Si UZEKBERG'S Wat komt er zaterdag uit de bus? Veel plezier metZiehier een vrij man DISPORT RAPPORT J auto- coats Oecumenische broodmaaltijd in Irene Schie dammers onder elkaar Mille gestolen uit sclieepsliut Aangereden bij oversteken RVB-clubs .Met gezicht van de kerk in 1968" Openbare kennisgeving Wat kan men doen met bananen Burgerlijke Stand WISSELKOERSEN Excelsior '20 Breuk De top Verslag Gestolen auto terug door JAN MEIJER DONDERDAG 31 OKTOBER 1968 (Van onze sportredactie) Het voetbalprogramma voor het aanstaande weekeinde zeer summier. Vooral in de RVB hebben nogal wat clubs vrije dag gekregen. De betaalde clubs gaan er echter, na af gelopen zondag vrij te zijn gen-eest, weer helemaal 'tegenaan'. een deze vlotte loden coat met wollen ruitvoering profiteer van deze speciale aanbieding KLEDINGMAGAZIJNEN N.V SCHIEDAMSEWEG 73 TEL: 232714 8EIJERLANDSELAAN31TEL.173649 ROTTERDAM OEN HAAG NIJMEGEN ADVERTENTIE De heer en mevrouw Lems en de heer Bal bezig met het „wikkelen" van de collectebussen. HET VRIJE, VOLK PAGINA 19 'at zou niet voorkomen zijn to die nachtvan Dë"VIêöer" als daar ter rechter tijd het duidelijk bevel „gehoorzaamheid aan de wet, naar huis of geweld zal worden gebruikt" geklonken had en als daarop niet woorden waren, verspild, maar de krachtige daad orde hersteld had? In Ieder geval bevonden de'vroedeyaderen -van 1868- dat zij "zonder garnizoen aan heidens kabaal en geweld waren over geleverd Maar .moge al het gebouw verouderd zijn, de troep, die erin gehuisvest wordt, is modem uitgerust en bereid navolgers van De Vletter van antwoord te die nen Met een blijde tinteling in het vrien delijk oog tuurt men naar de ferme troep met tamboers en pijpers Aldus de kolonel der mariniers J. Oele in het gedenkboek Rotterdam 13281928. En dat is ferme taal. 5^ Over De Vletter verscheen deze prent in De Uilenspiegel Eronder stond: Wachter voor den mond te leggen is het wijste wat men kan. Denken kan men veel, niet zeggen. "En noj' minder drukken, man! Willem II kan't SVV erg moeilijk maken is Dat betekent voor SW een uitwed strijd. Er ls zo hier cn daar nog wat verwarring over het feit of er voor de competitie wordt gespeeld of voor de beker. Welnu, voor zon dag staat de uitwedstrijd tegen Wil lem II op bet programma. Ondanks het verschil op de ranglijst is het voor SVT toch een moeilijke wed strijd4 (ADVERTENTIE) Hermes-DVS ontvangt op Harga het Haarlemse EDO, dat een flink stuk hoger op de ranglijst staat ge klasseerd dan de Schiedammers, öat behoeft voor Hermes-DVS, dat de laatste drie wedstrijden zonder verlies bleef, geen reden te zijn om zich bij voorbaat kansloos te ach ten. De drie Schiedamse 'KNVB-clubs DHS, Excelsior "20 en SVDFW spelen allen thuis. DHS krijgt bezoek van DCV en kan zich bij winst iets vas ter in de kopgroep nestelen. Excel- sior"20 ontvangt Spoorwijk en hier geldt hetzelfde. SVDPW zit nog steeds in de hoek waar de slagen vallen. Winst op het op bezoek ko mende DJS zou betekenen dat de eerste punten binnen zijn. In de BVB slechts drie wedstrij den voor Schiedamse clubs. Marti- nlt gaat naar Dilettant en zal zich daar moeten herstellen van de zon dag opgelopen schade. Wilton won verrassend van Germinal en zal dit graag herhalen tegen het op bezoek komende Het Noorden. Schiedamse Boys trekt naar DESV en kan de volle winst mee naar huis brengen. Zaterdag vijf wedstrijden waaron der die van de betaalde reserves. SW ontvangt op SW-Harga Elink- wyk terwijl Hermes-DVS het gaat zoeken bij RCH. Voor beiden is winst weggelegd. HBSS zal tegen NDSM, dat zater dag naar Schiedam komt, alle zei len moeten bijzetten om zich weer Riet opnieuw te laten verrassen. PPSC krijgt de handen vol bij TOGR. GSS speelt op eigen terrein tegen Herkingen. 