CULTURELE PRUS VOOR HOEKSCHEWAARDS JONGE STREEKMUSEUM Terugsla? bij ïtfy. Van Nel Ie SP4 na jes lesgeven het al PAPIERBAKKEN HEBBEN WEINIG NUTTIG EFFECT Werving van Limburgers voor scheepsbouw mislukt ■■Bli Kleuter (4) bij oversteken ernstig gewond Met gebroken benen naar ziekenhuis Kettingbotsing Bewusteloos door kolendamp Jaar oud Geen vitrines Tassen gestolen in warenhuizen Onvoorzichtig oversteken PTT'er breekt been WOENSDAG 10 DECEMBER 196» HET VRIJE VOLK hmhna iy (Van een onzer verslaggevers) REINENOORD Zelden wordt een museum helemaal verbouwd en ingericht door vrijwilligers uit de bevolking. In de Hoeksche Waard is dal wel gebeurd. Het streekmu seum in Heinenoord bevat vele honderden voorwerpen, waarvan er niet één is aangekocht. Uit alle delen van de Hoeksche aard kwam men er spontaan mee aandragen. Tientallen vrijwilligers maak ten van eén compleet verval len Ambachtsherenhuis een fraai gebouw en zijn nu al weer bezig met uitbreiding van het streekmuseum in een oude, nabijgelegen boerderij. De aiucarig wagenmaker!) van net, streekmuseum voor ae Hoesscne Vvaaru Drs. J. E. de Rooy conservator van het streekmuseum voor het gebouw. SCHIEDAM Nog voor de Kerst zal in de brandweerka zerne aan de Singel in Schie dam- de nieuwe alarminstal latie' in gebruik kunnen wor den genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Mevrouw De Koning uit Schiedam is 82 jaar en Luikt iedere dag nog van de hoge plank in het zwembad. Ik ben dus niets bijzonders." Mevrouw A. C. Vuijk-Bras, sinds 1946 in- structrice bij het gemeente lijk schoolzwemmen, m op 14 september 65 jaar geworden en verlaat 24 december de dienst. Nu is de PTT nog druk bezig met het installeren, van de nieuwe alarmcentrale. Straks zal er permanent een telefonist achter de knoppen zitten. Mevrouw Vuijk-Bras geeft instructies aan ODZ-meisjes. SCHIEDAM Hoevelen ma ken zich druk om water- en Luchtverontreiniging en hoe- velen om straatverontreini ging? Wat dit. laatste betreft: blijkbaar maar weinigen. ers museum uit de ffrond Dit staaltje van gemeenschaps zin wordt op 12 december beloond met het uitreiken van de dit jaar ingestelde Culturele Prijs van Zuid- Holland (een bedrag van 3000) aan het stichtingsbestuur streekmu seum Hoeksche Waard. Het museum bestaat ongeveer een jaar in zijn huidige, aantrek kelijke vorm. ..Niemand had kun nen dromen, dat er zoveel belang stelling voor dit centrum zou be staan onder werkelijk alle lagen van de bevolking." zegt de direc teur-conservator dis. J. E. de Rooy. leraar aan het atheneum te Oud-Beijerland. „Nog elke week komen mensen met museumstukken aandragen. Vrijwilligsters zijn nu bezig met een. inventarisatie. Kort gele den kregen we zomaar een piano cadeau voor de muziekkamer." Zeventig mensen vormden uit zichzelf verschillende werkgroepen, die week in week uit met de ge schiedenis van de Hoeksche Waard, met het registreren van familiena men. met dialectonderzoek of met het opzoeken van oude veldnamen bezig zijn. ,X)e mensen lopen hier In en uit," aldus de heer De Rooy. „Drempelvrees is er niet. Je kunt zonder overdrijving spreken van een levend museum. Behalve een conciërge is er geen personeel Hoeft helemaal niet. Er zijn vrij willige helpers en helpsters ge noeg." Het streekmuseum is een merk waardige ..Winckel van Sinckel" geworden, waar van alles te zien is. .Men vindt er een schat, aan ma teriaal uit de ambachtswereld. Op de zolder is een dorpspleintje inge richt met een complete klompen makerij, smederij, timmermans werkplaats en