Militairen arresteren oppositie Kerstcadeaus schaars Inbreker na wilde jacht gegrepen Zesdaagsekoning van weleer zeventig- tussen trofeeëneen Ferrari en drie tv s TRAM RAMT WINKEL m Record wakker blijven 282 uur Si Reeks van bomaanslagen in Mexico 11 m Zuidslaaf na dubbele moord doodgeschoten Prof. Humphrey RIO DE JANEIRO (AP, Reuter) Meer dan 200 mensen zijn gearresteerd op bevel van de Braziliaanse militaire regering. President Arturo da Costa e Silva tracht door de ar restatie de oppositie tegen zijn regering tot zwijgen te brengen. Voorbereid Klemgereden in tuin officier van Justitie Welvarend Slagersjongens Diploma's MAANDAG 18 DECEMBER 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Van onze verslaggever JACK KROES PRAAG, zondagavond Voor het eerst sinds 1948 staat er weer een reusachtige ver lichte kerstboom op het Praagse oude stadsplein. Tienduizenden Tsjechen keken zondagavond zwijgend toe, hoe de echtgenoten van partijsecretaris Dubcek, president Svoboda, parlementsvoorzitter Smrkovski en eerste minister Cernik de lichten ontstaken van de bijna deitig meter hoge boom. Om dt uiterst korte en sobere plechtigheid bij te wonen waren de Tsjechen uit de provincie met autobussen vol naar de hoofdstad gekomen. Het verkeer in Praag werd er gedu rende een paar uur totaal door ontwricht. Onder druk van de strijdkrachten heeft hij zich vrijdagavond buitengewone bevoegdheden verleend. Het congres is vont on bepaalde tijd met vakantie gestuurd en de perseensuur is weer ingevoerd. jra&9| J*kl~ Marcio Moreira Alves, het Braziliaanse parlementslid, die met zijn 'belediging' van het leger de golf van arrestaties heeft veroorzaakt. (Van een onzer verslaggevers) Na een wilde achtervolging per auto heeft de Bloemen- daalse politie zaterdagavond de inbreker J. J. V. (48) gear resteerd. Zijn kameraad wist te ontkomen en wordt in heel Nederland gezocht. Tijdens de rit is een 27-jarige agent van de Bloemendaalse politie meegevoerd. In Zand- voort wist hij de chauffeur te overreden hem af te zetten. Van onze verslaggever TEUN v. d. BERG 'Als Peter Post in tijd bad gereden, was-ie een beel gewoon coureurtje ge weest. Voor de dige zesdaagse is hij goeie, de beste. Maar vroe ger had een Jan Pijnenburg hem in een paar ronden een gat in de rug gereden.' immsËL legenwoor PIET VAN KEMPEN... 'slagersjongens'.., maagtabletten S-Mi.ivende uitkom «tt Parlement buiten spel in Brazilië KAAPSTAD (Reuter) Het record wakkerblyven is verbeterd en wel door de wak kere mevrouw Bertha van der Merwe, een 52-jarige huis vrouw. In een etalage is zij 282 uren en 55 minuten achtereen wakker gebleven, nadat een Californische disc-jockey het in 1968 maar tot 277 uren en 15 minuten had gebracht. Mevrouw Van der Merwe zat sinds 2 december, zes uur 's morgens, in de etalage en zag vier mededingers bezwijken aan de slaap. Zaterdag wan kelde zij een beetje slaperig de meubelwinkel uit en viel thuis in slaap, zodra zij het kussen rook. WASHINGTON (AP) Vice-presi dent Humphrey wordt hoogleraar in de politieke wetenschap. Hij heeft professoraten aanvaard van twee universiteiten, die van Minnesota en het Macalester College. Het jaarin komen uit beide leerstoelen be draagt 30.000 dollar. wacht donkere en koude Kei st Onder de arrestanten zijn vooraan staande politieke figuren, waaronder Ie vroegere president Kubttschek en vier gouverneurs, alsmede journalis ten zoais Sitte Camara, de uitgever van het Joerna! do Brazil en voor malige ambassadeur by de Verenigde Naties. De krant heeft gisteravond baar uitgaven gestaakt, totdat de oersvrjjheid zal zijn hersteld. De katholieke universiteit van Rio ie Janeiro is door de politie bezet en lertig studenten en een docent zijn iangehouden. Talrijke Braziliaanse marinesche- jen hebben zondag zee gekozen. Men ■ermoedt, dat de politieke gevange nen zich aan boord bevinden. De schepen zouden enige dagen buiten gaats blijven. De aanval van Da Costa op de oppositie in zijn land zou zijn onder nomen onder druk van generaal Sy- seno Sariënto, commandant van het garnizoen in Rio de Janeiro. De ge neraal wilde r ich van het congres ontdoen, omdahet had geweigerd de onschendbaarheid van zijn afgevaar digde Marcio Alves op te heffen. Al- ves zou tijdens een rede het leger hebben beledigd. Marcio Alves heeft zijn toevlucht gezocht in de Urugue- se ambassade. 