SVV-opmars stuiten? S SPORT RAPPORT Toenails van op de lijst Sleepschip ramt op de Noord twee tankers Vrouw wil meenemen Verlies voor in 1967 „DEZE JONGE DOFFER LEGT GEEN WINDEI fsyiiifyji Training voor tafeltennissers Unilever wint in van PvclA-afcleling Schiedam Gorkumse duivenmelker A. Muller: t fplli4#iö SW-pupillen Schiedam Ursus Handbal SSY Amateurs Burgerlijke Stand Het Vrije Volk Zaterdag WISSELKOERSEN Ray ons Voor 1 eerst Na bezoek van Tsjechische atleten: DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAüü^/i Als alles naar wens verloopt, dan vertrekt er volgend jaar rond Pasen een team van SVV"-pupillen naar Engeland. Dat wordt dan een tegenbe zoek, want nog maar kort ge leden was hier in Schiedam een groep van Engelse pupil len. Een boete met dit merk Is een waardevol werk De heer en mevrouw Mul ler met hun" winstgevende doffer. (\an onze sportredactie) De bekerstrijd is gestreden. Voor SVV betekent dit een ronde verder gaan, terwijl voor Hermes-DVS 't „stopbord"' is geplaatst. SVV won bijzonder fraai van DOS en Hermes-DVS liet zich tlóor Heracles met 10 terugwijzen. Zondag wéér de normale competi tie. Dat houdt voor SW een thuis wedstrijd in tegen het onberekenba re BBC, dat in het -verleden altijd een moeilijk te omzeilen klip is ge weest voor d« Schiedammers, Maar Pupillenyoorzitter Cees Machielse heeft al plannen in die richting ge-' maakt. „We willen een spaarrege ling in het leven roepen zodat de jongens tot aan Pasen kunnen spa ren. De jongens gaan daar niet al leen voetballen maar ook naar vier grote wedstrijden kijken." Maar eerst zal er neg een bespre king plaatsvinden met de ouders-van die jongens die voor deze trip in aan merking komen. De trip gaat onge veer een week duren. In het clubblad van Schiedam, de voetbal- en honkbalveren-glng, wordt teruggeblikt op het afgelopen honk- balseizcén. Dat was. voer' Schiedam niét al tp best. Het eerste en tweede team degradeerden en dat was alle maal niet zo best. |KIck '67. r;-.. -! dit kopje worden Behartigenswaardige dingen aan' de orde gesteld, heeft er zo z'n mening' over. .AVe moeten proberen,het ver loren terrein terug te winnen. Wij moeten een oplossing zoeken zodat zich niet herhaald wat in het afgelo pen seizoen is gebeurd," aldus Kick "67.5 „We gaan opnieuw beginnen. Als we met ons allen, alles willen ge- yen om .de honkbal weer omhoog te stuwen, dan zal zeker met ingrepen en gesprekken een goede basis worden gelegd'om te zijner tijd met opoffering en geestdrift opnieuw te beginnen." Ware woorden. Kiek'67. Niet het hoofd laten hangen maar nu reeds beginnen te bouwen aan het nieuwe seizoen. Bent u in een grijs of niet zo heel ver verleden lid geweest van de voet balvereniging Drsus, neem dan eens contact op met het bestuur. Tijdens de laatst gehouden bestuursvergade ring is namelijk het plan geopperd een, gezellige bijeenkomst te beleg gen voor oud- en/of ereleden. De he ren Wesseling en Van Druten, zelf twee oude leden, waren meteen „In". Zij,hebben zich bereid verklaard een lijst samen te stellen van de „leden van het eerste uur". Mocht u zich als oud-gediende interessepn. neem dan contact op. Iedere handballer of handbalster die nog eens kritiek heeft op de scheidsrechter, kan ervan verzekerd zijn van het veld te. worden.gestuurd. Er is bij de handballers een enorm tekort aan scheidsrechters vandaar dat men bij „grote" wedstrijden wei eens genoegen moet nemen met de mindere goden uit de scheidsrechte rt). Veelal jonge scheidsrechters heb ben vaak geen overwicht bij wedstrij den waar oude geroutineerde krach ten meespelen. Het gebeurt dan vaak dat zo'n „broekie" de boot in gaat. De scha de wordt meestal nog groter voor de handballers in het algemeen als deze jongeling dan maar meteen .een streep zet onder zijn nog maar pas begonnen scheidsrechterscarrière. De -scheidsrechterscommisie van het Ne derlands Handbalverbonp doet dan ook een beroep op despelers en speelsters