Districts- co andant rijkspolitie van functie ontheven Automobilist ..Egypte wil geen direct overleg met Israël"' Schut wil wat doen aan autokerkhoven laat gewonde aan lot over Dierentuin PARIJS ZONDER STUDENTEN nbent nog steeds koning bij Pluimgraaff lis DE R ÏPARATE MN UW T.V. BETREFT Met ijzerzaag uit Huis van Bewaring Felle brand legt fabriek in Sliedrecht I in de as Van der Lubbe liep m val Schiedammer onder invloed aangehouden Geen deuren, toch opening «mi Ü4AA.NDAG 13 OKTOBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 1< (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgeversorganisaties in ons land hebben de Tweede Kamer in een brief verzocht de plannen van minister Wit- teveen om volgend jaar de BTW te verhogen, af te wijzen. Na moeilijkheden om overplaatsing opper Vervolging wegens lokaalvredebreuk SÉ® - Si Politiehond vindt spoor CA'iRO (Reuter, AP) „Egypte wil geen rechtstreekse of indi recte onderhandelingen voeren met Israël. De Egyptenaren hebben hun houding tegenover Israël niet veranderd." Enorme rookwolken kolkten uit het gebouw, dat na enkele uren was veranderd in een smeulende puinhoop. O Studiecommissie: Dan hoeft u niet lang te zoeken Bijna kwart van PvdA voelt iets voor Nieuw Links (Van onze handbalmedewerker) Beslist grandioos is de fraaie zege van het dameshandbal- team van De Schutters op he tveruit facoriete Westlandia. Deze zege kreeg nog meer glans omdat ze werd behaald op het veld van Westlandia. Bel gerust Pluimgraaff als u een mankement aan uw T.V. hebt. Dan komt het snel voor elkaar. Of u uw T.V. nu'bij ons kocht of niethet maakt geen enkel verschil. hoek AFROL tel.; 010-352166 Werkgevers keren zich tegen BTW- ver hoging Het Verbond van Nederlandse On- (Van een onaer verslaggevers) De commandant van het korps rijkspolitie in het district Roermond, majoor W. A. Hulstnans. is voorlopig van zijn functie ontheven. De korpsleiding heeft deze maat regel die mede op verzoek van majoor Hulsmans plaatsvond ge nomen naar aanleiding van over plaatsingsmoeilijkheden tussen hem en opperwachtmeester N. de Jong uit Herten ('L.K De opperwachtmeester werd op i november 1968 overgeplaatst naar de opleidingsschool in Hom van de rijkspolitie. De opperwachtmeester nam geen genoegen met deze maat regel die volgens hem onder druk van Hertense grootgrondbezitters was genomen en tekende bij de korpsleiding protest aan. In mei '68 wendde hij zich tot de Tweede-Kamerfractie van de PvdA om steun. Hij zei toen: 'Ze hebben me het dorp uitgewerkt, omdat ik proces-verbaal heb durven opmaken tegen de grootgrondbezitter L. P. Magnee en diens machtige rentmees ter Van Cnichten.' In oktober van dit jaar diende de zaak voor het Ambtenarengerecht in Den Haag. De daar gedaagde majoor Hulsmans maakte op verschillende a décharge voor wachtmeester De Jong getuigende rijkspolitieman nen een vreemde indruk, waarover zij een ingezonden stuk naar het Limburgs Dagblad schreven. Commentaar van opperwachtmees ter De Jong: 'Dit had ik al ver wacht, ik heb zelfs voorspeld dat dit vóór IS oktober zou gebeuren.' 'Van een onzer verslaggevers) De 31-jarige uit Trinidad afkom stige musicus W. C. is zaterdagavond ontsnapt uit het huis van bewaring te Utrecht en is tot nu toe spoorloos. De politie heeft zaterdagavond te vergeefs alle Utrechtse uitvalswegen afgezet. De man heeft met een ijzerzaag de ijzeren sponningen van een ruit doorgezaagd en kon zich naar buiten werken. Hij heeft een gedeelte van zijn bed gesloopt en dit vermoedelijk gebruikt als opstapje om over de muur te komen. De ijzerzaag is hoogstwaarschijnijlk naar binnenge smokkeld. De musicus zat in Utrecht in voor arrest bij gebrek aan plaats te Am sterdam. UTRECHT (ANP) De 58 studen ten, die vorige week maandag het administratiegebouw van de Rijks universiteit in Utrecht binnendron gen en zich daaruit niet op Je eerste vordering verwijderden, worden ver volgd wegens lokaalvredebreuk. Mr. H. W. Overbeek, hoofd van het Arondisrementsparket in Utrecht, deelde vanmorgen mee dat de zaken tijdens drie extra zittingen van de politierechter worden behandeld op 10. 