erontrustte kolenhandelaar Wittkampf m WEER VRAGEN OVER S-BOCHT KETHEL BLOEMENPARADIJS IN BERKEL Wilton-Fijenoord richt nieuwe op Raadslid Beekman: „Levensgevaarlijk PASSAGE 7 Drie jongens in leeg huis aangehouden eur ofa .22 Omzetstijging bij Spaarbank anno 1820 Fietser gewond bij aanrijding Schrijfmappen Overwinning voor Overschie op Schiedam Portofoon van brandweerman gestolen [ïetYi-yeVoIk 3GHIEDAMSE ZAAIERS X 1 DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 HET VRIJE VOLK Van een onzer verslaggeefster» ..De Nederlandse kolenhandel wordt zwaar in de boot ge nomen en in dc steek gelaten. Ze maken de kachel met ons i.an. Hij scheeuwt het je bijna toe. de heer R. A AY ittkaiupf, di recteur van de N.V. Schiedamsche Steenkolenhandel in Schie dam. Sliowlial R. A. WITTKAMPF maar als de baas op de kelen komt Hce meer hij vertelt over alle ellende van de kolenhandela ren, hoe meer hij zich opwindt, Die narigheid is te wijten aan de komst van het aardgas. „De olïeklap wisten we in onze tranche aardig op te vangen maar met de komst van het aardgas worden ons alle kan sen ontnomen," aldus de heer Wittkampf. I» september: college van B. en W. opnieuw een aantal schriftelijke vragen gesteld over de zijns inziens gevaarlijke verkeerssituatie op de Schïedamseweg in Kethel. Niet tevreden Kwaad bloed Eisen in leer en plastic o O ](MU Bazar Broersveld 45 in Rerkei en Rodenrijs wordt tot en met zaterdag de bloemententoonstelling B '69 ge houden Dit kleurrijke evenement, dat voor de vijfde keer plaatsvindt, valt te bewonderen in de nieuwe hal van de Berkelse veiling. De organisator, de heer Vellekoop. is erin geslaagd op een oppervlakte van ruim 3500 vierkante meter een waar bloemenparadljs te toveren, waar van op bijgaande ft»U> éèii „ïiC€«.jê vt. •*«-« De tentoonstelling is elke dag geopend van 's middags 2 tot s avonds 10 uur. 4 C '4 4 O I 1 Met uitzondering van Excel sior '20, dat zondag vrij is. spe len de Sehiedamse voetbalclubs die in de KNVB uitkomen om de districtsbeker. Competitie Zaterdagvoetbal PAGINA 19 Ze maken de kachel met o is aan Hü geeft een voorbeeld van de si tuatie waarin de kolenhandelaren verkeren. Hij doet dat aan de hand van wat hij zelf meemaakt. Hij doet zijn verhaal niet om, zoals hij zelf zegt, martelaar te willen spelen, maar omdat het net zo goed dat van wie weet welke anötre kolenhande laar zou kunnen zijn. Zestien jaar geleden werd de heer Wittkampf directeur van de N.V. Schiedamsche Steenkolenhandel. ..Door de geweldige aardgasvond sten voelde ik mijn bestaan als ko- isniiandelaar ernstig bedreigd. Daar om begon ik naast mijn kolenzaak met een watersport- en caravanbe- drijf", Drie jaar geleden startte ik daar mee in een verbouwde, oude brande rij aan de Westerkade. Achteraf be keken bleek dit punt te veel achter af te liggen. Door een zeer intensieve reclame kon ik kopers aantrekken. Vraag me niet wat er aan geld in die reclamecampagne is gaan zitten. Ik ben op zoek gegaan naar een be ter vestigingspunt". (Van een onzer verslaggeefsters» In de afgelopen maand werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schie dam 5.938.463.36 ingelegd en f 5.882.590.72 terugbetaald, tegen een inleg en terugbetaling van respectie velijk 4.211.293,73 en 4209.845,68 in september 1968. Een enorme omzetstijging dus, maar evenals vorig jaar september een germg inlegoverschot. Het inlegoverschot van januari tot en met september bedroeg 4.432.040.66. tegen f 3.797.330.S2 over dezelfde periode van 1968. Het gezamelijke tegoed van inleg gers bedroeg op 30 september 1969 j'78.033.065.31 '30 september 1968 ƒ71.341.949,55'. Ultimo september waxen het te goed van inleggers en de reserves voor ƒ42.412.847.88 gelegd in effec ten. voor 9.011.172,78 in hypothe ken en voor ƒ22.598. 