sa Blinde vrouw verdronken Fortima VI. oefent Week geëist tegen politieman voor doorsnijden banden Nederland superieur Dammers weer actief Recordwinst bij AKU Winst van Amrobank flink omhoog Twee meisjes slachtoffer van struikroverij es Favorieten voor nationale tandem - titel Romeijn terug in Feijenoord I Xerxes klopt Hermes DVS DJS - toernooi om Gerrit Visser - bokaal Arbiters naar buitenland Jansen-Loeveseyn Kon in krijksspelen Verbijsterend Babbelen. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 „Vooruit Herm, zet door jongen." Een Kreet van een moeder langs liet wielerpar cours, waar fel wordt gereden voor een goede plaats. Deze Kreet, gericht aan Herm (af korting van Herman) Komt uit de mond van een moeder, die zelf iets afweet van het wieler- mètier. Het is Diny Brinkman, de vrouw van Manus Brink man. Een vrouw die zelf weet wat het betekent op een race fiets te zitten. LIBR} Lebri Dames 1S1ÉËS mfmsm m vg*L£j| (Van een onzer verslaggevers) Is „opper" Martinus van M. (51) een banden vernieler? Is de postcommandant van de Nootdorpse rijkspolitie werkelijk de man, die in een donkere januarinacht ais een kinderlijk soort wraakoefening" de banden van twee auto's doorsneed? De Antilliaanse judoka S- Hymans wordt hier in een fraaie worp genomen door de Nederlandse judoka R. Wiegman. Deze judowedstrijd vormde een onderdeel van de Koninkrljksspelen in Utrecht. Spor/kiekjes van (Van onze soc.-eeon. redactie) Een belangrijke kostenstij ging ten spijt heeft de Amro bank van januari tot juli een fiinke winststijging geboekt. vier fietsende leden van de familie Brinkman (Van onze sportmedew jfker) BAS VAN BOCHOVE) Het is een sportieve familie, die Brinkmannen. "Vader fietst, moeder fietst en de beide zoons Jart en Her man doen niet voor hun ouders on der. „Wij hebben de jongens het fiet sen nooit opgedrongen. Het is hun eigen keus, maar wat wil je. Wij trek ken ai zo lang met mijn man op naar de wedstrijden, dat het bijna niet anders kon of de jongens stegen ook op de fiets," zegt Diny Brink man. die er in haar hart maar wat trots op is als een van de knapen zich in de prijzen heeft gereden. Even vóór het gesprek met ..de vrouw van Manus". zoals Diny Brinkman altijd wordt aangeduid, heeft zoon Jan zich naar een tweede plaats gereden. Herman doet her even. later in zijn koers net zo. Ook hij legt beslag op de tweede plaats. Over haar eigen prestaties zegt Diny Brinkman; „Ik had veel eerder met fietsen moeten beginnen. Het be gon by mij met een weddenschap. Als ik niet meer zou roken, kreeg ik een cadeau. Dat cadeau, bleek latei', was een racefiets. En nu rijd ik al weer een jaar of vijf." (Van een onzer verslaggevers) De Arnhemse politie is op zoek naar twee jeugdige struikrovers, jon gens van ongeveer elf jaar. die maan dagmiddag twee 18-jarige Velpse meisjes van hun portemonnaie met 20.— hebben ontdaan. De meisjes fietsten op de Schelm- seweg toen de jongens uit de bosjes te voorschijn sprongen. Een van hen stak een stok tussen de spaken van het wiel van een van de meisjes. Ze viel. Haar vriendin stopte cm haar te hei pen. Op dat moment griste een van de jongens haar schoudertas weg'. De jongens verdwenen in de bosjes, maar kwamen even later te rug. Met een ruiterlijk gebaar gaven ze de tas terug: ..Het was maar een spelletje," zeiden ze. De meisjes haalden opgelucht adem en fietsten naar het Openluchtmu seum. Daar bleek dat d eportemon- naie was verdwenen. ECHTEN (ANP) De 70-jarige mevrouw G. J. Pijlman-de Jong te Echten is gisteravond in een sloot naast haar woning verdronken. De nagenoeg blinde vrouw is waarschijn lijk