ieder geva vandaag terug ilm over overleg Hongerige bezetters Stormloop op baden Jonge Hlensen liaenaar achtervoi »t autodief en Amstel VANDAAG JAMIN Presien voboda wil in Samengaan Heineken DIEF GEEFT TSJECH ZIJN AUTO TERUG Agenten door zeven jongelu afgetuigd Zuidslavische reservisten opgeroepen s ecliische violisten weer terug v ee minuten stilte voor Veclien in mv krant Weerbericht MOSKOU, PRAAG, BELGRADO (Reuter, AP, AFP, DPA) - Het presidium van de sjeelioslowaakse communistische par tij lieeit voor morgen een vergadering van het voltallige centrale comité in Praag bijeenge roepen. Geen bevestiging Optreden met mulo of hbs Is euvve burgemeester van 3 mieneer Biermarkt Sowjet-journalisten in Praag gedood Russen zoeken Heksenketel haos in Chicago Voedselbrug melkhazeiji otjes Duidelijke wenk voor de Russen, in Praag: Moskou 1800 kilo meter. De wegwijzer was geplaatst op een trailer die als barri cade tegen tanks dienst deed. Dit bericht van radio-Vrij Bohemen wijst erop, dat het Tsje- choslowaakse partijpresidium, dat bijna voltallig in Moskou met de Russen onderhandelt, binnen 24 uur zal terugkeren naar Praag en dat er een compromis op handen is. In overeen stemming daarmee zijn geruchten uit Moskou dat de bespre kingen vanmiddag zijn afgesloten. ADVERTENTIE de eerste rotterdamsef/e een can de grootste schadeverzekeraars in Nederland biedt aan ay» ecu goecle baan, een kansrijke start, ■prima beginsalaris, bedrijfsopleiding, gr al ificatieregeting, winstdelingsregêling, studiekostenvergoeding, eventueel reiskosten vergoed 'tng. Sollicitaties: telefoon: 010-282700. toestel 160 brief:personeelszaken Eerste Jlotterdamsche, Postbus 298, Rotterdam persoonlijk: Schiekade 130, tussen 9 en 4 uur, vraag naar de heer GA. Galden. EERSTE ROT ERDAMSCHE C De Russen hebben geen geluk met het zoeken naar leden voor een nieuwe Tsjechische regering. Wie genieten het vertrouwen van het Kremlin? Bert Stoop geeft bijzonderheden over enkele kandidaten. De Roemenen, midden in de Oosteuropese heksen ketel, horen slechts met mondjesmaat wat er aan de hand is. Hans Jacobs bericht ons uit Boekarest. Dick Schaap, nu in Bel grado, meldt scherpe reac ties uit Zuidslavië. Friso Endt schrijft over de chaos en verwarring in Chi cago, 's werelds best be waakte stad, waar hij de vandaag beginnende con ventie van de democraten zal verslaan. Jos Schneider, met een voedselvliegtuig naar het Portugese eiland Sao Tomé gevlogen, zag hoe idealisten een brug proberen te slaan met Biafra in de hoop levens te redden. morgen voor 150 gram. van 109 'voor 95 s Slaak, Rotterdam, tel. 111030.10 lijnen iW Postbus US2.Prurteiró2fiR300.Prils nei ZN Maandag 26 augustus 1968,24e jaargang, no. 7129 Hoofdredacteur E. Messer Democratlsch-soclallstisch dagblad tJitgaye N.V. 3 Arbeiderspers, President-directeur Drs H. Claus Slaak, Rotterdam, tel. 111030,10 lijnen Postbus 2!62.Fostgiro206300.Frijs: per kwartaal 13,52, per weck 1,04, per nummer 20 cent faÜ TROEPEN WEG NA SLUITEN AKKOORD' Het Zuidslavische persbureau Tan- joeng meldde vanmorgen vroeg uit Moskou, dat de Tsjechoslowaken en Russen het eens zijn geworden over een geleidelijke terugtrekking van de bezettingstroepen. Zaterdag zou al een principebesluit genomen zijn. Volgens het Roemeense persbureau Agerpress zou de terugtrekking van de Sowjet-troepen reeds begonnen zijn. Alle landen die nu troepen in Tsjechoslowakije hébben moeten de ze overeenstemming echter goedkeu ren. Daarom hebben vandaag 01- bricht (Oost-Duitsland), Gomoelka 'Polen!, Kadar (Hongarije! en Ziwkow (Bulgarije! aan de bespre kingen op het Kremlin