'ic za± geeNederlanders mm Mc' ail verlengt pro'contracten tennissters niet Tour in ci fers log nooi zoveei rumoer op transfermarkt ixlerlantl.se ploeg niet volwassen )en Hertog weer niet te kloppen Sijbrands in knappe partij naar winst m Vier PSV-ers naar Eindhoven 1 Cora jang far lil op Dick Toeslaan PSV in acfie mm V an Beveren DINSDAG 1 JULI 1969 HET VRIJE VOLK (Van onze sportredactie) Eddj Merckx heeft de geie trui in de I our de trance voor lopig slechts één dag om de schouders gehad. In de tweede etappe van St. Pieters Woluwe naar Maastricht heeft hij het kostbare zijden tricot alweer afgestaan Noodge dwongen of vrijwillig, wie zal het zeggen? ig (Van onze sportredactie) George McCall, de financier van een dames-tennisgroep ziet er geen brood meer In. Hij heeft aangekondigd, dat hij de contracten niet zal verlengen. En dat ondanks het feit, dat drie van zijn werkneemsters maandag de halve finales van het damesenkelspel bereik ten (Van onze sportredactie) Nooit eerder zijn de geld buidels van de betaalde voet balverenigingen In ons land verder opengesprongen dan in de afgelopen maand. De maand juni van het jaar 1969 zal in de boeken van de KNVB stellig met een rode lijn worden onderstreept. Kapitale bedragen zijn uitgegeven voor spelers van de eerste orde. En nu nadat vannacht de markt voor het 'openbaar verkeer' werd afgesloten kunnen we de balans opmaken, •35 JAN VAN BEVEREN volgend jaar? ROB REN SEN BRINK half miljoen Adjudant van Merckx 11 eei it il: trui o ver Maar dat Merckx erg rouwig om dit verlies zal zijn, lijkt niet waar schijnlijk. Vooral nu zijn positie aan het hoofd - van de ranglijst werd overgenomen door een van zijn sterkste adjudanten, zijn landgenoot julien Stevens, die gistermiddag in het met de Tourkoorts behepte Maastricht als winnaar over de eind streep ging. Het bezit van de gele trui zo vroeg in de Tour is voor de werkelijke "gro ten* onder de coureurs, voor de e-hte kanshebbers op de eindzege, niet aanlokkelijk. 'Je hebt er meer last dan lust van,' luidt de algemene opinie. Want de gele trui is een scherp in het oog lopend object in de renners karavaan. Alles dromt er in een kluit omheen en de man-in-het-geeï behoeft maar even aan de pijpen van zijn broekje te trekken, of de hele meute hangt al aan zijn wiel In de verwachting dat er wat gaat ge beuren. Dat Eddy Merckx in het woelige begin van de Tour toch krachtig naar de gele trui heeft gegrepen en die greep zondagavond na twee mis- (Van onze sportredactie) Het gaat slecht met de ploeg van Willem H-Gazelle in de Tour de Prance. Eigenlijk nog slechter dan de toch al niet hoog gespannen, ver vrachtingen waren. In de tweede etappe al is de ploeg goeddeels 'in de vernieling gereden', zoals dat heet In de hoofdmacht konden zich alleen Rini Wagtmans en Harm Ottenbros handhaven. De rest van de ploeg kwam in ontred derde toestand met grote achter standen binnen: Van Looy en Tim merman op vijf en een halve mi nuut, Dolman 'tweemaal een lekke band'. Haast, Van der Flaes en Pij nen op tien minuten. Nijdam en Poortvliet op 21 minuten. Nu al is gebleken, dat de ploeg nauwelijks in een evenement ais de Tour de Prance thuishoort. Jammer voor een renner als Wagtmans. die toch wel duidelijk geknipt is voor dit werk en met een sterkere ploeg een goed figuur zou kunnen slaan. LANDAU (ANP) - Fedor den Her- tog heeft maandag de eerste etappe ran de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Over de 144,5 kilometer van Kaiserslautem naar Landau liet Oen Hertog zijn tegenstanders na een formidabele solorush twee minu ten en meer achter zich. De uitslag van de eerste etappe is: 1- Den Hertog (Ned.) de 144.5 m in 3.15.30 (met bon.): 2. Becker (W. Md) 3.17.24 (met bon.); 3, Tschan 'IV.