Eerste zegels leveren f 6.127,42 op: start Al maandenlanguitgedokt Handballers van W ilton leven met vraagtekens Gasfles ontploft - twee gewonden Schie dammers onder elkaar Dammers uit Bolnes niet verschenen Boksen in Honselersdijk Bouw nieuwe winkel aan Hoogstraat "Laat China toe tot VN' Twee ploegen promoveren onverwacht Zegeltjes. Spanning Burgerlijke Stand Nieuwe voorzitter Pvd A-fractie Gewaarschuwd SCHIEDAMSE ZAAIERS i WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 an een onzer verslaggevers) „Welke zegels wenst u voor deze aankoop?" „Mag ik Sehie- dam-zegels van u?" Met dit „vraag- en antwoordspel" ging vanmorgen om negen uur in Oase. een winkel voor luxe ge schenken en kunstnijverheid aan de Dam in Schiedam, dc actie van de Stichting Opbouw Schiedam van start. Terwijl burgemeester H. Roelfsema tevreden toekeek plakten twee bestuursleden van het Centraal t rouwencomïté, mevr. C. C. Bijl-Lenderink en mevrouw P. M. Steens-van der Knaap de eerste van een serie van honderd miljoen gele zegeltjes op, die de leefbaarheid in Schiedam moeten verhogen. Het tellen van de opbrengst van de eerste zegels. Voor de zwaar beschadigdegasflessen, waarvan er een kort kantoren van Loos en Co de tevoren was ontploft. Wie in Schiedam eniger mate bekend is, en dan vooral in de artistieke wereld en om geving. kent Theo Wiegman. Sinds jaar en dag beweegt deze vriendelijke prater en tegenover iedereen immer zeer welwillende schilder zich door deze stad. Niet iedereen kent echter zijn werk voor velen is dat iets tamelijk vaags ach ter die beminnelijke persoon, en dat moet ook Wiegman zelf vaak verdroten hebben. De autodidact heeft onvoldoende de gelegenheid gehad om zich, zoals men dat zegt, „waar te maken". Het is al weer een aantal maanden geleden dat de hand ballers van Wilton werden 'uitgedokt'. Opgericht na de oorlog en vanaf die tijd ge huisvest op of bij de werf, werd Wilton-handbal in mei van dit jaar van het speelveld aan de Maaskant verdreven. Er moest een golfbaan komen. Voor de handballers zou wor den gezorgd. De golfbaan is er al lang en breed, maar voor de handballers zijn nog steeds geen voorzieningen getroffen. 1 S1.1; h irirït IfMig^laÉgpfrp Ac, -i In deze 'kleedgelegenheid' hebben jaren lang de zomeravondvoetbaliers zich verkleed. Zon der enige sanitaire voorzieningen. Voor handbaliers en handbalsters ongeschikt. SOS-actie moet van Scliiedamse huisvrouw Zoals bekend wil men uit de eerste opbrengst van de zegels (ge schat op ongeveer twee ton per jaar als de burgerij meewerkt) de bouw van een bescheiden uitgaangs- centrum financieren. Het bestuur van de Stichting Opbouw Schiedam m®, 'Wij brengen u een Schiedam-ze- gelboekje met een brief van de bur gemeester' De elfjarige Gerry Buurman van de Aleidastraat 73 a en zijn evenoude vriendje Carl Fran ken uit de van der Elststraat', bei den lid van de St. Pauius-padvin- dersgroep, toonden zich dinsdag avond handige propagandisten voor de Stichting Opbouw Schiedam. Ger ry las het briefje voor. dat ze had den meegekregen en Car! kwam hier en daar met een snedige opmerking op de proppen. Menige vertederde huisvrouw in de vijftig woningen die het tweetal in het centrum moest afwerken, greep meteen naar de portemonnaie om voor een gulden zegeis te kopen. Hier en daar kregen de jongens een glaasje limonade. 