7 (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Oecumenische Raad van Kerken organiseert op zaterdag 9 november in de grote zaal van ge bouw Irene aan de Nieuwe Haven een oecumenische broodmaaltijd met als gespreksthema „Het gezicht van de kerk in 1968" Het doel van deze bijeenkomst zijn de tafelgesprekken, waartoe de deel neemsters en deelnemers zullen wor den uitgenodigd. Het onderwerp wordt ingeleid door een discussie in de vorm van een rollenspel, voorbe reid en uitgevoerd door enkele jonge ren uit de verschillende Schiedamse kerken. De kosten van deze brood maaltijd bedragen ƒ3,56. Men kan zich opgeven bij de heer W. van de Gaag, Vondellaan 13a, tel. 261687. De maaltijd duurt van zes uur tot half acht. (artikel 20 der Wederopbouwwet) Wethouders en van Burgemeester Schiedam brengen te uwer kennis, dat zijn in gekomen bouwaanvragen van 1. H. v. d. Kraan's Bouwbedrijf al hier, om vergunning voor het bouwen van 16 eengezinswoningen en 10 garages op een terrein ten westen van de Borodlnlaan alhier; 2. het Bouw- en Aannemingsbedrijf Gebr. Souwens alhier, om ver gunning voor het bouwen van 12 eengezinswoningen op een terrein ten westen van de "Borodlnlaan alhier 3. het Bouwconsortium M. P. Klop pers Zoon N.V., N.V. Aanne mingsbedrijf v. d. Wetering Van Dalen, en H. Hooghart Zn. alhier, om vergunning voor het bouwen van 19 eengezinswoningen en 1 garage op een terrein ten westen van de Borodlnlaan alhier. Genoemde bouwplannen wijken af van het bestemmingsplan Randbe- bouwing Groenoord. Voor een ieder bestaat de gelegen heid om hiervan inzage te nemen van 1 november tot en met 7 novem ber i.968 ter Gemeente-Secretarie, afdeling Openbare Werken, Oude Kerkhof 19a alhier. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren daartegen schrif telijk by hun College worden in gediend. Schiedam, 31 oktober 1968. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De secretaris, M. J. Blok De Burgemeester, H. Roelfsema. (Van een onzer verslaggevers) Wat kan een huisvrouw bij het oereiden van maaltijden doen met bananen? Hierop krijgen leden van de Nederlandse verenigingen van huisvrouwen, afdeling Schiedam, een antwoord op een bananemmddag, die op donderdag 7 november in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 wordt georganiseerd door de Vereni ging van Groothandelaren in Chiqui tabananen in samenwerking met het afdelingsbestuur van de vereniging. Het „uitje" voor de huisvrouwen be gint om twee uur. Overleden: L van Herwerden, 92 J. A A Krul, 70 j. wed. J. de Bie; W R Kuiper, 87 j. wed. R Bos; G Snoeij, 71 j.- M Spanjersberg, 57 j. e v. M van ei- r Drift; J Lammers. 58 j. e.v. W H Poort; J P Putters 77 j.; G H Lokken, 62 j.; M P Hers- bach, 40 j.; E J van der Horst, 54 j, N Bullee, 67 j. wed. J Verweij: J Smit, 63 j. e.v. B H Wuisman; J Banen, 82 j.; D L Vis, 59 j. e.v F C van der Graaf. Bijna iedere zaterdag rinkelen er collectebussen op de Broers- vest. Het is één van de drukste punten in de stad en menige col lectant heelt er al heel wat kwartjes en dubbeltjes opge haaldZaterdag is er weer een collecte. De inzameling wordt aangekondigd op een brochure van de Stichting Federatie Soc. Pedagogische Zorg voor Zwak zinnigen. „Open uw hart en uw beurs voor het geestelijk gehan dicapte kind!" staat er met grote letters op. Het Schiedamse afdelingsbestuur van de algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk misdeeld en „Helpt Elkander" heeft de circulaire laten verspreiden en or ganiseert deze week ook de lijst- en buscollecte. Organisator ts de 56- jarige secretaris van „Helpt Elkan der" D. de Bruin van de Prof. Ka- merüngh Onneslaan 139b. Hu woont al weer ruim dertig jaar in Schiedam en is zelf vader van een gehandicapt kind. „De grootste zorg van de ouden van dergelijke kinderen," zegt bij, ,.is de vraag wat er met