m In de herkansing gediskwalificeerd li De Graaf mag niet met rijden Loevesijn vervangt Klaas Balk Vallen en opstaan bij speedway Liz wenst David geluk MEISJES ZIJN TE LANGZAAM IN SPRINT Emil Zatopek met pensioen gestuurd Bortzow loopt 100 meter in 10 seconden Topatletiek in 'De Wa ander t' LANDS END w a mon Kansloos Duitser Uwe Woile snelste Olvmpia- jollenzeiler Tentdak Olympisch Stadion duurder Wini Dubois wint prof weg wedstrij d Juniores-zeilen DAVID Tototips @nn F eijenoord-HV C voor Hartstichting HET VRIJE VOLK Van Doorn (links) en Koop man wonnen in de herkansing hun rit, maar de jury diskwali ficeerde het duo wegens on regelmatig rijden. (Van een speciale verslaggever) Vim Koopman en Peter van Doorn zijn bij de wereldkam pioenschappen voor wieleramateurs in het Tsjechische Brno op het tandemnummer uitgeschakeld. Het duo. dat zo verras send de nationale titel overnam van Jansen en Loevesijn. ver loor in de series van de Vestduitse combinatie Barth Muller. ANNEKE LUTE In het Olympisch Stadion in Amsterdam zijn gisteren de speedway-wedstrijden om de 'Gouden Helm' gehouden. De 'Helm' ging naar de Britse Jer ry Everett, Van onze verslaggever THEO KOOPMAN Wie het nog niet mocht geloven heeft bij de nationale tenniskampioenschappen kunnen constateren, dat het Neder landse tennispeil op een laag pitje staat. NACFeijenoord SVV—PSV AD0Holland Sport MW—Haarlem Telslar—FC Twente GVAV—NEC Vitesse—HVC Volewijckers—Veendam E'iJD Helm. SportDen Bosch Duin HeraclesDe Graatsch. ElinkwijkWillem II DPS LimburgiaBoda JC Heerenveen—SC Drente □3D □□El EGD [Ei'GD I t Tandemduo op zijspoor In de herkansing wonnen de Ne derlanders van de Russen Agapow en Petrow en van de Roemenen Plorian en Negoescu, vooral door 't sterke rij den van krachtpatser Peter van Doorn op de laatste 200 meter. Door deze zege hadden Koopman en Van Doorn weer kans om tot de kwart finales door te dringen. Zij reden met de winnaars van de andere heats in de herkansing. Ame rika en België, om twee plaatsen bij de laatste acht. Dit lukte niet. Het vaderlandse duo liet de concurrenten weliswaar achter zich maar tot grote schrik van de Nederlandse kolonie besloot de jury tot diskwalificatie. Koopman en Van Doom zkuden on regelmatig hebben gereöen. Alle protesten hielpen niet. De jury handhaafde haar beslissing. Bij de sprint voor dames konden Eefje Helder en Anneke Lute voor het eerst in internationaal gezel schap haar kwaliteiten toetsen. Het is voor beide Noordhollandse meisjes een teleurstellende ervaring geweest. kampioene was. Eefje won in de her kansing van Marie Jaudin uit Frank rijk. In de achtste finale trof zij de Russische Irina Kirisjenko. die zich bij vroegere toernooien tweemaal in de regenboogtrui kon huilen. Hei werd een nederlaag. Eefje kreeg nog een kans maar ook ditmaal was zij tegen het geweld van Jennolajewa niet opgewassen. Anneke Lute was In haar serie niet opgewassen tegen de nummer drie van Rusland. Galir.a Carewa. In de herkansing gaf zij de Oostduitse Heidi Blobner goed partij. Anneke kwam een half wiel te kort. Eefje Helder was in de series kansloos tegen de Russische Galina Jennolajewa, die vijf maal wereld- (Van een speciale verslaggever) Bertus de Graaf die als gangmaker met Dries Helsloot niet, maar met de Belgische kampioen Fermin de Vleminck wel de eindstrijd van de stayers haalde, mag van de KNWD niet met de Belg rijden. De beslissing is genomen op grond van een voor het vertrek gemaakte afspraak dat gangmakers, die op kosten van de KNWU naar Brno zouden gaan, alleen met toestem ming van de unie voor buitenlanders mogen rijden. Een afspraak die werd gemaakt om niet het risico te lopen dat Nederlandse gangmakers in de wedstrijden zo zouden rijden