WD wijdt congres aan de centen I 1 Filson wil met Bia1 ra praten „ERGENS IN AFRIKA' Familievete uitgevochten met schop en betonijzer wee ti gers pakten dompteur PROFESSOR: ,Noem me maar mijnheer Lekker etentje in de lucht na ijne schoolreis naar Londen 'Velen defileren an ;s baar van generaal Eisenhower 6-daagse Rotterdam 969 BRITSE PREMIER ONTMOET DE ZWARTE SCHORPIOEN 1 -klaagzang van Joan Baez ri swimiaars tekenwedstrijd 50 jaar KLM en Fokker MASCOTTE Man (67) overlijdt tijdens wandelmars Stork en Siemens aan samenwerken m NIXON: HIJ WAS EEN KRACHTIG MAN MAANDAG 31 MAART 1963 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 ROLT BETER PLAKT BETER BRANDT BETER 3x BETER: (Van onze p&riem entered acteur). De algemene ledenvergade ring van de WD in Groningen is zaterdag besloten met het aannemen van een motie waarin volledige instemming met het beleid van de Tweede- Kamerfractie wordt uitgespro ken ten aanzien van de cor rectie van belastingtarieven, die, volgens de vergadering, onverkort in januari 1970 dient te worden uitgevoerd. nu... beduidend goedkoper me Premier Wilson in gesprek met de Nigeriaanse kolonel Ade- kunle, bijgenaamd de Zwarte Schorpioen. LAGOS (Reuter, AP) Premier Wilson van Engeland heeft de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, uitgeno digd tot een onderhoud ergens in Afrika buiten Biafra, zo heeft hij zelf meegedeeld. Premier Wilson, die vrijdag naar Nigerië is gekomen, had van de Nigeriaanse leider, generaal-majoor Gowon, geen toestem ming gekregen Biafra te bezoeken. DEN HAAG (ANP) Rijn-Schelde en VMF/Stork-Werkspoor enerzijds en de werknemersorganisaties in de metaal anderzijds hebben overeenstemming bereikt over een leidraad voor het beleid ter opvanging van de sociale gevolgen van de fusie van Rijn-Schelde en Wilton-Fijenoord-Bronswerk en die van VMF/ Stork-Werkspoor en Wilton-Fijenoord-Bronswerk. (ly... beduidend goedkoper KLM's Super DC 8 Abel Tas man maakte zaterdagavond op zeven kilometer hoogte boven de Noordzee een ommetje om zijn passagiers, 180 schoolkin deren uit heel Nederland, de gelegenheid te geven hun „kip- pepootjes, kompote, appelmoes, gebakken aardappeltje en pud ding" op te eten. -nuG.beduidencl 3-9 APRIL ENERGIEHAL - WESTZEEDIJK Opening donderdagavond 3 april om 8 u. fj Plaatsbewijzen van 6,50 tot 25, Volgende avonden om 7.30 uur. H Passepartouts van 35,tot 122,50. SOCIALE .BLAUWD VOOR OPDELING WF (ADVERTENTIE) In dezelfde motie dringt het con gres aan op een wettelijke regeling van een automatische inflatiecorrec tie van de inkomstenbelasting. Daar mee was een eind gekomen aan een vergadering, die vrijwel uitsluitend aan de centen was gewijd. Eerst had men vrijdagavond uren besteed aan het voorstel de leden- contributie te centraliseren. Vervol gens had men zaterdag, toen het fractiebeleid aan de orde was, vrij wel alleen gesproken over de hoogte van de belastingen, de hoogte van de overheidsuitgaven en allerlei zaken die daar verband mee houden. Uit de mond van het kamerlid Portheine tekenden wij op, dat de WD blijft streven, naar een eigen risico by de sociale verzekering en naar een vermindering van de kin derbijslag. Tussen al deze financiële kwesties door werd mevrouw Van Someren- Downer geïnstalleerd als voorzitster van de party. In haar rede zei me vrouw Van Someren te geloven, dat het liberalisme de toekomst heeft. Nieuw Links en D'66 veegde zy op één hoop. zy zei: „Nieuw Links en D'66 zijn het resultaat van in wezen dezelfde gevoelens van onmacht. Nieuw Links trekt hierbU terug op verlaten poli tieke bastions, die meer in de negen tiende eeuw thuishoren. D '66 daar entegen zoekt het in het zogenaamde pragmatisme, het doelmatige. Waar op het ogenblik D'66 staat is mij niet duidelijk. Je kunt niet de kerk van de confessionele partijen ver vangen door de computer." Over de Party van de Arbeid merkte ze ap: „Op het ogenblik heb ben wy nog te maken met een nor male kamerfractie van de party. Als daar straks een fikse Nieuw Links- vleugel in komt zal de scheiding der geesten zó duidelijk worden, dat Vondeiings snelverband scheurt." ADVERTENTIE De leukste onderjurkjes die U voor de kleine meid kunt uit zoeken, koopt U tijdens deze voordelige aanbieding. Kindaronderjurkjes van een fijne kwaliteit nylon en