'Tjonge, wat bof fen we vandaag.' zei Gerry lachend, en bracht samen met zijn vriendje het geld, waarvan de club ook nog een gedeelte krijgt, keurig naar dc contactman, die het later weer bij de Schiedamse gemeenschap afdroeg. Helaas was de muzikale onder steuning minimaal. Men vond het bij S.O.S. toch wel teleurstellend, dat voor zo'n actie slechts één muziek korps (O.B.K.) de straat opgaat. Wilde men de muzikanten sparen voor de geboorte van het prinsen kind, waarvoor de vereniging Na tionale Feest- en Gedenkdagen een programma heeft opgesteld? Precies weet men het niet. maar in ieder geval zat S.O.S. er naast en dat is toch wei jammer. De actie zou dan wellicht meer geld hebben opgeleverd, ais ze zou zijn begeleid door tromgeroffel en schetterende fanfares. Merkwaardig is. dat de muziekkorpsen wellicht nieuwe uni formen. instrumenten of een repeti tieruimte krijgen van de zegelop brengst. Maar daaraan hebben de leiders van de korpsen na de vermoeienis sen van het drumbandconcours van de afgelopen zaterdag kennelijk niet gedacht vanmorgen bij de officiële start naast de burgemeester ook vertegen woordigd door voorzitter F. Steren- berg is bepaald niet ontevreden over de belangstelling voor de ze gelactie. Immers, bijr.a 170 winke liers geven de zegels uit en dc bliksemactie van dinsdagavond le verde een totaal Lrdrag van van 6.127,42 op. Ruim duizend jongens en meisjes, leden van verenigingen, gingen dins dagavond om zes uur al op pad, om gewapend met de zegeiboekjes en aanbevelingsbrieven van de bur gemeester. propaganda te maken voor de SOS-actie. Gesteund door het muziekkorps Oefening Baart Kunst, waarvan de rood-witte ma jorettes, aangevoerd door Desiré Fa- nis een perfecte show uitvoerden, bezochten 1042 propagandisten in pa ren van twee de 26060 adressen in de stad. Helaas was men genood zaakt om ook kinderen van om streeks twaalf jaar op pad te stu ren en in vele gevallen leverden die slechts een matig aandeel in de ac tie. Waar ouderen het werk deden ging het beter. Zo slaagde het zee- kadettenkorps er in om bijna 500,- te vergaren. Het eerste tiental van de Vlaar- j dingse damvereniging VDV is dins- j dagavond tevergeefs naar gebouw Excelsior gekomen om de tweede competitiewedstrijd te spelen tegen Ons Genoegen uit Bolnes. Deze ver eniging bleek op het laatste moment niet in staat om een tiental op de been te brengen. De ontmoeting is nu uitgesteld tot dinsdag 5 oktober. Voor de huishoudelijke competitie werden gespeeld: L. Tont—J. Weisscher 2—0 G. VosL. Boudewijns 2—0 J. v. d. Kooy—D. Snijders 2—0 D. v. d. Kerkhof!D. Mast 2—0 H. LansbergenJ. Vermeulen l—l K. v. Oudheusden—G. Buyse 1—1 W. den BreemsM. Mooy 11 J. Lucassen sr.—L. Smit 11 C. W. v. VeelenW. F. Verburg 0—2 W. H. Niestadt—C. Biel 0—2 J. Lucassen jr.