André van der Louw: Herstel trouw aan Rome5 Drama in Ederveen Von Braun: „Ik hoorde alleen geruchten Weer aanval op Duitse kazerne VLUCHTKOOI VOOR ASTRONAUTEN Pengel: Rust en orcle in Suriname niet in gevaar Politicoloog Hoogerwerf hoogleraar in Nijmegen Akkoord over bestrijding geldcrises Villa Oldenhove uitgebrand Beatle George geopereerd Schirra geeft ruimtevaart op «Mi Boeing 747 F moet proef vlucht afbreken Pastoor wordt lid van PvdA Michael Legioen Kringen in Bazel: Utrecht tegen lijst geestelijke bestuurders Studenten op dak Olielek bij kust van Califomië gedicht CNV-bond HBV „Teveel drukte over fraudes Zuid-Afrika breidt luchtmacht uit Directeu r persbu reu u DDR niet in nuig Telefoonsalelliei in parkeerbaau Filippijnse veerboot verbaan. 71 doden MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 HET VRUE VOLK (Van onze parlementsredactie) „Nieuw Links komt niet met een lijst kandidaten voor de ver kiezing van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid op het congres in maart," zei André van der Louw ons als reactie op een bericht in Het Parool van zaterdag, waarin gemeld werd dat Nieuw Links zijn strategie voor het congres heeft vastge steld en een lijst met achttien namen heeft opgesteld. De brandweerlieden op de zolderkamer van de twee meisjes die belden omkwamen. IMP! V In het Gelderse buurtschap Ederveen (gem. Ede) heeft zich gistermorgen binnen enkele uren een drama voltrokken. Drie kinderen uit het gezin Van Ginkel kwamen door brand om het leven, toen het huis waarin zij woonden in vlammen opging. De moeder sinds december weduwe en haar 26-jarige zoon Jan konden, ternauwernood aan 't vuur ontsnappen. De ruimtevaartbemanning van de Apollo-9 beproeft de vlucht- kool waarmee de astronauten bij gevaar de raket kunnen ver laten. Een vluchtweg, die Is uitgedacht, nadat drie ruimtevaar ders op Cape Kennedy by een brand in de kop van een raket omkwamen. Een astronaut probeert hier eerst de stevigheid van het touw alvorens hij zich uit de vluchtkooi naar beneden laat zakken. PAGINA 7 wWililifii!11! IN ieuw Links komt niet met eigen lijst UTRECHT (ANP). Het vorig jaar februari opgerichte „MIchaël Le gioen" heelt zaterdag tijdens zijn ..katholiek beraad" In Utrecht een brief voor kardinaal Alfrink opge steld, waarin op de gevaarlijke situ atie der katholieke kerk in Neder land wordt gewezen. In de brief, waarvan de Italiaanse vertaling verzonden zal worden naar paus Faulus en de Europese bis schoppen, staat onder meer: „Nu de revolutie is doorgebroken door het werk van zogeheten studentenpasto res in Amsterdam, is het gevolg daarvan een uitholling van de we zenlijke fndamenten van de ge- loofs- en zedeleer. De toespraak van student Huub Oosterhuis is er het duidelijkste bewijs van, dat niet al leen het celibaat in het geding is. De vrijzinnige mensen zijn nu zelfs tot in de nieuwe catechismus door gedrongen en deze moet dan ook ingetrokken en volledig herschre ven worden," aldus het Michael Le gioen, dat van mening is, dat er nodig maatregelen moeten worden genomen om de Nederlandse kerk provincie te behouden en de heilige trouw aan Rome te herstellen. Drie kinderen omgekomen brand BAZEL (Reuter). De presidenten van de westelijke centrale banken hebben zondag in Bazel overeen stemming bereikt over een plan ter bestrijding van de zogenaamde spe culatieve kapitaalvlucht van het ene land naar het andere. Dit hebben welingelichte kringen in Bazel gezegd. Het plan zal wor den voorgelegd aan de Westduitse minister van Flnancin in zijn func tie van president van de vergadering van de Groep van Tien. Tijdens de laatste vergadering van de groep werd de presidenten van de centrale banken gevraagd een systeem op te stellen ter bestrijding van kapitaal- vlucht. die vorig jaar de Franse frank op de rand van devaluatie bracht. Er zijn geen bijzonderheden van het plan bekend, maar volgens inge lichte kringen zouden regelingen worden toegepast op ad hoc-basis om elke monetaire crisis het hoofd te kunnen bieden. Het systeem sou nauw verwant zijn aan de huidige regelingen waarbij de centrale ban ken hulpacties uitvoeren voor valu ta's die onder druk komen. De ministers van Financiën van de Groep van Tien komen deze week in Parijs bijeen, maar er zijn aanwij