'v r De militaire regering was op alles voorbereid. Vrijdag hadden soldaten in Rio de Janeiro sleutelstellingen ingenomen, terwijl veiligheidstroe pen een aantal krantegebouwen be zetten. In Rio de Janeiro is het rustig gebleven. In de drukkend hete stad verschenen zaterdag en zondag geen ochtendbladen. De avondbladen werden dit weekeinde alle uitver kocht. Zij brachten de politieke han delingen van de regering op de voor pagina, maar er werd geen redactio neel commentaar geleverd. De directeur van de opposlttekrant Correio de Manha werd vrijdag op zijn kantoor gearresteerd, nadat de politie door pistoolschoten de deur had geforceerd. Uit de hoofdstad Brasilia wordt gemeld, dat de regering spoedig na men van mensen bekend zal maken, aan wie de politieke rechten zijn ontnomen. Op deze lijst zouden meer dan honderd namen voorkomen. Ten slotte werd de auto van belde bewapende mannen in Overveen klemgereden. Tegen een tuinmuur van een villa aan de Tetterodeweg kwam de wagen tot stilstand. De bewoner van dit huis: mr. L. H. Peitsma, officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem. De wagen van beid inbrekers die met een vaart van 100 tot 120 km per uur reden reed van Bloemen- daal naar Zandvoort en terug. De politiekorpsen van drie gemeenten waren bij de achtervolging Ingezet en voor het eerst werd het interge meentelijke mobüofoonsysseem in de praktijk op de proef gesteld. Het voldeed uitstekend en het net kon snel worden dichtgetrokken. Alleen door een stoutmoedige doorbraak in Zandvoort waar de politie met behulp van een busje een barricade had opgeworpen wisten beide mannen weer in de richting van Bloemendaa! te ontsnappen. In Overveen raakte hun wagen in de klem en botste tegen de tuinmuur van mr. Feitsma's huis. Een, kleine politiemacht vond in de tuin een geladen pistool, wat verder op een eveneens geladen pistool en een gouden armband en ten slotte J. V., gehurkt onder struiken van een tuin in hetzelfde blok. In de auto trof men een derde ge laden schietwapen aan, benevens een arsenaal inbrekerswerktuigen en gouden sieraden die afkomstig waren van een eerder op de avond in Aer- denhout gepleegde inbraak. iet v. Kempen: n mij i tijd was 't Piet van Kempen, de sesdaagsc- Jconing van weleer, die onder de koosnaam 'Zwarte Piet' 33 van de 150 door hem gereden zesdaagsen won, haalt over de sportieve bete kenis van het huidige overdekte wielerspektakel zijn nog steeds brede schouders op. 'Ik ging met 82 kilo de zesdaag se Sn en kwam er uit op 76. Vaan- daag gaan ze op 76 de eerste dag In en eindigen op een gewicht van 82 kilo. Vroeger reed je met je maat 24 uur per dag, nu gaan ze om twee uur 's nachts met zijn allen tege lijk slapen. De jongens maffen te genwoordig meer dan thuis." Piet van Kempen heeft donder dag zijn zeventigste verjaardag te Brussel in een museum van zilve ren herinneringen gevierd. We gaan door de kamers van zijn flat en Piet van Kempen, een tekstvas- te gids, wijst ons op de zilveren schotel van Frankfort, het zilveren servies van pak weg Chicago en de zilveren bokaal van weer een andere oude zesdaagse-stad: zorg vuldig gepoetste herinneringen uit de tijd van voor en onmiddellijk na de oorlog, waarin hij op de zes- daagse-fiets schier onverslaanbaar was. De wielersport heeft hem geen windeieren gelegd. De thans zeven tigjarige Nederlandse Brusselaar heeft het mooi voor elkaar en dat laat hij ons minzaam even zien Gróótbeeldtelevisie in de huiska mer, een handzaam Frans televi sietoestelletje in zijn werkkamer en uiteraard in de slaapka mer, waar boven het bed een groot Madonna-achtig portret van zijn twee maanden geleden overleden vrouw hangt, óók een waarlijk im posant scherm, dat van onder de dekens te bedienen valt. En na tuurlijk in elke kamer een radio. Want. zegt de eigenaar, dat is lek ker makkelijk. Geen twijfel mogelijk de gepen sioneerde koning der zesdaagse is een welgesteld man. Tegenwoordig •!