Matroos had strafblad ,om van te duizelen" Rotterdam in actie tegen cash-and-carry bedrijven .Zaken zijn strijdig met ruimtelijk beleid VIER WEKEN VOOR WEERSPANNIGE TAXICHAUFFEUR VANDALISME: metro-telefoons onbruikbaar Vijf radio's uit winkel gestolen Diefstal van ƒ300 uit Novum Daders krijgen 10 maanden met aftrek Jongens pikken portemonnaies tijdens gymles Voor inbrekers 11 en 9 mud. met aftrek Muziek in het Gemeente museum Twee camera s gestolen uit auto Vijftien miljoen om door te gaan Beroepsschrift inzake Jose Agenda HetVrljeVolk Karwei Beroepschrift Rotterdamse bioscopen Toneel en muziek DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 HET VRIJE .VOLK PAGINA 19 Het dossier van deze ver dachte die op zijn 13e jaar al terbeschikking van de regering werd gesteld is om van te dui zelen. Na de jaren '50 is er *n bezinning gekomen die tot an dere inzichten en andere straf fen leidt. Maar hij is wel het kind van de rekening gewor den. Lessen 'anatomie van het dier' maken van de cursus deel uit. (Van een onzer verslaggevers) Veertien Schiedammers gaan zich bekwamen in het helpen van gewonde dieren. Onder auspiciën van afdeling Schie dam van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren volgen zij een cursus dieren-EHBO bij dr. J. J. de Kaper, die twee jaar geleden voor het eerst een dergelijke cursus in Schiedam gegeven heeft. Die cursus bestaat uit tien lessen. (Van een onzer verslaggevers) B. en W, van Rotterdam hebben de strijd aangebonden tegen de eash-and-carrybedrijven aan de Kralingseweg en de 's Gra- venweg. Zij menen, dat deze ondernemingen, ondergebracht in respectievelijk een warenhuis en een schuur, moeten verdwij nen omdat ze in strijd zijn met bestemmings- en uitbreidings plannen en het planologisch beleid. „U was wel helemaal door 't dolle heen," zei de Rotterdam se politierechter mr. G. J. E. Foerink gisteren tot een 21- jarige taxichauffeur, die bij hem voor het hekje moest ko men omdat hij een parkeer wachter in uniform iiad afge tuigd en daarna ernstig verzet bad geboden bij zijn arrestatie door een hoofdagent. De chauf feur, een lange jongeman, wou dat wel toegeven. „Ik heb er veel spijt; van/' verzekerde hij met nadruk. Welke telefooncel u in de metrohal Zuidplein ook binnenstapt onveranderlijk treft u een vernielde hoorn IN DE HAL van het metro station Zuidplein zijn vier publieke telefooncellen. Toch kunt u er niet opbel len. De telefoons zijn kapot. Schiedammers leren EHBO voor dieren (Var, een onzer verslaggevers'! Dat was de achtergrond van het equisitoir dat officier van Justitie mr. P. A. H. Bos hiel din de zaak regen de 29-jarlge matroos op de binnenvaart A K„ die zich wegens een drietal diefstalle nop binnen vaartschepen (hetwas maar een (reep uit een groter aantal) van ochtend voor de Rotterdamse recht bank moest verantwoorden. K„ een man met een weinig op rekkend strafblad, was tot zijn nieu- *e ontsporingen gekomen, nadat hij, omdat een controlerend arts hem vermoedelijk ontijdig weer arbeids- teschikt had bevonden, door het in- ïekken van zijn uitkering in ern stige financiële moeilijkheden was gekomen en geen uitweg meer zag. Mr. Bos hield er rekening mee dat het uitzicht op een huwelijk goede perspectieven opent en beperkte zich in zijn eis tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk. Raadsheer mr. jhr. Th. Sandberg wees op verdachtes zeer goede ar beidsprestaties en drong er bij de rechtbank op aan hem nu niet nog «ns vijf maanden te laten zitten. Uitspraak over 14 dagen. 