98 Expresse-metro van Oost naar West onder Parijs Vrij-Post- joop Brand naar DWS Breng uw kerstdagen in Parijs door K KLACHTEN OVERSTROMEN ENGELSE ARTSEN Vijf KVP-wetliouders niet meer achter woningbouwbeleid Kind aan oog gewond bij afschieten confettikanon Duits belang voor Philips Onenigheid over bijdrage werkgevers Brieven van lezers Prijs 97.50 per pe. soon Sclnilter lot 500 boele veroordeeld C.a.o.-kleinmelaal mm "Henk Wery 1 Henk Wery 2 Uitslagen Op de rollen bij Het Vrije Volk m nubeduidend goedkoper (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De anticonceptiepil heeft opnieuw ver ontrusting gewekt na de publikatie van een rapport, door de Engelse commissie voor de veiligheid van geneesmiddelen. Zij stelt daarin dat 'er een vergroot risico van trombose bestaat bij gebruik van anti conceptiepillen op basis van 't hormoon oestrogeen. Nu be vatten alle pillen dit hor moon, maar volgens het En gelse rapport mag de dosis oestrogeen niet boven de 50 microgram uitkomen. (Van een onze- verslaggevers) DELFT Vijf KVP-wethouders, die van Almaar, Leiden, Delft, Naaldwijk en Wateringen, kunnen het woningbouwbe leid niet meer onderschrijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De drie bonden van metaalbewerkers liggen met de werkgevers overhoop voor wat de c.a.o.- kleinmetaal betreft. ÏÉK ADÖZÖ TAB1ET Van onze Parijse correspondente Ruim 3000 arbeiders van meer dan 40 ondernemingen en 400 man kaderpersoneel werken sedert maart 1964 aan de Parijse expresse-metro oost west. Van onze verslaggever LOET VAN SCHELLEBEEK ROTTERDAM Gelukkig zijn de taferelen, die zich maan dagavond in een toch nog redelijk bezet Odeon voltrokken, minder maatgevend voor het bokspeil in de Lage Landen dan de wedstrijd-aankondiging (NederlandBelgië) deed vermoe den. Gelukkig, inderdaad, want ware het gebodene wél maat gevend, het zou er voor beide buurlanden allerminst rooskleu rig hebben uitgezien. MET DE KRANT OP REIS f X DINSDAG 16 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 20 (ADVERTENTIE) Zoekt U moderne, klassiekè of romantische mystères of ven- stervaJenhoud dan steeds onze 1 e etage in de gate, i, want jaar verkopen wij elke keer ee.i pracht vitrage voor een aan trekkelijke prijs. Zo vindt U morgen een fantasie marquisette in leuke découpé dessins, gekleurd of wit, 150 cm breed, per meter voor nog géén drie gulden. 150 cm breed Pil opnieuw in opspraak Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van fantasie marquisette in gekleur de of witte découpé dessins 150 cm breed, per meter voor 1 Co'< maandagmorgen open Géért te!, of schrift, best. Volgens Organon-Oss. die het overgrote deel van de pil-industrie met Lyndiol voor haar rekening neemt, is 50 microgram ccn onver teerbaar cijfer, omdat de Neder landse pil 'n basis heeft van oestro geen en etlünyl-estradioï. Door deze samenstelling is het moeilijk uit te maken of men boven of onder die grens ligt. Maar vol gens dr. L. Eversen van Organon ligt het basiscijfer van het be wust hormoon lager dan de Engel se grens. Op een zaterdag in Amsterdam gehouden gynaecologen-congres is dit rapport eveneens aan de orde gesteld. Daar kor. echter geen en- kei advies worden uitgebracht, om dat daarvoor eerst alle pillen ook de geïmporteerde op het hor moon oestrogeen moeten worden onderzocht. Men zag geen aanlei ding om direct bepaalde merken van de pil uit de handel te nemen. Het ministerie van Sociale Zaken is direct met een onderzoek begon nen. evenals de NVSH. die echter ais commentaar had dat het aantal trombose-gcvallen in vergelijking met Engeland in ons land zeer laag ligt. Veertien van de in totaal twintig verkrijgbare merken van de contraceptieve pii hebben een ho ger gehalte oestrogeen dan de vei lige 50 microgram-grens. Het trombosegevaar van de pil, waarop de Leidse professor