Miljoen mensen zonder drinkwater 3 decembe actie via adio-tv 13.95 Studenten schrijven over 'Strokarton' r BB "Koningin van de nacht Echtpaar door kolendamp omgekomen Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelïjkeen „rondje energie" waardooru nètiets meerpresteert Omdat King stimuleert en abtiveert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 BHutHiitniiiiiitaniitlBHiBittiimiiüiHanHniitüwntaiHJiHmfttmiHfmiHnHmimiiWMOüHmnmiHHmBiiimmiiBHiamEiïüfüSHtflrütTwtffimmfifiM ÉS m!WHF!i!i!iiiii,!i!i:"niit,;:iii:ii!iU!!:::iïi:i:!,i,(mi:!!ifmTi;nra;rt.i,i' Gehuld in een lange, doorzichtige japon, waaronder een wei nig verhullend 'micro-rokje' en een van openingen voorzien, hooggesloten bovenstukje, werd Brigitte Bardot gekozen tot 'Koningin van de nacht der films'. Acteur André Luguet over handigde haar in het Parijse theater Marigny de prijs. Van onze verslaggeefster RIA VAN HAASTER In Zuid-Tunesië steken alleen nog wat boomtopjes boven de grond uit. Het land, met al zijn olijven- en fruitplantages, tuinbouw, huizen en stallen, ligt vrijwel volledig bedolven onder een pak zand van twee meter hoogte: het bezinksel van de ruim zeshonderd miljoen kubieke meter modder, die in september en oktober tijdens drie opeenvolgende overstromin gen over het land zijn verspreid. Kleine riviertjes, die het grootste deel van het jaar droog staan. veranderden in wilde stromen van water en modder, die bomen ontwortelden en bruggen vernielden. Expert terug Vruchtbaar :.V BA Een Tunesische familie in de streek bij Kairouan, een van de weinige die niet naar de stad ziin gevlucht, bij de half door het water weggevreten resten van hun kleihuis. Het staat aan de rand van de oued (rivierbedding) Zehroud, waar het water tijdens de overstromingen tot tien meter hoogte steeg. 'Honderd jaar uitbuiting* van SUN Coöperatie* achler Gastarbeiders 600.000.000 m modder bedekt Zuid-T unesi Woensdagavond S december wordt via radio en televisie een inzamelingsactie gehouden voor de slachtoffers van de waters noodramp (inmiddels overge gaan in een zand-en-modder- r&mp) die een derde deel van Tunesië vorige maand heeft ge troffen. Ruim 500 mensen en tienduizenden stuks vee zijn verdronken. De schade: ruw ge schat 1 miljard. Voor de 270.000 daklozen, merendeels arme boerengezinnen die al hun bezittingen kwijtraakten, moet nog hulp gevonden worden. De omvang van de ramp in Tunesië is pas langzaam tot de buitenwereld doorgedrongen (door slechte verbindingen, maar ook door angst bij de Tu nesische regering dat de toeris tenindustrie terug zou lopen", zodat ook de hulpacties met wekenlange vertraging zijn be gonnen. In Nederland nog weer later dan In andere landen: terwij! Fransen. Belgen en Spanjaarden in Tunesië al bezig zijn om spoorwegen en telefoon- .«V. leidingen te repareren, vertrek ken de 200 man genietroepen die enkele waterleidingen gaan her stellen. pas volgende week don derdag naar het rampgebied West-Duitsland stelde een bedrag van 10 miljoen DM be schikbaar. waarvan 5 miljoen als schenking en 5 miljoen als zgn. 'zachte lening.' Drs. B. J. Udink, de Neder landse minister voor Ontwikke lingssamenwerking, heeft tot nu toe in totaal 8500 ton tarwe la ten zenden en 130.000.— be schikbaar gesteld voor een on derzoek door ingenieurs van de Grontmij van de technische vraagstukken. Het Rode Kruis had al eerder voor 123.000.— voedsel, rn medicamenten ge- stuurd. Dp radio- en t.v.