van den Boom Spoedig naar ruimer huis? Dubieus reisgeschenk 't kadco- wiükeifie Mensen van Martens zijn erg mistroostig Schie- onder elkaar Slagaderlijke bloeding na val door ruit Marokkaan heeft twee in plaats van vijf kinderen Voor de politierechter Man door vier man aangevallen Bromfietser bij botsing gewond Gaten in dak door bliksem Schiedammer Het Vrije Volk Actief SG-blad Toch blijft hij lachen. Peter van den Boom. want- al mislukt er soms wat. er zijn ook evenementen die ieder jaar 'weer veel plezier bren gen. „Zo'n intocht van Sinterklaas met al die duizenden kinderen is heerlijk Protesten VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 (Van een onzer verslaggevers) ,.De Stichting Schiedamse Gciiiccrtschcp stelt zich als doel: Het bevorderen van het onderling begrip en de bereidheid tot samenwerking van de verschillende Schiedam*,- bevol kingsgroepen. Het nemen en stimuleren van initiatieven en ten goede komen. Het vergemakkelijken van eau tact nissen overheid en bevolking: Het n ekken van belangstelling naar buiten uit voor Schiedam." Dit zijn de doelstellingen van een noemen de Stichting de Schiedsmse Gemeenschap, opgesteld by de vorming van de stichting twin tig jaar geleden. Wij vroegen aan de huidige directeur van de S.G., de heer P. van den Boom De fraaie gevel van het Proveniershuis, waarin de SG (zeer waarschijnlijk) een plaatsje is toegedacht. Rijnmondband Een boek met dit merk is een waardevol werk zijn. P. van den Boom voor het huidige SG-kantoor. Koop "n boek bij «Ja ARBEIDERSPERS (ADVERTENTIE) PASSAGE 4 - SCHIEDAM waar het leuk snuffelen is. Koop nu uw sieraden tegen sterk verlaagde prijzen Deze oude vrouw noemt de fotograaf Peter Martens een "clocharde". we wel eens wat, maar niet mopperen' „In dat. blad. dal, dan huis-aan- huis gaat verschijnen, is het m.i. be ter mogelijk om het contact tussen overheid en burgerij te bewerkstelli gen, Het ral wel zn worden, dal de gemeente in ons blad mededelingen kan doen. Hoe liet precies gaat. wor den weet tk nog niet. Het <ou een blad moeten worden voor en door Schiedammers." Over Schiedam en de Schiedam- j mers kan je met "van den Boom nog uren praten ..Als :e niet betel wlsi roll Je reg- i een: er zijn geen Schiedammers, Schiedammers verkopen hun stad i ro slecht, maar daar werken radio maatregelen op cultureel gebied, die de stad in haar geheelcn televisie vaak aan mee. Als het 1 Wat tuihe van pair. rijn. otn samen met de SBLO een sponsor* op te richten, vijid ik ge weldig. Nou roeken juUir naar een ge schikte ruimte. Ook ik reek naar een rcimts waar ik. zoals nu met ds jeugduitwisseling. mensen kan buiten d? hortv^fc^r (31), of anno 1968 deze doei- J Ket «kkeuea^miste t* stelling nog .een haalbare kaart daarvcor uitermate gese Onzs onvolprezen Rijnmondband gaat op de plaat. Nee. niet op de fles maar op de plaat. Op 31 augustus zal er in gebouw Arcade een op name worden gemaakt van Ac num mers "die hel best blazen". Twee keer zeven minuten wordt er opgenomen en de totstandkoming van deze grammofoonplaat is het werk van de jubileumcommissie. Van af 14 september is de plaat te koop. Er zullen er duizend worden geperst. In hei mededelingenblad van de Rijnmondband doet het bestuur een oproep om de muziek ook thuis nog eens. extra in te studeren. Het icorden al met al toch drukke dagen voor de veel gevraagde band. Zaterdag zullen zij dc trommen iveer roeren bij het vuurwerk. Tussen 20.30 uur en 21.00 uur wordt ook nog even een bezoek gebracht aan Musis Sacrum waar op dat moment, het Eurobal in volle gang is. Op 17 augustus wordt medewer king verleend aan het De Ruyter Festival in Viiss'ngcn waar in dc avonduren een show zal worden ge geven. Fit dan op 24 augustus eert optre den op "eigen terrein". Om half twee wordt, dan aangetreden, hij dc ope ning van het korf'oalveld van Succes. F en goede gelegenheid voor die Schie dammers die nog niet eerder in de gelegenheid warert om. de jongens met tie rede jukken en de zwarte kolbak op aan het werk te zien. Heug. het is d.e moeite waard. Op het terrein van Succes wordt nog een flinke show weggegeven. Kantoor. Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20. Schiedam, tel 010-26 87 98 Klachten over de bezorging tus sen 18.30 en 19.30 uur telefoon 26.9359. ZEVENHUIZEN Woensdagmid dag is dc 8-jarige Gertje Post in Ze venhuizen door een ongelukkige val ernstig aan het been gewond. Door dat de achterdeur op slot zat, wilde hij via een openstaand raam de ka mer in komen. Nadat hij op de ven sterbank was gekropen en half door het raam hing. verloor hij zijn even wicht en schoot met zijn been door een ruit. Behalve een. diepe en brede vleeswond1 in de knieholte, liep hij een slagaderlijke bloeding in de lies op. Een schilder die in de Asterstraat aan het werk was heeft totdat de dokter kwam de slagader afgedrukt. Zijn komst werd door een geopende brug tiog ernstig vertraagd. Het bedrijf in Zevenhuizen dat voor ziekenvervoer zorgt, dat tevens een taxibedrijf is, had geen enkele auto thuis, zodat het slachtoffer naar het Diaconessenhuis in Gouda gebracht moest worden met een particuliere auto. Daar werd direct operatief in gegrepen. (.Van een onzer verslaggevers' De directie van een Goudse zuivel industrie vond een dezer dagen dat een 36-jarige Marokkaanse gastar beider wel wat al lichtvoetig over het verdriet van de dood van drie van zijn vijf in het Verre Oosten ver blijvende kinderen heenstapte. Men verzocht de Goudse politie eens te onderzoeken hoe de vork werkelijk in de steel zat. Via interpol kwam de aap uit de mouw. De Marokkaan was in april 1966 met vervalste papieren ons land bin- uengekomen. Bij navraag in zijn Ma rokkaanse woonplaats bleek namelijk dat hij geen vijf kinderen had, zoals zijn papieren vermeldden, maar slechts twee. Op die manier had de Marokkaan 2600 gulden extra kinderbijslag op gestreken. Hij wordt vanmiddag voor geleid aan de Rotterdamse officier van Justitie. „Op het eerste gezicht zeg je dat het een paar fijne kreten zijn. Toch lukt het ons aardig om ons aan die op papier staande doelstellingen te houden. Dat wil niet zeggen, dat alles wat wij nou organiseren ook maar meteen, goed is. Er mislukt wel eens wat. Maar op de keper beschouwd mogen wij niet moppe ren." Peter van den Boom is de derde directeur van de gj.G. sinds de oprichting daarvan. Hij is ook de jongste van de drie en zetelt aan de kop van de Plan tage in een minuscuul gebouwtje dat nog gedeeld moet worden met de m. Zo op het oog geen gebouw waar mee je „belangstelling kan wekken naar buiten voor Schiedam", om maar eens regel vier van het „hand vest" van de S.G. te hanteren. „Nee", zegt Van. den Boom. .in derdaad is ons gebouw geen sie raad, maar daar komt zeer waar schijnlijk verandering In. Men heeft ons een plaats toebedacht in het Proveniershuis. Als het Proveniers huis leeg is wil men het bestem men voor een cultureel centrum. Wij zouden dan, samen met de VVV, in het voorhuis gaan zetelen. De vleugels zouden dan geschikt worden gemaakt voor kunstenaars." S gaat over ra schip, dat gerepa reerd wordt bij Wilton dan is het, al- Wilton in Rotterdam. Zo zijn er no- meer van d;e dingen. Schiedammers zijn moeilijk er gens warm voor te krijgen. Ik ver wonder u»e er vaak over dat men sen. die in Schiedam heel hoge functies hebben, zo op hun stad schelden. Xk heb het hier best naar m"n zin. En dan mag ik als Schie dammer heus trots zijn op wat Rotterdam presteert. Dat is niet i Over het verenigingsleven in Schie- Oojj j dam: „er is een ontstellend gebrek sportsccs. Want wat be- i aaa bestuurders. Als iemand vroeger in dat xakkendrasceêshuia-een schrijfmachine had werd hij se cretaris. Dat bleef hij dan jaren. Nu is de ene mutatie nog niet bijge werkt in onze kartotheek of de vol gende komt al weer binnen. Die bloedarmoede bij de verenigingsbe- HimetffWi jagpws nuj voor cue beurt er Je? Niets toch. Ais je echter Jan Schaper benadert om het zakken dragershuis te mogen gebruiken, voelt hij er niets voor. Hij mag het van de gemeente niet verhuren. maar dan misschien toch wel be- stuurders is ook een reden, dat zo- schikbaar stellen, de SBLO." Bijvoorbeeld aan Wij vragen hem of dat het SG-blad. dat gaat verdwijnen. Ook lang na en geeft schoorvoetend tce dat er plannen zijn. h."t waar is. nu verschijnt nu denkt hij De Schiedatnse Gemeenschap kan echter nietobij de pakken gaan neer zitten. Herorganiseren van de ver