misgestapt toen zij naar het toi let achter haar woning ging. Haar man trof haar gisteravond om tien uur bij zijn thuiskomst niet in de ka mer aan. Hij vond haar levenloos in' de sloot. Het zijn opvallende figuren als ze in de strijd zijn. de Brinkmannen. Keurig in een geel shirt met daarop in zwarte letters Lebri. „Dat is liet merk van onze zaak." zegt Manus, die zich tijdens ons gesprek met zijn vrouw bezig hield met het monteren van de fietsen. „Sinds een paar we ken hebben we in de Rotterdamse Oranjeboomstraat een rijwielzaak. Het loopt lekker en wie nou bij ons een nieuwe racefiets koopt, krijgt ons shirt erbij." Van Leeuwen en Brink man. een samenvoeging van beider namen, leverde Lebri op. Lange tijd hebben zij met z'n drietjes gereden. Nu Herman de leef- rijcï heeft, gekregen om by de ailer- kieinsten mee te rijden en hij cok wat voelt voor het fietsen, is het een kwartet Brinkman geworden. Her ge beurt dus. maar zelden dat de naam Brinkman, niet in een of ander pro grammaboekje voorkomt. Het kwar tet is lid van de Rennersclub Schie dam en voelt zich daar best thuis. Hui ten het lidmaatschap van de RC Schiedam is Diny Brinkman cok nog penninemeesteresse van de Ne derlandse DamesWieier Club de ND WC. „Als onze dames zo blijven fietsen, worden het de beste van de wereld, neem dat maar van mij aan. zegt ze met overtuiging. „Wij hebben over het gehele land genomen veertig da mes die fietsen, maar dat zijn dan ook goeie. Stuk voor stuk kunnen ze op de'fiets wat presteren." Over haar eigen prestaties zwijgt ze. Haar aandacht gaat meer uit naar de jongens en naar haar man. (Van onze sportredactie' Piet Romeijn is teruggekeerd in het eerste'elftal van Feijenoord. Hij speelt vanavond reeds mee in het oefenduel te Leeuwarden tegen Sportclub Cambuur. In de formatie staat Henk Wery als rechtsbuiten opgesteld en Samardzic als links binnen, zoals afgelopen zondag op het laatst tegen Anderlecht. Opstelling; doe! Pieters Graafland: achter: Romeijn. Israel, Laseroms. Veldhoen: midden Jansen. Van Hanegem: voor: Wery, Kindvall, Samardzic, Moulijn. (Van onze sportredactie» Vanavond speelt Fortur.a VI. een oefenwedstrijd tegen DOTO in Per nis. De Vlaardingei's komen in hun sterkste opstelling. Aanvang 18.15 uur. Zondagmiddag ontvangt Fortuna VI. het Deventer Go Ahead aan de Marathonweg. Aanvang half drie. De wielerkampioen Jan Jansen en Lijn Loeveseyn. respectievelijk al titelhouder in de amateursprint en de kilometertijdrit. zullen als er zich geen verrasingen voordoen, hun pal mares donderdagavond met nog een nationale titel verrijken. Op die avond komen Jansen "en Loeveseyn uit in het Olympisch stadion in de strijd om het Nederlands kampioen schap tandemsprmt. In een aantal matches a deux zullen de tandems Koopman—Raaymakers. Vlijm— Keizer, Ten Tije—Fieehter en Leu- nis—Janmaat pogen het favoriete koppel de weg naar een nieuwe titel te versperren. Of dat zal lukken is twijfelachtig, want Jansen en Loeveseyn vormen dit- jaar een zeer sterk tandempaar. waarvan baancoach Jan Derksen grote verwachtingen koestert bij de aanstaande wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen. Er staat donderdagavond nog een tweede nationale titel op het spel, nl. die in het clubkampioenschap van Nederland ploegachtervolging. Deze wordt betwist door de ploegen van Olympia uit Amsterdam en De Ba taaf uit Halfweg. De voor de wereldkampioenschap pen in Rome geselecteerde stayers professionals zowel als amateiu's rüden een wedstrijd over 50 kin. Dit zijn de profs Piet de Wit. Piet van der Lans en Jaap Oudkerk en de amateurs Cees Stam en Dries Hel