in schattige modelletjes. Koop er nu een (of misschien wel twee) want voor de prijs hoeft U het niet te laten. maat 40 maat 50 maat SO70 maat 8v +90 Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze nylon kindaronderjurkjes, in wit, rose, en bleu, de maten 40, t/m 90 voor extra lage prijzen;. Qik iostnóegmarjéH ófim- CUn t*i. of schrift, best Wilson zei, dat een gesprek met Ojoekwi, geen erkenning van Biafra inhoudt. Hij had niet gesproken over de levering van wapens, wel over de militaire toestand in Biafra, Hij meent dat' de internationale hulp zich meer moet richten op de reha bilitatie van gevangenen dan op voedselhulp. Gowon had hem ver zekerd dat de luchtmacht nadruk kelijk bevel heeft om burgerdoelen te ontzien. Vandaag zou Wilson naar keizer Haile Selassie van Ethiopië gaan. De Keizer is de voorzitter van de Orga nisatie van Afrikaanse Landen, die zich onder meer bemoeit met het Bi- afraans-Nigeriaanse conflict. Hij heeft ook een uitnodiging ge kregen van president Kenyatta om na zijn bezoek aan Ethiopië naar Kenia te komen. Premier Wilson heeft onder meer een bezoek gebracht aan de gevange nenkampen van Ibo's (Biafranen) in Port Harcourt. een stad die de federale Nigeriaanse troepen op de Biafranen hebben veroverd. Wilson toonde zich af en toe nogal geïrriteerd over het voor hem uitge stippelde program. Hij moest aan zien hoe de commandant van Port Harcourt en Calabar (eveneens vroeger Biafraans), kolonel Ade- koenle, persoonlijk een cameraman arresteerde. 'Ik wil niet dat een foto van mij in een van jullie verdomde Europese kranten verschijnt,' zo beet hij hem toe. Tegenover Wilson was de kolonel ongewoon vriendelijk en geduldig. Wilson liep kwaad weg van een dansvoorstelling met de woorden: 'Er is werk te doen.' (Van een onzer verslaggevers) Twee zwagers, de 56-jarige A. v. P. en de 41-jarige P. B„ hebben zater dagavond in de Dorpsstraat van Sint-Wülebord een zeven jaar oude familievete uitgevochten. B. sloeg Van P. enige keren met een schop op het hoofd en werd op zijn beurt door de ander diverse ma len met een scherp gepunt beton ijzer in het onderlichaam gestoken B„ die ook in de hartstreek werd geraakt, is in zorgwekkende toestand in het Roosendaalse ziekenhuis op genomen. De politie heeft Van P. aangehouden by de arts, die zijn ge broken duim en hoofdwonden had behandeld. De politie heeft Van P. later naar hetzelfde ziekenhuis in Roosendaal overgebracht. Als hij voldoende is genezen, zal hij w;egens poging tot doodslag door de politie in hechtenis worden gesteld. Vroeger hadden de zwagers samen gewerkt. Van P. zou nog één dag loon van zijn zwager te goed hebben: de aanleiding van een zeven jaar durende familietwist. Enkele maan den geleden kwam het al tot een uitbarsting. De zwagers bewerkten elkaar met een riek, maar toen ver wondden zy elkaar niet ernstig. (Van een onzer verslaggevers) De 67-jarige H. van Duuren, deel nemer aan de wandelmars van de Nljmaegse Sport Vereniging, zakte gistermiddag enkele kilometers voor de finish in elkaar en overleed ter plaatse. HENGELO (ANP) Stork Hengelo en de Westduifse machinefabriek Siemens AG zijn een meerjarige sa menwerking aangegaan voor het ontwerpen en vervaardigen van stoomturbine» voor generatoren ta elektriciteitscentrales. (Van een onzer verslaggevers) Twee tygers hebber zaterdagmid dag in Hilversum de jarige domp teur en dierenverzorger Erik Meiss- ner aangevallen en vry ernstig ge wond aan de rechterhand en -arm. De heer Meissner was omstreeks twee uur net klaar met het schoon maken van de hokken, toen één van de tygers In het winterverbiyf van het voormalige circus van het echt paar Harry Belly-Strassburger hem by zyn handschoen greep. Een twee de dier sprong direct toe en sloeg een klauw In de arm van de dompteur. Dat is vandaag in een gezameniyk communiqué meegedeeld. De nu be reikte overeenstemming tussen de raden van bestuur en de vakorgani saties heeft betrekking op een over- plaatsingsregeling en de uitgangs punten voor een afvloeiingsregeling. Overeengekomen ls dat by het weg vallen van een arbeidsplaats aller eerst zal worden nagegaan welke al ternatieve plaatsingsmogelykhedén er zyn binnen de eigen onderneming, of, zo dat laatste niet mogeiyk is, binnen het andere concern. Wanneer binnen