Vondeling: In 1985 één vakbeweging Half miljoen toeristen in Nederland maar het blij ven regenten NW-leden in Utrecht boos op WY-leiding t Nes erleider warte studies hebben geen zin tpaanse politie verdrijft carlisten Indonesiërs boos Kamerlid Franssen p.v.d.a.): Toto-bovcot tegen KNVETs TV-verbod Belastingprotest vrijgezellen en werkende vrouwen Ook Kosviiin naar begrafenis president India 1 Van onze correspondent in Bonn) De Sowjet-Unie heeft de West-Duitse regering een verras send aanbod gedaan: zonder enige politieke voorwaarden willen de Klussen via een nieuw te bouwen pijpleiding aard olie en aardgas aan de Bondsrepubliek leveren. In Bonn is dit aanbod in goede aarde gevallen. Men over weegt reeds voor de verwerking van de Russische olie in het gebied van Salzgitter-Braunschweig en raffinaderij te bouwen, die een capaciteit van minstens vier miljoen ton per jaar zal hebben. Zondag... moederdag Europese veiligheid Dit is het veulen Harm. Harm woont In Kethel (gemeente Schiedam) en kreeg zijn korte en krachtige naam door een gevoel van dankbaarheid, dat zijn baas beving bij het krijgen van een nieuw stuk land. Schiedams burgemeester Roelfsema heet van voren ook Harm, vandaar. „We zijn niet boven een regentendemocratie uitgekomen. De regenten van tegenwoordig mogen dan minzaam zijn, maar het blijven regenten." Het Tweede-Kamerlid H. Franssen (p.v.d.a brak zaterdag een lans voor een bestuurlijke „revolutie", want hij is voor een ommezwaai in de verhouding overheid-burger. „De bevolking wordt niet wezenlijk betrokken by de problemen." Deserteurs (2000) uit VS in Canada nubeduidend goedkoper voor m 4p Staatliiijiien-DSM overweegt blaken (Van onze correspondent in Washington) Bayard Rustin is een van de vele strijders voot de rechten der negers die zich ernstig bezorgd maken over de activiteit van de radicale negerstudenten aan een aantal Amerikaanse universiteiten. Het wordt volgens hem hoog tijd dat de uni versiteitsbesturen ermee ophouden toe te geven aan de dwaze eisen van negerstudenten". HU voegde er in een persgesprek aan toe: „De universiteiten moeten ervoor zorgen dat ook de negestudenten de practische opleiding ontvangen die ze nodig hebben." Hij hekelde het verlangen van de zwarte stu denten om leergangen te krijgen in soul' muziek en soul'poëzie. Ongedwongen Zondag moederdag i ESTELLA (Reuter) Spaanse politie heeft gisteravond met machinepistolen waarschu wingsschoten gelost over de hoofden van carlisten. MAANDAG 5 MEI 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Rusland wil olie leveren aan West-Duitsland De handelingen over deze miljarden- transactie, die het de Russen moge lijk maakt de Amerikaanse oSecon- cems op de Westeuropese markt te beconcurreren, zijn kortgeleden op de jaarbeurs te Hannover gevoerd. Daa- spraken (bij Franse cognac) de Westduitse minister van Econo mische Zaken Karl Schiller en de Rus sische minister voor Buitenlandse Handel Nicolai Fatolitsjew over uit breiding van de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Het was een eerste gesprek op mi nistersniveau tussen Rusland en West-Duitsland sinds in 1958 Ludwig Erhard Anas tas Nifcoyan had ont moet. Volkomen onverwacht bood Pat-o- lltsjew Schiller de onbeperkte leve ring van Russische aardolie en aard gas aan. De Westduitse minister re» geerde positief op het Russische voorstel binnenkort deskundigen uit beide landen over de uitwerking van het aanbod te laten onderhandelen. (ADVERTENTIE) Heeft Uw vrouw altijd ai een werkelijk luxe sprei willen heb bendan zijn deze Moeder dag en deze aantrekkelijke aan bieding dè gelegenheid om die wens te-vervullen. Prachtigs tweepersoons poly- aster sprei, met anti-slip tricot onderzijde en lichtgewicht vul ling. Deze luxueuze sprei met roya le volants, waar U normaal 59.