VREDEBREG ROZENBERG'S Speaker H. de Vries verwacht goed spel Wie niet kan spelen verstart de samenleving Monopoletheater draait slecht en bedrijfsleider P. Tilro, jong en energiek, zoekt naar oplossing SS SPORT RAPPORT PASSAGE 7 Schie dammers onder eikaar Koninklijke onderscheiding vöor over topduel met Haarlem Schiedammers Rasechte SVV'ers geven mening Boterstraat 64 tel. 268481 LUXE POSTPAPIER WISSELKOERSEN Ursus Schiedam SVY-Spanje WSV De Schie voor modernl rij4knoops kostuum in kamgaren/trevira div. kleuren. KLEDINGMAGAZIJNEN N.V AAAAAAAAAAAA SCHIEDAMSEWEG 73 TEL 232714 BtiJ£RLAND$ELAAN31TEL.l73649 ROTTERDAM DEN HAAG NIJMEGEN DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 «at? b ximi'. tutti jrèts *tz%nx*rmf>rm want Wijven iri je: er van (Van een onzer verslaggevers) „Is het geluid niet goed.soms?" In de filmcabine van het lege, helaas noodlijdende, Monopoletheater aan de Hoog straat te Schiedam kijkt de 68-jarige Rotterdamse operateur J. Remmers fyhattend naar de journalist, die samen met de 30-jarige ook uit de Maasstad afkomstige bedrijfsleider P. Tilro zijn „heiligdom" met een bezoek vereert. nieuwe ideeën in de praktijk te bren gen. Tilro herinnert zich, dat het bij de bioscoop, waar het anders stil is. zwart ziet van de mensen als er door de winkeliersvereniging Sinter klaasvoorstellingen worden georga niseerd. Het geeft hem het vertrou wen. dat er toch nog wel een oplos sing voor de problemen te vinden is. „Wellicht met goede films in het Bergmangenre?" opperen we. Tilro weet het nog niet. Peinzend kijkt hij vanuit zijn kantoortje naar de ver laten hal. Plotseling zegt hij: „Het is voor ons ook leuker en gezelliger als de zaal vol is. Er is voorlopig geen kijk op, dat er een ander in terieur komt. Van één zondag kan geen bioscoop draaien. Er zal pu bliek moeten komen, maar hoe krijg je ze in de zaal, dat is de grote vraag. Ik wou, dat de Schiedammers, die hier toch vroeger wel kwamen, het me eens vertelden. Misschien komt er wel iemand met een goed idee. Het Monopoletheater werd ver voor de oorlog gebouwd. Destijds heette het Pandora, later werd het City. Onder de nieuwe naam gaat het minder goed. (ADVERTENTIE) WSA ADVERTENTIE SCHIEDAM Amenk. dollar 3.64 A3.64v« Engeiï. pond 8.7028.701 Canada 3,39g—3.392 Franse frank 73.2573.30 Belgische frank 7.23S7.231 Dusice mark 91.43i91.484 Zweedse kroon 70.40470.454 Zwwserse frank 84.8084.85 Ital'-uanse lire 58.43158.48* Deense kroon 48.54148.591 Noorse kroon 50.991—51.041 Het geluid is inderdaad prima. Ter wijl de man. die al bijna vijftig jaar aan het theater verbonden is, het ..Wereldnieuws" klaargemaakt voor vertoning, vult prachtige gram- mofoonmuziek het nog lege zaaltje. Het loopt tegen twee uur, maar op het moment, dat het doek open gaat. zit .alleen uw verslaggever in gezel schap van de blonde, energieke be drijfsleider in de zaal. .Het Monopoletheater, dat vroeger onder de naam Pandora en City veel publiek trok. blijft sinds enkele we ken namelijk vier dagen voor het publiek gesloten. Slechts op vrijdag, zaterdag en zondag, komen er meest al jeugdige toeschouwers, die er ge nieten van kïndermatinees, een hoofdfilm geschikt voor veertien jari gen en een film voor boven acht tienjarigen, die zaterdagavond om twaalf uur wordt vertoond. Maar ook tijdens het weekeinde blijft een groot gedeelte van de 285 helaas ietwat versleten zitplaatsen onbezet. Nee, het gaat niet goed met Monopole en bedrijfsleider Tilro vraagt zich af wat hij er aan kan doen. Sinds 1965 is hij belast met de exploitatie van deze tot het City- concern behorende wijkbioscoop en hij heeft inmiddels al ingezien, dat het Schiedamse publiek moeilijk te peilen is en voor een „avondje-uit" de voorkeur geeft aan het reisje naar Rotterdam. .Dat is toch eigenlijk te gek hé- Twee slecht draaiende bioscopen in een stad van 83.000 inwoners. Het is toch ergens zcnde, dat er zo weinig belangstelling is." Piet .Tilro heeft er veel voor over om de slechte naam, d:e het Monopoletheater heeft gekregen, te veranderen. „Maar wat moet ik doen? Monopole