In Zandvoort uit de bocht r Primeur in Texas: Plastic kunsthart vervangen door hart van donor Naakte vrouwen schaden de zaak van het ware communis: ffi 99 Huisartsenhonorarium: rekening houden met verlies eerste jaren m m Zuidslaven veroordeeld Toch breuk Finse CP Bredase arts Karthaus Ziekenhuizen zijn verkeerd gebouwd 3? Geen eis tot doodstraf tegen Sirhan Doodstraffen in Algiers geëist Moeilijkheden nieuwe Queen en voorbij Italië door sneeuwstormen getroffen Nederlandse sterrenwacht bij komende maanvlucliten ingeschakeld DINSDAG 8 APRIL 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 1 7 HOUSTON (Reuter, AP) De 47-jarige Haskell Karp heeft gis teren het hart van een overleden vrouw gekregen, 65 uur nadat zijn hart was vervangen door een plastic kunsthart. Beide ope raties werden onder leiding van dr. Denton Cooley uitgevoerd in het St.-Lucas Ziekenhuis in Houston (Texas). Volgens dr. Cooley zou Karp zonder het kunsthart „geen uur langer meer hebben geleefd." Het kwam volkomen onverwacht. Terwijl een agent op de achtergrond in zijn programma keek schoot plotseling Lotus Ford van coureur Jan van Straaten op de paas-races in Zandvoort uit de bocht. Het gebeurde onder aan de Hunzerug waar de wagen door de strobalen schoot. Een fotograaf sprong voor zijn leven. Niemand werd gewond. ADVERTENTIE nu... beduidend goedkoper (ADVERTENTIE) uit ons tuincentrum Val van melrolrap (ADVERTENTIE) nu... beduidend goedköper - m ter meulen (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse priesters Huub Oosterhuis en Ton van der Stap kunnen zich nu definitief beschouwen als ex-jezuïeten. Het ontslag door het hoofd van de jezuïeten-orde in Rome, pa ter Arrupe, wordt au ook formeelj uridiseh in Nederland gere geld. Gewond in speeltuin MAASKANT BEHANGSEL ZAAIERS pwatsze LOS ANGELES f Reuter Tegen Sirhan Sirhan. de moordenaar van Robert Kennedy, za! niet de dood straf geëist worden. Dit. heeft de openbare aanklager, Lynn Compton gisteren verklaard. Hij zal volstaan met het eisen van eelt 'toepasselijke straf'. ALs de 25-jarige Jordaniër door de jury schuldig wordt bevonden aan moord kan hij tot de gaskamer of tot levenslang worden veroordeeld. De belangrijkste vraag in het pro ces. dat nu vijf en vijftig dagen duurt. Is of Sirhan geestelijk in staat kon worden geacht de moord te heb ben voorbereid. Acht psychiaters en psychologen, die door de verdediging ais getuigen zijn geroepen, hebben betoogd, dat Sirhan op het ogenblik van de moord leed aan paranoïde schizofrenie, maar twee getuigen- deskundigen voor het Openbaar Mi nisterie menen, dat er sprake was van een grensgeval van schizofrenie en dat hij wel degelijk in staat was de moord te beramen. ALGIERS 'Reuter» Tegen vijf van de zesenvijftig beklaagden die in Al giers terechtstaan wegens samenzwe ring tegen de regering, is zondag de doodstraf geëist, tegen drie luidde de ets levenslang en tegen acht anderen twintig jaar. Bij verstek werd de doodstraf ge- eist tegen de 46-jarige Krim Belka- cem, die de samenzwering zou hebben geleid en nu in Frankrijk is. Volgens een der beklaagden zou den de Amerikanen bij de samenzwe ring zijn betrokken. De Centrale In lichtingendienst CIA van de Ameri kanen zou van plan zijn geweest commando's te zenden om belang rijke installaties in Algerië te ver nielen. Op de camping heerlijk genie ten van frisse lucht en zon lekker luieren en de stad ver getenmaar evengoed Uw natje en droogje fris en koel bij de hand hebben! Dat kan met deze handige pro visiekastjes, waarin U Uw etenswaren fris en hygiënisch, vlieg- en stofvrij bewaart en die U als een plat