695, 43 in on derhandse leningen aan gemeenten e.d.. terwijl de onbelegde en de op kor'e termijn belegde gelden 9.333.180,75 bedroegen. (Van een onzer verslaggeefsters» Het Sehiedamse KVP-raads- lid P. J. Beekman, heeft het Van een onzer verslaggeefsters Op de hoek Burg. Knappertlaan Nieuwe Haven in Schiedam, is de 32- jarige fietser P. O. uit Schiedam aangereden door een auto, bestuurd door C. J. B. (31> uit Schiedam. B. lette op een auto die hij voorrang moest verlenen en had daardoor blijkbaar de fietser niet ia de gaten. Deze liep een gekneusde knie en pols op. Voor behandeling is hij naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Van daar kon hij naar huis. In de Schïedamseweg zit een S- bocht. die voigens het raadslid erg onoverzichtelijk en levensgevaarlijk is. Eerder heeft hij gevraagd naar de mogelijkheid ter plaatse eenrich tingverkeer in te stellen. Volgens B. en W. bleek dat niet te kunnen. B. en W. deelden mee, dat in de dorpskern van Kethel een aantal ver keersmaatregelen getroffen zal wor den teneinde de verkeersmoeilijkhe den daar zoveel mogelijk op te van gen. De heer Beekman is met dit ant woord niet tevreden. Hij vindt het zelfs op vele punten aanvaardbaar. Voorts meent hij dat. de werkelijke reden waarom er geeu eenrichtings verkeer kan worden ingesteld wordt verzwegen. De heer Beekman wil by voor beeld weten waarom het vrij drukke verkeer uit de richting Delft niét kan worden geleid door de Laan van Spaland en de Lindeyerstraat en wél met het door tweerichtingsverkeer belaste Noordeinde en de Schiedam- seweg terwijl volgens de vragenstel ler de eerste twee straten breder zijn dan de laatste. De Laan van Spaland en de Lindeyerstraat heb ben bovendien een troittoir, de Schïe damseweg en Noordeinde niet. De heer Beekman heeft de indruk dat B. en W. het treffen van ver keersmaatregelen ter plaatse een moeilijke opgave vinden. Hy blijft er zelf van overtuigd dat geen moeite en kosten gespaard mogen worden om de verkeersveiligheid te bevorde ren. „In 1967 heb ik by de gemeente een aanvraag ingediend voor een lap industriegrend. Ik wilde *n stuk heb ben tussen de Fokkerstraat en de Calandstraat. Maar B. en W. zeiden: Het kan niet op korte termijn. Mis schien dat er in "t voorjaar van 1970 een mogelijkheid zou zijn mijn be drijf daar te kunnen vestigen". De heer Wittkampf kan zo lang niet wachten. Dat gaat hem te veel geld kosten. „En ik wil hier niet gaan zit ten doodbloeden. Als de gemeente me eerder een vergunning had gegeven, had ik het wel gerooid". „Ik wil nou niet direct zeggen dat ik door de gemeente wordt tegenge werkt. Och, daar op 't stadhuis kun nen ze er waarschijnlijk ook niets aan doen. Maar als je nou nagaat dat de minister indertijd heeft gezegd dat de kolenhandelaren alle moge lijke medewerking moeten krijgen, dan had ik van de gemeente toch wel een andere houding verwacht". Even is het stil. Er komt en gaat een klant. Dan barst hij weer los: „Ik had een bedrijf waar een half miljoen in zat. Een prachtzaak. Zo'n leuk bedrijf. Hardstikke leuk. Ik had roei-, vis-, zeil- en speedboten, kleine kajuitbootjes, caravans. En wat is er van over? Dit, kijk maar. een grote lege ruimte, twee bureaus en twee mensen. Afschuwelijk. Het waterspirt- en caravanbedrijf heb ik moeten sluiten. We hebben de kolen zaak nog, maar daar kunnen we niet van leven". Er staat de heer Wittkampf maar één ding te doen: een ander baantje zoeken. „Daar ga ik. 48 jaar. sollici teren. Waar kan ik terecht? Het ant woord zal zijn: Je bent te oud. Dat zegt ook de overheid. Dezelfde over heid die je de nek omdraait. .Dat grieft je. Dat zet kwaad bloed. Maar over onze ruggen ver dient de overheid kapitalen aan het aardgas. Indertijd, met de moeilijk heden in de kolenhandel, heb ik zelf personeel moeten ontslaan en scha deloos gesteld. De kolenhandelaar cie zelf tonnen verspeelt, krijgt geen schadeloosstelling. Als er personeel wordt ontslagen, schreeuwt iedereen moord en brand. Maar als de baas op de keien komt,Begrijp me goed. Dat slaat niet alleen op