de kinderen moet gebeuren ais hun vader en moe der er niet meer zijn In Schie- dam en ook landelijk beijvert men zich om tehuizen voor geestelijk mis deelde kinderen te bouwen. In Schie dam, waar honderdvijftig gezinnen by „Helpt Elkander" zijn aangeslo ten, legt men binnenkort definitieve bouwplannen op tafel. Maar er is geld nodig. Veel geld. „Zorg is er In de gehele wereld," staat er in de brochure. „Zorg is er by ieder gezin. Bijzondere zorg is er daar waar een .zorgenkind"' is. Wie dit niet weet moet er zich van be wust warden. Ons werk ls erop ge richt vla deskundige hulp van maat schappelijke werkers de zogenaamde „achterblijvers" een juiste begelei- ding te geven opdat zy ergens m het leven toch hun geluk zullen vinden." Voor de tiende keer organiseert men zaterdag een collecte. Men hoopt, dat men by dit „mzamelings- tustrum" tastbare naastenliefde zal tonen. In Schiedam organiseert de heer De Brum sedert 1961 deze col lectes. Hij herinnert zich, dat de in zameling van 1961 een bedrag van 844.-— opleverde. Verheugd voegt hij er aan toe, dat de collecte van 1967 maar liefst 11018.47 in het laatje bracht. Samen met rt}n naaste mede werkers hoopt secretaris De Bruin op een record. Ongeveer 45 percent komt ten goede aan de noden in Schiedam, het overige bedrag komt in de kas van de landelijke federatie. Aan de collecte werken drie ouder en drie nazorgverenigingen mee. Voor de straatinzameling doet .Helpt El kander" een beroep op jongelui van 14 jaar en ouder om met de bus te collecteren. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de voorzitter van de vereniging H. Bal. Louis Raemaeker- straat 199, tel. 265134, secretaris D. de Brum. PKO-laan 139b, tel. 267983, A. J. Houtsma, BK-laan 234a, tel. 264372 en P. J. van Noortwyk, Veenlant- straat 12a, telefoon 265507. Secretaris De Brum zegt er nog over: „Jaarlijks organiseren we een vakantie van een week voor de kinderen, zodat ook de ouders eens verlost zijn van de zorg. Ook is er ieder jaar een Sint-Nico- laasfeest." In een schoolgebouw aan de Burgemeester Honnerlage Grete- laan. wachten woensdag een groot aantal bussen op de collectanten. Misschien komt er een groot bedrag uit de bus. Het bestuur zal zaterdag avond m spanning gaan tellen. In de brochure staat nog; „We zijn op de goede weg, maar veei moet nog ge beuren *y> (Van een onzer verslaggevers) De Haagse Comedie voert dinsdag 5 november In de Vlaardingse Stads gehoorzaal voor leden van de Alge mene Schiedamse Kunstkring 'Cul ture,' en het Vlaardingse Kunstcen trum de door Tom Stoppard ge schreven komedie in twee bedrijven 'Ziehier een vrij man' op. Eric van Ingen regisseert dit door Max Nord vertaalde toneelstuk, waaraan wordt medegewerkt door Ida Wasserman, Anne-Marie Heyligers, Guus Ver- straete, Kees Coolen, Jan Grefe, Paul Steenbergen en -Anne-Wil Blan ker:;. Regisseur Eric van Ingen ver tolkt zelf ook een rol. 'Ziehier een vrij man' (Enter a free man) gaat volgens het pro gramma "over een man, die bijzon der veel lijkt op de mannen, die Si mon Carmiggelt beschrijft. Een man, die niet met zijn voeten op de grond staat, maar in de wolken zweeft en hoopt op een realisering van zijn kinderlijke uitvindingen. Hij leeft m een kroeg vol zelfvertrou wen, waardigheid en optimisme en thuis als een gefrustreerd mens. Zijn vrouw heeft een engelengeduld met zyn waanideeën en behandelt hem als eea groot kind. Het ergert hem, dat zij hem niet ernstig neemt. Iedere week als hij van zijn wer kende dochter zakgeld krijgt verlaat hij zijn huis en stapt de kroeg bin nen als een vrij man, die 's avonds weer ongelukkig naar de 'huiselijke haard en de pantoffels terugkeert. Hij vindt het beneden zijn waardig heid otn zich bij een arbeidsbureau te melden, want dan zou hij werke loos zijn. Ik ben niet werkeloos" zegt hij, "ik ben uitvinder.' Over dit gegeven handelt het blijspel, dat de toeschouwers zeker veel plezier zal bezorgen. 