—S. M. Korver 0—2 J. Vuyk—C. J. Elenbaas 0—2 A. Molenaar—T. Sluimer 0—2 De boksvereniging Westland komt zaterdag in gebouw Hofwijck in Hon selersdijk in de ring tegen Voltref fers en Oorschot. De opbrengst van de nationale wedstrijden komt ten goede aan de kruisverenigingen. De heer L. van Sinderen heeft een aan trekkelijk programma samengesteld, waarvan de eerste van de twaalf partijen die tussen Verkade en Kievit van Voltreffers de spectaculairste is. Verder bokst Harry Tabben tegen Simt van Voltreffers. Witn Holtkarap komt uit tegen de Dordtenaar Pie terman, De aanvang is acht uur. In het gebouw van de Schiedam se Gemeenschap wachtte het be stuur van de stichting in spanning de resultaten af. Commissaris C. van der Haagen, het actieve be- bestuursiid W. J. C. Willemse. or ganisator P. van den Boom, voor zitter P. Sterenberg en burgemees ter H. Roelfsema bleven tot mid dernacht in de weer om de door mej. H. Collignon gemaakte tellin gen te vergelijken met hun progno ses. Tegen sluitingstijd had men ruim ƒ6000.—, wat een aantal op timisten misschien teleurstelde, maar niettemin een hoopvol resultaat kan worden genoemd. In Oase. waarvan eigenaar A. aan de Wiel een van de eerste midden standers was, die zich spontaan achter de SOS-actie zetten, zei de burgemeester dat de actie een aan looptijd nodig heeft. In zijn alge meenheid geloofde de heer Roelfe- ma, dat vrijwel alle activiteiten in Schiedam een aanlooptijd nodig heb ben, wat verklaard wordt door de geestelijke gesteldheid van de bur gerij. die zich nooit spontaan voor iets inspant maar altijd de kat uit de boom wil kijken en eerst wat negatieve opmerkingen wil plaatsen voordat men ten slotte toch positief reageert. Een half jaar heeft de SOS nodig gehad om de actie voor te bereiden. Voorzitter F. Steren berg gewaagde nog van de enorme inspanning, die de leden van het stichtingsbestuur hebben geleverd. „Het is een schitterend team" zei hij en knikte instemmend toen mid denstander Aan de Wiel uiteenzette, dat hij de actie als een uitdaging beschouwde. „We moeten" zei Ste renberg tegen de beide bestuursle den van het Centraal Vrouwencomi té. „het van de burgerij, met name van de huisvrouwen hebben. Rijksgoedkeuring is verleend aan Bospolder Binnenhuiskunst te Schie dam tot het bouwen van een win kelpand pan de Hoogstraat in Vlaar- dingeri. - Op 11 september is de eerste paal geslagen voor de bouw van een be drijfspand met bovenwoning aan de George Stephensonweg ten behoeve van Rombouts Internationale Tran sporten N.V. te Schiedam. Op dezelfde datum is de eerste paal geslagen voor de bouw van een complex van vier bedrijfshallen aan de Marconistraat. Deze hallen wor den gebouwd door de N.V. Hooge- werff en Groeneveld. Op 3 september is begonnen met de bouw van 12 eengezinswoningen aan dc Ernst Casimirstraat (Holy IB) door het Aannemingsbedrijf P. J. Ze- gers. (Van een onze jgeverst NEW YORK (AP) Een aantal landen heeft voorgesteld China tot te laten als lid van de Verenigde Naties. De landen zijn: Albanië, Al- gerië. Kambodsja. Congo (Brazzavil le', Cuba, Guinee. Mali, Mauretania Syrië en Ziiid-.lerr.en. Theo Wiegman (60): talent waargemaakt Theo Wiegman is. op 30 mei al. zestig jaar geworden. Die gebeurte nis is de directe aanleiding geweest hem de ruimte van een bovenzaal in liet Schiedams Stedelijk Museum te geven voor een tentoonstelling, waardoor meer mensen nu ook eens een overzicht kunnen krijgen van wat de schilder Wiegman zoal heeft gedaan, en dat dan met name in de laatste vier. vijf jaar. Wiegman, eigenlijk