mij, maar op alle kolenhandelaxen". De kolenhandelaren nemen het niet langer. Onder het motto "Eendracht maakt macht" hebben de vier organi saties van bramdstoffenbandelaren zich verenigd tot „Het verbond van kolen- en aardolieprodukten". Tus sen het verbond, dat zich gesteund weet door de „groep verontruste brandstofhandelaren", en de regering zijn onderhandelingen gaande. Het verbond heeft volledige schadeloos stelling geëist voor alle kolenhande laren. Voorts wordt geëist dat mogelijk heden worden geschapen waardoor de gedupeerden de kans krijgen on dernemer te blijven. Binnen drie weken hoopt men ant woord van de regering te hebben. Blijkt, dat de regering niets gaat on dernemen ten gunste van de hande laren, dan zal de groep verontrusten een protestbijeenkomst beleggen. De heer Wittkampf zal één van de aanwezigen zijn. (Van een onzer verslaggevers' Wiiton-Fijenoord heeft dezer da gen een nieuwe NV opgericht, -ilc zich onder de naam Wildock Ser vice gaat bezighouden met repara ties aan schepen, die aan kaden, pieren of boeien liggen tc lossen ol te laden. In scheepvaartkringen noemt men dit „reisreparaties". De onderneming Ls gevestigd in Rotterdam en zal karweien uitvoe ren voor f"-e bedrijven van het Rij~- Schelde concern. De werkzaamheden van het ser vice-centrum. dat Wilton op dit He rein al had, zullen door Wildock Ser vice N.V. w erden overgenomen. De nieuwe Wilton-dochter zal zich niet alleen op scheepsreparatles richten, maar hoopt ook onderhouds werk uit te voeren aan de talrijke walinstallaties in het Botlek- en Europoortgebied. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM 'Van een enzer verslaggeefsters» De Sehiedamse politie heeft in een leegstaand pand in de Hoflaanstraat in Schiedam drie jongens aangehou den. die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de in braak in de nacht van zaterdag op zondag Ln het theehuis te Kethel. Het zijn de zestier 'arige H. B. en de acht tienjarige E. O., die beiden zijn weg gelopen uit een inrichting in Veenen- daai en de zestienjarige J. D., weg gelopen uit een tehuis in Delft. Vier jongens werden zaterdagnacht in een auto in het Beatrixpark ge signaleerd. Eén jongen, uit Delft, werd aangehouden. De anderen wis ten te ontsnappen. De auto bleek in Delft gestolen. De jongens zijn voor verheor naar het hoofdbureau van politie gebracht. (Van onze sportredactie In dc eerste ronde van dc ttrnd om het kampioenschap van de Rot terdamse Schaakbond heelt Over schie l het eerste tiental van Schie dam van een overwinning afgehou den. Er was geen sprake van een klassoversciiü. getuige de uitslag: 5'-j4'., Niettemin ging Overschie met de eer strijken. Aanvankelijk zag het er voor Schie dam gunstig uit. Immers. De Bruin had in een vooruitgespeelde partij al gewonnen. Daarbij kwamen nog de overwin ningen van Troost en van Greven- broek. Doordat Van Seters en Van Grootveld hun stelling verkeerd ta xeerden en Maas zich aan de steeds groter wordende druk niet kon ont worstelen werd de stand 33. Jammer was het dal Harmanny in de slotfase een gelijkstaande par tij verloren liet gaan. Voor Noorde- graaf. Vrijland en Planken bleek re mise het hoogst bereikbare te zijn. en zo werd de uitslag bepaald op 5\-~4',. Op maandag 3 november speelt Schiedam thuis tegen Schiebroek I, dat de competitie verrassend goed begon met een 7'-—2),-overwinning op Europoort 3. De collecte ten bate van de Dieren bescherming heeft in Schiedam bij na 7500.opgebracht, hetgeen ruim veertig percent meer is dan de opbrengst van vorig jaar. In totaal werd 4.6 ton oud papier opgehaald. Van een onzer verslaggevers t De Sehiedamse brandweerman J. A. J. V. uit de Henry Polakstraat in Schiedam heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van zyn dienst- pertofoon. Deze werd gestolen uit een afgesloten auto. De wagen werd opengebroken. De portofoon heeft 'n waarde van ongeveer 2500 gulden. Voor onzichtbaar STOPPEN r.i.ar C J Hein-broclc, Frans ïïfttspieln 2. tel 010—3(17090 ÖNüïïs-.cjl outi ïarïïë" Jerry Canon e.krer.t X. Rrmboe Colt 45. it, e 0.25 per stuk. ruilen '5 et tzucooo verkoop en rui ten ven ooeken Oo: rrridagg op <3e marfct fcvapstuuxa Meieue. ats zutvn *ov£ de 8ETKKB PERMANENT AA urne permanenten ÏO.