A. Bijl gaat op L. Zimmermanplein uit de nood helpen Kraak mislukte op het nippertje - officier wil onderzoek verdachte mmwmMSm i..%d M voor WALDO N.V. A Diesviering TH-Delft OMflIII Bak sleepboot slaat om: 1 man vermist Rotterdamse ff bioscopen Toneel en muziek 1 WlSSELKOEKiSEN mmmmmsm Slingerend Automobielbedrijf Citroen-agent Dames Basket Boys spelen in Delft Ongehinderd Aquarel Handel WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 HET VRIJE VOLK Een nood winkel openen lijkt op het eerste gezicht niets bij zonders, maar wie zich realiseert hoelang de huisvrouwen in Groenoord hebben moeten wachten voordat ze eindelijk ih de buurt boodschappen kunnen doen beseft dat winkelier A. Bijl in een grote behoefte voorziet. (Van een onzer verslaggevers) Keurig in een pak gestoken gaf de 31-jarige machinist O. O. het gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, als een berouw volle zondaar toe. Hij had^in. de nacht van 5 óp 6 september in de brandkast van de NV. H. Kloèk de lonen van 300 personeels leden verwacht. Wat hij vond was een geldkistje met 1000. pffiHi I (Van een onzer verslaggevers) Was het de teer of de drank, waardoor de 34-jarige kraan machinist G. v. d. B. uit Bodegraven zijn auto niet te best be stuurde, zodat het uiteindelijk op een aanrijding met een tegen ligger uitdraaide? Voor de Haagse politierechter gaf hij toe enkele glazen bier te hebben gedronken, doch volgens de verklaring van de dokter zou de kraanmachinist allergisch zijn voor teer en daardoor ei genlijk niet volledig bij zijn positieven zijn geweest. (ADVERTENTIE) k Bobelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 KtfkbiJ de ZAAIERS Dan hoeft n niet lang te zoeken Naar aanleiding van de foto tentoonstelling over Israël in 't Gemeentemuseum in Maas sluis heeft de heer T. Masten broek, lid van het dagelijks be stuur van de raad van beheer van het museum een artikel geschreven over de geschiede nis van de joden in Maassluis, dat wij hieronder afdrukken. Dit bord is nu het bezit van het Gemeente Museum in Maassluis PAGINA 19 januari voor (Van een onzer verslaggevers) ,.Het is enorm. De bewoners in de buurt zeggen, dat ze de vlag zullen uitsteken, zodra de winkel wordf geopend. Arïe Bijl, 40-jarige energieke eigenaar van een bloeiend le- vensmiddelenbedrijf aan het Noordeinde 1 in Kelhel, gaat de bewoners van Groenoord, die dagelijks flinke afstanden moe- op tra 'uaop oi uaddnrpspooq imq ruo uosioij jo uodoj uoi nood helpen. Op dinsdag 23 januari opent hij in een behoefte voorziet, aan het Louis Zimmermanplein een zijn klanten, die op de WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE: Spartacus, 8 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Toneelvoorstelling Geron „Korczak en de kinderen", 20.00 uur. DE RANK: Kerstfeest Bejaardenso ciëteit Kethel, 20.00 uur. VOLKSGEBOUW: NIVON reünie, 19.30 uur. CHR. SOCIALE BELANGEN: Chr. Metaal Bsdrijfsbond Gusto, 20.00 u. Werk Jeugd Sociëteit,' 20.00 uur. OP3TANDINGSKERK Adventwy- ding Wijk 2, 20.00 uur. WEEKPROGLAMMA I ARENA, tel. 230730. De bende, van s Quint f14 jr.) 2. 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tet. 138210. Verboden S Venus (18 Jr.) 2," 7 en 9.15 uur. g CINEAC (Bijenkorf), «el. 121139. De 3 laatste paradijzen (a.l.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 uur. Alexander liever lui dan moe (a.J.) elks avond 5.30, 7.30 en 9.30 uur. =s CINEAC (Beursgeb.), tel. 138082, De dood in de rode jaguar (18 Jr.) s 9.30. 11.30, 130. 3.30. 5.30, 7.30 en g 930 uur. =g CINERAMA, tel. 115300, Can-Can g (14 Jr.) 1.45 en 7.45 uur, COLOSSEUM, tel 190352, De kanon- nen van Navarone (14 jr.) 2 en 8 uur. j= CORSO. tel. 121110. Playtime (al.) 2 en 8 uur. g GRAND, tel. 233363. Barbareila (IS g jr.) 2, 7 en 9.30 uur. HARMONIE, tel. 271204: De hete zon s (18 jr) 2 7 en 9.15 uur. KRITERION. tei. 128615. Prudence and the plll (14 jr.) 2.30. 7 en 9.30 uur. LUAUÈRE, tei. 117755. Het volkomen huwelijk (18 jr.) 2. 