12 en 13 november. Mr. D. van Zeben zal optreden als politierech ter. mr. F. G. Wiistenbcrg als officier van justitie. dernemingen (VNO) en de Federatie van Christelijke Werkgeversverbon- j den. verenigd in de Raad van Werk- geversverbonden, vinden dat de re- geringsplannen op belangrijke pun- ten afwijken van het SER-advies. De j raad meent dat de prijsgevolgen van een BTW-verhoging wel eens groter zouden kunnen zijn dan het kabinet zich voorsteld, vooral als het 4%- tarief op 4.3 gebracht zou worden. De goederen die onder dit tarief vallen worden namelijk grotendeels verkocht voor de prijzen van enkele guldens. Een tariefsverhoging met fracties van percenten levert dan on middellijk, zo meent de raad, afron dingen op. De werkgevers raden de regering aan liever ts pogen de overheidsuit gaven iets minder te laten stijgen. Mocht dit niet lukken, zo zeggen zij in hun brief, dan moet de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting maar voor een wat groter deel wor-. den uitgesteld. Ook de Federatie van Christelijke en Katholieke Werkgevers in de Mid denstand is tegen de BTW-piannen van het kabinet-De Jong. In een ad vies aan de Kamer spreekt zij de vrees uit dat BTW-verhoging de rust op het prijzenfront opnieuw zal ver storen. o:-,.v^ili 1 #s ■>- Dit schrijft de hoofdredacteur van het gezaghebbende dagblad Al Achram, Mohammed Heykal. een vriend en vertrouwensman van pre sident Nasser. Zijn commentaar van gisteren staat lijnrecht tegenover de verklaringen van de Egyptische rege ringswoordvoerder Megoeid, die woensdag zei geen bezwaren te heb ben tegen gesprekken tussen Egypte en Israël op het eiland Rhodes. In 1949 leidden besprekingen tus sen beide landen, onder supervisie van de Verenigde Naties, op dat Griekse eiland tot- een wapenstil stand na de eerste Arabisch-Israëli- sche oorlog van 1948. A3 Achram raadt zijn lezers aan 'het hele idee van gesprekken op Rhodos als een sprookje te beschou wen.' Het is waarnemers in Cairo opge vallen, dat dit nieuwe en harde standpunt van het blad (en dus van de regering! openbaar werd gemaakt kort nadat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Riad. uit New Vork was teruggekeerd. Inmiddels heeft president Nasser zjjn werk weer gedeeltelijk hervat. Het staatshoofd zou begin september een zware griep hebben opgelopen. Hij heeft nu toestenuning gekregen voor een dagelijkse rit naar zijn bu- reaus, maar hij mag nog niet naar j buiten. i'Van een onzer verslaggevers» Bij een felle brand is sondagmor- j gen op het industrieterrein Nijver- waard in Siiedrecht het fabrieksgt— bouw van N.V. De Jong totaal ver woest. De schade aan de construe - tiewerkpiaats, waar een frisdranken en koffieautomat-enfabriek en een plastic verwerkende industrie waren gevestigd, bedraagt ongeveer 1 mil joen gulden. Om elf uur zondagmor gen ontdekte een wegenwachter, die op de rijksweg langs het terrein reed. de brand en sloeg alarm. (Van een onzer verslaggevers) De 57-jarige broodbezorger A. S. Klein Hessfling is vrijdagavond rond elf uur levensgevaarlijk gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de splitsing Bagilnhof-Johan de Witt- straat in Dordrecht. Bü het oversteken van de rijbaan werd hy geschept door een auto, bestuurd door de 26-jarige P. H. van H.. die er vandoor ging zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Een onmiddellijk ingesteld, uitvoerig onderzoek wees uit. dat de man in een gestolen auto had gereden. De auto werd later ,op het Beverwijcks- plein aangetroffen nabij de woning van de verdachte. Een bij het onderzoek ingeschakel de politlespeurhond liep regelrecht van de auto naar een schuurtje ach ter de woning van H.. waar de in een doos verstopte autosleutels wer den gevonden. Tijdens een verhoor verklaarde Van H.. die alcohol had gebruikt, in pa niek te hebben gehandeld. Het slachtoffer, dat eveneens al cohol had gebruikt is met ernstig schedelletsei en gecompliceerde been breuken in het r.