pakje mee neemt. Moderne provisiekastjes voor het buiten-huishouden, uit- ritsbaar, met ventilatiegaas. klein opvouwbaar en in gezel lig plastik cretonnen uitvoe ringnu voor nog géén twee rijksdaalders. Is het geen reuze gemak in het hartje stad een enorme kollek- tie vaste planten, heesters en coniferen aan te treffen...,, en voor prijzen die U van ons gewend bent. Morgen profiteert U weer van een aanbieding van de prach tigste klimplanten. De Clematis, een prachtige ijzersterke klimplant, bloeit in de hele zomer en is winter hard, hecht zich aan muren enz. Geeft een zee van blauwe, wit te of rose bloemen. In ons tuincentrum verkopen wij morgen deze prachtige clema tissen per stuk voor nog géén - twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze prachtige Clematissen, een bijzonder sterke klimplant, winterhard, die de gehele zomer bloeit, kleuren blauw, wit of rose voor h Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best Van een onzer verslaggevers» Zondagmiddag is een veertienjarig meisje. Anie v. d. Vliet uit Rozen burg. van een roltrap aan de zuid kant van de Rotterdamse Maastun nel gevallen. Zij is met een hersen schudding naar het ziekenhuis Dljfc- Het kunsthart werd geplaatst, omdat op 't moment dat de toestand van Karp kritiek werd hij had een ernstig beschadigde hartkamer nog geen donor was gevonden. Wel dacht men in de vrouw, die in Cleve land in het kraambed was overleden een geschikte donor te hebben ge vonden, maar tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bleef haar hart definitief .stilstaan. Het kunsthart is bedoeld om de patiënt in leven te houden tot er een donor is gevonden. Na de operatie werd alles in het werk gesteld om een donor op te sporen. Op het vliegveld van Hous ton stonden twee vliegtuigen gereed om eventuele donors op te kunnen halen. Meer dan tien mensen hadden gisteravond hun hart aangeboden, nadat de echtgenote van Karp in een televisieuitzending 'iemand, ergens' had gevraagd zijn of haar hart ter beschikking te stellen. 'Hij ademt en weet dat er in zijn borst een toestel letje zit op de plaats waar een door God gegeven hart hoort te kloppen. Ik hoop dat iemand, waar hij ook is, mij a smeekbede zal horen. Een smeekbede om een hart voor mijn man', aldus mevrouw Karp. De donor die gisteravond «.erd ge vonden was een 40-jarige, uit Massa chusetts afkomstige, vrouw. Zij werd met- een vliegtuig naar Houston ver voerd waar zij overleed. De vrouw had een onherstelbaar hersenletsel. De transplantatie duurde twee uur. Karps toestand wordt goed genoemd. Het kunsthart is ontwikkeld door de Argentijnse dr. Domingo Liotta, die thans hoogleraar is in Houston. Hij heeft Cooley geassisteerd bij beide operaties. Volgens Cooley ge beurt de inplanting van 'n kunsthart op dezelfde wijze als die van een mensenhart. Het vergt echter meer tijd. omdat het materiaal van het apparaat gemaakt uit weefsel en kunststof vrij hard is. De kosten van het kunsthart en de elektrische pomp voor de bloedcirculatie bedra gen 25.000 dollar. Het kan ongevaar een maand lang functioneren. Als wij dobby satin voor de hatve prijs gaan aanbieden koopt U natuurlijk ook gelijk nieuwe gordijnen voor Uw zo merhuisje, caravan of boot. Dobby satin stof in uni, nor male prijs f.4.95, ideaal voor logeer-, slaapkamer, enz., 120 cm breed, tijdens deze partij verkoop per meter voor nog géén rijksdaalder. satinrug Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van dit voordelige dobby satin in liefst 12 mooie uni-kieuren, 120 cm breed, per jg* j meter W» {fff Ook maandagmorgen open Géén teL of schrift best iVan een