NIJMEEGSE STUDENTEN STARTEN EIGEN UITGEVERIJ i 1 Heinemann: He t maxi in Londen IS m i *1 DE VUREN ZIJN GEDOOFD GENIET VAN HET PRETTIGE, WINTERSE OOSTENRIJK Nederlander betrokken bij vliegtuig smokkel naar Biafra «i Al 50 percen t van vrouwen draagt maxi Times onthult: Radio brengt woensdag vier voe t bal vers! agen drs. P. A. Giile ZATERDAG 1*6 NOVEMBER 1968 HET VRIJE VOLK Van onze verslaggever KOOS VAN ZOMEREN Sun. Engels voor zon. rode zon die in het oosten de hemel begint te kleuren. In gewoon Hollands bete kent het: Socialistische Uitgeverij Nijmegen en misschien komt die N nog eens voor Nederland te staan. Van onze correspondent BERT STOOP Het netelige thema 'dedrle van Breda' zal Gustav Heine mann beslist niet aansnijden als hij over 8 dagen naar Neder land komt. 'Wat uw regering en uw parlement in deze zaak hebben besloten, respecteer ik' zegt de Westduitse bondspre sident, wanneer hij tijdens een informele bijeenkomst met de Nederlandse journalisten over zijn eerste officiële buitenland se reis (als staatshoofd) op dit onvermijdelijke onderwerp wordt aangesproken. Vraag inlichtingen bij het: OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERSBUREAU Herengracht 437, Amsterdam, Tel. 020-62188 of bij uw reisbureau. Een charmante draagster van de maxi-jas is het 26-jarige foto model Mirja Larsson, onlangs voorgesteld als de nieuwe me vrouw Gunter Sachs. Nijmeegse studenten die zes weken geleden een eigen druk kerij in bedrijf namen, hebben nu ook hun eigen uitgeverij ge sticht. Het eerste werk kwam deze week op de markt. Vierduizend exemplaren van het collectief werkstuk 'Nota Veringa. de grenzen aan de democratise ring,' rolden van de eigen per sen en daarvan werden er al 3000 verkocht. In de SÜN zijn zo'n 15 linkse organisaties betrokken, waaron der de NSR, de SVB en vele werkgroepen van faculteiten. Arnoud Wiileins (rechtenstu dent in Nijmegen) legt uit wat men wil gaan uitgeven: ener zijds geschriften die acties op scholen, universiteiten en be drijven moeten steunen, ander zijds klassiek socialistisch werk. Auteurs in die laatste catego rie zijn bijv. Anton Pannekoek en Herman Gorter. Pannekoek leverde 'n belangrijke theoreti sche bijdrage aan het raden- communisme. In het buitenland en vooral onder Duitse radicale studenten ls zijn naam vee! be kender dan in Nederland. Actueel zijn Pannekoek en Gorter om hun polemieken met Lenin over de organisatie van de arbeidersbeweging. De tegen stelling tussen het centralisti sche model van de Bolsjewieken en de raden-oplossing van Pan nekoek is weer volop in de be langstelling sinds mei 1963 in Frankrijk, toen de officiële communistische partij recht te genover de anarchistische stu denten kwam te staan. Willeras: Pannekoek en Gor ter rijn natuurlijk ook belang rijk om de linkse Nederlandse traditie weer naar voren te ha len. ook als historische achter grond van de studentenbewe- ging. Op 't programma van de SUN staan verder onvertaalde wer ken van Marx en boeken van hedendaagse linkse theoretici uit het buitenland. De hoogste prijs die de socia listische uitgeverij wil bereke nen ligt in de buurt van de 5.Het kan allemaal zo goedkoop doordat het in off-set gaat en doordat bijv. de omsla gen niet geplastificeerd wor den. Men denkt aan oplagen van zo'n 3000. Verspreiding vindt plaats via studentenorganisaties en men tracht een weg te vin den naar de gewone boekhan del. Wlllems: 'Het is een echte politieke uitgeverij. Een uitgave mag best verliesgevend zijn. als h:'< maar politiek belangrijk is. De financiële