Feievizier verzet zich tegen ARA-ko iekan Ove Kindvall over Feijenoord-Reykjavik oord- honkbal wil ook aan top Dringend beroep op sportiviteit Boksen in Odeon Geladen Vrouw tracht na ruzie kind en zich zelf te vers gen i n Warm Ontspannen AND RÉ» VOOGTv SCHIEDAMj(JRGENS Smederij DAUB VAN DER ZWAN lei Vrije Voll Uitslagen DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 20 WM Keurig in liet nieuw gestoken (echte Feijenoord-kostuums!) poseren de heren nog even voor het vertrek naar Zeist. Van onze verslaggever JEN VLIETSTRA ,.We moeten van Reykjavik winnen Normaal gespro ken kan dat ook. Daarom rekenen we er allemaal maar op. dat het wel zat hikken. O ADVERTENTIE In de eeuwig zingende bossen van het KNVB Sportcentrum te Zeist heeft Feijenoords Zweed se aanvalsspits Ove Kindvall opgewekt afscheid genomen van zijn twee wedstrijden schorsing. In het nieuwe, an- tracietgryze clubcostuum is hij er met veertien ploegmakkers, manager Brox, trainer Happel en masseur Meyer aangekomen om zich nog twee dagen vooral mentaal voor te bereiden op de Europa Cupwedstrijd van mor genavond. MEENT 19-21 ROTTERDAM TELEFOON 136817 DE VEER - Veerlaan 35 - Ridderkerk - Tel. 01804-4972 Pretoriusstraat 31 - Bolnes - Tel. 01804-2080 Rotterdam: DE JONG EN RODENBURG Terbregse Rechter Rottekade 110 - Tel. 18.36.16 VOOR GASVERWARMING HOOGSTRAAT 117-119 - SCHIEDAM TELEFOON 26 66 03 C AH.ENnunGSTRA.vr «o. vlaardingen Landelijk erkend gastechnisch installateur Wim Onderstal leidde Feijenoord naar de 4de plaats. Van onze verslaggever LOET VAN SCHELLEBEEK Een boksprogramma samenstellen is vandaag aan de dag geen sinecure. Slechts zelden zeg maar gerust nooit stappen alle aangekondigde boksers ook inderdaad door de touwen de ring in. Nog vorige week moest de Haagse organisator Leen Hoogen- band in allerijl collega-instructeurs te hulp roepen om de ver zamelde liefhebbers niet teleur te hoeven stellen. En Theb Hui zenaar zag zich bij de voorbereiding van zijn seizoen-opening, maandagavond in gebouw Odeon, met hetzelfde probleem ge confronteerd. 4. 1 sportcommentaar T7eijenoord staat morgenavond ff eigen stadion voor een zwa- r -uk omdat het klinkt pa radoxaal het voor de eerste ronde van de Europa Cup in Reykjavik een zwakke tegen stander heeft getroffen. Als het met grote cijfers van die tegenstander wint, zal men zeggen „Nou ja, Reykjavik...." Maar als het het waagt slechts met kleine cijfers te winnen om over een gelijk spel of een nederlaag maar te zwijgen zal het in de ogen van het veeleisen de Rotterdamse voetbalpubliek een ondermaatse prestatie leve ren. En wee het Feijenoord, dat zoiets doet. „Voor ons is de moeilijkheid vooral om tegen Reykjavik gela den in het veld te komen," heeft Coen Moulijn gezegd. Welnu: aan Feijenoord dus de taak in zijn voorbereidingskamp te Zeist men taal alles in het werk te stellen om woensdagavond wél geladen te zijn. Opdat het publiek zeker van Feijenoordzijde waar voor zijn hoge E.C.