Een KLEURENFOTO SINTERKLAAS- GESCHENK 20.- Brabant Clubhuis van Excelsior in 2 aar betaald Man valt van zeven meter Vrachtwagen drukt auto door middenberm Auto slipt veel schacle jEis tien maanden Man verhuurt huisfe aan el mensen tege i k geweldmisdrijven streng stra fen PASSAGE 7 van is een hartveroverend Geen optreden van „Karabijn brigade" bij me-staking r Door oversteken hond of kat ff, Thomassen: aarom komt Dow hemical niet in Delfzij 1? x4hbekerk na aanvaring in Lekhaven Reconstructie Bergweg kost 252.000 HUIZE BRABANT Kamer in de as: Schade 15.000 Voorwoordje Van Brienenoord- brug dicht voor schepen FOTO ALBUMS WISSELKOERSEN Jan Bijloo KENMERK VIN GOEDE SMUK 21.000 legeïs Caravans Officier eist jaar en vijf maanden: JJJ2 SPECIALE AANBIEDING 1 KABINETFOTO 13 x 18 3 FOTO'S 9 x 13 NU VOOR Dit is zelfs nóg goedkoper dan zwart-wit. foto Pi lm TUINLAAN 98 TELEFOON 26.74.64 MGR. NOLENSLAAN 688 TELEFOON 26.20.76 Na een voorselectie waaraan achtenvijftig scholiertjes deel namen, bleven er slechts tien over om uit te maken wie Schiedam zou mogen gaan vertegenwoordigen bij de lan delijke wedstrijden van de leeswedstrijd: „Kinderen lezen voor uit hun lievelingsboek." Aan deze wedstrijden zullen 63 plaatsen deelnemen, waarna de finale op de televisie zal worden uitgezonden, Hans Bakker werd de uiteindelijke winnaar van de vooriees- wedstrijd. Hij zal Schiedam straks vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijd. (ADVERTENTIE) Van onze sportmedewerker BAS VAN BOCHOVE Er zijn in de loop der jaren in Schiedam de nodige sportkan tines geopend. De een was nog mooier dan de ander. Men pro beerde elkaar te overtroeven. Na o.a. Hermes-DVS, SVV, SVDPW HBSS, SFC en FFSC en nog een heel stel andere, wordt het dan eindelijk op 9 november de tijd voor Excelsior '20 het meer dan prachtige clubgebouw te openen. HERENKLEDING - HERENMODE ORANJESTRAAT 21 TELEFOON 2687 83 SCHIEDAM DEN HAAG (ANP). De 38-jarige schilder A. de K. uit Delft hoorde gisteren door de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, waar van drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De man, die de hem ten laste gelegde feiten pleegde tijdens een proefperiode, zal daarna weer ter beschikking van de regering komen. 3? (Van een onzer verslaggevers) „De geweldmisdrijven die de laatste tijd hand over hand toenemen, vormen een ernstig maatschappelijk kwaad dat strenge straffen rechtvaardigt." Tot deze uitspraak kwam gisteren officier van Justitie mr. A. Niesen in de zaak tegen de 19-jarige straatmaker C, D die wegens diefstal en dreiging met geweldpleging voor de rechtbank te Rotterdam terecht moest staan. Hij eiste een ge vangenisstraf van een jaar en vijf maanden met aftrek. In dit fraaie, op een terp gelegen clubgebouw, zal de Jeugd van Excelsior '20 na 9 november een goed onderkómen vinden. VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 HET VRIJE VOLK FAUINA 19 4— S Hans Bakker eest 't best uit zi |n ievelingsboek (ADVERTENTIE) SCHIEDAM ROTTERDAM (ANP) De Verol- mewerf te Rozenburg en de Rotter damse politie hebben vanmorgen bei den verklaard, dat er geen sprake is geweest van een „optreden van de karabijnbrigade" van de Rotterdam se politie op 23 september, tijdens de stas'ng op deze Verolmewerf. Op een pamflet, verspreid door de monstrerende studenten in Amster dam is gesteld, dat deze „karabijn- brigade" werd gebruikt om de sta king op de Verolmewerf tt breken. De persdienst van Verohne zegt hierover: Tijdens de staking is er één politiebusje by de poort geweest. De voorlichtingsdienst van de po litie. Een deel van de mobiele een heid van de politie is „in piket" ge weest op de