achtergrond van de SUN wordt de unie van studenten te Nijmegen. De eer ste uitgave over de nota Veringa bevat een uitgebreide kritiek op de parlementaire democratie. De tweede uitgave die op stapel staat is Honderd jaar uitbui ting in het strokarton. Men denkt voorlopig aan twee publi caties per maand. De hoop is erop gevestigd dat in andere universiteitssteden en actiecentra ook groepjes ont staan die willen gaan publice ren. Willems vertelt trouwens dat Necrlands andere politieke uit gever, Van Gennep, noga! ge schrokken is van de plotselinge Nijmeegse concurrentie. Hij is er van overtuigd dat Van Gen- neps kritiese bibliotheek toch zijn eigen markt we! zal houden van 'vaag linkse figuren, die zo vee! voor een boek kunnen neer leggen.' Naast de SUN moet de eigen drukkerij de basis voor allerlei acties versterken. Officieel staan beide bedrijven los van eikaar. De drukkerij is gestart met f 75.000.— uit een universi tair fonds onder strenge finan ciële voorwaarden. Zes weken lang echter wordt er nu al in een hoog tempo gewerkt, vaak 24 uur per etmaal. De drukkerij is gevestigd in de kelders van een studentenhuis aan de Oranjesingel. Vroeger waren er Mensa-keukens, maar de ruimten zijn grondig opge knapt. Enkele tientallen stu denten vinden er los-vast werk De arbeidsvoorwaarden zijn prima: er is een douche en er staan bedden voor de nachtwer kers. Eens in de week is er een ver gadering van alle werkers waar in het beleid van de drukkerij wordt uitgezet. dat er APO is Dat de Nederlanders nu maar eens gauw moeten vergeten wat de Duitsers hen tussen 1940 en 1945 hebben aangedaan zal men uit rijn mond evenmin horen. Maar wel dit: 'Alleen wanneer wfj dat ver schrikkelijke zelf niet vergeten, kunnen we anderen misschen hel pen het te vergeten. Het is vrijdagmiddag 16.00 uur in de Villa Hammerschmidt, de tot presidentiële residentie omgebouw de graanhandelaarswoning in Bonn waar het echtpaar Heinemann met enige tegenzin rijn intrek heeft genomen. Er wordt thee met koek geserveerd. De president, uit gerust en ontspannen na rijn dage lijkse middagslaapje, praat fris van de lever. Voor het eerst rijn de woorden van een Westduitse president niet ingeleid door de ambtelijke mede deling dat het staatshoofd beslist niet mag worden geciteerd. Heine mann besefte echter dat hij rich op glad ijs bevindt wanneer de Nederlands-Duitse betrekkingen ter sprake komen. 'Ik ben blij dat ik mijn eerste officiële staatsbezoek aan Nederland ga brengen, in de eerste plaats omdat ik in Uw land vele jaren goede vrienden heb. Bo vendien hoop ik dat, mijn bezoek ertoe zal bijdragen de uit de bezet tingstijd daterende terughoudend heid der Nederlanders jegens ons enigszins te doen verdwijnen'. Maar wanneer er ondanks alle goede voornemens en ondanks Hei- nemanns 'goede verleden' toch in cidenten zullen voorvallen, bij voor beeld doordat groepen jongeren zullen gaan demonstreren? Zal hij dan ook contact met die Nederlan ders zoeken? Heinemanns hand beeft enigszins wanneer hij zijn kop thee neerzet, 'Natuurlijk ben ik daartoe bereid tenminste wanneer dat binnen het kader van het voor mij uitgewerkte programma mogelijk is.' Het gesprek komt op West-Duits- lands ontevreden jeugd, de zoge naamde APO, de buitenparlemen taire oppositie. 