30 OKTOBER Amenk. dollar 3.63H—-3.63H Engels pond 8.6958 76 Canada 3-39A--3.39ft Franse frank 73.11—731.6 Belgische frank 7.2257.231 Duitse mark91.383—91.435 Zweedse kroon 70.277032 Zwitserse frank Italiaanse lire Deense kroon Nco-se kroon Oostenrijkse schilling 84.63—84.68 58.425—58.473 48 395—48.44» 50.92—50 97 14.08—14.09 Escudo's12.711—12.72? ln het laatste clubblad van Excel sior '20 staat de brief afgedrukt die door de cricketafdeling van Excel sior is verzonden naar het bestuur van de KNCB. Die brief is niet voor de poes en we zouden zo zeggen dat de heren het er voorlopig mee kon den doen. De brief is een antwoord op de maatregel van de bond om niet Ex celsior '20 te laten promoveren, maar het Haagse De Krekels. Wjj hebben daarover een aantal weken geleden reeds een artikel geschreven. Enkele regels van de brief willen wij u in zijn geheel laten lezen en wel de volgende: „Uiteraard weten wij, dat u niet meer op de door u genomen beslis sing zal kunnen terugkomen. Maar toch meenden wij een cntisch geluid te moeten laten klinken. De indruk dat Schiedam en speciaal Excelsior bij uw organisatie in een niet al te best daglicht staat, willen wij beslist niet wekken, maar dat ook dit jaar uw beleid ons wederom parten heeft gespeeld is echter voor om een teken aan de wand." Tot zover de brief van Excelsior aan het bestuur van de KNCB, een bestuur dat cricketspreiding voor staat, maar het „topcricket" tot nu toe heeft geconcentreerd in Den Haag. „Entre. nous", zoals ook in de brief staat te lezen. ook goed, die is vinnig en glad dat die bal was Tot zover verslaggever Eric El- ztnga. Tijdens de rust van de wedstrijd DRZEureka voelde doelman Collé van DRZ zich al met helemaal op zijn gemak. Fijn in de liesstreek. Maandag meteen naar de dokter en nu ligt hy, geopereerd en wel in het ziekenhuis. Een breuk bezorgde hem die zondag veel pijn maar daar is hy nu vanaf. Beterschap. Even iets vrolijkere. In de week brief van de SW-pupillen geeft Eric. Elzinga een verslag van de wedstrijd" SW d 2Sparta d 2. De uitslag van deze wedstryd werd 54 in het voor deel van de jeugdige Schiedammers. Ene schryft: Nou, ik vond dat wij veel sterker waren en al gauw ston den we met 20 voor. Maar Sparta kwam terug en maakte 2—2. Dat kwam eigenlijk door Karei. Karei is onze keeper en een goeie hoor! Maar nu had hij de verkeerde handschoenen meegenomen. Let wel, de glacees, je weet wel, die dames handschoenen van z'n moeder. Dus er glipte er een paar tussen zijn vin gers door. Maar toen maakte Hans van de Stek dat is mijn vriend er een paar en ook Jan Leermakers, dus stonden we weer voor. Sparta maakte er toen twee by, maar dc achterhoede liet er nu geen meer door. Ik vind dat we een goede lei der hebben, je weet wel, meneer Timmert, die meneer van de verze keringen. Peter van Wyk vond ik In het clubblad van DWS-handbal het volgende voor u gelezen. Een ver handeling over topsport, overgeno men uit Handbal: „De top", een magisch begrip, niet weg te denken uit de moderne sportbeoefening Niet te bannen uit de gedachten van de sportman of -vrouw, alsook en misschien vooral uit de gedachten van hen die deze sportlieden leiden én be geleiden op hun weg die naar de topprestaties voert. Ziekelyke mak kers die alles en vooral iedereen willen opofferen om zelf vooraan in de ry te kunnen staan by het in ontvangst nemen van compli menten. De praktyk leert ons dat de af te leggen weg- van een allermiserabel- ste kwaliteit is. En nu kunnen we dan gaan praten over professiona lisme, zoals de smeerlappery die ons zopas weer werd voorgescho teld in de voetbalwedstrijd Man chesterEstudiantes en de beest achtigheden by België—Z.