dat Ne derlandse renners er schade van zouden hebben. Over de beslissing van chef d'équi pe Zweedijk vertelde Martin Wier- ij ra, de coach van de stayers: 'Wij zijn eerlijk bang dat de aanwezig heid van De Graaf in de finale voor ons nadelig zou kunnen zijn. Er zijn vijf of zes internationale gangma kers hier. namelijk Meuieman, Lu- ginbuhl en in wat mindere mate de andere Zwitser Notter en de Neder landers Stakenburg. De Graaf en Walrave. De Graaf staat hoog op het lijstje van deze zes. Hij is een echte vakman en ik ben ervan over tuigd dat hij voor de volle honderd percent voor De Vleminck zal rijden. Dat betekent dat hij ook voor de volle honderd percent tegen ons rijdt. Dat risico mogen vrtj niet ne men. Bertus de Graaf zelf zei: Tk vind het natuurlijk wel een beetje kin derachtig van de unie. Waarom mocht ik wel de serie rijden met De Vleminck en mag ik niet in de fina le. Voor mij is de KNWU gewoon bang, maar aan de andere kant kan ik het me ook wel voorstellen. Het contract dat we hebben getekend voor we naar Brno gingen kon inder daad uitlopen op een beslissing als deze (Van onze sportredactie! De Nederlandse acbtervolgings- ploeg die dinsdag de kwalificatie-rit ten moet rijden zal bestaan uit Piet Hoekstra. Frans van der Ruit, Tino Tabak en 'duizendpoot' Lijn Loeve- I sijn. Klaas Baik heeft zich navo' j maandagochtend teruggetrokkt I de training omdat hij zich niet goed in vorm voelt. PRAAG (Reuter) Emil Zatopek (46), oud-olympisch kampioen, is met in gang van 1 oktober met vervroegd pensioen gestuurd als kolonel van het Tsjeehoslowaakse leger. Hij zal een decde van zijn soldij ontvangen. Zatopek is al vele malen gekapit teld wegens zijn anti-Russische houding na de invasie van de War- schaupaet-landen. Zo werd hij eer der geschorst als oefenmeester van de leger-atletiekploeg. In een interview met het Oosten rijkse blad 'Express' zegt Zatopek: 'Na het vertrek van Alexander Dub- cek kwamen in ons land weer men sen aan de macht, die alleen denken aan een goed baantje en een goed salaris voor zich zelf en die zich geen zorgen maken over het lot van het volk.' Zatopek zegt verder dat de toe stand in zijn land nu te vergelijken is met die voordat Dubcek in januari 19G8 de leiding van de partij had overgenomen van Novotny. 'De men sen. wij allemaal, waren enthousiast over het democratisch socialisme, dat onze leiders wilden invoeren, maar er is niets van terechtgeko men. De Russen willen ons nu wijs maken. dat zij een contra-revolutie verhinderd hebben en onze huidige leiders herhalen deze onzin als pa pegaaien.' Op de vraag hoe op 21 augustus de invasie herdacht zal worden, ant woordt Zatopek te verwachten dat de mensen gehoor zouden geven aan de oproepen tot passief verzet. 'We ho pen allemaal dat zij ('de studenten) geen protestmars zullen houden. Een betoging heeft op het ogenblik geen zin, We kunnen niet vechten als oli fanten in een porseleinkast. Wij moeten met de geest vechten.' KIEW (ANP) Valeri Bortzow heeft maandag op de Russische atletiek- kampioenschappen het Europees re cord op de 100 meter geëvenaard. Hij noteerde 10 seconden rond. Een van de tijdwaamemers drukte zelfs 9,9 sec. af. Met deze prestatie voegde Bortzov zich in het gezelschap van de Westduitser Armin Hary, de Fransman Bambuck en de Rus Sape- ja. Van onze sportredactie) De 18.000 bezoekers in het Amster damse Olympisch Stadion hebben niet te klagen gehad over gebrek aan sensatie bij de speedway-wedstrijden om de 'Gouden Helm". De 'Helm' werd gewonnen door de Brit Jerry Everett. De strijd ging tussen Everett en de Deen Preben Rosenkilde, die beiden op de helft van de wedstrijd het maximum aantal punten verza meld hadden. In de 14de heat wist i steenveger Uwe