— eiciu* ster 8T"W Gratis haieo en brengen per luxe-auto nx>r permanent. Kapsalon Beién®, R?mbmacm*Hr> 72 Setüedjtm >ei ïn Op de kruising Vlaardingerdijk- Nieuwe Damlaan in Schiedam ont stond gistermiddag een botsing tus sen een brommer en een auto. De automobilist J. M. M. (34> uit Schie dam verleende voorrang aan een auto. Kennelijk rekende de brom fietser H. D. '70' uit Schiedam ook cp voorrang, maar M. reed dccr. De bromfietser is met een hersenschud ding en een beenbreuk in de Dr. No- letstichting opgenomen SCHIEDAM President-directeur drs. II. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13.52 per maand fgeen giro) 4ƒ.0 per week ij» losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 tm.v. Het Vrije Volk. Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.r. N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 17,00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20, tel. 010-268738- 255205. Tussen 1&30-19.30 uur tel. 010-268798 (Bezorgklachten', >ok bi de amateurs start bekervoetbal ADVERTENTIE) .(Van onze sportredactie» Schiedam komt meteen voor een krachtproef te staan en kan in de thuiswedstrijd tegen Spartaan *20 op de juiste waarde worden geschat. Niet alleen wordt het duel interessant voor de twee clubs, maar ook voor de trainers Herman Wink ex-eerste eif- talspeler van SVVen Spartaan-trai ner Jan van Buytene (ex-eerste elf- talspeler van Hermes DVS In de bekerwedstrijd tegen derde klasser HION neemt SVDPW het ri sico tot experimenteren. De competi tie vindt SVDPW waarschijnlijk be langrijker dan goede resultaten in de bekercompetitie. DHS speelt zijn eerste bekerwed strijd uit tegen FIOS. Het plotseling sterk exploderende DUS n;v:ujrl- fers uit twee wedstrijden' zal niet nalaten, wanneer de mogelijkheden er zjjn. de produktie nog meer op te voeren. De RVB-clubs gaan onvervaard door met het competitie voet bal. Na twee weken „verplichte" rust komt het nog steeds ongeslagen Ursus op Harga in het veld tegen Bloemhof. Martinit, dat eveneens nog niet weet wat verliezen is. speelt thuis te gen St. Lodewijk, terwijl Wilton in Rotterdam Belvédère te bestrijden krijgt. SFC lijkt plotseling volkomen van slag. Twee achtereenvolgende neder lagen, enerzijds door pech, ander zijds door improduktlviteit, zijn be paald niet goed voor 't zelfvertrou wen. VOB uit zal dan ook *n te zwa re opgave zijn voor de Thurledebe- woners. Ook het sterke WRW zai voor De mos een te grote kluif betekenen Meer dan een gelijkspel zit er voor j de Schiedammers, die uit spelen, niet j üi. Jammer was tic eerste ncücriaag j die Sehiedamse Boys leed afgelopen zondag tegen koploper ASB. Echter geen reden om bij de pakken te gaan neerzitten, zeker niet met een uit wedstrijd tegen Meeuwenplaat voor de boeg. Niet overtuigend, maar juist vol doende, zijn de kleine overwinning en van FC Nieuwiand. die het in de tweede klas behaalt. Ook na de thuis wedstrijd tegen SIOD zullen de debu tanten in deze klas nog wel ongesla gen zijn. Na de hoopgevende resultaten van de afgelopen weken krijgt HBSS za terdag op Harga het sterke VLaar- dingse Zwaluwen op bezoek. Dc opgaande lijn zal HBSS in deze wedstrijd zeker door kunnen trekken PPSC is er helemaal uit. Door de twee achtereenvolgende nederlagen is de situatie op de ranglijst echter ver re van hopeloos. Integendeel, na een zege op JAC, zal er geen vuiltje meer aan de lucht zijn. Bijzonder matig zijn over her alge meen de resultaten van GTB en Cïsus. OTB ontvangt Saterdag MFB. ter wijl GSS op bezoek gaat bij Puttera- hoek

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1