schillende evenementen moet door gaan. Welke zijn nu de evenementen die door middel van de SG tot stand komen? .Nou laat eens kijken", zegt Van den Boom. „Om te beginnen na tuurlijk de kermis. Wij verpachten de grond en van de opbrengst wordt alles wat wij organiseren, bekostigd.' (Dat is volgens het jaarverslag om en nabij een ton, red. HW) „Wij organiseren het jaarlijkse drumbandconcours, drie wielerwed strijden, de intocht van Sint Nico- laas, klaverjas- en bridgewedstrfjden en de toneelwedstrijd voor de Schie- darase toneelgezelschappen. Ook de jaarlijkse jeugduitwisseling doen wij.' Daar is Van den Boom op het ogenblik mee bezig. De werkzaam heden, die daarmee gepaard gaan, zijn niet zo weinig. Hij heeft daar, samen met mejuffrouw Collignon, die op het kantoor van de SG zit, voor tijdens en na de jeugduitwisseling handen vol werk aan. Van den Boom heeft nog wel een aantal andere plannen. „Die zijn alle tot mislukken gedoemd door een gebrek aan zalen", zegt hij. Noem er eens een paar? Hij denkt lang na en zegt dan: „Nee. dat doe ik niet, want dat geeft misschien maar narigheid. Of toch. laat ik er ..Er is nog niets zeker, maar als cie plannen doorgaan, wordt het een huis-aan-huis-bïad. Hier door krijg je de gelegenheid om alle Schiedammers te benaderen. Met de huidige oplaag van De Schiedamse Gemeenschap lang niet," veel niet helemaal uit de verf komt en dat zoveel niet georganiseerd kan worden." Er ligt nog. terrein genoeg braak voor de Schiedamse Gemeenschap. Een wijk als Grosnoord bijvoorbeeld waar niets te beleven valt, zou voor de SG al een studiedag waard zijn. „Samen met de wijkverenigingen moet er iets gebeuren. Wij willen daar best eens over praten," zegt hij tot slot. i.Van een onzer verslaggevers) Gisteravond heeft de 30-jarige schilder J. W. van der B. aangifte gedaan dat hij op de 's-Gravendyk- wal bjj de Middeüaodstraat te Rot terdam door vier mannen is aange vallen en met een hard voorwerp In het gezicht is geslagen. Twee mannen grepen hem vast, maar toen v. d. B. zich los wist te rukken, namen de aanvallers de vlucht. Het signalement van 'twee van hen: donker uiterlijk, zwart krullend haar, lengte 1,80 m en don ker uiterlijk, zwart wild krullend haar, lengte 1,75 m. tyan een onzer verslaggevers) Drie mannen stonden woens dagmiddag bij politierechter mr. A, R. Jolles voor het hekje, de 32-jarige in Zanzibar geboren Amsterdamse autoplaatwerker I. M, I. de 42-jarige, eveneens uit Zanzibar afkomstige bootsman Hassan I. en de 36-jarige motor man R. L, A. D. uh Parimaribo. Ze waren alle vier aangetroffen in het bezit van een aantal pak jes ieder met 100 gram marihua na en voor die inbreuk op de Opiumwet moesten zij zich ver antwoorden. Hassan I. mocht al gauw weer gaan zitten. Bij de reehter-commissaris had hij verklaard dat hij de pakjes wel had aangenomen maar niet wist wat er in zat. Hij zou dat pas hebben begrepen toen hij de anderen uit de slopen, waarin het spul verpakt zat. ronde doosjes 'te voorschijn zag ha len. Toen hem die verklaring gisteren via een Engelse tolk-werd voorgehou den de bjj 't onderzoek betrokken tolk die het Swahili, de taal die op zijn eiland gesproken wordt, beheerst, had niet "haar Rotterdam willen ko men ontkende hij ook dat laatste. Aanhouden, besloot mr. Jolles, er moet iemand by zyn die Swahili verstaat. „Deze handel." aldus officier van Justitie mr. B. van der Meuien in zijn requisitoir tegen de twee ande ren, „is georganiseerd in Nederland en daar moet krachtig tegen opge treden worden. De verdachten mogen van geluk spreken dat ze hier wor den berecht, want in Amsterdam leg gen ze heel wat hoger straffen op dan een politierechter kan toedie nen," Zyn eis was vier maanden met aftrek. „Die straf zou voor mijn cliënt veel te hoog zijn," meende mr. C. E. Offerhaus, die D. verdedigde. „Hjj had rijn zwager naar boord gebracht en nam toen een paar pakjes marihuana meer naar Katendrecht om hem een dienst te bewijzen. Met het voorar rest is hij zwaar genoeg gestraft." Datzelfde vond ook mr. L. P. Wytzes van de Amsterdamse plaat werker. „Er is hier geen sprake van georgrrniseerde handel," betoogde^, deze raadsman. „Wij moeten bet zien als een geval van iemand die., iets