-k. ziekenhuis op genomen. De Sliedrechtse brandweer, die al het materieel inzette, zag geen kans nog iets van het gebouw te redden. Het 2 H-jaar oude gebouw verander de in enkele uren in een rokende, verwrongen hoop staal. Een speciale groep van de ver keerspolitie heeft het verkeer op Rijksweg 15 enige tijd moeten rege len. omdat het zicht door de enorme rookontwikkeling minimaal was ge werden. Met het nablussen van de smeu lende massa is de brandweer tot laat in de middag beziggeweest. 55 T' 155 PARIJS (Reuter) De nazi's zijn verantwoordelijk voor de Berlijnse Rijksdagbrand in 1933. De Nederlan der Marinus van der Lubbe van brandstichting beschuldigd en daar voor onthoofd is in een val gelo pen. opgezet door nazi-agenten van Hermann Goering. Dit is de conclusie van een in april ingestelde commissie van geschied kundigen. criminologen en politici, die een onderzoek Instelt naar de oorsprong en de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog. De commissie waarin o.a. de Franse romanschrijver-minister André Malraux en de Westduitse po liticus Willy Brandt zal met be wijzen komen van tot nu toe niet bekende getuigen. Ook zullen namen van mensen, die verantwoordelijk waren voor de brand, door Hitier ge bruikt om de wereldopinie te mislei den. bekend worden gemaakt. DEN HAAG iANP> Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de medewerking van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gevraagd om het probleem van de autokerkhoven en de auto wrakken op te lossen. Een jaar geleden heeft, hij dat al gedaan bij de provincies en de ge meenten. maar het heeft weinig ef fect gesorteerd, zo deelt zijn minis terie mee. De minister wil nu. dat de ge meentebesturen zich bezig houden met de verwijdering van autowrak ken langs de weg en met de situering van terreinen voor opslag van twee dehands auto's en voor autokerkho ven. Wellicht krijgen de gemeenten meer armslag als in het Wegenver keersreglement wordt bepaald, dat de eigenaar de verwijdering van een wrak moet betalen. De kosten zijn nu voor de gemeenten en zij zijn aanmerkelijk heger dan de schroot- opbrengst. In de grote steden neemt het aan tal wrakken sr.al tte. in. Amsterdam kwam het bijvoorbeeld van 2066 in 1965 tot 6800 in 1968. Vooral de kleinere gemeenten zul len kampen met de transportkosten. Concentratie van opslagplaatsen zal de afvoer naar sciarcotbedrijven ze ker bevorderen, meent de minister. Bij het aanwijzen van terreinen kunnen de gemeenten het best regio naal samenwerken om landschaps ontsiering zoveel mogelijk te voor komen. (van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse politie heeft zater dagavond de 35-jarige vertegenwoor diger H. T. uit Schiedam meegeno men naar het politiebureau, uadat deze man onder invloed van sterke drank bij twee botsingen betrokken was geraakt. De man werd aangetroffen by de T-kruising aan het eind van de Cburchillweg, waar hij met zijn per sonenauto tegen een schrikhek be landde. Tevoren bleek hij bij een aanrijding op de hoek van de Park weg—Burg. van Haarenlaan betrok ken. De man had weinig zin mee te gaan naar het politiebureau. Hij deelde een agent een forse klap in het gezicht uit. UTRECHT (ANP) Na een drin gende roep om hulp heeft de Utrechtse politie gisteravond rond het negende uur ten behoeve van een 31-jarige, alleenwonende secre taresse, mevrouw K„ een vos ge kooid in de keuken van een flat in het stadsdeel Overvecht. De politie werd gewaarschuwd, dat in de flat een vos rondliep die de hele keuken overhoop haalde Toen de dienaren van Hermandad arriveerden, constateerden zij de aanwezigheid van een mini-dieren tuin. waarin een boa constrictor een Japanse sierrat, een vliegende hond. enkele papegaaien, een Ja panse