sloot. Het veld wordt gecompleteerd door de in Nederland wonende Australiër Henk Vogels, die zijn land op de wereldkampioenschappen in het stayersnummer zal vertegen woordigen. (Van onze sportredactie) Het met enkele routiniers versterk te Xerxes, dit seizoen weer uitko mend in de vierde klas der amateurs, speelde gisteravond op Harga tegen Hermes-DVS dat met vier invallers aantrad een vooral voor rust aan trekkelijke wedstrijd. Martin Snoeck (ex-NAC) trad op als de grote ani mator, terwijl in de verdediging Ad Verhoeven en Andries van Dijk moei lijk te passeren objecten voor de Schiedammers bleken. Door twee doelpunten van Stek (ex-RFC) nam Xerxes voor rust. een 20-voorsprong. Na de hervatting speelde Hermes-DVS met iets meer inspiratie, maar de aanval, zonder Van Kooten en Stuivenberg, was niet bij machte te scoren. Vlak voor het verstrijken van de speeltijd gelukte het tenslotte Klein de Schiedamse eer te redden door met eenhard schot doelman Van Dijk te passeren (12). (Van onze sportredactie» Op zijn complex op Laag Zestien- hoven organiseert DJS de komende zondagen (11, 18 en 25 augustus» voor de tiende achtereenvolgende maal het bekende toernooi om de Gerrit Visser-bokaal. Deelnemende vereni gingen zijn Coal. DESV, Neptunus. SCR, USC, Demos, DJS. EDS. SVV en VFC. Zondag worden gespeeld de wed strijden: Coal—Neptunus. DESV— SCR, USC—Coal, Neptunus—DESV SCR—USC. Demos—VFC, EDSDJS. SVVDemos, VFCEDS en DJS SVV. Het toernooi wordt door de ama teurs altyd als een goede voorberei ding beschouwd voor de competitie. Er mag dus, zoals altijd, felle strijd worden verwacht. §Mggg3SS3B Het. Nederlandse dameshandbal- team heeft dinsdag in Darmstadt met. 10—6 verloren van Hessen. De Nederlandse heren speelden met J010 gelijk tegen de Hesrische he- renploeg, be beste man in de Ne derlandse ploeg was Van Loeffen, die zes keer scoorde. UTRECHT (ANP) Dinsdag zijn in Utrecht de KoninKrijksspelen voortgezet met de onderdelen tennis en judo. In beidetakken waren de Nederlanders' veruit superieur. De tenniswedstrijd Necierland-Su- riname werd door onze landgenoten met 8-0 gewonnen. Alleen de Suri namer Anton de Koning bood in zijn partij tegen Fried Schmit* nog enige tegenstand. De overige paftijen wer den zonder vee! moeite door de Ne derlanders gewonnen. Ook bij de judovredstriiden waren de Antillianen en Surinamers tech nisch en tactisch de minderen ten opzichte van hun Nederlandse oppo nenten. Nederland won zowel van de Nederlandse Antillen als van Suri name met 5-0. De ontmoeting Neder landse Antillen-Surinam»- eindigde n een gelijke stand: 2—2. maar door ?en beter puntengemidriclde konden de Antillianen zich winnaar noemen. In het individuele toernooi bleek :1e Utrechter Henk Kruvs de sterk ste. Winnaars van beide poules, waarin de twee beste judoka's van elk land legen elkaar uitkwamen, waren Henk Kruys en Do Boersma, In de eindstrijd zegevierde Kruys over Boersma met een schouderworp, DEN HAAG (ANP» De wedstrijd Bordeaux—Spartak Sofia voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, die op 18 septem ber wordt gespeeld, zal worden geleid door de heer J. F. Dorpmans. Grensrechters zullen de heren F. P. Derks en M. Batelaan zijn. De wedstrijd FerencvarosCeltic voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, die even eens op 18 september wordt gehou den. zal zoals wij reeds meldden wor den geleid door de heer L. van Ra vens," De heren J. M. Godding en H. van der Veer zullen hem assisteren- President Raoul Leoni van Ve nezuela heeft dinsdag de vrijlating van 125 politieke gevangenen gelast. In april waren al 141 politieke ge