Volkskerstzang Grote Kerk Auto's in het water en in slip ODI weet met gemak oogeslagen te blijven Fiks brandje in Kethel Handschrift in machine Giroprijs voor A. A. Spanjersberg SPORTHUIS LEO v. d. VALK MORRIS Ét Dit jaar bijna 4000 examens afgenomen C. Th. Stigter (63) overleden Geslaagde padvinders- kerkdienst Burgerlijke stand HandbalJer bewusteloos m In Sportfondsenbad Korfbal -:Jtl erkzame ochtend voor volksluinders van ROSSUM Soms van u? Esperan to-agendo Medewerking aan de volkskerstzang werd verleend door de christelijke muziekvereniging Harpe Davids o.l.v. de heer A. L. Glotzbach. GOED GEKLEED GEKLEED U/indiot fjouiie OdiValto 111 Automobielbedrijf SCHIEDAM Rand acht uur gisteravond begon de grote glibbermisère. Tot dat tijdstip konden trams, bussen en taxi's nog vrij redelijk hun weg vinden. Maar toen „viel de grote klap," zoals een woordvoerder van de RET vertelde. Overal strandden bussen. Brand.een welkome afleiding op een stille zaterdagmorgen. Gauw weg uit die rokerige troep (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De grote jubileumprijsvraag van de Postgiro is gewonnen door de oud-Rotterdammer A. A. Spanjersberg, die nu in Leiderdorp woont. De prijs, een bedrag van 25.000, is vrijdag in Den Haag in de Rolzaal van bet Binnenhof uitgereikt. MAANDAG 22 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 Glibberen en glijden of thuis in een luie stoel Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM Als gevolg van de gladheid is gisteravond tegenover Musis Sacrum de auto van de 19- jarige operator J. van de Waal uit "Schiedam in het water terechtge komen. De bestuurder en de 16- .iarige mej. A. Jansen uit Schie dam konden uit de auto kruipen. Zij werden door omstanders op de wal gebracht. De jongeman is voor observatie naar het ziekenhuis ge bracht. Op de Schie-dam.seweg kwam de 21-jarige dienstplichtige militair A. H. van Wely uit Schiedam beklemd tussen een boom en een bus van de HET. die aan het slippen was gegaan. De man liep een gebroken arm op. De 22-jarige Rotterdammer J. J. Hoogland slipte op de Vlaardinger- dijk en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. Met verwondingen is hij naar het ziekenhuis gebracht. Hetzelfde overkwam de 36-jarige J. van Etten uit Schiedam op de Nieuwe Damlaan. Ook hij moest naar 't- ziekenhuis worden gebracht. ('van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Velen hebben za terdagavond in de met kaarsen verlichte en goed verwarmde Grote Kerk in Schiedam de volkskerst zang bijgewoond. Een groot gedeelte van het pro gramma werd gevuld met samen zang. afwisselend begeleid door de organist van de Grote Kerk. de heer J. P. Bekkers, en de christe lijke muziekvereniging Harpe Da vids. Het kerstevangelie werd gelezen door pater B. W. Alkemade, vloot- aalmoezenier bij de Koninklijke Marine. Pater Alkemade sprak ook twee korte kerstboodschappenn uit: één spiciall voor de kinderen, één voor de volwassenen. Deze jaarlijkse bijeenkomst, werd georganiseerd door het comité Volkskerstzang Schiedam. /ADVERTENTIE} is DOOR HERENCONFECTIE HOR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM i.Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM Voor de laatste keer dit jaar zijn zaterdag in het Sportfondsenbad in Schiedam zwem- examens afgenomen. Dit gebeurde onder auspiciën van de KNZB. ver tegenwoordigd door de officials mevrouw A. den Otter en de heer E. M Verhoeven. Ditmaal legden 74 kandidaten proeven van hun be kwaamheid af om in het bezit te komen van het aanvullende brevet I. Op twee na slaagden zij hierin. Met dit resultaat is het totaal van de in het bad behaalde diplo ma's of brevetten voor 1969 geko men op 3842. Voor het diploma A slaagden 1810 voor het merendeel jeugdige personen. Voor het diploma B 1240: brevet gevorderden I 560; II 182; Hl 36 en voor brevet V 14 personen. Al deze gediplomeerden kregen hun lessen van het eigen team, dat reeds bijna 29 jaar wordt ge leid door chef-instructeur J. J. A. Garmat. 'Van onze sportredactie) SCHIEDAM - De Schie damse korfballers kunnen op uitstekende resultaten terug zien. ODI maakte Valto uit De Lier duidelijk niet voor niets ongeslagen bovenaan de ranglijst te staan en stuurde de Westlanders met een al leszeggende 111-nederlaag naar huis. Sohieaam had het heel wat moei lijker tegen het Zierikzeese All Ready en kon pas na heftige tegen stand en spannende strijd de 75- overwinning grijpen. Schiedam-All Ready 7.7 Voor de strijd pas goed en wel begonnen was. keken de Schiedam mers al tegen een 02-achterstand aan. De verdediging werd twee maal uit positie gespeeld, wat even- zovele malen een doelpunt oplever de. Na de vakwisseling maakt .- Piet Nab dit falen gedeeltelijk goed door tegen te scoren, maar kort luerr.a moest voor de derde maal een tegendoelpunt worden geïncas seerd, wat 13 betekende. Preek Veer. die nog niet veel van zich had laten zien, maakte er na rust 23 van. maar weder om moest de verdediging capitule ren; uit een strafworp scoorde AU Ready 24. Chris Niehot en Piet Nab brachten de stand op 44 en Preek Veer gooide uit een door loopbal de bal voor de vijfde maal in de vijandelijke korf'5—4 Nog waren de Zeeuwen niet verslagen: met een schot van afstand werd de balans in evenwicht gebracht (5—5). De betere conditie van de rood zwarten werd in de slotfase door slaggevend. Door doelpunten van Piet Nab en Chris Niehot werd dit- tot uitdrukking gebracht, waar mee de eindstand op 7—5 in Schie dams voordeel bepaald werd. In deze wedstrijd heeft Odi geen enkele moeite gehad ongeslagen te blijven. Costick Toussaint. in deze wed strijd ophieuw goed voor 4 doel punten, opende de score. Uit een doorloopbal wrist Valto op JI te komen, maar het moest later toe zien hoe Odt binnen een kwartier uitliep naar 71. Even voor de rust, werd het zelfs nog 81 voor Odi. In de tweede heift leek de Schie damse doelpuntenhonger wat gestild en slechts drie doelpunten werden aan het totaal toegevoegd: II1. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Kerststukjes ma ken met wat de natuur in eigen omgeving te bieden heeft was de taak van een aantai ieden van de Volkstuindersvereniging Thurlede in Schiedam. Hieraan werd ge werkt in zaai Beatrix, onder lei ding van de heer Janse uit Rotter dam. Het waren voornamelijk de da mes die zich hier uitleefden om bloemen en planten tot een geheel te rangschikken. Schaaltjes, vazen, berkenplank- jes. maar ook boomstronken ble ken geschikt om als basis te die nen. Als vulling gebruikte men spar- en dennegToen en bessenhulst. Ook het wilgenkatje, de maiskolf en bessen van laatbloeiende hees ters waren terug te vinden in de vele fraaie stukjes die het resultaat waren van een werkzame ochtend. (ADVERTENTIE) v. Beverenstraat 5 - Schiedam Tel. 266561 - Privé 156723 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na