-entreeprijzen krygt, ongeacht de kracht van de tegenstander. Het is dan altijd, ook gisteravond weer een tikje ontroerend, de grij zende promotor („ik organiseer bij elkaar al zo'n 55 jaar") zijn helpers- in-de-nood te horen danken. Maar lang houdt die welwillende stemming bijna nooit stand. Immers, wijzigin gen zijn maar hoogst zelden verbe teringen en het Rotterdamse boks- publiek is deskundig genoeg om dat snel te onderkennen. (Van een onzer verslaggevers) Ken glazen koffiekan en een pak pri ma Van Nelie koffie, beide cadeau gedaan door de VARA. sierden gis teren het bureau van de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. In kort ge ding daagde daar de Nederlandse Rotogravure Maatschappij, exploi tant van het AVRO-biad Televizier. de VARA wegens overtreding van ne wet op het cadeaustelsel. VAJRA-advocaat mr. M. Rood liet duidelijk merken terug te zullen slaan: hp betoogde dat Tetevizoe-r aan aanbrengers van nieuwe abon nees broodplanken geeft. Dat mag, maar de broodplanken zouden ook wel worden gegeven als de nieuwe abonnee zich zelf aanbrengt en dat mag niet van de wet op het cadeaustelsel. Mr. Rood bestreed trouwens het hele recht van de Ro- sogravure Maatschappij om het ge ding te voeren. Dat had de AVRO moeten doen. Mr. Rood vond de hele zaak niet geschikt voor een kort geding. Te levizier. stelde 1 jj, is een uitgave van de AVRO. Als iemand meent dat de VARA met deze kan plus koffie te ver gaat. moet de AVRO of een andere omroepvereniging procederen. De Rotogravure Maat schappij kan waarschijnlijk hele maal niet de exploitatie van het blad hebben, want, aldus mr. Rood. dat klopt vermoedelijk niet met de statuten van de Nederlandse Om- roepstiehtmg. Die verbieden het de omroepvereni gingen meer dan één kwart van de oplage van hun bladen in de losse verkoop te hebben. En hoe wil de AVRO dat controleren, als zij zelf het blad niet exploiteert AVRO- functionaris Bongenaar heeft zelf gezegd: „De AVRO is als uitgeef ster verantwoordelijk''. Dat bovendien Televizier de cadeau- wet met de broodplanken over treedt, is geconstateerd door twee VARA-funetionarissen, waarvan co- één zich zelf als abonnee opgaf. Hij kreeg, na enig aandringen, van een Rotogravure-employé de toezeg ging dat de broodplank zou komen. ,.Als u de VARA gaat verbieden de Gids op deze manier uit te bren- geen, moet u hetzelfde doen met Televizier." En ten slotte, memo reerde mr. Rood. cadeaus geven de omroepverenigingen al lang. Mr. Zonderland hield, geruggesteund door de directiesecretaris van de Rotogravure, vol da; de maai- schappii Televizier wel degelijk exploiteert Het contract met dc AVRO wilden beide heren niet ter tafel brengen t zoals mr. Rood noodzakelijk vond'. De AVRO heeft, de exploitatie uit handen ge geten zoals de VARA vroeger de VARA-gids door de Arbeiderspers liet exploiteren (mr Rood: „Daar werd alleen maar gedrukt"!. Meer nog. de broodplanken van Te levizier worden niet door de Roto gravure gegeven, maar door de AVRO. Mr. Zonderland had al con tact gehad met dc AVRO en die stuurde hem modelbriefjes voor die slimme lieden die zich zelf als abonnee opgeven en dan toch de broodplank willen. Beleefd schrijft de AVRO hun aldus de advo caat dat het niet gaat. De president bleef nieuwsgierig waarom de AVRO het geding niet had ingesteld. Daarop bleef mr. Zonderland het antwoord schuldig. Hij is niet de advocaat van de AVRO. Volgende week dinsdag is de uit spraak. Ach tste medische faculteit toch naar Maastricht IHtet zal we 11 nikken NIJMEGEN ANP) Een 30-jarige vrouw heeft na een ruzie met haar man zichzelf en haar 4-jarige zoon tje getracht fc vergiftigen. Dc jonge vrouw en haar kind zijn buiten le vensgevaar. Dit maakte de Nijmeegse politie pas gisteravond bekend. De poging rot moord en zelfmoord had zondag avond plaats. De vrouw was enkele dagen gele den met haar zoontje