deelnemen. Ook het Engelse persbureau Reu ter heeft in Moskou geruchten op gevangen van een bereikt akkoord. Volgens Reuier zullen de bezettingS' troepen echter voorlopig in Tsjecho slowakije blijven, zullen er perma nent twintig Russische divisies in Tsjechoslowakije worden gelegerd, zullen de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting worden beperkt en zullen alle gevangenen worden vrijgelaten. Geen van deze berichten wordt in WENEN, PRAAG (Reuter, AFP! - Van welingelichte Tsjechische zijde wordt in Wenen vernomen, dat de Moskouse televisie aan westelijke te stations filmmateriaal aanbiedt over de Moskouse onderhandelingen met de Tsjechen. Die films, zo wordt gezegd, zijn ge deeltelijk opgenomen op dr topcon ferentie van zes die eerder deze maand in Bratislava is gehouden. Andere beelden dateerden van nog eerdere besprekingen van Russische en Tsjechische leiders. Volgens radio-Vrij Praag heeft de Russische televisie bij een verslag van de intocht van de Russische troepen in Praag beelden uit de laatste oorlog gebruikt, toen de Rus sen als bevrijders werden ingehaald. VENETIE (Reuter) Een dief, die in Venetië een auto had gestolei van Tsjechoslowaakse toeristen, kreeg berouw toen hij hoorde van de bezet ting van het land en liet het voer tuig ergens achter. Hij telefoneerde anoniem met een politiebureau om te zeggen: 'Ik geef de auto terug als protest tegen de bezetters. Lang le ven de vrijheid! Toen de politie bij de auto twain, lag er een bos bloemen in door de dief achtergelaten voor de bestole nen. Moskou officieel bevestigd. Er is vanmorgen slechts medegedeeld dat de besprekingen vandaag nog wor den voortgezet. In Moskou zijn nog drie Tsjecho slowaakse topautoriteiten aangeko men. Het zijn de .liberalen" Spacel en Simon en de conservatieve hoofd redacteur van het partijblad Rude Pravo Svestka. President Svoboda. leider van de Tsjechoslowaakse delegatie, zqii van morgen bij dehervfcrahg van het Russisch-Tsjechoslowaaks gesprek hebben verklaard zo spoedig moge lijk naar zijn land te willen terug keren. Hij zou hebben aangedrongen op een snelle beëindiging van het overleg. Een woordvoerder van de Tsje choslowaakse ambassade in Moskou zei vanmorgen, dat de Tsjechoslo waakse delegatie vandaag in ieder geval zal teruggaan naar Praag of er nu wel of geen overeenstemming wordt bereikt Vannacht heeft de plaatsvervanger van Dubcek in Praag, Silham een beroep gedaan op Svoboda onmid dellijk terug te komen. „Het gesprek in Moskou kan alleen maar moeilijker worden door de aanwezig heid van de andere Oosteuropese lei ders," al-dus Silhan, „maar ook het gevaar van botsingen wordt steeds groter, de toestand in Tsjechoslowa kije is ernstig." i m i >6 van de ihoge De bezettingstroepen in Tsjechoslo wakije treden steeds harder op tegen de bevolking. De vrije radiostations roepen de bevolking op zich niet pro vocerend te gedragen tegen de mili tairen. Dezen zouden in Praag en Bratislava schieten op alles wat be weegt. Vannacht is het onder meer op het Praagse Wenceslasplein weer tot een schietpartij gekomen. De be zettingstroepen, die nu zes dagen in het land zijn, worden ververst. In het hele land zijn troepenverplaat singen waargenomen. Twee commentatoren van het Rus sische paxtijorgaan Prawda, die in Praag zijn, hebben vanmorgen in hun kranten de bedreiging geuit dat de bezettingstroepen zich wel eens genoodzaakt kunnen zien het Tsje choslowaakse leger te ontwapenen als dat doorgaat zijn medewerking te weigeren. De Tsjechoslowaakse commandan ten zouden zich, tot nu toe met suc ces, verzetten tegen liet overnemen door de