'Van een onzer verslaggevers) V«f radio's verdwenen gisternacht at de winkel van de N.V. Velo aan fe Groene HilledJjk. Van de daders «geen spoor. In dezelfde nacht werd Wigeveer ƒ600,gestolen uit enkele 'per,gebroken kasten inde Discobar ®t Kit aan de Witte de Withstraat. ®t de kassa van de textielhandel öe Kroon aan de Beijerlandselaan vtden gisteren enkele honderden Widens gestolen. Een jonge vrouw rtndelde de winkel van Hobo! uit ®rt een wandelwagen van ƒ98. fe zy wel had gekocht, maar niet ®d betaald. Wellicht vergat zij dat. öe 28-jarige A. R. uit Rotterdam vandaag voorgeleid voor de offi- van Justitie. Hij had ingebro- Ur' in een bouwkeet aan de Vlaar- fiagweg en vijf loonzakjes plus 12 ®kken suikerklontjes gestolen. Ook s voorgeleid de 21-jarige S. S. uit Stbiedam, die in januari bij Gazans «nfectiebedrjjf voor ƒ4000,— aan "Stiel had gestolen. Hit de studentensociëteit Novum sa de Verwersdjjk in Delft is een «drag van ƒ300 gestolen. Bovendien 'ïfd een grote hoeveelheid eetwaren ®h'reemd. He diefstal moet in de afgelopen 'ssk z'-jn gepleegd en werd eerst gis- 'era ontdekt. De heer H. Wiilems-van Beveren, voorzitter van de afdeling Schiedam, vertelde, dat onlangs in Nijmegen de duizendste dieren-EHBO'er zijn di ploma gehaald heeft, „dus zoveei zijn er nou ook nog niet," vond hij. De cursus bestaat uit een theore tisch gedeelte en een praktisch ge deelte. In het theoretisch gedeelte leren dé cursisten iets over de ana tomie en. de fysiologie van het dier, in het practische gedeelte komen nuttige dingen zoals •■alken, verbin den en heipen van dier bij ver giftiging aan de orde. Enkele geslaagden krijgen na af loop een speciale dieren-EHBO-tas in huis en moeten erop rekenen door veeartsen te hulp geroepen te wor den. Deze cursus begon in 1952 voor het eerst m Nederland. Het examen wordt in twee delen afgenomen. Het practisch door een professor van de Rijksuniversiteit in Utrecht en een dekter van de Rüksveeartsenijkundi- ge dienst, 't theoretisch gedeelte door dr. De Kaper zelf. InJbraak bij juwelier (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank veroordeelde de 24- jarige schoorder J. H. T. W. wegens inbraak bij een juwelier waarbij hij zes horloges had weggenomen, tot 10 maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, twee maanden min der dan de officier tegen hem ge vorderd had. De 27-jarige verwar- mingsmonteur B. v. d. W., die bij deze inbraak op de uitkijk had ge staan maar daarna in dezelfde zaak had ingebroken en een aanzienlijke buit in de wacht had gesleept, werd eveneens tot tien maanden met af trek veroordeeld, waarvan drie voor waardelijk. Ook tegen hem was twee maanden meer gevorderd. De Goudse politie heeft drie jon gens, twee van 14 en een van 12 jaar, aangehouden, die woensdagavond tij dens gymnastiekles uit de garderobe van de Westerschooi een portemon nee stalen. Zij gooiden de portemon nee in het water en het bedrag van 8 besteedden zij in een snackbar. Toen het geld op was gingen zij opnieuw naar de garderobe maar werden toen betrapt. (Van een onzer verslaggevers) Wegens een inbraak in een winkel op het haventerrein heeft de recht bank te Rotterdam de 29-jarige stuurman G. A. uit Drachten veroor deeld tot elf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, een maand minder dan de officier van Justitie hem opgelegd had willen zien. De 19-jarige matroos B. P. E, H. uit Brunssum. die zich aan dezelfde inbraak had schuldig gemaakt, werd veroordéeld tot negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. De officier van Justitie had hem drie maanden langer gevangenisstraf toe gedacht. MAASSLUIS De vereniging „Vrien den van het Museum" organiseert zondagmiddag 9 februari eèn muztek- middag in het gemeentemuseum. Er zal worden gemusiceerd door de leden van het Telemann-kwartet: Gert van der Endt. hobo; An Hama kers D'Achard-van Enschut, viool en Aad Sluyten, hobo. Medewerking wordt verleend door: Henk Cuppers, klavecimbel; Liesbeth Cuppers-Groeneveld. viool, Hans Gephart. cello en Piet Sluyter, fluit. Er zullen werken uit de baroktfjd worden gespeeld, o.a. van