'Het is goed dat die APO er is', zegt de mm die van alle Westduit se oo(!Tci het meeste begrip heeft getoond voor de ongearticuleerde protestbeweging aan de Universi teiten. E"n brede lach plooit om ziin mond wanneer hij er aan toe- voesd: 'Ik ben zelf- jarenlang APO geweest. Het komt er alleen op aan of de APO zich aan de overige de mocratische spelregels houdt, d.w.z. geen geweld gebruikt. Of de bezetting van gebouwen geoorloofd is. moet men van geval tot geval bekijken.' Betere menselijke betrekkingen met buurland Nederland ('dat ik n ri'i<-pn na mijn amtsaanvaar- ding illegaal heb bezocht') vindt Heinemann ook belangrijk voor de Europese mak. 'Een goede Duitser kan geen nationalist rijn. Een na tionaal bewuste Duitser kan van daag de dag slechts Europeaan zijn', zet hij in rijn eerste rede als president. 'Is volgens U in een groot vere nigd Europa plaats voor landen die nu niet democratisch zijn, zoals Griekenland? Waarvan U gezegd heeft dat u er beslist geen officieel bezoek aan wilt brengen?' Heinemann nuchter: 'Natuurlijk heb ik ook wensen en verlangens wat die landen betreft, maar we moeten er geloof ik over nadenken of de huidige ordening in sommige landen een onvoorwaardelijke ver eiste moet zijn vo de toetreding tot dit Europa. Ook in onze betrekkingen tot de Oosteuropese landen kunnen we niet van deze voorwaarde uitgaan. Zouden we dat wel doen dan is elke toenaderingspoging mis plaatst'. En dat het Heinemann ernst is met de verzoeningspoging tegenover de landen in Oost-Euro pa vooral met Polen onder streept hij wanneer hij even later zegt graag een officieel bezoek te willen brengen 'als de regeringen het eens geworden zijn over norma le diplomatieke contacten'. Een fotograaf vraagt Heinemann te poseren. Er wordt naar een geschikte achtergrond gezocht. 'Waarom niet voor die bloemen daar?' zegt de president, 'ten slotte ga ik naar Nederland'. Iemand raakt de gevoelige snaar van de 70- Jarige oud-advocaat uit Essen aan. Weet hij dat hij als tegenstander van onderscheidingen in Nederland wel een lintje zal krijgen? 'J.' zegt Heinemann hulpeloos. 'Dat is een internationaal gebruik bij dergelijke gebeurtenissen. 70 jaar lang heb ik het zonder lintje kunnen klaarspelen maar nu zal ik er voor het eerst aan moeten geloven.' /ADVERTENTIE) Oostenrijk in tie winter lielrkflif: sneeuw, skieëD, wandelen, rodelen, gewoon in de zuil Imiteii bruin worden, zwemmen in behaaglijk verwarmde, overdekte, zwembaden. Jekker eten. pret tijdens ile itprès-ski. een fijn glas wijn dat met Oostenrijkse rlmnne wordt geserveerd. Ken wintel-vakantie in Oostenrijk be tekent ook: genieten van wonderlijk wille panorama's, bel inademen van kristal heldere en gezoiidewiuleriuHit, het ontmoeten vau die typische gezelligheid die van wintersporters prettige vrienden maakt.Kortom: wintersport in Oostenrijk betekent genieten van de prettige dingen in het leven, tegen nog steeds betaal bare prijzen, (Reeds v.a, f tf,- vol pension p.p.p.d.). En ook in de winter is Oosten rijk snot en gemakkelijk te bereiken. Vergeet a.u.b. niet uw .fototoestel of uw filmcamera mee te nemen! O (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN) Het is gebeurd en er is geen hou den meer aan: de maxi-jas is 1n Londen doorgebroken. En dat bete kent ook binnen enkele weken doorbraak in Nederland. De schitterende herfst heeft de doorbraak in Londen vertraagd. Maar nu 's nachts de thermometer rond het nulpunt staat en de och tenden kil zijn. heeft de maxi-jas zijn kans gekregen. Het mirakel heeft zich afge speeld In nog geen acht dagen. Nauwelijks twee weken geleden: alleen neg maar maxL-jassen rond de benen van min of meer hippie achtige meisjes. Gisteren: maxi rond de benen van minstens 50 pet. van de vrouwen in Londen, en wat hee! typisch was: rond de benen van jong