V olkstuinders verenigingen zetten zich schrap Vliegtuigje maakt noodlanding „Ze gaven ons post en vlaggen mee..." mmm In Rijnmond 13623 liuizen in aanbouw Man wordt op perron onwel T jn MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Geschenk Fancy-prijzen Verkouden e? Vrije tijd Overpoten Rotterdammers uit Praag terug: General-manager HAL overleden (ADVERTENTIE) nu... beduidend goedkoper De oud-leerlingen richtten een feestje aan op Groenoords zonnige terras. Uiterst links met de bloemen mevrouw Van der Gaag. 21.000ste schip in Rotterdam Veemarkt Rotterdam ter meuien Foto's V-teken Frontaal gebotst: vijf gewonden Notenkrakers Oma (80) duikt van de hoge Wilde handel in volkstu inhuisjes Toen Pleter dezer dagen langs Den Briel reed, dacht ik: „Er is hier na de oorlog toch wel zeer veel veran- (Van een onzer verslaggevers) Hoog spatte vanmorgen *t glasheldere water van Schie dams magnifieke zwembad Groenoord op onder de ach terwaartse salto van de tach tigjarige oma A. van der Gaag. Op de kant werd geap plaudisseerd en slaakten be jaarde huismoeders bewonde- °fa Van der Gaag op de hoge; alles wat in het water ligt, 1 n Kijkt in gespannen verwachting op. rende uitroepen. Gelukkig ging de kreet van een jeug dige onverlaat: „Oma. niet te lang gestrekt, anders kom je niet meer hoven," in het la waai verloren. Het was feest vanmorgen in Groenoord en de hoogbejaarde mevrouw Van der Gaag was het gevatte middelpunt. Naar schatting dertig Schiedamse vrouwen die zij in haar veer tigjarige carrière als zwem- onderwljzeres heeft vertrouwd gemaakt met het zoete nat, waren aanwezig om haar in de bloemetjes te zetten. De reden: mevrouw Van der Gaag heeft op 21 augustus haar tachtigste verjaardag bereikt in een gezond heid, die haar toestaat nog dagelijks naar Groenoord te gaan en er vanaf de drie-meterpiank vervaarlijke dui ken te beoefenen. Maar meer nog dan die persoon lijke prestatie spreekt het feit, dat zovelen van haar oud-leerlingen aan de zwemsport gebonden bleven: de dames die haar huldigden, waren in meerderheid over de zestig en gaan bijna dagelijks naar Groenoord om er gezondheid op te doen. Helaas kan de 75-jarige mevrouw Wetstein, die ook nog dagelijks van de duikplank springt, bij de huldi ging niet aanwezig zijn, want ze is ziek. Dubbel jammer, want ziek zijn is een begrip dat in het woorden boek van deze vrouwen in het alge meen niet voorkomt. Hij kwam met een sprekend voor beeld: Een volkstuinder bood on langs per advertentie zijn huisje aan voor ƒ9800. Hij schreef erbij, dat het huisje ln een bosrijke omgeving stond. Daarmee bedoelde hij dan het volks tuincomplex De Phoenix „Maar dat zaakje gaat niet door," riep de heer Louwer met stemverhef fing, „wij passen voor fancy-prijzen." Er werd deze zaterdagmiddag meer strijdbare taal gesproken. In het bij zonder een recente televisle-uitzen- „Lang zal ze leven!" zong het be jaarde dameskoor op het zonnige Groenoordse terras. Mevrouw M. E. Balkhoven-Van Roo(j bood de krasse tachtigjarige namens de oude oud- En duur is de kwuliteitsduik vun omu Vun der Guug - tuchtig leerlingen een paar bioemstukjes en jaur. Zij die bung zijn op de kunt, hebben het huar nooit eerder geschenkjes aan. Mevrouw J. Krik- zjen doen, ke-Heln deed datzelfde namens be stuur en direotie van de Stichting Groenoord en. zelfs verscheen een vertegenwoordiging van het actie comité, dat streeft naar een nieuw bad in Schiedam-Zuid. Oma Van der Gaag is uiteraard al lang gepensioneerd. Zij nam. af scheid toen het bad Groenoord werd geopend. Ze is echter dag aan dag blijven komen. Als het recreatieoord in de herfst wordt gesloten, stapt ze over naar het Sportfondsenbad in Schiedam. „Ja. ik geloof wel dat ik mijn ge zondheid aan het zwemmen dank." zegt ze. „Koud heb ik het nooit, laat staan dat ik ooit verkouden zou zijn. Ik heb het gevoel dat ik nog wel een jaar of tien door zou kunnen gaan." Heeft het nog zin eraan toe te voegen dat Spartaanse oma kin derloos gebleven de afstand van haar woning tot het bad al wan delend overbrugt, elke dag een half uur heen en een half uur terug? Neen, immers (Van een onzer verslaggevers) Op 1 augustus van dit jaar waren in de 23 Rijnmond-gemeenten in to taal 13.623 woningen in aanbouw, waarvan 7269 in de woningwetsector. 