Nixon tot gou verneurs Eerst schuld dan pas voetballen Hoogspringer Lesterhuis vindt zijn 2.05 meter ivat mager Zoeken naar plaats voor nieuwe sportvelden John van Baarle toen van Gelderland Open brief van Lakers 0200® Versoepeling prijsstop verwacht Half jaar voor oplichten vader Betty Kunst Vrouw steekt zich in brand Agostini weer ongenaakbaar Coal oefent Tweede zware nederlaag voor volleybalploeg DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAG li. A COLORADO SPRINGS (Reuter, AP) President Nixon heeft een nieuwe manier van overleg aangekondigd met de buiten landse bondgenoten en de vijftig Amerikaanse deelstaten. Was hington zal niet langer proberen het alleen, te doen. niet langer dicteren zonder overleg. Zwolsclie Boys: li. PRESIDENT NIXON 700 soldaten meer terug naar VS Nederlands recordhouder gokl op atletiekduel in Bislelsladion Van onze verslaggever JAN VAN GIJZEL Ben Lesterhuis (25), Neder lands recordhouder bij het hoogspringen, is met de voor Nederlandse begrippen unieke sprong van 2.05 meter niet te vreden: Operatie Veel pecli mmm Verdachte moord op Mbova naar de rechtszaal In Nairobi, de hoofdstad van Kenia, is giste ren het proces begonnen tegen Nahasjon N gen- ga Njoroge, de man die ver dacht wordt van moord op mi nister Tom Mboya. Geboeid tussen twee po litiemannen werd Njoroge de rechtszaal bin nengebracht. Tom Mboya werd op 6 juli van dit jaar in 'n drukke win kelstraat in het centrum van Nairobi door twee mannen met revolvers neergeschoten. Zijn dood gaf aanleiding tot felie demon straties in heel Kenia. -r. Gemeente Dor dl voor 't blok Bejaarden kininen goedkoop naar CHIO Kom, wethouder Langerak, laat ook binnensporters feestvieren iel meer dicteren zonder ove De Amerikaanse president zei dit gisteravond in een toespraak tot de nationale conferentie van Ameri kaanse gouverneurs in Colorado Springs. Nixon waarschuwde dat de beëin diging van de oorlog in Vietnam geen miljarden dollars zou vrijma ken om uit te geven in Amerika zelf 'Er liggen harde begrotings- en be lastingmaatregelen in het verschiet.' „De belangrijkste wedstrijd in de wereld is noch de bewapeningswed loop noch de wedloop in de ruimte," aldus Nixon, 'het is de wedstrijd tus sen mens en vooruitgang.' Als in 1976 de Verenigde Staten tweehonderd jaar bestaan, moet een nieuwe geest bezit hebben genomen van de Amerikanen. De belangrijkste maatregel daarvoor is het opbouwen van een goed functionerend over heidsapparaat. zo sprak de Ameri kaanse president. Over de betrekkingen met het bui tenland liet de president zich zeer voorzichtig uit. Nadat hij er op had gewezen dat er 'geen geld zal worden verkwist en geen geld wordt uitgege ven dat Amerika nodig heeft voor zijn programma's", zei hij dat de ver plichtingen van de Verenigde Staten 'zullen worden beperkt tot die welke Amerika met voorzichtigheid en zin voor realiteit kunnen nakomen. De andere, vrije volken zullen worden geholpen, maar niet overheerst.' Nixon onderstreepte dat zijn rege ring voor onplezierige feiten staat: de openbare schuld is de laatste tien jaar met 209 miljard gulden geste gen. De federale regering heeft sedert 1964 meer dan 900 miljard gulden uitgegeven. Maar, zo constateerde Nixon, in plaats dat dit onze pro blemen oploste, hebben deze uitga ven geleid tot ontevredenheid, frus tratie en bittere verdeeldheid. 