een hoepelmakerij. Beneden is een grote wagenma- kerij te zien, evenals een hele mooie boerenkeuken. Honderden oude gebruiksvoorwerpen uit de Hoeksche Waard vonden een plaats in de vele museumkamers. Vitrines zijn zo weinig mogelijk gebruikt. Levensgrote poppen in authen tieke klederdracht staan her en der in het gebouw. Aan de wand in de gang hangen tientallen oude prentbriefkaarten. Vooral de afdeling Ambachten zal aanzienlijk worden uitgebreid, wanneer de boerderij, die nu ge restaureerd wordt, klaar is. Een succes zijn de kamerconcerten die ia de muziek- en expositiezaal wor den gegeven. De aanwezigheid van een dependance van de provinciale bibliotheekin het museum maakt Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Bij het oversteken van de Vlaardingerdijk in Schie dam is de 4-jarige Adri de Haas uit- Schiedam onder een auto geko men. Hij werd veertig meter door de auto meegesleurd. Het kind is met een hersenschudding en een beschadiging aan het bekker. in het Gemeenteziekenhuis opgenomen Over de Vlaardingerdijk reed de 32-jarige autohandelaar M. D. uit Schiedam met een snelheid van on geveer vijf kilometer. Terwijl zijn aandacht gericht was op eventu eel verkeer uit een zijstraat, moet het kind vanachter een geparkeer de auto de weg zijn opgelopen en zodoende onder de auto terecht zijn gekomen. De bestuurder heeft dit niet gemerkt en reed door. Tot dat hij iets vreemds hoorde, stop te en het jongetje onder zijn auto vandaan zag kruipen. de stap over de drempel voor ve len extra gemakkelijk. Voorts wor den er allerlei vergaderingen ge houden. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Het netto resultaat var. de Erven Wed. J- van Nelie N.V. in Rotterdam zal dit jaar waarschijnlijk lager zijn dan 'het resultaat over "68. Het zal ech ter geen lager dividend tengevolge hebben. Dit deelde net bestuur van het bedrijf gistermorgen op 'n buiten gewone aandeelhoudersvergadering mee. Het bestuur van Van Nelie wijt de terugslag aan twee ongustige factoren: de teruggang vergeleken bij de bijzondere bedrijfsdrukte van eind 1968, die voorafging aan de prijsverhoging van 1 januari 1969 en een sterk stijgende tendens op de koffïemarkt sinds augustus 1969. Ondanks de BTW-prijsverhogin- gen geeft de omzet van het bedrijf een stijging te zien. De groep bedrijven in Van Nelle- Standard Brands (een samenwer king tussen Van Nelie en het Ame rikaanse Standard Brands» werd uitgebreid met Te-Atispa, gevestigd in Rome en Genua. Ufima. een an dere dochteronderneming van Van Nelle-Standard Brands te Parijs, heeft vijftig percent van het aan delenkapitaal van notenfabriek 'Le Flat' verworven. De bijzondere aandeelhouders vergadering was bijeengeroepen ter benoeming van een nieuwe direc teur. dr. J. Barteïs (49), tot dusver voorzitter van de directie van Uni lever Nederlar'' N.V. -V.' iM/1 (Vaneen onzer verslaggeefsters) Dc centrale is ondergebracht in een optrek op het dak 'van de ka zerne. Nieuw in deze apparatuur is de meidinstallatie, waarop speciaal die gebouwen zijn aangesloten waar niet permament iemand aanwezig, is. zoals de Grote Kerk en de HAV Bank. "Voorts heeft de alarmcentrale een reeks rechtstreekse telefoon verbin dingen met grote bedrijven. Het aantal verbindingen kan nog aan zienlijk worden uitgebreid. Deze uitbreidingsmogelijkheden waren er niet in de oude centrale. De 'oude alarminstallatie wordt opgedoekt. De apparatuur is afge schreven. De nieuwe centrale is modem, maar blijkbaar toch nog niet modem genoeg. In de nieuwe