.Stukje slechte gemeentelijke wetgeving' Japans mammoetdok TSF: 8-2 e: e -heren op WIK: 9-8 'arker WERELÖSPAARDAG reen ridder Roelfsema Winst voor i PASSAGE 7 PASSAGE 7 30 OKTOBER SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Raadslid Bastiaans over beheerscommissie Landvreugd: Spaarbank Anno 1820 Schiedam 150 jaar Afscheid van directeur Kleinekoort Spaarbank Anno 38 0 viert ereldspaardag Vanavond voorstelling Filmkring Hengeleoncours Tijdelijk Volgend jaar: Akkoord Burgerlijke S tand Tafeltennis: SUCCES AGENDA'S DWS Scylla DINSDAG 28 OKTOBER 196D HET VRIJE VOLK PAGINA 19 V an een onzer verslaggeefsters) .,Een stukje hele slechte gemeentelijke wetgeving."' Zo kwa lificeerde het Schiedamse PvdA-raadslid drs. J. Bastiaans in de gisteravond gehouden vergadering de voorgestelde veror dening op de beheerscommissie voor het centrum Land- vreugd. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een vergadering van de KVP-afdeling De Lier I lieeft het Naalthvijkse K.VP- aadslid P. A. Krnijk mcegc- deeld dat er een plan is ge- lanceerd om even ten oosten jen ten noordoosten van Hoek van Holland een nieuwe stad te bouwen voor 60.000 tot 80.000 inwoners. Voornaamste functie van de nieuwe stadskern zou zijn. de werknemers van de indus trieën op de Maasvlakte te huisvesten. Tankers tot 400,000 dwt kunnen terecht in dit nieuwe mani- moetdok van de Japanse werf Sasebo Heavy Industries. Op het moment dat deze luchtopname werd gemaakt, werd er nog aan het dok gebouwd. Het is 370 m lang, 70 m breed en 15 m diep. Het vollopen kost 2!/z uur. Opnieuw won TSF. Nu werd Never Despair naar een kans loze 82-nederlaag getafelten nist. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I OPENINGSUREN OP 30 OKTOBER: HOOFDKANTOOR: doorlopend van 8.30 uur20.00 uur; ALLE BIJKANTOREN: van 8.30 uur—-13.00 uur, 14.00- van 18.0020.00 uur; 17.00 uur en RIJDEND BIJKANTOOR; normale dienstregeling. (Van een onzer verslaggeefsters' De stijgende politieke spanning over het regeringsbeleid ten aan zien van de gemeenten is voor het hoofdbestuur van de PvdA aanleiding geweest leden met ge meentelijke en provinciale be stuursfuncties in een brief op te dragen medewerking te weigeren aan financiële maatregelen die het welzijns niveau in aun be stuursgebied aantasten. Persberichten hierover waren voor het Schiedamse WD-raads- lid G. P. Verhulsdonk in de gister avond gehouden vergadering aan leiding de PvdA-fractie te vragen wat in dezen haar standpunt is. Hij deed dit bij de behandeling van een voorstel over de benoe ming van leden tonder anderen van de PvdA) in diverse commis sies. „Voordat ik mijn stembiljet in vul wil ik we! weten of de PvdA- leden bereid zijn de rit uit te zit ten of dat ze op een gegeven moment uit loyaliteit tegenover de gemeente opstappen en de raad onbestuurbaar maken." Antwoord van PvdA-man drs. J. H, Simons: „Ik vind het een volstrekt onzinnige vraagstelling op dit moment." Zijns inziens gaat het om een advies van het hoofdbestuur. Hij vond het niet handig dat de heer Verhulsdonk afging op wat er alleen in de kranten hierover is verschenen en niet de moeite heeft genomen na te gaan wat er precies in de brief van het hoofdbestuur heeft gestaan. Na een weerwoord van de lieer Verhulsdonk CU heeft wel veel tijd nodig om deze onzinnige vraag te beantwoorden") wilde ook het CPN-raadslid B. E. Col li er nog even iets over zeggen. ,Ik kan me zelfs voorstellen dat het op een gegeven moment loyaliteit tegenover de gemeente betekent, wanneer men niet meer deelneemt aan het raadswerk. Ik denk maar aan Gorfcum." Waar op de heer Verhulsdonk weer re ageerde met: „Maar we hebben hier geen ridder