'Van onze sportredactie» Zwolsche Boys, dat met een schul denlast van ongeveer ƒ75.000,- naar de rijen der amateurs is terugge keerd, zal zondag bij de competitie start vermoedelijk verstek moeten laten gaan. De KNVB laat alleen schuldenvrije oud-profverenigingen tot de gelederen van de liefhebbers toe. Deze week moet een oplossing worden gevonden, anders gaat de thuiswedstrijd tegen Wilp niet door. Een driemanschap dat de zaken voor de Boys afwikkelt, heeft de ongeveer 15 schuldeisers, particulieren, be drijven en de gemeente, een com promisvoorstel aangeboden. Dit komt neer op: 'Iets of niets.' Alle schuldeisers uilen op dit aanbod in moeien gaan. Eén weige ring is voldoende om Zwolsche Boys voorlopig en misschien voor goed van de velden te weren. De voorzitter van de sectie ama teurs, heer J. W. van Marie, is namens de KNVB nauw bij de af wikkeling betrokken. Hij gunt de Boys enig uitstel. De wedstrijd van zondag kan desnoods worden Inge haald, maar lang mag het niet du ren. Anders zal het doek definitief voor de oude Zwolse vereniging val- SAIGON (AFP). De Verenigde Sta ten hebben sinds 8 juni jl. 25.700 man uit Zuid-Vietnam teruggetrokken. Dit zijn er 700 meer dan president Nixon op die dag in zijn op het eiland Mid way afgelegde verklaring heeft aan gekondigd. De troepensterkte van de VS in Zuid-Vietnam bedraagt nu nog 511.800 man. Van een onzer verslaggevers» Nog vandaag is een versoepeling van de prijsstop te verwachten. Da versoepeling, die in feite al enige tijd aan de gang is nu de regering het doorberekenen van bepaalde kos tenstijgingen in diverse sectoren heeft toegelaten, zou de vorm krij gen van intrekking van de algemene prijsmaatregel, in plaats daarvan zou een 'calculatiebeschikking' kun nen komen, die bepaalt welke kosten op welke wijze mogen worden door berekend. Een volledig vrijlaten van de prij zen zou bij de vakbeweging op ernstige bezwaren stuiten. Volledige handhaving van de prijsstop vindt ongetwijfeld grote tegenstand van de kant van de werkgevers. Deze twee partijen, en de consumentenorgani saties. vergaderen vandaag met de regering in de prijzenoveriegcommis- sie. Later op de dag komt de Kamer commissie voor Economische Zaken bijeen. Versoepeling van de prijsstop is al aambevolgen door werkgevers en werknemers in het SER-advies, over lonen en prijzen van juni. AMSTERDAM (ANP) De 18-jarige elektricien Rob W.C. uit Amsterdam is gisteren wegens oplichting van de vader van het sedert 10 oktober vorig jaar verdwenen 18-jarige meis je Betty Kunst uit Zwijndrecht voor 1300, door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan één voor waardelijk met aftrek van het voor arrest. De jongeman had de vader verteld dat hij hem inlichtingen kon geven over de verblijfplaats van zijn doch ter die Ir ij in een nachtclub in Dus- seldorp had ontmoet. Zij werd daar tegen haar zin vastgehouden en Rob had verteld over mannen te beschik ken die haar zouden kunnen bevrij den. Op dit fantastische verhaal had de vader de jongen telkens geld gege ven. De vice-president.