ven een rollandse molen kopen in Duitsland V L TIEN DAGEN PARIJS OP DE ZEEBODEM Aktie Curagao iro 1111 22 2 aaj se schilder mishandelt k ind van vriendin Wees solidair met jonge werknemers Husak heeft geen plezier van zijn nieuwe, harde koers 'HET WAS EEN SCHIZOFRENE REACTIE' Protest tege JlJI aanvaarding van advocaat ee brug vier rijst roken' mm EMMELOORDVLIEGT ERUIT erzoek van officier wordt afgewezen On t oerekenbaar? Joy-rijder in tank v&d raspaarden... Actie Blindenbond j voor kinderen in ontwikkelingslanden TWEE MAANDEN GEËIST groep vraagt: Kwam 'Rijn gif' uit jaren oude vaten? ZATERDAG 5 JULI 1969 HET VRIJE VOLK Van onze verslaggever GERARD VAN DE SANDT De man die met gebogen boofd voor de rechtbank in Zut- phen staat leeft zijn rader, moeder en broer vermoord. Een gebroken mens, In de vroege ochtend an de 20ste januari ji. heef de Ismé end rik J. 14) op een afgelegen boerderijtje in de buurtschap Wilp (gem. Voorst) zij vader van 74 die zat te nelken, zijn moeder (72) en zijn broer Evert (43) met twee hamers en een pook gedood. Van onze verslaggever CEES OVERGAAUW 'Welkom op de zeebodem.' Dat is de tekst, die met enorme letters is aangebracht op een bord bij de entree van tie Noordoost polder. Niet zo'n gezellige tekst eigen- ijk, De Nederlandse bevolking heeft ook nooit zo'n ge zellige indruk gehad van deze tot voor kort nog grootste polder van Nederland. T.N.V. MENSEN IN NOOD CARITAS NEERLANDICA. DEN BOSCH. ONDER VERMELDING 'CURAQAQ' (Van een onzer verslaggevers) oor de Haagse rechtbank stonden gisteren de 30-jarige schil der J. H. B. en zijn 25-jarige vriendin B. B. terecht, die ervan worden verdacht het tweejarig dochtertje van de vrouw zwaar mishandeld te hebben. PAGINA 5 H<idrik [34 doodde zijn broer en ouders (Van een onzer verslaggevers) N ederlandse deskundigen zullen over enkele dagen naar Duitsland reizen om er zo mo gelijk de hand te leggen op een Hollandse molen en deze vervolgens te doen repa- triëren. Het gaat om de achtkantige korenmolen van het dorp Sankt Michaelisdonn bij "ux- haven. Deze molen van Hol landse origine werd onlangs door de eigenaar per adverten tie gratis in Bildzeitung aan geboden aan ieder die hem wil weghalen. De geïnteresseerden zijn le den van de werkgroep Scher- merland, waarvan onder ande ren ouö-prmier prof. dr. ir. W. Schermerhom en de hartspe cialist porf. D. Durrer deel uitmaken. Deze werkgroep maakte onlangs een plan be kend voor de realisemg van een waterstaatkundig reser vaat in de Schermer. De molen van korenmole naar Werner Jilrgens is meer dan honderd Jaar oud. Jilrgens wil zijn bedrijf beëindigen. Maandenlang heeft hij met Duitse musea en oudheidkun dige instellingen onderhan deld over de aankoop van het oude bouwwerk, maar tever geefs. Daar hij op de plaats waar de molen nu staat, een huisje wil zetten, stelde hij hem ten slotte per advertentie gratis beschikbaar voor wie hem wil afbreken en elders herbouwen. Als de molen aan de eisen beantwoordt, wil de werkgroep serieus de mogelijkheden van overplaatsing bezien. Een van de doelstellingen van Scher- tnerland is het volledig her stel van de trapsgewijze mo lenbemaling bij Schermer hom. zoals deze door Jan Adriaanszoon Leeghwater werd ontworpen. HIJ stak de boerderij in brand en mishandelde de buren met pook en hooivork. Poging tot doodslag van zijn buurvrouw, mevr. Hendriks K under-Diks (42) nog is zij inva lide. lijn motief: hij had zijn vader ho ren zeggen dat- de boerderij verkocht zou worden de buurman was er bij geweest. Dat had de vereenzaamde, angstige en onzekere landbouwers zoon die ziekelijk gehecht was aan iji grond, tot de ramspoedige uit barsting gebracht. Nooit is chter bewezen dat dit gesprek ook inder daad heeft- plaats gevonden: dat zijn ader de boerderij heeft willen ver kopen. Was het een waandenkbeeld ge weest van de zoon die acht Jaar te voren al eens in een krankzinnigen gesticht had gezeten? Daar ziet het wel naar