politiepost in het Bot- lekgebied, om bij eventuele onge regeldheden te kunnen optreden. Deze eenheid is niet actief geweest. Van een „optreden" was dan ook geep. sprake. De Verolme-persdienst stelde van morgen: Wij hebben geen enkel be roep op de politie gedaan. De po litie voegde aan ziin commentaar nog toe: Het achter de hand houden van mensen van de mobiele eenheid is een zeer gewone zaak. Het gebeurt bij voorbeeld ook bij grote drukte voor en na een voetbalwedstrijd. De demonstrerende studenten heb ben hun actiepunt vermoedelijk ont leend aan een dagbladbericht, waar in werd gesteld, dat mannen van de „karabijnbrigade" een verouderd woord bij de politie op diverse plaa-sen in het Botlekgebied ver scholen waren. (Van een onzer verslaggeversi Gistermiddag rond half een heeft een korte maar felle brand een ka mer op de eerste verdieping van het pand Nieuwe Plantage 1 te Delft volledig in de as gelegd. De schade wordt geschat op circa f 15.000. De brand was ontstaan, nada» de bewoner, de 44-jarige B. F., naar zijn werk in Rotterdam was gegaan en had verzuimd de petroleum kachel uit te doen, die vlak by een boekenkast stond. De brandweer was de brand vrij spoedig meester, maar kon met voorkomen dat het gehele vertrek uitbrandde. (Van een onzer verslaggevers) Schiedam Kil worden vertegen woordigd door de twaalfjarige Hans Bakker, die woensdagavond in de aula van het Stedelijk Museum tot winnaar werd uitgeroepen. Tijdens het voorlezen van een passage uit het boek „De vijf en de geheime door gang" van Enid Blyton, slaagde hij erin, vooral door zijn goede articula tie, de meeste aandacht op zich te vestigen. 'Zelf had de leerling van de Prof Gunninghschool niet ver wacht als beste te eindigen. Niet slechts de prima articulatie van Hans Bakker zorgde ervoor dat hij, als enige jongen tussen negen vrouwelijke deelnemers, de hoogste eer behaalde. Ook de andere punten waarop de jury. die werd gevormd door mej. R. G. P. Visser (jeugdbi- bliothecaresse)mevrouw T. Vos- Dahmen van Buohholz (schrijfster), A. Oosterhuis (schrijver) en R. Poort vliet (illustrator), nauwgezet lette, zoals uitspraak, intonatie, pauzes, tempo werden op uitstekende wijze door hem uitgevoerd. Namens de jury vertelde mej. R. G. P. Visser na afloop van de prijs uitreiking dat Hans als winnaar uit de bus was gekomen, omdat hij na tuurlijk voorlas, niet overdreven en niet te uitbundig, maar juist op een door de jury zo graag gehoorde wijze. Niet alleen leest Hans Bakker boeken, hij schrijft ook. Enige tijd ge leden is hij begonnen met een detec tive-verhaal, dat hij echter nog niet afgemaakt heeft: „Ik ben er nooit mee doorgegaan, maar ik heb het ook neg niet weggegooid." zegt hij er zelf van. Alvorens de tien schoolkinderen hun verhaaltje gingen voorlezen, hield wethouder mej. G. D. de Graaff een „voorwoordje," waarin zij het nut van het lezen op jongere leeftijd onderstreepte met de woorden: „De kinderen komen dan reeds vroeg denkbeeldig in contact met mensen en kinderen uit een ander milieu." De overige prijswinnaars waren: Carla Jongeburgers (Kon. Juliana- school), Yvonne Kluin (Alb. Magnus- school), Mario de Vries (Goeman Borgesiusschool), Berrie van Ditten (St. Maxtinusschool), Elly van Ak keren (Alb. Magnusschool), Betty Mauer (St. Bemardusschool), Mirjam Landman (St. Catharinaschool), An neke van Ham (Alb. Magnusschool) en Anita Krabbendam (St. Maria- school), die allen voor hun prestatie een boekenbon in ontvangst moch ten nemen. 'Van een onzer, verslaggevers Op dinsdag 5, woensdag 6 en don derdag 7 oktober zullen werkzaam heden worden uitgevoerd aan het beweegbare deel van de Van Bne- nenoordbrtig. De brug is op deze dagen voor de scheepvaart gesloten van 10 tot 18 uur. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) By het monteren van een staal constructie te Hendrik Ido Ambacht verloor de heer P. A. Donk jr. uit Gorkum, monteur bij de afdeling Buitenmontage van De Vries Robbé Co N.V., het evenwicht en maak te een val van 7 meter. Met zwaar lichamelijk letsel werd het slachtof fer naar het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam, overgebracht. 24 oktober Amerik dollar 3,635 3,63» Engels pond 8,695 8,695 Canadese dollar Franse frank Belgische frank Duitse mark Zweedse kronen Zwitserse frank Italiaanse lire Deense kroon Noorse kroon Oostenr. schilling 3,38] S3 39 73.12 -73,17 72221 7,225 91,42 —91,47 70,32 —70,37 84.66 —84,71 58,351 —58,404 48,421 48,475 50.891 —50,945 14,07 —14,08 Escudo's 12,711 —12,721 .Men heeft in onze vereniging en ook daarbuiten wel eens gezegd, dat het zo lang duurde eer onze kantine klaar was. Daar ben ik achteraf blij mee, want door de lange duur bijna 2 jaar is het ons gelukt om uit eigen middelen, een en ander te betalen. Hadden we het clubgebouw eerder willen openen, dan hadden we geld moeten lenen en dat nou net liever niet." Dat zegt voorzitter J. Mierloo als hij ons nog eens uit de doeken doet hoe een en ander zich in de loop van de afgelopen twee jaar heeft toegedragen. Dat hij daarbij zelf de grote animator is geweest wordt door hem zo bescheiden als hij is verzwegen. „opa" Marrevee. Deze oude baas heeft in zijn eentje de gehele zaak in de verf gezet. „Lange dagen heeft die man gemaakt." De opening op zaterdag 9 novem ber zai geschieden door de voorzit ter van de RVB, Jan Bijloo. „Wat die man voor de voetbalsport doet is ongelofelijk. Daarom zouden wij het een eer vinden als hij ons club gebouw wil openen", zegt de heer Mierloo. Excelsior '20. dat binnen niet al te lange tijd 50 jaar bestaat, kan zonder meer trots zijn op dit bouw werk. ADVERTENTIE „Wij hebben een grote jeugd en Andere bestuursleden drukken het llet zou onbiliijk zijn als we hen ons op het hart om toch vooral de naam van hun voorzitter niet verge ten te noemen. Een rondgang door men."waar hrt'goëden'gëzemi het fraaie gebouw leert ons dat hier zonder alle andere kantines te „kraken" het mooiste bouw werk staat, wat er maar op een Schiedams sportveld te vinden is. Twee fraaie kleedkamers, een scheidsrechterskamer, prachtige keu ken en een bestuurskamer omzomen een nog fraaier restaurant, waar straks de meer dan 800 leden en de meer dan 300 donateurs een onder komen zullen vinden. Wie dit bouwwerk wat intenser bekijkt valt van de ene verbazing in' de andere. Ruim 21.000 tegels zitten er in het gebouw. Hierdoor maakt alles een bijzonder frisse in druk op de bezoeker, „De waarde van dit gebouw is geschat op 250.000 gulden. Wij brachten bijelkaar een bedrag gioot 70.000 gulden en hiervoor heb ben wij het kunnen bouwen. Ik breng dan ook graag een ere-saluut aan onze bouwploeg. Door er twee jaar aan te werken, hebben zij de loonkosten tot niets gereduceerd", zegt voorzitter Mierloo met trots. Een bouwploeg van ongeveer 15 man is gedurende twee jaar druk bezig geweest en het resultaat mag er dan ook zijn. „Namen noemen? Niet graag", zeggen de bestuurders van Excelsior. „Je vergeet er zo snel een en dat is niet leuk. want ze hebben er allemaal hard aan ge werkt. Ja. toch. Een naam wil ik wel noemen", zegt voorzitter Mier loo. Dan noemt hij de naam van niet zouden geven waarop ze recht hebben, namelijk een goed onderko- toe- ven is." Over medewerking heeft Excelsior niet te klagen gehad. Vele firma's hebben hun materialen en gereed schappen kosteloos of tegen sterk