Defares a! twee jaar geleden wees. heeft bij de NVSH nooit verontrusting gewekt. In E.igeland worden de huisart sen overstroomd (.om- vrouwen die niet weten hoe huh pil is samenge steld. De artsen hebben er op ge wezen. dat er meer schade zou kun nen ontstaan door angst voor be vruchting bij het gebruik van een ..gezondere" pil met een zeer laag oestrogeen-gehalte maar met meer conceptie-risico. In een uitvoerige brief aan de fracties van de KVP in de Rand stad Holland en aan de fracties van gemeenten met meer dan 40.000 inwoners verklaren zij, dat alleen een sterker beleid kan lei den tot het einde van de woning- ellende, die maar blijft voortduren. Het zijn, zoals deze KVP-wetbou- ders in hun brief betogen, vooral de gezinnen met inkomens bene den ƒ10.000 en de jongeren met trouwplannen, die de hoge huren niet kunnen betalen en die de dupe worden van hetiwonlngbouwbeleid en de subsidiëringspolitiek van de regering. In dc woningwetbouw zijn de huurkosten tot 200.- per maand opgelopen. Hierdoor heeft de wo ningwetbouw in feite zijn sociale functie verloren, aldus de brief. De woningmisère behoudt haar massale karakter. Woningzoeken den met een inkomen tot ƒ9000,- büjven dan ook volgens de cijfers van de verschillende gemeentelijke huisvestingsbureaux gelijk in aan tal of tonen zelfs een stijging aan. Jongeren met trouwplannen komen praktisch niet aan bod, of zijn aangewezen op de inwoning of op zeer slechte woningen. De vijf oppoèrende wethouders bevelen aan: de benoeming van een Staatssecretaris voor Volks huisvesting, die zich in het bijzon der zou moeten bezighouden met deze problematiek, de bouw van tenminste 25.000 zwaar gesubsi dieerde woningen met een duidelijk MAASTRICHT (ANP) Een anderhalfjarig meisje uit Heerlen 'al waarschijnlijk een oog moeten missen, doordat zij vorig jaar fe bruari in het rechteroog werd ge raakt door een hard deeltje kunst stof dat met een lading confetti werd afgevuurd uit een confettika non tijdens het carnaval. Het kind zat op de arm van haar vader. De verwarmingsmonteur A. M. uit Amstenrade, die het confettika non heeft afgevuurd ter verhoging van de feestvreugde, is gisteren veroordeeld tot ƒ500 boete. De of ficier van Justitie had de monteur 'het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door roekeloos en on doordacht handelen' ten laste ge legd. Ook werd hem verweten, dat hij een voorwerp had gebruikt dat in de zin van wet als een vuurwa pen moet worden beschouwd. Een dergelijk confettikanon wordt praktisch door alle carnavalsvere nigingen bij lnm optochten ge bruikt. toewijzingsbeleid ten behoeve van genoemde noodlijdende groepen, een huurbelasting voor hen, die bij een naar verhouding hoog inko men te lage huren betalen voor ge- subsicüeer voningeu. De verontruste wethouders beve len deze uitgangspunten aan voor en nader te bepalen beleid. De on- derttekenaren zijn de wethouders L, P. Roeiers (Wateringen), J. F. J. de Lange (Alkmaar), S. Men ken (Leiden), W. Tetteroo (Naald wijk) en L. A. Weeber (Delft, cor respondentie-adres: Esdooralaan 36, Delft). EINDHOVEN (ANP) Philips krijgt 35 percent van de aandelen van het Westduitse elektrotech nische concern Feiten und Guil- leaume (Carlswerk) AG te Keu len. Het Luxemburgse staalconcern Arbed heeft de aandelen aan Phi lips verkocht. Arbed houdt zelf nu nog 35 percent van de aandelen F. en G. over. Philips werkte al geruime tijd met F. en G. samen in een gemeen schappelijke dochteronderneming, FGF-Tekade in Neurenberg. Phi lips betaalt Arbed met eigen aan delen tegen een emissiekoers van ƒ62,50. De aandelen zullen door Arbed de eerste drie jaar niet, en daarna nog eens drie jaar slechts j beperkt verhandeld mogen worden. Werkgevers hebben de eis van de bonden om 10,- per jaar per werknemer aan de bonden te beta len ten behoeve van uitkeringen aan