Cambuur eist duizend gulden -Over mijn lijk,zegt Thomas Britten zweren Fighting: Mack iet zwarte baret ai m Goetlials blijft nog Polocompetitie gestart A7V1 U-coach Jan van Heek: SCR speelt eerste viool EK schaatsen: vier rijders aangewezen Paul Thomas: Vertrouwen' Rotterdam 3 en HVO aan leiding in RSB-competitie Een eer Voorwaarde Waarheen RNVB-cursus i I Prog Conditie ramma Gelijke hoogte DINSDAG 14 JANUARI 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 1 Van onze medewerker GER STOLK Geduld is een schone zaak, luidt een bekend Nederlands spreekwoord. Voor Coen Poulus gaat het evenwel allemaal een beetje té lang duren. Voetballer in hart en nieren, staat hij van af het eind van het seizoen 1967/1968 met bloedend hart bui tenspel. Meer en meer lijkt de halsstarrige houding van Cam- buurs manager, Westra, zich als zijn grijnzende kwelduivel te ontpoppen. COEN POULUS: „Het zal mijn benieuwen wanneer ik weer kan voetballen ADVERTENTIE JAN VAN HEEK: Eén van de opvolgers van KNAU-coach Wil Westphal. De Antilliaanse bokser Fighting Mack liet zich gisteren in Rome met zwarte baret op fotograferen. Hij verdedigt daar zaterdag zijn Europese titel in het weltergewicht tegen de Italiaanse uitdager Silvano Bertini. (Van onze waterpolomedewerker Dit weekeinde begon de hoofd en eerste klasse waterpolocom- petitie van de KNZB. Rotter dam heeft geen hoofdklassers, maar in de eerste klasse zullen teams de stad vertegenwoordi gen. (Tan een onzer verslaggevers) Jan van Heek (29) zal 'dit seizoen ophieuw optreden als trainer/coach van de Kon, Ned. Atletiek Unie (KNAÜ). De Leidse docent aan de Aca demie voor Lichamelijke Op voeding in Den Haag is na de geruchtmakende affaire-West phal, wiens contract door de KNAU niet werd verlengd, weer aangezocht om dit jaar de nationale hoogspringselec tie onder zijn hoede te nemen en tevens de heren-sprinttop te trainen. Met Van Heek zijn Ton Eijkenboom (Bergschen- hoek), C. Koppelaar (Zaan dam) en Ben Kusmic (Sit- tard) aangesteld als bonds coach. Na de zaak Westphal en met het rapport-van-de-wijze- mannen op zak heeft het bestuur van de Atletiek-unie duidelijk gestreefd naar een betere en democratischer ver standhouding met de (vier) nieuwe bondcoaches. Dit om conflicten, zoals met Westphal, in de toekomst te voorkomen. T ouwtrekken om Poulus Want wat zijn de feiten? ving stond. Maar een oefenwedstrijd Toen Poulus, anderhalf jaar gele- van Cambuurs sterkste formatie op den door Xerxes als amateur voor Varkenoord tegen Overmaas zou dan drieduizend gulden naar het Noorden wel a raison van vij feutwintighon - vesrkocht werd vroeg na één seizoen derd gulden komen. Cambuur de amateurstatus weer aan. De Friese stichting was bereid tot medewerking, tenzij er 'n vergoeding kwam voor het geïnvesteerde kapi taal. En dat is niet gerechtvaardigd vinden èn Overmaas, de club waar voor Poulus hoopt te gaan spelen, èn de betrokken speler zelf. Achter een kop koffie wil Coen Paul Thomas „betalen? over mijn lijk" telefoneerde drie kwar tier met Leeuwarden, typte een brief van twee kantjes en stelde daarin dat Overmaas het een eer zou vinden om tegen de Friezen uit te komen, maar dan zoals gebruikelijk is voor Poulus zijn gal best spuwen. „De fei- duels met formaties van Feijenoord, ten...?" schampert hij. Met duim en Sparta of SW, voor des kiezers baard, wijsvinger wordt het, bekende gebaar De heer Westra hield echter voet bij gemaakt. „De centen zal je bedoelen." stuk. En iets rustiger: „Vooropgesteld, ik heb een fijn seizoen gehad in Leeu warden. Een beetje pech aanvankelijk dat wel. Een acute blindedarmontste king en een liesblessure hielden me even uit het eerste elftal. Maar toen Ik eenmaal in de achterste vier stond ben ik er niet meer uit geweest. Ze waren zelf trouwens ook dik tevre den. Toen kwam de ellende. Ik kon bij mijn ex-baas in Schiedam filiaal- Coen Paulus zegt