brandweerkazerne, waarvoor nog plannen bestaan, wil de brandweer een ultra-modeme centrale, zo ver telt waarnemend commandant J. Keuzenkamp. Nieuw in 'de centrale is ook dat van elke brandmelding, zowel het gesprek van de melder als van de man die de melding in ontvangst neemt, automatisch een bandopna me wordt gemaakt. Via de zoge naamde sprekende klok wordt te gelijkertijd automatisch de tijd op genomen. Mocht er dus in de toekomst ooit geharrewar komen over "de brand7 weer die zo laat op de plaats des 'qpheils aanwezig was", dan kan altijd precies worden nagegaan wanneer de melding is binnenge komen en wanneer de. brandweer Ls uitgerukt. Het gebeurt nogal eens - dat de brandweer boze reacties moet slik ken van mensen die een brand heb ben gezien m'vondeii dat de brand weer veel te laat. arriveerde. Uit hetgeen de heer Keuzenkamp ver telt, blijkt dat getuigen van een brand wel eens nalaten direct de brandweer te waarschuwen dat er iets loos is. "En de brandweer' kan toch niet uitrukken naar een brand' waarvan ze het bestaan niet afweet," vindt de heet-Keuzenkamp. Het alarmnummer van de Sehie- danise brandweer bli 't in ieder ge- van 26.91.23. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De actie van de gezamenlijke Nederlandse scheeps werven om grotere aantallen mijn werkers aan ts trekken voor arbeid op de scheepswerven in het westen 's op nagenoeg niets uitgelopen. Men had erop gerekend minstens 200 a 250 Limburgers per jaar te zullen werven. In anderhalf jaar tijd iiebben er zich slechts een hon derdtal voor omscholing aange meld. De omscholing werd verricht door de Stichting Bijzondere Cur sussen uit Alblasserdam in •- een voormalig buitenhuis van de paters Jezuïeten te Spaubeek, Er werd 150.000 gulden aan besteed om het gebouw voor het nieuwe doel ge schikt te maken, alles evenwel te vergeefs. Het mislukken van de wervings actie. is volgens insiders toe te schrijven aan de honkvastheid van de Limburgers, die alleen in uiterste nood bereid zijn zich elders te vestigen, aan huisvestingspro blemen en aan het niet van toepas sing zijn van EEG-faciliteiten bij omscholing voor en tewerkstelling bij de Nederlandse scheepswerven. "VVel zijn reeds enige tijd bespre kingen gaande met verscheidene metaalverwerkende bedrijven in Zuid-Limburg om kleine onderdelen voor de scheepsbouw in die bedrij ven ter plaatse te laten produceren, zodat op deze wijze die Limburg se bedrijven toch op actieve wijze een bepaald aandeel in de Neder landse scheepsbouw kunnen gaan nemen. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Drie dames meldden gisteren bij de Rotter damse politie, dat zij hun tassen waren kwijtgeraakt in de zaken van V. D. en C. A. De tassen, met bedragen van resp. 125. 141 en 100, waren even onbeheerd achtergelaten. (Van een. onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 22-jarige kan toorbediende Renéé van Wiet uit Schiedam is. door onvoorzichtig de Broersvest over te steken, onder een auto gekomen. Met gebroken benen is zij in het Gemeentezieken huis opgenomen. De auto werd bestuurd door de 35-jarige zuiveraar A. E, van L. uit Schiedam. De automobilist pro beerde de juffrouw te ontwijken. Het gevolg van deze mislukte po ging was. dat hij tegen de auto van de- 45-1arige bankvertegenwoorüi- ger H. M uit Schiedam botste. Bei de auto's werden beschadigd. „Het is toch wel een opluchting dat ik ermee ophoud. Nu krijg ik weer tijd om iedere dag te gaan zwemmen," zegt ze. .Bovendien kan ik me dan meer met ODZ, mijn zwemclub, bezighouden." Mevrouw Vuijk is met het zwem men opgegroeid. Vijftig jaar geleden werd ze lid van de Rotterdamse da- meszwemclub ODZ en 40 jaar gele den trad ze in het bestuur. „Ik heb mijn man ook in de zwemsport leren kennen." Duizenden kinderen zijn onder haar leiding geoefende zwemmers geworden. .