Fash, Cou- perin. Loeillet, Valentini, Rame&u en Hasse. Lubbers i 's-Gravenweg 655) hebben volgens B. en W. aanschrijving ont vangen om een einde te maken aan de zaken in deze behuizingen. De goederen in hoofdzaak levensmid delen moeten uit de betrokken percelen worden verwijderd. Het cash-and-carrybedrijf in het warenhuis, dat onlangs nog door brand werd geteisterd, wordt geëx ploiteerd door de Ia. Bijl. dat in de schuur door de fa. Groenewegen uit Rotterdam. B. en W. weten, niet of hun aan schrijvingen onmiddellijk succes zui len hebben. De eigenaars hebben na melijk de mogelijkheid om in beroep te gaan. B. en W. hebben hun actie open baar gemaakt in hun antwoord op schriftelijke vragen van het raads lid L. den Adel (p.v.d.a.). Zij zeggen, dat zij uitsluitend uit overwegingen van ruimelijk beleid tot maatregele- zijn overgegaan. Het ligt niet op uc weg van de gemeente om op te tre den tegen het cash-and-carrysysteem ais zodanig, betoogt het college. De eigenaars van het warenhuis en de schuur, respectievelijk de tuin der Joh. van Reeuwijk (Kralingse- weg 312) en het transportbedrijf J. (Van een onzer verslaggevers) Het was allemaal gebeurd in het laatst van augustus, 's morgens om een uur of negen. De nacht tevoren had hij dienst gehad en na het af nokken was hij een stevig biertje gaan drinken, zo'n vijftien pilsjes naar hij zelf verklaarde. Toen hij daarna zijn wagen op de Nieuwe Binnenweg wilde neerzetten, werd hij door een gemeentelijke par keerwachter op een overtreding be trapt. De man in uniform had het best willen schikken, maar de taxi chauffeur bleek niet voor rede vat baar. In een vlaag van agressie had hij de ambtenaar in functie dusdanig op zijn gezicht getimmerd, dat hij bloedend tegen de grond sloeg en toen nog werd nagetrapt ook. Dat was nog maar het voorspel. Het tumult begon pas goed toep vanuit de winkel, waarin het slachtoffer was binnengedragen, de politie werd gewaarschuwd. Een hoofdagent die de taxichauffeur wegens mishande ling had willen arresteren, kreeg met een de wind van voren Niet alleen rukte en trok hij precies de andere kant uit ais waarheen de politieman hem hebben wilde, hij schopte hem ook nog tegen de benen en de buik. Pas nadat de agent zijr wapenstok was gaan gebruiken en er hulp van collega's was komen opdagen, lukte het de wederspannige. die er daar bij ook niet zonder kleerscheuren af kwam, te overmeesteren. Zijn bal sturig gedrag kostte hem ontslag op staande voet en een paar maanden werkloosheid. „De Rotterdamse politie." zei offi cier van Justitie mr. J. D. de Jong, „heeft een goede naam wegens haar optreden tegen arrestanten die niet goedschiks mee willen. Maar in dit geval was het een hee! karwei hem met man eh macht naar de politie wagen te krijgen. Bij zulk ernstig verzet gebeuren er nu eenmaal nare dingen." De officier wou er wel rekening mee houden dat de lastige arrestant door het drinken van al dat bier uit zijn gewone doen was geweest, maar wilde hem niettemin zes weken ge vangenisstraf laten opknappen. Raadsman mr. H. W. R. Beerüng grondde zijn pleidooi op de verkla ringen van twee ooggetuigen die wa ren komen vertellen dat de politie ter sterkte van een man of zes. zeven wei heel erg fiks met de rebellerende taxichauffeur hadden afgerekend. „Het gebruikte middel stond hier niet in verhouding tot het beoogde doel," voerde hij aan. „Zouden zo veel agenten het niet zonder wapen stok hebben afgekund? 