ervan: „Er is ook nog een gesprek geweest met Hans Kraay, Even dacht ik dat bet DFC zou worden. Dat was in de tweede transferperiode. Maar volgens mij vragen ze teveel, want ik heb er niets meer van gehoord. Het laatste be richt is deze brief van 9 januari." Hij toont een door manager Westra on dertekend schrijven. „Cambuur wil nu dat ik de hotelkosten betaal-die ze destijds kwijt waren toen mijn huis houder warden. Daar had ik zin in, in Leeuwarden nog niet klaar was." wie niet? Toen de contracten voor Even komt er een boze uitdrukking heb huidige seizoen ter sprake kwa men, kreeg ik ineens veel minder aangeboden, evenals alle andere jon gens overigens, omdat de gemeente Leeuwarden een punt achter de sub sidie zette. Ik nam er geen genoegen mee en Westra zette me op de trans- ferlijst. op zijn gezicht. Hij zegt: „Hier, lees maar. (Van onze sportredactie! In het overzicht van de voetbal- vierdeklassers zijn twee weken ach tereen de opvallende prestaties van het pas gepromoveerde SCR onver meld gebleven. De kleine, maar uiterst nuttige 0—1-zege die SCR zon dag, dank zij een goal van Boere, bij Schoonhoven behaalde, bracht de mannen van Laag Zestienhoven op een met 'Zuiderster gedeelde twee de plaats. Leider in deze 4e klasse H is SMV. Onze excuses voor het verzuim. ..Begin februari start de afdeling Tbr ter dam van de KNVB weer met eèn cursus voor kandidaat-scheids rechters. Dames en heren die be langstelling hebben, kunnen zich schriftelijk melden bij het bureau van de KNVB, afdeling Rotterdam, Witte de Withstraat 47a in Rotter dam of postbus 1336. LONDEN (AP) De Britse atletiek- leiders roepen „hoera" voor de sa telliet Early Bird. Zij beweren, dat miljoenen TV-kijkers die tot de vroe ge ochtend naar de Olympische Spe len van Mexico hebben zitten kijken, atletiekliefhebbers zijn geworden. Bovendien hoopt de bond dat hij kan profiteren van het besluit van de Amerikaanse TV-maatschappij CBS om in 1969 zestien internationale at letiekwedstrijden uit te zenden. Zes hiervan worden uit Europa gerela- yeerd en een er van is de ontmoe ting tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in augustus in Lon den. CBS zou 36.000 dollar per wed strijd betalen. Wedstrijden in de Engelse voet- balcompetitie worden nog steeds niet „live" uitgezonden omdat de leiders vrezen dat het publiek in plaats van naar de voetbalterreinen te .gaan thuisblijft voor het 'scherm. Met boksen Is het net zo,, hoewel deze sport veel geld verdient aan uit zendingen op een gesloten net. Met de atletiek 'is het anders. Daar neemt men graag het risico'dat het aantal toeschouwers in het White City-stadion van 2000 tot 1000 daalt als dat betekent dat er 36.000 dollar uit de TV komt. Do Belgische Voetbalbond, tevre den met de resultaten van het Bel gische elftal in de laatste wedstrij den. heeft bondstrair.er Raymond Gocthals aangeboden, zijn contract dat aan het einde van het huidige seizoen afloopt met vijf jaar te ver lengen. Maar waar moet je naar toe in de buur: van Rotterdam? SW had geen geld, Forcuna VI. ook niet geloof ik, hoewel ze tijdens de tweede transfer periode wel interesse toonden. Er was ook nog kans op een ruil met Kees van Kooten van Hermes. maar Cam buur wilde het bedrag dat Hermes extra vroeg niet op tafel brengen. Dan maar amateur dacht ik. Ik meldde me als lid bij Overmaas. Maar tot nu toe was ik slechts toe schouwer." Het staat er inderdaad, zwart op wit: „Het ligt voor de hand dat wij deze kosten niet voor onze rekening hadden genomen wanneer wij hadden geweten dat u reeds na een jaar onze stichting weer zou verlaten. Mede werking wordt slechts verleend onder voorwaarde dat u van de door ons ten behoeve van u gemaakte kosten een bedrag van ƒ1000 op onze reke ning bij de Amro-Bank, Leeuwarden stort." Coen Poulus. 