een kortston dige ziekte is in de Dr, Noietstich- ting te Schiedam de heer C. Th. Stigter, voorzitter van de postdui venvereniging „De Vrijheid" op 63- jarige leeftijd overleden. De heer Stiger mocht gerekend worden tot de pioniers van de post duivensport. die uit waren op er kenning door de overheid van deze zinvolle tak van vrijetijdsbesteding. Zijn gedachte om te komen tot een eenheid onder de landelijke en plaatselijke duivenhouders strekte zich uit tot over de grens. Veelvuldig waren bü voorbeeld zijn contacten met de Belgische dui venhouders te Gent. Tot voor kort was de heer Stigter voorzitter van de Concourscombinatie Rotterdam, in welk vliegverband de meeste plaatselijke duivenhouders aan de wedvluchten plegen deel te nemen. De teraardebestelling zal dinsdag 23 december om elf uur op de alge mene begraafplaats te Schiedam plaatsvinden. (Van een onzer verslaggeefsters) Ijsafzetting op de bovenleidin gen maakte ook het rijden van de trams onmogelijk. Het Schiedamse taxibedrijf Eurotas nam ook het zekere voor het onzekere en gaf alle chauffeurs rond acht uur snaar het sein tot stoppen. De chauffeurs mochten het dan stilletjes hebben, in de taxicentra le daarentegen had men het erg druk met het aannemen van tele foontjes. Maar de mensen die hun laatste hoop op de taxi hadden ge vestigd. moesten worden, teleurge steld. De één had er begrip voor, de ander niet. Net als de mensen die de wacht hadden betrokken bij tram- en bus haltes. Gekanker op het „vlugge, veilige en voordelige openbaar ver voer," evengoed als opmerkingen dat „ze er daar ook niks aan kon den doen." De wachtcommandant by de Schiedamse gemeentepolitie had rond half 12 weinig schokkende ge beurtenissen te melden. Behalve dan dat hij zelf vier maal onderuit was gegaan. Wel was er al een bladzijde van het dag- en nachtrapport volge schreven met allerlei blikschade gevalletjes. „De mensen zijn erg voorzichtig," vertelde de wacht commandant. „Ze blijven angstval lig thuis. Natuurlijk, je loopt alleen maar de kans je benen te breken." Tegen twaalf uur kwam er weer wat leven In de brouwerij. Het rij dend verkeer begon weer wat op gang te komen. Lijn 8 stond ge reed om James Bond-fans, die net uit het Passage Theater kwamen zo goed en zo kwaad als dat ging naar hun plaats van bestemming te brengen. De bus naar Vlaardin- gen reed ook weer, zij het dan in vertraagd tempo, over de Koe markt. De pekelwagen met het ge le knipperlicht deed zijn ronde. Voetgangers schuifelden voort, roepend naar anderen, alsof die dat nog niet in de gaten hadden; .Hé meisjes, kijk uit hoor, *t is glad. En bij al die ellende waren er dan ook nog mensen die plezier hadden. Omdat zij vanuit hun luie stoel naar buiten kijkend wéér een argeloze voorbijganger over dat ver raderlijk gladde stukjes stoep onder uit zagen gaan De meer dan vijfhonderd inzen ders hebben zich verdiept in. het uitvinden van een methode om een machine de handschirftcijfers op de girokaarten automatisch te laten lezen, zodat coderen niet meer nodig is. De heer Spanjersberg is 38 jaar. Hij is geboren op Rozenburg. In Rotterdam heeft hij de HTS, afde ling elektro-techniek afgemaakt. In 1954 ging hij bij de PTT wer ken. Twee jaar geleden is hij begon nen met ontwerpen. In het begin met enige aarzeling omdat ook niet-FTT-ers aan de prijsvraag meededen. De' heer Spanjersberg, die nu op het dr. Neheriaborato- rium werkt, is systematisch