-Did' 3.17.54: 4. Bjerg (Den.) fL: 8. Buerki rZwi.i 3.20.36 7. Van Katwijk (Ned.) z.t. lukkingen met succes bekroonde, kon alleen maar zijn omdat zijn begees- Tenzij Merckx aldus redeneerde; 'Op mij gereden wordt er tóch. Wat maakt het dan uit of ik in de gele trui rijd of niet?' Maar zo stupide is de Belgische crack niet. Hij weet drommels goed, dat de gele trui in het rennersveld op hon- derden meters te herkennen is. Met zijn eigen merkentrui, waarvan er zo'n stuk of tien door het peloton krioelen, en die bovendien nog vele punten van gelijkenis vertoont met andere truien in het veld, is dat een veel moeilijker zaak. Afgezien nog van de weerstanden, die zo'n vroeg tijdig vertoon van superioriteit bij de concurrentie zou kunnen oproe pen. Men mag dus wel aannemen, dat Merckx, nu de Tour op zijn stroop tocht naar publiciteit en populariteit het Belgische grondgebied voor dat van Nederland verwisselde, de lei derstrui maar wat graag aan één van zijn vazallen wilde slijten. Julien Stevens met zijn achterstand van slechts 27 seconden was daarvoor c!e aangewezen man. De 26-jarige landgenoot van Merckx een vierkante constructie van menselijk beton heeft zich uitstekend van die taak gekweten. Hij bengelde lange tijd geduldig aan de staart van een kopgroep van ze ven renners. Toen deze vlucht uit eindelijk toch op niets uitliep, haal de hij de brede schouders maar eens op en wachtte doodgemoedereerd op een nieuwe kans. Die kwam kort voor het passeren van de Nederlandse grens, toen er opnieuw drie renners tussenuit trok ken: (ie strijdlustige Brit Harrison, de Italiaan Balmamion en de Belg Willy In 't Veld uit de ploeg van Herman van Springel. Onmiddellijk klitte Stevens aan dit drietal vast en toen het ploegje met een kleine voorsprong Maas tricht binnenreed, kwam hij opge lucht achter de wielen van de ande ren vandaan om met een paar for midabele pedaaltrappen zijn op dracht te voltooien de etappezege én de gele trui. Met dat al liep Maastricht, dat zich als eerste Nederlandse finish- piaats in de geschiedenis van de Tour de Frans met zwier en geest drift had opgemaakt, het feest mis waarop het toch wel heimelijk bad gerekend: het feest van een Neder Julien Stevens laat zijn landgenoot In 't Ven en de Brit Harrison achter zich en verovert de gele trui. terde landgenoten het zo wilden, landse etappetriomf. Men had van Je Nederlandse renners toch wel wat meer strijdlust verwacht, nu de reis naar vaderlandse bodem ging. Zij lieten zich nauwelijks zien. Jan Janssen had voor de start in St. Pieters Woluwe wel van grote plannen gewaagd, omdat zijn vrouw Cora op deze dag verjaarde. Maar meer dan een tiende plaats zat er voor hem toch niet in. Daarmee zat hij zelfs nog achter Harm Ottenbros, die zich in het gewoel van een eind sprint altijd wel 'happy' voelt en naar de zesde plaats glipte. Hij was zelfs de snelle Basso te vlug af. Janssen had na afloop een paar stuurse verontschuldigingen klaar: 'Ik rij altijd slecht op de tweede dag van de Tour. Ik wist van.tevoren dat het een rotdag zou worden.' Dus dat optimisme voor de start was kenne lijk niet echt geweest. Nu ja. dat de Tourvedetten behalve goede wielren ners ook uitstekende acteurs zijn. wisten we allang De uitslag van de 2de etappe. St. Pieters WoluweMaastricht over 181.5 km is: 1. Stevens 4.35.42 met bon. 4.35.22. 