Zaterdag feest in Huize Frankeland Aan leveringscondities Duitse kritiek valt slecht bij SVZ Bange kleuter onder auto mwws&mw-- mmvm Challenger in Golf van Suez Raadslid tot raad: ,Meer huur voor m u voetbalveld!5 ...en Vier polders betaalt Rotterdamse lijstenfabriek in N.-lerland bom overeind is êurótax 15.11:22 Diefstal van ƒ3.000- Zondag preekt ds. v. d. Heuvel S*ft HetVi^JeYolk Huzarenstukje van bergers: Jeugdig duo op dievenpad Nog geen gesprek f. Terugblik Vol !*K1' Wi mmmnmmn l pFWBflTHBS'SOt** mmm Gemakken Lijk van vermiste vrouw aangespoeld Bezinningsdag van bisdom Rotterdam Val van metrotrap De Scheepvaart Vereeniging Zuid heeft zich zeer verbaasd over de scherpe kritiek, die tij dens de Rotterdamse Dag in Duisburg van Duitse zijde op de ..Aanleveringscondities Rot terdam 1968" is geleverd. - mÈÊÈÈ jatlezaal» die tevens voor toneel uitvoeringen kan worden gebruikt. bi at' kiii 5^1 (Van een onzer verslaggevers) Vanaf 1 januari 1970 moet de gemeente Vierpolders een ho gere huur betalen voor het sportveld. Verhuurder is het raads lid D. Mol (gem.bel.'), die niet heeft willen toegeven aan de suggestie om de huidige huur nog twee jaar te handhaven. «ifl DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 HET VRIJE VOLK FAU1NA 19 Miljoenenprojekt al te klein bij opening De keuken is gehandhaafd in Huize Liduina, maar gemoder niseerd en geschikt gemaakt voor kamerbediening volgens het systeem waarbij iedere per soon het gehele menu op een blad geserveerd krijgt. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe condities werden ver leden jaar Ingevoerd oni een eind te maken aan een onbevredigende prak tijk, die heftige geschillen te zien gat over de betaling van overliggeiden voor binnenvaartschepen. Menig be drijf was onder de oude regelingen verwikkeld in langdurige en onver kwikkelijke correspondenties. De SVZ, een vereniging van onder nemers in de Rotterdamse vervoer en havenbedrijven, begrijpt ook niet goed waarom de Duitsers juist nu, op deze Rotterdamse dag, met hun be zwaren moesten komen. In een brief aan de deelnemers zet de vereniging de puntjes op de i. Rotterdams nieuwe aanleverings condities werden verleden jaar sep tember in Düsseldorf aan drie grote organisaties aangeboden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) Op de Swammerdamsingel in Schiedam is gisteren een jongetje onder een auto gekomen toen hij weg liep voor een boze straatmaker. Op het trottoir speelden een paar kinderen. Ze gooide een kruiwagen om van straatmakers, waar dezen boos om werden. De kinderen li'pen hard weg, de rijbaan op. De 4-jarige Erick Lupker van de Rotterdamsedijk in Schiedam kwam terecht onder het rechtervoorwiel van een auto, die werd bestuurd door de 34-jarige graanhandelaar H, V. uit Schiedam. Het kind is met een gebroken en een gewond been in het gemeente ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) Bij de Schiedamse politie is aan gifte gedaan van diefstal van een bedrag van ƒ3000, weggenomen uit een niet afgesloten hut aan boord van een Liberiaans schip in dok bij Wil- tun-Fiienoord. Het geld zat in een portefeuille, die was opgeborgen in oen afgesloten bureaula^ De sleutel daarvan lag echter voor het grijpen in een open ia. De SVZ „De Duitsers betreurden het toen dat zij niet waren geraad pleegd bij de totstandkoming ervan. Er werd daarom overeengekomen dat er een werkcommlssie zou worden gevormd van vijf vertegenwoordigers van liet Duitse achterland en vijf mensen uit Rotterdam om de condi ties toe te lichten, te interpreteren en misverstanden uit de weg te rui men". Men besloot ó(k de condities ten