heeft alle soorten films gedraaid. De Schiedam se Fümkring kwam hier op bepaal de dinsdagavonden, maar na drie goed lopende voorstellingen bleef men weg. ,3ecld en geluid zijr. toch niet slecht. Natuurlijk, er staat hier niet de modernste apparatuur, maar het beeld is niet storend. Echt niet Terwijl we kijken naar het We reldnieuws moeten we erkennen, dat het beeld en geluid zeker niet on derdoen voor andere fciosacpen. We zitten op ietwat versleten fauteuils, de vloer is een beetje kaal, maar voor het overige is het een gezellige bioscoop. De hal bij de ingang ziet er keurig uit, de filmfoto's zijn overzichtelijk opgehangen en ook de prijzen zijn niet buitensporig hoog- Wat bedrijfsleider Tilro en zijn me dewerkers, die iedere voorstelling hopen op een volle zaal, verdriet is de baldadigheid van sommige jeug dige bezoekers. Herhaaldelijk wordt bij voorbeeld bet noodlampje in de gang ontvreemd, soms worden er fauteuils beschadigd en ook moet het personeel wel eens ingrijpen als men wat al te enthousiast reageert op de kleurrijke filmbeelden. „We' doen ons best om het interieur .heel te houden, maar we kunnen niet over al tegelijk zijn," zegt Tilro. De heldere blauwe ogen van de ze uit de horecasector afkomstige bedrijfsleider kijken ondanks de slechte exploitatiecijfers optimistisch. „Er is geen sprake van, dat het theater voor goed wordt gesloten. „Hij vertelt, dat hij in de Haven loods een nieuwe advertentiecampag ne is begonnen en overweegt om (Van onze sportredactie) Iedereen, die SVV een warm hart toedraagt, heeft wel een eigen mening over de belangrijke wedstrijd tegen Haarlem van zondag. Ook de 52-jarige omroeper van SVV. Henk de Vries, wil zijn mening wel geven over het belangrijkste voet- balgevecht uit de eerste divisie: ,,^'e zijn van Haarlem goed voetbal gewend, evenals van SVV, dtis verwacht ik een duel, SVVHaarlem waardig." 'Van een onzer verslaggevers) Negen Schiedammers hebben gis teren en vandaag een koninklijke! onderscheiding ontvangen. Een zi!-'j veren medaille was er woensdagmid- dag weggelegd voor de 54-jarige werknemer van NV,-Werf Gusto, de heer M. Vis van de Vlaardingerdijk 444. De heer Vis was gisteren veertig jaar in dienst van de scheepswerf. Wegens langdurige en trouwe dienst kregen zeven werknemers van de Verenigde Glasfabrieken uit handen --an burgemeester Roelfsema, die ook bij Gusto op bezoek was geweest, woensdagmiddag om half vijf een koninklijke onderscheiding. De 56- jarige machinist G. Flipse van de Verbrande Erven 13, kreeg een bron zen ere-medaiüe. Hulpmachinist K. Smit (56) van de Oudesluis lid kreeg ook brons én de zelfde onderscheiding kregen de 57- jarige frezer-slijper P. J. Willems van de Kcggestraat in Rotterdam en de uit Delft afkomstige 62-jarige ma chinist C. L. Dam. De zilveren ere-medaille speldde de burgemeester op de borst bij de 53 jarige voorman-elektricien W. 'van Diggelen, van de P.K.O.-laan 146. de 55-jarige fabricagemeester J. van Leeuwen van de Gallileïstraat 46 en de 55-jarige ombouw-assistent Th. Zwanenburg van de Burg. van Haa- renlaar,. Vanmorgen moest de burgemeester een zilveren, ere-medaille uitreiken tijdens een speciale bijeenkomst bet stadhuis, aan de 53-jarige op zichter bij de afdeling elektriciteit van de Gemeentelijke Technische Be drijven M. J. van Dijk van de Schie- damseweg 49. De burgemeester schet ste'tijdens deze drie feestelijke bij eenkomsten de verdiensten van deze mensen. De heer Van Dijk is vandaag veertig jaar in dienst van de Techni sche Bedrijven. Verder hoopt het bijna t.O-jarige lid van de Schiedamse rood-groenen dat er niet te grote personen voor zijn geluidscabine zullen komen staan want zegt hij: „Dan zie je werke lijk bijna niets." Reeds achttienjaar klinkt zijn stem uit de luidsprekers van SVV. Een middag zal hij echter nooit meer vergeten, naast radioverslag gever Theo Koomen in de geluids- cabine: „Op een gegeven ogenblik stormde tijdens de wedstrijd de SW-jeugd het veld op, waarna Theo Koomen,-mij. hierop attent maakte. Nou, ik greep de microfoon en ver