7 en 9.30 UUf. 3 METRO. tel. 174500, Operatie Lady Chaplin (18 Jr.) 2, 7 en 9.30 uur. S PASSAGE (Schiedam), tel. 269563. Spartacus (14 jr.) 2 en 8 uur. g Woensdag 2 uur: Nieuwe avontu- ren van Dik Trom (a.l.). PRINSES, te). 230754, 7 en 9.30 uur s De beu! van Venetië (18 jr.)." g Woensdag 2 uur: Het spoor van de vermiste aap (a.l.), REX, tel. 236071: 24 uur uit ieven s van Ti moordenaar (14'1) 2 7 en een moordenaar (14 Jr.) 2, 7 en j= 9.15 uur. Woensdag 2 uur: Eiland g dor blauwe dolfijnen (aj.j. STüDIO'62, tel. 233363. The graduate g (18 Jr.) 2.15, 6.45 en 9.15 uur. g THALIA,tel. 111555, Vrije liefde g (18 Jr.) 2, 7 en 9.30 uur. Bergman retrospertieve (18 Jr). g 17 en 18 december: Als in een donkere spiegel (18 Jr.) 2, 7 en 9.15 uur. VICTORIA, telef. 248833: De oüe- magnaat (14 jr.) 7 en 9.30 uur. g Woensdag 2 uur: Laurel en Hardy in wonderland (a.l.) g WOENSDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, De Prijs, door het Nieuw Rotter dams Toneel, 8,15 uur. LUXOR THEATER. Kruiskade 10, Die Czardasfürstin. door de Hoofd stad Operette, 8 uur. DE DOELEN, Grote Zaal Abonne mentsconcert door het Rotter dams Philharmonisch Orkest 8.15 uur. MANDERS* CABARET, Maurltestraat 65, Bij Dor us op frlsite. 8 uur. Bij Dor us op schoot, 2 uur, DE DOELEN, Schouwburgplein 59. Café-Chajitant 't Winkeltje. 8 uur. DONDERDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, Ziehier, een vrij man, door de Haagse Comedie, 8,15 uur. DE DOELEN, Grote Zaal, Abonne mentsconcert, door het Residentie orkest, 8.15 uur. MANDERS* CABARET, Mauritsstraat 65, Bij Dorus op visite, 8 uur. DE DOELEN, Schouwburgplein 56, Café-Chantant 't Winkeltje, 8 uur. Amerik. dollar 3.60 3.601 Engels pond 858S—8.59i Canadese dollar 3.35iV-3.35H Franse frank 72.151—72,801 Belgische frank 7.165— 7.171 Duitse mark 90.041—90.091 Zweedse kronen 69!s81—69.631 Zwitserse frank 83.821—83.873 Italiaanse lire 57J681—57.731 Deense kroon 43.031-2-48!081 tweehonderd vierkante meter grote nood winkel, waarin hij zuivelproduk- ten, voorverpakt vers vlees, aardap pelen, groenten, fruit en broodpro- dukten gaat verkopen. Na een jaar krijgt Bijl een grote supermarkt met een oppervlakte van 540 vier kante meter aan de Borodinlaan. De in Kethel geboren en getogen Bijl is er erg mee in zijn schik. „Wat dacht je, anders deed ik het toch nietAan het Louis Zim mermanplein zijn inmiddels de paal tjes uitgezet, die de plaats van de winkel markeren. Voor de eigenaar is het openingstijdstip toch nog iet wat laat. Ruim anderhalf jaar gele den, toen de bewoners van Groen oord al steen en been klaagden, vroeg Bijl bij de gemeente al een vergunning aan. maardie kon des tijds niet worden verstrekt. Eerst moest men definitief vast stellen of de ondernemende winke lier- ook een plaats zou krijgen in het winkelcentrum aan de Borodin laan. Vorige week woensdag was het zover, 's Morgens om half tien kwam de vergunning voor de definitieve vestiging, 's middags om vijf uur was de zaak met de noodwinkel rond en binnen, afzienbare tijd gaat men het gebouw optrekken. Voor oud-militair Bijl („ik houd erg van organiseren") breken nu drukke dagen aan. Het inrichten van de winkel vergt vee! tijd. In zijn zaak aan het Noordeinde, waar hij vele klanten uit Groenoord be dient, die deze winkel met het ka rakter van een semi-supermarkt erg op prijs stellen, omdat hier nog het contact tussen winkelier en klant ondanks de zelfbediening, mogelijk is, heeft Bijl toch nog tijd voor een gesprek. Daarbij blijkt hoezeer rijn winkel O., reeds zeven maal eerder ver oordeeld voor vrjj spectaculaire in braken, zou aan twee anderen eens' voordoen hoe het moest. Gebruik makend van zuurstofcilinders en snijgereedschap, dat door die ande ren van een open terrein was ge stolen, leverde hij inderdaad goed vakwerk. De zaak ging fout toen ze de branders langs de Stoopweg wilden begraven. Er verscheen plotseling een surveillancewagen