om, wanneer zij tijdens de wedstrijd behoefte voelen op de scheidsrechter te .mopperen, eens bij zich zelf te rade te gaan, „Bedenk dat deze mensen hun werk op vrijwillige basis doen en het scheidsrechteren als „hobby doen." Aldus de oproep aan de leden van het handbaiverbond.,. De Schiedamse Scheidsrechtersver- cniging, kortweg SSV" genaamd, heeft het eerste maandprogramma aan de leden doen uitgaan. Vanavond donderdag, beginnen de heren de kaarten te schudden. Dan wordt er een stevige klaver gejast. Op 26 sep tember zijn er weer spelregels door Lau van Ravens, 3 oktober discussie avond en op 10 oktober rapportbe spreking van de afgelopen ABC- wedstrijden. De ABC-commissie is daarbij ver tegenwoordigd. Dan volgt op 17 ok tober de eerste spreker. Dat Is fle heer Knoesten van de subcommis sie afdeling Den Haag. Op 24 okto ber weer spelregels door Lau en op 31 oktober een bingo-avond onder leiding van de heer Verweij. B.van B. gezien het vertoonde spel van afge lopen zaterdag tegen DOS vragen wij ons af of RBC kans ziet het Schiedamse geweld te weerstaan. Hermes-DVS gaat naar NOAD. Al weer zo'n club waar Hermes-DVS negen van de tien keer op stuk loopt. Voor het moreel van de ploeg zou 'n overwinning goed zijn. Het is niet zeker of Jan Rijke weer van de par tij zal zijn. Is dit laatste: wel het geval,dan staat Hermes-DVS er weer een stuk beter voor. De B-teams komen beiden in het veld. SWgaat naar Telstar, waar Hermes-DVS b zaterdag met grote cijfers van verloor, en Hermes-DVS b zal zich tegen het; bezoekende ADO geen al te grote illusies moeten maken. DHS, dat zondag tegen SVW min der kreeg dan het toekwam, krijgt de kans zich te herstellen tegen het pas gepromoveerde CKC. Deze d'oor Leen Pil getrainde ploeg deed het vorig- seizoen bijzonder goed. Een reden te meer voor DHS op te pas sen. Excelsior '20 heeft zich zondag met een 4-0-zege hersteld en krijgt tegen het op bezoek komende Vios de kans om door te gaan. SVDPW, dat nog zonder punten is, krijgt bij Progress' de kans om daar een einde aan te maken, In de afdeling Rotterdam zeven wedstrijden. Twee daarvan springen er uit. Dat zijn de wedstrijden Schiedam—Bloemhof en SCODRZ. Bloemhof is een gegadigde voor de titel, maar Schiedam en ook Ursus tellen mee. Schiedam moet zondag Bloemhof terugwijzen en Ursus, dat naar Groen Witten gaat, moet. ook tot winst komen. Demos krijgt thuis bezoek 'van van - DZB en meet, .om niet» te ver achterop temaken, winnen, SFC.zal V. (Van een onzer verslaggevers! Het toegangshek met de boogbrug naar het landgoed Amstelwijck in Dordrecht komt op de monumenten lijst te staan. B. en W. vragen de raad hiermee in te stemmen. „Plaatsing op de lijst," aldus het college, „schept zekere waarborgen voor het behoud van het object." De brug met het toegangshek komen op de lijst te staan op voorstel van de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Tien teams van de Vlaardingse ta feltennisvereniging Intiemhebben vriendschappelijke wedstrijden ge speeld. ais training voor de komende competitie. De uitslagen waren: In tiem.1—NTTC 1 8—2. Intiem 4—NTï TC 4 3—8. Intiem 6—NTTC 6 7—3, tiem 1NTTC I 8—2, Intiem 4—NT NTTC 9 5—5, TOG 8—Intiem 8 4—6, TOG 10—intiem 10 2—8, TOG 12— Intiem 12 3—7. Jun. Intiem 4—Im puls 4 4—6, Intiem 7—Impuls 7 8—2. (Van onze sportredactie! Het volleybalteam van Unilever, aangevuld met drie Vlaardingers, heeft gisteravond met 3—2 van de Rotterdamse mariniers gewonnenDe volleybalwedstrijd was een onder deel van de vijfkamp, die dit jaar voor de negende maal wordt gehou den. De Suniightspelers waren H. Dos- sin, G. van Vliet, H. de Wit. Geboren: Marco A M z.v. A Rip- zaad en A van Zwieten; Patrick z.v. A M van Rooijen en C E van 't Zelfde; Joseph z.v. 3 M van de Pas en E Stuijfzand;. Marie L d.v. J M den Hartog en A C M Kater; Overleden: M Baade, 77 j, echtg. «I Poot; J H van der Aa. 5j.-j.; J E M Mientjes. 