Woite veruit In het Sittardse stadion 'De Waandert' worden donderdag 21 augustus internationale atletiekwed strijden gehouden met deelneming van bekende atleten uit Polen. Noor wegen. West-Duitsland, Pakistan en Nederland. Op de 800 meter heren starten 14 lopers. Zij bleven dit seizoen alle maal beneden de 1.55. Op hetzelfde nummer voor dames is natuurlijk Maria Gommers van de partij. Zij neemt het onder meer op tegen de sterke Poolse Lubelska. Tennis staat op laag pitje in Nederland Met zes overwinningen en een tweede plaats is de Berlijnse schoor- Everett de Deen achter zich te hou den en daarmee voorlopig de eerste piaats te bezetten. Spectaculair waren de races in elk geval. In de 4de heat vloog de Ne derlander Roelof Thijs in de tweede bocht na de start over de kop. Thijs kwam er zonder kleerscheuren van af. De grote klap viel in de 14de heat toen de Ier Conny Vale zijn motor direct na de start zo hard de bocht inslingerde dat de achter hem rij dende Jack Tebby in moeilijkheden kwam en daardoor tevens tegen de Deen Bjernd Nygard botste. Beide rijders, vielen en vlogen metersver door het sintel. De Nederlander Piet Seur kon de beide gevallenen niet ontwijken en reed over de Deen heen,' waarna ook hij een noodlan ding in het gras bij de wielerbaan maakte. Tot grote opluchting van het pu bliek stonden de drie rijders spoedig weer overeind. De schade beperkte zich tot enige brokstukken van de machines. Het slechtst kwam de Deen er af die met beide handen op zijn zitvlak naar het rennerskwartier moest, omdat dit deel van zijn ren- nerskleding geheel gescheurd was. Enthousiast was het publiek ook voor de eerste skelterrace die als tussennummer ingevoegd was. Le vensgevaarlijk overigens, want de skelters konden op de wielerbaan zo'n hoge snelheid bereiken on danks enkele kleine hindernisjes dat ongelukken niet uitbleven. Ook hier gingen twee wagens over de kop zonder dat de berijders letsel oplie- enp. sterkste Olympia-joüenzeiier ge weest bij de Europese kampioen schappen, die maandag op het Zuid. laardermeer werden beëindigd. De Duitser prolongeerde zijn titel hier- j mee op overtuigende wijze. In 't eindklassement waren de zes j eerste plaatsen voor Westduitsers. I De Nederlanders, die de eerste dagen weinig klaarspeelden, herstelden j zich bij de laatste race enigszins. M. Venema tekende zelfs voor een twee de plaats achter Woite. MUNCHEN (ANP) Het tentdak voor het Olympisch Stadion van München zal ongeveer 80 miljoen mark gaan kosten, ruim 60 miljoen mark meer dan enkele maanden ge leden werd begroot. Ongeveer 76 mil joen mark werd uitgegeven aan de transparante dakbedekking van kunst stof. De rest is nodig om de kosten van de staalconstructie te dekken, Niek Fleury, de nieuwbakken titel houder. de enige die de zaak nog enigs zins heeft kunnen redden. IZENBERGE (ANP) De Nederlan der Wim Dubois heeft maandag in het Belgische Izenberge een wegwed strijd voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 150 km af in 3 uur en 42 minuten. Dubois klopte in de eind sprint de Belg Van Tieghem. Diens landgenoot Vandervijvere werd derde op IS seconden. HAMILTON, BERMUDA (APi De j tweede race van de wereldkampioen- j Wij mogen niet tegen de Neder- schappen zeilen voor juniores is gis-1 landers rijden. Stel dat Stakenburg j teren gewonnen door de Engelsen met Stam en Meuieman met Premo- j Peter ciaydon en Nick SJailïn. die iu j li het elkaar erg moeilijk maken, dc eerste race tweede werden. Zij j dan zal ik heus wel proberen ervan staan thans in dc totaalstand bo- j te proviteren. venaan. Elizabeth Taylor was gisteren een van de eersten, die in Land's End de 21-jarige David Ry der, die aan beide benen kreupel is door kinderverlam ming, te