5119 in de premiesector en 1235 in de vrije sector. Vorig Jaar 1 augustus waren er 11.787 woningen ln aanbouw. In de maand juli kwamen 614 woningen gereed tegenover 338 in 1967. Bij'de in aanbouw zijnde woningen in Rijn mond is sprake van een verdubbe ling van'het aantal woningen in de premiesector en van een halvering vati het aarstal woningen in de vrije sector. DEN HAAG (ANP) Het recla- meviiegtuig PH-NFH van Jelmer Filcay uit Rotterdam heeft zaterdag middag op het Boetveld in Scheve- ningen een noodlanding gemaakt. Er deden rich geen ongelukken voor. De piloot, de 40-jarige J. F. J. Bermdes uit Voorburg, merkte dat de motor van zijn toestel haperde. Hij durfde niet naar de thuishaven, Zestienhoven, terug te keren. Het veld, waan Scheveningse vissers hun netten boeten, en dat vlak bij de gro te parkeerterreinen voor badgasten ligt, wes verlaten. De piloot wierp er zijn reclamesleep af en landde veilig. De Rijksluchtvaartdienst en men sen van de luchtvaartpolitie van de rijkspolitie stelden ter plaatse een onderzoek in. Een benzinepomp werd tilt het toestel meegenomen. Het toe stel is later met gedemonteerde vleugels over de weg naar Zestien hoven teruggebracht, ding, waarin het volkstuinwezen zou zijn voorgesteld als „een partijtje pretschopperij." moest het ontgelden. „Geen sprake van," betoogde de heer R. Langerak, wethouder van Sport en Recreatie, „de volkstuin biedt zijn bezitter zinvol contact met het mysterie van de natuur en dank zij de gevarieerde structuur van de bevolking van een complex - de kans op nuttige sociale contacten (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse Bond van V olkstuinders gaat een scherpe controle uitoefenen op de handel in volkstuinhuisjes. Koste wat het kost wil het bestuur voorkomen, dat er huisjes wor den overgedaan aan mensen die niet zo zeer uit zijn op een tuintje maar wel op een ..buitenverblijf" en bereid zijn daar voor een flinke vraagprijs te betalen De bond en de aangesloten verenigingen hebben tegen dit soort transacties een sterk wapen: het recht om te beslis sen aan wie de bij een vrij komend huisje behorende grond zal worden verhuurd. In de praktijk betekent dit, dat er bij het verhuren van grond streng de hand zal worden ge houden aan de wachtlijsten van gegadigden voor een tuin Buitenstaanders met zin voor een zomerhuisje en veel geld op zak behoren geen kans te krij gen. Het bondsbestuur zal de ongeoor loofde handel binnenkort, aan de orde stellen op een vergadering met de besturen van de aangesloten ver enigingen. Ook van de zijde van het gemeentebestuur wordt de situatie nauwlettend in de gaten gehouden. Bondsvoorzitter C. Louwer heeft zaterdagmiddag zijn afkeer van de ongeoorloofde handel duidelijk tot uitdrukking gebracht tijdens het feest van de volkstuinvereniging Pomona ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe clubgebouw aan de Dorpslaan in Zuid. Hij ontkende ook, dat het volks tuinieren een zaak van vooral armen en bejaarden zou zijn: „Dit is een volwaardige vorm van vrijetijdsbeste ding voor gezinnen uit alle catego rieën." De heer Langerak kondigde aan, dat in de noordwestelijke hoek van Pomona in de herfst van 1969 twintig tuintjes het veld moeten ruimen in verband met de doortrekking van de metro naar Hoogvliet. Maar reeds in het voorjaar van 1970 zullen de be zitters in de zuidwesthoek vervan gende tuintjes in gebruik kunnen nemen. Hun huisjes worden „over gepoot". Van „overpoten" was ook sprake bij de bouw van het nieuwe clubhuis. Een deel daarvan stond namelijk in vroeger jaren op Heijplaat als club gebouw van de Noorse voetbalvereni ging. BI) stukjes en beetjes werd dit voetballersonderkomen naar de Dorpslaan verhuisd. Een