41 j.: M van Loenen, 84 j. wed. M van den Berg. LONDEN (Reuter) - De conserva tieven in Engeland liggen op het ogenblik bij het grote publiek ver voor cp de socialisten. Een opinie onderzoek wijst uit. dat 51 percent van de kiesgerechtigden in Engeland mogen rekenen op 32 percent van het kiezersvolk. De populariteit van de conserva tieven is de afgelopen maand geste gen met zeven percent. Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20, Schiedam tel 010-2687 98 Klachten over de bezorging tus sen 18.30 en 19.30 uur telefoon 269359. zich thuis niet laten verrassen door DBGC en Martinit bij Germinal evenmin, DRZ zal zondag misschien iets minder doelpunten scoren hoewel SCO ook graag tot de kanshebbers gerekend wil worden. F. C. Nieuwland is nog steeds zonder verlies gebleven en zal zon dag op eigen terrein tegen Sportie- via wel weer winnen. HBSS zorgde zaterdag voor een le vensgrote verrassing door van kop loper Noortiwijk te winnen. Mis schien dat dit huzarenstukje zater dag bij ZCFC kan worden herhaald. PPSC zit in de hoek waar de sla gen vallen. De Schiedammers spe len onder een te grote druk.' Win nen de blauw-witten zaterdag op eigen terrein van VVBZ dan valt die druk misschien weg. GTB zal ook zaterdag het onge' slagen record willen' handhaven door van DOS '32 te winnen. GSS trekt naar ÓNIT en zal goed voor de dag kunnen komen met winst. 9? (Van een onzerverslaggevers) Ook de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid houdt op don derdag 3 oktober een zogenaamde breng-in. Evenals de afdeling Rot terdam wil men in Schiedam de contacten tussen burgerij, de orga nisaties en de gemeenteraad intensi veren. Het bestuur hoopt dat in Schie dam de burgerij er niet meer zo vreemd tegenover zal staan eri zijn problemen .zal voorleggen aan de ge meenteraadsleden. De breng-iVi wordt gehouden In het wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein. 18 AmeriK dollar Engeii pond Oansu-a Franse frank Belgische frank Duiviv mark Z.wee <se kreun Zwitserse frank Italiaanse lire Deense kroon Noorse kroon Oostenrijkse schilling Escudo's SEPTEMBER d.6313.636 8.68—8.684 3.38,^—3.38 li 73.051—73.104 7.24i—7.24S 91.47491.524 70.44—70.49 84.554—84.601 58.45153.504 48.425—49.474 50.84—50.89 14.054—14.064 .- 12.69512.71 (Van een onzer verslaggevers! Op de Noord onder Alblasserdam kwam woensdagmorgen nabij de ka- belfabriek het 2345 ton metende, met erts geladen sleepschip Padua in aanvaring met twee lege tanksche pen. Alle drie de schepen Hepen vrij zware schade op. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De aanvaring ontstond, toen de Padua, onder schipper W. A. van Steen uit Maasbracht op weg van Rotterdam naar de Ruhr, tengevol ge van een mechanische storing in de elektrisch bediende stuurinrich ting, uit zijn roer liep. De Padua schoot dwars de rivier over, waar op dat moment uit de richting Dor drecht de twee ongeladen tanksche pen Namur en Teutonia van Van Ommeren naderden.' De Padua voer tussen beide schepen door, waarbij het voorschip van de Namur, het achterschip van de Teutonia en het voorschip van de- Padua aan beide kanten werd geramd. De Padua liep vast in de moder, maar er ontstond geen bodemschade. Bij opkomend water kwam het schip weer vlot. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jr rice mejuffrouw A. F. J. v. M. uit Dordrecht is in een waren huis in haar woonplaats betrapt toen zij een mantelpak van 99 gul den probeerde mee te nemen zon der ervoor te betalen. Er is proces verbaal opgemaakt. Enkele dagen geleden is uit de auto van de 20-jarige Dordtenaar M. H. M. M. der. B. (20) een pas serdoos ter waarde van 40 gulden meegenomen. De auto stond gepar keerd aan de Admiraal de Ruyter- weg. DELFT In de jaarlijkse verga dering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Fabrieken v.h. Alex' Adam in Delft, is gesproken over het verlies, dat de n.v. in 1967 heeft geleden. De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer C. M. Hage, zei hierover