hun georganiseerde leden, af gewezen. E;\ St, Eloy (de katholieke organi satie), de Chr, Metaalbedrijfsbond en de NW-Metaalbedrijfsbond heb ben hun leden in de kleinmetaal opgeroepen voor een vergadering op 19 december in de Boemerang. Vondelweg 26 te. Rotterdam, om deze zaak te bespreken. Wat' de houding van de bonden verder zal zijn, zal in deze vergadering na der worden bepaald. De bonden zeggen: „In de groot- metaal is de betwiste eis reeds ingewilligd. Dat gebeurde het vo rige jaar. Reeds zijn uitkeringen uit het hierdoor gevormde fonds aan 65-jarign gedaan." Hoe deze regeling nu toch ook in de kleinmetaal kan worden inge voerd, is de vraag en daarbij overwegen de besturen een actie per bedrijf te voeren, met als ui terste consequentie zelfs een sta king, indien werkgevers blijven weigeren. (ADVERTENTIE) bil: aoothakvn «n droslstor» Een eerste belangrijk gedeelte van deze metrolijn een der" de van de totale lengte is zon dag in gebruik genomen. De ex presse start ten oosten van Parijs in het plaatsje Boissy-St. Leger. Hij doet acht voorstadjes aan, voordat hij via Vincennes en het reeds bestaande metrostation „Na tion" het eigenlijke souterrain van de Franse hoofdstad binnensneit. De expresse-metro, die in de toe komst op slechts vier plaatsen on der Parijs zelf zal stoppen te beginnen bij het Gare de Lyon en tot slot onder da beroemde Place de .'Etoile snelt via Nanterre de r „d weer uit, tot vrij ver naar het westen. Wat de Fransen met de bouw van deze expresse-metro presteren is heel bijzonder, men komt uit het gehele buitenland ernaar kijken. Men heeft zich onder de Seine doorgeworsteld, door onbetrouwba re iagen mergelsteen en onver woestbare rotspartijen, door plotse linge waterreservoirs, door modder en drijfzand. Wanneer je een blik werpt in de kolossale, bouwputten, ben je met stomheid geslagen. Ga in uw kerstvakantie kijken wan neer u in Parijs bent. Het is het overslaan van een ex positie waard en op zichzelf een modern schilderij. De terminus „Nation" reeds bestaand metro-eindpunt is fraai gedecoreerd, in tabaksbruin en oranje, in blauw en grijs. De grond van de nieuwe metrogangen werd bekleed met rubber, dat sterk ge luiddempend is. In de nieuwe hall -■ ijn kleuriige boetieken gebouwd. gpp-MH' wsmm AMSTERDAM (ANP) Met ingang van 17 december zal DWS worden getraind door Joop Brand, de tweede trai ner van Go Ahead. Tussen de verenigingen DWS en Go Ahead en de huidige trainer van DWS, de heer Talbot, is daarover volledige overeen stemming bereikt. DWS heeft met de heer Brand een tweejarig contract aangegaan Het contract met Talbot zal tot aan liet einde van dit seizoen doorlopen. Talbot die in liet begin van de jaren zestig DWS naar het landskam pioenschap leidde en vorig jaar naar de Amsterdamse club terugkeerde na AZ '67 en Heracles te hebben getraind, heeft zijn medewerking aangeboden bij het zoeken naar jong talent. Het DWS-bestuur heeft verder dc heer Jack van Zanten, lid van de ledenraad van DWS, bereid gevon den de reorganisatie van het tech nisch apparaat van DWS in samen werking met dc trainer, de heer Brand, ter hand te nemen. Langzaam maar zeker zijn de scheidsrechters bezig een complot te smeden tegen Feijenoord. Als Feijenoord „uit" speelt, wordt van de thuisclubs alles toegestaan. Als een Feijencord-speler, een Ove Kindvall, een Piet Romeijn en nu weer een -Henk Wery zich dan ver- galoppeert.".wordt de Feijenoord- speler de dupe. Begrijp me goed: ik keur het optreden van de Feijen- oorders niet goed, maar al te vaalt zijn de scheidsrechters er de oor zaak van. In het stadion hebben de arbiters een andere tactiek. Dan kermen zij strafschoppen niet toe of. zoals laatstelijk de heer Dorp mans, dan is de wedstrijd plotse ling afgelopen. De heer Couwenberg kan de sup porters nu wel vragen, lief te zijn voor de