24 jaar oud. eens goed voor Jong Oranje, haalt de schou ders op en zegt; „Ze schijnen daar niet- te begrijpen dat dat het risico is dat een club loopt met een ama teurspeler. Na één seizoen kan het Als tegenze-t poneerde Cambuur f£jft brengt a>'n. Sief^a^'t ri^- namelijk dat men niet onwelwillend voudige op als liy verkocht wordt. tegenover het verzoek om overschrij- AMSTERDAM (ANP) De techni sche commissie van de KNSB heeft dinsdag vier rijders definitief aange wezen voor de wedstrijden om de Europese schaatstitel. die zaterdag 25 en zondag 26 januari in Inzeil wor den gehouden, te weten Kees Ver kerk, Jan Bols, Peter Nottet en Ard Schenk. De vijfde man zal pas tij dens de landen wedstrijd van het aan staande weekeinde tegen Noorwegen aangewezen worden. Dan hoor je zo'n club niet. Het zal mij overigens benieuwen wanneer ik weer kan voetballen..." Als voorbereiding op de ontmoe ting met Frankrijk op 26 februari speelt het UEFA-jeugdelftal woens dagavond in Den Bosch een oefen wedstrijd. Tegenstander van de jeugd is de eerste divisievereniging FC Den Bosch. Paul Thomas toonde zich gister avond vrij optimistisch over de af faire Coen Poulus. „We hebben de papieren naar de KNVB opgestuurd. Echt, ik heb er het volste vertrouwen in dat Poulus binnenkort voor ons zal uitkomen," wilde hij kwijt. KSB Winst en verlies basis van alle succes De Zwemclub Rotterdam en SVH uit Hillegersberg hebben hun eerste wedstrijd erop zitten. SVH moest de punten in Utrecht laten. Ondanks fel verzet werd een 4—3-nederlaag gele den. Zwemclub Rotterdam, dat na een jaar in de eerste klasse te heb ben gespeeld zijn rentree maakte in de eerste klasse, startte heel wat be ter. Aan de Mauritskade in Den Haag werd LZC uit Leiden met 7—2 overklast. Vooral wat snelheid en conditie be trof waren de Rotterdammers hun tegenstanders de baas. Dit bleek vooral in de laatste twee speldelen, toen L7.C bil na niet meer aan de bal kon kómen. Vreemd genoeg maakten de Rotterdammers in die perioden de minste doelpunten. De eerste minu ten van de wedstrijd waren voor de coach van de 'R. Karei Seyner, het minst prettig. Direct na het begin opende LZC de score toen de Rotter damse verdediging aarzelde met aan vallen. LZC bleef komen, maar bij een uitval scoorde Jan Wouterse met een fraaie boogbal de gelijkmaker. Dick van Kralingen bezorgde de 'R nog voor het einde van het eerste speldeel een 21-voorsprong. In de tweede periode kregen de Rotterdammers 'n groot veldover- wicht. Drie doelpunten van Dick van Kralingen brachten de stand op 51. Hierna bepaalde de R zich tot ver dedigen van de voorsprong. Door een strafworp kwamen de Leidenaren nog op 5—2, maar Jan Wouterse stelde de eindstand op 7—2. op een 53-zege door vlak voor tijd een strafworp te benutten. De op een meest produktieve SVH-spe- ler was Joop Hooft, die tweemaal het net vond. Cees van Wijk nam de der de Rotterdamse treffer voor zijn re kening. De wedstrijd werd geleid door Fred van Dorp, die in Mexico als vlaggen drager van de Nederlandse ploeg fungeerde. Van Dorp, die achter zijn internationale waterpolocarrière met meer dan 150 interlands een streep heeft gezet, gaat zich nu als scheids rechter specialiseren. Hij deed het in Utrecht niet onverdienstelijk. SVH kon het in Utrecht tegen UZSC niet bolwerken. UZSC beschik te over een iets beter team, wat zich vooral manifesteerde in de conditie De score ging gelijk op: 1—0 voor de Utrechters, 1—1 gelijk, enz. Tot 3—3 Toen konden Aad Lodders ca. geen vuist meer maken. UZSC bracht de stand op, 4—3 en miste zelfs de kans De overige uitslagen in de eerste klasse lulden; ZCE—AZC Alphen 5—5, DAWPolar Bears 3—8, Esca GZC 104, Het GooiZwemlust 86. Zaterdag spelen SVH en de Zwem club Rotterdam ln het Sportfondsen- bad aan de Van Maanenstraat hun eerste thuiswedstrijd ln deze compe titie tegen resp. Het Gooi en Esca. Ook de Goudse eerste klasser GZC ■speelt dan en wei tegen DAVV. De wedstrijden vangen aan om circa 8 uur. De positie