telde-,dat:, er. vele controleurs rond hét „veld stonden,die, wanneer- zij iemahd„te" pakken kregen, tegelijker- tijdbvari /.het terrein zouden worden verwijderd. De één. r. keek naar de ander en in een mum van tijd was het .veid weer schoon. Dit is natuur lijk zuiver geluk, want blijven ze op bet veld. -dan kun je er vanuit je cabine ook niets aan doen, maar het was wel grappig." Ten slotte laat Henk de Vries weten dat hij de service aan het publiek heel erg belangrijk vindt. En dit kunnen we alleen maar beamen. De mening van een andere SVV- er in hart en nieren, is die van ter reinknecht Thijs de Graaf, steun en toeverlaat van de trainers Gosens en Köneman. „Niet alleen de velden moeten goed worden bijgehouden, ook hef materiaal moet goed ver zorgd worden," zegt de ex-scheids rechter. En dit is wel aan hem toe vertrouwd. „We spelen as. zondag met een nieuwe bal," roept hij de spelers toe en tegen ons: „Wil je de uitslag ook nog weten? Die ligt daat op het biljart," zegt hij grin- nekend. „kijk, twee ballen bij Drie kus Nels en één bij Eddy van der Roer, dus 21 voor onze rood-groe nen," en daar moeten wij; het dan mee doen. Speaker Henk de Vries en terreinknecht Thijs de Graaf con troleren het materiaal voor de wedstrijd van zondag. Hein de Koster is een beetje boos. Ontstemd en teleurgesteld over het feit, dat, het kinderstraatspel in Schiedam niet kan doorgaan. Van daag wil hij in de krant een com mentaar geven op het mislukken, van zijn pogingen om ook in Schiedam het spelen van kinderen te stimule ren. '„Ik het er dit over te zeggen," schrijft hij in een ingezonden stuk. „Be Schiedamse bestuurders van wijk- en buurtverenigingen vertillen zich aan hun bestuurstaken. Bij het kluchtige af wordt er voor „voorzit ter", secretaris" of penningmees tergespeeld. Men leeft zich in met een gevoel voor status, alsof men verantwoording moet afleggen voor de Verenigde Naties." Erger vindt DeKoster het, dat hier en daar zeer beslist persoonlijk „zakelijk belang" meespeelt en dat men onder de „gewichtige" druk van de functie geheel voorbijgaat aan de meest- voor de hand liggende feiten. De bestuurders schijnen zich vol gens zijn ervaringen aan hun leden niet verplicht te voelen op zijn minst behooi'lijk nota te nemen van hetgeen in Rotterdam door Kubo tot stand werd gebracht. HEIN DE KOSTER vrijwel geen enkele reactie Hein de Koster schrijft, dat er een complete stapel documenten en knip sels voorradig was met meningen en commentaren van deskundigen, „Het kwam vrijwel bij niemand in het hoofd op om maar één regel ter in zage te vragen. Geen enkele reactie kwam er op de mededeling, dat men in Rotter dam van plan is een commissie voor buurt- en wijkgemeenschapsbelangen te vormen. Ook was men niet geïnte resseerd in het feit. dat men over weegt om congressen te organiseren, die ervoormoeten zorgen, dat de burgers meer inspraak krijgen in be stuurlijke zaken van gemeente en Rijnmond. Slechts de voorzitter van de wijkverenSging Blijdorp. de heer Van Gisteren en secretaris Blaauw, de inmiddels afgetreden voorzitter van Nieuwland, de heer De Jong wa ren er voor de activiteiten van wijk en buurtverenigingen in Schiedam te coördineren. Ten slotte merkt De Koster op: „Uitgezonderd een zeer „open hou ding" van bestuur en leiding van St, Joris Doele, komt Schiedam in vergelijking met Rotterdamse jeugd clubs en jeugdzorginstellingen maar slecht uit de bus. Ook deze „institu ten" blijken in Schiedam te zeer in beslag te worden genomen door eigen besognes. „Maar," voegt De Koster er aan toe: „voor kinderen en ouders blijft Kubo Stellen: Wie niet kan spelen verstart de samenleving. Ouders maant hij aan te reageren met inge zonden stukken in de krant. Gaarne is Hein de Koster bereid om vragen en brieven te beantwoorden. Niets iiever ziet hij, dat er over het jeugd probleem een openbare discussie op gang wordt gebracht. ,Hoe krijg ik publiek in de zaal? Dat is de sxote vraa ADVERTENTIE P. MOUTHAAN .fijne club Voorzitten Het MóüUiaan van Ur sus zet in het clubblad van de rood- wltten even de puntjes op de i. Piet neemt de vereniging en haar leden eens onder de loup en doet verder uit de doeken dat wie Mach ten heeft daarmee bij het bestuur moet komen, „Enkele slappelingen daargelaten loopt het bij Ursus lekker," schrijft Piet Mbuthaan. Hij besiuit zijn opwekking aan de leden om meer te doen voor Ursus dan alleen maar te komen voetbal len met de volgende regels.. „Ik ben meer dan 19 jaar lid van Ursus. Ik heb fijne doch ook veel nare din gen in de vereniging meegemaakt. Toch blijf ik lid van Ursus omdat het de fijnste club van Schiedam is.