bezettingstroepen van wa pen- en munitieopslagplaatsen. In het hele land is vanmorgen weereen proteststaking van een kwartier ge houden. De actie van de bezettingstroepen tegen de klandestiene radio- en tele visiezenders wordt eveneens scher per. Steeds meer radiostations ver dwenen uit de ether. Apparatuur voor stoorzenders, die per trein uit Rusland is aangevoerd maar door sa botage dicht bij de grens was blijven staan, is met helikopters verder ge transporteerd. (Van een onzer verslaggeefsters) Twee Utrechtse hoofdagenten zijn vanmorgen vroeg omstreeks 5 uur op de Neude te Utrecht afgetuigd door een tiental jeugdige Utrechters, die onderling aan het knokken waren, maar die één front vormden toen de agenten de vechtenden wilden schei den. Een van de hoofdagenten werd zo in het nauw gebracht, dat hij met zijn pistool een schot in de lucht leste. De twee agenten werden ten slotte door een aantal collega's ont zet. Hun uniform en overhemd waren kapotgetrokken. Ook de uniformen van de te hulp gekomen agenten lie pen schade op tijdens de vechtpartij, die eindigde met de moeizame ar restatie van zeven vechtersbazen. BELGRADO (AFP In de Zuidslavische hoofdstad Belgrado is uit goede bron vernomen dat een zeker aantal reservisten onder de wapenen is geroepen. Hoe groot dat aantal is, is niet bekend. Zondag werd reeds bekend dat de verloven waren ingetrokken en dat geen soldaten werden gedemobili seerd. Het officiële Roemeense persbu reau Agerpress heeft zaterdag weste lijke berichten, dat een deel van het Roemeense leger zou worden gemo biliseerd, tegengesproken. Er is geen opdracht gegeven tot mobilisatie, er zijn geen troepenbe wegingen en het leven gaat zijn normale gang -De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban zal In september een bezoek aan Frankrijk brengen. PARIJS (AFP) De bezetters hebben honger, zo meldt radio Vrij Gottwaldov. Zij zijn op zeek naar paddestoelen, komkommers en aardappelen, die zij rauw eten. De radio raadt de boeren aan kippen, honden cn katten te verbergen. Schiedam heeft een Spartaanse oma. die elke dag heel veel jeugdige stadgenoten in bewondering brengt door haar verichtingen in het zwem bad Groenoord. Ze is dezer dagen tachtig jaar ge worden, maar springt van ,,de hoge" alsof dat helemaal niets is. Vanmorgen werd ze door een groot aantal oud-leerlingen, bijna allen da mes van over de zestig en allemaal fervente zwemsters, gehuldigd. Lees er over op pagina 7. UTRECHT ANP Voor zover bekend zijn alle Tsjechische violisten die in Nederlandse orkesten spelen van hun vakantie in hun vaderland teruggekeerd. Men verwacht nog een violist bij het Overijssels orkest aie zijn land nog niet uit kon. Van de zeven Tsjechische violisten die bij het Utrechtse Symfonie Orkest wer ken hebben twee hun vrouw en kin deren mee teruggenomen. Door her grote tekort aan Neder landse violisten werken hier vrij veel Tsjechische violisten. (Van een onzer verslaggevers! Het warme weer van het afgelopen weekeinde heeft in twee dagen een dikke 100.000 Rotterdammers naar de strandbaden gelokt. Politie (von delingetjes! en'EHBO (ongelukjes) hadden het zoals gewoonlijk weer druk. Zaterdag trok het Kralingse strandbad 18.000 bezoekers. Zestien vondelingen vonden de weg naar hun begeleiders terug en de EHBO kreeg 30 verwondingen te behandelen. Zon dag was hst hier nog drukker: 45.000 naar verkoeling dorstende Rotterdammers. Ditmaal raakten 15 kinderen hun ouders kwijt 'of an dersom) en moesten 52 ongevalletjes worden behandeld. Ook druk was het op beide dagen aan de Oldegaarde. waar alleen zon dag al 25.000 bezoekers