Sportieve meisjes richten eigen handbalclub op: Rotsmet louter dames die niet slecht spelen m Gemeente nauwer bij SG betrokken kolen VREDEBREGT DWS zorgt voor sensatie Eis van anderhalf jaar voor opzettelijke brandstichting PASSAGE 7 Gerard Vroegh voor derde keer judokampioen Ds. Diekerhof in Volksgebouw Schie- onder elkaar Wanneer komt verpleeghuis in onze stad Boter straat- 64 tel: 26 84 81 Handbal Trainer SUCCES AGENDA'S DINSDAG 22 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse gemeentebestuur ziet de stichting de Schie damse Gemeenschap als een orgaan dat na een wijziging van de culturele structuur in Schiedam kan gaan fungeren als het gewenste samenwerkingsorgaan van de gemeentelijke overheid en het plaatselijk initiatief op cultureel gebied. Zo luidt de be langrijkste conclusie in de zojuist verschenen cultuurnota Schiedam, het resultaat van vier jaar hard werken van een commissie die eind 1965 werd ingesteld nadat de gemeenteraad bij het college erop had aangedrongen inzicht te mogen heb ben in en nauwer te worden betrokken bij het culturele beleid in de gemeente. Het gemeentebestuur zal aan de hand van het uitvoerig boekwerk een preadvies uitbrengen over het cultureel beleid. (ADVERTENTIE) Trainer en adviseur Leen Varewijck instrueert de lang niet slecht spelende Scyllameisjes. voor Van onze sportmedewerker BAS VAN BOCHOVE Scylla Rots in de Branding bestaat twee seizoenen en is de vierde handbalvereniging in Schiedam. Enkele meisjes van een middelbare school zagen geen perspectief in het spe len hij de reeds bestaande Schiedamse verenigingen. En wat doe je dan? „We staken de hoofden bij elkaar en hebben toen Scylla opgericht, van deze nieuwe club. zegt Carla van Wamelen de secretaresse (Van onze sportredactie) Er waren verrassende uit slagen te noteren voor de handballers. Vooral de DWS- teams zorgden voor sensatie, evenals de dames van Scylla, die door MOK 2 in hun over winningenreeks werden gestuit In de eerste .helft had Scylla reeds alle moeite om de Dordt- se dames in toom te houden. Het werd een 23-ruststand, met voor Scylla doelpunten van Joke van Vliet en Carla van Wamelen. Na rust werd 't spel van Scylla steeds slordiger en kreeg Mok alle gelegenheid om een 26-zege te bewerk stelligen. DIP'SDynamo 910 DIP'S 2—Gona 4—2 UVG—Gona 2 6—2 WIK 2—UVG 0—5 RodaWilton 63 adverteer regelmatig m HetVryeYolk ZAAIERS plaats ze lees se (Van een onzer verslaggevers) Wraak jegens een. vroegere werkgever heeft de 22-jarige monteur W. A. H„ nu wonende in het Engelse Great Yarmouth, in april ertoe gebracht het vuur te jagen in een bedrijfspand aan de Strickledeweg te Schiedam. Vanochtend hoorde hij wegens opzettelijke brandstichting anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen. Ook voor niets boven eigen ADVERTENTIEi t_y De dames van DWS hebben zich lelijk: in de kaart laten zien door nieuwkomer ADO uit Rotterdam. DWS ging goed van start en had na korte tyd reeds een 3O-voorsprong. ADO gaf zich echter niet gewonnen en kwam fel terug. In de eerste helft kon DWS stand blijven houden, maar na rust werd de druk van ADO-zijde zo groot, dat de toch vrij hechte DWS-defensie het hoofd moest bui gen en ADO een 8—1 O-zege moest toestaan. De heren van DWS hebben zich onverwacht sterk verdedigd tegen het Rotterdamse Dynamo. Gezien het vertoonde spel van de laatste weken van DWS, was de verwachting dat Dynamo een gemakkelijke overwin ning zou gaan behalen. Maar het verzet van DWS was zo groot dat Dynamo soms naar de noodrem moest grijpen om het gevaar te ke ren. Het werd een gelijkopgaande en wat rommelige wedstrijd, waarin de gelukkigste ploeg (dynamo) in de laatste minuut de zege binnenhaalde. Het reserve dames-team van DWS heeft een onverwachte zege behaald op het Haagse Gona. Er werd van beide zijden goed spel vertoond, maar het Schiedamse team toonde meer verband, waardoor het langza- nierhand de overhand kreeg en zich naar een 42-zege werkte. De dames van ÜVG hebben hun leidersplaats in het district 2e klasse. B niet uit hand engegeven. De Haag se reserves kwamen te veel kwalitei ten te kort om ook maar enigszins een gevaar voor UVG op te leveren. Met rustig en goed spel beheerste UVG het veld en gaf Gona 2 