uit', ge tuigt de psychiater, prof. J. Kloek: 'Op grond van waan denkbeelden leidt hij aan en ernstige psychose. Deze ••sari neeft emotionele verwachtingen die hij in de plaats van de realiteit stelt Het was een schizofrene reactie.' AMSTERDAM (ANP) Tijdens de behandeling van een pornografie zaak heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank aan de president het verzoek gedaan om de raadsman in deze zaak niet te aanvaarden. Als reden gaf hij op dat de pleiter kort geleden door dezelfde rechtbank was veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. De advocaat verdedigde zich door de president erop te wijzen, dat hij 'vanzelfsprekend' in hoger beroep was gegaan en het vonnis dus nog niet definitief was. De president wees het verzoek van de officier af. De pleiter kon dus blijven. Hij verdedigde twee vrouwen die beiden als verkoopster in een boek en tijdschriftenhandel in Amsterdam waren overgegaan tot het verkopen van pornografiche tijdschriften en jlfbpr!d|*vn. omdat hun zaak dr laa's'e t'iri achteruit was gegaan De officier e's'p voor elk een boete van 300. Ontoerekenbaar dus? "Komt dat dan niet meer voor bij mensen die zo achteraf op een klein boerde rijtje wonen?' wil president mr. R. Bichon van IJsselmcnde weten "Is zo'n reactie dan niet net als die van een politieke moordenaar die zijn po litieke partij of zijn land aangetast ziet en door dik en dun wil verdedi gen?' Prof. Kloek: Naar mijn gevoelen niet. Er zijn ook andere psychoses in dit randgebied van de schizofrenie. De man Is doortrokken van haat die hem verstrikt. Sr zijn mensen die net een dergelijke haat niet meer kunnen leven, Prof. Kloek kijkt naar de lege ver dachtenbank. want tijdens zijn ge tuigenis heeft Hendrik J. de recht zaal moeten verlaten. 'Ik geloof dat deze man zoals wij hem hier zagen zitten, niet in staat geweest is zijn wil te bepalen. Hij kon zich onmogelijk weerhouden van de emotionele drang die zich van hem meester had gemaakt.' Een ver eenzaamd mens in een afgelegen we reldje. 'Er is maar één plaats waar 'lij thuishoort: een psychiatrische inrichting.' 3rof. Kloek zegt het met grote stelligheid de enige keer in deze zitting. Want: 'Het is zo moeilijk.' Wie peilt de drijfveer van een mens? Is hij helemaal ontoerekenbaar? Prof, .Kloek: 'Ik kan alleen zeggen dat lk het geloof. Meer kan ik niet zeggen, want ik kan niet met stel ligheid beweren dat ik het weet.' Hij weet alleen dat Hendrik een in zichzelf gekeerd mens is die op een rampspoedige wijze heeft verwerkt rat hem emotioneel heeft beroerd. Hij heeft tegen de politie c0u iets gezegd over een meisje van zijn broer. Een andere waanvoorstelling, die iets te maken zou hebben met het drama. Maar op de zitting blijft het allemaal duister. Hendrik zwijgt. Politiemannen komen getuigen wat hij hun allemaal had verteld. Het was een logisch, aaneengesloten re laas geweest. Iemand die 'gek' is. kan toch niet zo'n heider verhaal vertellen? Zou hij zijn waandenk- MAINZ (DPA) - Een Amerikaanse soidaat is donderdag in Mainz uit joy-rijden geweest met een tank. Hij liet een spoor na van beschadigde huizen, auto's, bomen, hekken en wegwijzers. beelden dan simuleren? Prof. Kloek gelooft het niet. Op de zitting zegt Hendrik niets. Mj staart alleen maar en zwijgt, het hoofd diep gebogen alsof het alle maal iangs hem heen gaat. Is dit armzalig brokje mens nu dezelfde man die op die noodlottige morgen met het schuim op zijn mond en met een vreemde starende blik in zijn ogen het gezin van zijn buurman be dreigde. zoals deze tegen de politic heeft verklaard? De officier,- mr. G. J. M. Temmink, is het eens met de psychiater: deze drievoudige moordenaar is ontoere kenbaar. Hij heef) zijn rampzalige daad maanden overdacht. Een af schuwelijk drama in de beklemmen de sfeer van een verlaten gezin. 