2. Willy In "t Vert z.t. met bon. 4.35.32: 3. Ha: ison 4.35.43; 4 Balma mion 4.35.44 5. Wright 4,35,56; 6 Ot tenbros 4.35.56: 7. Basso; 8. Raymond; 9. Nassen; 10. Janssen;; IX. De' Witte; 12. Wagtmans; 15. Merckx; 17. Van Springel; 20. De Vlaemtnck; 22. Aimar; 25. Piogeon: 26, Bracke; 31. Grosskost; 34, Altlg; 37. Glmondl; 44. Poulidor, aUeü z.t. 4.35.38; 65, Timmermans 4.41.10: 67. Van Looy 4.41.10: 74 Beu- gels 4.45,23; 78. Dolman 4.45.49; 93. Haast z.t.; 97. v, d. Flaes z.t.; 105. Pijnen z.t.: 126. Poortvliet 4.56.3: 127. Nijdam z.t Het algemeen klassement na de tweede etappe Is: 1. Stevens 8.07.02; 2 Merckx op 12 sec.; 3. Altlg op 20: 4. ex aequo- Grosskost en Janssen op 32; 6. Gimond; op 41: 7. Eracke op 43: 8 ex aequo: Poulidor en Vlanelli op 47: 10, Schut.: op 40; II ex aequo: Pin gen::. Wright en Harrison allen op 57 sec.; 14. ex aequo VV. in 't Ven en Öcan- op 59; 16. De Vlaemlnck op 1,01; 17. Wagtmans op 100; 18. Van Springel op 1.10; 19. Aimar op 1.12; 48. Ottenbros op 2.27; 61. Timmerman op 6.55; 64. Van Looy op 7.00; 71. Beugels op 10.43; 75. Pijnen op 11.02; 77. Karstens op 11.08; 90. Van der Flaes op 11.30: T05. Dolman o;: 12.39: 119. Haast cp 14.21; 126. Poortvliet op 24.00; 127. Nijdam op 25.04. Ploegenklassement tweede etappe: 1. Cools 13.47.38. 30 pat,, 2, Dries- sens zt, 45, 3. Caput 13.47.39, 1 Pezzl 13.47.40, 5. Gemlnlani 13.47.52, 12. Vla sers 13.53.06. Algemeen ploegenklassement; 1. .Tiessen-. 26.01.20, 2. Pezzl 26.01.39. 3. Geminiani '26.02.1S, 4. Cools 2S.03.09, 5. Plaud 26.13.12. De Fransen Bolley en Chappe, die na het sluiten van de controle binnen kwamen we-den uit de strijd geno men. Henk NUdam kreeg een minuut tljd- straf omdat lsij zich had laten trekken door een auto. Algemeen cuntenklassement: 1. Basso 29 punten. 2. Stevens 25, 3 Janssen 23. 10. Ottenbros 13, 11 Wagtmans 12 De. prijs voos de strijdiustlgste ren ner ging naar de Duitser Rudl Altlg Dat drietal kan bogen op grote prestaties in liet verleden en bezit dan ook klinkende namen: Billv Jean King (de titelhoudsten. haar vriendin en dubbelspelpartner Rose mary Casals en de 30-jarige Ann Jones-Haydon. die voor de achtste maal in elf jaar de halve finales binnentrad. Geen kleinigheid dus. En toch heeft McCall er schoon genoeg van Zijn fameuze drietal namelijk speel de zo beneden peil, dat het van de zijde van de tegenstandsters bijna als een vriendelijkheid mocht wor den beschouwd, dat de deur naar verdere Wlmbledonsuccessen niet voor de neuzen van Billy Jean, Ro semary en Ann werd dichtgesla gen. Billy Jean King deed tegen Judy Tegart so ongeveer alles om uitge schakeld te worden. Haar volleys gingen uit, haar groundstrokes mis ter elke richting. De vriendelijke Judy was daarentegen bijzonder goed op slag. Behalve echter op de mo menten wanneer het erom ging. Dan maakte zij de meest verbijsterende missers, zodat Billy Jean toch nog via 46 7—5 86 overeind kon blij- i ven. Aim Jones maakte het tegen de geblesseerde Nancy Richey nog bon ter. Deze kon nauwelijks tegenstand van betekenis bieden en toch geraak te Ann Jones bij een voorsprong van 6~2 50 volledig in paniek. Het werd 55 en toen pas kon de Britse een eind maken aan deze merkwaar dige vertoning. In de halve finales van woensdag komt Billy Jean King uit tegen Rosemary Casals en Ann Jones te gen de struise Margaret Court- Smith. die door een 46 63 63 overwinning op Julie Heldman het viertal halve finalisten completeer de. De strijd tussen Margaret en Ju lie was de enige kwartfinale, die ni veau had. Tom Okker baande zicli