gereduceerde prijzen beschikbaar ge steld. Ook hier zou het gevaarlijk zijn namen te noemen, omdat er zo snel een vergeten wordt. Zo heeft men bij Excelsior een grote bewondering voor de medewer king van de gemeentelijke plantsoe nendienst. „Wij zijn trots op hetgeen is tot stand gebracht en dankbaar voor allen, die hieraan hebben mede gewerkt. Wij hopen onze dank straks tijdens de opening tot uitdrukking te brengen," zegt de heer Mierloo. (Van een onzer verslaggevers) Onachtzaamheid van een vracht wagenchauffeur was gistermorgen op de Merwedebrug onder Werken dam oorzaak van een ongeval, waar bij flink wat blikschade" ontstond. Persoonlijke verwondingen bleven wonderwel uit. Een personenauto, rijdend naar Gorkum en bestuurd door A. J. van der K. uit Breda, ging een met ste nen geladen vrachtauto inhalen. Aan het stuur hiervan zat J. van K. uit Helvoirt. Toen de auto langszij was, ging ook de vrachtauto naar links. De Bredanaar zag zich genood zaakt om door de middenberm te schieten en kwam daar in botsing met een Duitse wagen, bestuurd door M. G. uit Kleef. Beide-auto's-liepen vrij zware schade op. De Duitser kon niettemin korte tijd later zijn weg vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) Een slippende auto leverde woens dagavond op de Gorkumse Gildenweg nogal wat schade op. De auto werd bestuurd door A. H.. De bestuurder verklaarde later dat hij plotseling had moeten remmen voor een hond of een kar. jn ieder geval was hij door die manoeuvre op een gepar keerde wagen gebotst, waarop deze weer op een andere geparkeerde auto was geklapt. De in de sandwich genomen wagen was total loss. de beide andere lie pen zware schade op. De K. stond terecht, omdat hij er van wordt verdacht een zomerhuisje in Horst aan verschillende gegadig den tegelijk te hebben verhuurd. In mei van dit jaar had hij het zo merhuisje voor 8.000 gekocht De verkoper van het huisje had hem verteld dat het van 29 juni tot 10 augustus reeds was verhuurd. De schider bezat niet genoeg contan ten om het huisje te betalen en hij zon op middelen om aan geld te ko men Daartoe plaatste hij in enkele kranten een advertentie waarin het huisie te huur werd aangeboden. Er kwamen aanmeldingen van gegadig den uit verschillende plaatsen en K. verhuurde het huisje in totaal elf keer. ongeacht de data Ook huurde hu by verschillende verhuurbedrijven caravans. In to- taai zouden dat er twintig geweest zyn Niet alleen werden diverse ca ravans weer meermalen verhuurd, maa hy verkocht er ook acht van. In totaal incasseerde verdachte rond f 4.0'0 aan huur voor huisje en ca ravans In enkele gevallen had hi) de nuur terugbetaald. Volgens verdachte had hij in de wintor als schilder geen werk kun nen vinden „Maar deze feiten wer den in het voorjaar gepleegd," con stateerde de president van de recht bank De officier van Justitie stelde vast, dat hij de dagvaarding wel enkele malen langer had kunnen maken, maa* hij had uit het grote aantal slechts enkele gevallen ten laste ge legd Ik vraag me af, wat de ver pleging van verdachte tot dusver heet. uitgehaald," merkte de officier op .Ree,is drie maal is over De K. een ..sychiatrisch rapport uitgebracht en ie prognoses blijken wel juist te zijn aldus de officier De rechtbank zal op 7 november vonnis wijzen. Met de bedoeling een camping te bezoeken had hij op een avond in juli met een jonger vriendje de trein naar breda genomen. Ze kwamen in Oosterhout in een café terecht waar zij veel meer dronken dan goed voor hen was. Toen zij daarna op een heel mat uur een man zagen voor bijgaan, gingen zij er achter aan met het plan hem van zijn geld te beroven. Op een donker bospad