i WALDO N.V. eis een mine ScMe- onder elkaar ers Werkgroep Cultuurnota: Het is een misverstand te menen, dat Schiedam zou kunnen teren op Rotterdamse mogelijkheden Automobielbedrijf Gitroën-agent Bromfietser over de kop Bestuurslid naar ziekenhuis tijdens feest pen i Hoek doet iets aan communicatie Jan de Klein laat bejaarden schaterlachen Bewoners doven zelf brandje Aspecten Rotterdam Orkesten Specialist voor drankwetzaken met pensioen WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) „Het is een misverstand te menen, dat een gemeente onder de rook van een grote stad in cultureel opzicht uitsluitend zou kunnen leren op de mogelijkheden, die de naburige grote stad biedt. Onder bet hoofdstuk „Bouwstenen voor een gemeentelijk cultureel neleid schrijft dit de werkgroep, die onder voor zitterschap van de wethouder van Culturele Zaken, mej. G. D. de Graaff, de cultuurnota Schiedam samenstelde, waarover straks het gemeentebestuur een preadvies zal uitbrengen. (ADVERTENTIE) Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 tSzsiMm m Het Passagetheater, de grootste zaal in Schiedam, heeft he laas een gebrekkige toneelaccommodatie, die ertoe leidde, dat de bioscoop steeds minder bruikbaar werd. (Van een onzer verslaggevers) Een afschuwelijke zaak, meenden zowel de rechtbankpresi dent mr. G. J. E. Poerink als de officier van Justitie, mr. P. J. H. Bos, over de aanrijding met dodelijke afloop, die vanochtend de 22-jarige student J. C. K. bij de rechtbank te Rotterdam voor het hekje bracht. OXYGE *iTXXJIW msmmkaSMfcate Sportvissers zullen wel eens vi sioenen hebben van een to neeltje, zoals zich dinsdag middag ontrolde bij de vij vers rond het Kolpabad in Vlaardingeneen net vol met kanjers van vissen werd daar op de kant gehaald. In het levendige gezelschap bevon den zich twee inéer dan arm lange snoeken. Juist de aanwezigheid van dit soort vraatzuchtige kornui ten was de aanleiding tot de rigoureuze schoonmaak van de vijvers. Vandaag wordt in het water pootvis uitgezet. De kleine vissen zouden geen schijn van kans hebben in het oog-om-oog, tand-om- tand-milieu onder water. De volwassen vijverbevolking is daarom tot nader order ge ëmigreerd naar vreemde wa teren. Het gaat om vorming vast concert- en theaterpubliek ..Schiedam mag dan al grenzen aan Rotterdam met zijn grote cultu rele voorzieningen en zijn veelheid van evenementen, toch biedt het met de 83.000 inwoners een voldoende po tentieel om een eigen cultureel le ven te leiden." Dat dit mogelijk is bltjkt volgens de werkgroep, waarin ook SG-directeur P. van den Boom dr. A. L, J. Kunze, dr. J. J. Lub. W. Nesse, museumdirecteur J. Paal man. mej. R. G. P. Visser, de di recteur van de Schiedamse Muziek school en het lid van het dagelijkse SG-bestuur B. Drukker zitting had den. uit de aanwezigheid van een museum als het Stedelijk Museum. Dit verwierf zich zowel door zijn collectie in het bijzonder van eigentijdse kunst als door zijn ten- toonstelllngsbeleid een eigen plaats naast het Rotterdams Museum Boy mans-van Beuningen. „Dat een stad als Schiedam ook een regionale func tie kan vervullen, wordt bewezen door het gelukkige initiatief van het Stedelijk Museum om eens in de twee jaar de Salon van de Maasste den te organiseren. Volgens 't oordeel van de commis sie zijn er *in dit verband twee as pecten waarmee rekening moet wor den gehouden. In de sector van de amateuristi sche kunstbeoefening zijn er in Schie dam enkele verenigingen, die onder goede leiding vruchtbaar werkzaam zijn. Deze clubs - hebben niet alleen behoefte om in eigen kring hun kunst te beoefenen; men wil ook de resul taten van hun werk aan het publiek tonen. Dit kan alleen wanneer een daar voor geschikte accommodatie aanwe zig is en wanneer men in staat Is de hulp In te, roepen van beroeps- (Van een onzer verslaggevers) Een overzicht van het aantal voor stellingen van het Nederlandse be roepstoneel in Schiedam in de af gelopen vijftien jaar wijst erop, dat er in Schiedam terrein verlo ren dreigt te gaan op toneelgebied. Sinds 1953 zijn er in Schiedam voorstellingen