vangenen vrijgelaten. (Van onze dammedewerker) Aan de hoofdklasse-competitie dammen 1968 nemen uit ons gebied de volgende verenigingen deel: OG Bolnes. Damver. Schiedam. VDV (Vlaardingen), DOS (Rozenburg), Maeslandtsluys en de Rotterdamse clubs CDR 2, Charlois 2, Constant 2. Het Oosten 2 en Vreewijk. De eerste wedstrijden zijn op 9 september en op 22 november dient men het-programma te hebben afge werkt- De competitie in de eerste klas start begin oktober. Hieraan nemen vermoedelijk deel: HDV (Hoogvliet), KDV (Krimpen», OG Bolnes 2, Dam ver. Schiedam 2. VDV 2, Charlois 3, CDR 3 en Het Oosten 3. Moet nog vermeld, worden, dat de ZHDB op 21 september een extra vergadering houdt, omdat er een bondsbureau imet de daaraan ver bonden) consequenties wordt opge richt. Verder is het van belang te weten, dat er zaterdag 14 september vanaf 10 uur in het wijkcentrum "t Tref punt, Boezemsingel 180, wedstrijden worden gehouden voor verenigings vijftallen. Indeling in groep A, B, C. of D. Ook jeugdleden kunnen deelnemen. Men kan zich aanmelden bij de heer W. Waldekker, Chr. Ben- nekersiaan 25a, Rotterdam-16. „Nee en nog eens nee", liet de po litieman gisteren ter zitting van de Haagse rechtbank huilend weten. En nauwelijks verstaanbaar bracht hij uit: „Ik heb het niet gedaan. Ik ben onschuldig." Een trieste samenloop van omstan digheden soms? Volgens Martinus' raadsman mr. A. E. F. Hensen moet hef dat geweest ziin. Hij zei: ..Het is toch absurd te denken, dat deze man 'met achtentwintig dienstjaren onbe sproken dienstjaren bii de politie zich schuldig zou hebben gemaakt aan iets waar hij al die jaren tegen heeft ge vochten." Maar daar pal tegenover stonden de verklaringen van drie getuigen en het vreemde gedrag van de „opper" in de nacht van de bandprikkerij. Want vaststaat, dat Van M. toen op de plaats van het misdrijf is ge weest. Volgens zijn eigen verklaring hóeft hij toen de werkelijke dader be trapt en zelfs nog achtervolgd. Maar die dader is nooit boven water ge komen. Er is zelfs nooit een enkel spoor van hem gevonden op het erf. Alle aanwijzingen komen samen bij opperwachtmeester Van M. Wat zocht- de politieman in het holst van de nacht op de boerderij van Van der Sman in Nootdorp? Hij was nota bene herstellende van een zware griep en had nog ziekteverlof. Wat had hij er te maken? „Ik zocht de daders van de ano nieme telefoontjes", zei Van M, ter zitting. Hij vertelde al enkele weken te worden geplaagd door hinderlijke anonieme telefoontjes. „Een duidelij ke pesterij", volgens de politieman. Die januarinacht was het weer zover. En na het middernachtelijk uur was de „opper" op zijn fiets het dorp in gegaan. „Om te kijken, waar nog licht op was", liet hij weten." „Een merkwaardige manier om 'n onbekende dader op te sporen", oor deelde de president mr. Van Olden- borgh. „Ik had mijn vermoedens" gaf dé opper ten antwoord. Bij de boerderij zag hij 'icht bran den. Buiten stonden drie auto's en (Van onze soc. econ. red.) De kwartaalwinst van AKU staat op een nieuw record. In het tweede kwartaal van dit jaar werd een winst voor belastingen geboekt van 32.2 miljoen, tegen 19,4 miljoen in het eerste kwartaal en ƒ11.4 miljoen in het tweede kwartaal van vorig jaar. Nooit eerder werd in een kwartaal zo'n winst gemaakt bij AKU. Met de ze spectaculaire winststijging is het einde van de scherpe teruggang in de AKÜ-winsten bezegeld. De leiding van het concern is dooi de gunstige ontwikkeling in het twee de kwartaal nog optimistischer ge stemd dan na het eerste kwartaal. Toen verwachtte president-commis saris dr. J. R. M. van den Brink over 1968 een