- mr. "W. S. Da Costa, zei dat de rechtbank het een bijzonder ernstig feit vond en daar om een maand zwaardere straf dan de officier van Justitie had geëist had opgelegd. aan eikaars prestaties op. zoals vaker in de topsport gebeurt. Nadat jaren geleden Cockle Cas telaars het stokoude wereldrecord van Willy den Ouden op de 100 meter vrije slag knabbelde de ene zwemster wat van de nieuwe we reldtijd af. Hetzelfde was het geval op de myi by de atletiek. Roger Bannister liep zich, ook al weer jaren terug, voor goed in de sport- Herwas slechtsjtwee centimeter geschiedenis door onder een toen orm-iogelijk geachte tijd van vier minuten te komen. Nu wordt er om gelachen. Tientallen mij Iers kegel den het record van Bannister om ver. rijkspolitie in het Brabantse Waal- re. nu twee jaar aangesloten bij PSV, begon als 16-jarige in. Almelo bij SIStr schuchter aan atletiek te doen. Hij probeerde het op ver meer dan mijn vorige record. Dat is te weinig. Met een trainingspak aan kom ik gemakkelijk over de twee meter. Het moet mogelijk zijn nog dit seizoen tot 2,07 meter te komen." Lesterhuis gokt op het atletiek duel tussen Scandinavië en de Benelux in het Bisletstadion te Oslo, komend weekeinde: .Daar zou het wel eens kunnen gebeuren. De concurrentie is groter. Dat kan. als het een beetje meezit, tot goede prestaties leiden." Lesterhuis kwam verleden jaar als eerste ever de voor Nederlandse hoogspringers magische grens van twee meter. Canis en Geelen volgden dit goede had verbeterd scheidene onderdelen. Zo groeide na de andere Lesterhuis langzamerhand naar de tienkamp. Twee jaar geleden moest hij er mee stoppen. B(j het pols stokhoogspringen scheurden de kapselbanden in de rechterschou der. De werpnummers waren, voor Lesterhuis taboe. In dit seizoen hadden onze ton- springers pech. Zij raakten alle drie geblesseerd, waardoor zij zjch niet meer met, elkaar konden me ten. Lesterhuis is er vast van over tuigd dat bij een normaal verloop het record nu al scherper zou zijn gesteld. Van huis uit is Lesterhuis tien voorbeeld. Het drietal trok zich kamper. De wachtmeester bij de Pas de afgelopen winter is Les terhuis geopereerd. De kogel kan hfj al weer hanteren. De speer en de discus moet Lesterhuis nog links laten liggen. Toch heeft, Les terhuis voor de tienkamp al veel gewonnen: .Het hoogspringen levert me ze ker 900 punten op. Voor de 100 me ter heb ik nu 10,8 seconde nodig, 0.3 sec. minder dan vorig jaar. Door de grotere snelheid is mijn spring kracht toegenomen, óók voor het verspringen. Ik kom op dit nummer nu over de zeven meter.' Lesterhuis doet alles om zijn conditie op te voeren: „Vooral op de horden, de 400 meter en de 1500 meter moet j© veel stoom hebben. Daarom train ik zes avonden op eigen houtje en twee ochtenden met Eef Kamerbeek in de bossen. We lopen dan anderhalf uur zon der een enkele adempauze. Verder bezoek ik elk weekeinde de centrale training van. Jan van Heek." In hei volgende seizoen hoopt Lesterhuis deze inspanningen te bekronen met een dikke verbetering van zijn persoonlijk record, dat op 6650 punten, staat: „Door de goede leiding van Eef Kamerbeek kan ik straks 7000 punten, en misschien wel meer halen." Over het conflict tussen, de KNAIT en de Westphal-atleten zegt Ben Lesterhuis: ,je moet ieders mening respecteren, ook al ben je het met bepaalde houdingen en standpunten niet eens. Mijn zienswijze brengt in dat conflict toch geen verbetering. Welis het verduiveld jammer dat aan de top de eenheid dreigt te breken, je hebt nooit meer een sterke ploeg voor een landenwedstrijd en dat is doodzonde ALBANY (Reuter» Een 33-jarige moeder van drie kinderen in het Amerikaanse Albany, heeftgisteren zichzelf cn haar bed, met benzine overgoten en in brand gestoken. De vrouw overleed in een - ziekenhuis Volgens de politie heeft'zij uit wroe ging gehandeld. Vorige week gooide zjj haar man tijdens 'n