weggelopen bij haar man in Arnhem, na een heftige ruzie. Bij kermissen in Nijmegen, waar zij met hun zoontje naar toe gingen. werd de vrouw zo depressief en wanhopig, dat zij een grote dosis rattengif in een glas limonade van haar zoontje deed en een wat kleine re dosis in haar eigen glas. Een medebewoner van het huis trof moeder en zoon doodziek aan. De moeder was gistermiddag zover hersteld, dat zij uit het Radboutzie kenhuis, waar het tweetal naar toe was gebracht, kon worden ontslagen. Zü werd direct gearresteerd door de politie. (Van onze parlementsredactie) De achtste medische faculteit komt inderdaad in Maastricht. Het systeem van wachtlijsten voor tweedejaars medische studenten wordt wettelijk geregeld. De medische faculteiten krijgen nog dit. jaar extra personeel (13 man voor het nieuwe cursusjaar per fa culteit en samen nog eens 35 man) om de huidige stroom van medische studenten op te vangen. Deze ingrijpende beslissingen heeft. Onderwijs-minister Veringa vanmid dag in een hals over kop gepubli ceerde nota over het medisch weten schappelijk onderwijs bekend ge maakt. Veringa wordt tot het instel len van wachtlijsten gedwongen, door dat de medische faculteiten tjok vol zitten. Het is volgens hem onmo gelijk tot een drastische uitbreiding van de opleidingscapaciteiten er is momenteel in Nederland plaats voor 1200 medische studenten te komen. Overschrijding van deze totale ca paciteit betekent een bedreiging van het niveau van onderwijs, weten schapsbeoefening en patiëntenzorg, aldus Veringa. De studenten, die op een wachtlijst worden geplaatst, hoeven niet langer dan één jaar te wachten, schrijft hij. Maar als de toeloop van medische studenten in de komende jaren zó groot zal worden dat een opeenho ping van wachtenden ontstaat, dan zullen nog ingrijpender maatregelen nodig zijn. Hij doelt op een stelsel van verge lijkende examens voor of na de pro pedeuse. Daarmee zal hij dan de al om verfoeide numerus clausua in huis hebben gehaald. Om het instellen, van wachtlijsten niet aan het willekeurige beleid van fit de verschillende medische faculteiten over te laten, zal Veringa een onaf hankelijke 'capaciteits-adviescom- missie' instellen. Deze commissie, die via een wetsontwerp in het leven zal worden geroepen, moet dan van elke faculteit vaststellen hoeveel studen ten er maximaal kunnen studeren. De keus van Veringa is op Maas tricht gevallen voor de achtste me dische faculteit, omdat Limburg in tegenstelling tot Noord-Brabant en Twente nog geen enkele instel ling van wetenschappelijk onderwijs heeft. Deze nieuwe medische facul teit zal bovendien een stimulans zijn voor de ontwikkeling van de volksge zondheid in Limburg, meent, Veringa. Volgens twee jaar oude schattin gen zal de achtste medische facul teit aan investeringen 400 miljoen en een exploitatiekosten 35,4 mil joen per jaar kosten. Veringa zal een voorbereidings commissie instellen, waarin in elk geval de toekomstige voorzitter van de achtste medische faculteit zal zit ten. Deze commissie zit niet vast aan het jaartal 1980. dat door de com missie-Van Walsum is genoemd. Het mag ook vlugger. „Met mijn enkel gaat het best," zegt hij vol zelfvertrouwen. „En ons elftal is in vorm. Dat is tegen SW wel gebleken. Vooral in de eerste helft draaide Feijenoord uitstekend." Het memoreren van de wedstrijd tegen SVV brengt, onvermijdelijk het gesprek op de man. die in deze wed