zingen dat zij het plan zullen bespre ken, Het goud zou op de vergadering in Bazel niet ter sprake zijn gekomen. HAARLEM (ANP) De bekende villa Oldenhove van de Oosterhout- laan in Haarlem-Z. is zaterdagavond uitgebrand. De villa was geruime tijd niet meer bewoond en een speel plaats voor de jeugd geworden. De brand is begonnen op de boyenver dieping. Na ruim een half uur was de brandweer het vuur meester. De villa had een geschiedenis. Omstreeks 1890 had de toenmalige burgemeester van het Friese dorpje IJlst, de heer Buma, ruzie met zijn dorpelingen. De ruzie liep zo hoog op dat de burgemeester besloot Fries land te verlaten. Hü liet zijn villa steen voor steen afbreken en op boten via de Zuider zee naar Haarlem overbrengen. In de bocht van het Spaarne werd de villa opnieuw opgebouwd. Een van de bo ten zou op de Zuiderzee gezonken zijn. Oudere Haarlemmers noemden Oldenhoeve ,Jhet spookhuis". In Loenen is zondag hotel-café Het Centrum door brand volledig ver nield. De schade wordt geraamd op een ton. In Oude Wetering brandde zondag middag de twee jaar oude katholieke kerk af. Alleen de pastorie bleef be houden. De schade bedraagt onge veer een Kalf miljoen gulden. NEW ORLEANS (AP) „Ik heb wel geruchten gehoord over de exe cuties voor sabotage in Nordhausen, maar wat weet men van dingen die achter het prikkeldraad gebeuren?" aldus de Amerikaanse raketdeskun- dige dr. Wëmhër von Braun, die za terdag in New Orleans als getuige Is gehoord in verband met het proces in Duitsland tegen drie vroegere SS'ers. Zij worden er van beschul digd, ongeveer honderd gevangenen In het concentratiekamp Nordhausen te hebben vermoord. „Ik heb niets te verbergen en ik ben ook niet direct bij het proces, betrokken. Ik geloof echter dat iedereen met zijn verleden moet le ven," aldus von Braun. Hij zei dat Nordhausen het produktiecentrum- voor de raketten was en dat hij de leiding over het ontwikkelingspro gramma had. Von Braun is gehoord door een Westduitse rechter, die met een vliegtuig naar New Orleans was gekomen. FLENSBURG t Reuter 1 Opnieuw zijn schoten gelost op de wachten van een Duitse kazerne. Zondag werd in Flensburg vier keer gescho ten op de wachten bij de hoofd poort van het voorraaddepot van de Westduitse vloot. Niemand werd gewond. Van de daders ontbreekt elk spoor. Enkele dagen geleden werd een kazerne in Hamburg onder vuur genomen. Hierbij raakte ook niemand gewond. Drie weken geleden vielen er drie doden by de overval op een muni tiedepot bij Lebach in Saarland. (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks half vijf werd Jan wak ker van de brandlucht en het ge knetter van de vlammen. Hij sliep op een tot slaapruimte verbouwde vliering, waar ook zijn zusje Koosje (9) eh Jopie (10) en een broertje Nees (11) een kamertje hadden. Het is niet duidelijk of Jan uit een raam is gesprongen of de trap nog af kon komen. In ieder geval Is hij bui tenom het huis naar de slaapkamer van zijn moeder gerend en waar schuwde haar door een ruit in te slaan. De woning stond toen al in lichterlaaie. De moeder ijlde in nachtkleding naar de buren. Ze kon nog juist de oudste zoon ervan weerhouden de brandende woning weer binnen te gaan, toen hij zich realiseerde dat de andere kinderen nog op hun kamers waren. Toen. de brandweer, die gehinderd door de sneeuw vijf minuten langer nodig had dan normaal om het huis te bereiken, omstreeks kwart voor vjjf arriveerde, was het huis al ver loren. De vliering en het dak waren naar beneden gekomen, samen met de verbrande bedjes en de verkoolde kinderlijkjes. Omstreeks half S was de brand bedwongen. Alleen de mu ren stonden toen nog overeind. De moeder en haar overlevende zoon werden door buren opgenomen. Ze kregen daar een kalmerende injectie van een dokter, nadat de hand van de jongen was gehecht, die gewond was geraakt b(j het inslaan van de ruit. De luchtvloot van Martin-Air is met een tweede DC-9 versterkt. Zon dagavond laat is het nieuwe toestel op Schiphol geland. In april wordt een derde DC-9 verwacht De toe stellen zullen hoofdzakelijk worden gebruikt voor het vervoer van vakan tiegangers. „Het Parool heeft kennelijk kruis jes gezet bij kandidaten in de be schrijvingsbrief, die voor ons aan trekkelijk zijn. Soms zijn die kruisjes