Vlootschouw op Brielsclie Maas J. Witteveen staf functionaris bij NVV 0 PvdA en VVD menen: Goed als leden van Rijnmond ook in gemeenteraad zitten Wensen voor bestemming gasfabriek op de lijst a Knap smeedwerk 1 lïff'A. V IpSll VAN LOGGEMS SOF DER ZOTHEID *agen over woning voor arts Ommoord ORGELS DOEN HUN BEST IN CONCOURS Textiel krijgt 1 pct.-uitkering Duitser schiet Nederlander en zich zelf dood Onhoudbare toestand in kleedkamers MAANDAG 30 JUNI 1969 HET VRIJE VOLK PU .-JfSiïSK Harry Mulisch en Hugo Claus zagen niets in Era;mus en bedankten voor een uitnodiging van het Erasmus-comité een stuk te schrijven ter gelegenheid van de herdenking van de vijfhonderdste geboortedag van de grote humanist. Zij vonden geen draad, die van .1469 naar 1969 loopt. Manuel van Loggem, door het Rotterdams Studenten Corps uitgenodigd een stuk te schrijven, ging er wel op in en kwam met de muzikale komedie Erasmuze of De Sof der Zotheid. 2ich uiteraard baserend op Erasmus' Lof der Zotheid. Het Brielse Maasweekeinde 1969 is een groot succes geworden. In tegenstelling tot het vorig jaar, toen de voor het kijkers publiek aardigste onderdelen van het programma verregenden, genoot men dit jaar de volle medewerking van het weer. Zaterdag won bij d" zwemwedstrijden de 15-jarige Frits Smits de afstanden op de 1600 en 500 meter. In de middaguren was er een vlootschouw, gevolgd door het admiraalzeilen. 's Avonds leverde het lampionvaren een feeëriek schouwspel op. Een vuurwerk en een watersportbal besloten de dag. Zondag begon men in alle vroegte met hengelen en zeilwed strijden. 's Middags was er een skishow. die door een talrijk publiek werd gadegeslagen. De foto toont een beeld van de vlootschouw. Op de achtergrond de raffinaderijen van Euro poort. m 74t/m 100 cm (Van een onzer verslaggevers) Zowel de PvdA als de VVD in het Rijnmondgebied menen, dat het aanbeveling verdient als leden van de Rijnmondraad ook lid zijn van een gemeenteraad. ter rheulen De heer J. Witteveen (50) wordt hoofd van de afdeling Organisatie en Propaganda van het NW. Hij volgt in deze NVV-staffunctie de heer W. van Halm op, die in januari 1970 met pensioen gaat. Decentralisatie beduidend góedkoper beduidend góedkoper Advies iverkgevers: Jan Meijer is met vakantie Dit aardige vaartuig, knap gesmeed uit twee precies eeiiu-a kustvaarders, is sinds enkele dagen te zien aan de Parkkade in Rotterdam. Het Is de Gloria Siderum J t kade gëbouwü om zeer zware transporten naar klei,7^" tun,,™ brengen. E„ „onderla/LZe! tóe twee achterstevens voor- te en v 'A I O r* iA 7 .jjv N™ "7 ERASMUS vergelijking die mank gaat Het lijkt noga! vreemd over een zo doodernstig man als Erasmus was een komedie te schrijven, maar men. kon wel niet anders verwachten dan dat van Loggem Erasmus* scherpe satire op de toestanden en problemen In zijn tijd over zou planten naar de onze, te meer toen men vernam, (ADVERTENTIE) Als U naar de stad gaat om inkopen te doen, denk dan niet alleen aan bet huishouden, maar ook eens aan Uzelf. Koop zo'n prachtig "Trueful" vetercorset, voor nog f ién tientje. Een corset, dat een steun en toeverlaat voor U wordt, met dubbel voorpand met extra versteviging, afgewerkt met ba leintjes en elastische tussen zatsels voor meer bewegings vrijheid, met extra stevige ve tersluiting achter en haken- en ogenband aan de voorzijde. Morgenvroeg om 9 uur begint op onze corsetterie-afdeling de verkoop van deze vetercorset- ten voor meer steun, in zalm- kleur en in de taillematen voor Ook maandagmorgen ogen Ctén tel. of schrift best. De VVD maakt