niet veel kans. Twee onverwachte tegen stoten van Gona redde de eer voor het Haagse team. De heren van UVG hebben 'n ge makkelijke zege in Vlaardingen kun nen bewerkstelligen. Er was haast geen tegenstand van WIK. dat vee! in sterkte heeft ingeboet. Als de UGV'ers wat zuiverder op schot waren geweest was het beslist niet bij de 0—5-zege gebleven. W iltonSchutters 93 De dames van Wilton hadden het bijzonder zwaar tegen koploper De Schutters uit Rotterdam. Van meet af aan'heeft het Rotterdamse team de toon aangegeven en Wilton voor vele moeilijkheden geplaatst. Koel en beheerst bleef Witon zich echter verzetten en gaf zich niet ge wonnen: Maar de vermoeidheid ging ten slote een woordje meespreken en kwam de weg naar een ruime zege voor De Schutters vrij. De heren van Wilton hebben het niet kunnen bolwerken tegen RODA uit Rotterdam. In een fel gevecht gaven de teams elkander in de eerste helft geen duimbreed speelveld ge wonnen en werd het een gelijkop gaande strijd. Na rust kwamen de Rotterdammers met vernieuwde kracht in de aanval, wat te veel bleek voor Wilton, dat een 6—3-zege moest toestaan. Dat zij hiermee het veldenprobleem in Schiedam niet hielpen verlichten maar 't eerder nog moeilijker maak ten, daar hadden de meisjes geen weet van. „Nu wel.' zeggen ze. „We zijn druk bezig voor een eigen veld want de inwoning bij Excelsior "20 is uitsteken, maar het kan zo toch geen stand houden." De jeugdige bestuurders Marijke Vis, Saskia van Rees en Caxla van Wamelen hebben het oprichten van Scylla gezien als een verlengstuk van de schooltijd. „Wij dachten nu we van school gaan zie je elkaar niet zo dikwijls meer. Vandaar dat we Scilla hebben opgericht." Trainer en adviseur is Leen Vare wijek. voorzitter van de handbai- scheidsrechterscommissie, die de da mes al twee seizoenen lang onder zijn hoede heeft. Het is een handbalvereniging, die louter uit dames bestaat. Tot nu toe dan wel te verstaan. „De verloofdes en broers van sommige meisjes willen ook gaan spelen dus kan het best ge beuren dat we er volgend seizoen ook een herenteam by hebben," zegt Va rewijck. De prestaties tot nu toe zijn in dit prille seizoen niet slecht te noemen. Van de vier gespeelde wed strijden won Scylla er drie. Op coize vraag aan Carla van Wa melen of er voor hen geen plaats is in de andere Schiedamse handbal verenigingen moet ze ontkennend antwoorden. „Ik heb in Wilton ge speeld. Daar heb ik het niet meer zo naar mijn zin. Nuhad ik naar DWS kunnen gaan maar tussen Wil ton en DWS is altijd een rivaliteit geweest en dan begin je er niet zo snel aan." Scylla oprichten was niet moeilijk. De problemen kwamen pas toen de oprichting een feit was. - Allereerst was het zo, dat Scylla geen veld had. „We zijn blij met de oplossing om in de morgenuren een veld van Exceisior te bespelen. Wy hebben hier een goede verzorging, maar er gaat toch niets boven een eigen terrein," zeggen de jongeda mes. Terwijl we ons praatje met de dames maken, in afwachting van de scheidsrechter die hun wedstrijd moet leiden, blijkt dat wachten lang te gaan duren. De scheidsrechter kómt niet opdagen. „Ik zal 'me maar gaan verkleden", zegt Leen Varewijck, zelf arbiter. „Jammer dat hij nu moet fluiten. Nou kan hij ons geen aanwijzingen geven", pruilt Carla van Wamelen.. (Van onze sportredactie) De Vlaardingse Gerard Vroegh is voor de derde achtereenvolgende maal judokampioen van Zuid- Holland geworden tijdens kampioen schappen voor adspiranten en ju nioren. Hij kwam uit in de midden- gewichtskiasse. Over veertien dagen zal hy vertegenwoordigd zijn by de nationale kampioenschappen. Gerard Vroegh won zeven wed strijden met volle punten. De jonge Vlaardinger zal volgende maand met leraar Chris de Korte een eigen judoschool in Schiedam gaan begin nen. Ook zou er een mogelijkheid zijn dat er een Japanse judoleraar naar Schiedam zal komen om er propa ganda te maken. In de inleiding van de cultuurnota waagt de commissie waarvan de huidige wethouder van Culturele Za ken mejuffrouw G. D. de Graaff voorzitster is, zich' maar liever niet aan een omschrijving van het veel omvattende begrip cultuur. Wel se lecteert men drie elementen waarop een gezond cultureel beleid geba seerd moet zijn. a. democratie. De