Rotterdammer (hij is geboren op Delfshaven en kwam in '40 naar Schiedam' was de oprichter van de Kunstenaarsgroep S 45. die in Schiedam zeker voor een ontwikkeling heeft gezorgd. Het gebeurde allemaal in een tijd dat hij nog figuratief werkte en voor de toe komst bijna onbegrensde mogelijkhe- der zag. De ontwikkeling die er kwam het abstracte, de pop-art uiteinde lijk. schijnbaar wankeiende funda menten in de schilderkunst moet toch anders zijn geweest dan Wiegman zich had voorgesteld. Het kostte ook hem moeite zijn draai te vinden, zoals vele anderen. Hij vond hem ten slotte toch. en dat is dan wat men in het Stedelijk Museum waar kan nemen. Wiegman is abstract gaan werken en heeft de mogelijkheden onder zocht, die niet zozeer die nieuwe vorm maar wél de gedachtenwereld erachter hem bood. Minder dan dat hij heeft getracht er een vaste greep op te krijgen, heeft hij zich door de abstractie laten meevoeren. Dat heeft, geleid tot ontsporingen en tot mooie resultaten. De mooiste, naar mijn oordeel, wanneer hij zijn onmiskenbare talent aan de monotype wijdde. Wekken zijn voorstellingloze schilderijen nu el. dan de indruk dat de vormen met de schilder aan de haal zijn gegaan, de soms erg fijnzinnige monotypen, veel vluchtiger en ijler toch, tonen dat hij ook weet wat beheersing is. In pure kleurtjes, die elkaar niet af stoten in hoeveel tonen ze ook tegen elkaar zijn gezet, tekent Wiegman een bescheiden maar aantrekkelijke eigen wereld. We kunnen daar kennis van ne men in het museum aan de Hoog straat en moeten, voor we in dc bovenzaal in de linkervleugel zijn, door een zaai die werken van leden van de Cobragroep herbergt. Het primaire schilderplezler van mensen als Appel, Corneille. Wolvecamp uit die eerste na-oorlogse jaren, is ook teruggekeerd in het laatste werk van Wiegman. ft De zaal tegenover die. waarin Wiegman exposeert, toont de nieuw ste produkten van kinetische en koe le kunst. Er ligt tussen Cobra en dit lieden een. wereld. De wereld waar mee mensen als Wiegman het moei lijk hebben gehad, maar die ze toch hebben kunnen betreden. H. KUIPER Daar sta je dan met je spelers. In eerste instantie denk je het ergste voor je club, maar dan ko enen de beloften. Voor een veld wordt gezorgd. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan want de velden liggen nog steeds niet opgestapeld in Schiedam. Verschillende verenigingen ston den bij de gemeentelijke sportraad al op de wachtlijst en men was echt niet blij toen zich daarbij ook de handballers van Wilton nog voeg den. Goede raad was duur. Er werd een noodoplossing gevonden. Wilton- handbal zou de beschikking krijgen over de velden aan de Schietbaan- straat. Deze velden zijn ook wel be kend ais het ..Pietermanstadion." „Ongeschikt om cr zomeravond voetbal op te spelen," zeiden de Schiedamse scheidsrechters. Het veld werd dan ook afgekeurd ech ter niet voor de handballers. De belofte werd gedaan van de kant van Wilton dat het veld zou worden opgeknapt en geëgaliseerd. Een commissie van het hoofdbestuur van Wilton kwam er, samen met ambtenaren van de sportraad, een kijkje nemen. Plannen werden ge maakt, begrotingen kwamen op ta fel en... de zaak leek in kannen en kruiken. Voor de nieuwe competitie