van het viertal. Van Heek (hoogspringers en sprinters), Eijkenboom (sprintsters, technische nummers dames en vijfkamp). Kop pelaar (400 meter, middenafstand, technische herennummers), Kusmic (800 m en 1500 m dames), is dan ook duidelijk beter geworden. Niet aiieen is het bestuur van de atle- tiekbond tegemoet gekomen aan de eis van de nieuwe trainers om direc te inspraak in de samenstelling van de landenploegen te hebben iets, dat voorheen altijd werd geregeld door de nationale teclmische commis sie <NTC> maar bovendien zullen in de toekomst in plaats van één, twee trainers bij internationale wed strijden aanwezig zijn. Het eerste bewijs van een betere verstandhouding is wel, dat de vier bondscoaches vandaag voor een week naarGriekenland zijn vertrokken om in Athene het congres van Europese atlctiektrainers te kun nen bijwonen. Jan van Heek daar over: „Over die uitnodiging ben ik bijzonder enthousiast. Vooral, omdat het de eerste keer is, dat de trainers- groep ln zijn geheel benaderd. Voor dien ieder afzonderlijk. Vandaar, dat er ook geen eenheid -was." Eenheid is volgens Van Heek sinds drie jaar docent aan de Aca demie voor L.O. in Den Haag de basis voor alle succes. Vandaar ook dat hij geen hoofdtrainer wil. Zelf niet, en ook bij voorbeeld geen West phal., Van Heek: „Ik geloof, dat wan neer Westphal zegt, dat wij op ge lijke hoogte staan, hij wel wordt ge accepteerd. En ik geloof ook, dat wij met elkaar (dan) tot de beste re sultaten komen. Ik heb helemaal niets tegen Westphal, Ik heb mij f-an bet eerste ogenblik af van alles rond hem gedistancieerd. Het enige, dat ik heb gezegd, is dat hij bekwaam is." Een bewijs van de „nieuwe demo cratie" in de atleüekwerld is ook. dat voor de topatleten, die onlangs na de zaak Wetsphal dreigden niet meer in internationale wedstrijden uit te ko men, ae mogelijkheid is open gela ten om deel te nemen aan de cen trale trainingen voor de Europese kampioenschappen. Jan van Heek daarover: „Wij heb ben besloten, om de atleten, die zich in de „groep van negen" onder aan voering van Fred van Herpen pal achter Wil Westphal stelden, ge woon een uitnodiging te sturen voor de centrale trainingen. Wij als trai ners hebben het standpunt ingeno men, dat ze norrnaa' de kans moeten krijgen om zich het beste voor te be reiden op de Europese titelstrijd. Weigeren ze, dan is er niets aan te doen. Maar als ze toch goede resul taten en prestaties bereiken, dan stu ren we ze opnieuw een uitnodiging voor een landenwedstrijd of de Europese kampioenschappen." Van Heek Jaren lang zelf een van de beste Nederlandse hoog springers en verleden jaar als „in valler" nog eenmaal deel uitma kend van dé nationale ploeg over de verwachtingen van zijn pu pillen. van wie op het ogenblik de nog niet geheel van zijn schou- deroperatie genezen recordhouder B. Lesterhuis en de 2-meterspringers Peter Geelen en Klaas Kanis met tienkamper Edward de Noorlander de talentvolsten zijn: „Vorig jaar heb ik 200 -m gezegd en toen werd het 2.03 m. Nu zeg ik 2.06 m en hoop ik op 2.08 m. Een sprong, die Internationaal gezien nog wel niet zoveel voorstelt, maar waarmee we toch. In ieder geval dicht bij de aan sluiting met de Europese top zijn." (Van onze schaakmedewerker) Het Vlaardlngse HVO heeft in de vierde ronde van de RSB-competitie zonder veel omhaal één van zijn con currenten uitgeschakeld. RèR/Ivoren Toren liep een 1—4-achterstand op en zal het zeker niet verder brengen dan 46. HVO mag derhalve op 8 matchpunten rekenen uit 4 wed strijden. Het maximale aantal matchpun ten werd ook bereikt door Rotterdam 3, dat Het Westen-Regina met 7—3 versloeg. Het bordgemiddelde van HVO ligt echter hoger. Overschie zegevierde met 6^—21 j over Zwarte Dame en heeft de de gradatiezone nu verlaten. De afge broken party zal vermoedelijk door Zwarte Dame worden gewonnen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1