minste een half jaar te proberen en pas daarna moeilijkheden en ondui delijkheden weg te werken. Tot op heden heeft het gesprek met de Duit sers niet plaatsgehad. De condities kunnen worden toegepast sinds 1 ok tober van verleden jaar. Er is nu dus bijna een jaar ervaring. Op 9 september veertien dagen voor de Rotterdamse dag in Duisburg heeft de SVZ de drie grote Duitse organisaties uitgenodigd voor een ge sprek, dat vermoedelijk eind novem ber zal plaats hebben. Waarom nodigde de SVZ de ver schepers niet uit, toen zij de nieuwe aanleveringscondities voorbereidde ,Van het begin af is er van uit gegaan dat de verschepers gevrij waard zouden worden van het beta len van overiiggélden. De vaststelling van het aantal losdageu, dat het Rijnschip wordt toegestaan, de noogte van de overliggeiden als het Rijn schip door welke oorzaak ook aan die dagen niet genoeg heeft, zijn voor de verschepen, niet interessant. Zij zijn een aangelegenheid van Rijnschipper en zeereder, die daarom wel bij de besprekingen betrokken werden," al dus de SVZ. Huize Frankeland aan de St.- Liduinastraat: links de zieken afdeling, rechts de vleugel met de een- en twee-persoonska mers. (Van een onzer verslaggeefsters Het nieuwe verzorgingste huis voor bejaarden aan de St.-Liduinastraal in Schie dam. „Huize Frankeland". U klaar. Een groot complex, maar toch al tc klein. Bouw en inrichting hebben ruim 8.6 miljoen gulden gekost Van het rijk kwam een bij drage van nog geen 400.000 gulden. Maar aanstaande zaterdag mag iedereen, die betrokken was bij de nieuwbouw, alle zorgen vergeten, 's Morgens om 11 uur zal het huis officieel worden geopend. Dat gebeurt door burgemeester H. Roelfse- ma van Schiedam. De opening zal gepaard gaan met feeste lijkheden voor inwoners, per soneel en. bestuurderen van Huize Frankeland. De St. Liduina Stichting in Schie dam, die de verpleging van bejaar den tot doel heeft, realiseerde de nieuwbouw in fasen. Eerst werd een huisvesting voor zelfstandige be jaarden gebouwd. Daarna kwamen verzorgsters- en ketelhuis aan de beurt, vervolgens de middenbouw voor bejaardenhuisvesting en tenslot te de hoogbouw. Huize Frankeland telt 176 eenper soonskamers, 20 twee-persoonska mers en 46 bedden in de verpleegai- deling. Een totale opvangcapaciteit van 262 personen dus. "V- v M 'C? De Voorts heeft de stichting het naast Huize Frankeland gelegen Huize Li duina met 30 tweepersoonskamers en het er achter gelegen Liduina Hof, omvattende 34 woningen voor zelf standige bejaarden. Bij een gelegenheid als een opening is een biik in het verleden meestal onvermijdelijk. Zo ook voor het be stuur van de stichting. In een boek werk met publikaiiegegevens over Huize Frankeland, gisteren op een persconferentie overhandigd, wordt een stukje geschiedenis opgehaald. Daaruit blijkt dat de St. Liduina Stichting, vroeger Het St. Liduina Gesticht geheten, cp 1 november 1650 haar werk bon in 'n pand aaa ds Korte Kerkstraat. In augustus 1862 werd het gesticht verplaatst naar een, toen nieuwge bouwd huis aan de Nieuwe Haven. Dit hui' 7c 1 vorig jaar. bij het ge reed ko /an de nieuwbouw, ge sloopt. Aanvankelijk werden in het Ge sticht alleen vrouwelijke bejaarden verpleegd. Na de eerste uitbreiding in 1908 werden ook bejaarden heren ter verpleging opgenomen. Onge veer 40 jaar geleden werd het eerste bejaarde echtpaar er welkom geheten. plex, bekend als Huize St. Liduina, in gebruik genomen. Zowel Huize Liduina als Huize Frankeland zit vol. Beide verzor gingstehuizen hebben verschillende soorten urgentielijsien. Op de lijst met de „meest urgente" gevallen staan 42 alleenstaande en 26 echt