-Slavié, waar inderdaad sprake was van 'n brbk antipropaganda, geleverd door een aantal 'sportlieden' en hun lei ders, die voor hun wandaden geen andere verontschuldiging kunnen aanvoeren dan 'geld'. Wat ons be treft mogen de arbeiders-van-de- groene-zooi zich voor een knaak rustig de hersens mslaan ;elk be roep heeft zo zyn risico. Erger is het dat wy in onze be jubelde amateurwereld voldoende rommel voer de deur vinden om ons jarenlang aan het vegen te houden. Dq Olympische Spelen tonen dit overduidelijk aan. Protesten van neger-atleten, vechtpartyen na roei wedstrijden, het gebruik van onbekende stimulerende middelen door .Afrikaanse sportlieden, bana liteiten tydens wedstryden in de sektor van de kamp-sporten, enz., enz. Of dat alles nog niet ruim schoots voldoende is. worden we dan nog met de regelmaat van een klok getrakteerd op het volledig in elkaar storten van topsterren. Doktoren en assistenten lopen om het hardst om toch vooral nog op tyd te komen met zuurstofflessen (Van een onzer verslaggevers) Een bedrag van bijna j 1006 (zes tig Engelse ponden, 45 Amerikaanse dollars en 175 gulden) ls woensdag verdwenen uit een scheepshut aan boord van de bij Wilton Peijenoord gemeerde motortanker Mobll-Acne, De 3l-jarige Ierse tweede machinist D. J. G. kwam hiervan aangifte doen bij de politie. Hij had zijn hut niet goed afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) De 38-jarige Schiedamse mevrouw G. M. R.-van A. is woensdagmid dag omstreeks half drie bij het ©ver steken van de Broersvest ter hoogte van de Korte Singelstraat tegen da bromfiets van de 18-jange student C. S. opgelopen. De vrouw lette niet goed op toen zij het rijwielpad overstak. Zij moest ter plaatse door de GGD worden, be handeld. Haar rechterkuitbeen was gekneusd en ze had kapotte Jcousen De bromfietser had licht letsel aan de mond. (Van een onzer verslaggevers) De donkergrijze Opel van de Schie dammer R, N., die tijdens het afge lopen weekeinde werd weggenomen van 't parkeerterrein aan de Broers- vest is terecht. De politie trof de wagen onbeheerd aan in de Damlo- perstraat m Rotterdam-west. De wa gen was niet beschadigd. en in enkele gevallen heeft hart massage nog uitkomst kunnen brengen. Er zyn (nog) geen doden te betreuren, maar zonder dat is het al on-estetxsch genoeg. We zouden de medici die "t IOc- oude-mannenhuis geadviseerd heb ben inzake Mexico wel eens willen horen als zy een sterfgeval moes ten verdedigen. Het huis-voor noemd zal zich daar immers tegen beter weten in achter verschuilen! Onvermydelyk komen we ook te recht by onze liefde, het handbal spel, waar men zie de buiten landse en soms binnenlandse wed stryden ook a! m aanbidding naar knielt voor de god 'top'! Vol gens insiders komt m het volgende druk van 'De Dikke van Dalen' achter het woord 'topsport' ais uit leg; 'rotzooi' te staan. Spaar ons Heer! B. VAN B. w f i Moed, hoed, hoed leve De VletterF Een biyde tinteling in het vrien delijk oog is er niet, wanneer het volk van de Vuilegang, de Water- stinksteeg. het Strontsteegje en andere slurven optrekt naar de politiebureaus. Populair is de kreet: ,Hoed, hoed, leve De Vletter." En dat 'hoed' slaat dan op het hoofd deksel van de agenten. Commissa ris Engelvaart krijgt een graszode naar zyn hoed Jacob de Vletter is hl de oktober dagen van 1868 pleitbezorger voor de warmoeziers. De groentemarkt wordt verplaatst van de Nieuwe Markt naar het Hofplein. De tuin ders zullen voortaan daar hun sla en kool moeten lossen. Ze zyn er tégen! Jb. de Vletter laat in een advertentie weten, dat ieder kan lossen waar hij wil en dat al die parade van de politie onrechtma tige bullebakken] is. Eendracht maakt macht! In Rotterdam groeit de onrust. Oud-gemeentearchivaris mr, H. C. Hazewmke! geeft