öK8? t&ÏMSÈï&M 5' '1X»U De meeste Tsjechen hebben voor het doen van hun kerstinkopen niet gewacht op de lichten in de kerst boom op het oude stadsplein. Al we kenlang vormen zich lange rijen voor de winkels, die de fel begeerde, maar o zo zeldzame produkten uit de westelijke landen verkopen. Het wordt steeds moeilijker in de gewone winkels een acceptabel kerstcadeau te kopen. De Tuzex-winkels. waar alleen met harde valuta gekocht kan -or den. hebben echter nog keus ge noeg. Reden voor de meeste Tsjechen om ondanks de kou hier. langs de be langrijkste straten te posten en te proberen buitenlanders hun harde valuta te laten wisselen tegen MEXICQ-STAD (Reuter) Zater dag en zondag zijn bomaanslagen gepleegd op de bureaus van politieke partijen in Mexico. De bom van za terdag op de PRI, die aan de rege ring is, richtte vrijwel alleen mate riële schade aan, die van zondag op de CTM, een partij die de regering steunt, verwondde vier mensen. De incidenten volgden op nieuwe demonstraties van studenten, waarin men vrijlating eist van de gevange nen. Het leger heeft gedreigd hard terug te zullen slaan, maar voorlo pig zijn de troepen na een aantal hevige botsingen, teruggetrokken. Tegen de zeshonderd arrestaties zijn verricht. Tsjechische kronen, tegen koersen die nog zwarter zijn dan zwart. Waarom, zo vragen de Tsjechen zich af, is er zo'n enorm tekort aan produkten. juist in de kersttijd? Het Tsjechische ministerie voor Binnenlandse Handel verklaarde te genover het Praagse Volksdagblad, dat de groothandel in de kerstperio de 20 percent meer levert aan de winkels dan anders. j De vraag naar vooral beddelakens. bontmantels, naaimachines, TV-toe- stelien en andere industrieproduktec blilkt echter niet te bevredigen. De kersttafel echter, zo haast het ministerie te verzekeren, zal niet In 1 gevaar komen. Varkensvlees, wild, t zuidvruchten en groenten zijn er. j dank zij een sterk verhoogde aan- voer, volop. Een andere oorzaak voor de hausse j bij de winkels hier is zonder twijfel j dr- eikaar snel opvolgende prijsstij- gingen sinds de Russische bezetting. I Alle "verzekeringen van de regering ten spijt, dat in ieder geval suiker, boter en vlees niet duurder zullen worden, hamsteren de Tsjechen I vooral levensmiddelen. De drukke binnenlandse handei in de kersttijd wordt vooral sterk be- j moeilijkt door het - tengevolge van de Russische bezetting in de knoop liggende goederenverkeer per trein. Een groot aantal goederenwagons werd door de Russen gevorderd voor de proviandering van de kampemen ten van het Rode Leger, die zich voor het overgrote deel ten noorden van Praag bevinden. Praag wacht een donkere en koude kerst, al was het alleen maar ook al tengevolge van het transportpro bleem door de schaarste aan ko len, Grote industrieën zijn nu voor hun energie aangewezen op gas en elektriciteit. De Tsjechische regering heeft dan ook aan de burgers ge vraagd, zuinig met gas en licht om te springen. (Van een onzer verslaggevers) Een slechte klant voor een mode magazijn vormde een tramstel van lijn 10, dat in Amsterdam zaterdag avond na een botsing met een auto pardoes tegen de winkelpui reed. Twee personen werden bij dit -nge- luk gewond, drie anderen moesten zich ln het ziekenhuis laten behan delen voor zij naar huis konden gaan. Het ongeluk ontstond doordat de autobestuurder in de Van Limburg Stirumstraat verzuimde de tram voorrang te verlenen. Deze autobe stuurder, de 32-jarige H. W, N. en de bij hem in de auto