te werk gegaan. Hij heeft het probleem eerst in grote stukken verdeeld en die op hun beurt weer in kleinere. Op de ze manier kreeg hij een soort leg puzzel. Het grote verschil met een normale puzzel was dat de stuk jes daar altijd passen. Dat was de grote moeilijkheid van de legpuz zel van de heer Spanjersberg. Want hij wist niet of de stukjes wel zouden passen. Dat de leg puzzel inmiddels in elkaar is ge komen bewijst de eerste prijs. Twee weken voor de sluitings datum was de heer Spanjersberg met zijn inzending gereed. Hij gaf zijn geesteskind het motto Autogiro mee. (De inzendingen waren anoniem). Volgens de jury kan de oplossing van de heer Spanjersberg op korte termijn worden gerealiseerd. A. A. SPANJERSBERG Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eerste oecume nische kerkdienst van de vier Schie damse padvinders-organisaties die zaterdag is gehouden in de Opstars- dingskerk. is een geslaagde dienst geweest. Behalve leden van de vier organisaties: het NPV; het NPVG: de Ned. Gidsenbeweging en die der RK-verkenners. woonden veel oude ren deze kerstdienst bij. Voorgangers waren de jeugdpre- dikant ds. A. Le Coq en pater E. Preuting. O.P. Muzikale medewer king verleende de kerkorganist Arie Eikeleboom. Voor de te zingen kerstliederen was een keuze ge maakt uit de gezangenbundel van de Hervormde Kerk. Voorts bevat te liet programma liederen van Huub Oosterhutó en een werkje uit de bundei van Michel van de Plas en Wim ter Burg. Verder waren er de schriftlezing waarin het kerstgebeuren centraal stond, declamatie en het voorlezen van gedichten door leden van de jeugügroeperingen. Een landelijk lid van Unicef (kin derfonds der Verenigde Naties' gaf een uitvoerig exposé over het hulp verleningsproject Biafra. De ten ba te van Unicef gehouden collecte bracht bijna achthonderd gulden op. SCHIEDAM Geboren: Janine d.v, W. van Winden en W. A. Els- hout; Daisy G. d.v. R. van Room en G. P. van Bekhoven: Mare z.v. C. Schenk en H. M. Kolmeijer; Pa tricia E. M. d.v. L. J. Rietdijk en J. J. P. T. Goudriaan. Getrouwd: F. M. Grootenboer en M. Y. F. van Resteren; G. A. Mar kus en B. M. L. M. van der Meer; J. Schop en A. M. Polderdijk; B. H. Slee en G. C. van Til: J. B. Brouwer en A. Bekkering; N. A. M. Lansbergen en G. W. J. M. van Leeuwen; H. B, Veeneman en J. D. Rense: P. M. H. Zwaneveld en M. T. Bras: (ADVERTENTIE) M. J. M. Dries en A. IN DE PASSAGE VOOR AL UW SPORTARTIKELEN A. H. Ammerant; J. G. Trapman en C. C. Filius; J. C. van Lieshout en E. E. Homburg: H. W. Peits- man en C. van Deijk; G. W. Flaes en M. C, Bout; J. Vrijland en J. Kniljskamp: J. B. Messemaker en W. J. de Boer; G. Bloem en C. M. J. Maagdenberg: E. H. J. van den Berg en M. van Diggelen; H. H. Ja ger en H. K. D'Avis; E. J. Abresch en S.' I. Kroezen; J. Eibers en J. van der Waal; A, B. J. Ruts en N. van der Lugt; C. Sla en N. F. de Graauw: W. G. van Oudheus- den en N. Bogaert: L. H. W. Jans sen en C. S. A. van der Kraan; D. Nels en C. J. van der Gaag; F. van Dongen en J. M, Rebers; J. G. Overdijk en R. A. Flooij: H. Slui mer en J. M. Moermans; J. B. M. Metjninger en J. M. L. Blom; L. W. Boekehnan en H. M. A. van de Pas; H. J. van der Reyden en J. van Gelderen: H. T. Middeldorp en A. Visser; J. Sol en P. M. van ?.e\- lem, i (Van een onzer verslaggeefster») SCHIEDAM -In een houten schuur op het Noordeinde in het Schiedamse Kethei heeft zaterdag, morgen een fikse uitslaande