-actie, geor ganiseerd door het op 11 no vember- opgerichte 'Nederlands Comité Hulp aan Tunesië.' waarvan prins Bernhard be schermheer is en mr. F. J. F. M. van Thiel voorzitter, zal zich vooral richten op persoonlijke hulpverlening "kleding, huis vesting" van de daklozen. Mogelijk schiet er nog wat geld over voor een landbouw project. dat is uitgewerkt door dr. W. J. Maan. directeur van het Internationale La ndbou vi llicht vaartcentrum in Den Haag. Op verzoek van de Tune sische regering is hi! vorige week in het ramogcbied gaan kijken of het mogelijk zou zim een deel van tiet overstroomde land door middel van vliegtui gen in te zaaien, zoals dat ook in de IJselmeerpolders ge beurt. 'Hte kan heel gemakkeütk.' vertelde de heer Maan ons g;s- termiddag. 'Met drie of vier Pi- percubs kan ik een gebied van 10.000 hecrare bereiken. Tech nisch is alles voor elkaar, de vliegtuigen staan gereed om te vertrekken. Het wachten is al leen nog op de 250.000.die we nodig hebben om het uit te voeren." Gebieden zo groot als de provin cie Zuid-Holland liggen geheel verlaten. De overlevende bewoners zijn gevlucht, er Is alleen nog maar zand. Tunesië beleeft een tweede, stille ramp: na het geweld van het water nu de troosteloze leegte van een landschap dat eruit ziet als de Bijlmermeer vlade na het opspuiten van de bouwgrond. 'De watersnoodramp van 1953 in Nederland was erg, maar dit is waarschijnlijk nog veel erger,' zegt de bodemdeskundige J a c q u e Spanjers. die in dienst van de Grontmij sinds negen jaar .aan ontwikkelingsprojecten in Tunesië meewerkt. 'Water, kun je wegpom pen, maar wat doe je met zand? Een paar honderdduizend mensen zijn in één klap hun hele bestaan kwijtgeraakt. Hun huizen, waarvan de meeste nog van klei en stro waren gemaakt, zijn eenvoudig weggesmolten, hun vee is verdron ken en hun land is waardeloos ge worden. Ze zijn bij tienduizenden naar de stad getrokken, waar hun, met de grote werkloosheid die er heerst, niet veel beters te wachten staat." De heer Spanjers (36) was net vóór de overstromingen naar zijn woonplaats Oss in Noord-Brabant teruggekeerd, maar is opnieuw naar Tunesië gegaan op dringend verzoek van de Nederlandse am bassadeur in Tunis, mr. Th. F. Valck Lucassen. Hij is. door zijn kennis van het land en het feit dat hij zich in vloeiend Arabisch kan uitdrukken een onmisbare figuur in deze situatie Samen met andere deskundigen van de Grontmij, onder wie de landbouweconoom S. F. Postma, zal hij optreden als adviseur en tolk van de 200 man Nederlandse genietroepen, die volgende week vrijdag in het rampgebied aanko men. De militairen, onder leiding van majoor Schokker, (die als hoofd van de kwartiermaker sinds vorige week al In Tunesë Is) zullen twee over grote afstand vernielde waterleidingen, een voor drinkwa ter en een voor irrigatie repareren. Maar hun eerste karwei, zodra ze aankomen, zal zijn het uitgraven van de vierhonderd waterputten, eik 15 20 meter diep, die tot aan de rand toe zijn dichtgeslibd. De putten zijn onmisbaar als drinkwa terbron. voor het drenken van vee en vooral voor de bevloeling van tuinbouwgronden en boomgaar den. Jacques Spanjers: 'Zelfs op plaatsen waar zich een sliklaag heeft afgezet die wel vruchtbaar is. kan op het ogenblik niets groeien omdat de grond alweer is uitge droogd. WH er nog iets van te- iechi.komen, tiali Is het eerste wat we nodig hebben: water! Het zaal seizoen dat net is begonnen duurt maar tot 31 december Als vóór die tijd het land niet geploegd, geëgd. ingezaaid en bevloeid is, hoeft het niet meer.' Tunesië (bijna vijf maal de op pervlakte van Nederland, ruim 4.5 miljoen inwoners) werd een maand lang geteisterd door de zwaarste regenval die het ooit heeft gekend. 'Eénendertig dagen regen: we heb ben het record van de bijbel gebro ken.' zegt de minister van buiten landse zaken Habib Bourguiba jr. (een zoon van de president) op een persconferentie in Tunis. 