een aanvang zou nemen kon Wilton- handbal beschikken over twee vel den. Water en elektra zouden wor den aangelegd. Vrolijke gezichten bij de bestuur ders van de handbalvereniging. Al was het dan ook maar een noodop lossing en geldig voor drie jaar. want dan had de gemeente plannen met de grond, het was in ieder ge val wat. Dc competitie is al weer een aan tal weken aan de gang maar de j situatie op het ..Pietermanstadion" is nog niets veranderd. Er is niet geëgaliseerd, rr staat geen nieuwe kleedgelegenheid en er zijn derhalve natuurlijk ook geen water en elek tra. ..Wij leven met vraagtekens." zei men ons van de kant van Wiiton- handbal. „Van alle beloften is nog niets gerealiseerd. Wij spelen nu op het terrein van de bedrijfsschool op de werf. Ons veld heeft de minimum maten en is wat vlak gemaakt, zodat we er op kunnen spelen. In de bedrijfs school en in een oude directiekeet wordt verkleed. Niet ideaal maar het is in ieder geval iets." Waar de rem zit weet men bij Wilton-handbal niet. Is het de directie? Is het gemeentewerken die nogal wat moeite had met de plaats waar de keer moet komen? „Wij weten het niet. Wat we wel weten is dat er geen vergunning is voor de keet." De heer Overzet van gemeente werken: „Ik wil Wilton heus hel pen. Echter, de plannen zijn in feite een beetje doorkruist door een zaak van de wijkvereniging Blfjdorp. Maar binnen niet ai te lange tijd komt het best voor elkaar," Wij hopen het voor de handbal lers van Wilton. Voor de Vlaardingse tafeltennis verenigingen Hollandiaan en Intiem is er een grote verrassing gekomen. Dank zij twee opengevallen plaatsen, zijn de eerste teams van beide ver enigingen bij keuze gepromoveerd naar de eerste klasse van de afde ling Rotterdam van de Ned. Tafel- tennisbond. De teams hebben hun keuze vooral te danken aan de bereikte resultaten in de laatste promotiecompetitie. In tiem heeft het laatste jaar in de tweede klasse gespeeld en Hollan diaan keert na twee jaren tweede klasse, weer terug naar de eerste klasse. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag, om kwart over elf, is bij het inladen van flessen met car- bidgas (acetyleen-dissous) op het terrein van L-oos en Co. aan de Waal haven te Rotterdam een fles van tien SCHIEDAM Geboren: Claudia M d.v. W U Kerssies en G M Lozar: René A z.v. A de Ridder en D E Vergeer: Hugo-Karl z.v. H van Wei.jen en D A M Kareis: Pleunnei- la d.v. L Muls en A J A Verwer: Monique d.v. J van Heest en J G de Bruin: Ilse d.v. H W G den Hol lander en E M A H Kampert. Ondertrouwd: R H Bcrgsma, 22 j. en L F de Groot 20 j.; C 3 J van der Boor, 20 j. en P A G Cocheret de la Morinière. 19 j.: Z M Braber 30 j, en C C M Ruigrok, 32 j.: H H Caron, 43. j. en V A Mulder 23 j. H Eikelenboom 41 j. en E I Eggloff 45 j.:. H J Fransen, 26 j. en FM Droppert, 23 j.; G H Gilyamse, 26 j. en W Ouwens, 21 j.: H A Haïber- stadt, 20 j, en T Stip, 20 j.; F v.d. Heiden, 20 j. en Y A J van de Brug 19 j.; D. de Koning. 23 j. en E v. Genderen. 21 j.: A C J Lansbergen, '23 j. en M A G de Jager, 23 j.: A Middelbosch. 21 j. en J J Maree, 123 j.; J C van der Mijn 19 j. en C Verkaaik. 19 j.: H Offenberg, 20 j. en W Lugters, 19 j.; G F Risseeuw 25 j. en H A Donks. 18 j.: L van Schagen. 