'Een mes zond hij te bloederig' zegt de officier, volgens wie Hendrik hele maal geen spijt heeft. Wel van de mishandeling van zijn buurvrouw want wat had die nu met zijn waan te maken? Ook de raadsman mr. H H. Schoe naker vindt hem een patiënt levend in twee werelden: van waan en wer kelijkheid. Eoe kan zo'n ontoereken bare nu met opzet te werk gaan? Volgens de verdediger is -r geen sprake van opzet en dus ook niet van moord. We] van drievoudige dood slag. Maar daar is de offici r het niet mee eens: 'Dat het bij hem uit een ziek brein kwam doet aan de opzet niets af.' Eis Ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in eer krankzinnigenge sticht en terbeschikkingstelling van de regering.' Het laatste woord is aan de ver dachte. Hij zwijgt. Dan, nadat de president hem een paar keer heeft aangemoedigd, komt er nauw hoor- baar uit: 'Ik heb het niet met voor bedachten rade gedaan.' President: •Waarom hebt u het gedaan? Hen drik haalt zijn schouders op en blijft zwijgen. Uitspraak over veertien dagen. Een feit overigens, dat de burger van de Noordoostpoider altijd een doorn in het oog was. Toen bovendien onlangs bleek bij een NIPO-enquète, dat het met de bekendheid van de piaats Emmeloord wel zeer ma tig gesteld is, was dat voor een aantal initiatiefrijke ingezete nen het hek van de dam. Besloten werd op korte ter mijn een manifestatie te orga niseren, die deze polderplaats in een klap tot landelijke bekend heid moest brengen. Een be kendheid, die het plaatsje (13.000 inwoners) hard nodig heeft om industrie te trekken, teneinde een dreigende ontvol king tegen te gaan. Besloten werd een flinke hap Franse sfeer naar Emmeloord te halen onder het motto 'Parijs in Emmeloord'. Een festijn dat vandaag zijn laatste dag is in gegaan en dat volgens een der initiatiefnemers de heer Kloos terman een eclatant succes is geworden. 'Er is geen kind meer in Nederland, dat niet weet waar Emmeloord ligt. dat is de Juichende balans, die we na tien dagen Parijsje spelen kunnen opmaken.' Het resultaat mag er dan ook zijn. Het is een vreemde sensatie als je midden in een oer-Neder- lands stadje aan een heuse Pa- rijse gendarme (de heer Sigean Jaques, die in de polder zijn 47ste verjaardag vierde) de weg naar een parkeetplaats vraagt en je verwezen wordt naar de Place de l'Etolle. De hongerige reiziger, die een broodjeszaak zoekt komt al gauw terecht op Le Grand Boulevard. Deze bou levard kan men het eenvoudig ste bereiken door vanaf de Pla ce de l'Etoile onder de Are de Trlomph door te lopen. Op de Boulevard kan men heerlijk es- cargots eten in de bistro Chez Paul. De Moulin Rouge vindt u op een bijna - volledig nage bouwd Montmartre. De krantenstalletjes puilen uit van Le Monde, France Soir. 3É1 Paris, Paris Match. etc. Het enige Nederlandse dagblad dat ik kon ontdekken was De Tijd. Wie in zijn steedse onschuld denkt Ir. deze omstreken een ty pisch agrarisch handelende be volking te ontmoeten komt be drogen uit. De Noordoostpolder weet zijn weetje, dat moest zelfs Sylvie Vartan donderdag avond ontdekken, toen ze haar tour-de-chant begon met de rap uitgesproken woorden: 'Je crois, qu'il ne sont pas des personnes ici, qui ont appris francais.' Een hartgrondig geloei uit de zaal was het gevolg. De Emmeloor- der.lsat niet zo maar het odium op zich leggen van een onmon dige. Het programma, dat de Em- meloorder de afgelopen elf da gen is geboden, is er een zoals dat waarschijnlijk nog nooit In Nederland is vertoond, laat staar; in een provincieplaatsje als dit. Topstarren als Dalida, Jacques Dutrong. Sylvie Vartan en Les Compagnons de la Chanson zie Je niet iedere dag naar de zeebodem zakken. Vier ton heeft de gemeente, die eer der al in het nieuws kwam door gebruik te maken van de STER- reclame, in het project gesto ken. Hoewel het natuurlijk niet de belangrijkste bedoeling is ge weest vermoedt de heer Kloos terman. dat de baten de kosten nu al hebben overschreden. Tot diep in de nacht blijft het druk op het Montmartre en vooral ln de Moulin Rouge, waar zowaar Sylvie Vartan nog een kijkje komt nemen. De enigszins ver moeide indruk, die de bevolking In de vooravond maakte temid den van het oorverdovend Ia- waai van de kennis, is verge ten. Als straks Le Grand Boule vard weer gewoon Lange Nering zal lieten, kan Emmeloord te rugkijken op een manifestatie, die even uniek als geslaagd was. (ADVERTENTIE) Vulcana, i—v,.1". i'wn'andlelaar om da kleurenfolder of schrijt naar ai vanaf 1895 expert in N.V.Wa orpstraat 148. 