dit kenbaar in het belang is dat in de komende jaren (Van een onzer verslaggevers) Het socialistische raadslid G, Spruijt heeft het gemeentebestuur van Rotterdam schriftelijk gevraagd of het bereid is in Ommoord nog een eengezinswoning in te richten voor praktijkuitoefening door huis artsen. Dit in afwachting van de bouw van een gezondheidscentrum in de nieuwe wijk. Ook vraagt het raadslid of er woningen beschikbaar gesteld kunnen worden aan kruis verenigingen, die ze dan als dienst woning aan wijkverpleegsters kun nen verhuren. Het dameskoor Excelsior uit Terbregge heeft op het Internatio naal Koorfestival in Scheveningen de eerste prijs gewonnen in afdeling C. (Van een onzer verslaggevers) De heer Witteveen is gedurende tien jaar een centrale figuur geweest in het Rotterdamse eilandengebied. Hij vond hier een zeer veelzijdige werkkring, was NW-districtsbesfcuur- der voor het district Zuid-Holland- ZuU en kreeg na het aftreden van de heer J. de Jong bovendien als voor zitter de leiding over de NW-Be- stuurdersbond Rotterdam, de groot ste plaatselijke NVV-centrale in het land. Z(jn grote werkkracht en zijn alge mene belangste ing en kennis op sociaal-culture- gebied is in NVV- krii ;n bijna spreekwoordelijk ge- wor x. In 't Rotterdamse en Zuid hollandse rayon van het- NW zal men zijn stimulerende en organisato rische bekwaamheden node missen. Aan deze benoeming zit vanzelf sprekend vast, dat hij ook als PvdA- raadsiid van Spijkenisse zal bedan ken. Zijn talrijke nevenfuncties en zijn lidmaatschap van niet minder talrijke commissies zullen eveneens een einde nemen en dat zal vermoe delijk na deze vakantieperiode ge beuren. Een opvolger is tot dusver nog niet aangewezen. rapport van een commissie, die tot taak had een standpunt over de toe komst van Rijnmond voor te berei den; de PvdA stelt dit in een resolu tie, onlangs aangenomen door de kieskring Rijnmond. De VVD-commissie vindt verder, dat het niet wenselijk zou zijn het Openbaar Lichaam te vervangen door een gemeenschappelijke regeling of een mammoetgemeente. Men legt de nadruk op de coördinerende taak. jDe aanwijzing." aldus de commis sie over Rijnmondse mogelijkheden tot het uitoefenen van dwang, „met als sanctie op het niet-opvolgen ervan het zelf-optreden van Rijnmond, zal in vele gevallen niet bruikbaar zijn. Wanneer het eenmaal zover is geko men moet immers worden gevreesd, dat de sfeer tussen Rijnmond en de betrokken, gemeente grondig zal zijn bedorven, zodat van enig samenspel geen sprake meer kan zijn." Verder: „De commissie acht het in beginsel getuigen van een gezonde de centralisatie, indien het rijk en pro vincie aan Rijnmond taken overdra gen, die zich wel voor overdracht le nen, maar niet aan gemeenten." Voorts pleit men voor een eigen fi nancieel statuut voor Rijnmond, en het terugbrengen van het aantal le den tot 55. In de resolutie van de PvdA stelt men „dat het vorm geven van de !o- kale samenleving voorbehouden moet blijven aan de lokale bestuursorga nen." waarnaast aan het „agglomera- tiebestuur alle taken en bevoegdheden toekomen, die niet door de wetgever voor de lokale besturen zijn gereser veerd." Men vindt verder, dat „regionale taken en de benodigde bevoegdheden zo spoedig mogelijk door de gemeen ten worden overgedragen aan Rijn mond" en dat „het mede van groot de vertegenwoordigers van de PvdA in de gemeenteraden en de Rijn mondraad eensgezind optreden." i Van een onzer verslaggevers) TIEN BLINKEND opgepoetste, in zachte kleurtjes uitgevoerde straat orgels stonden zaterdagavond hun best te doen op