'Zelfs bruggen uit de Romeinse tijd, 2000 jaar oud, zijn vernield en dat is nog nooit eerder gebeurd.' Op 28 september begon het te regenen. In de tijd van drie dagen viel er al 500 mm., een hoeveelheid van zes jaar te zamen in norma'e tijden. Vanaf de heuvels en bergen in het noorden en westen stortte het water, beladen met zand en grind, zich met de bracht van een bandjir naar de lagere gebieden. Een "vloedgolf van soms tien nieter hoogte vaagde hele landschappen weg. Mensen werden met hun hu'- zen en al door de stroom meegezo gen. Een getuige herinnprt- zich de heldendaad van de badmeester van het zwembad in de kustplaats Sfax, die een aantal stadgenoten, door het water al naar zee afge voerd. heeft weten te redden. Hon derd leerlingen van de lagere landbouwschool bij de scad Kai- rouan hebben samen met hun di recteur een etmaal op het dak van de school gebivakkeerd. De 48 be woners van het nog maar een Jaar oude stenen mini-dorpje Ben Temim zijn. met lammetjes in hun armen geklemd, door legerhehkop- ters van de daken opgehaald. De eerste overstroming was nau welijks voorbij of de tweede kwam op 8. 9 en 10 oktober. Een derde golf, op 28 en .29 oktober vernielde wat er nog was overgebleven. Als ironische toegift spoelde het water in de kuststrook op 130 km. van Tunis een compleet Romeins dorp bloot, dat zes meter onder de op pervlakte had gelegen. Het water is nu grotendeels weg. Paradoxaal genoeg blijkt het noor den van het land alleen maar pro fijt te hebben gehad van de regen: het gras is groener dan het ooit geweest is. de oiijvenoogst belooft twee .maal zo groot te worden als in andere jaren. Maar in het zuiden is de ramp nu pas in zijn volle omgang bloot gelegd. De oueds (rivierbeddingen die het grootste deel van het Jaar droogstaan) meestal niet breder dan vijftig meter, zijn tot 600 a70O meter uitgeslepen. Op de alweer dorre, gebarsten bodem liggen de segmenten van een waterleiding, ri'jkkeo buis van elk 9000 kilo. over honderden meters verspreid. Twin tig bruegen rijn Ingestort. 200 kilo meter wecen weggespoeld of ern stig beschadigd. Dc stad Sfax is a' .'.e--* ■pnr r«'T! f zes weken alleen bereikbaar met ezeltjes of helikopters. In het zuid oosten heeft een half miljoen men sen nog steeds geen drinkwater. Maar bruggen en wegen zijn te repareren. Het steriele zandpakket, dat een groot deel van het land loeft verstikt, is veel erger. Deze ramp heeft Tunesië een achter stand van zeven acht laar be zorgd.' zegt minister Bourguiba 'Juist op het moment, dat onze economie een keerpunt maakte en wij nog maar 30 pet. hulp van bui tenaf nodig hadden, in plaats van 70 pet. vlak na de onafhankelijk heid. De reddingsacties zijn nog maar kinderspel geweest, vergele ken bij wat er nu moet gebeuren. De wederopbouw zal ons vele jaren kosten.' HARDINXVELO- GIESSENDAM 1 "ANP" Het bejaarde, doofstom- I me echtpaar G. de Ruiter-Melse uit Hardinxveld-Giessendam, is j door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 76-jarlge man j en zijn 75-jarige echtgenote werden gisteren dood in bed aangetroffen, j Men neemt aan. dat zij reeds zon- j dagavond zijn overleden. I korrit ooürV&óriÖCM Al iaat vader 't misschien niet zo merken, hij houdt net zo goed van luxe en komfort en een mooi gedessineerde ka merjas stelt hij ongetwijfeld op prijs. Kamerjassen van een prachtige kwaliteit satin feutre, in 2 vlot te dessins en in diverse kleuren. Onmisbaar in de koude maan den, deze kamerjas, die wij nu met bijna zes gulden voordeel verkopen, voor nog géén veer tien gulden. Zaterdagavond om 6 uur be gint op de parterre de verkoop van deze satin feutre kamer