Maas- en Scheldewater bij Bredase opening K Provinciale prijs voor miiseumvrijwilligers Ernstjan en Marjo geven burgemeester 900 handtekeningen Winkelpaviljoen moet in januari klaar zijn Jm Torenflat aan Laan van Bol Es Directeuren willen seen affiches in de school 5.11.22 Van 28.000 CHU-leden heeft twee derde niet betaald Barendrecht wil nieuw station Wandkleden in Visbank Lof in Heinenoord Vlaardingse leerlingen willen „ruig veldje" Bouw overdekt zwembad weer vertraagd Vrijmetselaars geven geld aan Liesveld jeugd In november flink gespaard o fax Eind 1970 van Oostvoorne naar dam Vragen over stroomstoring Maassluis 113s IMS SiïiÉii Sciiiedamse raad Dichterbij Politiek kafee Raad Ridderkerk: Namen noemen voor benoem injr burgemeester Rondleiding P. Erijneii- Van Houten: ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK THOMASSEN EN DELWAIDE „OP NEUTRAAL TERREIN" Thomassen en Dehvaide: Twee emmertjes water ïss#» Het winkelpaviljoen op de Coolsingel, bestemd voor de tabakshandel Felix Heijnen, nadert zijn voltooiing. Het achttien meter lange, tien meter brede en zes meter hoge paviljoen moet eind januari 1970 worden opgeleverd. Het is een ontwerp van het architectenbureau Kraay- vanger en wordt gebouwd door de N.V. Bouwmaatschappij Winkelman te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een emmertje Maaswater (meegebracht uit Rotterdam door burgemees ter Thomassen I en een em mertje water uit de Schelde, waarmee schepen Delwaide van Antwerpen naar Breda was gekomen, vloeiden gis termiddag samen in een vat. Daarmee was het nieuwe Bredase congres- en tentoon stellingscentrum 't Turfschip geopend. „Als u nog eens be hoefte hebt om samen op neutraal terrein te praten," zei burgemeester W. Merkx van Breda tot beide heren, „dan bent u hier van harte welkom." Het water, dat Thomassen en Delwaide naar Breda hadden ge dragen en dat zij tezamen onder het loeien van een stoomfluit in een grote ton goten, moest de een wording in de Benelux en Europa, en bovendien de samenwerking ('naast gezonde concurrentie,' al dus Thomassen. Zo hadden de beide stadsbestuur ders de uitnodiging van burgemees ter Merkx en Turfschipdirecteur Van Male dan ook begrepen. De heer Delwaide spon het even uit: 'Breda is in het traditioneel-histo risch denken de band gebleven tus sen de twee grote Beneluxhavens. Thomassen en ik zijn nu op be- vriehd terrein. De ontmoeting hier is een daad van geloof in en trouw aan de Benelux.' Breda's burgemeester Merkx zag de tijd dat Breda en Rotterdam (met medewerking van de Neder landse regering) door activiteiten in de Hoeksche Waard ook wat dichter bij elkaar komen te liggen ln het verschiet. En burgemeester Thomassen ver telde dat hij deze dag gisteren dus bijzonder aangenaam was verrast door uitlatingen van minis ter Bakker, dat de Noordzee ge schikt is voor het bevaren door schepen tot 500.000 ton en dat het niet zo lang meer zal duren dat deze schepen de Beneluxhavens zul len aandoen. 'Dit betekent eer sti mulans voor de werkgeleget-neid; er zullen nu gauw geulen moeten worden gebaggerd en daarbij is het duidelijk dat er ook een groeiende samenwerking tussen de Benelux havens in zit,' aldus de heer Tho massen. Het Bredase congrescentrum, waarvoor dit ceremonieel uiteinde lijk allemaal op touw was gezet, is een ontwerp van architect W. Bogaert en biedt plaats aan 3000 congresgangers. KJ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een aantal direc teuren van scholen in Schiedam heeft geweigerd in de school een affiche op te hangen waarop de eerste politieke kafee-avond (op 18 december in Nieuwstraat 121 wordt aangekondigd. De directeur van de Rijksscholen gemeenschap. dr. J. E. \V. Spronk, gaf Han v. d. Horst, een van de kafee-organisatoren, te verstaan dat hij het biljet niet wilde ophangen omdat het zijns inziens het onder richt en het werk van de school doorkruist. Volgens Han v. d. Horst zei de heer Spronk geen bezwaar te heb ben tegen het politiek kafee en ook niemand zou beletten erheen te gaan. De heer Spronk vertelde eveneens, aldus Han v. d. Horst, dat op de school zowel