onzer verslaggevers). Bij het vaststellen van het huis artsenhonorarium moet rekening ge houden worden met het renteverlies in de eerste praktijkjaren. Tot deze conclusie komt de commissie-Van der Ven in een rapport over de vast stelling van de huisartsenbeloning. De ziekenfondsen die een menings verschil hebben "mét" de 'Landel«ke Huisartsen Vereniging' over de beio- ningsberekening, voelen er niets voor het advies van de commissie te vol gen. Volgens hen is de rentederving al in de beloning van de artsen begre pen. Naleving van het advies zou de fondsen een bedrag van 10 tot 20 miljoen gulden kosten. De ziekenfondsen bestrijden overi gens de adviesbevoegdheid van de commissie-Van der Ven. Deze is in gesteld in 1966 tijdens het toen spe- ROME (AP) Een groot deel van Italië is met Pasen getroffen door sneeuwstormen en door plotselinge overstromingen. In Val d'Aosta in het noorden viel voor het eerst sinds 20 februari sneeuw. Op sommige plaatsen lag meer dan een meter. Zware regenval veroorzaakte over stromingen in Asti. Tientallen wegen werden afgesneden door het water. De weg naar Asti was onbegaan baar. In het Spaanse Gerona hebben overstromingen de Jager gelegen de len van de stad onder water gezet. De telefoonverbindingen met de rest van Spanje waren verbroken, terwijl verbindingen over de weg met ande re steden aan de Costa Brava even eens waren afgesneden. Ongeveer 10.000 toeristen hebben hun paas- weekeinde ia Geruiia moeien aforé- breken en zijn naar huis terugger Ujoerd, SOUTHAMPTON »AF» Alle moei lijkheden en verwikkelingen rond het nieuwe Engelse passagiersschip Queen Elisabeth H lijken voorbij Vandaag keerde het vlaggeschip van de rederij Cunard terug van een ge slaagde proefvaart. En de directeur van de maatschap pij. in de laatste maanden een veel geplaagd man, riep geestdriftig uit. dat hfj de nieuwe ..Queen" het beste schip van de wereld vindt. De eerste reis naar New York, die oorspronkelijk op 10 januari had moeten beginnen, is nu vastgesteld op 2 mei. In de tussentijd zal het nieuwe passagiersschip nog een vakantie- tocht maken met de mensen die zich hiervoor al tijdens de bouw hadden aangemeld. Moeilijkheden met, de voortstuwing van de Queen Elisabeth II hebben dat reisje steeds weer uitgesteld. DEN HAAG <ANP) De volksster renwacht Simon Stevin te Ouden bosch is ingeschakeld bij de komende bemande Amerikaanse m&anvluchten. De eerstvolgende vlucht zal op 18 mei gehouden worden. De sterrenwacht is, evenals dertig andere professionele sterrenwachten en zeventig privé-wachten over de gehele wereld, verzocht de maan- vluchten te observeren. De bedoeling is dat elk veranderlijk verschijnsel, dat op de maan wordt waargenomen tijdens de bemande maanvlucht, di rect. aan Amerika wordt doorgegeven. Vandaar zorgt men ervoor dat dit bericht direct wordt gemeld aan de astronauten in de Apollo-capsuie. Zy zullen dan het verschijnsel ook trachten te observeren en te bevesti gen. Dit soort waarnemingen is ook ver richt tijdens de vlucht van de Apollo 8 om de maan. Toen betroffen het voornamelijk heldere blauwgroene flitsen die te zien waren in de krater Aristarehus. De astronauten hebben dit verschijnsel toen niet kunnen be vestigen. Het viel namelijk precies in hun lunchpauze. lende honorariumconflict. De com missie is echter in een later stadium weer opgeheven. De ziekenfondsen zijn van mening dat minister Roolvink niet had mo gen overgaan tot het opnieuw in le ven roepen van de commissie zonder raadpleging van de Ziekenfondsraad. De minister van Sociale Zaken heeft de fondsen nu in een brief la ten weten, dat hij een