dat men in 1966 het geluk had gehad het ver lies van de dochterondernemingen in Waalwijk en Haarlem te kunnen compenseren met de in Delft ge maakte winst. In het jaar 1967 is dit echter niet mogelijk gebleken, daar in Delft slechts van een gering positief re sultaat kon worden gesproken. Vol gens de heer Hagc kan de raad van commissarissen r.og r'et vooruitlopen op de te nemen maatregelen om sa nering van de bedrijven te bewerk stelligen, Er is nu in het algemeen weer een opleving in de Nederland se industrie, hetgeen ook duidelijk is te merken aan de omzet. Directeur C. O. Spanjer zei. dat de marge zich aan het herstellen is. Er komt meer ruimte tussen kos ten en or.-»engst. m de as (Van een onzer verslas:eevers) Een felle brand, die een dichte mist van rook over de Delftse binnenstad deed neerdalen, heeft gisteren vond het middag uur de optische giassiijperij en instrumentmakerij van de heer D. A. Jense aan de Vlouw goeddeels in de as gelegd. ■Het interieur brandde geheel uit, waarbij het bijzonder kostbare op tische instrumentarium alsmede de inboedel van een boven de giassiij perij. wonend studentenechtpaar ver- Van onze verslaggever HENK HAGE' „Kijk, deze heeft nu al zo'n 3500 gulden voor me bij elkaar gevlogen." Gorkumer A. Muller, kort en stevig, grijswit haar en in lange witte jas, heeft een jonge doffer in zijn ene hand. Met de andere hand wriemelt hij wat door de veren van het dier: „Kijk, hij is nu in de rui." Hij roemt de stevige bouw van de duif en laat met trots de paar sige kleur van het onderlijf zien: „Dat moet zo zijn. Als het blauw is, is de duif ziek." De buitenstaander is licht ge- rieigd om dit gewichtige gedoe om een vogel met een schamper schouderophalen af te doen. Die zelfde buitenstaander moet toch wel enig ontzag hebben voor de wijze waarop deze duif zijn baas in korte tijd aan de nodige con tanten en enkele aantrekkelijke andere prijzen hielp. Op 7 september, het dier was toen een half jaar oud, zette dt heer Muller hem in op een vlucht vanuit "Chateauroux. georgani seerd door De Snelvliegers uit Vught. Er deden 6368 duiven mee. Die werden 's morgens om tien voor acht gelost, met kalme noord-oosten wind, wind tegen dus. De heer Muller had in to taal, acht duiven in deze vlucht. Nog dezelfde dag klokte hij 's avonds om elf minuten over zeven de eerst binnenkomende af. Later bleek het de eerste van het rayon C., het gebied boven de rivieren, te zijn. geëindigd, maar dat weet ik nog niet precies. En daarom had ik hem in deze vlucht voor alle prij zen gepoold." Duivenminnend Nederland is in vier rayons verdeeld, opdat bij een bepaalde windrichting niet de ene streek bevoordeeld is boven de andere. Maar goed, de duif van de heer Muller, was dus koploper. En dat gaat hem geen windeleren leg gen. In totaal levert het een geld bedrag van 2,642 gulden op, een gouden horloge, een duivenklok en een beker. De toekenning van prijzen is bij deze vluchten voor de leek een gecompliceerde zaak. De eigenaren van de deelnemen de duiven (Tillen vooraf een pool- brief in. Daarop kunnen een he ieboel kruisjes ingevuld worden. In dit geval kwam het er in ieder geval op neer dat de heer Mul ler de overwinning van zijn dof fer had zien aankomen, dat hij er een heleboel kruisjes voor had neergezet en dat hij er dus het volle profijt van kan trekken. Vanwaar die vooruitziende blik? „Veertien dagen eerder had hij meegedaan aan een vlucht uit Orléans. Daar deden 80.00 duiven aan mee. "Waar schijnlijk !s hij bij de eerste tien „Het was voor het eerst dat hij op een grote vlucht -mee deed," vertelt de heer Muller verder, als een trotse vader. „Ik heb hem zelf gekweekt. Hij was uit zichzelf, gaan, par.en niet een duivin van een jaar ouder. Daar had ie een jonkie bij liggen. De duivin had de week ervoor op Roozendaal gevlogen en was weg gebleven. Daarom moest deze doffer alleen voor dat jong zor gen. Toen Ik hem had ingekorfd voor Orléans, kwam die