I Voorstel jeugdcommissie: jeugdwerk in studie Wachten met onderzoek of 5e wethouder noodzaak is Bedrijfs- brandweer blust metershoge vlammen Langverwachte nota van B. en W. Rotterdam UI Tentoonstelling van kindertekeningen in sport fondsenbad Meedoen aan stichting regionale rioolwater zuiveringsinstallatie B. en W. Schiedam: Huursubsidie mogelijk oplossin bij verhuizing minder draagkrachtigen eurofax 15.11.22 m. m m wmm 1 eorema draait dinsdagavond in Schiedam Voorstel B. en ÏF. Schiedam: ZAAIERS m B. en W. Schiedam: DAMNIEUWS O Burgerlijke Stand Goedkoper Taak regering HULP in de distilleerderij ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA S ïkwm* (Van een onzer verslaggeefsters) De gemeentelijke jeugdcommissie in Schiedam heeft een voorstel ingediend tot herziening van de subsidieregeling voor het jeugdwerk. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben de door dit college ingestelde studiecommissie voor het bijzonder jeugd- en ontwikkelingswerk gevraagd dit voor stel in haar beschouwingen te betrekken. Dit antwoorden B. en W. op vragen vanuit de raad bij de schriftelijke voorbehande ling van de gemeentebegro ting voor 1970. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG Een hevige brand heeft, gisteravond on geveer een kwart van de Gulf-raffinadèrij lamgelegd. Het is de tweede keer deze week dat in het Europoort- Botlekgebied een ernstige raffinaderijbrand woedde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam staan geen ongebreidelde havenexpan- sie voor. Zij willen ook geen passen op de plaats, maar be velen de gemeenteraad een zorgvuldig uitgestippelde middenweg aan. In hun met grote spanning tegemoetgeziene havennota gegeven zij voor de eerste keer hun standpunt over de zes grote rapporten, die zich in de afgelopen jaren bezig heb ben gehouden met de vraag, hoe het nu verder moet. (Van een onzer verslaggeefsters) - Woensdag 19 november, tussen 1 en 4 uur, worden in het sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan in Schie dam de prijzen uitgereikt aan kinderen die hebben meegedaan aan. de teken- en werkstukken wedstrijd. Deze wedstrijd is gehouden in het kader van het 35-jarig bestaan van het zwembad. (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM'Burgemees ter en wethouders van Schie dam zullen de raad maandag 24 november voorstellen met (Van een onzer verslag geefsters) Bij de schriftelijke voorbe handeling van de Schiedamse gemeentebegroting voor 1970 hebben burgemeester en wet houders ruim 130 vragen van uit de raad ter beantwoording' voorgelegd gekregen. de gemeenten Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor het stichten en exploiteren van een riool waterzuiveringsinstallatie. VUURZEE BIJ GULF (Van een onzer verslaggeefsters) Een onderzoek naar de noodzaak het aantal wethouderszetels in Schiedam tot vijf uit te breiden is volgens het Schiedamse college van burgemeester en wethouders pas zinvol bij de nieuwe samenstelling van dit college na de verkiezingen van 1970. Voorts vereist het verkrijgen van een vijfde wethouderszetei een ge motiveerd raadsbesluit dat aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten is onderworpen. B. en W. delen dit mee op vragen vanuit de raad naar aanleiding van de gemeentebegroting voor 1970. In het verslag van de commissie, die zich met het onderzoek van de ge meentebegroting heeft beziggehou den, wordt gesteld dat het, gezien het steeds groeiend aantal over heidstaken, belangrijk zou kunnen zfjn na te gaan of uitbreiding met een vijfde zetel bü de aanstaande verkiezingen nodig is. Gevraagd is ook of de raad In spraak kan krijgen bij de verdeling van portefeuilles in het college van B. en W. Het college wil beantwoor ding van deze vraag achterwege laten om te voorkomen dat het col lege Van B. en W. dat na de ge meenteraadsverkiezingen za! optre den. bij voorbaat aan een nu ge dane uitspraak wordt gebonden. Vragen en antwoorden zijn neer gelegd in het algemeen verslag van het onderzoek der gemeentebegro ting voor 1970. B. en W. verwachten dat de re sultaten van de studie op een zo danig tijdstip bekend zuilen zijn dat een gewijzigde subsidieregeling per 1 januari 1970 kan ingaan. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou er volgens B. en W. inderdaad aanleiding kunnen bestaan de be staande regeling toch aan te pas sen." Gevraagd is namelijk of het col lege van B. en W. van mening is dat het bijzonder jeugdwerk tegen woordig op vele punten overeen komsten vertoont met het georga niseerde jeugdwerk en het werk voor de jeugdsport. Is het college inderdaad deze mening toegedaan, is het dan bereid, aldus de vraag stellers, te bevorderen dat het ge organiseerde jeugdwerk en de jeugdsport een meer evenredig deel van de beschikbare middelen ont vangen dan tot nu toe het geval is. B. en W. kurinen echter nog geen •definitieve uitspraak doen over een aanpassing van de bestaande sub- 1 sidieregeling, wanneer de gewijzig de regeling niet op 1 januari kan ingaan. Zij wijzen erop dat het jeugd werk momenteel sterk in ontwikke ling is. „Het is niet ondenkbaar," aldus B. en W„ „dat in de eerste plaats een bedrag moet worden uit getrokken voor het begeleiden van deze ontwikkelingen, waarbij we vooral oog moeten hebben voor activiteiten van de jeugd, die niet is aangesloten bij één van de be staande vormen van het huidige jeugdwerk." Evenals eerder deze week bij Esso ontstond er alleen materiële schade. Op het. moment, dat de brand uitbrak (half tien), waren een vijftig werknemers op het Gulf-terrein aanwezig. Geen van hen bevond zich in* de onmiddel lijke nabijheid van de in brand ge bogen 'destillatiekolom. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Onachtzaamheid lijkt uitgesloten. De meest voor de handliggende verklaring is een lekkende leiding. Eij het ontstaan van de brand zijn geen ontploffin gen gehoord. Het gehele Gulf-personeel is lid van de bedrijfsbrandweer. De vijf tig aanwezige mannen namen on middellijk de blussing ter hand. Nog voordat ze steun ontvingen van brandweren uit de omtrek, konden zij het vuur lokaliseren en isoleren. Volgens de Gulf-directie heeft de vuurzee (metershoge vlammen, die tot ver in de omtrek werden gezien) vanaf het begin geen grote gevaren opgeleverd. Na de melding van de brand arrivéerden de bedrijfsbrandweren van BP en Esso en de eenheden van de BB-en de brandweren van Oostvoome, Rozenburg en Rotter dam. „Je kunt je afvragen", aldus Gulf-woordvoerder P. M. van de Ven, „of dat wel nodig was." Het raffinaderij-onderdeel, waar van de brandende destülatlekolom een onderdeel vormt, werd onmid dellijk na het ontdekken van de vlammen stilgelegd. In de betref fende kolom werd benzine gewon nen uit dieselolie'.' schade be perkt zich .niet alleen tot de kolom, maar strékt zich ook uit' tot vóbir het produktiepröcés vitale- pijp- en stroomleidingen;- Over de schade kon men nog geen mededelingen doen. Wel dat het be drag niet in de miljoenen zou lopen. De raffinaderij van-Gulf Is in 1964 geopend en heeft een jaarproduktie van vier miljoen ton. Wethouder G. 2. de Vos van Rot terdam en burgemeester H. Sloots waren op het terrein aanwezig. Vol gens de regels is ook de Commissa ris van de Koningin in .Zuid-Hol land, ror J. Klaasesz, gewaarschuwd. Om kwart voor" één vannacht gaf men het sein „alles veilig". ?7 nn 75 (Van een onzer