overeenkomst tussen de LHV en de ziekenfondsen verwacht, die gebaseerd is op het advies-Van der Ven. Provisïekastje 85 x 35 x 25 cm Morgenvroeg om 9 uur verko pen wij op onze tweede etage deze hygiënische provisiekast- fes irt plastik uitvoering met frisse bloemmotieven, 85x35x25 cm voor A® Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best van jezuïeten gaat door (Van een onzer verslaggevers) De 16-jarige Wessei Prins uit Rot terdam kreeg zondagmiddag in het lunapark aan de Middenbaan te Rot terdam een zitbankje van een draai molen. tegen zijn hoofd. Een Poor- tugaalse arts heeft de wond gehecht. BELGRADO (Reuter» Negen be woners van de Zuldslavische grens streek Pristina zijn veroordeeld tot straffen van drie tot vijf jaar we gens demonstraties tegen de Zuidsla- vische staat. De negen man zUn van oorsprong Albanees, In het gebied van Zuidslavië, dat aan Albanië grenst heerst bij grote bevolkingsgroepen verzet tegen de centrale Zuidslavische overheid. By de demonstraties voor autonomie, november vorig Jaar werd een stu dent gedood en verscheidene mensen gewond. De veroordeelden zijn zeven I studenten, een ieraar en een journa-1 bat, De provinciaal (Nederlandse over ste) van de orde, pater J. Hermans, weigerde vorige week de ontslagbrie ven voor te leggen aan de Amster damse studentenpastores. Hy vond dat er een bestuursfout was gemaakt en stelde alles in het werk om de be slissing tegen te houden. Daartoe reisde hij vrydog naar Rome. Maar ondanks urenlange gesprekken met pater Arrupe en zijn medewerkers kon de procedure niet worden terug gedraaid. In de top van de jezuïetenorde is wel erkend, dat het besluit te snel was genomen. Maar Arrupe bleef by zijn standpunt'. Oosterhuis en Van der Stap (twee van de vier priesters die zich vierkant opstelden achter hun verloofde collega Jos Vrijburg» hebben een verkeerde visde op de kerk. Oosterhuis en Van der Stap lieten donderdag al weten dat zy van nieuwe besprekingen bitter weinig verwachtten en zy hebben hun ont slag nu aanvaard. Pater Arrupe heeft de Nederlandse jezuïeten geschreven dat hy niet de gewetensbeslissing van de betrekke- S nen veroordeelt, evenmin ais hun ge- j hele werk. hy heeft oprechte bewon- dering voor veel wat zy deden. Hy wil ook niet de vernieuwing in de Nederlandse provincie afremmen en .ruimte laten voor pluriformiteit". Pater Hermans deelde verder mee. na dit alles wel mee te willen werken aan een afwikkeling van de zaak. Hy ziet in dit geval geen redenen zelf ontslag te vragen ais provinciaal. vraat* s taai noemen iakhinm*hehratgers Ze MtDDELUNOSTRMT 2 - TEL 23.31,92 WQIPHAERTSBQCHT 235 - TEL 27.48.25 MOSKOU (AF) Afbeeldingen van naakte vrouwen worden in Tsjecho- slowakije gebruikt om de zaak van het ware communisme te schaden. De „hervormers" van het commu nisme overstromen de pers met pornografie om de aandacht van de politiek af te leiden. Met hetzelfde doel is de striptease in 't land inge voerd. aldus Wiktor Bolsjakow in de Komsomolskaja Prawda. het blad van de Russische jeugdorganisatie. De pin-up-meisjes in de Tsje chische kranten zijn volgens hem bedoeld om de gedachten van het volk te richten op „het zoete leven", terwijl die gedachten zich zouden moeten bezighouden met de verster king van het, communisme in het land. Deze techniek, aldus schrijft, hij verder, wordt in het Westen veel toegepast, Dit zou zelfs zijn toegegeven in de Osservatore Romano. .Dit blad heeft openlijk opgeroepen tot het aanmoedigen van sport, sex, gokken en dansen om de jeugd weg te hou den uit de omarming van het com munisme. Onder het motto van een strijd voor een