maandag samen met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen een weg naar de kwartfinale van het herendubbel spel. Ondanks een zwakke start van Riessen won het tweetal van het Australische duo Ray Ruffels-Bill Bowrey met 8—6 6—3 6—2 doordat c!e Amerikaan zich tijdig wist op te trekken aan het werkelijk briljante spel van de Nederlander, Betty Stoeve en haar Australische partner Owen Davidson bereikten de derde ronde van het gemengd dub belspel door een royale overwinning (6—2 6I) op het Engelse echtpaar Mills. Van onze damredacteur F. C. KELLER Na een bijzonder levendige zesde ronde is er in het internationale Brintatoernooi te Hoogezand meer fpkening gekomen in de ranglijst. Si (brands en Andreiko wonnen bei den en houden met een punt versclul de leiding. Harm Wiersma en oud- wereldkamnioen Koeperman delen voorlopig met epn punt achterstand op Andreiko de derde plaats. Sijbrands en Bronstring speelden een boeiende centrumpartij. Het leek er even op. dat de Leidenaar door een damdrelging de bewegingsvrij heid van Sijbrands zou beperken. Deze haci echter een tijdelijk offer gereed, dat de kansen totaal deed keren. Nadat Bronstring het stuk te rug had moeten geven, was Sij brands heer en meester op het cen trum, Krachtig voerde hij dit voor deel tot winst. De kritieke fase uit de partij van Sijbrands: Zwart speelde 5-10, om na 40-34 dam te kunnen nemen door 16-21. 26-31, 18-22 en 23-29. na 38-32 kan dan 24-29 en 48-43. Wit speelde echter naar 5-10. 35-30 en 40-34 drei gend 33-29. Zwart offerde de schijf terug door 23-29 maar behield een slechte stand. Hisard kwam tegen Andreiko in moeilijkheden toen hij tot een uitval op het centrum overging. De wereld kampioen zette de vijandelijke stel ling door allerlei kleine dreigingen onder druk. Nadat hij tenslotte ten koste van een schjjf naar dam was gegaan, besliste hij snel de partij in zijn voordeel. Adjiedj slaagde er tegen Koeper man langere tijd in zijn nadeel te beperken. Toen hij echter te optimis tisch een dreiging in het spel bracht, wikkelde de oud-wereldkampioen af naar materiaalvoordeel, dat hij daarna tot gelding bracht. Harm Wiersma kwam tegen Smith op zijn rechtervleugel tot terrein winst. Ondanks de geringe speel ruimte waarover hij beschikte, ver dedigde de Amerikaan zich lange tijd met de moed der wanhoop. Tenslotte brak Harm het eerst door naar dam. Na bijna zes uur spelen bracht hij de verdiende winst binnen. Kuyken en Agafonow bestookten elkaar in een partij met sterk wisse lende spelbeelden. maar ook met wisselende kansen. Remise was het slot. Ook Baba Sy en Van Dijk deel den na een vrij kalme partij de pun ten. De stand na zes ronden: Sijbrands 10. Andreiko 9. Koeperman en Wier sma 8, Agafonow en Kuyken 7. Baba Sy 6. Hisard 5. Bronstring. Van Dijk cn Smith 4, Adjiedj 0. (Van onze sportredactie) Senders, Schalks, De Wit en Van Afdragen, die in het afgelopen sei zoen voor PSV uitkwamen, zijn voor n onbekend bedrag overgegaan naar adgenoot Eindhoven, dat. naar de ™eede divisie degradeerde. Eindho- „etl kocht ook de Duitser Kurt- nejoz Frania van Neuss uit Dussel- dorp. Os meervoudige Zuidslavische in ternational Zladko Radcic speelt het komende seizoen bij PEC in Zwolle Hadcie is een voorhoedespeier die de laatste vier maanden in Zuid- Amerika verbleef. ADo-aanvaller Piet Glesen gaat naar België. Hij is aangetrokken oor AS Ostende. Gerrie Deljkers '«huist van het Bredase N'AC naar het Tilburgse Willem II. in fjd' voor centrale vcrdedigei Henk nerts, die éénmaal in liet, Neder- ■«iitis elftal speelde. Cornwall van Llj; S is verkocht aan Blauw Wit. Utrechtse tweede divisieclub eiox contracteerde op het laatste j Wnbïik De Ruyter en Genclsma j J? °c Volewjjckers: Miedema van i "S-B en Adam van Gooiland. 