verslaggeefsters) Dinsdag 18 november wordt in deauia van de Rijksscholengemeen schap aan de Hugo de Grootstraat in Schiedam de nieuwste film van Pier Paolo Pasollni gedraaid. - Deze film, 'Teorema', heeft de menselijke vrijheid als centrale pro blematiek. Dit wordt uitgebeeld aan de hand van een gezin van vijf mensen, vader, moeder, zoon. doch ter en een dienstmeisje, die allen in de ban raken van de raadselach tige, maar dwingende persoonlijk heid van een geheimzinnige gast. In dit beschermde milieu van de welvarende bourgeoisie, waarin ie ders bestaan gestabiliseerd is, brengt het.contact met de. jonge gast een totale omwenteling teweeg. De voorstelling begint om 8 uur. De organisatie ervan is in handen van de Schiedamse Fümkring. SCHIEDAM De Damclub Schie dam Is er vrijdagavond in ge slaagd een traditie te breken. Voor zover men zich kon herinneren, won Schiedam nog geen enkele maal een competitiewedstrijd van het Vlaardingse VDV en dat palate eindelijk anders uit. VDV, dat dit seizoen kennelijk van slag is, moest ook in Schie dam zijn meerdere erkennen. Met 13—7 won het tiental van voorzit ter Heuvelman. Heuvelman zelf zette om 1.30 uur zijn partij te gen Van Veelen in winst om en bracht daarmede de thuisclüb op 11—7. Wel had de VDV-er Van den Kerkhoff aan het eerste bord een voordelige positie, maar Onink her stelde zich keurig en won de party nog. Daar staat tegenover, dat de VDV-ers Verburg en Niestadt nog blij mochten zijn met hun remise partijen, omdat beiden op verlies hebben gestaan. VDV.is thans definitief uitgescha keld om nog op de bovenste plaats te eindigen.-De persoonlijke resul taten waren: SchiedamVDV: Onink-v.d. Kerk hoff, 2—0; L. Vrijland—Biel, 1—1; v.d. SpekNiestadt, 11; Heuvel man—v. Veelen, 2—0; W. Vrijland v. Oudheusöen, 20; Den Rou ting—Vermeulen, 0—2; Willemse Verburg, 1—1; v. Kuyk—v. Woer den 20; Lansbergenv. Splunter 2—0; RisseeuwTorn 02; Totaal 13—7. De Rotterdamse industriegebieden (ADVERTENTIE) Er zijn 125 tekeningen en 13 werkstukken ingestuurd. Deze zijn beoordeeld door een deskundige jury. Gevraagd wordt o.m. naar de mogelijkheid minder draagkrachti gen, die ten gevolge van de stads- sanering naar een duurdere wo ning moeten verhuizen, in de hoge re kosten tegemoet te komen in de vorm van een huursubsidie. Volgens het antwoord van B. en W. zou een individuele Uuurbijdra- ge, gebonden aan een bepaald in komen, een gedeeltelijke oplossing kunnen zijn voor deze groep. Vol gens B. en W. zou het van belang kunnen zijn. dat in het kader van saneringsplannen, een dergelijke regeling tot stand zou komen. Naar aanleiding van een voor nemen van het rijk. met ingang van l januari 1970 de uitkering ten be hoeve van de zogenaamde door stroming te beëindigen, is gevraagd of in verband hiermee wordt over wogen een gemeentelijk doorstro mingsfonds tot stand, te brengen. B. en W. delen hierop mee dat het doorstromingsfönds nog een ba tig saldo heeft. Dit kan worden ge- oruikt om te voldoen aan verzoe- .:en om vergoeding voor verhuizin gen, welke binnen het kader van de gemeentelijke regeling voor een bijdrage in aanmerking komen. Voorts merken B. en W. op dat de doorstromingsregeiing tevens een punt van bespreking zal gaan uitmaken in Rijnmond-verband. Wat betreft de krotopruiming wordt gevraagd of de ruimere aan pak hiervan door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening ook mogelijkheden biedt voor versnelling van het tem po van de sanering in Schiedam. Hieraan wordt de vraag gekop peld of het college een' beleidsvi sie kan geven over een systema tische aanpak van de krotoprui ming in de gemeente. Volgens B. en W. is een meer systematische en tevens versnelde aanpak van