strijd voor de tweede keer achtereen drie doelpunten scoorde: Kindvalls plaatsvervanger Ruud Geels. Zweed se Ove over dit onderwerp „Ik zou heel graag weer santen met Geels het veld ingaan. Hij heeft fijn gespeeld en ik heb hem zijv. succes en vooral zijn herwonnen zelfvertrouwen van harte gegund. Natuurlijk besef ik, dat voor het handhaven van Geels een ander zou moeten wijken. Maar dat zou dan toch mijn zaak niet in de eerste plaats zijn, maar die van onze trainer." Op dat ogenblik maandagnamid dag verwachtte Geels in het elftal dat tegen Reykjavik zal aantreden, te worden opgesteld: „Zes goals in twee wedstrijden Dat is toch geen kinderwerk. Het liep allemaal zo lekker. Maar ja wat is zekerheid voor een profvoetballer Zekerheid heb je nooit. Zelfs de technische leiding heeft die niet. Ze zou best willen, denk ik, want ze kan soms voor heel moeilijke beslissingen worden gesteld. Laat ik daar meteen bijzeggen, dat ik groot vertrouwen heb in onze technische leiding, in trainer Happel in het bijzonder." Over Feijenoords toch wel wat teruggevallen spel in de tweede helft van de wedstrijd tegen SW„Man, man, het was zo warm. Ik denk dat heel wat spelers daar last van hebben gehad. Zelf ben ik er bijna misselijk van geworden." Over de mogelijkheid zelf de eerste onvervalste Europa Cup-sfeer op te snuiven: „De sfeer in het stadion is fantastisch. Wat mij betreft: hoe meer mensen, hoe liever. Ik speel graag in een vol stadion. Ik speel ook graag bij kunstlicht. Dat draagt ook tot die heel aparte sfeer bij." Een veel gehoorde waag aan Feij- enoord-spelers is, of zij niet liever direct tegen 'n sterkere tegenstander waren aangetreden, omdat er dan meer eer te behalen zou zijn. Ruud Geels heeft daar geen moeite mee: ..'t Was mij heel best. dat we eerst tegen het zwak geachte Reykjavik lootten. Natuurlijk als we zo draaien als in dc laatste vijf weken, gaan die IJslanders er met boter en suiker in. Maar wat dan nog Er kunnen nog Europa-ronden genoeg komen, waarin we onze krachten met sterke clubs kunnen meten mm a l 4* voor de volledige serie JAABSMA-flAARDBN r3» Ja GED. BIERSLOOT 35, TEL. 34.29.96, VLAARDINGEN JAARSMA ERKEND GASFITTER DIRK DE DERDELAAN 11 TELEFOON 3132 59 VLAARDINGEN De Rotterdamse vertegen woordigers in de honkbalhoofd- kiasse kijken met voldoening terug op het voorbije seizoen. Geen wonder trouwens: Sparta heroverde na eenjarige tus senkomst van Haarlem Nicols de landstitel en Fejjenoord be werkstelligde bij het debuut in de hoogste honkbalafdeling met een maar een alleszins ver dienstelijke vierde plaats. Zon dagmiddag, tijdens de pauze van FeijenoordSVV. sprak ik even met Ton Verheul, enthousiast lid van Feijenoords honkbalcom missie. Ton stemde met mij in: de prestaties van het eerste negental hadden ook zijn ver wachtingen verre overtroffen. „We hebben vanaf het begin gegokt, op handhaven, maar achteraf blijkt dat we met een beetje geluk zelfs nog op de derde plaats hadden kunnen eindigen. Je kunt dus gerust zeggen dat wij. in ons eerste hoofdklasse-seizoen, meteen al bij de sterksten gerekend moes ten worden." Met gepaste trots herinnerde hij aan de schitterende zege op de uiteindelijke kampioen Sparta (4—2) en aan de dubbele winst die tegen het toch geduchte Storks werd behaald. „Dat zijn punten die je tevoren niet incal culeert. Anderzijds verloren we ook wel 'ns een wedstrijd die we eigenlijk gedacht hadden te zul