duivin binnenvallen. Anders had ik liet jong moeten afmaken. Maar door dat alles had ik .er wel vertrou wen in. Hij had een goede con ditie en trek naar dat jong. De week na Orléans heb ik weer die duivin weggehaald en het jong verwisseld voor een kleiner. Toen heeft hij er weer drie dagen al leen voor moeten zorgen." Een fraai staaltje duivenpsy- chologie dus. een gave die niet voor iedere duivenmelker is weggelegd. De heer Muller, nu 51 jaar oud, zit vanaf zijn twaalf de jaar in de duivensport. Ach ter zijn huis aar de D. F. Pauw straat staan drie hokken, waar- in een zestigtal duiven huist. In zijn woonkamer- getuigt een kast vol bekers en andere glim mende trofeeën van de resulta ten van zijn in de loop der jaren opgedane deskundigheid. Sinds 1 maart is de. heer Mul ler full-timeTduivensporter. Op die datum v.erd hij gepensio neerd mét vele tropenjaren als adjudant bij de landmacht. Bij liet kweekstation De Witte .'Molen in Meeuwen kweekt hij sindsdien duiven voor de tnenseh die bij dat station hun. duivenvoer kopen en die bij aankoop van een bepaalde hoeveelheid voer pun ten krijgen. Voor een bepaald aantal punten krijgen ze een jon ge duif toegestuurd. „Het is een mooie werkkring, maar het is ook ontzettend moei lijk werk. Een liefhebber is niet vlug tevreden. En vandaar ga ik ook nog elke week twee dagen naar Duitsland. Daar is ook een kweekstation." De heer Muller is ook gediplo meerd keurmeester. „Ik heb weer de nodige aanvragen voor de winter blnnea, om op tentoonstel lingen te komen keuren. Mijn he le leven bestaat nu uit duiven sport." Aldus de voorzitter van de Gor- kumse p.v. De Juiianabode. bij welke vereniging hij dit jaar weer alle prijzen wist weg te slepen. loren ging. Omstreeks half één, kort nadat de heer Jense en zijn drie werknemers naar huis waren gegaan om de lunch te gebruiken, is de brand vermoedelijk op de eerste etage uit gebroken. Het vuur werd vrijwel gelijktijdig ontdekt door een student, die naast het pand op kamers woont en twee op straat lopende jongens. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en bestreed het vuur met 16 man en zes stralen. Binnen een half uur was men de brand meester. Die tijd was echter voldoende om in het pand een enorme ravage aan te rich ten. Een gedeelte van de inboedel op de eerste verdieping stortte op een ge geven moment met donderend geraas door het plafond naar beneden. Over de oorzaak tastte men vanochtend nog In het duister. Tijdens het uit breken van de brand was niemand in het pand aanwezig. Het juiste schade bedrag is neg niet bekend, maar zal vrij hoog liggen. Daar komt nog bij dat de heer Jense een enorme orderportefeuille had waaraan nu niet voldaan kan worden. Het is nog niet zeker of de verzekering alle schade zal betalen, omdat de tien jaar lopende verzeke ring van de heer jense juist vorige week was verlopen. Burgemeester J. M. Ravesioot. commissaris TV. Bakker en brand weercommandant Codee. kwamen zich tijdens de brand, die door een enorme menigte werd gadegeslagen, "persoonlijk op de hoogte stellen. (Van een onzer verslaggever?» Het bezoek van de Tsjechische at- letiekploeg aan Vlaardingen he-'t voor Fortuna een gunstige ontwikke ling te zien gegeven inzage een ;er- sterking van het ledental. Dat ts de verheugende conclusie die voorzitter D Ringlever heeft kunnen trekken. In verband met de 'grotere oe- langstelling voor de achttienjarige Vlaardingse vereniging is een uitge breide wintertraining gepland. Vrij dag 20 september begint de vereni ging met training in de zaal aan de Claudius Civilislaan. Meisjes en jongens vanaf 9 har trainen van 19 uur tot 20 uur. Van kwart voor acht tot half tien zün de volwassenen aan de beurt. Ook Huis vrouwen heeft Fortuna in zijn pro gramma opgenomen. Zij kunnen terecht van half tien tot half elf. Er kunnen nog huis vrouwen bij. Op de trainingsavond kan men zich aanmelden.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1