had het vriendje hem een alarmpistool In de buikstreek gedrukt, terwijl D. hem toeriep: 'Geef op je geld en ik zou maar oppassen want die revolver is geladen.' Tot verder onheil kwam het niet, want toen er plotseling een politie auto verscheen, hadden de beide knapen de benen genomen. Later in diezelfde nacht stalen zij van een medekampeerder een stuk zeep, een mes en een washandje. Daarmee was de maat van D 's zonden nog niet vol Hij heeft be kend eerder drie inbraken te hebben gepleegd en een paar bromfietsen te hebben gestolen. Hij loopt nog in de proeftijd van een hem door de kin derrechter opgelegde voorwaardelij ke straf. In haar pleidooi weet mej. mr. T. A. M. de Gans de ontsporingen aan de te grote vrijheid die verdachte steeds genoten had. Zij vroeg de rechtbank hem door het opleggen van een niet te lange straf nog een reële kans te geven. Tegen het vriendje met het alarm pistool. de 17-jarige schoenhersteller A. J. de R„ wiens zaak in verband met zijn jeugdige leeftijd achter ge sloten deuren behandeld werd, luid de de eis zes maanden tuchtschool. In beide zaken doet de rechtbank oi er veertien dagen uitspraak. DEN HAAG (ANP) Het lid van de Eerste Kamer voor de Party van de Arbeid de heer W. Thomassen heeft minister De Block (Economi sche Zaken» gevraagd of de kans op vestiging van een groot bedryf van Dow Chemical m Delfzijl ver loren is gegaan, omdat (of mede omdat) de prijs van elektrische stroom in ons land aanzienlijk hoger ligt dan in sommige buitenlandse industriegebieden. De heer Thomassen vraagt of mi nister De Block in dit feit een aan sporing ziet om te overwegen de hoofdelementen an de elektriciteits voorziening in rijkshanden te nemen. In een toelichting wijst de heer Thomassen er op dat de huidige structuur van de Nederlandse elektri citeitsvoorziening het onmogelijk maak: althans zeer moeilijk, een be langrijk instrument voor de In dustrialisatie slagvaardig en op grond van nationale overwegingen te hanteren. Het lijkt aanbevelenswaar dig, aldus de toelichting op de vra gen, die toestand te veranderen. De heer Thomassen vraagt welke de omvang van bedoelde investering zou zijn geweest en welke vooruit zichten voor de werkgelegenheid ver loren gingen. (Van een onzer verslaggevers) Hu ms. Abbekerk van de VNS, dat dinsdag voor de Nieuwe Waterweg in aanvaring kwam met het Deense vrachtschip Betra is naar de Lekha ven versleept om gelost te worden. De 'ading zal bij Thomsen worden ovei geslagen in de Serooskerk en de Streefkerk. Het eerste schip zai zaterdag ge- reen zijn: de Streefkerk neemt in de loop van de volgende week de lading van de Abbekerk over. Wat er verder met de Abbekerk zai gebeuren, is nog niet bekend. Vernoedelyk za! het zwaarbescha- digde schip naar een werf worden gesleept De averij aan de Beira blijk- bij nader inzien mee te val len. Na een kleine noodreparatie zal het Deense schip zijn reis normaal kunnen voortzetten. "*Vm* (Van een onzer verslaggevers) De Bergweg In Rotterdam zal tus sen de Gordelweg en de Blommers- dijkselaan worden gereconstrueerd om de verkeerstechnische moeilijk heden. die daar door de tramhaltes worden veroorzaakt, uit de wereld te helpen. Burgemeester en wethou ders hebben de gemeenteraad voor dit werk een krediet van ƒ252.000 gevraagd. Voor een vlotte afwerking van het verkeer van en naar het kruispunt Gordelweg-Bergweg en voor de vei ligheid varl de trampassagiers moet de bovenbouw van het tramnet wor den gewijzigd en zullen vluchtheuvels worden aangelegd.Doordat h^t' be loop van de Bergweg verandert, moet een flink pakket kabels en bui zen worden verlegd.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1