len winnen. Maar zo gaat het nu eenmaal, zeker als je zoals onze vr\j jonge ploeg nog de nodige ervaring mist," Sterkste punt van Wim Onderstals talent volle negental: de wilskracht. Ton Verheul..Vaak wonnen we. na lange tijd een achterstand te hebben gekend. Onze jongens zijn doorzetters en dat is voora! liet werk van Onderstal. de coach, die ook komend seizoen wel Feijenoords strijdwijze zal bepalen." Vechtlust alleen is even wei niet toereikend om tot de eigen lijke top door te dringen. Daar voor is weet ook Ton Verheul meer nodig. „Zoals een goede tweede werper. Door het vertrek van Rietdijk (hij schijnt, wegens huiselijke omstandigheden, met honkbal te stoppen) beschikken we in feite alleen over Marcel de Bruin. Deze heeft, in dit hoofdklasse-jaar ontzettend veel ervaring opgedaan en zal vol gend seizoen zonder twijfel nog beter werpen. Maar aangezien we volgend jaar wellicht uitslui tend „doublés" spelen, is ee> gelijkwaardige tweede werpër wel een dwingende eis. Trou wens, de selectie <zo'n 15 voor het merendeel jonge knapen) kan toch nog we! wat uitbrei ding gebruiken." De sfeer in het Sportcentrum is ontspannen. Na aankomst heeft men zich subiet in trainingspak gestoken, koffie gedronken en een boswande ling gemaakt. Aan serieuzer trainer werd op de maandag nog niet ge dacht. Daarna was het tijd voor li monade, een partijtje biljart of mid- get-golf en een praatje onderling of met kennissen uit een groep kandi- daat-oefenmeesters, die in Zeist een cursus volgt. Ernst Happel begint voor de zo veelste keer uit te leggen, dat hij zich voorstelt in de wedstrijd van woens dag wellicht gebruikte maken van twee wisselspelers, zoals de bepalin gen van het E.C.-toemooi toestaan. Van de E.C.-routiniers zegt Coen Moulijn: „Ik ken dat Reykjavik he lemaal niet. Wat moet ik nou voor zinnig woord over de kracht van die ploeg zeggen De moeilijkheid voor ons denk ik wordt vooral om geladen in het veld te komen. Dat Reykjavik spreekt ons nu eenmaal niet aan Rïnus Israel: „Ach man, laten we het er nou gewoon op houden, dat we minster.- met 30 winnen. Ai wat minder tg, valt tegen. Al wat meer is, zal nauwelijks als een meevaller worden beschouwd. Ga er maar aan staan...!" (Van onze sportredactie) Hans Bangerter, secretaris-gene- gial van de UEFA. de Europese voetbalunie, heeft een appèl ge richt aan alle deelnemers aan de Europese bekertoernooien en (voor de eerste keer) ook aan het publiek om zich bij EC-wedstrijden toch vooral naar behoren te gedragen. „Verenigingen," zo zegt het appél, „zijn verantwoordelijk voor het gedrag van hun spelers, trai ner, officials en leden. Zij worden echter ook verantwoordelijk ge steld voor de gedragingen der toeschouwers en voor de handha ving van orde en rust in en om het stadion." En Bangerter vervolgt: „Tegen onsportiviteit op het veld en bui tensporigheden van het publiek 'o.a. het afsteken van vuurwerk, het werpen van voorwerpen' en vooral ook het betreden door toe schouwers van het speelveld (ook na afloop van de wedstrijd) zullen in de toekomst zware sancties getroffen worden (uitsluiting van clubs en 'of stadions voor UEFA- wedstrijden'. Op goedwillende toeschouwers wordt een dringend beroep ge daan, de verantwoordelijke leiding en ordediensten in de toekomst behulpzaam te zijn bij het iden tificeren en arresteren van „trouble-makers"." (Noot van Feijenoord: Nog beter komt het ons voor dat men tracht heethoof den van onbesuisde daden af te houden). Het appèl besluit: .