7: Ieren toch ook andere vechttechnieken?" Hii meende dat de politierechter. zeket nu de verdachte al door langdurige werkloosheid voor zijn gedrag ge straft is, het wel bij een boete zou kunnen laten. Mr. Poerink had daar geen oren naar en legde vier weken gevange nisstraf op. De tuinder Van Reeuwijk heeft die mogelijkheid inmiddels benut. Hij heeft de gemeenteraad een beroep schrift gestuurd. B. en W. hebben voorgesteld het voor pre-advies in handen te geven van de Beroepscom missie Openbare Werken. Bij het bedrijf °*n de 's-Graven weg ligt de zaak minder duidelijk. De echtgenoot van de oudste firmant transportbedrijf Lubbers nog van deelde ons mee, dat men bij het niet weet, Overigens noemt zij de overwegin gen van ruimtelijk beleid een doekje voor het bloeden. Naar haar mening ziten de grootwinkelbedrijven er achter. „Albert Heiju". aldus ir vrouw Groenewegen, „heeft ons uit Capelle aan den IJssel wegge jaagd. In Vlaardingen wilden we een winkel hebben die al een jaar leeg stond. We kregen hem niet.DeGruy- ter zit ernaast." „Wij zouden." zegt mevrouw Groe newegen voorts, „graag gewone win kels hebben. We zouden er dezelfde prijzen kunnen voeren ais aan de 's-Gravenweg. Maar we krijgen de kans niet. We komen er gewoon niet aan te pas. Ik snap het allemaal ni t. De con sumenten zijn met onze prijzen toch gebaat? Vergelijk ze maar eens met die van de grootwinkelbedrijven 1 We willen ook met brood beginnen voor 59 cent. Elders betaal je negen tig." (Van een onzer verslaggevers) Twee camera's met telelens en toe behoren zijn gestolen uit de auto van de Zwitserse student O AV. uit Lu- zern. De auto stond aan de Mathe- nesserlaan. terwijl de student een lezing hield. (Van een onzer verslaggevers» De Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft Rotterdam een onder handse geldlening van 15.000.000.— aangeboden. De looptijd is 25 jaar. de rente bedraagt 6", percent. De minis ter van Binnenlandse Zaken heetf bepaald dat het geld moet worden gebruitk voor het voortzetten van werken die al in uitvoering zijn. (Van een onzer verslaggevers In dezelfde hal zijn twee blokken van twaalf bagagekluizen. U heeft geluk wanneer u een bruikbare kluis vindt. In het ene blok ont breken de sleutels van elf lege kluizen, in het andere de sleutels van twee. In de andere metrostations is de situatie niet beter. Ook daar ka potte telefoons, ook daar Ln het ongerede geraakte kluizen. Station Beurs spant de kroon. Vandalisme is de oorzaak van het ongerief. De hoorns worden moedwillig gedemonteerd. De sleu tels worden meegepikt. De kluis- sloten worden gemold. „Het is een trieste zaak," aldus een woordvoerder van het bureau Voorlichting van de Rotterdamse Elektrische Tram „Er is ook geen bijhouden aan. Direct nadat we de schade hebben laten herstellen ko men de vernielers terug. Het kost het bedrijf handenvoi geld. Er is nieuw materieel nodig. Er moet personeel worden ingezet. Natuurlijk leveren kapotte tele foons en kluizen ook geen inkom sten op." De telefoons cn de kluizen Ui sta tion Zuidplein worden gerepareerd. Die in de andere stations ook. Want de RET heeft ze er laten aanbrengen uit een oogpunt van serviceverlening. Maar of men aan het repareren zal blijven is de vraag. Het begin van moedeloos heid is er. Het is onmogelijk de telefoons en kluizen voortdurend in het oog te houden. Dikwijls kan de hai- beambte ze vanuit zijn cabine niet zien. Men moet ook niets verwach ten van voorbijgangers. Het kan niet anders of reizigers moeten soms getuige zijn van een vernie ling. Ze zeggen niets en lopen door. (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij reeds schreven heeft d» Dienst van Stadsontwikkeling be zwaar gemaakt tegen de vestiging van een soort cash-and-carrybedrijf in de voormalige Josephkerk aan de West Kruiskade. Nachtclub-eigenaar J. H. van Wegen had met dit doei reeds een voorlopig contract met het kerkbestuur gesloten. Dit contract is ongedaan gemaakt. Inmiddels heeft de heer Van We gen by B. en W. een beroepsschrift ingediend naar aanleiding van deze afwijzing, die mede moet worden ge zien als ee nstreven van het gemeen tebestuur aan het kerkgebouw een bestemming, meer in de sociaal-cul turele sfeer te geven. ARENA, tel. 230730. Cowboy Gannon (14 jr.) 2. 