'en Haag ZWOLLE (ANP) 'In de beschut te werkplaatsen zullen ernstige moeilijkheden ontstaan als men er niet meer aandacht gaat schenken aan de bijzondere omstandigheden en individuele eigenschappen van de blinden.' Dit heeft te Zwolle de heer P. G. Tin,?, n. voorzitter van de Nederland se Blindenbond gezegd. De Blinden bond, olgend Jaar 75, zal ter gele genheid van dat jubileum een groot scheepse actie op touw zetten voor de blinden in de ontwikkelingslan den. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Solidariteit van de oudere vakbe weging met de aankomende werkne mers. Dat vraagt de actiegroep '•Verkende Jongeren Oostelijke Mijn streek met klem in een oproep aan de vakbonden. Vooral vraagt de groep verbetering van het lagere be roepsonderwijs. Oudere lebben weinig aandarpt voor vorming en opleiding van jonge werknemers, zo is volgens de actie- groep gebleken uit een onderzoek. Er dient een Instituut voor de Werken de Jeugd tot stand te komen Komt er geen leefbaar werkkli maat. dan zal Actiegroep de ton geren moeten adviseren buiten de oostelijke mijnstreek een nieuwe toekomst te bouwen. De schilder zou het kind de rech terarm uit de kom gedraald heb ben, waardoor naar alle waar schijnlijkheid blijvend letsel is ontstaan, terwijl het lichaampje van het meisje overal blauwe plekken, striemen en beten ver toonde. De moeder van het kind ging er mis prostituêe vrijwel elke avond op uit: soms liet ze het kind alleen achter, soms ook kwam de schilder oppassen. Volgens een buurman was het meisje doodsbang voor de man het psychiatrisch rapport spreekt zelfs van een "panische angst', terwijl de man een sadis tische afwijking heeft, liet was COk dc blUU'il.aii. oir op een gegeven moment verwondingen bij het kind const meerde hij raadde de moeder aan met haar dochter tje naar een dokter te gaan, maar de vrouw had gezegd dat het kind uit bed was gevallen. Van haar is overigens bekend dat zij driftbuien heeft en dan niet voor een kleintje vervaard is. Het kind moest uitein delijk toch naar een ziekenhuis worden gebracht en de behandelen de arts waarschuwde toen de po litie. De officier van Justitie meende dat de Schilder gezien de aard van de mishandeling het meest ln aan merking komt. al vond hij het moeilijk tot een bewijs te komen. Hij eiste tegen de schilder een ge vangenisstraf van twee maanden, tegen de vrouw een boete van 100 gulden en een maand gevangenis straf voorwaardelijk. Uitspraak 18 Juli. DEN HAAG (ANP) De brug bij lalt bommel, in de weg Utrecht-Den Bosch, moet zo snel mogelijk ge schikt worden gemaakt voor verkeer ver vier rist roken, aldus bevelen de Tweede Kamerleden Cornelissen, Van den Heuvel en De Bekker (k.v.p.) de minister van Verkeer en Waterstaat aan. Als dat niet kan. willen zij weten wanneer de aanleg van een nieuwe brug over de Waal kan worden ver wacht. Van onze correspondent BERT STOOP Justav Husak, secretaris van de Tsjechoslowaakse Communistische Pnrtij. 