zittende 42-jarige T. van Buuren, moésten in het Wil- Gasthuis worden opgeno- helmina men. De bestuurder van de tram, de heer A. Roomeijer (27) en de tram conducteur, de heer H. Nigtevecht >53' moesten in het ziekenhuis wor den behandeld, evenals de 48-jarige heer 3. Bron, de derde inzittende van de auto. Zij konden na de behande ling naar huis. na in 1951 zijn ongemeen goed florerend café-restaurant-hotel van de hand te hebben gedaan doet Piet van Kempen in hulzen. Hij be woont een van de 64 flatwoningen, die in één blok onder zijn ielding en met zijn geld werden neergezet. En passant bouwde hij ln Brussel voor de vrouw van Congo's presi dent een niet gering vakantiever blijf. En hij gunt zich nóg geen rust, hij gaat dóór. 'Ik ben al weer een nieuw blok huizen met garages aan het bouwen", zegt hij tevreden. 'El ke keer. als er een klaar is, begin ik aan een nieuw blok. Dat is om de anderhalf jaar. Een liefhebberij van mij, dan heb ik wat te doen. Als ik uitschei, verveel ik me. Dat kan ik niet doen', aldus verklaart Van Kempen, die behalve bezitter van huizen, óók eigenaar is van een der beste renstallen van België (20 spring- en renpaarden). In Brussel hebben we het over de huidige stand der zesdaagse. 'Ze maggen", zegt hij met een krachtig Vlaams accent, 'ze maggen het geen zesdaagse meer noemen. Het is een circus, een kermis geworden, waar de meeste kerels naar toe gaan om een borrel te kunnen drinken. Tegenwoordig heb je twee, hoog uit drie koppels die kunnen win nen, want de vijf, zes betere jon gens rijden nog samen ook. In mijn tijd konden 15 van de 18 koppels de zesdaagse winnen. Het stond niet van te voren jast welke combine zou winnen. Ik heb dan ook eens een wedstrijd in het laatste kwar tier verloren, omdat ik even niet oplette. Neem de laatste zesdaagse van Zürich. Daar eindigde een groep renners op 90 ronden Dat zijn toch geen wielrenners meer, dat zijn slagersjongens, die voor hun baas een pond spek wegbren gen. De zesdaagse is een menu gewor den: 's middags van twee tot vijf langzaam aan en na vijf uur een beetje sprinten. Ik wil geen kwaad spreken, maar de professionals maken de wielersport kapot. Het is jammer dat ik het zeggen moet, maar de zwer.de! ligt er te dik bo venop. Op de zesdaagse in Duits land is ook al bijna geen volk ge weest. En op de weg heb je de Tour de France als reclame-bazaar. Jan Janssen vind ik een flinke renner voor de tegenwoordige tijd, een flinke jongen met klasse. Maar in mijn tijd had je op de weg meer dan honderd „.ngeveer evengoede renners, die op kracht reden en wilden winnen. Janssen Is een uitge kiende jongen, Aimar heeft geen klas maar won de Tour, maar Van Springel niet. De Belg kon het niet betalen. Dat denk ik hè.' Piet van Kempen, een zwierig hoedje accentueert zijn trots, zijn nog jeugdige trekken, gaat ons nog even voor naar dè garage, waar zijn eerste ingelijste 'diploma's' uit de grijze wielertijd hangen. Niet voor niets wijst hij óók op zijn Ferrari, want het gestroom lijnde geval kostte even 800.000 Bel gische jranken. In de hoek van dé garage ligt een berg verroeste stu ren, vergane bandjes en frames. Dat teas het materiaal van Zwarte Piet. De Ferrari is van Piet van Kem pen. De Brusselaar neemt, zoals hij nog vaak zal doen. even pauze bij de restanten in de hoek, een paar seconden stilte voor verjaarde glorie. 'Ja in mijn tijd ging het anders.' zegt hij tenslotte niet voor de eerste keer. ADVERTENTIE I®chta Amerikaanse, in het roda busj» met gele opdruk. Importeur Rietoergen ajr. Rotterdam Tel. 010-2311» RAIDWANGEN (Reuter) - Een. politieman heeft een 22-jarlge Zuid- slaaf, Dujan Djurlk, neergeschoten, die in het huls waar hij woonde twee mensen gedood had en vijf gewond met een mes. Toen de politie arriveerde stond hij net op het punt een vrouw de keel af te snijden. Op dat moment schoot de politie hem dood.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1