op zijn reis meeneemt voor-een neef én zulke mensen om het ge bruik van marihuana niet te hard vallen." „Twee kilo marihuana als een reis? geschenk," schamperde de officier! „Het zal heus wel als bijverdienste bedoeld zyn." Beide raadslieden vroegen de on middellijke in vrij heidss telling van de verdachten, maar daar wou mr. Jol les niets van weten. Hy legde hun elk drie maanden met aftrek op en daar wilden zy toen wel in berusten. In 't'Venster zijn tot zes september mensen te zien, mensen van Martens, de jonge Rotterdamse fotograaf, die zijn opleiding ontving aan. de vak school «oor fotografen in Den Haag. Zyn grote foto's vullen de drie wanden van de kleine ruimte tot meer dan drie meter hoog. Ze vor men een aaneengesloten groep, cr is geen plek onbedekt gelaten. In vier of vijf rijen boven elkaar, elk van acht of negen vergrotingen roepen ze een ontroerende veelheid van senti menten in ons op. De mensen van Martens doen zich onstuitbaar gelden, ze sluiten ons in binnen de enge grenzen van hun tragische wereld. We staan tussen de mis- deelden van Fatys, van de grote en kleine steden van Zuid-Europa. We zien. de koppen van de mistroostigen, van de wanhopigen, de verslaafden, de uitzichtloze expressies van man nen, vrouwen en kinderen. We zien ze, de mensen in de typische hou ding van de ontwaarden, die geen enkel levenwekkend doel meer hebben. Ze verschijnen als verworpenen tegen de achtergrond van paleizen, in het puin van hun eigen stegen en ze zijn er toch. Ze leven, hun leven gaat door, zonder enig uitzicht op hun rechtmatig menseiyk deel van het leven in al zyn volheid. Martens heeft gefotografeerd wat hy zag en hy deed dat met een eenriJdige instelling. Hy richtte zyn camera vrijwel uitsluitend op de uit gestotenen. van de tafel van over vloed. Hy richtte haar waar de glimlach even zeldzaam ls als de witte raaf, waar zelfs de humor altijd nog een bittere smaak heeft, een opris ping lijkt. Hanteert Martens zijn camera met een wellicht onbewuste politieke in zet? Wil hü moraliseren?. Weet hy wel wat hij wil? Hy doet wat hy niet laten kan en vestigt de aandacht op de zelfkant van het leven in zijn on geremde inhoudsvolle veelzydigheid, zonder misdaad en ontucht. Hij wil wekken tot inkeer en begrip. Een treffende expositie! PIET BEGEER Evenals de zaak tegen Hassan I. wou mr. Jolles de berechting van de 33-jarige smeerder A. M. A. uit Mom- bassa, die de party marihuana napr Nederland gesmokkeld zou hebben, aanhouden tot 4 september, omdat ook deze verdachte nauwelijks En gels verstaat. Raadsman mr. jhr. A. E. Stoop verzette zich daar heftig tegen. ,Er is op die man geen gram marihuana gevonden en elk feitelijk bewüs tegen hem ontbreekt. Zijn schip is intussen weggevaren. Moet die man nu ook nog in Nederland gevangen worden gehouden? Is bet dan niet mogelijk dat de anderen hem er bijgesleept hebben omdat ze een hekel aan hem hadden?" Met klem drong mr. Stoop op de onmiddeliyke vryiating van zijn cliënt aan. Dat deed ook de verde diger van Hassan I., die zich afvroeg of deze man, wiens opzet in het ge heel niet vaststaat, nu moet worden vastgehouden omdat hy het Engels niet voldoende beheerst. Mr. Jolles is voor hun aandrang niet gezwicht. Het enige wat de ver dedigers bereikten is dat de behan deling van beide zaken niet op 4 sep tember maar op 28 augustus wordt voortgezet. (Van een onzer verslaggevers' In de Tweede Van Levden Gael- straat in Vlaardingen is dinsdagmid dag de 20-jarige bromfietser F. W. aangereden door een auto. De be stuurder van de auto reed na de' botsing door. De bromfietser liep een, hersenschudding op. Getuigen die; nadere mededeling kunnen doen. over de identiteit van de automobi list worden verzocht zich in verbin ding te stellen met de VSaardingse-»; verkeerspolitie. De schoorsteen kwam naar be neden, er sloegen gaten in het dak en elektrische leidingen werden zwaar beschadigd, toen donderdagmiddag omstreeks kwart voor zes de bliksem insloeg in de woning van de familie. A. F. de Jong aan de Karnemelk- sloot 60 in Gouda. De Goudse brandweer rukte uit, maar behoefde niet in actie te ko men. De verzekering dekt de schade.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2