de sanering niet mo gelijk, zolang de bestemmingsplan nen voor het reconstructiegebied, waarvan de oude binnenstad deel uitmaakt, nog ontbreken. Het col lege wijst erop dat eerst in een later stadium van een beleidsnota sprake kan zijn. De regeling houdt in dat een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam wordt ingesteld dat Riool waterzuiveringsschap 'Nieuwe Maas' zal gaan heten. De bedoeling is ten westen van Vlaardingen een zuiveringsinstalla tie te bouwen. De stichtingskosten van de installatie worden geraamd op 155 miljoen gulden. Vaii rijk èn provincie wordt een gezamelijke bijdrage van ten hoogste 39 mil joen verwacht. Van de netto-investering zal een bedrag van rond de 21,5 miljoen voor rekening van Schiedam ko men. Daarbij komen nog de exploi tatiekosten. Volgens het voorstel van B. en W. zal Schiedam rekening moeten houden met een totale jaarlijkse last van ruim 2 miljoen,, welke voor het eerst in 1976 dekking zal moe ten vinden. Verwacht wordt dat de installatie in de loop van 1975 in gebruik genomen zal kunnen wor den. Is de installatie er, dan zal het rioolwater van de verschillende ge meenten via persleidingen van de gemeentelijke rioleringsstelsels naar de zuiveringsinstallatie worden ge- pompt. De financiering van de stichtings kosten zal behartigd moeten worden door het schap. Zolang echter de gemeentelijke regeling nog. niet is goedgekeurd, zullen 1 de betrokken gemeenten de financiering moeten verzorgen. Het voorstelvan B„ en W. aan de Schiedamse raad behelst verder het .uittrekken van een krediet van 970.000 gulden voor de voorberei- dings- en aanvangskosten. De wedstrijd was bestemd voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. Voor iedere leeftijdsgroep waren prijzen beschikbaar. De kinderen die geen prijs hebben gewonnen mogen een keer gratis zwemmen. Behalve de 4-, 5- en 6-jarlgen. Die krijgen by wijze van troostprijs een boekje. Alle tekeningen en werkstukken hangen en staan voor iedereen te' kijk in het zwembad. De uitslag. Werkstukken: 1 Peter Zwart; 2 Mark Verdoes en Kees Zondag; 3 Jolanda Gunneweg. Rensche Hoo- gendoorn kreeg een eervolle ver melding. Tekeningen: 13 jaar: 1 Cor Mor- ra; 2 Ria Etman; 12 jaar: 1 Nlek Elshof en Gerrie Hops; '2 Rudi Ras; 11 jaar: 1 Erik Wiegel; 2 Mar ja Machielse; 10 jaar: 1 Edith Moniharapon: 2 Hennie M. het Jonk; 9 jaar: 1 Kees Roos; 2 Jeanette v. Dijk; 3 Karin Klappe; 8 jaar: 1 Carla van Sliedrecht; 2 Gijsbert Paalman; 7 jaar: 1 Rudi van Zoelen; 6 jaar: 1 Erik Klappe; 2 Paultje Parrin; 5 jaar: 1 Frank je Blok; 2 Corine Perquin; 4 jaar: 1 Sandra Levering. SCHIEDAM Geboren: Margare- tha H, d v J H Breedveld en M H van den Heuvel; Marco P C, z v G N Roes en T C Nuiten; Sandy M, d v C Goedknegt en H S M Verbeur Annelize M, d v W Lug- tenburg en J J Wagemakers; Wil lem F, z v W van Leeuwen én G M Takkebos; Patrick A, z v R W Gommers en H P Wiersum; Ed win, z v J Polak en C Glerum; Mirjam, d v A Fyten en M I Fyn- acker; Marion J, d v P M Rek en A M van den Bosch; Alice C T, d v A W Maas en B Lourens. Getrouwd: W B van der Zwaan 23 en A M Groeneveid 20; N J van den Berg 19 en J R van Ooijen 17 J; L L van der Valk 23 en M J van Naatnen 19: CP Bol 23 en H W Overgoor 23; A D Bravenboer 25 en E J H van Eyk 20; A Kardol 25 en J L A Goudswaard 21; W J Fitsch 22 en X M B Bergen 20; Overleden: C H Kok, 70 j; A E Jansen, 77 j; A H Bosman, 53 j; J A Brinkhaus, 68 j; LA van Mil, 47 jaar. (inclusief Europoort en Maasvlakte/ zu'n in beginsel allemaal bezet. Niet temin blijven de stad vestigingsaan- vragen bereiken uit de hele wereld. De nota geeft biyk van een op merkelijke eensgezindheid in het stadsbestuur. Er valt uit af te lel