'reeft in de afgelopen dagen enkele malen ln het openbaar moe ten bekennen, dat zijn harde poli tiek weinig zoden aan de dijk heeft gezet, Hoewel hij zonder scrupules de laatste progressieve politici op verantwoordelijke posten heeft ver vangen door fantasieloze gewillige handlangers van het Novotny-re- gime, is het hem niet gelukt de massa der partijleden achter zich te krijgen. Integendeel: Husak heeft er over geklaagd dat de nieuwe (lees: harde) koers, die hij tot grote genoegdoening der Russen is ingeslagen 'in onvoldoende mate tot in de onderste regionen van de partij is doorgedrongen.' KOBLENZ (DPA) Twee Jaar geleden heeft een schip op de Rijn twee vaten met 25 kilo Endosulfan verloren. Het openbaar ministerie ln Koblenz veronderstelt nu dat deze vaten onlangs de vergiftiging van de Rijn veroorzaakt kunnen hebben. Het ministerie v»n Economische Za« ken van Ritnland-Palts meent ech ter dat de twee vaten geen vissterfte van de geconstateerde omvang kun nen veroorzaken. GUSTAV HUSAK 'Slechts een zeer klein deel der leden heeft zich willen uitspreken over het streven van het centrale comité en dat bewijst, dat ze er tot dusver niet in geslaagd zijn de meerderheid de partijlede uit hun passieve houding te halen.' Gustav Husak beschouwt deze si tuatie als een veeg teken, omdat de ongeïnteresseerde partijleden, die 'de tendens vertonen te willen overwinteren nu daardoor des te meer bloot staan aan de vijande lijke invloed'. Volgens hem staat sijr partij of wat hij daar voor houdt aan de vooravond van ten politieke strijd, die lang m\ duren, maar die niet zal worden beslecht met administratieve machtsmiddelen.' Husak koestert dus kennelijk nog de illusie met argumenten en over redingskracht de afbrokkelende partij bij elkaar te houden en te interesseren voor zjjn politiek. Maar Moe ziet de Tsjechoslowaakse werkelijkheid er twee maanden na Husak's paleisrevolutie en tien maanden na de Russische invasie uit? Alie progressieve communisten, hervormers, liberalen, of hoe men de initiatoren van de Praagse lente 1968 ook noemen wil, zijn op dood spoor gezet. Dubcek en Smrkovskv bekleden in het parlement ere baantjes. Ze hebben politiek geen enkele invloed en zijn alleen nog nuttig om het menselijk gezicht van het Tsjechoslowaakse com munisme te tonen, wanneer er, zo als kort geleden, een delegatie Ne derlandse parlementsleden op visi- te komt. De leden van het politiek impo tente Tsjechoslowaakse parlement, die hun Nederlandse collega's mochten ontmoeten .waren t >u- wens grotendeels van het slag Dubcek, Smrkovky. d.wji. vooruit strevend. Verder zijn de econo mische hervormers Sik; de ex- oorzltter van het nationaa»-front. Kriegel: de vroegere partijchef van Zuid-Moravie, Spacek; de oud-se cretarissen van het centrale comité Vodslot en Rlavik van hun functies ontheven of als partijlid geschrapt. Deze namen kunnen met tientallen anderen aangevuld worden. De wind waait rechts in Praag. De posten der hervormers en hun aanhangers zijn geruisloos inge nomen door progressieve 'tmetio- narissen. die verantwoordelijk wa ren voor het politieke, economische en vooral menselijke bankroet van Novotny. Van deze in ere herstelde leiderskliek is de Tsjechische par tijsecretaris Strougal de machtig ste en intelligentste. In Praag ge looft menigeen dat deze oud-minis ter van Binnenlandse Zaken onder Novotny nu al machtiger is dan Husak en hem wellicht binnenkort van t \"=tstuk zal stoten. Sinds Stroga! Husak'» eerst» plaatsvervanger is, (een functie, die nergens In de partijstatuten voorkomt kan hem deze coup ge lukken. De overige nieuwe secreta rissen van het centrale comité zijn zonder uitzondering mannen. «t '*ls collaborateurs met de Russen kan betitelen- Bilak (In ternationale ZakenS. Indra (Staats organen en Massaorganisaties. Lenart (Economische Zaken) Pene ivnnt het partijwerk in de indus trie). Hettes (Landbouw) en Kem- pnv (voo: het ideologische werk. de massamedia, de wetenschap en de cultuur). Dit achttal in Tsjechoslowakije de t.vkens uit. na voor elke beslissing natuurlijk toe stemming aan de Russen te hebben ge1-— Husak heeft zich al te diep tn de nesten gewerkt Dat hij zonder blikken of blozen de kunstenaars, joumalisteti en de studenten in po- tiek niemandsland heeft gedre ven. zal hem zijn kop niet kosten. Maai' wel via m--oenen arbeiders lecien en niet-'eden van ie osirt - op het ogenblik ePn machtig front tegen zijn eenzame beleid vormen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1