Roelfsema." Zoals bekend wordt de vroegere boerderij ..Landvreugd" een centrum voor de Groenoord-bewoners. Mensen Uit deze wijk hebben zich bereid verklaard onder toezicht van het collego van B. en W. het beheer van dit centrum op zich te nemen, j B. en IV. vonden, en vinden, dit eer. - plezierig iets. Zij kwamen daarom i met het voorstel deze beheersop- draclit in een vaste vorm te gieten middels een verordening, waarin de instelling en de werkwijze van deze beheerscommissie wordt vastgelegd. De commissie zou volgens de ver ordening moeien bestaan uit verte genwoordigers van de wijk en de ge meentelijke overheid. Met name de heer Bastiaans was teleurgesteld over het stuk. Hij had graag een modernere vorm van sa menwerking gezien. Hij bad ook een ander voorstel verwacht gezien de „moderne wijze waarop wethouder De Graaff de samenwerking met de burgerij weet aan te pakken." Hij vroeg zich af of het niet sim peler was geweest gewoon een stich ting te vormen. Wethouder G. D. de Graaff wees erop. dat er in Groencord een voor lopige beheerscommissie werkt, sa mengesteld uit wijkbewoners, die zelf een aantal richtlijnen voor hun handelswijze wilde, en tevens een erkenning door de raad. (Van een onzer verslaggeefsters) De Spaarbank Anno 1820 Schie dam viert volgend jaar het 150-jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan werdt er 10 januari eer. receptie gehouden in het bankgebouw aan de Lange Nieuwstraat. Op 20 januari is er een feestavond voor genodigden. Deze wordt gehou den in de kleine zaal van de Doelen waar Paul van Vliet zal optreden. Overigens betreurt men het bij de spaarbank wei dat dit feest in Rot terdam moet worden gevierd, omdat voor het 600 personen tellende ge zelschap in Schiedam geen zaal is te vinden. Verder vermeldt het feestprogram ma een kleurwedstrijd met prijzen voor de hele Schiedamse lagere schooljeugd. Alle deelnemers krijgen een uitnodiging voor een feestelijke voorstelling, tijdens welke de prijs winnaars zullen worden bekendge maakt. Voorts krijgen alle bezoekers van hoofd- en bijkantoren in de week van 5 tot 10 januari een verrassing. Het gaat de spaarbank overigens goed, zo werd gisteren op een pers conferentie ter gelegenheid van de Wereldspaard&g en het jubileum verteld. Het inlegoverschot tot er met september van dit jaar overtrof dat van dezelfde periode in het reeds gunstige jaar 1968. De houders van gewone spaarbank boekjes, waarvan he*, tegoed dage lijks kan worden opgeëist, zal met ingang van 1 november worden ver hoogd van 3,5 tot 4 percent. Bovendien wordt met ingang van dezelfde datum de spaarders de mo gelijkheid geboden reeds met 100 gul den een termijnrekening te openen. Op deze rekeningen, waarop de ren tevergoeding tot 7 percent gaat. was tot nu toe de minimuminleg 1.000 gulden. Volgens de wethouder is er wel degelijk over de oprichting van een stichting gesproken, maar werd dit te zwaar bevonden voor het betrek kelijk kleine project waar het om gaat. Voorts wees ze er op dat de verordening, gezien de voorberei dingsplannen voor een wijkcentrum in Groenoord, van tijdelijke aard is. De heer P. Poot iPCG) verwon derde zich erover, dat in het voor stel summier over de financiële kant van de zaak wordt gesproken. Wet houder De Graaff antwoordde hierop dat nog moet worden afgewacht hoe de beheerscommissie gaat werken en hoe de exploitatie van de boer derij uitvalt. Mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen tk.v.p.) vond de bepaling in de verordening, dat de kosten van de exploitatie van het centrum voor rekening van de gemeente komen, een verkapte subsidie. „Waarom niet liever de activiteiten openlijk