flink stuk werk met eigen krachten en het uitgeven van 58,000 resulteerden in een fijn gebouwen complexje. Onder een dak bevinden zich een gezellige kantine, een ver gaderzaal, een werkplaats, een win kel en een lnkooplokaal. Los hiervan is een gebouwtje opgetrokken met apart voor dames en heren douches en toiletten. De bouw veroorzaakte tussen de be drijven door nog Internationale moei lijkheden werden opgelost tot tevre- verenigingshuis boven op een NAVO- brandstofleiding kwam te staan. In afwachting van een onderzoek moest de bouw worden stopgezet. De moei lijkheden werd enopgelost tct tevre denheid van én de NAVO én Pomona. De opening werd zaterdag uitbun dig gevierd. Een stralende zon in een blauwe hemel en de muziekvereniging Dockyard in een mobiele concerttent behoorden tot de gewaardeerde mede werkers. Wethouder Langerak nam met het hijsen van de Pomona-vlag het officiële moment voor zijn reke ning. (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige elektromonteur J. Weih uit Klein Krotzenbure in Zwit serland is zaterdagmorgen op het Centraal Station te Rotterdam on wel geworden. De man stond op het tweede perron te wachten op de [D-trein naar Basel. Hij werd over gebracht. naar het Dijkzigtziekenhuis. waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De trein liep 20 minuten vertraging op. O Trevira texturé, een begrip op het gebied van stoffen, en geen wonder zult U zeggen als U deze prachtige stof ziet en bovendien de vele bijzondere eigense'nappen kent... Horgen verkopen wij een mag nifieke kwaliteit Trevira tex ture en niet voor de normale prijs van 18.75 maar vele gul dens voordeliger. 100% Trevira texture, de nieuwe modestof, makkelijk te pllseren, eenvoudig zelf te was sen, zó droog en niet strijken, nu per meter voor nog géén veertien gulden. (Van een onzer verslaggevers) De Duitse vrachtvaarder Neuenfels is als 21.000ste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven gearriveerd. Het schip kwam geladen met stuk goed uit Kaapstad en koos ligplaats in-de Waalhaven. Vorig jaar kwam op 9 september het ms. IJssel als 21.000ste aan. ROTTERDAM Aanvoer ln to taal 1683 dieren. Hierbij waren 1171 slachtrunderen, 512 varkens. De prij zen waren: slachtrunderen extra kw. 4,855,25, ie kw 4,254,70, 2e kw 3,854,10, 3e kw 3,653,80; stieren ƒ4,304,90. worstkoeien ƒ3,60—3,75, varkens le kw 2.36—2,40. 2e kw 2,33 2,36, 3e kw 2.222,33. Slachtzeugen 1.E5—1,85, zware varkens 2.03—2,12. (Van een onzer verslaggevers) In een hospitaal te Morrtstown ln de Verenigde Staten ls de heer A. A. van Lutsenburg Maas overleden. Hij was general manager van de Holland- Amerika Lijn voor de VS, Canada en Mexico. De heer Lutsenburg Maas, die 65 jaar ls geworden, werd geboren ln Dordrecht. Na werkzaam te zijn ge weest hi scheepvaartfuncties in Londen en Le Havre trad hij ln 1925 in dienst van de Holland-Afrika Lijn. Hij heeft deze maatschappij gedu rende 12 jaar vertegenwoordigd, waarna hij ln 1937 ln dienst trad van de HAL in New York. De heer Van Lutsenburg Maas werd in 1961 be noemd tot deputy general manager van de Holland-Amerika Lijn. Zijn benoeming tot genera! manager volgde in Januari 1966. De overledene was sinds 1961 officier ln de Orde van Oranje-Nassau. breed kleuren Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze 100% Tre vira texture, de dubbel voor delige stof (want ze it dubbel- brted) in vele uni-kleuren. w.o. zwart, marine, cognac, wit enz. 140 cm breed, per meter vo< Ook matftdazmerf en ptftd (Mn ttl. of tthtift bat. (Van een onzer verslaggevers) „Geen slechte vakantie, dat be slist niet. Maar het is toch wel 'n ervaring geweest die je je leven lang niet meer kwijtraakt." De heer G. J. Dekker f 63is weer thuis in Rotterdam. Teruggekeerd uit Tsjechoslowaklje waar hij, even als zo vele andere Nederlanders, zijn vakantie doorbracht op het mo ment dat het land werd bezet. Per touringcar van Europa Express naar Praag gereden, werd hij in de nacht van de inval gewekt in zijn hotel