het Nachtegaal plein in Rotterdam. Honderden mensen luisterden vertederd naar roemruchte instrumenten als De Tweelingen, Orion, De Fabiola. Het Hummeltje en De Waterpoorter, te zamen c-ptredend in het eerste draaiorgelccncours ooit in Rotter dam gehouden. ELDERS IN HET LAND waren er ai tientallen geweest, maar ook ai zijn Amsterdam en Rotterdam dé grote draaim-gelsteden in Nederland, het was er toch in de Maasstad nog nooit van gekomen. We dankten de aardige manifestatie nu aan de Rotterdamse studenten en aan de Kring van Draaiorgelvrienden, die alweer vijftien jaar bestaat. EEN ENTHOUSIASTE voorlichter vroeg de luisterende schare bij voorbaat niet al te hard te oorde len. als het een of andere orgel niet helemaal goed gestemd zou blijken te zijn. Er had de hele dag een wat kcude, drege wind gestaan, die cp de instrumenten van invloed kon zijn. „ORGELS," ZEI hij. „zijn net men sen. De ene dag een beetje humeu rig. de andere zonnig en in vorm. dat hij naast de historische Erasmus een hedendaagse Erasmus II ging plaatsen. Er is. zo ieek het. ook in onze dagen zotheid genoeg, waar de draak mee te steken valt. Het wonderlijke van zijn spel met muziek, zeng en dans. dat zaterdag avond in premiere ging. bleek nu evenwei. dat deze Erasmus II tot een grote groep hippies behoorde van het flower power- en love in-type en Van Loggem dus blijkbaar de on zijdigheid van Erasmus temidden van de hevige beroeringen zijner da gen heeft overgeplant op een catego rie jonge menren, die ai evenmin partij wensen te kiezen in de proble matiek, die onze tijd kenmerkt. Die vergelijking gaat natuurlijk volkomen mank; Erasmus was, hoe men verder over zijn houding moge denken, als schrijver wel degelijk een hevig geëngageerd man, getuige juist zijn Lof der Zotheid. (ADVERTENTIE) Zijn Uw oude vitrages eigenlijk niet meer zo mooi. kom dan naar onze eerste etage om uit een grote partij luxe Terienka marquisette Uw nieuwe vitra ges te zoeken. Deze Terienka marquisette, een fijn geweven vitrage van polyester garens, 90 cm breed, koopt U nu per meter voor nog géén zeven dubbeltjes. (ADVERTENTIE) Een ongekend genot, om met goede spullen te werken. en een werkelijk goede zeem is in onze vensterrijke wonin gen toch onmisbaar. Grote prima zemen, prachtige soepele volle traangelooide ze men, die een maximum aan vocht opnemen, in een grote maat..... voor nog géén drie gulden. (Van een onzer verslaggevers) Een groep bewoners van de wijk Feijenoord/Noordereiland heeft zich tot het gemeentebestuur van Rotter dam gewend met een lijst wensen over de bestemming van het terrein van de gasfabriek, dat aan de Per soonshaven vrijkomt. De „werkgroep Gasfabriek", zoals men zich zelf noemt-, vindt dat in de wijk iedere gelegenheid voor sport en spel ontbreekt. In een brief aan het gemeentebestuur wijst men op drin gende voorzieningen die getroffen moeten worden om de leefbaarheid van de wijk te redden. In de brief wordt onder meer ge pleit voor een instructiezwembad, een vijver die ais poedelbadje kan worden gebruikt met in de buurt ervan een zandbak en speelwerktuigen, een trapveldje en een sportveld. De werkgroep suggereert voorts op het terrein van de gasfabriek een wandelpad langs het water aan te leggen. En hier liep dan wel alles in Van Loggem's stuk spaak, dat wel een vrolijke boel werd (of chaotische als men wil), maar dat nauwelijks 'n the ma had en hier en daar belachelijk werd. Zo b.v. in een scène in een kroeg, waar een dronkelap er op pocht, dat hij iemand op de weg dood gereden heeft. Goed, dat was dan een voorbeeld