werden ge teld. De EHBO kreeg er 32 ongeluk jes voorgeschoteld. Het strandbad aan de Wilgenpias ten slotte trok za terdag 1500 zon- en watenninnenden en maakte zondag het getal van 3000 bezoekers vol. Hier moest de eerste hulp-ploeg 30 maal in actie komen. UTRECHT (ANP.) De Nederlandse politieke partijen (met uitzondering van de CPN) en de drie vakcentrales hebben het initiatief genomen, het Nederlandse volk te verzoeken van zijn medeleven met het lot van het Tsjechoslowaakse volk te getuigen. Zij roepen landgenoten op, dinsdag om 1 uur twee minuten stilte in acht te nemen. Kort hierop zal de mini, ster-president in de Tweede Kamer een regeringsverklaring afleggen. VAA^KUC.J VAM :-3 KVJWbSCWI WiT.SwA!.S.MC*AjV*3IW 'Van ecu onzer verslaggevers) Gierende banden en remmen heb ben in de nacht van vrijdag op za terdag verschillende bewoners in Zwijnclrecht opgeschrikt. Omsteeks half vier nl. bemerkte de heer C. Koremans in de Prinses Ire •estraav dat zijn auto werd gestolen. Hij rende uit zijn huis en zette de achtervolging in met een geleende auto. Er volgde een woeste rit door verschillende Zwijndrechtse straten. Een geparkeerd» auto op de Linde taan werd o.m. beschadigd. De heer Koremans slaagde er ten slotte in zjjn eigen auto op de Burgemeester de Bruinelaan klem te rijden De autodief wist echter via een brand gang te ontsnappen. Maar de heer Koremans had zijn auto terug. DEN HAAG (ANPi Bij K.B. is met ingang van 18 september 1968 benoemd tot burgemeester van de gemeente Wormerveer de heer M J. Hille te Zaandam. De heer Hille, Ue 85 jaar is. is wethouder in Zaandam. HIJ is Nederlands Hervormd en lid van de PvdA. Van een onzer verslaggevers) Amsterdamse beurs kringen ver wachten een fusie tussen Heineken en Amstel. De certificaten van beide brouwe rijconcerns worden vandaag niet op de beurs genoteerd. Er wordt ver wacht dat Heineken een bod zal uit brengen op de aandelen van de klei nere Amstelbrouwerü, De fusie tussen de twee Amster damse groepen werd al enige tijd voorspeld. Nu de Britse reus Allies Breweries door overname van de Drie Hoefijzers en Oranjeboom In een half jaar tijchs de tweede Neder landse bierproducent is geworden, werd een reactie van de nog zelf standige brouwerijen onvermijdelijk geacht. De Heinekenbrouwery, die alleen 34 tot 40 percent van de Nederlandse biermarkt in handen heeft, is een internationaal concern met vertak kingen over de hele wereld. De om zet bedraagt tegen de ƒ250 miljoen. Zoals de meeste grote brouwerijen heeft Heineken ook belangen bulten de bierfabricage (in Nederland Si-Si, Pepsi-Cola, Seven-Up, B-3. produkten van de N.V. Vrumona). Amstel. een veel kleiner bedrijf, heeft een omzet van ruim 105 mil joen en een marktaandeel van onge veer 20 percent. De belangen buiten de biersector van dit bedrijf zijn op vallend uitgebreid. Tot de groep be horen Nibbit (snacks en diepvries- produkten) en Poviet, een farmaceu tische industrie. Ook Amstel heeft brouwerijen in het buitenland. PRAAG (Reuter) Twee Russische journalisten zijn omgekomen, toen de helikopter van waaruit rij gis teren boven Praag pamfletten uit wierpen door geweervuur werd ge troffen, zo werd gisteravond uit Praag gemeld. ADV KHTVNTJt', liet duur wel heerlijk De Biit verwacht tot vanavond: Zonnige perioden met plaatselijk li-C:! regen- «X öaweersouien. Ma tige. af mi toe krachtige noordoosten wind. Maximum temperaturen van ongeveer 20 graden aan zee tot 25 graden plaatselijk in het binnenland. 'on maan opk. ond. opk. ond. 27aug. 05.43 19.38 09.58 20.48 Het' ri e 11 k

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 5