paren. Bejaarden, die niet meer in staat zijn hun eigen huishouden te bered deren. komen voor opname in aan merking. De gemiddelde leeftijd van de huidige bewoners is ongeveer 80 jaar. Er zijn slechts 15 bejaarden tussen de 60 en 70 jaar. Zij worden, terecht in dit geval, „de jeugdigen" genoemd. In 1932 werd het gebouwencom- (Van een onzer verslaggevers) Ds. A, H. van den Heuvel, direc teur van het communicatie departe ment van de Werelraad van Kerken in Genève. preekt zondag 5 oktober in Rotterdam, 's Ochtends om 9 uur preekt hij in de Nieuwe Kerk aan de 's-Gravendiikwai 134 en om 12.30 uur in de Elisabethkerk aan de Ma- thenesseriaan 305. In de middaguren is hij gast op een teaparty van de Rotterdamse pastores en 's avonds neemt hü deel aan een samenkomst van de stichting Oecumenisch Werk Rotterdam-West. Deze laatste bij eenkomsten vinden plaats in het Oecumenisch Centrum aan de Ma- thenesseriaan 301b. £833* sfkbiï&w-»; (Van een onzer verslaggevers) In Werkendam is gistermiddag het lijk aangespoeld van de 42-jarige vrouw D. E. Nelissen-Lambregts. De vrouw werd op 26 september in haar woonplaats Dreumel bij Nijmegen als vermist opgegeven. Een ongeval werd gevreesd, omdat zij in overspannen toestand haar huis verliet. Het slachtoffer was getrouwd en had drie kinderen. De politie is van mening dat er geen sprake is van enig mis drijf. maar er wordt gedacht aan zelf moord. (Van een onzer verslaggevers) Het half augustus uit Rotterdam vertrokken kraanschip Challenger is in de afgelopen- nacht op zijn plaats van bestemming in de Golf van Suez gearriveerd. Het schip maakte de lange reis met aan dek een toren hoge stapel van boormateriaal. Voor deze reis gaven de scheepvaartin spectie en Lloyd's speciale toestem ming. Het moeilijkste deel van. de tocht werd verwacht bij het ronden van Kaap de Goede Hoop. De sleep trof daar inderdaad bijzonder slecht weer. De Challenger maakte soms een slagzij van 28 graden en dat met een deklading van 40 meter hoog. Maar het kraamschip doordsond de ze beproevingen glansrijk en arri veerde zonder averij in de Golf van Suez. Op het reisschema was slechts één dag verloren. (Van een onzer verslaggevers) De diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam houdt ter be spreking van de problemen, die lie- trekking hebben op „kerk en wereld" op zaterdag 18 oktober een bezin ningsdag in hotel De Witte Raaf in Noordwijkerhout. Men hoopt te komen tot een be sluitvorming en liet uitstippelen van beleidslijnen voor de toekomst. Tijdens deze dag zal dc commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, rar. J. Klaasesz. de achtergronden van het provinciale beleid belichten. Want men schat, dat in dat jaar het nieuwe sportcomplex van de ge meente klaar is. Mocht dit iets ver traagd worden opgeleverd, dan zal men het veld van het raadslid D. Mol nog een jaar kunnen gebruiken, zois overeengekomen. Ter vergadering stelde de heer L, J. Steijl tp.v.d.a.) nog eens voor om „de verhuurder" (die naast hem zat) te vragen om de huur tot en met 1972 op het bestaande peii te handhaven. Men betaalt nu sinds 1960 850 gulden de verhoging per 1 januari is 250 gulden. De heer D. Mol gisteravond: „Ik had eigenlijk mijn mond willen hou den, maar nu wil ik toch wel wat zeggen. Het was in het verleden Steijl, die wel eens tegen me heeft gezegd, dat ik het te goedkoop ver huurde." Instemming van de heer Steijl. j Mol: „Tien jaar lang heb ik de j pacht'niet verhoogd en ik mag toch j wel zeggen, dat ik dat voor de voet- j baispert heb gedaan. Terwille v an di sport geef ik het. cadeau." Steijl: „Nou, cadeau". Mol: „Maar in ieder