- voor zou betalen verko pen wij nu voor nog géén vier tientjes. torlonka met royale .volants prima wasbaar snijmaat 140 x 320 cm Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze 2-p«r- sooitt polyester spreien in fraai bteeaMfessm/snijmaat 160 x 220 cm Ook mtan&smotger) optrt Gééft tef. of schrift, best Over vijftien jaar heeft Ne derland nog één vakbeweging, allerlei organisaties zijn gefu seerd en het onderwijs kent nieuwe groeperingen waarbij expérimenten een belangrijke plaats hebben. Dit concludeerde dr. ir. A. Vonde ling als voorzitter van de Partij van de Arbeid zaterdag tidjens een bij eenkomst in het Overyseise Har- denberg. Dr. Vondeling was bezorgd over de toepassing van de Manmoetwet. Het onderwijs zal weinig kunnen expe rimenteren en dat pas in 1969 een eerste onderzoek was ingesteld naar de inhoud van het onderwijs, vond lij ontstellend. Eenzelfde ontwikkeling als aan de Hogeschool van Tilburg voorspelde dr. Vondeling voor het bedrijfsleven als niet. snel meer openheid wordt betracht. Niet alleen moet openheid worden getoond tegenover de aan deelhouders. maar ook tegenover de hele maatschappij. Directeuren en commissarissen zullen 'heropgevoed' moeten worden, aldus dr. Vondeling. DJAKARTA Reuter t, Ortis Sanz. de vertegenwoordiger van de Vere nigde Naties in Indonesië heeft in Djakarta grotere constitutionele waarborgen gevraagd voor het be stuur van West-lrian na de bevol kingsuitspraak. Ook heeft hij gevraagd om meer publiciteit voor 'de daad van de vrije keuze'. De verzoeken van Sanz heb ben, zo meldt Reuter, in Djakarta een geprikkelde stemming veroor zaakt bij de Indonesische autoritei ten. ztj menen dat sanz de overeen komst van New York 1962 waarbU Indonesië het bestuur over West- lrian heeft gekregen, 'te star inter preteert". Volgens de Russen zouden het aardgas en de aardolie door nieuwe pijpleidingen 'die in Russische op dracht in West-Duitsland vervaar digd worden' via de DDR of Oosten rijk naar West-Duitsland worden ge transporteerd. Hoewel het gesprek tussen -.'chil ler en Patolitsjew geen uitgesproken politiek karakter had. schijnt de Russische minister de olietransactie in verband te hebben gebracht met het zogenaamde appèl van Boeda pest. waarin de staten van het Pact van Warschau kortgeleden onder andere hebben voorgesteld, ook op 't gebied van de energiepolitiek met 'gemeenschappelijke projecten* de Europese veiligheid de bevorderen. Omdat de Westduitse wering po sitief tegenover dergelijke suggesties staat, was Fatolitsjews aanbod voor Schiller een welkome gelegenheid deze kans met beide handen aan te grijpen. Op de jaarbeurs in Hannover spraken ongeveer gelijktijdig Schil lers staatssecretaris Kiaus Dieter Amdt en de waarnemend minister voor Buitenlandse Handel van de DDR. Heinz Behrendt. Ook de Oost- duitse Behrendt had de opdracht meegekregen, de Westduitsers een aantrekkelijk aanbod voor de leve ring van aardolie te doen. Deze olel is eveneens afkomstig uit Rusland. De regering in Oost-Berlijn treedt in dit geval als 'tussenhandelaar' op. In Bonn neigt men er toe DEN HAAG ANP i De afgelopen vier dagen - donderdag tot en met zondag - hebben 560.000 buitenlan ders een bezoek aan Nederland ge bracht. Via de belangrijkste grens- doorlaatposten kwamen dertigdui zend toeristen meer binnen dan met Pasen. Oorzaak van het drukke buiten landse bezoek: met het opnemen van één snipperdag kon men, omdat 1 mei in vele landen een vrije dag