van gebrek aan verdraagzaamheid, die voortdurend gepredikt werd, maar een nogal ko misch voorbeeld dan. Bovendien wil het ons voorkomen, dat men Eras mus toch moeilijk neer kan zetten, zoals hier werd gedaan, als een voor loper van de seksuele-vrijheidsaposte- len van onze dagen. Het stuk was werkelijk vlees noch vis. Of hebben we het allemaal ver keerd begrepen als gevolg van het feit, dat de eerste avond de hele voorstelling zeer stuntelig verliep? De 'figuur van de Zotheid, uiteraard het dragende element, was de hele avond nauwelijks te verstaan, de door het hippiekoor gezongen liede ren gingen volkomen verloren en na de pauze liet regisseur Maarten La thers de dialoog voortgaan, terwijl de muziek luid voortspeelde, zodat in dit deel de toehoorder alles maar raden moesten. Naar men ons mee deelt is dit laatste euvel in latere voorstellingen verholpen, maar meer dan een wei kleurig en beweeglijk ge heel bleek de hele voorstelling toch met. ondanks veel decors esc huif en iichtgeflits. Het i iceft geen zin om verder op onderdelen in te gaan: Van Log gem's uitgangspunt was verkeerd, terwijl juist een bijzonder geslaag- ce satire op de dwaze dingen onzer dagen uit Erasmus' Lof der Zotheid te peuren was geweest. Jammer. C. J. WISSE. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze partij prachtige Terienka marquiset te, geweven van polyester ga rens, 90 cm breed, per meter voor Ook maandagmorsen open Géén tel of schrift test. V'- ENSCHEDE (ANP) De werkge versfederatie in de textielindustrie zal haar leden adviseren in 1969 een uitkering ineens van een percent van het loon te geven. Over tijdstip en wijze van uitbetaling wordt nog overlegd. De werkgevers noemen de uitke ring een forse aderlating, maar zij hebben begrip voor de duurte, die de werknemers het leven bemoeilijkt. In het algemeen zal eerst na de vakan tie betaald worden. Morgenvroeg om 9 uur begint in onze Huisboud-afdeiing be neden, de verkoop van deze prachtige, volle grote zemen (en koop er ook een voor de auto), een uitzonderlük mooie kwaliteit. ROTTERDAM (ANP) Bij zijn af scheid is het hoofd van de protes tants-christelijke school voor l.e.a.o. te Rotterdam, de heer G. van Klave ren te Epe, benoemd tot ridder in de Orde van Onmje-Nassau. Dc burge meester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, heeft hem de versierselen uitgereikt. MONROVIA (AP) - De 36-jarige Westduitser Jerry Hug die in Liberië werkte voor een Duitse bandenfa briek, heeft zich in een bar van het leven beroofd nadat hij de Neder lander J. Barcus had doodgescho ten. Volgens ooggetuigen viel Barcus «en vrouw lastig. voor Ook maandagmorgen open Géén ut. of schrift, test (Van een onzer verslaggevers) De toestand in de kleedkamers van liet instructiebad aan de Tas- manweg in Hoek van Holland is vol gens mevrouw Heemskerk, offical van de Koninklijke Nederlandse Zwembond 'onhoudbaar en onaan vaardbaar'. Volgens haar waarnemingen deugt de afwatering van de kleedkamers niet: kinderen urineren nogal eens. als ze eenmaal in hun natte badpak de kleedkamer hebben opgezocht. Uit die kleedkamers vindt geen ri oollozing plaats en de tegelvloer voert het water (met dc urine i on voldoende af. Zij pleit daarom voor een betonnen vloer met afvoerroce- ler naar de rioollciding, die wel iangs de kleedkamers loopt. De wethouder voor Sport en Recre atie, dc heer R. L&ngwak bijjkt bereid aan deze zaak aandacht te schenken na een rapport van de chef voor het Hoekse recreatlege- bied. de heer Van Dillen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1