van de poli tie. Voor de manier waarop de poli tiemannen zich van dat moment af in de zaak hebben vastgebeten maakte de officier van Justitie, mr. P. A. H. Bos, hun vanmorgen een compliment. Heeft het zin. vroeg hij zich af, nu weer een zware gevangenistraf te eisen tegen deze verdachte? Hij dacht dat het beter was de machi nist, in een vroeger rapport al eens neurotisch genoemd, grondig te la ten observeren. De rechtbank volgde die ziens wijze, na zich in raadkamer te heb ben teruggetrokken en wees de zaak terug. Wat precies het aandeel van de 29-jarige havenarbeider H. G. in deze affaire is geweest, werd niet ge heel duidelijk. De officier vermoedde sterk dat hü betrokken was geweest bij de diefstal van het snijgereedschap en bij de inbraak bij de N.V. Kloek, maar kon het niet bewijzen. G. ont kende het ten stelligste, gaf alleen toe te hebben meegeholpen bij het begraven van de snijbranders. De officier vroeg tegen hem een jaar met aftrek. Opnieuw trok de rechtbank, gepresideerd door mr. G. J. E. Poerink, zich in raadkamer terug. Op verzoek van de raadsman deed zij onmiddellijk uitspraak: een gevangenistraf van veertien weken met aftrek, wat neerkwam op een onmiddellijke in vrijheidstelling. Een van fiets uit Groenoord kwam. is al met minder enthousiast. Voor Bijl, die al weer vijftien jaar aan het Noordeinde is gevestigd, is de onderneming in Groenoord weer het begin van een vijfjarenplan. Eerst had hij achttien vierkante meter ter beschikking, ver volgens 22 m2, thans heeft hij een winkel van 40 m2 en straks groeit hij van 200 m2 naar 350 m2. Al met al ee succes, waarop Bijl terecht trots 's. Daarom wappert op 23 ja nuari aan 't Louis Zimmermanplein de vlag. 355K3SSS3WÏ """sift Een oude traditie In de Magnalia Deikerk aan de Al- berdastraat te Schiedam is dinsdag middag een oude traditie hersteld. Voor het eerst na drie jaar konden de leerlingen -van technische scholen, het middelbaar onderwijs in Schie dam, weer een schoolconcert "bijwo- Verdachte reed op 6 april over de Noordzijde in Bodegraven. Hij had 's morgens: een kennis uit Lelden gehaald, die een dagje in Nieuwkoop giug vissen, 's Middags zou hij de visser weer naar huis brengen. Tus sentijds had hij wel enkele glazen bier gedronken, hij had ook met teer gewerkt. En dit zou van invloed zijn geweest op de gedragingen van verdachte.. Niet alleen dat zijn ge laat pijnlijk werd, doch hij voelde zich ook niet erg fit meer. „Misschien komt het wel door de combinatie van drank en teer," op perde de rechter. De verdachte kon het niet ontkennen. Hij was daarvan echter niet op de hoogte. Ëen getuige had verdachte over de Noordzijde zien rijden en geconsta teerd, dat hij slingerde. De getuige die voor verdachte reed, had hem door de achteruitkijkspiegel in de gaten gehouden en zag dat verdachte een zwaai maakte in de richting van een bestelauto, die uit de tegen overgestelde richting kwam. .Daar heb ik niets van gemerkt," aldus verdachte, hetgeen dé rechter wel een vreemde zaak vond gezien het feit dat over 'de voile lengte van de bestelauto een kras was getrok ken. Na het horen van enkele getuigen, verklaarde de officier nietbewezen, dat verdachte onder invloed van drank verkeerde, wel achtte hij be wezen, dat verdachte onvoorzichtig had gereden en eiste daarvoor 150 boete en ontzegging van de rijbe voegdheid voor vier maanden, be nevens nog f200 boete voor het door rijden na de aanrijding. De verdediger was het daar niet mee eens.. De politierechter besloot de zaak voor nader onderzoek te verwijzen naar de rechter-commissaris. nen dat werd verzorgd door het Ge westelijk Oorkest Zuid-Holladn. Dank zij de activiteiten van de ge meentelijke commissie Cultureel Con tact zal men deze concerten waaraan vroeger in het» Passage Theater het Rotterdams Philharmonisch Orkest meewerkte, weer gaan organiseren. Vóór 1969 staat een serie van drie voorstellingen op het programma, die alle worden