aan het randje van het stadscen trum. „Er werd geschreeuwd en ge zongen en een poosje later ook ge schoten. Maar het klonk allemaal nog ver weg." De andere ochtend hoorden de heer Dekker, zijn vrouw en de ove rige leden van het clubje Neder landers dat de reis meemaakte, wat er precies was gebeurd. Het advies van de reisleider luidde: niet het hotel uit. .Maar dat," vertelt de heer Dekker ons per telefoon van uit rijn huis aan de Kleiweg, „was ons toch teveel." Wat hij zag? „Overal tanks, over al vrachtwagens met jongelui erop. Ze schreeuwden: „Dubcek vrij" en zwaaiden met vlaggen. De heer Dek ker filmde en fotografeerde. De tanks en de mensen, die er vrijelijk om heen liepen en stonden. Mensen die scholden en naar de gevechtswa gens spuwden. Mensen ook die de monstratief de door de Russen ver spreide krantjes verscheurden en ze naar de tanks teruggooiden. Van het programma dat tijdens het verblijf van vier dagen in de Tsjechische hoofdstad zou worden afgewerkt, kwam uiteraard niets te recht. Zo vergleed ook de woensdag. .Donderdagmorgen zijn we in konvooi uit Praag weggegaan. De bussen moesten soms tussen de tanks door laveren, 2oveel waren er." Het werd een lange reis voor de heer Dekker en zijn reisgenoten. Een reis die zonder eten werd be gonnen en die pas eindigde in een hotel in het Westduitse Würzburg, waar ze 's nachts om half een arri veerden. derd." Ik keek naar de nieuwbouw en vond die appetijte lijk. Voorheen zag men daar voorna melijk runderen. De stoomtram hob belde er voorbij. Op een barre win teravond heeft dat ding er een uur stil gestaan. In het houten rijtuig was Pleter de enige passagier. De storm loeide. Sneeuw koekte op de vensters. Wat er aan de hand was, weet ik niet. Maar ik ben ervan overtuigd dat de RTM-ioc moe was, doodmoe. Moeizaam optrekken in de Rosestraat, stoppen aan de Hillesluls en op de Boergoensevliet. Dan de donkere nacht to. Rhoon, Poortugaal, Hoogvliet; kreunend de Spijkenlsser- brug over, Spijkenisse, de Geer- en Heenvlieten, Voomse kanaal, Zwarte- waal arm en kaal, Vierpolders, Briel- le, 'n laatste ruk via Prinsenstee naar Oostvoorne en optomen tegen de sneeuwbuien. Dat was teveel. Even rusten, dacht de hoogbejaarde loc, ze hebben we al zólang uitgebuit. Riante woningbouw nu. ik zou er best willen wonen, maar dan zou ik moeten uitkijken op de wallen en de Sint Catharijne. Gelukkig ls „ons Brieltje" het veel-bezongen groen- omkranst juweel gebleven. We blijven maar tol betalen aan het drukker wordende verkeer. Kan niet anders. Uit Den Briel wordt me gemeld, dat er op het kruispunt Groene Kruisweg, Pieter van der Wailendam, G. J. van der Boogerd- weg heel wat gaat veranderen. Lo gisch. want die kruising is daar voor alle weggebruikers bijzonder gevaar lijk. De Brielse bejaarden hebben er een soort plantsoentje. De kans is groot dat het moet verdwijnen. Zo ja, dan zal er een eerbiedwaardige eik moeten worden omgekapt. De boom is vierenveertig jaar oud. Op 31 juli 1924 is zü daar door scholle ren geplant; herinnering aan de mo bilisatie van 1914. Onder de wortels van de eik is toen een oorkonde verborgen. De tekst luidt: ,Ter nagedachtenis aan de afkon diging der mobilisatie van leger en viool op 31 juli 1914, welke mobili satie Nederland voor de grootste rampen behoedde, heeft een com missie bestaande uit de heren mr. F. J. D. c. Egter van Wissekerke! rar. L. Trouw, mr. J. L. Veltrup, H. Lampen, tr. J. Moll en J. K. Over- beeke, daarbij bijgestaan door de schooljeugd, op 31 juli 1924 deze boom ln tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en van de Brieise burgery geplant. Gedaan ln Den Briel..." Als die eik omver gaat, hopen de Brisllenaren dat de oorkonde gevon den zal worden. Dan krijgt hij vast en zeker een plaatsje in het Stedelijk Museum. Tja, je denkt zo'n eik voor de eeuwigheid te planten. Drie auto's per dag. het koetsje van de dokter, het blazende moordenaartje uit Rot terdam: het zoef-zoef van 1968 voor zie je dan niet. De heer Koch