den dat slechts over een detail „ge- nuanceerd" gedacht wordt. Het college spreekt zich uit voor zorgvuldig overwogen met instem ming van vroeger bestuur tot stand gekomen, haven- en industrie-uit- breldingen op die plaatsen, waar zij het leefklimaat de minste schade zullen doen. De vergroting van de haven- én Industriegebieden zal in overeen stemming zijn met de doelstellingen van een goede rutmteiyke ordening in Zuidwest-Nederland. B. en W. wensen in de eerste plaats een uitbreiding van de Maasvlakte, maar verwerpen een voorstel dat hun onlangs door de minister van Verkeer en Waterstaat Is gedaan. Dit plan is nl. zo kostbaar (de grond zou 68,- per vierkante meter moaten kosten) dat het college het niet aan de gemeenteraad kan voor leggen. Het zegt door deze ontwik keling „zeer verontrust" te zijn. Het Rotterdamse plan was niet alleen veel goedkoper, (grondprijs ƒ29,- per meter) maar zou boven dien grote recreatieve voordelen ger ven, doordat er brede nieuwe stran den zouden ontstaan. Tn die concep tie blijven de Voomse duinen on aangetast en kan er hoogstens een kleine verandering in de begroeiing optreden. „Het diep stekende schip Is een onontkoombaar gegeven," zegt de nota. „Om het in Nederland te kun nen ontvangen, getroosten het rijk en de gemeente Rotterdam zich de uitgave van tientaien miljoenen guldens. Dan moet ook de nodige havenuitrusting beschikbaar zyn. Die kan alleen op de Maasvlakte worden geboden." B. en W. wijdden slechts enkele korte passages aan Rynpoort, de haven, die tussen Hoek van Hol land en Maassluis zou moeten ko men. „Rotterdam heeft nu de kans de grote containerhaven van Europa te worden, met alle voor delen van dien", zo menen zij. „De nu in gebruik zijnde con tainerhaven leek voor een reeks van jaren groot genoeg, maar weer werden die verwachtingen door de praktijk achterhaald. Rünpoort, veel groter en voor zwaardere sche pen veel gemakkelijker te berei ken, is dringend nodig." Het college aanvaardt dat Voor- me en Putten buiten de haven- eri industrieactivitëiten moeten blij ven, maar wijzen erop dat er toch duizenden hectaren nieuwe grond nodig zyn voor industrieën, die aan de Rotterdamse agglomeratie zyn gebonden en die niet kunnen worden weggespreld. Deze grond zal dan alleen nog in de Hoekscha Waard gevonden kun nen worden. Dit besluit is echter niet aan Rotterdam, het zal door de rege ring genomen moeten worden, al dus de nota. Rotterdam zal met deze zaak pas bemoeienis krügen als de stad er door de regering by geroepen wordt. „Wy nemen graag aan", zeggen B. en W. „dat ons dan net als in Moerdyk de taken van tekenaar, timmerman eri opzichter zullen toevallen". B, en W. vinden met dit al de vraagstukken rondMaasvlakteen Hoeksche Waard van zo groot ge wicht, dat zij met spoed door een nationale studiegroep onderzocht zouden moeten worden. zy pleiten ook voor een nauwere samenwerking tussen de havenste den in de Delta, zy zouden hun wervingsactiviteiten moeten coör dineren en één lün moeten trekken voor wat betreft huren, erfpach ten, haventarieven enz. Zuidwest- Nederland zou dan by zyn onder handelingen met de internationale investeerders als een eenheid kun nen optreden, wat zyn positie^ ster ker maakt. Kapsalon BéXSne. Ce galon voor de BETERE PERMANENT. AJ onze permanenten (10.— exclu sie) BTW Gratie halen en brengen per luxe-auto »uor permanent. Kapsalon Hêléne, Rem brand tiaar 22, Schiedam tel. 28 71 70. Distilleerderij te Schiedam vraagt voor- spoedige Indiensttreding plm. 16—18 jaar Persoonlijk kunt u solliciteren bij de heer Van Wijngaarden, Groeneiaan 33 te Schiedam of telefonisch onder nr. 26 65 75.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2