is. vier vrije dagen achter elkaar met vakantie gaan. Veel Duitsers en een vrij groot aar.tai Fransen en Belgen hadden Nederland als reisdoel geko zen. Grootste trekpleister was de Keu kenhof '140.000 bezoekers'. Maduro- dam en de Et teling kwamen op 45.000 en 25.000. De afwikkeling van liet verkeer heeft zondag nergens moeilijkheden opgeleverd. De hier en daar optre dende file-vorming noemde de rijks- beide projecten in overweging te ne men. Het aantrekkelijke van het Oostduitse aanbod is, dat men door olie uit de DDR af te nemen, het handelsverkeer tussen de DDR en West-Duitsland belangrijk kan uit breiden en daarmee automatisch WestberUinsc positie kan verstevigen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de Westduitse regering ten slotte zal besluiten, de Russische aardolie via een directe pijpleiding en via de DDR af te nemen. Kortgeleden sloot één der grootste producenten van pijpleidingen in West-Duitsland een miljardencontract met de Sowjet- Unie af. 't Klimaat voctr intensievere handelsbetrekkingen tussen Bonn en Moskou is daardoor aanzienlijk ver beterd. In 1963 verbood Adenauer onder druk van de Amerikanen de levering van stalen buizen aan de Sowjet- Unie. «"k-1 Regenten zijn minzaam geworden... TORONTO 'AFP' 2000 Amerikaan se deserteurs, van wie 300 onder een schuilnaam, uit angst voor dis criminatie door de Canadese immi gratiedienst. bevinden zich op dit ogenblik in Canada, aldus de direc teur van een bureau tegen de dienst plicht in Toronto, William Spira. In twee jaar tilds heeft Splxa's or ganisatie steun verleend aan 600 Amerikaanse deserteurs en er wor den iedere dag 30 personen gehol pen bU het overschrijden van de grens. «Van een onzer verslaggevers) De ieden van bij het NW aange sloten bonden in de provincie Utrecht zijn van mening dat de lei ding van het NW ondemocratisch heeft gehandeld door een tussentijds rapport over structuurhersiening van het verbond niet met de leden te bespreken. Het rapport beoogt bet NW te hervormen tot een efficiën ter werkende organisatie. De her vorming zou op den duur leiden tot opheffing van de bonden die zouden moeten opgaan in één grote organi satie. Na heftige tegenstand van de Al gemene Bond van Ambtenaren en de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale heeft het NW-vakbondsbestuur het rapport teruggenomen voor verdere studie. Deze gang van zaken heeft verontrusting gewekt bij de Utrecht se leden van de vakbonden. In een motie hebben zij vastgelegd (lat zij het betreurenswaardig en onjuist vinden dat een dergelijk belangrijk rapport is teruggenomen vóór het met de leden in bespreking was ge nomen. De organisaties, die streven naar afschaffing van het eindexamen en daarvoor in de plaats een tentamen- systeem willen dat niet beslist over zakken of slagen, begon de demon stratie met een bijeenkomst in het Vondelpark. Vandaar vertrok de met spandoeken gewapende stoet, bege leid door bereden politie, onder het roepen van leuzen als 'Wat, examen, niks examen'. 'Vijf pius. zes min' en 'Geen eindexamen voor onze kinde ren' naar het Paleis van Justitie. Daar werd een aanklacht tegen de schoolbesturen van Nederland in de bus gedaan, waarin zij ervan be schuldigd worden jaarlijks de wet op de kansspelen te overtreden. De tocht door een klein stukje binnen stad verliep ordelijk: de route liep langs stille grachten en de demon stratie trok alleen bij het kruisen van de Leidsestraat veel belangstel ling. De demonstratie eindigde in Para- diso. waar gediscussieerd werd tussen de demonstranten en een groep on derwijsdeskundigen. Lerares Neder lands Tesscl Folmann en