'Omzet' aan topspelers zes miljoen I We weten het natuurlijk niet op de cent nauwkeurig, maar na een eenvoudig optel- en aftreksommetje en dan nemen we alleen nog de 'toppers' op de korrel komen we toch tot een bedrag van bijna zes miljoen gulden. Zes miljoen is er omgezet. Een enorme aderlating voor de clubs. En het blijft natuurlijk altijd de vraag of de geïnvesteerde centjes er ooit zullen uitkomen. Laten we de klok nog eens terug draaien. In maart brengen de kran ten het grote nieuws dat Osim, die een blauwe maandag voor Zwolsche Boys heeft gespeeld, weer naar zijn geboorteland is vertrokken. Zijn car rière is daar wel van heel korte duur geweest. Een maand later, midden april, komen de eerste transfer- nieuwt.ies las: 1. Ajax-trainer Mi- chels heeft Overalh op de korrel: 2, Ove Kindvall verlengt zijn contract met Feijenoord. Volgens betrouwbare krirïgrn moet Fcijcnocrd in tiet k.o- mend seizoen Kindvall een salaris van 70.000 betalen. Mei! Groot nieuws op alie voorpa gina's. 'Europa jaagt op Dick van DICK VAN DIJK Oost-West Dijk van Twente.' Vele vooraan staande Europese clubs willen de lustig scorende oosterling aantrek ken. Naast vele Nederlandse clubs zijn St. Etienne, Beerschot, FC Luik, FC Köln en Borussia Dortmund geïnteresseerd. Di-k zelf zegt: 'De club waar ik het meest kan verdie nen. krijgt me.' In Twente houdt men de adem in. 'Want,' zo redeneert men daar, 'als één schaap over de dam Is, volgen er meer.' Piet de Vries, de oud-Sparta-speler heeft de primeur. Hij is de eerste die van club verwisselt. Piet gaat van het Utrechtse Velox naar bekendere dreven: het wordt Fortuna in Vlaar- dingen. We zijn dan inmiddels in juni en nu twee dagen onzekerheid, waarin slechts 'spul' van minder goede kwaliteit In het nieuws komt, zorgt Foijeiiixjid voot een 'klapper.' Op 7 juni trekt het. internationaal Van Duivenbode aan. De linksachter van Ajax zou in onmin leven met enige leidinggevende figuren en daarom van club veranderen. Later blijkt, dat Ajax en Feijenoord het op een akkoordje hebben gegooid. 'Jul lie van ons Van Duivenbode en wij de garantie dat jullie Reijnders ver geten.' Wel Ajax wacht niet lang. Drie dagen nadat Van Duivenbode de stap naar de Maasstad heeft gedaan en Amsterdam langzamerhand is uitge praat over deze onverwachte trans fer. staat Ajax helemaal ir. het nieuws, In één klap is liet twee in ternationals rijker. Bijna een mil joen heeft het van de. in drie jaar aardig gevulde bankrekening, ge haald om Van Dijk en Reijnders aan te trekken. Voorzitter Van Praag zegt'Het; is een hoop geld. maar wat hebben we aan geld op de bank. Geef mij maar kapitaal op het vetd.' In den lande is men stomverbaasd. Tn t oosten vooral. 'We worden lecg- gekocht,' roepen ze daar. 'Wat een schande.' En Go Ahead-tramer Joop Brand verklaart: 'We zijn alleen maar goed om talenten op te fokken. Als ze rijp zijn verdwijnen ze weer.' Van Dijk en Reijnders vinden het best. 'Ajax is een topclub,' zeggen ze. 