winst die ongeveer net zo hoog zou zün als in liet goede jaar 1966. Nu sprak de voorzitter van het AKU-bestuur. da heer K. Soesbeek, in de ondernemingsraad al óver een hogere winst dan in 1966. De winststijging werd veroorzaakt door vier factoren. De langdurige prü'sdaling van een groot aantal pro- dukten kwam eindelijk tot staan: de omzet steeg vrijwel over de hele li nie; de kostenstijging was veel ge ringer en de grotere omzet werd be haald met vrijwel evenveel werkne mers als er in 1967 waren. enkele bromfietsen, die de opper wachtmeester bekend voorkwamen. Hij dacht beet te hebben, zo vertelde hij. Ettelijke minuten later troffen de zoon des huizes, zijn vriend en nog 'n andere feestganger, de politieman gebukt bij een van de auto's aan. Een band van die wagen en twee van een andere stonden leeg. Ze wa ren lekgeprikt. De officier, mr. V/. J. Kolkert- acht te volledig bewezen dat de opper wachtmeester zich aan de banden- prikkerij had schuldig gemaakt. „De opper zal in zijn functie onmogelijk te handhaven zijn," ft> zei hij, „want het is een verbijsterende zaak, dat 'n politieman een feit begaat, waartegen hpzelf zou moeten optreden." De eis luidde een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De raadsman vond liet bewijs van de officier uiterst aanvechtbaar. „Niemand heeft de opper zien prik ken." stelde hij. Volgens M, zelf had hij de banden alleen gecontroleerd. Hij verklaarde de bewuste nacht een „duister figuur" bij de auto's te heb ben gezien. Ook zou hij hebben ge zien, dat een van de banden plat stond." Ik riep nog: ..blijf staan,"' vertelde de opper, die volgens zijn verhaal bij een poging de dader te achtervolgen op zün gezicht zou zijn gevallen. „Toen pakte ik mijn fiets en wilde hem verderop de pas afsnij den," zei hij ter zitting. Op dat moment kwamen de jon gemannen, die gisteren tegen de op per getuigden, naar buiten hollen. Een van hen wist de politieman even verderop halt te doen houden. ..Hij zei: er is een man weggevlucht, help een omtrekkende beweging te maken om hem te pakken"' vertelde Chris. Pas later toen er geen dader in vel den of wegen meer was te bekennen, viel de verdenking op de opperwacht meester. De politieman had, zo bleek ter zitting geen enkele poging onderno men het onderzoek serieus ter hand te nemen. Ook had hij niet dezelfde nacht het voorval aan zijn superieu ren gemeld. „De lyn was gestoord.'1 zo verklaarde Van M. zwakjes. Mr. Kolkert vond het optreden van de opper uiterst verdacht. „Het leek erop dat u u liever wilde drukken," zo meende hij. „Ik voelde, dat Ik verdacht werd, voerde de opper aan. .Daarom wilde ik het onderzoek liever aan mijn col lega's overlaten. Ze zouden eens kun nen denken, dat ik de sporen had uit gewist Als je een bezoek brengt aan het keurig opgeknapte Puttershoekse Veerhuis loop je negen van de tien keer de kans betrokken te worden in een gesprek over schaatsenrijden. Vader en zoon Verkerk zullen er zelf niet eens zo vlug over beginnen, maar altijd aan wezige supporters uiteraard wel. Gisteren, tijdens mijn traditionele visite, werd er ech ter nauwelijks over ijs gesproken. Misschien kwam het, omdat Kees zelf afwezig was met vakantie in Zweden bij Jonny Nilsson) en pa Pleun het te druk had met de bediening. In ieder geval: de schaatsen bleven in het vet. Maar er werd natuurlijk toch over sport gepraat. Over de huidige wielergeneratie van de Hoeksehe Waard en vooral over beroemde coureurs uit het recente verleden. Wout Bos. Adri van Steenselen, Jo de Haan en Dick Groeneweg werden wederom in het zonnetje gezet. Men sprak over het formidabele