7 en 9.30 uur. Vrijdag en zaterdagnacht 12.15 uur: Het, mysterie van de dodende slinger (18 jr.) CENTRAAL, te). 138210, Laura, de erotische nachtvlinder (18 Jr.) 2, 7 en 9.15 uur. CINEAC (Bijenkorf). tel. 121139, Jungle Boek (a.i.) B.30, 11.30, 1.30. 3.30 en 5.30 uur. Verleiding r.'n Frans (18 jr.) elke avond 7.30 en' 9.30 uur. CINEAC (Beursgeb.), tel, 138082, Sha- lako (14 Jr.) 9.30, 11.30. 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. CINERAMA, tel. 115300, 't la *n gekke, rare, dolle, dwaze wereld (14 Jr.) 1.45 en 7.45 uur. COLOSSEUM, tel. 190352, Ev®, de sla vin van het oerwoud 14 jr.) 2.7 en 9.30 uur. CORSO, cel. 121110. Star! (14 jr.) 2 e» g uur.' GRAND. tel. 233363, Oliver (a.l.) 2 en 8 uur. HARMONIE, tel. 271204, do. t.m. zo.'. Het geheime commando (18 Jr.) 2, 7 en 9.15 uur. Ma. t,m. w.: Spion- nenclans (14 jr.) 2, 7 en 9.15 uur. KBITERION. tel. 128515. De grote stilte (18 jr.) 2.30, 7 en S.30 uur. Maandag 7 uur Filmliga: Invasion of the body snatchers. Vrijdagnacht 12 uur SurFUmllga: Nicht mehr fllehen (18 jr.) LUMlèRE. tel. 117755, Als adelaars vielen, ze aan (14 jr.) 2 en 8 uur. METRO, tel. 174500. The sound of music (a.l.) 2 en 8 uur. PASSAGE Schiedam tel. 269563. De non (IS jr.) 2 en 8.15 uur. Woens dag 2 uur: Laurel Hardy in hou ten koppen (aX). PRINSES, tel. 230754, do. t.m. dl.: Met de dood op de hielen (18 jr.) 2, 7 en 9.30 uur. Woensdag 7 en 9.30 uur, vrijdag- en zaterdagnacht 12 uur: Geen Genade voor bandie ten (18 jr.). Woensdag 2 u.: Sjors en Sjimmie ln het land der reuzen (a.l.). REX. tel. "36071, donderdag: Striopo- ker (18 Jr.) 2, 7 en 9.15 uur. Vanaf vrijdag: Terreur van de anget (14 Jr.) 2. 7, en 9.15 uur. STUDIO '62. tel. 233363, The gradual» 18 jr.) 2.15. 7 en 9.30 uur. THALIA, tel. 111555. RosemarVa baby (18 jr.) 2, 7 en 9.30 uur. 'T VENSTER, tel. 251800. China ls dichtbij (18 jr.) 2, 7 en 9.15 uur. Vrijdag- en zaterdagnacht 12 uur: De levend-dode (18 jr.) Maandag avond besloten. VICTORIA, tel. 248333. Barbaxella (18 Jr.) dag. 8 uur. Woensdag 2 uur De Jongen uit het wilde westen (a.l.) Maandag geen voorstellingen. DONDERDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. De Prijs, door het Nieuw Rotter-- daaiB Toneel. 8.15 uur. DE LANTAREN, Gouvernefltra&t lCi3, Leonce en Lena, door Teater Ter zijde, 8.15 uur. DE DOELEN, Grote Zaai, Abonne mentsconcert. door het Rotterdams PhUharmonisch Orkest, 8.15 uur. DE DOELEN. Kleine Zaal, Solisten- concert door Dok Vermeijden, vio loncel; Thom Bollen, piano; Carla Keoune, fluit; Hakiem van Lohui- zen. klavecimbel-piano. 8.15 uur. MANDEKS' CABARET, Mauritsstraat 65, Bij Dor us op schoot, 8 uur. DE DOELEN, Schouwburgplein 56. Cafe-Chantant 't Winkeltje, 8 uur. LUXOR THEATER, Kruiskade 20 Snip en Snap Revue, 8 uur. VRIJDAG DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURCt. De onbekende soldaat en zijn vrouw, door het Nieuw Rotter dams Toneel. 8.15 uur, PICCOLO THEATER. Karei Door- manstraat. Het Bericht, door To neelgroep Novem '62, 8.15 uur. DE DOELEN, Grote Zaal, Ernaru 'tu roncertvormiv door het Rotw - dams Opera Koor. 8.15 uur. LUXOR THEATER, Kruiskade 10. Snip en Snap Revue, 8 uur. MANDERS* CABARETT, Mauritsstraat 65, Bij Dortis op visite. 8.15 uur. DE DOELEN, Schouwburgplein 56, Café-Chantant 't Winkeltje, 8 uur. SCHIEDAM President-directeur drs. II. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13.52 per week 1,04 losse nummers 0.25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk. Alle andere betalingen 28333 t.n.v, N.V. De Arbeiders pers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur, tel. 010-1X1030. Schiedam: Passage 20, tei. 010-268798- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (bezorgklaeli- ten».

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1