^slechts door discipline en sportiviteit van alle in het stadion aanwezigen spelers, scheidsrechter, verzorgers, officials en toeschouwws kun nen onprettige gebeurtenissen voorkomen worden." Stadiondirecteur De Kimpe in liet begeleidend schrijven: „Het lijkt ons niet ondenkbaar dat het voetbalpubliek van ons kleine landje andere landen tot voor beeld moge dienen op het gebied van sportiviteit, In ieder geval zou het ons ai een hele voldoening geven, wanneer er in ons land voor de UEFA nimmer aanleiding zou zijn tot het nemen van sancties." Invallers meevallers Maar op zo'n eerste avond van het seizoen, als de „honger" nog voelbaar knaagt, Is ook de Rotterdammer gauw geneigd zich in de omstandig heden te schikken. En als enkelen van de invallers dan ook nog geen tegen vallers zijn, wel. dan is de boze bui vlug verdwenen. Zo'n meevaller was bij voorbeeld de Utrechtenaar Bosboom (school Van Brienen! die de hardslaande vechtjas Harry Bogaers (Huizenaar) vakbekwaam in toom hield. Hij deed zelfs méér dan dat. Al in de eerste ronde gebruikte Bogaers de acht reglementair toegestane tellen rust om te bekomen van een welgemikte rechtse hoek. En ook in het vervolg van het gevecht was hij het die hoewel duidelijk in het offensief toch het meest moest „nemen". Dat de jury de zege aan Bosboom toe kende, verbaasde niemand, zo min als iemand vreemd opkeek toen de jury later de beloftevolle Utrechte naar de styiprijs gunde. Ook niet gepland was de party tussen Noble Sport-man Huug van Setten en dc zwaarwelter Jenner uit Utrecht. Van Setten, die zich in de korte tijd dat hy de pugilistiek als wedstrijdsport bedrijft al een goede naam heeft bezorgd, keek ook tegen Jenner helder uit zijn ogen, stootte zuiver en demonstreerde bovenal een opmerkeiyke rust. Maar Jenner deed niet voor hem onder. De jury-uit spraak „onbeslist" kon dan ook biykens het gulle applaus iedere goedkeuring wegdragen. Eveneens onbeslist eindigde de enige A-party, die tussen Huizenaar- pupii Stan Driessen en de Braban der Van Kuyk (van school Hans Zimnlak, Dongen). De superieure techniek van Driessen leek aanvan- kelijk weliswaar borg te staan voor een ruime puntenvoorsprong. Maar toen Van Kuyk zich zyn positie reali seerde en furieus aan verbetering er van begon te werken, toen. liet „Stam neke" zich overdonderen. Hij „vergat" te scoren en kon ten slotte niet an ders doen dan het „onbeslist" dank baar accepteren. Overige uitslagen: Llchwelter nieuwelingen: J. Stok- hof (Noble Sport) w.o.p. van R. de Haas (Oorschot, Rotterdam). Middengewicht C-klasse: G. Dijk stra, (De Graaf, Amsterdam) wint door interventie in de eerste ronde van K. Nellsse (Oorschot). Viiéggewicht: C-klasse: A. Heiden- rijk (Huizenaar) w.o.p. van P. van Zon (Zimniak, Dongen). Halfzwaargewicht nieuwelingen: H. Schuman (Noble Sport) w.o.p. van J. Faber (Oorschot), Lichtweltergewicht C-kiasse: B- Murel (Huizenaar) w.o.p. van L. de Haan (De Graaf). Middengewicht nieuwelingen: J. Jaspers (Roosendaal) w.o.p. van W. Schoots (Hulzenaar). Vedergewicht nieuwelingenP. WUlemsc (Oorschot) w.o.p. van Ernst (Zimniak), Halfzwaargewicht nieuwelingen: H. Smit (Oorschot) w.o.p. van J. wyk- mans (Roosendaal). Zwaarweltergewicht nieuwelingen: L. Wessellng (Nlcolaas, Ryswyk) w.o.p. van Van Gent (Oorschot)

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2