terecht gezet," aldus Van der Louw, die eraan toevoegde dat men er nog enkelen, vergeten heeft, zoals ds. Die- kerhof en Jan Nagel. „Als men nu toch bezig is een lijstje goede namen te publiceren, hadden die er nog wel bij gekund, maar dat wil niet zeggen dat Nieuw Links met een aanbeveling komt. Het congres moet het maar uitmaken en op het congres zal wel blijken, wie met ons sympa thiseren en wie niet." De lijst van achttien bevatte de volgende namen: R. ter Beek (FJG), drs, G. van Benthem van den Berg, mr. J. van den Bergh, mr. G. J. P. Cammelbeeck, drs. H. J. Ejjsink. drs. Marcel van Dam, prof. dr. G. Klein, mr. G. Hekkelman. A. van der Louw, drs. K. Kolthoff, Han Lammers, Emmy Lopes Diaz, C. Pronk, dr. K. L Roskam, ir. A. Voortman, Irene VOriink, Laurens ten Cate, Tom Pauka. In hetzelfde bericht wordt gespro ken van een plan van Nieuw Links om een eigen pers te gebruiken tij dens 't congres. „Dat is onzin," zei André van der Louw. „Er is een voor stel van de presentatieraad geweest, om voor het gehele congres een pers ter beschikking te stellen om aller lei stukken snel te kunnen verme nigvuldigen. Blijkbaar is men er zo aan gekomen. Onzin is ook, dat wij spalavondjes zouden houden, waar wjj ons zouden oefenen in het debat teren met Den Uyl en Vondeling. Misschien willen bepaalde mensen Nieuw Links in opspraak brengen," dacht hi). Nieuw Links' Marcel van Dam zei op de televisie, te geloven dat Het Parool behalve in het brengen van commentaren, nu ook in het brengen van onjuist nieuws een middel had gevonden om Nieuw Links te be strijden. (Van onze parlementsredactie) liet gewest Arbeid Op het voorcongre Utrecht van de Par is zaterdag een et. -.men, waarin de vergader:: »kt tegen de kandidateni. <1- ledig partijbestuur, zoal. door een aantal gewest' stuurders is opgesteld. De werd aangenomen met 20—8 men. De vergadering was van oordeel, dat de congresafgevaardigden zelf wel mans genoeg zijn een partijbe stuur te kiezen en dat de gewestelij ke bestuurders hierin geen rol hoe ven te spelen. Zoals bekend leven ook in andere gewesten, met name in Gelderland, Friesland, Groningen, A'dam en Noord-Holland, bezwa ren tegen de actie van de geweste lijke bestuurders om met een aan beveling voor een partijbestuur te komen. LONDEN (AP) Beatle George Har rison, die zaterdag aan zijn amande len is geopereerd, maakt het goed. Zijn vrouw Patti Boyd heeft hem kort na de operatie bezocht. NISJÏNOMIJA (AP* Ongeveer 2000 politiemannen hebben gisteren honderd radicale studenten met traangas en waterkanonnen verwij derd uit de Kwansai Gakuin Univer siteit in de Japanse stad Nisjinomija. Twintig 'linkse' studenten hebben zich nog verschanst op het dak van een der universiteitsgebouwen. HOUSTON (Reuter) De Ameri kaanse ruimtevaarder Walter Schir ra is van plan de ruimtevaart er aan te geven en een werkkring bij een universiteit of in de industrie te zoe ken. De 45-jarige Schirra, die drie ruimtevluchten op zijn. naam heeft, wil zich per 1 juni uit de marine en het ruimtevaartprogramma terug trekken. WASHINGTON (DPA-AP). Het olielek onder water voor de kust van Calif omië is zaterdag gedicht. De olie heeft het strand over een af stand van vijftig kilometer bevuild. De schade wordt geschat op tiental len miljoenen dollars. Honderden vogels zijn omgekomen. De olieborin gen zijn stopgezet omdat de bodem- formatie nog niet voldoende is on derzocht. PARAMARIBO (ANP) Ondanks de stakingen zijn rust en orde in Suri name niet in gevaar geweest, aldus de Surinaamse minister-president J. A. Pengel tijdens een toespraak voor de televisie, waarbij hij opmerkte, dat de „onverkwikkelijke affaire van de laatste dagen is opgelost door wederzijds respect." De premier stelde voor, over te gaan tot het instellen van een raad van toezicht, een oudervereniging en een leerlingenvereniging op de AMS, het lyceum en de kweekschool. Op deze onderwijsinstellingen in Pa ramaribo is de afgelopen weken ge staakt door leraren en leerlingen. De Velmek (Vereniging van lera ren) heeft kritiek uitgeoefend op de nieuwsvoorziening door de Suri naamse televisie en de staatsradio tijdens de stakingsperiode. Na de verklaringen van premier Pengel heeft de Federatie van Ho gere en Middelbare Ambtenaren om zendtijd