subsidiëren", wilde ze weten. Wethouder De Graaff gaf toe dat hier sprake is van een verkapte sub sidie. „Maar", zo zei ze, „we weten nog zo weinig van de exploitatie af. Dit lijkt ons de beste oplossing. Want wie zouden we anders subsidie moeten geven. Er is immers nog niet bekend wie precies gebruik gaat maken van de boerderij?" Mevrouw Taverne en de heer Poot waren tevreden met de antwoorden van de wethouder. De heer Basti aans niet. Hij bleef erbij dat het allemaal moderner had kunnen wor den geregeld. Overigens hoefde er niet over het voorstel te worden gestemd. Ieder een ging ermee akkoord. m Nieuwe stad Hoek van Holland De stad zou voornamelijk op Rot terdams gebied korr.en te liggen, maar ook een gedeelte van het grondgebied van 's-Graienzande op eisen. De heer Kruijk, die voor de KVP- afdeling De Lier een inleiding hield over de situatie van het West-land, verzette zich bij voorbaat tegen een nieuwe aanslag op .Europa's Tuin". Niettemin toonde hij begrip voor de zorgen van de gemeente Rotter (Van een onzer verslaggeefsters) Bij de N.V. Kleinekoort, Poot en Baade in Schiedam wordt op 7 no vember afscheid genomen van direc teur B. C. Kleinekoort. Hij is ais me de-oprichter en directeur meer dan 40 jaar aan het bedrijf verbonden. In de opvolging van de heer Klei nekoort is voorzien door de benoe ming van de heer A. J. A. van Lin- gen. Op de receptie, die 7 november van 3 tot 5 uur in café-restaurant 'Euro poort' wordt gehouden, zal er gele genheid zijn afscheid te nemen van de heer Kleinekoort en kennis te ma ken met zijn opvolger. (Van een onzer verslaggevers) Op donderdag 30 oktober wordt de Wereldspaaxdag gevierd. Hierop wordt ingehaakt, door de'Spaarbank Anno 1820 Schiedam. Het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat zal die dag onafgebro ken geopend zijn van des morgens half 9 tot 's avonds 8 uur. Voor het eerst zullen dit jaar ook de bijkan toren langer open zijn dan normaal, en wel van half negen tot één uur van 2 tot 5 uur en van 6 tot 8 uur. Op Werelöspaardag zullen alle be zoekers van de kantoren een kalen der krijgen. Een nieuwe spaarder krijgt een theelepeltje of een eerste inleg van 3 gulden. Op alle aan het schoolsparen deel nemende scholen worden series vo gelplaatjes verspreid. De keuze van deze serie hangt samen met het Eu ropese natuurbeschermingsjaar 1970. Elk kind krijgt een serie van 24 plaatjes. De onderwijzers krijgen een bij deze plaatjes behorende brochure. SCHIEDAM Geboren Richard H J z v L J M Daalmefjer en G H Weber; Esther ld v T Siotikriogiou en S H van Dijk. Overleden J Mak, J Pols en N H van Steenbergen. i Van onze spott.edactie> In deze wedstrijd Verloor Henny Stolk zijn eerste partij van dit sei zoen. Ook Ger Vaessen verloor een partij. Daartegenover zette aanvoer der Css van Koetsveld al zyn par tijen in winst cm NOAD moest in "de wedstrijd tegen Volewijckers het eerste verliespunt van deze competitie incasseren. Meer dan een 55 gelijk spel zat er voor 'de Schiedammers deze keer niet in. Loek de Lange zag al zijn partijen verloren gaan. Fageraas bleef slechts in één partij aan de positieve kant van de score, terwijl Bayings kans zag om dit verlies nog enigszins goed te maken. Hij won al zijn partijen. Omdat het duo Fageraas-Bayings de baas bleef in het dubbelsnel te gen Marees-Poortar, slaagde NOAD er ten slotte toch nog in een 55 ge lijk spel te bewerkstelligen. dam. die zo langzamerhand aan alle kanten uit haar grenzen barst. Hij stelde daarom een andere op lossing voor. Door de verlenging van de Noorderpier, die een kilome ter of vijf in zee gaat steken, ont staat straks voor Hoek van Holland een grote aanslibbing. De driehoek