commissie verstaat hieronder inspraak van het particulier initia tief op cultureel terrein, b. alomvattendheid. Geen beperking tot bepaalde fa cetten van de cultuur noch tot be paalde groepen van de bevolking. Tenslotte moet het cultureel beleid als basis voor de zorg van de ge meentelijke overheid gelijkwaardig worden gesteld naast de andere door de overheid verrichte taken of om het wellicht nog concreter te stel len, naar de overtuiging van de com missie mogen de uitgaven voor de cultuur geen sluitpost vormen op de gemeentelijke begroting. De belangrijkste taak van de com missie bestond uit het zoeken naar een vorm voor een overlegorgaan voor het plaatselijke culturele leven. Er waren twee mogelijkheden. De vorming van een culturele raad als publiekrechtelijke functionele com missie gebaseerd op de gemeente wet en een privaatrechtelijke stich ting. De commissie geeft de voor keur aan de tweede vorm. Dat de Schiedamse gemeenschap al twintig jaar in Schiedam een vruchtbaar functionerend samenwerkingsorgaan is. was bij het werk van de com missie een niet uit het oog te ver liezen factor. Men behoefde slechts een vorm voor structuurwijziging te zoeken om de SG een nieuwe toekomst te geven. De cultuurnota bevat een on derwerp voor nieuwe statuten voor de stichting Schiedamse Gemeen schap met een toelichting, waaruit blijkt dat de wijziging nogal ingrij pend is. De SG krijgt namelijk een dubbele functie. Het wordt naast een samenwerkingsorgaan van vererugih-"' gen op cultureel gebied nu ook 'een contactorgaan voor overheid en ver eniging. Een stichtingsraad wordt de hoog ste instantie in deze organisatie en gaat tevens als .„cultureel orgaan" in de gemeente optreden. De raad bestaat uit vijftien leden, waarvan een lid van het college van B. en W„ twee gemeenteraadsleden en twaalf leden die worden benoemd door de gemeenteraad op aan beve ling van de stichtingsraad. Algeme ne belangstelling voor het culturele leven of deskundigheid op dit ter-- rein wordt als vereiste voor deze stichtingsraad gesteld. De leden van de raad moeten op treden voor 1.3t gehele culturele le ven zonder mandaat voor hun eigen organisatie en zij spreken mee over alle zaken die in de stichtingsraad aan de orde komen. Vanzelfsprekend wordt er naar gestreefd dat de le den van deze raad over zoveel mo gelijk verschillende sectoren ver spreid zijn. Niet alleen vertegenwoordigers van muziek-, toneel- e.d. -verenigingen, maar ook van organisaties die een functie vervullen bij de verspreiding van cultuuruiting. Men denkt aan de sectoren: muziek, toneel, dans. beel dende en toegepaste kunst, architec tuur en stedebouw, film en fotogra fie. letteren, voorlichting, publieks- organisatie, historiebeoefening, lec tuurvoorziening, kunstzinnige vor ming, vormingswerk voor volwasse nen en bedrijfsjeugd, onderwijs, jeugdwerk, vakbonden, bedrijfsleven en vrouwenorganisaties. Het dagelijks bestuur bestaat uit een voorzitter, secretaris, penning meester en twee leden van de stich tingsraad. De lopende zaken worden precies zoals nu door de SG behar tigd door een bureau met aan het hoofd een directeur. Van groot be lang acht de commissie het dat er aandacht wordt geschonken aan de kunstzinnige vorming in het bijzon der van jeugd en jongeren. Ook de monumentale versiering van de stad heeft haar aandacht. De commissie vraagt aller belangstelling voor de speelplastiek als kunstuiting. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Par tij van de Arbeid belegt vanavond in het Volksgebouw aan de Tuinlaan 50 een ledenvergadering, waar ds. H. Diekerhof, vertegenwoordiger van Niéuw-Links het woord zal voeren over het onderwerp „Anders denken over ooriog en vrede." De bijeen komst begint om acht uur. Mejuffrouf G. D, de Graaff. De avond tevoren was hij van boord gekomen om bij zijn ouders zijn verjaardag te vieren. Toen hem de deur gewezen werd, was hij naar Het is triest als je vanaf je ge boorte in dezelfde stad hebt ge woond en in de herfsttijd van je leven naar elders moet vertrek ken, omdat er in je geboortestad geen verpleeghuis is voor bejaar den. Noodgedioongen neem je ge noegen met een kamer in een verpleeginrichting in een vreem de stad. Alles is er goed