jassen van een prachtige kwa liteit, keuze uit 2 vlotte dessins en diverse kleuren, in alle courante maten, nu voor Vanavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen open Géén lei of schrift, öéïf. Van onze verslaggever KOOS VAN ZOMEREN De loonstrijd is de vloer van de revoiutie. Een van de meest essentiële zin nen uit het boekje Honderd jaar uitbuiting in de strokarton, de tweede pubiikatie van de Socialisti sche Uitgeverij Nijmegen. Het boek '136 pagina's in offset voor ƒ2.50' is geschreven door de Projectgroep Strokarton van Amsterdamse en Nijmeegse studenten, die tijdens de recente stakingen in Oost-Gronin- gen nauwe contacten legden met de arbeiders, zoals ze dat verleden jaar tijdens de Verolme-staking ook deden. Uitgaand varr de noodzaak van een front van arbeiders en studen ten, verdedigt men de loonstrijd te gen het wantrouwen van grote f groepen studenten, die het gevecht om hogere lonen als een platvloers i vakbondsstreven beschouwen. De lonen blijven in een kapitalistische samenleving wezenlijk, stelt het boek. omdat ze de werkelijke rela- lie uitdrukken tussen kapitaal en arbeid. Vanuit de loonstrijd kunnen zich hoger liggende eisen ontwik- kele. zoals de opening van de be- tirijfsboekett. De eerste twee hoofdstukken van 100 jaar uitbuiting in de strokarton beschrijven de staking zelf en de historische achtergronden van de strokartonindustrie. Duidelijk wordt üe scheiding aangebracht tussen ti v.'s en c oöperaties in handen van de stroleverende boeren. De I eerste hebben na de Tweede (ADVERTENTIE) tVavjtirzun-er Wereldoorlog zeer vee! geïnvesteerd en draaien bijzonder lucratief, ter wij! de winsten van de coöperaties direct werden uitgekeerd aan de boeren, waardoor deze bedrijven hopeloos verouderd zijn en nu nok slechts kunnen worden uitgezogen tot het eind. De studenten berekenen dat het de totale bedrijfstak bijzonder goed gaat. In de vijftiger jaren en het begin der zestiger bedroeg de jaar lijkse winst 20 miljoen of meer en na een crisis in 1966 en '67 zou in 1968 de winst al weer die 20 mil joen overschreden zijn. Men verzet zich daarom tegen eventuele be drijfssluitingen. die dienen om de winst van de overblijvende bedrij ven te verhogen. Bij eventuele regeringshulp in de strokarton eisen de auteurs ont eigening van de fabrieken en in stelling van arbeiderscontrole over de bedrijven. Hoofdstuk 3 draagt de titel 'Re gionale onderontwikkeling al* voorwaarde voor verscherpte uit buiting.' Hierover za! door studen ten een verder onderzoek worden gedaan. Vooreerst concluderen ze dat Groningen een soort derde we reld in Nederland is. Door de vrij heid van de ondernemers wordt de hele industriële bntwikkeltng ge concentreerd in de grote bevol kingscentra van Europa, waar Gro ningen duidelijk buiten valt. Door de structurele werkloosheid kan het noorden des lands dienst doen als reservoir van een goedkoop ar beidsleger voor het westen. (Men spreekt van gastarbeiders uit Gro ningen." In de streek zelf: werkloosheid, lage lonen, beroerde arbeidsvoor waarden. sterke vergrijzing en ont volking (vertrekoversehot uit het noorden tussen '45 en '67 bedroeg 168.000 man» Het boek bevat enkele overbodige hoofdstukken over stakingen in het buiten'and en de ontwikkeling van het Roergpbied, die echter w»l door de dwang van de actualiteit verontschuldigd zullen moeten worden Aan de hand van het men selijke Groningse strokartonvoor beeld geeft het echter In begrijpe lijke termen een radicale analyse van een stukje Nederlandse econo mie. HONDERD JA.AR UITBUITING j IN DE STROKARTON, SUN. i Ore)tje**ngfl 42 Nijinegen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1