uit de Navander- straat te Rotterdam, begrijpt het niet Hij sprak tot Pieter: Nu heb ben we op het Hofplein zo'n mooie fontein. Maar waarom moet, het daar zon steenwoestijn zijn Zou den ze die fontijnen nu niet eens in het groen kunnen zetten Dat zou toch veel aardiger zijn. „Er ts een sierbestrating" woordde Pieter. ant- ,Dle terugreis was onvergetelijk," aldus de heer Dekker. Overal waar we passeerden stonden de mensen langs de wegen. Ze maakten het Af teken naar ons. Als we stopten, kwa men ze ons Tsjechische vlaggen brengen en stopten ons brieven in de hand. Of we die in West-Duitsland op de post wilden doen. Die mensen zagen in ons een stukje vrijheid dat verdwijnt. We hebben 't allemaal met een brok in de keel ritten aan kijken. Machteloos." Zondagavond, na een spontaan en door het, reisgezelschap zeer ge waardeerd stukje improvisatie van h reisbureau ln West-Duitsland, keer de het echtpaar Dekker op het nor male uur in Rotterdam terug. De 9-daagse reis naar Tsjechoslowaklje was we! wat anders verlopen dan het zich had voorgesteld. Hun vakantie heelt er echter niet onder geleden. Dat gebeurt wel bij die vele anderen die bij at reis bureaus hebben geboekt voor een reis naar of door het bezette land. Bij Europa Express zegt men: „Alle reizen zijn geannuleerd. Sommige mensen hebben overgeboekt op an dere reizen; velen stellen hun vakan tie liever uit tot volgend jaar. La ten we hopen dat 't dan wat rus tiger in Oost-Europa is." (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag 18 augustus om streeks 4 uur ontstond op de krui sing Dordtsestraatweg-Jan Ligthart- straat een frontale botsing tussen twee personenauto's. Het gevolg er van was. dat vijf gewonden in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. I>e aanrijding zou rijn veroor zaakt door het gedrag van een brom fietser, zo is uit het politle-onderzoek gebleken. De politie verzoekt thans getuigen van het ongeluk zich voor het geven van inlichtingen te melden aan het bureau Sandelingenplein (tel. 143144, toestel 5303). Siberische notenkrakers m Zuid-Holland waargenomen? vroeg P.eter zaterdag. Ja! roepen verschei dene lezers. Omstreeks midden au gustus zijn er al exemplaren in de Kralingerhout gezien. De heer M. v. xol, LindUtraat 69, heeft er een ce» fotografeerd. Natuurwachter Spek bericht me dat ny zaterdag notenkrakers in Oost voorne ontdekte. Voor hem een hele belevenis; hy had deze merkwaardige soort nooit eerder gezien. Ook me vrouw Veldhuizen maakte in Oost voorne met de notenkrakers kennis Ze hielden zich op in de duinen bh net voormalige vliegveld en zelfs op de boulevard, vlak bij geparkeerde autos. De heer G. P. zag zondag een eenzame notenkraker to een bos bij Lunteren. Zondagavond zat een opvallend makxe notenkraker op een gazon in de Kralingerhout naby CrooswHk. meldt de heer P. Freekenhorst, Eer ste Reserveboczemstraat 22. Hy liet zich tot op een meter benaderen. Naar de heer A. L. J. Smid. lid van de Natuurbeschermingswacht Rot terdam, schrijft, rijn er al een dag of veertien ongeveer tien notenkrakers in de Kralingerhout. ..Het zijn zaad eters. maar bij ons vinden ze niet net voedsel dat, ze nodig hebben. Ze eten hier insekten en andere kleine niertjes, met als gevolg darmstoor nissen, waaraan ze uiteindelijk ster ven Mevrouw J. C. Bruinzeel-Klootwyk Enk 166, ontmoette de notenkrakers zaterdag in de duinen onder Nieuw- Heivoet. „We konden er een heel goed waarnemen op een tak op twee meter afstand. Andere vlogen om ons heen Het is wel erg teleurstel lend dat zulke mooie vogels hun somst ln ons tand met de dood moe ten bekopen ln het duingebied onder Rockanje werden de vogels gesignaleerd door de familie De Roode. Enk 164. PIETER SPREfcUW De Adrfaanstichting aan de Straat weg 226 in Rotterdam heeft plannen voor uitbreiding van haar gebouw. Tot dat doel ls van de gemeente een perceel grond aan en in de Bergse Aehterplas aangekocht ter grootte van 1170 ca.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 3