vrije pers is een campagne gevoerd voor vrijheid van alle normen en waarden." aldus de schrijver. De ongeklede vrouwen in de kran ten werden gevolgd door de invoer van films „die aantoonden, dat baby's niet door de ooievaar worden gebracht." .Daarna volgden schuine moppen in de pers en ten slotte werd de striptease ingevoerd met be hulp van buitenlandse impressario's. Dit alles kost kapitalen aan schaar se deviezen." besluit Bolsjakow. (Van onze Scandinavische pondent» corres- Dwars tegen de nadrukkeiyke wens van Moskou in is 't by het vijftiende congres van de Finse communisti sche party, dat tydens Pasen in Hel sinki werd gehouden, tot een breuk gekomen. Reeds zaterdag verlieten de Moskou-getrouwe stalinisten, de zaal en besloten in een ander ge bouw later deze maand in Helsinki een eigen bijeenkomst te beleggen. De gematigden .die door de stali nisten als 'revisionisten' worden be schouwd, herkozen Aarne Saarinen als voorzitter. De moeiiykheden begonnen reeds in oktober, toen Finlands volksde mocraten by de gemeenteraadsver kiezingen een derde van de bij de vorige krachtmeting behaalde stem men verloren en slechts 16 percent van de kiezers zich achter de com munistische kandidaten stelde. Dat verlies was een direct gevolg van de Russische overval op Tsje- choslowakye, die ook op het thans gehouden congres zijn stempel heeft gedrukt. Terwyi de stalinisten de Russlche inval goedkeurden, bleven Aarne Saarinen en zijn aanhangers by hun schrepe kritiek die zij reeds in auugustus van het vorig jaar had den geuit. Daarbij kwam dat de Sta linisten, wat hun invloed op het par tijbestuur betreft, eisen stelden waarvan zy van tevoren wisten dat zy niet ingewilligd zouden worden. Moskou is ondanks de afkeuring van Aarne Saarinen van mening, dat zyn belangen het best door 'n sterke communistische party kunnen wor den behartigd. Daarom zullen van de zijde van het Kremlin zeker be middelingspogingen worden gedaan. De grote vraag is thans echter, of de Finse volksdemocraten hun plaats in. de regering waarin zy naast so ciaal-democraten en de agrarische Centrumparty zitting hebben kunnen handhaven. CASABLANCA (AFP) Akik Mo hammed Ben Ali in Zuid-Marokko is 141 jaar, zo onthult een blad in Casablanca. De man is geboren tij dens het bewind van Karei de Tien de in Frankrijk en twee jaar voor de verovering van Algerië. Tot tien jaar geleden heeft hij zijn beroep uitge oefend: het verzorgen van kamelen en schapen. Nu is hij echter ver lamd. «DM M AMSTERDAM ANP„De klasse- afdelingen en klasse-paviljoens in onze ziekenhuizen zyn verpleegkun dig ver beneden peil". Dit zegt de Bredase arts dr. a. J. M. Karthaus uit Breda in een artike! in liet jongste nummer van Medisch Con tact. Hy oefent met name kritiek uit op architecten-, advies- en planbu reaus in ons land die volgens hem vaak uit het oog verliezen dat het ziekenhuis in de eerste plaats dient te worden gebouwd om de zieke ie behandelen, Dit gebrek aan inzicht komt. aldus d* «te, onder andere onmiddellijk; tot uiting by de bouw van het zgn. verpleeghuis van een ziekenhuis. Indeling en plattegrond van de meeste tot nu toe gebouwde verpleeg huizen houden geen rekening met de ziekte waarvoor de patiënt moet worden behandeld maar wel met de klasse waarvoor hy is verzekerd Het aantrekkelijke van de afdelingen ligt dikwyis dan ook meer in de horeca- secior dan in de medische sfeer. Volgens de arts zal by de bouw van het v-nn komst In de eerste plaats gestreefd moeten worden naar „privacy*' voor elke patiënt ongeacht zyn maat schappelijke status.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1