verzorgd, waarvan 't aantal varieert tussen 10 en 26. Hoogtepunt werd bereikt in het sei zoen 1962/1963 toen er 26 maal door toneelgezelschappen .werd op getreden. Het volgende seizoen was dit getal gedaald tot 6. Het laat ste seizoen waren er dertien voor stellingen, waaronder tien van hfet jeugdtoneel Arena. Dit overzicht wijst volgens de werk groep op mogelijkheden in Schie dam voor een eigen toneelleven naast dat van Rotterdam, waarbij men moet bedenken, dat in die ja ren de situatie in de Maasstad, anders dan op het terrein van de muziek (Doelen), niet is veranderd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Industrieweg in Vlaardingen Is dinsdag de 16-jarige bromfietser A. L. een paar keer over de kop geslagen toen hij tegen een auto botste. De aanrijding ontstond door dat dc jongeman de voorgesorteerd staande auto aan de verkeerde kanit passeerde. L. kwrm er met een paar geschaafde knieën af. De bromfiets en twee auto's werden beschadigd. krachten. In dit laatste verband denkt de commissie afgezien van de vakkundige en artistiek begaaf de dirigenten voor de muziekgezel schappen en. zangkoren en beroeps- regisseurs voot de amateur-toneel groepen aan een begeleidingsor kest voor kooruitvoeringen en aan so listen voor uitvoeringen van instru mentale ensembles. Hoe groot ook het aandeel van de amateurs zelf moge zijn. het is het niveau van beroepskrachten, die me de in aanmerkelijke mate het niveau van de uitvoeringen en voorstellin gen bepaalt. Kwaliteit brengt even wel uitgaven met zich, die financiële mogelijkheden van de belanghebben de verenigingen meestal te boven gaan. Met het oog op de reële kos tenstijgingen in de laatste jaren zou de commissie willen aanbevelen ver hoging van de gemeentelijke subsi diëring van de plaatselijke amateu ristische kunstverenigingen nader in overweging te nemen. B Maar zo vraagt de commissie zich af kunnen de concert- - en theaterbezoekers uit Schiedam voor het bijwonen van evenementen op "t terrein van de beroepskunst niet ge bruik maken van de voorzieningen in Rotterdam? Naar het oordeel van de werkgroep zou deze vraag bevestigend beantwoord kunnen wor den, wanneer het slechts ging om tegemoetkoming in bestaande behoef ten van een beperkte groep mensen in Schiedam, die min of meer regel matig een concert of een toneelvoor stelling bijwonen. Maar het gaat naar de overtuiging van de commis sie om méér. „Een cultureel beleid in deze tijd moet erop gericht zijn zo groot mo gelijke groepen mensen in aanraking te brengen met de cultuur. Om dit te bereiken zal het nodig zijn de uitingen van de cultuur zo dicht mo gelijk by de mensen te brengen, d.w.z. in hun eigen meer vertrouw de omgeving en die organisatorische verbanden te scheppen en methodie ken te ontwikkelen, die de. mensen ertoe brengen in groten getale regel matig concertzaal en schouwburg te bezoeken. Het zal moeten gaan om de vorming van een zo breed moge lijk en vast concert- en theaterpu bliek." Volgens de commissie zal het sluit stuk van de kunstzinnige vorming dan ook mede gevormd moeten wor den door een programma van con certzaal- en theaterevenementen in Schiedam, By de opbouw van een dergelijk programma moet rekening worden gehouden met het doel dat men nastreeft: de vorming van een kunstzinnig theaterpubliek. Met de ruimtelijke mogelijkheden, die in Schiedam geboden kunnen worden en met de aanvullende functie die de grote evenementen op dit terrein in Rotterdam op het eigen plaatselijke programma kunnen vormen. De commissie wijst er nog op, dat er twee grote symfonieorkesten komen in Den Haag en Rotterdam, die slechts enkele middelgrote ge meenten met concerten kunnen be dienen en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, dat bestemd is om orkestconcerten In de provincie te geven. Dit'laatste orkest, dat ook jeugdconcerten en instructieve voor stellingen verzorgt, zal zeker in staat zijn om in Schiedam een bijdrage te leveren. Verder zou een regionaal toneelgezelschap ook in Schiedam een nuttige functie kunnen vervullen. Ten slotte wijdt de werkgroep ook nog 'een beschouwing