en .minder jong. De warenhuizen vol maxi-jassen, op stoppingen rond de rekken. Een verkoopster bij Selfridges, het grote warenhuis In Oxford- street vertelde me: 'Nu is er geen houden meer aan. Het gaat altijd net zo: als eenmaal een bepaald aantal vrouwen mee gaat. breekt de dam. We kunnen het bijna niet bijhouden, we vullen de hele dag de rekken bij Maar als het zo doorgaat hebben we waarschijnlijk te weinig ln voorraad,' Vooralsnog, lijkt het, kunnen de winkels het aan, ae puilen uit van de maxi-jassen. De regenjassen zijn dikwijls in lak. er ls langhari ge mohairwol. er zijn lange rubber- jassen en - wat het meest voor komt - lange tweedjassen. De maxi-jassen worden soms ge leverd met bijpassende minirokken of broeken! Het ls zonneklaar dat een geheel nieuwe soort zich ont wikkelt: onder de maxi-jassen moet te zien zijn geen minirok, geen microrok, maar alleen nog maar de illusie van een rok. Super mini en super maxi hebben elkaar dus gevonden. Nog enkele variaties, door mij gisteren genotuleerd in het centrum van Londen: maxi-jassen daaronder een minirok en daarbo ven een decolleté dat zelfs in een nachtclub opzien zou baren. En de maxi-jas wijd open ter wille van het decolleté. Maxi wil zeggenmaxi. De jassen in Londen slepen over de vuile grond en wie dus erg IN wil zijn heeft per definitie een maxi-jas aan die van onderen pikzwart is. Enkele warenhuizen leveren der halve al maxi-jassen met rubber slipranden. De prijzen van de maxi- jassen zijn nauwelijks hoger dan die van een normale, de prijzen beginnen rond de 13 pond. dat is rond de 120 gulden. Zei gisteren een verkoper in een warenhuis: 'al? we dit maar in de hand houden, de gevolgen kunnen groot zijn. Die mini-meisjes gaan ontdekken hoe heerlijk het eigenlijk is er warm bij te lopen als het koud is. Want. de minimode in de winter, het was natuurlijk onzinnig, tegen de men- telijke natuur in. En wat kan dit voor een gevolgen hebben voor de pantv-industrie. ik moet. er niet aan denken De Londense Times onthult dat een Nederlandse piloot betro<L.sn is bij - pogingen Meteor-straaljagers van Engeland naar Biafra t« smokkelen. Het is Pieter Mattheus de Zeeuw, een free-lance piloot met een adres in Miami, Florida, Hij ls met een der gesmokkelde straaljagers op weg van Madeira naar Kaap Verde in Afrika in zee gestort en heeft drie dagen in een rubberboot je op zee gedobberd voor hij werd gered. Toen hij op 6 november in Lissa bon aankwam, wilde hij niets over het ongeval vertellen. Sindsdien ia hij spoorloos verdwenen. De Zeeuw was met een andera piloot, die vroeger voor de lucht macht van de Republiek Zuid- Yeinen (Aden) had gevlogen, ln dienst van de firma Templewood Aviation, gevestigd te Windsor. Deze firma had met vervalste ver gunningen twee straaljagers ge kocht die binnen zekere tijd weer fn Engeland terug moesten rijn. Dit is niet gebeurd. Een van de machines is met De Zeeuw neergestort en de andere zou ergens in Portugees Afrika zijn neergekomen. Kennelijk was het toestel van De Zeeuw ook daarheen onderweg als tussenstation voor Biafra. HILVERSUM (ANP) De NOS- radio brengt woensdagavond via HoIversum-2 verslagen en nabe schouwingen van vier voetbalwed strijden. Om acht uur is er een kwartier een rechtstreeks erslag van de wedstrijd Schotland-Neder land voor amateurs. Om vijf over negen worden de laatste vijfen twintig minuten uitgezonden. Van tien over tien tot half elf zijn er nabeschouwingen van Ajax-Ruch Chorzow j)e vuren in de ovens bij Werk- ■U spoor brande weer. maar bij stakers en bonden lijkt