tussen de verlengde pier en de oude kustlijn van Hoek van Holland naar Terheijde zal op natuurlijke wijze gevuld worden met zand. „Bouw rond dit nieuwe gebied een dam." zo stelde het Naaldwijkse raadslid voor. „Het is dan tegen be trekkelijk lage kosten 25 p. m2 mogelijk een nieuwe stadsuitbreiding te creëren. Het Westiand verliest op die manier geen grond." Nevenvoordeel van een dergelijke oplossing noemde hij. dat de Neder landse kustlijn wordt verlengd, wat gunstig kan zijn voor de recreatie. Alle pogingen onzerzijds om com mentaar te krijgen op de mededelin gen van de heer Kruijk leden schip breuk. „Niets van bekend." /.ei Rijkswa terstaat.. „Misschien heeft er bij ons wei eens iemand zoiets op papier gezet, maar er wordt op onze teken kamers zoveel geproduceerd wat niet voor uitvoering in aanmerking komt. 't Kan zelfs een fantasietje zijn van een van onze tekenaars." De gemeente 's-Gravenzande toont zich zeer verrast door de uitlatingen van het KVP-raadslid. De voorzitter van de wijkraad van Hoek van Hol land, de heer L. van der Houwen, weet evenmin van het bestaan van het plan. De secretaris van de Rotterdam se Dienst Stadsontwikkeling, belast met, voorlicbttngszaken, blijft onbe reikbaar. De heer Kruijk, vanmorgen telefo nisch: „Och. dat verbaast me alle maal niet. Ik kan me wel voorstel len dat iedereen zijn mond houdt, zo ging het destijds bij de Rijn- poorthaven ook. Eerst geruchten, waarvan niemand, die het aangaat zegt ook maar iets te weten en dan plotseling het pian. Maar ik wil dan wei wat concre ter zijn. Ik hoorde van die nieuwe stad eerst bij geruchte en schonk er weinig aandacht aan. Totdat ik laatst eens een bezoek bracht aan een voorlichtingscentrumpje, dat de Rijkswaterstaat in haar barakken op de Maasvlakte heeft ingericht. Daar hing tot mijn verbazing een kaart, waarop inderdaad een grote nieuwe woonkern was getekend, oostelijk van Hoek van Holland. Ik heb bij die gelegenheid niets ge zegd. maar ben links en rechts mijn voelhorens gaan uitsteken. Welnu, ik ontmoette een Rotterdammer, die te maken heeft met het bestuur van Rotterdam, die me zei, dat dit plan inderdaad bestond. Nee, het spijt me erg, maar ik mag u zijn naam met- noemen, Ik zeg niet. en ik heb in De Lier ook niet gezegd, dat het vaststaat dat dit plan zal worden uitgevoerd. Ik wil er rekening mee houden, dat het een van een .serie alternatieve plannen is. Maar dat men speelt met het idee en dat. men de stad zelfs al op papier heeft gezet, staat als een paal boven water." SCHIEDAM Van onze sportredactie Omdat zondag voor de handballers een Inhaalprogramma was samenge steld, zagen we slechts drie Schie damse teams binnen de lijnen. Alle drie kwamen ze tot de volle winst. Vooral de CVG-heren deden van zich spreken. Koploper WIK uit VTaardm- gen was op bezoek. In de thuiswedstrijd, die een zege ADVERTENTIE VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM (Var. een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse Fllmkring geeft vanavond de eerste voorstelling in de aula van de rijksscholengemeen schap aan de Hugo de Grootstraat in Schiedam. Deze begint om 8 uur. Vertoond wordt 'Dutchman' ran de Amerikaanse regisseur Tony Har vey. De film is een bewerking van het gelijknamige toneelstuk van Leroi Jones, dat in compacte vorm een beeld geeft van relaties tussen blan ken en negers in de Verenigde Sta ten. 'Dutchman' wordt beschouwd als een van de felste ei meest openhar tige films over de Amerikaanse ras- senproblematiek. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse hengelsportvereni ging 't Voorntje heeft in Ilpendam een onderling concours gehouden. Over de vangst had men niet te klagen. Er werden in totaal 128 maatvissen gevangen met een geza menlijk gewicht van 22.265 gram De beste 'oogst' had de heer B. Pol. H(j ving 35 vissen met een ge wicht van 7350 gram. Ook de zustervereniging De AJfer hield een onderling concours. Dit vond plaats in de Delfshavense Schie. De vangst bedroeg 163 maatvissen met een gezamenlijke lengte van 2755 centimeter. De eerste prijswinnaar was de heer A. Burggraaf, die 39 vissen met een lengte van 634 centimeter ving. U kunt beter vandaag dan morgen profiteren van de kosteloze f"|2.tere®S8n,a "»*®vergoedlng van een Bonds spaarbank. Want dar profiteert U er een dag langer van. Enorua WereWspaardag-attractia de fraaie kunstkalender Is geen hoofdzaak maar voor U wel een aangename bgkometighöid. HONDSSPAARBANKEN öchte gezinsdenken, zonder winatdoei, Alle bezoekers ontvangen die dag een fraaie kunstkalender. Nieuwe inleggers bovendien naar keuze ƒ3,— of een prachtige lepel. voor WIK werd, was het Vlaardingse team reeds gewaarschuwd voor UVG. WIK trachtte dau ook het initiatief volledig in handen te nemen, maar slaagde daar niet in. Het was UVG dat voor de ope ningsscore zorgde. De goed vrijgeko men Theo van der Water zorgde voor 10 met een verrassend links handig schot. WIK was hierdoor allerminst ont moedigd en bleef aandringen. Succes bleef niet uit, maar WIK kreeg geen kans ver van ITVG uit te lopen. Een 34-ruststand was het resultaat. In de rust had trainer Van Zelrr zijn mensen ervan doordrongei dat winstkans aanwezig was. Liet de verdediging in de eerste helft nogal eens een steek vallen, na rust sloot de defensie beter. UVG ging zeer bedachtzaam te werk. Rustig combinerend drong hel door de Vlaardingse verdediging en bouwde een kleine voorsprong op. die niet. meer uit handen werd gegeven. He, werd een 98-zege voor UVG, daL hiermee WIK tot op twee pun ten is genaderd. De dames van DWS hadden bezoek van het Haagse EHC, dat geen groot se tegenstandster bleek. Door het nat te veld was ei' bij DWS veel balver lies, hetgeen remmend werkte in de aanval. Ook het plaatsen was slecht, waardoor de zwakke EHC-verdedi- ging telkens weer de kaas kreeg tij dig in te grijpen. In de tiende minuut was het Joke Steenbergen, die na goed samenspel vrij in de hoek kwam en tilt deze moeilijke situatie zuiver in de uiter ste heek schoot. EHC kreeg voor de rast nog de kans om naast DWS te komen, maar de toegekende straf- worp werd door doelvrouwe Tillie De bets goed gekeerd. Na rust kwam er meer rust in bet DWS-spel. dat zich door snel starten vele kansen verschafte. Hierdoor liep DWS uit naar 3—0. Dit werd door EHC zelf in de hand gewerkt. Het trachtte Rita Bergkotte uit te schakelen. Het gevolg was dat telkens twee of meer speelsters uit de verdediging werden weggetrok ken Er vielen gaten waarvan DWS gretig gebruik maakte. EHC kwam tot twee treffers, beide na een aarzeling van de DWS-defen- sie. Marja de Bie ontnam EHC de illusie voor een gelijkspel, door op fraaie wijze voor een 4—2-zege te zorgen. De dames van Scylla hebben het tegen het Pijnackerse Oliveo 2 ge toond hoe de conditie steeds beter wordt Met snelle aanvallen zette het de thuisploeg1 onder zwure druk. Een uitval van Oliveo, waarop de Scylla- verdediging mistastte, «onzde voor een 10-stand. Scylla kwam snel terug en liet vnor rust reeds 'n 25-stand aantekenen. Na de thee beheerste Scylla het spel volkomen. Goed spelend maak te het zich vele kamen, OU- vet, peen antwoord had. De "sporadi sche uitvallen van Oliveo werden nu door de defensie goed verwekt. Het 1 erd tenslotte een verdiende 210- zege voor Scylla,

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1