geen van beide concerns overplaatsing mogelyk is of overplaatsing op redely ke gronden wordt geweigerd, treedt een afvloei ingsregeling in werking. Deze afvloeiingsregeling zal dan onderwerp van overleg zyn op plaat- selük niveau tussen vakbonden en di recties. Extra-waarborgen zyn opgenomen voor werknemers van 60 jaar en ouder. De nu bereikte overeenstem ming is een gevolg van het gesprek dat de vakorganisaties begin septem ber vorig jaar met de ondernemingen voerden. Van werkgeverszijde was men be vreesd over de gevolgen van de op zondag 8 september bekend geworden overeenkomst, waarby Wilton-Fy'en- oord-Bronswerk zou worden opge deeld. De vakorganisaties meenden dat de ongeveer 8400 personeelsleden van het Schiedamse WEB gezamen iyk als speelbal fungeerden en ver langden een „sociale blauwdruk" van de onderneming over de gevolgen van de opsplitsing, die hun werd toege zegd. In de Metaalkoerier, orgaan van de Metaalbedryfsbond NW, wordt deze week over de nu bereikte overeen stemming opgemaakt, dat de in de leidraad opgenomen verklaring van de raden van bestuur over het uit gangspunt by de aangegane fusies geen onderdeel uitmaakt van de overeenkomst. De werknemersvertegenwoordigers kunnen namelyk delen van die ver klaring niet onderschryven. Ze me nen dat de argumentering van de rader, van bestuur weliswaar van be- dryfseconomisch standpunt uit be zien juist kan zyn, maar niet nood zakelijk ook van sociaal-economische en arbeidsmarkt-oogpunten uit. .Voor de desbetreffende werknemers is een behoorlijke waarborg gescha pen dat zy niet zonder meer het kind van de fusierekening zullen worden," aldus de Metaalkoerier, „maar het is niet zo, dat er in materieel opzicht niets meer te wensen zou zyn." ADVERTENTIE! Zo'n probleem is het niet om na de schoonmaak in het hele huis nieuwe vitrages op te han gen, als U onze voordelige aan biedingen maar in het oog houdt. Zoals -deze verkoop van een fabriekspartij dubbeibrede fan tasie marquisette, nu voor de halve prijs. Prachtige terlenka marquisette met ingeweven dessins, 220 cm breed, uit de kollektie van f. 7.95, nu per meter voor nog géén vier gulden. tanlasle marquisette in 6 dessins 220 cm breed Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van dit terlenka marquisette met ingeweven dessins, 220 cm breed, per meter voer H' Ook in 300 cm breea Ook msandsgtnorgen open Giètt tel. of schrift best (Van een onzer verslaggevers) De rector magnificus van de Gro ningse universiteit, prof. dr. J. Th. Snyders, wil gewoon 'mijnheer' worden genoemd. Prof. Snyders doceert psychologie. Al zijn collega's-hoogleraren in deze faculteit hebben zich mét prof. Snyders uitgesproken voor een voorstel het gebruik van hun aanspreektitel te laten vallen. Tegen het eind van het congres van studenten en docenten, dat dit voorstel aannam, maakte de rector magnificus zaterdagavond een ron dedans, de handen ineengeslagen boven zyn hoofd. Het congres, waarop nog niet de helft van de psychologiestudenten was verschenen, ontwierp een nieuwe. radicaal-democratische opzet voor de faculteit. In septem ber, begin van het nieuwe universi teitsjaar, moet die opzet gestalte aannemen. Het congres verwachtte, dat dan de 'grote stryd' zal wor den geleverd. De plannen: alle studieprogram ma's, opzet, werkwyze, resultaten, NEW YORK (Reuter) 'Folksinger' Joan Baez heeft gisteravond op de Amerikaanse televisie 'The green, green grass of home' de klaagzang van een veroordeelde gezongen, opgedragen aan haar echtgenoot David Harris. Harris moet wegens dienstweigering een gevangenisstraf van drie jaar uitzitten. In een toe lichting op het lied vertelde de zangeres waarom haar man veroor deeld ls. beoordelingen, bevorderingen en salariëring zullen door staf, stu denten en niet-wetenschappeiyk personeel in openbare discussie worden geregeld. Een resolutie over studieloon draagt de faculteit op, alles te doen om materiële beloning van het werk van de student in de toekomst mo gelyk te maken. By de werkprojecten zullen niet- psychologen kunnen worden be trokken. Een commissie van acht leden, die de plannen moet uitwer ken, verwacht moeilijkheden met stafleden en studenten, die zich in hun vrijheid beperkt zullen voelen. (Van een onzer verslaggevers) Aldus werd de normale reistyd