journalist Joost van Roon kritiseerden het starre systeem waarvan volgens hen zowei leerling als leerkracht het slachtoffer worden De discussies, die een uur duurden, werden beëindigd met een resolutie, die bedoeld was als een moreel steuntje in de rug voor de Tllburgse studenten. De heer Franssen sprak in Dieren op een door PvdA, D '66 en PPR ge zamenlijk georganiseerde agglomera tiedag. Ey noemde er de huidige be stuursorganisatie maar „een onover zichtelijke troep, een lappendeken". „We hebben elf provincies met de meest grillige vormen, waaraan we haast niet hebben durven peuteren. Grenzen schijnen heilig te zijn,'" al dus het kamerlid, dat ook geen goed woord over had voor de thans heer sende financiële oppermacht van het rijk „Burgemeesters zijn praktisch per manente reizigers naar Den Haag geworden om. er het een en ander proberen los te peuteren by de de partementen. Het rijk doet aan spek jes uitgooien: als je dat doet, krijg je die subsidie. De dwaaste voorwaar den worden aan de gemeenten opge legd, waardoor normaal bestuur niet meer mogelijk is. Wat prioriteiten zijn, wordt met grote grilligheid uit gemaakt." Waar moet het gezien deze toe stand heen? Volgens de heer Fran sen zijn de gemeentebesturen ais zo danig minder geschikt zich aan te passen aan de eisen van vandaag. „Geen wonder." zegt hij „want de ge meentewet is van 1885 en de taak van de lage overheid is nogal ge wijzigd, Het verbaast me alleen maar dat men met, het stramien van bijna een eeuw oud nog redelijk heeft kunnen werken." In de gemeenten schort het vol gens het kamerlid al te zeer aan een goede -elatle bestuurder-burger, de openbaarheid ontbreekt. „Het bestuur is een onderonsje van burgemeester en wethouders geworden. Vragen om verantwoording is praktisch een on mogelijkheid." De oplossing is volgens Franssen: gewestelijke samenwerking op ge meentelijk niveau. Provinciale Sta ten moeten dan volgens hem ver dwenen. ..Ze zouden zich nog nuttig kunnen maken als ze zich gingen beraden op een gewestelijke aanpak." aidus het kamerlid. (ADVERTENTIE) Al bent U nog zo op huisdie ren gesteld, het is niet leuk als ze Uw mooi aangelegde tuintje omspitten of Uw pui bevuilen. U kunt voorkomen dat ze 'uit gerekend Uw portiek, gevel of stoep uitkiezen om hun be hoeften te doen, door dagelijks even te spuiten met A.P. 10, wat voor honden en katten een onaangename geur heeft en ze op een afstand houdt. Een spuitbus A.P. 10 koopt U op onze 2e etage voos' nog géén twee gulden. door bonden *n katten Morgenvroeg om 9 uur begint op de tweede etage, vlak bij de roltrappen, de verkoop van A.P. 10, het middel om hon den en katten op een afstand te houden, in handige fis) spuitbus Ook maandagmorgen open Géén tel of schrift, best. Van een onzer verslaggevers' De Groningse caféhouder en ont vanger van totoformulieren Kees Juising heeft besloten op Hemel vaartsdag geen totoformulieren in ontvangst te nemen. Reden voor dit besluit is het ver bod van de KNVB aan de NTS op deze dag de tweede ontmoeting tus sen Manchester United en AC Mi lan uit te zenden. De heer Juising, die er op wijst, dat de wedstrijd Spartak— Ajax op 13 vpril wel werd uitgezonden, hoe- trcl eek teen een "volledig program ma betaald voetbal werd afgewerkt, adviseert elke vereniging hetzelfde te doen, opdat de KNVB ervan door drongen wordt dat ze geen 3 leen - heerser is. APELDOORN «ANP' Het bestuur van de Nederlandse Vrijgezellenbond heeft samen met de Nederlandse Bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep, de ministerraad herinnerd aan de 'onevenredig hoge tarieven bij de inkomsten- en loonbelasting die nog steeds