31 j.enBB LM van der Lans. 24 j.; N J P Schot. 22 j. en 'C M den Besten, 13 j.; C J D van Vugt, 23 j. en J Smit, 20 j.; H M Wilkes. 23 j. en E Laroy 23 j.: K Zuidema. 26 j. en N Bieze 19 j.; G F de Zwart, 24 j. en E M J Jans sen. 19 j.: W F L Zoetemelk, 25 j. en L J Schouten, 21 j.: C G J van 't Zelfde, 32 j. en M T J Lourens, 22 j.: J P A M Willems, 22 j. en E M Vrauwdeunt. 22 j. Getrouwd: J de Leeuw, 21 i. en W P de Geus. 21 j.; P K Currie. 24 jaar en H M Kamp. 21 j.; G J Olie man. 28 j. en Y Vermeer. 30 j.: L H Boon. 23 j.-en E M Poort. 21 j.; H R Elshof, 23 j. en P W M Thiele. 21 j.: G de Goede. 33 j. en Y J W van Haaren, 21 j.; J G van Koert, 25 j. en C A M .van Werkhoven. 23 j.: G Huijzer, 22 j. en M S Op den Brouw. 22 j.; J M Besteman, #21 j. en I R Severin. 18 j.: A van Tilborg, 25 j. en M A van der Knaap, 22 j.; J Verweij, 30 j. en M D van den Bos 19 j.; AIR Dijkshoorn, 20 j. en P A Vrijen- hoek, 17 j.; J van Vuuren, 30 j. en L van Es. 21 j.: R W den Otter, 25 j. en J Sluis, 26 j.; J Zwaan. 28 j. en C J P Slinkert, 32 j.; A Burger, 35 j. en J M Tettelaar, 30 j. B C Weeda. 21 j. en F Korsten. 22 j. J J Schram pf. 21 j. en M van Sc hij n- del. 19 j.; M Janse, 20 j. en L E M de Veth, 17 j.: A W Markus. 24 j. en J M Dries, 23 j.; A A Majoor. 24 j. en R J Nootenboom, 20 j.; J A Naaktgeboren. 28 j. en E J Tilman, 26 j.; liter in brand geraakt nadat er een vonk was ontstaan. Personeel van het bedrijf bluste het brandje met een koolzuurapp&raat. Inmiddels was de Rotterdamse brandweer op het terrein aangeko men. Deze ontdekte, dat een grote veertig liter gas bevattende fles over verhit was geraakt en dompelde deze in het water. Juist toen men dacht dat het gevaar geweken was. ontplof te de fles. Twee personeelsleden van Loos raakten licht gewond. J. P. Jellema (25), magazijnbedien de van de Kaatsbaan in Rotterdam, en E. J. Voogd (19), chauffeur uit Poortugaal, moesten naar het Zui derziekenhuis worden gebracht. De materiële schade was niet onaanzien lijk. k?l (Van een onzer verslaggevers) De Partij van de Arbeid in Schie dam heeft een nieuwe fractievoor zitter in de gemeenteraad. Het is de heer J. Dijkstra, die in verband met de benoeming van de vorige fractievoorzitter J. Scheffers tot wet houder. in die functie is gekozen. (Van een onzer verslaggevers) Kwaa De „vcgels" bleken te zijn gevlogen toen de Schiedamse politie vannacht na een waarschuwing van een con troleur van de Eerste Schiedamse Be wakingsdienst de Buitenhaven.1,veg af zette. De bewaker had bij een be drijfspand twee mannen gezien die er kennelijk op uit waren het bedrijf binnen te dringen. Meteen rukte de politie uit. Het tweetal, dat waar schijnlijk ook dc bewaker had ge signaleerd. was echter al op de vlucht geslagen. UEENb Kotteraamseaiik 264. vcoi tassen, koffers en alle fijne (egei-waren Telct 209919. Oevr: VERSTELNAAISTERS tegen zeer aantrekkelijk loon. Wasserij Noor&hoek. Warande i 70. Schiedam. i Gevraagd: MEISJE voot man"? i Reis en persen. Hoog toon. Wasserij Noordhoek, Warande 30. Schiedam. MEISJES gevraagd voor man- Bels, persen en inpakafdelltiR, Wasserij Nico N" IJ man. Stact- Uouderslaan jte-fi;;Schiedam. 1 -<"K'

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1