van Londen naar Amsterdam verlengd tot ongeveer één uur en toen de door ge zagvoerder Zwarthoed bestuurde Abel Tasman tegen zevenen by IJmuiden het wolkendek doorboorde was het eind in zicht van een zeer byzonder schoolreisje, dat de jongens en meis jes hadden verdiend als prijswinnaars m een tekenwedstrijd bü het 50-jarig bestaan van de KLM en Fokker. De Londen-reizigertjes waren de individuele winnaars. Klassikaal mochten ook inzendingen worden In gestuurd en voor de winnende (zesde) klassen had de KLM een aantal rondvluchten boven hun woonplaats en provincie. Voor zover ze uit Zuid-Holland en Zeeland kwamen, genoten de deelne- mertjes aan deLondenvluchtookvan 'n blik op hun provincies, want ook de heenreis werd tot rond *n uur ge rekt door op geringe hoogte via Gouda, Rotterdam, Oostvocme Helle- voetsluis, Zierikzee en Vlissingen te vliegen, alvorens de Noordzee over te steken. In Londen bezochten de Jongens en meisjes na een maaitijd in de Chicken Inn in record-tempo een aantal be zienswaardigheden met als hoofd schotel een bezoek aan de Tower. Helaas konden ze niet doordringen tot de kroonjuwelen, omdat er een zo lange ry stond dat de drie kwartier, die voor de rondleiding was uitge trokken, alleen aan het wachten was opgegaan. Het hele bezoek is op film vastge legd door een cameraploeg van de NTS. Volgende week zondag, op eer ste paasdag, wordt de film in het jeugdjournaal de Verrekijker ver toond. (ADVERTENTIE) Maak nu Uw camping-uitrus ting vast in orde, zodat U daar met de vakantie-drukte geen zorg meer voor heeft Vernieuw daarom nu het over trek van Uw veldbedden eens. Voor een klein bedrag zien ze er weer als nieuw uit. Een veidbtsddek van een prima kwaliteit, verkopen wij op on ze Camping-afdeling. Gemakkelijk aan te brengen door de 8 bevestigingshaken, in een frisse kleur blauw, 60 x 180 cm, nu voor nog géén zeven gufden. veldbed overtrek Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van dit veldbeddek met 8 bevestigingshaken, 60 x 180 cm, in een frisse kleur blauw, Ook maandagmorgen open Géén teU of schrift best WASHINGTON (Reuter. AP) Een constante stroom mensen difileert sinds gistermiddag langs de baar van de vrijdag overleden gene raal Eisenhower. Het stoffelijk over schot ligt opgebaard in de koepelhal van het Capitool, die voor het pu bliek werd opengesteld nadat presi dent Nixon in aanwezigheid van een aantal buitenlandse staatshoofden een korte rede had uitgesproken. De 72-jarige weduwe van Eisen hower barstte in tranen uit toen Nixon de overledene 'een goede, har telijke en vriendelijke man' noemde. 'Maar natuurlijk was hij meer dan dat. Hij was een krachtig man. Hij was scherpzinnig. Hij was besluit vaardig. Verschillende malen heb ik hem beslissingen zien nemen die voor Amerika en de wereld het ver schil tussen oorlog en vrede bete kenden.' President Nixon onthulde ook de laatste woorden die Eisenhower heeft- gesproken voor hij stierf: 'Ik heb altijd van mijn vrouw gehouden. Ik heb altijd van mijn kinderen ge houden. Ik heb altijd van mijn kleinkinderen gehouden. En ik heb altijd van mijn land gehouden.' Vanavond wordt het stoffelijk overschot van Eisenhower overge bracht naar de kathedraal van Washington voor een uitvaartdienst die een half uur zal duren en waar bij ruim 2000 mensen uit alle delen van de wereld aanwezig zullen zijn. Daarna wordt de kist per trein ver voerd naar Abilene in Kansas. Daar wordt de overledene woensdagavond tijdens een besloten plechtigheid bijgezet in de kapel van de naar hem genoemde bibliotheek. De Franse president de Gaulle, die gisteravond in Washington arriveer de, heeft vanmorgen een onderhoud gehad met Nixon. Nederland ls bij de rouwdienst ver tegenwoordigd door prins Bernard en minister van Buitenlandse Zaken Luns. Andere buitenlandse gasten zijn Lord Mountbatten (Engeland), de sjah van Perzië, premier Rumor van Italië, president Sjazar van Is raël er, bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland, Uit België arriveer den koning Boudewijn en premier Eyikëitó, de NAVO is vertegenwoor digd door secretaris-generaal Broeio, Griekenland zond vice-premier Pat- takos, maai ook koning Cons tar. tijn is voor de plechtigheid naar Washington gekomen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1