gepresenteerd in de Mag- twiia Deikerk die plaats biedt aan 600 personen. De drukbezochte eerste uitvoering bevatte werken van G. Torelü <1658- 1709), W. A. Mozart (1756-1791) en G. S. Prokofjef (1891-1953). Achtereen volgens luisterden de leerlingen en leraren, naar de werken Concerto Grosso 'voor strijkers, een serenade voor blazers en een Symphonie Clas- sique. Dirigent was Bart van Beinum, de zoon van wijlen Eduard van Bei num. Hij gaf zoals gebruikelijk is bij deze schoolconcerten een inleiding en lichtte elk werk op een leuke manier toe. (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van de 127ste diesviering van de Technische Ho geschool te Delft wordt op zaterdag 11 januari in de aula van de TH een buitengewone senaatsvergade ring gehouden, waarin de conrector prof. ir. H. R. van Nauta Lemke een rede zal houden. Tijdens deze bijeenkomst zal bo vendien aan ir. A. Drijver, voorzit ter van de Raad van Bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., het ere-doctoraat in de technische we tenschappen worden verleend we gens zijn verdiensten als ingenieur ontwerper en als leider van de tech nische afdeling van Hoogovens. De buitengewone sënaatsvergade- ring begint 's middags om half drie. Na afloop zullen de rector,,magnifi cus van de Delftse TH, prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen, en de kers verse ere-doctor een receptie hou den. STELLENDAM (ANP) Dinsdag avond is in de buurt van Stellendam op Goeree een bak, die werd getrok ken door de sleepboot 'Jadl 3', om geslagen. Twee opvarenden raakten te water, van wie er vrij snel één werd opgepikt. De tweede man wordt nog vermist. (Van onze sportredactie) De Vlaardingse dames van Bas ket Boys spelen zaterdag mee in een toernooi van het Delftse Achilles. Het is ingedeeld bij UW. De mogelijk heid. is aanwezig,dat de eerder uit gestelde wedstrijd nu in 'het:toernooi zal worden gespeeld. In de turnzaal van het Gem. Ly ceum spelen de meisjes zaterdag avond om 7 uur tegen BOB en om acht uur ontmoet Basket Boys 2 het hoger geklasseerde BOB. in Maassluis Bij de bevrijding op 5 mei 1945 was het voorheen toch al kleine joodse element geheel uit de Maas- sluise samenleving verdwenen. De twee joodse gezinnen, die bij het uitbreken van - de oorlog nog in Maassluis woonden, namelijk de heer Colthof, fotograaf, met zijn vrouw, en de heer Van Gelderen, slager, met vrouw en dochter, wa ren het slachtoffer geworden van de Duitse deportaties. Dat was wel een heel andere si tuatie dan in 1768. Toen was name lijk het aantal joodse Inwoners van Maassluis al zo groot, dat Levi Salomons en Jacob Izaacks, jood se kooplieden, namens de gehele joodse gemeente in Maassluis, zich wendden tot Vrouwe Anna Arnoldina van Boetzelaar, Ambachtsvrouwe van Maassluis, met het verzoek „in seekere huysinge geleegen aan de Noordwestzijde van de. Nieuwe Goudsteen" synagoge te mogen gaan houden. Dat mocht, oordeelde de Am bachtsvrouw, en ze gaf op 29 sep tember 1768 de vereiste toestem ming, maar ze stelde daarbij gelijk tijdig een aantal voorwaarden om trent de interne organisatie van de joodse gemeente te Maassluis. Het beheer van de synagoge zou opgedragen worden aan twee ouder- werd in. 1948 door de gemeente Maas sluis aangekocht en in maart 1958 werd ze afgebroken, enkele maan den voordat ze precies 'een eeuw zou hebben bestaan. De laatste joodse ingezetenen van Maassluis waren intussen ook ver dwenen; op 18 oktober 1942' moesten ze zich by de politie melden, en na de nacht op het politiebureau ;te heb ben doorgebracht, werden; ze op 19 oktober op transpor!