twist kokend vet in zijn gezicht. Gisteren hoorde zij, dat hij voorgoed blind zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) Vertegenwoordigers van zeventien Dordtse sportverenigingen, die hun sportvelden, door het tunnelplan be dreigd zien, hebben gisteravond in het Dordtse 'Stadskantoor begrepen dat de gemeente voor *t blok zit. De tunnel zal er komen, al moet Dor drecht het officiële bericht van de minister nog steeds krijgen en - voor de sportverenigingen zal elders in Dordrecht of op het nu nog tot Dub beldam behorende grondgebied ruim te gevonden moeten worden. Op de door de Stichting voor Licha melijke Opvoeding en Sport georga niseerde bijeenkomst zei de Dordtse loco-burgemeester P. J. van Meurs dat hij op een heleboel vragen het antwoord schuldig moest blijven. Ir. H. H. Tonkes, hoofd civiele werken, zei op zoek te z(jn naar 60 ha grond. Een deel kan ten zuiden van de Ree weg gevonden worden, maar ook daar zou men over de gemeentegrens heen moeten. De eerste sportvelden zullen begin 1972 moeten worden opgeofferd. Ir. Tonkes zei van mening te zijn dat de nieuwe velden in het plan Reeweg- Zuid dan bespeelbaar kunnen z(jn. De heer Van Meurs, die zei dat het gemeentebestuur eveneens door de ontwikkelingen was overrompeld, pleitte voor een goede schaderegeling, waarover het gesprek tussen ge meente en rijk echter nog moet be ginnen. (Van onze schaakmedewerker) John van Baarle, die slechts spo radisch op een sneischaaktoemooi ontbreekt en geregeld eerste prijzen in de wacht sleept, heeft opnieuw een titel aan zijn „waslijst" toegevoegd. Ditmaal het open snelschaakkam pioenschap van de provincie Gelder land. Nadat Hans Böhm dit kampioen schap in 1967 op zijn naam had ge bracht; nam Van Baarle dit in 1968 over. Gisteren prolongeerde hij het kampioenschap, dat. in Arnhem werd verspeeld. 'Van Baarle scoorde in zijn finale-groep 6'i punt uit 7 partijen terwijl cracks als Van Scheltdnga en Andriessen het zover niet konden brengen. Böhm won de andere fi nale-groep met 5 li uit 7 vóór o.a. de sterke hoofdklassers Van der Welde, Bredewout en Dop, Hij verloor alleen van de PTT-katnpioen van Neder, land, de- Charloisspeler Bakker, die kans zag een toren-eindspel met 2 pionnen te winnen,terwijl Böhm over toren plus 4 pionnen beschikte. Van Baarle en Böhm, de winnaars van de beide finale-groepen moesten ten slotte tegen elkaar aantreden. Van enige spanning in deze slotpartij was ditmaal geen sprake. RSB-kam- pioen Böhm werd deskundig van het bord gespeeld. CULTON PARK (ANP) De Ita liaan Giacomo Agostini heeft maan dag overwinningen behaald in de 351 en 500 cc races, die op het circuii van Culton Park werden, gehouden Op zijn MV Agusta legde hij in d< 350 cc de 84.22 kilometer af met eer gemiddelde snelheid van ruim I4< kilometer per uur. In de zwaarste klasse was hij over dezelfde afstanc iets langzamer: 142,6 km p. uur. (Van onze sportredactie) De evenementen van het 22ste CHIO, het internationale concours hippique, dat morgen aanvangt en tot en met zondag duurt, zijn voor be jaarden tegen sterk gereduceerde prijzen toegankelijk. Woensdag be talen zij zestig cent. donderdag 85 cent en vrijdag een gulden en tien cent. (Van onze sportredactie) Coal besluit zaterdagmiddag het niet zo voorspoedig verlopen oefen programma (allemaal nederlagen) met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Overmaas. Er wordt om 17 uur i Carlos Moreno werd de zege met begonnen. 