aan de zalen- nood in Schiedam. Schiedam telt een groot aantal zalen, waarvan de in richting echter in het algemeen niet voldoet aan de eisen, die men in deze tijd aan dergelijke voorzienin gen mag stellen. Men herinnert bij voorbeeld nog eens aan de gebrek kige outillage van het toneel in het Passagetheater en men betreurt, dat destijds de onderhandelingen met het Tuschinski Concern op niets uitlie pen, „We zijn van oordeel, dat in het belang van het plaatselijke cul turele leven moet worden voortge gaan met het zoeken naar mogelijk heden om te komen tot goede ruimtelijke voorzieningen, waarin zo wel beroeps- als amateuristische kunstensembles onder zo gunstig mo gelijke omstandigheden kunnen op treden en die daarnaast in meer al gemeen sociaal en representatief op zicht een nuttige functie ten behoe ve van de stedelijke gemeenschap kunnen vervullen door gelegenheid te bieden voor vergaderingen en bijeen komsten van verenigingen van al gemene aard, personeels- en wijkver- enigingen, grote ontvangsten, In dit verband verdient volgens de com missie het onlangs door de Stich ting Opbouw Schiedam gelanceerde plan om tot de bouw van een ont moetingscentrum te komen de bij zondere aandacht." K„ toen nog kantoorbediende, had op een avond in april een paar cafés bezocht en was daarna naar een feestje, gegaan aan boord van het studentenschip Seven Seas aan de Parkhaven. Omstreeks half drie 's nachts was hij met zijn vriend Frank Budde meyer en diens zuster Margriet in de auto van zijn vader gestapt om naar huis terug te keren. Hij kwam niet ver. Zonder enige aanwijsbare oor zaak, schoot hy in de bocht naar de Parkkade het trottoir op: Daarna vloog de auto in volle vaart tegen een lichtmast. H\j was er zelf met een lichte her senschudding afgekomen, maar zijn vriend, die op de achterbank had gezeten vloog door de vooruit en kwam zo ernstig gewond op straat terecht, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Zijn zuster, die naast de bestuurder had gezeten, kreeg even eens ernstig letsel, maar is intussen geheel hersteld. Een ooggetuige had K. zien weg rijden. „Hij reed veel te hard." ver klaarde hij, „ik voelde dat hij dc bocht niet zou halen en dat het mis zou gaan.". De officier had aanvankelijk ge dacht van de gebruikte alcohol een rol zou hebben gespeeld, maar achtte voor een vervolging wegens onbe kwaam rijden toch geen termen aan wezig. Wel is er sprake van grote onoplettendheid en onvoorzichtig heid. Hij eiste een maand gevange nisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. In het clublokaal De Oude Markt vierde de Vlaardingse hengelaaxsver. De Zwervende Visser haar negende lustrum, welke feestavond werd bij gewoond door bestuursleden van be vriende verenigingen en afgevaardig den van de Vlaardingse Hengelaars- bond. Het feestprogramma werd verzorgd door het trio De Martini's met con ferences van Willy Fietjee. De stemming werd overigens wat getemperd door het feit dat het bestuurslid A. Hoogendijk sr. tijdens de avond ernstig ziek werd en naar 't ziekenhuis moest worden vervoerd. GOUDA. Op de Bodegraafsestraat- weg te Gouda (ter hoogte van Rut ges) heeft zich dinsdagavond om vijf over zes een aanrijding voorgedaan tussen drie personen. De 16-jarige bromfietser G. H.J. Broekhuizen uit Bodegraven moest met een hersen schudding In het St.-Josefpaviljoen worden opgenomen. De twee anderen konden na onderzoek naar huis te rugkeren. Raadsman, mr. P. Blussé van Oud- Alblas, zei dat K. zeer onder de tra gische gevolgen van het ongeluk ge bukt gaat, maar het zou nog erger zyn als nu werd uitgesproken dat hij dood door schuld op zijn geweten had. Hy drong bij de rechtbank op vrijspraak aan. Uitspraak over veertien dagen. Een hypermodern personeelsor gaan is onlangs van de persen ge rold, Het komt van W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek te Schiedam, waarvan filialen gevestigd zijn in Amsterdam. Dieren. Eindho ven, Gouda. Den Haag, Groningen, Hengelo, Rotterdam, Utrecht en IJsselstein. Het blad. dat niet alleen dient als middel tot het verkrijgen van 'externe