen heeft het Tweede-Kamer lid drs. H. M. Franssen (p.v.dsi.) minister Bakker gevraagd, of de ia- waaiverhuizing doorgaat. In dat ge val, zo zegt hy, wil hij weten in hoeverre de bevolking van de omge ving van Eelde kan rekenen op in spraak in de beslissing. 21e zal aan ernstige geluidshinder worden bloot gesteld, aldus het Tweede-Kamerlid. Van een onzer verslaggevers De bij de politie als insluiper be kende A. K„ alias „Ab de Graaf" (52> is woensdag door de Amster damse politie op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto De verdachte die een zwervend bestaan leidt, wordt verdacht van insluipingen in bejaardentehuizen in allerlei plaatsen in Nederland. Bij zyn bezoeken stapte hU alle bewoon de kamers binnen. Was er iemand aanwezig, dan verklaarde hy dat hy „van het licht" was en dat de ver lichting in het tehuis moest worden gecontroleerd. Soms beweerde hy ook dat hy zich „in de kamer had vergist". Bejaardentehuizen In Rotterdam, Heerenveen, Woivega, Groningen, Dordrecht en Zwijndrecht kregen onder andere bezoek van K. In Dor drecht stal h(j 3000,- in contan ten en een aantal sieraden. Na de insluiping in Zwijndrecht wist de politie zyn identiteit vast te stellen,. Behalve de autodiefstal waarbij hij werd aangehouden, wordt K. in Amsterdam nog een inbraak us het Havengebouw ten laste gelegd. De man wordt donderdag voor de officier van Justitie geleid

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1