sprint- vermogen van de lange Bos, over „treinlo- per" Van Steenselen en de voormalige Ne derlandse kampioenen Jo de Haan en Dick Groeneweg werden resp. als lastig en slim betiteld. Met alle daarbij behorende, min of meer gekleurde, verhalen. Het kwam er in het kort op neer, dat zij vee! meer klasse en karakter hadden dan een Velthuyzen, Naakt- «^3 geboren, Aardoom, Van Haren, etc. Ter ge ruststelling werd dan toch ook nog meege deeld, dat zij in het huidige rennerskorps goed mee kunnen komen. En daar werd niets verkeerds mee gezegd, want zowel het een als het ander is waar. Naaktgeboren c.s. zijn nu eenmaal geen vedetten, geen uitblinkers. Maar ze komen toch regelmatig in de uitsla gen voor en kunnen af en toe zelfs een koers winnen. Dat was dus wielrennen. Er werd ook uiteraard, er is niet aan te ontkomen over voetjebal gebabbeld. En dat kwam dan. omdat Boele Boerema, de ober van Puck van Heel. arriveerde. Hij bracht een deel van zijn vrije dag door bij Pleun Verkerk en deed ook een flinke duit in het zakje. Het werd al met al erg gezellig en toen we opstapten, wisten we allemaal weer een heieboel meer. Of mis schien toch niet: want de meeste verhalen waren al bekend. Maar het is toch vreselijk leuk om het weer eens te horen. Sportmen sen worden het praten nooit moe. Dat is vooral voor verslaggevers byzonder plezierig. Of het nu oude of nieuwe verhalen zijn. je kunt er altijd je voordeel mee doen. Dan wil ik tot slot nog' wijzen op de te verwachten drukte bij ExcelsiorAjax, zater dagavond. Het verdient aanbeveling, zo ver neemt Zamora, de kaarten zoveel mogelijk in de voorverkoop te halen, omdat men anders de kans joopfc voor een gesloten deur te ko men. Want er zijn natuurlijk duizenden Rot terdammers die nu wel eens met eigen ogen willen zien hoe de landskampioen zich op het. nieuwe seizoen heeft voorbereid Tijdens de aandeelhoudersvergade ring was voor het eerste halfjaar nog een vrijwel onveranderde winst voorspeld. Uit de nu gepubliceerde cijfers blijkt, dat na aftrek van be lastingen en extra reservering de winst steeg met 16ï percent van 24 miljoen tot 28 miljoen. Daarbij is vergeleken met de eer ste helft van 1967. Vergeleken met de tweede helft bleef qe winst on veranderd. Een teruggang van de tweede helft van een jaar op de» eer ste helft van het volgende jaar is normaal. In alle sectoren van het bankbedrijf stegen de inkomsten. Ook de balanscyfers per 30 juni tonen een voortgaande groei. Het ba lanstotaal is gestegen tot ƒ9,48 mil jard (geconsolideerd, dus met inbe grip van de dochterinstellingen). Een jaar eerder was het 7.9 mil jard. op 31 december vorig jaar 8.63 miljard. Vooral de grote activiteit van de bank op de 'Euro-deviezen markt' (waar voornamelijk gewerkt wordt met doiïartegoeden) heeft tot de groei bijgedragen. De toenemende activiteit van de bank op de markt voor spaargeld heeft ook tot de groei bijgedragen. Het totale spaartegoed steeg tot 1.39 miljard (op 31 december 1.2 miljard). In de tweede helft van dit jaar zal het spaartegoed waarschijn lijk minder toenemen, zoals ook in vorige jaren het geval was. Ook op de euródeviezenmavkt zijn de uit breidingsmogelijkheden nu minder groot. De conjunctuur in Nederland ls op het ogenblik wat beter, maar toch blijkt de groei van de behoefte aan krediet nog vrij matig te zijn, behal ve bij de persoonlijke leningen (waarvoor nu weer reclame mag w-orden gemaakt). De indruk in Am- robank-krtngen is dat de winsten be halve bij de zeer grote bedrijven nog steeds laag zijn in verhouding tot het geïnvesteerde vermogen.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2