-," Uit het clubblad van Schiedam blijkt dat deze vereniging tijdens het afgelopen Jubileumfeest heel wat ca deaus heeft gekregen. Daaronder zijn 11 ballen, 2 doelnetten, fles cham pagne (voor het komende kampioen schap? B. van B.), 9 honkballen, 2 slaghouten, 3 vlaggen en veie bloem stukken. Dat waren de cadeaus van bulten de vereniging. Jo van der Tou, de voorzitter van Schiedam. K>-engt via deze regels in het clubblad de gulle gevers dank. Wij brengen die dank van Schiedam graag via deze rubriek over aan de gevers. j SVV heeft een brief gekregen uit Spanje. Nee, niet van Arteaga, de Spaanse voetballer die eens met de noorderzon vertrok en daarna nooit meer iets van zich liet horen, maar van Sint Nicolaas. Hij Sint Nico- iaas dus heeft aangekondigd ook dit jaar weer een bezoek aan SVV te brengen. Zwarte Piet zal waarschijnlijk niet van de partij zijn. Hij heeft tijdens de wedstrijd Real Madrid 17-Barcelo- na 19 z'n tong tegen de scheidsrech ter uitgestoken. Hij is hiervoor ge schorst Zaterdag 30 november komt de Sint in de SW-kantine. Maandag 21 oktober houdt de watersportvereniging De Schie weer een ledenvergadering. Op die vergadering zal waarschijn lijk weer onderwerp van gesprek zijn de ligplaats van deze vereniging. Wü hebben er ai eens eerder op- gewezen dat deze vereniging zeer moeilijk zit. Men begrijpt dat zelf ook maar gaat niet bij de pakken neerzitten. Er zijn plannen ge maakt. die ook aan B. en W. wer den voorgelegd. Nu heeft het bestuur aan alle in de Schiedamse gemeenteraad zitten de fracties een brief gezonden van de volgende inhoud: „Langs deze weg menen wij er goed aan te doen de problemen van watersportvereniging „De Schie even onder uw aandacht te brengen. Binnen niet al te lange tijd wordt de begroting behandeld en wordt er weer gewikt cn gewogen wat wel en niet kan. Daarom verzoeken u>ij, om met uw medewerking de verlangens van de binnenuiatersport die aan dacht te geven die zij verdient. Het zal u allen bekend zijn, dat wij ligplaats hebben langs de Schie. Wij hebben daar geen enkel recht van spreken en niets is funester en on dankbaarder dan wel willen maar niet kunnen. Hierdoor wordt het ons onmogelijk datgene te doen tvat voor de watersport en zijn vereniging zo belangrijk is. Vele dingen zijn er in de elf jaar van ons bestaan al geprobeerd en steeds was het nul op het rekest. Reeds een jaar geleden hebben wij bij burgemeester en wethouders een plan ingediend voor een eigen jacht haven aan de Schie. Tot op 'heden hebben wij nog niets vernomen, al leen dat wij juist daar de haven wil len hebben, waar men gedacht had industrie te gaan vestigen. Dat de mogelijkheden in Schiedam misschien iets beperkter zijn dan in andere gemeenten, houdt toch niet in, dat er daarom in Schiedam maar niets aan moet gebeuren. Rotterdam, en Vlaardingen laten zien. dat tsaar een teil is er een weg is. Nog maar pas geleden is er een jachthaven, compleet met borgloods voor de bo ten, aan de Bommeer geopend. In Rotterdam moest 'n jachthaven over geplaatst worden en in plaats daar van werd er een gloednieuwe jacht haven aangelegd voor ruim honderd boten. Tevens werd er een dito haven bijgemaakt voor de firma Moerman. Mijne dames en heren, hopend u van de noodzaakdat er een gunsti ge beslissing genomen moet worden, te hebben overtuigd, tekenen wij, Het bestuur. Of het veel zat uithalen valt te be zien. Toch bewonderen wij de vecht lust van dit bestuur. B. VAN BOCKOVE

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1