'Het is in Nederland zo'n beetje het hoogste wat je bereiken kunt. En Ajax betaalt goed. Waarom zouden we niet?' PSV dient zich op de elfde juni als eerste gerenommeerde club uit het zuiden aan. Alhoewel er al sprake van is. komt het nieuws over de aankoop van NEC's supersnelle bui tenspeler Rcssel toch als een verras sing, PSV verklaart »1 snel: 'Hit komt stellig niet; als rechtsbuiten bij ons te spelen. Schmidt Hansen is gewoon niet fe vervangen.' Meer nieuws van die dag: NEC trekt de Westduitser Jend-osscfc aan. Sparta koopt ook al een buitenlan- i der, de Pool Kovalic. Kick van der VaH heeft er genoeg van by DWS en Ad Brouwers de NAC-international, die het tot een halve interland bracht, heeft zyn contract ver lengd. De Ajacieden Muller en Nuninga weten een dag later waar ze aan toe zijn. Ajax heeft beiden op de lijst gezet. Muller komt snel tos een ak koord. maar Groningse Klaas voelt dat Ajax hem liever kwijt dan rijk is. Aan iiet eind van die tweede eek springen de trausfers van de ADO- vieugelspelers Heynen en Aarts naar voren. Heynen gaal weer naar het zuiden. MVV wordt zijn nieuwe werkgever en Go Ahead, dat tot dan slechts spelers zag vertrekken, zegt blij te zjjn met Aarts. ADO zou voor beiden zo'n tweeënhalve ton hebben gevangen. Verder is Van der Val! rond met Twente en ziet het er naar uit dat Rensenbrmk en Hou waart naar Brugge zullen vertrekken en dat Feijenoord de Oostenrijker Hasil van Schalke '04 zal kopen. Feijenoord luidt op zondag 15 Juni, met. de koop van Hasil. de derde week in. En het zal een weekje wor den, waarin ferm wordt gehandeld. Daar gaan we! 'Charley* Bosveld wil terug naar Sparta.' wordt geschreven. Een dag later; "Nee, Bosveld is rond met Go Ahead." Weer een dag later: 'Bosveld toch naar Sparta. Piet Bergström zakeliik leider van Go Ahead, die Bosveld op het strand van Egmond een contract heeft laten tekenen, verklaart: 'Dat zyn ronselpraktijken san Sparta. Hier horen ze meer van. Dit wordt een zaak voor de KNVB De KNVB windt zich minder op en noteert getrouw de volgende trans fers; Pils van Sparta naar NEC; Rlotenberg van Rhoda naar Twente en s -e-rlam terug op het oude nest Blauw Wit verkoopt hem aan Elinkwük. Tmrriddej. is Rotterdam "pmsmesteid dat Van Hanevem heeft b'1<retekend en begrijpt men in Eindhoven niet waarom het jeugdig talent Bixh (later naar DWS) op de transferlijst staat. Maar dan. op 17 Juni breekt het grote nieuwe los. Jan van Beveren zal Sparta gaan verlaten. Ajax wil hem hebben. In Rotterdam circule ren de wildste geruchten. 'Sparta krijgt Stay, Mithren en Nuninga ca deau. Dan nog zal Ajax geld voor Van Beveren op tafel leggen.' Zover komt het niet. Na dreige menten met processen sust de voor zit t er van de sectie betaald voetbal, de heer Coler. de gemoederen. Ysm Beveren blijft. Ajax is er zeker van dat net volgend jaar als eerste bij Sparta aan de bel mag trekken. Bals en Stuv weten dus nu waar ze aan top zijn. Tijdens al deze perikelen verliezen ae bijna uit het oog dat Danieisson och te licht is bevonden en teruggaat naar Zweden en veel belangrijker Go Ahead-speier Wietse Vcenstra naar PSV gaat Prijs vermoedelijk: 400.000 gulden. Aan het eind van die stormachtige week '--it Ajax met de aankoop van de Dee» Soendergaard op de proppen en verkoopt het Nuninga aan DWS. Een schrale troost voor de -■•ster- c.lub, want twee dagen eerder is de transfer rond van Rensenbrlnk naar FC Brugge. 'Als je bijna een half miljoen kan vangen, ben je gek als je er niet instapt, zegt voorzitter Stoop. De zaken zijn gedaan Al liums zo denkt men. Toch is hét Feijenoord. dat het laatste woord heeft. Dobias van Spartak Trnsva zat naar Rotterdam komen. Maar het wil niet lukken. De Tsjechen ge ven Jirn kanitnle achtersneler niet vrii. In december mag F# <- ->rd nog een koertje Informeren Mis- fr het in de winter rv" meer

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1