op de ongehuwden drukken. De beide bonden vragen met klem de afschaffing van de ta riefgroepen 1 en ia. De twee bonden menen dat een zodanige afschaffing ongeveer tege lijk zou kunnen worden behandeld met de binnenkort te verwachten en door de bonden toegejuichte belas- tingfacUiteiten. die aan gehuwde werkende vrouwen zullen worden verleend. i Van een onzer verslaggevers' De directie van StaatsmiJnen-DSM overweegt de produktie van lysine in de één jaar oude fabriek te Geleen «honderd werknemers' te staken. Er zijn moeilijkheden ontstaan met de afzet van het produkt. dat in ont wikkelingslanden wordt gebruikt om het eiwitgehalte van niantanrdig voedsel te verhogen. Volgens de voorlichtingsdienst van Staatsmflnen-DSM hebben de voor naamste klanten (landen Sn Azië en Zuid-Amerikageen geld meer ©m lysine aan te kopen. HU maakte van zijn hart geen moordkuil. 'Wat voor de donder is de waadre van 'soul'leergangen in de wereld waarin we ieven? Niemand steit er het minste belang in of je 'soul'-leergangen gevolgd hebt. Wat ze willen weten is of je wiskunde kent en een behoorlijke zin op papier kunt zetten.' Bayard Rustin is zelf een neger. HU was de organisator van de Mars der Armen naar Washington in 1963. HU behoort tot de gematigde zwarte leiders, die door de extremisten on der zijn rasgenoten vaak onder vuur worden genomen. HU is directeur van het Instituut dat de naam draagt van de oude zwarte vakbondsleider A. Philip Randolph. Bayard Rustin heeft overigens een open oor en oog voor de omstandig heden. waaruit de verwarring onder de negerstudenten gegroeid is: 'Vele negerstudenten zijn de schok van het geïntegreerd leven en studeren met hlanken nog niet te boven gekomen. Ze zoeken een uitweg uit hun inner- lUke moeilijkheden, door afzonder lijke slaapzalen en afzonderlijke leergangen te eisen.' De meeste stu denten hebben wat hun vooroplei ding betreft een grote achterstand in te halen. Ze gaan vaak gebukt onder een minderwaardigheidsgevoel, dat ze proberen te compenseren door ra- dikaai machtsvertoon en de eis van een eigen neger-milieu aan de uni versiteiten. Bayard Rustin laat ook niet na een beroep te doen op de blanke studenten die lang niet altüd tot de aanvaarding van de negerstuden ten bereid zUn. al kan men bU be zoeken aan de universiteiten telkens weer constateren, hoe ongedwongen de rassen daar met elkaar omgaan. De professoren en leraren moeten zich, meent hU. ook meer moeite ge ven datgene, wat vele negerstuden ten aan opleiding en morele aanpas sing ontbreekt, aan te vullen. 'Ze moeten begrip tonen voor wat de jonge zwarten nodig hebben.' Dergelijke kianken hoort men wel meer. Een negerdokter, met wie ik sprak, toonde zich ontmoeüdg omdat hU zo weinig succes had gehad met zUn pogingen, jonge negers te bewe gen in de medicijnen te gaan stude ren. 'Ze zouden graag ai de voorde len van het arts-zijn, zoals inkomen en status, willen bezitten, maar het moet ze niet te veel moeite kosten. Ze willen het harde werk niet doen dat ervoor nodig is. Ze hebben geen lust scheikunde en wiskunde en de andere moeilijek vakken te bestude ren, die nu eenmaal voor de voorop leiding van de artsen nodig zijn. Hij was overigens geen tegenstander van het verlangen naar 'zwarte studies', voor zover ze symbool verbonden zijn met het zoeken der jonge negers naar een eigen zwarte indentiteit in een wereld, waarin ze als "t ware verslonden worden door een omge ving van blanke macht en blanke cultuur. 