brand gewoed. De brand is vermoedelijk ont staan door "n olievergasser die in de schuur brandde. Tijdens de braad ontplofte een fles propaangas. Hier door sneuvelden een aantal ruiten van woningen in de omgeving. De schuur is uitgebrand. Een perso nenauto, die erin was weggezet, ging verloren. De schuur was in gebruik bij de 30-jarige handelaar A. J, van de Marei uit Schiedam. Te bevragen bij de vinders: doos je inh. capsules, concierge Chr. techn. schooi. Nieuwe Damlaan: 5 meter roestvrij staal, W. Antonio, Damlaan 216; fietspompje. Mast, Groenelaan 65 b; slee. Tiele, Nic. Beetsstraat 24 b; damesportemon- naie met inh., Zoetmulder; Hoog straat 83; kinderportemonnaie met inh.. Bucher. Jaeq. TJrlusplem 16; knipbeursje met inh,, mevr. Mak, Vlaardingerdijk 121 b; fietstas, chr. techn. school. Nieuwe Damlaan; kinderportemonnaie met inh.. mevr. Bos. Van Maanenstraat 50; tas inh. overall en handdoek, Dumont. Ha- vendijk 154; parapluie. Van Kem pen, Van Ostadelaan 34 b: porte- monnaie m inh.. cash-and-carry- bedryf, Kerklaan; damesportemon- naie met inh., M. van Dijke, Van Oldenbameveltstraat 118 (na 18.00 uuritas inh. sportkleding, J. Wij nen. Joh. Straussplein 153; kinder portemonnaie, G. IJzendoom, Mac- kaystraat 47; herenschoen maat 43, M. Lecuwenburgh, PH.O.laan 187a; regenbroek, G. Scheepmaker. P. J. Troelstrralaan 17: meisjesschoen. Wiegman. 2e Tuinsingel 24; 1 paar rode laarsjes. Wijzenbroek. Lange Singelstraat 32; dameslaars met rits. Mulder. Rembrandtlaan 104 a; dameshandschoen, mevr. Kramer, Goereesestraat 2: damesglacé, J. E. Voulon, Boerhaavelaan 12 a; he renglacé, Voorwald, Van Oldenbar- neveltstraat 99: kinderwant. Valk, Schaperlaan 35; kinderwant, A. Nels. Boerhaaveplein 6 a; wollen handschoen. Buckkers, St. Liduina- hof 2; 1 paar bruine handschoe nen en 1 glacé handschoen, Post kantoor, Lange Nieuwstraat; want, van de Berg, Loeffstraat 41; hand schoen, Schippert!s. Dr. Wibautplein 41; bankbiljet, Plootj, Maekaystr. 22; oorring, Bode Stadhuis. Grote Markt; halskettinkje. Den Toom. Singel 56 a: ring, v. Dijk. Alb. van Raaiteplein 94; oorbel, Thiele, Pr. Mauritsstraat 22 b; zegelring. J. Tecuw, Spoorbaanstraafc 15: heren- horloge, Minderhout, v. d. Tempel straat 52 (na 17.00 uur): 5 sleutels in étui. Elzerman (B, van Haaren- laan 1171), Soc. Zaken. Broersveld 142; leesbril, L. Troost, Van Mar kenstraat 76: huissleutel en fiets- sleuteltje. Lekkerkerk, Julianalaan 72 c; kinderbril. J. L. Strijen, Vlaardingerdijk 231b; kinderbril, Nieuwstraat 22; damesbril. mevr. Sicton. Lange Haven 121; dames- bril. Heinsbroek. Usselmondestr. 56, zakmes, Bezemer, Diepenbrock- straat: ring met 2 sleutels. Van Munnik, Gr. Florisstraat 66: rood bruin poesje, v. Ameijde, W. de Zwijgerlaan 28 (tel. 264364); zwart poesje, geel halsbandje. I.T.H.O., Nieuwe Haven: blauw-grijze poes. Dieniers, B. Ballotsingel 112 b. Dierentehuis, Sint Anna Zusterstr: bastaard boxer, reu; bastaard her der. 2 jaar. (Van een onzer verslaggevers' GOUDA Tijdens de handbal wedstrijd Vires LAntomium I in de sporthal te Gouda heeft zondag middag de speler Kok Zappey een stoot van een knie in de buikstreek gehad. Hij raakte bulten kermis en is later met hevige pijnen naar het Van Itersonziekenhuis gebracht. SCHIEDAM Merkredon. la 24an de decembro klubvespero. Pro la Kristrmskotngoj la kun vena nc okazos. Vi ciujn bonajn festotagojn.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2