scheidsrechters, maar dat is al lang geen haalbare kaart meer. Neem scheidsrechter Schalks die Van Hanegem op de bon slin- gex'de voor een niet bestaande over treding. Deze Schalks zal zeker trachten revanche te nemen. Ik heb namelijk geen enkel vertrou wen meer in de leiding als Feijen oord erbü betrokken is. KNVB. neem uw maatregelen! Ais straks van de 65.000 toeschou wers in de kuip tien heethoofden de scheidsrechter molesteren, is het hek van de dam. Met als mogelijk resultaat dat Fijenoord zonder pu bliek moet spelen. Is het bij voor beeld niet mogelijk de heer Schalks voor zijn op. fteiijic foutieve spel inzicht voor vier wedstrijden te schorsen? H. DE GRAAF. Rotterdam-2I Het uit het veld sturen van Henk Wery heeft op mij diepe indruk ge maakt. Vooral de manier waarop dit gebeurde. Wery werd namelijk van achteren unfair aangevallen. De reactie van Wery valt natuur lijk niet goed te praten, maar is wel begrijpelijk. Scheidsrechter Derks had beide spelers het veld moeten uitsturen, niet alleen Wery. W(j gaan trouwens toch met de scheidsrechters in het betaalde voetbal de verkeerde kant uit. In het Feijenoord-toemooi van twee jaar geleden heb ik een scheids rechter aan het werk gezien, toen nog amateur, die korte tijd later tot het betaalde voetbal zou worden toegelaten. De man kon twee wed strijden niet in de hand houden. In hetzelfde toernooi heb ik al zeker viermaal een andere scheids rechter gezien, die m.i. wel voor 't betaalde voetbal in aanmerking zou kunnen komen. Hij is wat klein van stuk, maar snel ter been. Als man nen als h(j niet komen waar ze horen, dan is er in de voetballerij iets mis. B. JONKER, Brede Hilledtjk 40, Rotterdam. PAPENDRECHT Het eerste elftal van de amateur-eersteklasser Papendrecht (momenteel leider in de eerste klasse B) oefent dinsdag avond op het verlichte sportpark Slobbegors tegen eredivisie-vereni ging Holland Sport, dat met het complete eerste eli.al zal verschij nen. De wedstrijd begint om 20.15 uur. Peter Post gaf vannacht op de Amsterdamse Zesdaagsebaan zonder tegenstribbelen gevolg aan het verzoek van de toe schouwster. die we! eens met hem op de fiets wilde zitten. Welnu: dat zitten kwam ervan en het vailen daarna ook sman driftkikker met t« ilent Een enkeling slechts kon de toets der kritiek doorstaan. Die 'eenogi- gen' in het 'land der blinden' wa ren dan altijd nog Nederlanders, zodat het versterkte team van de boksvereniging Huizenaar een afge tekende zege (137) kon behalen op de Flandria-boksers uit Ostende. Zon 'goudvink' was bijvoorbeeld Tonnie Krijgsman, het driftige Schïedammertje dat moeiteloos is doorgestoten naar de vaderlandse amatt -op. Vorige week. in Den Haag, overklaste hij de Duitse nummer zes, Mïette. En ook de Vlaming Raviu vertilde zich aan de watervlugge, hondsbrutale veder die slim zijn handicap (een kortere reach dan de Belg) over won. Krijgsman, steunend op een ijzersterke conditie, ontweek alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. alle halen van Raviu's lange armen. De Belg raakte daar zó door vermoeid dat Krijgsman ten slotte onbedreigd naar openin gen mocht speuren. Die hij prompt vond. Veel bewondering was er ook voor de manier, waarop de VUs- singer Theo Marinisse (DOS) zijn puntenzege bewerkstelligde. Beur- selinck, zijn tegenstander, werd tel kens weer behendig gestuit, waar na de andere vuist (meestal Mari- nisse's rechtse) de puntjes op de i zette. Een daverende rechtse hoek leek de Belgische aftocht te be spoedigen, maar Beurselinck bleek althans van incasseren wel wat af te weten. Bestond aan Marinisse's overwin ning geen twijfel, de uitspraak 'Doruyter winnaar' in de laatste I partij voor de pauze deed wèl ve len de wenkbrauwen fronsen. Niet dat Bertie Nikkelen-Kuyper, Deruy- ters opponent nu zoveel recht kon doen gelden op de winst. Integen deel. 