in het Rotter damse jaarboekje 1946 een pak kende beschrijving van de gebeur tenissen in de laatste oktoberda gen van '68. Een uitbarsting van volkswoede? Brooddronkenheid? De brave bur ger die in Nergenshuizen zyn cou rant openvouwt, kan zyn ogen niet geloven en het bittertje schiet 'm in het verkeerde keelgat. In Rotterdam luidt op het stadhuis de alarmklok. De politie voert char ges met de blanke sabel uit. Keien worden losgewoeld en men smyt ze naar de agenten. Jongens binden messen pan stokken engaan'hoed- hoed-hoed' te ïyf. De oproerlingen bezetten de be nedenverdieping van het hoofdbu reau van politie en steken daar de gordynen in brand, vyftien agen ten lopen verwondingen op. De be ruchte Zandstraatbuurt begint zich te roeren. Geprobeerd wordt met een lantaarnpaal de huisdeur van de hoofdcommissaris kapot te beu ken, maar agenten verhinderen dit. Zy zyn op het dak geklommen en bekogelen de aanvallers met flessen, stenen en dakpannen De overheid schrikt zich 'n -aap. Rotterdam heeft geen garnizoen. Grenadiers en huzaren komen het gezag herstellen. In Delft, 'Gouda en Leiden staan bataljons infante rie klaar om in te grypen. In Schiedam wordt zelfs een batterij veldartillerie gestationeerd. Maar de rust keert weer. En om die rust ook voor de verre toekomst te ver zekeren, worden de mariniers van Vhssingen naar Rotterdam over geplaatst. Wie is de schuldige? De overhe den weten het precies: Jacob de Vletter. Begeleid door afdelingen politie, huzaren en grenadiers gaat jjoïitiecommissaris Engelvaart hem arresteren. Mr. Hazewmkel schryft: „De Vletter zag de toestand zo ernstig nog niet in. In volle gemoedsrust, blootshoofds en op pantoffels het hy zich wegvoeren, na zyn vrouw te hebben gerustgesteld met de verzekering, dat hy gauw zou te rugkeren. Onderweg nep hy tot het volk: 'Burgers, helpt me!'Maar in de gegeven omstandigheden dorst memand aan deze uitnodi ging gevolg te geven. Toen eerst zag de arme in, dat hy zich aan een illusie had overgegeven. "Waar zyn nou me vrinden?' riep hy te leurgesteld." waarmee men in kringen die ach graag 'ordelievend' noemden, de excessen aanzag, waartoe een brooddronken menigte zich had la ten verleiden. Een .van die orde- lievenden zegt: „Er Is eën smet op onze gemeentegeworpen die in lange'tyd ruet kan worden-uitge wiste" De Vletter wordt' overgebracht naar de strafgevangenis -in Leeu warden. Multatuli neemt zyn vrouw en kinderen enige 'tyd in zyn huis op. Hy schryft: „Nog al- tyd zit de'kat achter de kachel en spint. Het beest te op zyn plaats. De bakker staat voor z'n oven en bakt. De man is op zyn plaats. De zon schuilt achter mist en neveL En ai verwarmt ze niemendal, ze staat op hare plaats Maar de eeriyke Jacob de Vletter zit in hal tuchthuis." Daar biyft hy twee jaar. In 1871 wordt de rest van de tuchthuis straf omgezet m acht maanden cellulair. De Vletter is dan een oude man geworden: „in neergebogen hou ding. hy hoest zwaar en is zelden zonder koorts." Op 6 juli 1872 over lijdt hy. Op Crooswijk wordt hy begraven. Mr. Hazewinkel: „De Rotterdam se pers-heeft zyn dood en zön be grafenis volkomen genegeerd." - (De gegevens voor de serie arti kelen over het De Vletter-oproer zyn ontleend aan de artikelen die mr. H, C. Hazewmkel schreef m de Rotterdamse jaarboekjes 1946 ;?n 1947. Verder raadpleegden we De arbeidende klasse in Nederland m de negentiende eeuw (1813—1870)" van prof. dr. I. J. Brugmans en „Welvaart en gezondheid" van W. Romyn) Tien jaar tuchthuisstraf en be taling van de proceskosten. Tot deze straf wordt Jacob de Vletter door het gerechtshof veroordeeld Bij de Hoge Raad tekent hy cas satie aan, maar het helpt niet. De strafmaat, zegt mr, Hazewinkel, gaf uitdrukking aan de ontzetting

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 2