gevraagd. Op die manier kan de Surinaamse bevolking ook op de hoogte worden gebracht van het standpunt van de leraren en de ambtenaren, aldus de federatie. (Van een onzer verslaggevers) Dr. A. Hoogerwerf f37) is benoemd tot hoogleraar in de politicologie aan de katholieke universiteit in Nijme gen. Hij volgt de onlangs overleden prof. dr. L. G. A. Schlichting op. Dr. Hoogerwerf is momenteel lec tor aan de Vrye Universiteit te Am sterdam. Een jaar geleden werd h\j op deze post benoemd. Deze benoe ming had nog al wat voeten in de aarde. Het curatorium van de VU weigerde aanvankelijk hem te be noemen omdat hij lid van de PvdA was. De benoeming is toch doorge gaan toen er een conflict tussen de senaat en het curatorium dreigde. Dr. Hoogerwerf is lid van de Neder lands Hervormde Kerk. De nieuwe professor heeft in zijn vrije tijd (hü was Journalist bü Trouw en De Rotterdammer) in zes jaar tijd zijn doctoraal politieke we tenschappen gehaald. In 1964 pro moveerde hij op het proefschrift „Protestantisme en progressiviteit", dat twee jaar later met de Kluwer- prijs voor maatschappijwetenschap pen werd bekroond. EVERETT (AP) Da eerste merciële toestel ter wereld, het komen nemen.' Een Boeing 727 met super-straalvliegtuig 747 F van de functionarissen van de maatschappij, Boeing Vliegtuigfabrieken, is voortij- verslaggevers en fotografen aan dig beëindigd. Twintig minuten na de boord ging op weg naar de 747 F. (feilloze) start meldde de piloot Jaek Waddèil, dat er iets niet goed vijf kwartier na de start is het toe- zat met, de bestuurspanelen aan de stei zonder moeilijkheden geland. De uiteinden van de vleugels. vlucht zou 2(4 uur duren. Het toestel Waddell kreeg opdracht in de lucht heeft 20 miljoen dollar gekost en kan proefvlucht van het grootste com- te blijven 'tot de baas een kijkje is 490 passagiers vervoeren. (Van een onzer verslaggevers' De 56-jarige pastoor P. J. H. Slots uit 't Noordlimburgse plaatsje Wans- sum heeft zich zaterdagavond aan gemeld als lid van de Prtlj van de Arbeid. Hoewel over zijn aanneming als partijlid nog geballoteerd moet wor den hetgeen een formaliteit is Is pastoor Slots de eerste priester in Limburg, die openlijk tot de PvdA ts toegetreden. UTRECHT (ANP). De CNV-Bond HBV vindt dat er te veel drukte wordt gemaakt over faudes op het gebied van de sociale verzekering. Het CNV zelf riep vorige week zijn leden op, zich te verzetten tegen dergelijk misbruik. Volgens de HBV. de bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzekeringswezen, de ad ministratieve kantoren en de vrije beroepen, moet de zaak eerst eens grondig worden nagegaan. In haar orgaan Beginsel en Be drijf zegt de bond, dat dit eenvoudig kan via de directies van de bedrijfs verenigingen. Wat nu naar buiten is gekomen over sociale verzekerings- graude .riekt naar een zo grove veralgemenisering van incidentele gevallen, dat het nuttig is de vin ger op te steken." JOHANNESBURG (AFP). Zuid- Afrika breidt zijn luchtmacht uit om het hoofd te kunnen bieden aan elke bedreiging. Dit heeft minister Botha (Defensie) zaterdagavond gezegd voor de vereniging van de Zuidafri- kaanse luchtmacht. Er worden onder andere verkenningsvliegtuigen, ja gers, bommenwerpers en verbindings- vliegtulgen aangeschaft. Belangrijk worden de defensieve raketten. BERLIJN (Reuter) De directeur van het Westberlljnse pers- en in formatiebureau, Hans Peter Herz, mag Oost-Duitsland niet in. Herz werd gisteren door Oostcuitse grens wachten teruggestuurd naar West- Berlïjn, toen hij over Oostduits ge bied naar West-Duitsland wiide rei zen. Voor de maatregel is geen re den opgegeven KAAP KENNEDY (Reuter) Van Kaap Kennedy is gisteren de groot ste communicatiesatelliet van de Verenigde Staten gelanceerd en in een baan om de aarde gebracht. De Taccomsat. zo is de naam van de tien meter hoge satelliet, is In staat om duizenden telefoongesprekken te gelijkertijd door te geven van Ameri kaanse eenheden, schepen en vlieg tuigen w aar ook ter wereld, naar het hoofdkwartier In de Verenigde Sta ten. MANILLA (AFP> Ten zuiden van de Filippijnen z(jn 71 mensen ver dronken bij het vergaan van een veerboot. De scheepsramp had plaats tien kilometer voor de baai van XU&0&.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1