iemand uit militaire kringen als een dienstweigeraar op school voorlichting komt geven. Ook de rector van het Stedelijk Gymnasium, dr. L. W. Labordus, weigerde de affiche op te hangen. De heer Labordus zou dit hebben gedaan omdat alles wat op het prik bord in de school komt door de ouders van de leerlingen wordt op gevat als iets waar de rector ach terstaat. Om dezelfde reden zou ook de affiche niet opgehangen mogen worden in de christelijke Prinses Irene-mavo. Op de Rehoboth-mavo meende men moeilijkheden te kunnen krij gen met het schooit :siuur eh de ouders bij het wei aanplakken van de affiche. (Van een onzer verslaggevers) HEINENOORD Waar vind je enkele honderden mensen, die sa men een uitstekend streekmuseum opbouwen. Jawel, in de Hoeksche Waard. De commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland, inr. J. Kiaasesz. was bijna lyrisch in zijn lofbetuigingen toen hij gisteren de voor het eerst ingestelde Culturele Prijs van de provincie uitreikte aan het bestuur van de Stichting Streekmuseum Hoeksche Waard. De prijs bestaat uit een bedrag van 3000 plus oorkondes en een bronzen penning voor conservator -leraar De Rooy. Het streekmuseum is compleet met het gebouw en de inrichting opgebouwd door vele, vele vrijwil ligers. Men vindt er honderden voorwerpen, klederdrachten en kunstwerken van vroeger. In de praktijk is het museum een open huis geworden, aldus jury-rapporteur F. Reurslag. Er wordt gemusiceerd, men kan er boeken lezen. Spontaan vormden zich vele werkgroepen, die elk ver schillende facetten van de streek geschiedenis intensief bestuderen. Vrijwilligsters leidden het afgelo pen jaar duizenden bezoeksters rond. De voorzitter van de Culturele Raad van Zuid-Holland, de heer H. Roeifsema, leidde de prijsuit reiking in. Hij constateerde dat de Raad met alle facetten van cultuur te maken krijgt. De Commissaris der Koningin sprak liever van een historische werkplaats dan van een museum. De liefde voor eigen bodem heeft het hier duidelijk gewonnen, zei hij. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK De bouw van een overdekt zwembad is opnieuw vertraagd. Dit is te wijten aan de eisen die de Koninklijke Neder landse Zwembond stelt, conclu deerde men gisteravond in de ge meenteraad. Voortaan moeten over dekte zwembaden 1.80 m diep zijn, besloot het bondsbestuur ongeveer een maand geleden. Het plan van B. en W. voorzag een diepte van 1.10 tot 2 meter met een kieperskuil. Wethouder M. P. van Kogelenberg deelde mee dat de tijd te kort was geweest om het plan te wijzigen. Het voorstel om een krediet- voor het bad te verlenen werd terugge nomen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De loge Del ta van de Vrijmetselarij heeft een startkapitaal beschikbaar gesteld voor de inrichting van een ont moetingscentrum voor de jeugd uit het centrum van Vlaardingen, de zogenaamde ..Liesveldjeugd". Deze jongeren willen niet lan ger op het Vlaardingse liesveld rondhangen, maar elkaar liefst da gelijks ontmoeten in een eigen ruimte. Zij hebben inmiddels een bestuur gevormd, dat nu in overleg met de gemeente hard werkt aan een ver- bouwings- en inrichtingsplan voor de panden Oosthavenkade 69 en Eerste Van Leyden Gaelstraat 1. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In november 1969 werd bij de Spaarbank Vlaar dingen bijna een half miljoen gul den méér ingelegd dan in novem ber 1968. Er werd in november slechts 36.000.- meer uitbetaald dan ingelegd, maar de uitbetalin gen lagen 278.000,- hoger dan in november 1968, ROTTERDAM De ovei'dracht van de Noorse kerstboom in de be nedenhal van het stadhuis zal niet, zoals wil enige dagen geleden meldden, op 20. maar op 17 decem ber plaatsvinden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schie- daxnse gemeenteraad heeft 't gisteravond formidabel ge daan. De hele raadsvergade ring heeft nog geen kwartier geduurd, inclusief vijf minu ten pauze. Het meest belang rijke voorstel was de bouw van 'n torenflat aan de Laan van Bol'Es te bouwen. Dit voorstel was een hamerstuk. Het gebouw omvat 160 woning wetwoningen, verdeeld over 20 woonlagen