geval begrijp ik. niet, waarom, er dan nu zoveel te genkanting is." Na alles wat ik voor de voetbal heb gedaan, valt het mij "•el tegen." Hij ging niet op het voor- oiel in. SCHIEDAM President-directeur drs.IL Claus - Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) 4,50 per week 1,04 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk, Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V, De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20, fél. 010-268738- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur (Bezorgklachten). (Van een onzer verslaggevers) De lijstenfabriek Décé in Rotter dam heeft in Chanterhill, Enniskii- len, in Noord-Ierland. bouwgrond verkregen voor de vestiging van een bedrijf aldaar. Op het terrein van 1600 vierkante meter zal een fabriek worden ge bouwd voor de vervaardiging van schilderijlijsten en zgn. staafiysten. Hiertoe wordt een nieuwe maat schappij opgericht, genaamd Peeters Picture Frames Ltd. met Nederland se directie en Nederlandse aandeel houders. De bewoners van Huize Franke land, en de personeelsstaf. zijn van alle gemakken voorzien. Elke kamer heeft aansluiting voor radio, 'tv.' en telefoon en is aangesloten op het om roepsysteem. Verder zijn er in het gebouw recreatieruimten, knutsel- en biljartkamers, een bibliotheek en lo geerkamers te vinden. (Van een onzer verslaggevers) Nabij het station in Dordrecht heeft de politie woensdagavond de broertjes K., elf en dertien jaar oud, aangehouden, die in Rotterdam met gestolen geld de bloemetjes buiten hadden gezet. Zo hadden zij onder meer de Euromast bezocht. Bij hun aanhouding waren ze in het bezit van twee in Dordrecht gestolen fiet sen. Ook hadden zjj zich bij herha ling schuldig gemaakt aan winkel diefstallen in Sterrenburg en Crabbe- hof. De ouderlijke woning waren ze ontvlucht met medeneming van een noot bedrag aan gekt, terwijl zij ook nog kans hadden gezien geld te ste- leu uit de tas van een winkelende vrouw. (Van een onzer verslaggevers» De kiel van de Zweedse tanker Claude wijst weer naar beneden: huzarenstukje van een kleine Ne derlandse bergingsvloot, geleverd in de buurt van het eiland Wight. Na een aanvaring strandde en kap seisde daar verleden week de Zweed om onmiddellijk een brandend pro bleem te worden voor de autoritei ten. De tanker zat namelijk vol met butadine, een hoogst explosie ve vloeistof, L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst kreeg opdracht de nu vastgelopen drijvende bom onschadelijk te ma ken. Zij stuurde de zeesleper Ba- rentsz Zee. Van den Tak's Ber gingsbedrijf zond het bergingsvaar tuig Bever en de bok Condor naar de East Brambles Bank. Zondag wa. on alle bergingsschepen ter plaau". Nadat er stroppen onder de tanker waren doorgehaald, slaagde men er zonder ongelukken in het schip (1245 brt.) weer recht te zetten. De romp van de Claude liep bij die ingrijpende manoeuvre nage noeg geen schade op. Om het s -ip in positie te houden bleef de Condor het achterschip vasthouden, terwijl men begon de explosieve lading over te pompen in een andere tanker. Als ook dat karwei geklaard is, zal de Claude gasvrij worden gemaakt. Bovendien zullen de Nederlanders de machinekamer een behandeling geven tegen roest. Daarna wordt de tanker, die een gat van vijf bij vijf meter heeft aan stuurboord zijde, vlotgetrokken en naar een reparatiehaven gebracht. (Van een onzer verslaggevers) De 61-iarige J. H. Casteleijns is gis teren in het Metrostation Zuidplein van ce trap gevallen. Hij had hoofd klachten en is naar het Zuiderziekèn- huis gebracht. .".Tl

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1