verzorgd: het eten is prima, de zusters zijn aardig, er is meteen een dokter als je ziek wordt, maar toch scheelt er wat aan. De heimicee naar de oude ver- Water uit de Willfitn Passtoorsstraat geld van verzekeringen en ponsioen- trouwde omgeving is sterker dan 8 overkomen. Dit bejaarde echtpaar fonds. „Is er in de stad niet zo'n het plezier van het comfort, dat (83 en 79 jaar oud) moest worden verzekering of fonds te vinden voor in het verpleeghuis wordt gebo- ondergebracht In een verpleeghuis te het bouwen van een verpleeghuis op- den. Breda. In Schiedam, waar ze gebo- dat in de toekomst het leed van vele ren en getogen waren, was geen ouden van dagen om de stad te wor- Immers, als een bejaarde in zijn plaats voor ze. Mevr. De Raay-Van den uitgestuurd bespaard blijft?" geboortestad of de plaats, waar hij de Water heeft daarom een schrij- Een korte, maar kernachtige brief jaren heeft doorgebracht terecht- ven verstuurd aan de gemeenteraad, waarop de gemeenteraad en het ge- komt in een tehuis heeft hij of zij waarin ze de trieste situatie schil- meentebestuur volgende week maan- vrijwel Iedere dag aanspraak. De dert. zoons en dochters kunnen gemakke- Over haar ouders zegt ze: „Ze lijk langskomen, een kennis komt op hebben lange tijd als eerste op de de koffie en ais zo'n bejaarde man lijst van huize Frankeland gestaan, of vrouw dr straat op mag wandelt maar daar werden geen „kneusjes" hij tn een buurt, die bekend is. aangenomen. Mevr. De Raay-Van de Maar als dit niet het geval is Water is somber gestemd: ..Het is wordt zo'n verpleeginrichting bijna treurig als je als tachtigjarige de een „verbanningsoord". Het is de stad wordt uitgestuurd om veriaten van iedereen op je dood te gaan zit ten wachten." Ze vertelt over de moeilijke toestand, waarin ze als dochter is komen te verkeren. „In Schiedam ging ik hen iedere dag ver zorgen. Nu kan ik niet meer dan één keer per week naar hen toe. Het reisgeld (ƒ6,is een steeds terugkerend bezwaar." Mevr. De Raay-Van de Water heeft zich iaten vertellen, dat haar ouders nog biij mogen zijn met deze plaatsing. Vol gens haar inlichtingen wachten er nog honderden in Schiedam en om geving op een plaatsing. „Wordt het" vraagt ze in haat brief, „dan geen tijd om zo spoedig mogelijk in onze eigen stad dat leed te lenigen." Ze wijst er op. dat er aan de Bur gemeester Van HaarenSaan vier gro- ouders van mevr. De Raay-Van de te fiats staan, die gebouwd zijn met dag antwoord kunnen geven. Het col lege stelt voor de brief ter afwik keling in haar handen te stellen. Misschien komt er binnen afzienba re tijd inderdaad nog een verpleeg huis in Schiedam. Zeker is, dat men in het Rijnmondgebied overlegt om een dergelijke inrichting met meer dere gemeenten te bouwen. een café in Schiedam gegaan en toen hij andere bezoekers de naam van zijn vroegere directeur hoorde noemen, was zijn oude wrok weer boven gekomen. Hij drong die tracht het gebouw binnen, zocht wat papier bij elkaar en stak het met zijn aansteker in brand. Zonder af te wachten of de vlam men oplaaiden, was hij naar Rotter dam teruggekeerd. Gelukkig kon de brand tijdig worden gebiust. Maar er werd we! voor ongeveer 50.000,- schade aangericht. De volgende dag vertrok K. naar Engeland waar hij werk op een boor eiland had gevonden en waar hij in tussen ook met een Engelse was ge- trouwd. Zijn aanhouding geschiedde pas in augustus toen hij voor een familiebezoek naar Rotterdam was gekomen. Officier van Justitie P. A. H. Bos. sloot zich aan bij de conclusie van het medisch rapport, waarin gezegd wordt, dat verdachte zijn wrok je gens zijn ouders op zijn ex-werkge ver had afgereageerd. „Deze man is geen pyromaan," aldus mr. Bos, „maar hij heeft toch maar door z'n kwade dronk ernstige schade ver oorzaakt en groot gevaar voor de omgeving opgeroepen," Raadsman mr. w, H. L. Jurgens voerde aan dat K. voor en achter de tapkast in het café van zijn ouders is opgegroeid en als jongen van 14 jaar al tot dronkenschap was ver vallen. Pleiter drong aan op een veel la gere straf dan de officier had ge vorderd, omdat zijn cliënt in de eerste plaats hulp nodig heeft. De uitspraak volgt over veertien dagen.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1