het vuur sinds donderdagnacht gedoofd. Wal: begon als een machtig, eensgezind protest van werknemers en hun vertegenwoordigers tegen een eco nomisch, maar voorat sociaal wan beleid van de werkgever, ontaardde in verbitterd onderling gekrakeel. Waarom is wpt zo fraai begon, op een dergelijke ongelukkige manier afgelopen? Het akkoord met de VMF-top leek toch een redelijke basis voor verder overleg. De raad van bestuur heeft de bonden toe gezegd rapporten te zuilen over leggen die een duidelijk beeld van de economische en sociale situatie geven. Ook in de positie van de gieterijen belangrijk knelpunt in de geschillentussen stakers en di rectie gaat VMF duidelijk in richt bieden, aan de hand van rap porten die door onafhankelijke ac countants worden opgesteld. Waarom, zo zou men kunnen zeggen, weigeren de stakers dan toch enthousiast te worden over een regeling waarvan hun verstand zou moeten zeggen dat zij zo onre delijk nog niet is. Het komt ons voor dat hier twee opvattingen bot sen die elk een stuk waarheid ver tegenwoordigen. De bestuurders van de bonden werken met de formele gegevenheid van het door hen bevochten ak koord. Zij menen gedaan te hebben wat in hun vermogen lag. Niet ge heel ten onrechte. Hiernaast bestaat echter ook nog zo iets als het door een Jarenlang slecht sociaal beleid gevoede wan trouwen van de werknemers tegen toezeggingen van de bedrijfsleiding. Nauwelijks verholen speelt bij hen mee liet feit dat ze dit jaar, door een afgelasting van de winstuitke ring, een salarisverlaging moeten incasseren van circa een maand. Er werd hun ook niet de garantie ge geven dat geen werknemers ontsla gen zullen worden. Werknemers en werknemersvertegenwoordigers hebben helaas elkaar er niet van kunnen overtuigen dat een waar heid meer dan een kant kan heb ben. Heel simplificerend kan ook gezegd worden: bij Werkspoor zijn verstand en gevoel op elkaar geknald, de werkgever als lachen de derde achterlatend. Het moet helaas gezegd worden dat de vakbondsbestuurders weinig hebben nagelaten om het tot een conflict te laten komen met de stakers. In een. emotioneel oververhitte vergadering kondigde stakingsleider Meijnikman aan te zullen terug treden uit het sfcaklngseomlté als de stakers het akkoord van de bon- denn let slltken. Beter kun Je een discussie niet doodslaan. Tel daar bij op de opmerkingen in de trant van 'mensen gebruik ie verstand' en de afwezigheid van een garantie dat ook ongeorganiseerden uitbe taald zullen worden en er is weinig meer nodig voor een explosie die dan ook prompt kwam. De good will die de bonden de laatste twe« dagen bekwaam hadden opge bouwd. was. door een te vermijden ontactisch optreden, om zeep ge bracht, Het is helaas niet de eerste keer dat bestuurders en werkne mers blijken door een kloof van wanbegrip van elkaar gescheiden te rijn. Nog zeer kort geleden wist een districtsbestuurder in de strokarton industrie zijn leden zo zwaar te beledigen dat hij overgeplaatst moest worden. Zijn voorzitter gaf met zijn forse taal weken lang te kennen onvoldoende begrip te heb ben voor de psychologische proble men en de sociale wanhoop die schuil ging achter de formeel ge zien inderdaad ongeoorloofde sta king ln de Groningse strokarton industrie. Wat bij Werkspoor en tn zekere 7,ln ook in Groningen is gebeurd vormt een trieste illustratie bij het probleem dat de vakbonden zelf als een molensteen om hun hals ervaren de afstand die in de loop dei jaren t» gegroeid tussen leiding en leden.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1