nachtegaal, een grijs konijn twee muizen en een reeks opgezete spinnen en slangen plaats hadden gevonden. In de keuken kuierde, zoals in het proces-verbaal stond opgete kend, Lowieke de vos rond, plus een stel konijnen, die de lang staart kennelijk op'de kast hadden gejaagd. De politiemensen traden als handige dompteurs op: ze maakten een lekker hapje klaar en wisten de vos in de kooi te lok ken. De vrouw vertelde dat zij 's mid dags in Drente was geweest en daar voor 125 de hand op Lo wieke had gelegd. Daar de vos zo'n kabaal heeft gemaakt, is de vrouw van plan om het beest te verkopen. Bij dit alles is het wellicht in teressant te weten, dat artikel 18 van de plaatselijke gezondheids verordening binnen de bebouwde kom alleen het houden van var kens verbiedt. (Van een onzer verslaggevers» Een groot probleem zaterdag in Pjjnacker: het restaurant van de sporthal zou officieel worden ge opend door burgemeester J. Vader, maar de aannemer had de deuren nog niet geplaatst. De burgemeester deel het nu maar symbolisch met een grote houten sleutel. Pijnacker is blij met dit restau rant. Het is het eerste in de ge meente. Kijk bij de ZAAIERS (Van een onzer verslaggeefsters) Van de PvdA-stemmers voelt 22,5 procent meer voor de richting Nieuw Links in de partij. Van degenen die op D'66 stemmen is het percentage hoger: 26 procent heeft meer sympa thie voor Nieuw Links dan de andere richting in de partij, al zouden ze j zelf geen PvdA stemmen. De aan- hangers van de andere grote partijen i voelen weinig voor Nieuw Links: KVP zes procent, WD 6,5 procent. AR 5,5 en CHU 4 procent. J Deze gegevens blijken uit 32 en- quétes, die het Nederlands Instituut j voor tic* Publieke Opinie en het Ma»" -iderzoek van 10 februari tot j en 15 september heeft gehou- j den. De Schutters-dames boeken fraaie zege Toen Actief kort voor het einde er toch nog 76 van maakte, leek de roodwitte zege een feit. In de laatste i)Cging sloeg Snelwtek echter nog eens toe, zodat het 7—7 werd, waar door beide teams nu één verliespunt meer hebben dan Schutters en West landia. Hercules had geen moeite met ADO, dat met 7—2 ten onder ging. In 2A houdt Wilton de race met Foreholte aardig vol. AHC "28 werd in eigen huis met 52 geklopt, waar door de Schiedamse dames één punt achterblijven op Foreholte, dat MOK er met 60 van langs gaf. Spartaan deed verdeinstelijk werk door Union Sport in Den Haag op 8—8 te houden. Roda verloor weer eens. Hoewel het slechts 42 werd, wist Kwiek Sport toch beide punten op de roodwitten te veroveren. Het is de lieren van De Schutters niet gelukt Quintus de eerste neder- In de eerste fase van de strijd leek het Rotterdamse team naar een ge duchte nederlaag gespeeld te worden, want binnen 5 minuten was het reeds 2—0. Toch kreeg De Schutters toen reeds de wedstrijd geleidelijk in han den. vooral nadat het in de voorhoe de een paar keer was gelukt. De an ders zo perfecte verdediging van de Naaldwijkse dames werd doorbroken en in de tweede helft kwam De Schutters in feite niet meer in ge vaar. Het werd 4—7. waarmede De Schutters zich nu naast Westlandia aan de leiding heeft genesteld. De derby Actief—Snelwiek was het aanzien alleszins waard. Aanvankelijk leek Actief de beste papieren te heb ben. Het werd 2—0. Maar Snelwiek met mevr. Voogt als eenzame uit blinkster. liet dit niet op zich zitten. Het werd 2—2 en toen de rust even eens bij een gelijke stand (4—4) aan brak. was er nog van alles mogeiijk. i laag toe te brengen. In Rotterdam werd het een spannende strijd, waar bij Quintus toch wel iets beter was. De 75-zege was alleszins verdiend. Achtervolger De Meeuwen blijft goed in vorm. De moeilijke uitwedstrijd te gen Operatie 2 werd met 13—7 ge wonnen. AtomiumSnelwiek was een praatwedstrijd, die bovendien nogal eens te hard was. Snelwiek won met 1611. Dynamo behaalde in een goede wedstrijd in Leiden een nuttige 116-overwirüiing op HVI, en beeft daardoor de gevaarlijke