feliciteren met zijn solo-ma rathon van 1377 kilometer. De jon gen startte op 21 juni in Schotland voor zijn giganti sche voetreis om aandacht (en geld) te krijgen voor de slachtoffers van polio. Liz Taylor adopteerde inder tijd een meisje det lange tijd invalide was. Daarbij komt het trieste feit. dat bij de heren de jeugd weer niet heeft kunnen doorbreken. Sommigen ont vingen financiële steun van de KNLTB. maar ook dit heeft niet ge holpen. De enige, die de zaak nog enigszins heeft kunnen redden, is de nieuwbakken titelhouder Niek Fleu ry. Een handvol jonge spelers strui kelde, hetzij over elkaar, hetzij op de oudere generatie. Hordijk en Hemmes zijn twee door de bond gesteunde spelers. Dit kostte deze organisatie per persoon de laat ste jaren tussen de 5000 en 10.000. 'Weggegooid geld' was de meest ge hoorde opmerking, verleden week op de Mets-ban en. Of dit juist is valt moeilijk te zeg gen. Zeker Is dat Jan Hordijk niet meer op deze bondsgunsten kan re kenen. De voorzitter van de ETTLTB, de heer Van Hoegee: 'De prestaties van Hordijk waren erg teleurstel lend. Men kan zich afvragen of wij wel de juiste mensen begeleiden en opleiden.' Ir. Tienstra. voorzitter van de commissie speltechniek, zegt: 'Hor dijk heeft zijn zwakke zijden. Hij is mentaal en fysiek zwak. Hij heeft een zwakke rug. waardoor hij wel altijd pover tennis zal blijven spe len. Wij hadden gehoopt, dat de door ons geholpen spelers op het interna tionale vlak zouden doorbreken. Dat is helaas nog niet het geval. Vooral aan de mentaliteit van sommige jonge spelers schort het een en an der.' Oud-Nederlands kampioen Hans van Dalsum heeft dit eveneens ge constateerd: 'Je krijgt pas de juiste wedstrijdmentaliteit door heel veel ontmoetingen te spelen. Een goede begeleider is een eerste vereiste. Ik weet dat het veel te kostbaar is naar elk toernooi een begeleider mee te geven. Toch zuilen de aankomende spelers beter begeleid moeten wor den. De KNLTB zal op zeer korte termijn een directeur sportief dienen te benoemen. Dat wordt ook wel be seft. Een capabele vent ts echter moeilijk te vinden. Ik zou het niet willen. Ik heb het op de Mets veel te druk. De KNLTB Is best bereid de hand in eigen boezem te steken. De heer Van Hoegee: 'In bondskringen wordt druk gediscussieerd over het al dan niet benoemen van een directeur sportief. Ik ben persoonlijk van me- ning dol wij <wu dergelijke tunetio- I naris niet kunnen ontberen. Wie daarvoor in aanmerking moet ko- men. weet ik niet. Bondscoach Buitc- j laar zeker met. Hij is een voortreffc- lijk tennisleraar, maar voor deze functie is hij volgens mij niet ge schikt.' Ook ir. Tienstra voelt alles voor de benoeming van een directeur spor tief. Hij meent dat het een full-time job moet zijn. In bondskringen zijn de meningen verdeeld. Men tobt vooral met een juiste taakomschrij ving voor de directeur sportief. Het bondsbestuur heeft na de af gelopen kampioenschappen wel meer punten om zich over te buigen. Zo zou Niek Fleury hebben gezegd dat hij beter is gaan spelen nadat hij niets meer met de KNLTB te maken had. De heer Van Hoegee: '"We zul len het met Fleury uitpraten. Zijn uitspraak kan tot misverstanden lei den, De kampioen bedoelde volgens mij te zeggen dat hij verstandiger en rustiger is geworden.' Over de gewraakte plaatsing voor de titelstrijd zegt de heer v. Hoegee: 'De plaatsing van Jan Hajer als nummer één was een beetje vreemd. Ik zal de speltechnische commissie om opheldering vragen.' Woensdagavond «mden Feijenoord en HV" op het gemeentelijk sport park te Zwolle een wedstrijd ten bate van de Nederlandse Hartstich ting. Voor de organisatie tekent de Junior Kamer Zwolle.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2