139 een feil ZWOLLE (ANP) De Neder landse heren-volleeybal ploeg heeft maandagavond in de Zwolse Stilo- sporthal teil aanschouwe van bijna duizend toeschouwers evenals in Leeuwarden zaterdag, een lesje ge kregen van Brazilië. Binnen een uur werd het Nederlandse zestal met 3—0 (15—3, 15II, 15—9) verslagen door de Zuidamerikanen, die over een aanzienlijk betere conditie be schikten dan de Nederlanders. Nederland, dat met de volgende basisopstelling binnen de lijnen kwam, Vlakenburg, Veldhuis, Koo ien, Trompetter, Wassenaar en Con- standse, kwam in de eerste set. die na een kwartier reeds met 15—3 ver loren ging, helemaal niet aan bod. In de tweede set vlotte het beter. Met name Frank Constandse, die za terdag ontbrak, blonk uit. Toch moes ten de Nederlanders de winst af staan: 11—15. In de derde set draai de de Braziliaanse ploeg weer op volle toeren. Vooral door toedoen van aanvoerder en spelverdeler Albano Feitosa en de uitstekende spélende De Energiehal is niet meer. De afbraak in verband met uit breiding van de medische facul teit had vr(j veel voeten In de aarde en over de verplaatsing is eveneens zeer, zeer lang gedis cussieerd. Men koos ten slotte voor het sportcomplex aan de Abraham van Stolkweg, maar eer de (vernieuwde) E-hal daar verrijst, is een compleet zaal- sportseizoen verstreken. In krin gen van de zaalsporters is daar door (begrijpelijk) enige onrust ontstaan, die evenwel door de mededeling van de gemeente gisteren gedaan dat de grote ontvangsthal van de Holland- Amerika Lijn ter beschikking van de zaalsporters komt, ge deeltelijk is weggenomen. In Time Out, het officieel or gaan van de basketballvereni ging The Lakers, richt voorzitter J. H. Stuurman zich in een Open Brief tot de gemeente. Zijn grie ven zijn door het beschikbaar komen van de HAL-hal, neem ik aan, ietwat verzwakt. Maar om dat de strekking van zijn brief ook nu nog geldt, laat ik hem hieronder (beknopt) volgen: „In een schrijven dan ons se cretariaat werd The Lakers on langs medegedeeld, dat de hu ren van de bij de RvLO in be heer zijnde objecten met gemid deld 25 percent verhoogd zullen worden. De korte tijdsduur tus sen datum van bekendmaking en datum van ingang en de grootte van de verhoging zijn voor mij reden om ernstig te protesteren: Ik verzoek u deze drastische verhoging in kracht te doen verminderen of teniet te doen: zeker voor de dit jaar zo slecht bedeelde binnensporters, Rotterdam neemt door zijn haven een wereldpositie in en iedere rechtgeaarde Rotterdam mer is daar trots op. De stad biedt goede voorwaarden voor haven en industrie, maar wat biedt men de sport? Ons eerste team heeft twee trainingen per week nodig, maar het moet he laas bij eenmaal blijven, omdat er geen zaalruimte beschikbaar is. Natuurlijk komt Rotterdam straks met een sportpaleis van enkele tientallen miljoenen. Op zich een prachtige visitekaart voor de poort van Europa, maar wat koopt de gewone competi tiespeler daarvoor? Als de wijk- sporthahen en de Energiehal voor de sport beschikbaar zijn en als er dan voldoende trainings gelegenheid is, dan pas kunt u over een huurverhoging gaan denken, maar niet tijdens de nood waarin wij nu verkeren. Volgend jaar viert Rotterdam feest. Hopelijk is dit ook het ge- va! voor de leden van The La- kers en die duizenden andere binnensporters. Kom, laat ons ook het feest, meevieren!"

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2