zone verla ten. In 2A is het Actief niet gelukt zijn voorsprong op Hellas 2 te vergroten. De Haagse reserves, die op bezoek bij Actief op volle oorlogssterkte waren, bleken een grote dosis tactiek in hun strijdwijze te hebben gedaan. Zij won nen verdiend met 1510. De noodza kelijke zege voor Wilton werd een feit. In Rijswijk werd Hercules met 126 geklopt, waardoor WF wat ge ruster kan gaan spelen. Dit zelfde geldt voor Roda, dat Kwiek Sport met 117 versloeg en nu, op 5 pun ten van de rode lantaarn is gekomen. In de B-klas wordt DWS de kam pioen. Concurrent Neptunus werd in een felle wedstrijd met 1814 ge klopt. (Van onze P;. rij se correspondent) In een aantal faculteiten in Parijs, maar ook in de universi teitsteden Toulaus en Bordeaux, Clenmont-Ferrand en Rouen, komt tot dusverre van de in schrijving van de studenten niets terecht. Postende 'revolutionai ren' beletten dat en gebruiken zo nodig geweld. De inschrijfgelden zijn verhoogd van 45 tot 95 fran ken, echter alleen voor hen, die het kunnen betalen. Het is voor dit jaar voor het eerst, dat alle studenten die een beurs hebben helemaal niets meer hoeven te betalen, in Frankrijk. De extreem linkse studenten achter zien 'een be paalde vorm van selectie" in de ver hoging. In de betrokken faculteiten, hebben zij de inschrijvingformulie- ren gestolen, dossiers zoekgemaakt, de muren volgeklad e nvernielingen aangericht. De nieuwe experimentele univer siteit van Vincennes - aan de rand van Parijs gelegen - staat op sluiten. Het werken is er even onmogelijk als tussen maart en mei 1968, in Nanter- res (waar Daniel Cohn Bendit en zijn aanhang zich weerden). De vakcentrales hebben nu de rec tor van Vincennes laten weten, dat zij graag enkele duizenden arbeiders naar zijn universiteit zouden sturen. 'U kunt ervan verzekerd zijn. dat zij de orde zuller herstellen. De Franse arbeiders zijn niet gewend, hun ge reedschappen en werkplaatsen te vernielen.' aldus de vakcentrales. De extreem-linkse studenten zijn hun verklaarde vijanden, vooral van de communistische CGT. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Vincennes van vandaag op morgen een 'arbei dersuniversiteit zal worden. In een van de Parijse faculteiten heeft een tragi-komisch incident plaatsgevonden, waarbij een parle mentslid was betrokken. De gaullist Michel Boscher arriveerde in gezel schap van zijn dochter Patricia - die zich graag wilde laten inschrijven, maar niet voorbij de 'barricades' van de pastende extreem-linkse studen ten wist te komen. Vader zou wel even meegaan. En voor de gelegen heid stopte vader de rood-wit-blauwe sjerp in zijn zak, die alle Franse parlementsleden rijk zijn. Je kunt evengoed een vuurrode lap in je zak steken om een dolle stier te gaan kalmeren. Toen het parlementslid met en kele blauwe plekken opdook uit de slag, had hij een rode vlag in zijn handen: de blauwe en witte baan van zijn sjerp waren door de 'revolu tionairen' buitgemaakt. De reetor van de betrokken facul teit (letteren en wijsbegeerte) ver klaarde hem, dat de sjerp in de ge geven omstandigheden 'als een pro vocatie had gewerkt.' Dat had tot gevglg. dat Michel Boscher op zijn beurt door het dolle heen raait en minister van Onderwijs Olivier Guiclmrd enkele venijnige schrifte lijke vragen stelde. De minister heeft in een interview met 'Le Monde' verklaard, dat het inschrijfgeld mede was verhoogd om de stroom van studenten af te rem men 'die niet studeren, maar van de goedkope maaltijden en goede ziek teverzekering gebruik maken en de regering jaarlijks ruim 100 miljoen franken kosten.' Met de solide service van Pluimgraaff weet u waar u aan toe bent. Daar kunt u op ver trouwen, want, een enkele uitzondering daar gelaten, kunnen wij van te voren be palen wat een repara tie gaat kosten. En de raparatie wordt vakkundig uitgevoerd. De vakmanschap van onze medewerkers staat er borg voor.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2