(Het fijnste van mijn vak," zegt mevrouw Vuijk, „is dat je anderen wat leert waar ze altijd iets aan hebben. Ze leren zwem mend redden, krijgen een stevige body. Dat doet je goed. Het mooiste moment is, als ik de diploma-zwem mers aanwjjs. Dan moet je die ogen zien." In haar kwaliteit van diploma consul van de KNZB verstrekte me vrouw Vuijk-Bras dit jaar 35.000 zwemdiploma's. Ze heeft het bijzon der druk. 's Ochtends om half acht is ze al in een van de gemeentelijke baden om les te geven en vaak komt ze er pas om zeven uur weer uit. Zij zit in de zwemcommissïe voor scho len en de commissie voor zwemba- denbouw. Verder doet zij haar be- stuurswerk bij ODZ. „Kunt u be grijpen. dat het een opluchting voor mij is dat ik er mee stop," zegt ze „Ik krijg nu weer tijd voor mij zelf." Vorig jaar werd mevrouw Vuijk onderscheiden met de Orde van Oranje-Nassau in zilver voor haar v.Trk ip ltsftr Tveini^e vrH? tjes bij ODZ. „Toch is het lesgeven aan de kleintjes voor mij bet plezierigst," zegt ze. „Soms moet ik er wel eens inspringen om te voorkomen dat ze In paniek raken, maar dat heb ik direct door. Ik houd ze lang genoeg vast met het kurken plankje of de band om te weten dat het goed zal gaan." Vandaag werd 'haar in de aula van de meisjesschool voor Nijver heidsonderwijs aan de Noorderha- venkade door de gemeente een af scheidsreceptie aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 55-jarige PTT-opzichter J, Oortgrijs is giste ren tijdens he twerk aan het'open gebroken weg dijk op de hoek van de Westerbeekstraat en de Breeweg uitgegleden en gevallen. De man brak zijn been. H(j is naar het Zui derziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggeefsters). Ln 't jaarverslag over 1968 van de gemeentelijke vervoer-, reinigings- en. ontsmettingsdienst in Schie dam staat tenminste te lezen dat. de plaatsing van 'n vrij groot aan tal papierbakken door de hele stad weinig nuttig effect sorteert. Eind vorig jaar kon men in de gemeente 209 papierbakken tellen., waarvan er 98 op speelplaatsen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Branders- brug in Schiedam heeft zich een kettingbotsing voorgedaan. Vier auto's waren erbij betrokken, alle voertuigen werden beschadigd. De botsing ontstond doordat een van de automobilisten, de 49-jarige kantoorbediende D. v. d. K. tut Schiedam, vrij plotseling moest remmen, waarbij zijn voet van het gaspedaal gleed. van scholen stonden. I) bakken werden regelmatig onöt.: houden en geleegd. Volgens het verslag worden de bakken herhaaldelijk misbruikt Ze zijn namelijk niet bestemd om er het huisvuil, grote stukken afval en dozen in te gooien. En dat blijkt nogal eens te gebeuren. Bovendien is het voor sommige een „aardigen" bezigheid lier pa- pierafval in brand te steken en de bakken te vernielen. Het onderhoud van de papierbakken vergt zodoen de veel extra tijd en zorg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De .83-jarige mevr. W. C. Broer—Schaffels is gisteren in haar huis in de Da Costastraat bewusteloos geraakt door kolendampvergiftiging. Ze Ln naar het. Dijkzigtziekenhuls ge bracht. De brandweer trof in liet huls maatregelen om herhaling te voorkomen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1