goodwill, maar ook tot taak heeft de interne verhoudingen in het bedrijf zelf en die met de depots en wederverkopers in gunsti ge zin, te beïnvloeden, heet Hoek Oxygenium Mededelingen. Men is er eind,vorig: jaar mee gestart,, Waarom we er nu pas over kun-, nen schrijven? Men is bij Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek erg be scheiden. Eerst wilde de directie'af wachten of -de nieuwe aanpak een succes zou blijken te zijn. Wat ons betreft: Hoek Oxygenium Mededelin gen ziet er prima verzorgd uit. Een zeer moderne lay-out. fraaie foto's, goede tekst en uitstekende druk maken het blad lezenswaardig. Daar is het directeur H. W. G. Hoek. wiens portret bij het voor woord in het eerste nummer stond afgebeeld, om te doen. „In deze tijd van snelle en vaak ingrijpende ver anderingen op velerlei gebied is het naar mijn mening goed, zo nu en dan te pogen even bij de dingen stil te staan", schrijft hij. „Dan blijkt dat ieder van ons be hoefte heeft aan zo veel mogelijk in formatie. Dit geldt voor iedere vorm van menselijke samenwerking, dus ook in ons eigen bedrijf en zeker ook voor de contacten tussen de depot houders en Hoek-Oxygenium. Het eerste nummer begint met het voorstellen van eenaantal belang rijke personeelsleden in het bedrijf. Allereerst natuurlijk de directie en bijna vanzelfsprekend ook de telefo niste met wie duizenden mensen -jaarlijks het eerst in contact komen. Vervolgens treffen we een bladzij de verder nieuwe activiteiten van de fabriek aan, verlucht met een fraaie pagina-grote foto van een tank met vloeibare zuurstof.. Tenslotte een uit eenzetting van de huidige organisa tie bij het bedrijf. Zodat de lezers snel geïnformeerd zijn over de gang van zaken bij de fabriek. Al met al een personeels- en be drijfsblad van aliure. d?t waarschijn lijk een lang leven besbhoren is (Van een onzer verslaggevers) Het cabaretprogramma van Jan de Klein onder de titel „Op de klok af" trok zowel met de middag- als met de avondvoorstelling, een nagenoeg volle zaal van MusisSacrum. Deze cabaretvoorstellingen werden dins dag gehouden en georganiseerd door de Algemene Bond van Bejaarden. Ook dit jaar bleek het jaarlijks te rugkerende' cabaretprogramma een groot succes. Jan de Klein toonde zich met zijn spitsvondige opmerkin gen een hoogst amusant cabaretier, die het bejaarde publiek enkele ge noeglijke uren deed beleven. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond, om half acht werd de Vlaardingse brandweer gealarmeerd door een melding dat er brand was in 't pand Van Hogendorplaan 141a. Toen de auto arriveerde hadden de bewoners, de familie E. Veugelers.de vlammen zelf al gedoofd. Het brandje was ontstaan doordat wasgoed, dat boven een kachel te drogen hing, tijdens de afwezigheid van de. bewoners vlam had gevat. De scliade bestond uit een vernielde kachel, onbruikbaar wasgoed, een verbrande stoel en "n geblakerd pla fond. (Van en onzer verslaggevers) Een specialist op het terrein van de drankwet, de heer J. van Loon, verlaat aan het einde van de maand Rotterdams gemeentedienst wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij diende de gemeente sinds 1922 en bracht het tot chef van het Bureau Drankwet van de secre tarie-afdeling Algemene Zaken. De heer Van Loon' schreef samen met P. Smits het naslagwerk Drank en Horeca wet. dat bij vele secreta rieën en provinciale griffies in ge bruik is. In zijn vrije tijd Is de heer Van Loon o.m. secretaris-penningmeester van de afdeling IJsselmonde van het Rode Kruis en bestuurslid van de Stichting voor huisvesting IJsselmon de, Donderdagmiddag 31 oktober van 4 tot 5 uur is er een afscheidsrecep tie in de koffiekamer van het stad huis. Voor donderdagmiddag twaalf uur kunnen degenen die de busreis met Vlaardingen naar GWS in Sas- senhelm willen meemaken zich op geven bij de heer. H. Groten, Korte Hoogstraat 12b, tel. ,352969. De leden en donateurs betalen twee gulden en de niet-leden 3 gulden. De busisem vertrekken vanaf Concordia om kwart over één. (Vis)ioen van sportvissers

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1