op onderbouw. De bouw van deze woningen zal worden op gedragen aan de Hollandse Beton Groep N.V. in Den Haag. De bouw van een torenflat aan de Laan van Bol'Es blijkt de enige mogelijkheid om een gedeelte van het woningcontingent voor IS69 toch nog te besteden. De bedoeling was het gehele con tingent te besteden met de bouw van woningen in Woudhoek-zuid maar het ontwerp-bestemmings- plan voor dit gedeelte ontmoet be zwaren bij de provinciale planolo gische commissie. Daardoor is het niet mogelijk nog dit jaar met de voorgenomen woningbouw in Woud hoek-zuid te beginnen. Besloten is voorts de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk, sec tie warme maaltijden, met ingang van 1 januari 1968 een jaarlijkse subsidie te geven in het exploitatie tekort van de bezorging van warme maaltijden aan thuiswonende be jaarden. Ook werden zeven leden van de Beheerscommissie Centrum Land- vreugd benoemd. Het zijn de heren K. Vlug, J. J. Levens, H. O. Gas man, H. van Emden, C. van Tilborg J. P. Haas en S. Ph. Louis. O (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK. In de raads vergadering van gisteravond kwam opnieuw de burgemeesterskwestie ter sprake. De raad gaf eerder te kennen inspraak te wensen bij het benoemen van een nieuwe burge meester. De commissaris der Koninging in Zuid-Holland mr. J. Kiaasesz had meegedeeld dat hij de raad zal ho ren. wanneer de huidige burge meester met pensioen gaat. HU had eraan toegevoegd dat bij dit ge sprek geen namen genoemd zou den worden. Dat laatste zinde PvdA-fractievoorzitter K. L. Deugd helemaal niet. Als het een gewoon- tebeozek van de commissaris wordt kan hU gerust wegblijven, zei hij. Als er geen namen genoemd wor den zie ik niet in, wat er verder besproken moet worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Marjo Sloot (11) en Ernstjan van Alphen (11) gaven burge meester mr. J. Heusdens gis termiddag in de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis een petitie met 900 handteke ningen. De 36 leerlingen van de vijfde klas van de Pax Christischooi aan de Reiger straat, waarin dit tweetal zit, willen een Tuig speelveldje' in Holy, waar zij hutten kun nen bouwen en lekker kun nen ravotten. Burgemeester Heusdens kreeg de petitie met de handtekeningen van 900 Vlaardingers die geen bezwaar hebben tegen de wens van de leer lingen. aangeboden ln een klein hutje van karton - een soort sinter klaassurprise. In drie dagen werden de handtekeningen na schooltijd door de leerlingen, op hun eigen initiatief, opgehaald in Holy, Mar cel Coenen, Ernstjan van Alphen en Han Admiraal waren op dit idee gekomen. De heer W. "Veldkamp (32), het hoofd van de school en onderwijzer van de vüfdc klas, stelde burge meester Heusdens voor aan de 36 leerlingen in de burgerzaal. „Je zult hem wel eens op foto's hebben ge zien." Hij vertelde, dat hij na een schoolradio-uitzending in september een paar lessen had besteed aan „wat je voor elkaar kunt doen in een stad". HU had verteld hoe een gemeente wordt bestuurd en een Vlaardings raadslid had in de klas de werking van de gemeenteraad uitgelegd. Voor dat hij het wist hadden de leerlingen al 130 handtekeningen verzameld en spoedig ging er een brief naar de burgemeester waarin de petitie werd aangekondigd. „Ik vind dat van jullie een leuke, actieve gedachte. In ons land kan iedereen, van jong tot oud, iemand vrijelijk een brief schrijven. Dat be tekent dat jullie je eigen mening kunt geven," aldus de burgervader. HU beloofde: ,JDe gemeenteraad, de big boss van de gemeente want ik ben niet de baas, maar de ge meenteraad krijgt jullie stuk." Nadat hU wat geschiedenisles over Vlaardingen had gegeven, waaruit duidelijk bleek dat schoolkinderen meer van het stadsbestuur dan van jaartallen weten, leidde de heer SpruUt, de voorlichtingsambtenaar van de gemeente, de klas rond in het gemeentehuis - zelfs door de kamer van de burgemeester. Of de leerlingen het gevraagde (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OOSTVOORNE De vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte maakt een goede ver binding tussen Oostvoorne en Hel- levoetsluis noodzakelijk. Om de plannen hiervoor zo snel mogelijk gereed te hebben is de Koninklijke Heidemaatschappij ingeschakeld. De aanleg van het weggedeelte tussen Oostvoome en de dam in de BrieLsche Maas zal worden voort gezet. Waarschijnlijk zal dit deel eind 1970 voor het. verkeer worden opengesteld. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Naar aanleiding van de stroomstoring in de Maas- suise WestwUk, zondag jj.. heeft het raadslid G. Boer B. en W. schriftelUk gevraagd of zij maatre gelen kunnen nemen, die een her haling praktisch uitsluiten. Volgens de heer Boer dient alles te worden gedaan om uitvallen van dc stroomlevering te voorkomen omdat „steeds meer voorzieningen m de nieuwbouw van regelmatige stroomlevering afhankelijk zUn." VLAARDINGEN De gemeen teraad van Vlaardingen heeft be sloten dat de tijdelUke verbinding van de Prins Bernhardlaan met de Burg. Verkadesingel er komt. In de nu nog rustige Prins Bernhard laan zal in twee richtingen verkeer rUden over een nog aan te brengen nsfaltlaag. Mocht blijken dal het te druk wordt, dan wordt eenrich tingsverkeer ingesteld. veldje krijgen staat nog te bezien. Zolang de wijk in opbouw is zal er wel ruimte zyn. „Als de Midhal wordt afgebroken willen wij het hout ervan hebben om hutten te bouwen." zo luidde een bijkomende wens. En als het niet lukt? „Dan houden we een protestmars," riepen sommigen. „Niets aan te doen," zei een ander. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Het aantal leden van de CHU is gedaald van 55.000 tot 28.000 en van die 28.000 heeft twee derde de contributie niet be taald. Dit laatste kan samen hangen met de kritiek van de leden op het financiële beleid van 't bestuur. Mogelijk heb ben veel leden van de CHU zó hun wantrouwen geuit." Dit antwoord gaf de heer P. Bry- nen-Van Houten, voorzitter van de kiesvereniging Scheveningen van de CHU. op een vraag van een lid van de kiesvereniging Vlaardingen, gisteravond tydens een vergadering in Vlaardingen. De vraag luidde: .Heeft de contributieverhoging van vorig jaar 15.000 leden gekost?" De heer Brijnen-Van Houten, die een inleiding had gehouden over de situatie waarin politieke partijen in ons land verberen, antwoordde dat het een gewoon verschijnsel is dat oude politieke partUcn veel le den verliezen. ZUn directe antwoord op de vraag luidde: nee. De heer Brijnen-Van Houten toonde zich een tegenstander van een gesprek tussen CHU, ARP en KVP. De Scheveningse voorzitter, die al veertig jaar functies in de CHU bekleedt en grote invloed in de Unie heeft, maakte opmerkin gen over verschillende politieke partijen. ,D'66 is te vergelijken met de Boerenpartij, in die zin dat ook daar mensen hun stem geven om hun ontevredenheid te betuigen met wat er ié". En over de WD: „Die profiteert van het vaak wat overdreven provocerend karakter van de voorlichtingsmedia. Als er een oog wordt opengesneden door de VPRO-tv krijgt Van Riel méér aanhangers". De heer Brijnen-Van Houten was jarenlang politiek commentator van de VPRO. „Ik voorzie in Nederland een scherpe zwaai naar rechts, zo zei hU, „zodra, bekwame organisato ren zich erachter stellen. Dan kan men massavergaderingen Mjeen- krygen". «Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT De bouw van een nieuw station bleek tydens de begrotingsbehandeling in de raad een hartewens. Grond voor zo'n gebouw is gereserveerd in een plan Noord. Het raadslid M. L, Mathysse wilde weten of er nog meer spoor lijnen zullen komen en of die dich ter langs de huizen komen te lig gen dan de bestaande. Het is onzeker wat de spoorwe gen zullen besluiten, zei wethouder Van der Griend. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ankie van Daei exposeert van 12 tot en met 28 december wandkleden in de Vlaardingse expositiezaal „De Vis bank' aan de Westhavenplaats. De Vlaardingse commissie voor beeldende kunsten heeft de ten toonstelling georganiseerd. Ope- ningstUden: dagelijks van 12-17 uur. woensdagen bovendien 19-21 uur en zondag 14-17 uur. Eerste kerstdag gesloten.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1