/ gesteld om niet meer terug te keren. lingen, namelijk Levi Salomons en Jacob Izaacks, de twee onderteke naars van het verzoek. De oudste van hen zou optreden als penning meester; ze zouden drie jaar in functie zijn. ingaande „de derde dag van het Loofhuttenfeest," dat was 28 september 1768. Na die drie jaar zou er eerst voor Salomons een dubbeltal gemaakt worden, waaruit de Ambachtsvrouw zijn opvolger zou kiezen. Voorts zou er een „regle ment omtrent de generale bestiering van de joodse gemeente" gemaakt worden, dat ook. alweer de goedkeu ring van de Ambachtsvrouw moest verkrijgen. Circa een jaar later gaven ook Schout, Burgemeesteren en Schepe nen van Maassluis toestemming om „ongehinderd synagoge te mogen houden" en het daarjuist reeds ge noemde regiement, bestaande uit 26 artikelen werd op 6 december 1769 vastgesteld ten overstaan van No taris Samuel Prijn Jzn. te Maas sluis In tegenwoordigheid van de na volgende „leeden van de Hoogduyt- sche Joodse Gemeente alhier te Maessluys." namelijk Levi Salo mons, Jacob Izaacks, Levi Samson, Salomon Mozes. Anthony Samson, Joseph Alexanders, Sander Josephs, Benjamin Hartogh, Samuel Cohen en Philip Abrahams. In de eerstko mende vijf jaar zouden veranderin gen in het reglement alleen tot stand kunnen komen „met consent van de gehele joodse gemeente, op verbeur te van 25 gulden ten behoeve van de joodse armen." De in 1768 in gebruik genomen synagoge begon in het midden van de vorige eeuw zo bouwvallig te worden, dat naar een andere be huizing moest worden omgezien. De heer A. Poortman Kzn. bouwde op het toenmalige Looierspad, thans de Groen van Prinstererkade, een nieu we synagoge, die op 14 juni 1858 in gebruik werd genomen. Het in de joodse Jaartelling daarmee overeen komende jaartal 5618 stond boven de ingang. Er bestaat een aquarel van het interieur van de synagoge, van de hand van de bekende Utrechtse kerkinterieurschilder J. P. C. Grol man. de enige hiervan bekende af beelding, waarvan op de tentoon stelling een reproduktie te zien is; tevens is daar een exterieurfoto van de synagoge aanwezig. Het aantal joodse inwoners van Maassluis liep in de loop van de ja ren allengs terug en in de synago ge worden tot kort voor 1940 nog slechts op hoge feestdagen gods dienstoefeningen gehouden. Op 19 september 1924, bij het be zoek aan Maassluis van koningin Wilhelmlna deed ook de toen reeds klein geworden joodse gemeente in Maassluis mee: de deuren van de synagoge stonden open en de lam pen brandden. Het oudste lid, te vens voorzitter van het bestuur van de joodse gemeente, de heer M. van Gelderen, sprak Hare Majesteit toe. Hy beëindigde zijn toespraak met de hogepriesterlijke zegenbede ,De Hee- re zegene u en Hy behoede u", en de Koningin bedankte de heer Van Gel deren met een handdruk en enkele vriendelijke woorden. Dat was wel één van de laatste keren dat de synagoge in de openba re belangstelling trad. Het aantal in woners van joodsexi huize nam gseta- dig af; de synagoge werd ten slotte in het geheel niet meer gebruikt en raakte in verval. Wat er nog aan waarde aanwezig was, verdween tij dens de Duitse bezetting. De ramen werden dichtgespijkerd. De synagoge De meeste leden van de joodse ge meente te Maassluis behoorden tot wat men zou kunnen noemen de han deldrijvende middenstand: goud- en zilversmeden, slagers, handelaars in manaf act uren. enz. Ze waren zeer Oranjegezind; by de viering van de 50-jarige onafhankeiykheïd in 1863 waren vele huizen, ook van de jood se inwoners, versierd. Een van deze hulzen had als ver siering een in Hebreeuwse letters geschilderde tekst uit Jeremia 18, en aan het huis van mej. de weduwe Koppels was een houten bord aange bracht, beschilderd in Hebreeuwse en Latynse letters met de tekst uit Psalm 61 vers 7: „Gy zult dagen lot des Konings dagen toedoen en zun jaren zullen zijn van geslacht tot ge slacht" met daaronder de woorden „Leve het Huis van Oranje". Dit houten bord is bewaard gebleven, en het is by het bezoek van de Konin gin in 1924 weer gebruikt, toen aan gevuld met de woorden „Leve 'de Ko ningin." Deze tastbare herinnering aan de joodse gemeenschap in Maassluis is in het bezit van het Gemeentemu seum; het is op de tentoonstelling te zien. T. MASTENBROEK

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1