'Nikkel' bezig aan een comeback die hem tot nu toe drie zegepralen en een onbeslist bracht stelde zijn supporters hogelijk teleur. Maar dc Belg, notabene driemaal achtereen kampioen van zijn land, presteerde zo mogelijk nog minder. Hij hing, duwde en klemde dat het een lieve lust was. En Nikkelen-Kuyper ging erop in. 'Break, break, break!" het lag scheidsrechter Van Pelt in de mond bestorven geen partij dus die de liefhebbers in vervoering bracht. Geen partij ook, die een winnaar verdiende. Niettemin ontving De- ruyter die eretitel. Een verlate Sin terklaas-surprise, naar ik aanneem. Gerard Bok, door Huizenaar- voorzitter Jaap Vilierius eerder op de avond beloond met de In me- morlam C. Teekens-wisseibeker voor de meest verdienstelijke bok ser van de club, demonstreerde in het finale-gevecht dat hem die on derscheiding ruimschoots toekomt. In hoog tempo dreef hij de Belgi sche A-klasser Vandenbon door de ring, speciaal via langdurige series op het lichaam secuur bouwend aan een veilige puntenvoorsprong. Van denbon bood overigens lang niet onaardig tegenspel. De jury kende hem er naderhand zelfs een stijl- prijs voor toe. De andere was, van zelfsprekend, voor Tonnie Krijgs man. Overige uitslagen: halfzwaargewtcht B-klasse: Schu mann (Noble Sport) wint door tech nische k.o. in de 2e ronde van Van Vliet (DOS); bantamgewicht C-klasse: Jonck- heere (Flandria) w.o.p. van Heij- denrijk (Huizenaar): zwaarweltergewicht C-klasse: Paul Verbon wint door k.o. in de 2e ronde van Lambrecht (Flandria) lichtgewicht C-klasse: Wuilems (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De rennersver eniging Apollo organiseert zondag ochtend in het gebouw van Het Vrije Volk home-trainerwedstrijden om het officieuze kampioenschap van Rotterdam. Amateurs en nieu welingen rijden tweemaal één kilo meter op een verzet van 117. de aspiranten tweemaal vijfhonderd meter op verzet 91. Voor elke cate gorie zijn drie ere-prijzen beschik baar. Tot de bekende renners, die al hebben ingeschreven, behoren Frits van Duivenbode. Huub van Dalsum. Jan van Tilburg en Sjaak van der Torre b(j de amateurs en Robbie Aversteeg en Ferry Ver mei] bij de nieuwelingen. De renners kunnen om negen uur komen indraaien; de wedstrijden beginnen om tien uur. (Oorschot) onbeslist met Roelants Flandria; zwaarweltergewicht N-klasse: Meulmeester, DOS verliest op pun ten van Rodenbach (Flandria) lichtweitergewicht C-klasse: Den Hoed (Huizenaar) w.o.p. van Cijs i Flandria); lichtgewicht C-klasse: Bruystens (Huizenaar) wat door technisch k.o. in de 2e ronde van Winstone (Flandria) lichtweitergewicht A-klasse: Stahl (Huizenaar) onbeslist met Schuring t Zaanstreek i. Het Vrije Volk organiseert met de kerstdagen, in samenwerking met de Twee Provinciën, een VIERDAAGSE BUSTOCHT naar Parijs. Heenreis: woensdag 24 december, 8.15 uur uit Rotterdam. Terugreis: zaterdag 27 december, 12.00 uur uit Prijs. In deze prijs ri,n begrepen bustocht RotterdamParys v.v. passagierstoeslag op de Franse tolweg. drie overnachtingen met logies en ontbyt in hotel in Parijs' centrum (2-persaonskamer met bad of douche). 9 rondrit op tweede kerstdag in de omgeving van Parijs. 9 diensten van een reisleider. 9 gereserveerde busplaatsen. 9 reis- bagage- en ongevallenverzekering. In de prijs zijn derhalve geen Hinches of diners begrepen. Deze kunnen wel in het hotel worden gebruikt (12—15 francs). Het hotel ligt in de directe omgeving van diverse vcrmaakcentra, o.m. de Folies Bergères, Mayol, bioscopen, grote boulevards, etc. De reis gaat door bij voldoende deelneming. Meldt u zich daarom schriftelijk of mondeling bfj Het Vrije Volk, Slaak 34 te Rotter dam. telefoon 010-1110 30, toestel 39 of 59 (afdeling abonnemen ten (le etage), tussen 8.30 en 16.30 uur, zaterdags gesloten

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1