'Maar', aldus deze arts, 'zwarte studies kunnen de kennis en het kunnen niet vervangen, die zowei blanke als zwarte jongeren ncdig hebben ais ze een constructieve rol willen spelen in de wereld en mee helpen aan de oplossing van pro blemen als armoede, gezondheid, on dervoeding. stadsontaarding en ge brekkig onderwijs." Invloed, wel vaart, status en voorrechten, aidus deze arts, kan niemand zich zonder hard werken, studie en ervaring ver werven. Zo langzamerhand is er in de Ver enigde Staten begrip gegroeid voor de toorn en het ongeduld van de gefrustreerde, achtergestelde en van c.e blanke samenleving vervreemde zwarten. De schok van radikale uit- harstingen heeft daaraan het zijne bijgedragen. Miljoenen blanken zijn daardoor uit hun zelfgenoegzaam heid wakker geschrokken. Het is, menen velen .wellicht een noodzake lijke overgangstijd naar een meer beazdigde en praktische aanpak van het probleem der zwarten. De storm moet eerst uitwoeden. 'We zijn gaan beseffen." aldus een zwarte administrateur van en kli niek in Washington, die zijn eigen radikale verleden nog niet vergeten was, 'dat toom en gewelddadige con frontaties met de bianken niet vol doende zijn. Er moet hard en prak tisch gewerkt worden om onze da gelijks problemen op te lossen. En we moeten daaraan als negers een steentje willen bijdragen.' (ADVERTENTIE) Speciaal feestelijk verpakt voor Moederdag verkopen wij dit heerlijk verkwikkende, fijn ge parfumeerde schuimbad. Een grote xïerftacon met «or* sage (leuk voor op de toilet, tafel} met een inhoud van oog. 3/4 liter schuimbad, nu voor nog géén gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze tot* fla cons schuimbad in 3 fijne geu reninhoud ong. 3/4 liter, metbtoem- corsage voor Ook maandagmorgen epte Géén tel of schrift, best. NEW DELHI 'Reuter' Leiders uit alle delen van de wereld, onder wie premier Kosygin van de Sowjet- Unie. zijn vandaag in India aange komen om de begrafenis bi: te wonen van president dr. Zakir Hcieseln. die zaterdag' aan een hartverlamming is overleden. Dr. Hoesein r.'i was de eerste moslim-president van India. Dt. Varahagiri Venkata Giri. vice- president, is beëdigd als waarnemend president, rvr vvu inderdaad tot pre sident wordt gekozen, is echter nog niet zeker. Dr. Girt is at 74 <de ambtstermijn duurt vijf jaar) en het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de Congresparti) een jongere voor deze functie sal aoeken. In het Spaanse Estalie betoogden gisteravond ongeveer duizend carlis ten tegen president Franco, waarbij foto's van het Spaanse staatshoofd werden verbrand. Het was de felste anti-Franco-betoging sedert de Spaanse burgeroorlog. Eerder op de dag hadden In de nabijheid van Estalla duizenden car listen de Montejurra in de provincie Navarra beklommen voor hun jaar lijkse bedevaart. Prins Carlos Hugo en prinses Irene ontbraken bij de bijeenkomst in open lucht, die door de Spaanse overheid was verboden. Gisteravond gingen voor het meer- rendeel jonge carlisten de straten van Estella in. Vertoornd over de uitwijzing van de Bourbon-Farnia-fa- milie uit Spanje hieven zijn spreek koren aan waarbij „vrijheid*' ea „Franco verrader" favoriet waren. Toen er politieauto's in het cen trum van Estella verschenen, nam de vijandigheid van de menigte toe. De politie schoot over de hoofden van de betogers toen een politieman werd aangevallen. Later op de avond trok de sterke politiemacht zich terug. In Pamplona, waar de carlisten hun hoofdkwartier hebben. „-es, dag 17 arbeiders en studenten gear resteerd bi) een demonstratie ln het centrum van de stad. De bankbe- dienden droegen er die dag rode halsdoeken als protest tegen de moeilijkheden bij de onderhande lingen over hun arbeidscontract.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1