Schiedams burgemeester in nieuwjaarsrede: Ontslag bisschop Rotterdam aanvaard Feestvuur voor nieuwe jaar We hebben nooit vuil laten liggen Mogelijk verjonging PSP-fractie PvdA en D 66 in open strijd óf samen tegen PCG, KVP en WD I EEN WENS EVEN STERK BIJ PvdA, D '66 en PPR Kort gezegd l Voorstel tot inschakeling ontwikkelings bureau Raadslid stelt vragen naar aanleiding van velen met mij9 Spoeling in toto dun Twee stadsreinigers koninklijk onderscheiden B. en W. Schiedam: I Openbare gebouwen jen gehandicapten Herindeling Burgemeester G. van Hofwegen weer terug na ernstige ziekte Mr. T. van Rossen directeur van Terminal N.Y. ?5> Voorlopige Inspraak Optrommelen Open strijd Vlucht t ZATERDAG 3 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 6 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemeester II. Roelfsema van Schie dam heeft goede hoop dat over twee jaar toch begonnen kan worden met de herbouw van de binnenstad. Dit blijkt uit de nieuwjaarsrede, die de burgemeester gisteravond afstak tij dens een raadsvergadering in de aula van het stedelijk museum. VLAARDINGEN Op een aantal punten komen de pro gramma's die de PvdA en D'66 bij hun besprekingen op tafel hebben gelegd, overeen. Ook een aantal door de PPR ingebrachte punten sluit hierbij aan, al zijn de laatste meestal minder nauwkeurig omschreven dan die van PvdA en D'66. Burgemeester Roelfsema waagde (opnieuw) een po ging een tijdschema te geven voor de behandeling van het bestemmingsplan voor de binnenstad. Hij ging ervan uit dat B. en W. in februari van dit jaar een ontwerp plan kunnen publiceren. In Schiedam heeft men nogmaals-, maar nu met feestvuren, het nieuwe jaar begroet. Door inwoners bijeengebrachte kerstbomen gingen in vlammen op. De hele dag was er gisteren gelegenheid de bomen in te leveren. Iedere boom leverde bovendien nog een stuiver op. Op de foto het punt op.de Vlaardingerdijk waar georganiseerd fikkie werd gestookt. Resultaat? Een plezierige opruiming van de afgedankte bomen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De kans is groot dat op 5 januari voor Vlaardingen een nieuw politiek jaar begint: namelijk als de ledenvergadering van de PvdA-federatie besluit met D'66 en de PPR tot een gezamenlijk öntwerp-verkiezings- program te komen. De gemoederen zijn ten aanzien van deze mogelijk heid niet bepaald verhit. PvdA, D'66 en PPR hebben nu een periode van vrijblij vende confrontatie achter de rug en maken zich nu op om te zien of zij een ernstige stap kunnen doen. Er kan uit al deze vrijages voor Vlaar dingen een politiek aardver- schuivinkje uit de bus komen. Herbouw binnenstad over twee jaa beginnen I democratiseer bestuur! j (Van een onzer verslaggeefsters) l SCHIEDAM B. en W. van Schiedam zullen de gemeenteraad i voorstellen een ontwikkelingsbureau j in te schakelen om bestemmings- i; plannen voor de binnenstad van de grond te krijgen. Dit vertelde burgemeester H. Roelfsema in zijn gisteravond uit gesproken nieuwjaarsrede tijdens een raadsvergadering in de aula van het stedelijk museum. Het ontwikkelingsbureau moet de plannen op uitvoerbaarheid beoor delen en adviezen geven om ze uit voerbaar te maken. Andere taken van het bureau zijn, zo bleek uit hetgeen de burgemeester zei, het zoeken van beleggers die financieel de uitvoering der bouwplannen wil len dragen of ondernemen, of zelf bouwen en exploiteren. .(Van een onzer verslaggeeefsters) SCHIEDAM De televisie-uit zending „Velen met mij", waarin aandacht werd gevestigd op de toegankelijkheid van openbare ge bouwen voor gehandicapten, is voor het Schiedamse raadslid mevrouw A. J. Tfjsen-Jonker (p.v.d.a.) aan leiding geweest het college van B. en W. schriftelijk een aantal vragen te stellen. Zij wil weten of het college ken nis heeft genomen van de „nieuws brief" die de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten onlangs" aan haar leden heeft gestuurd en waar in de aandacht wordt gevestigd op de toegankelijkheid van openbare gebouwen voor gehandicapten. Zij vraagt of het college bereid is bij de realisatie van nieuwe bouw werken de mogelijkheden die de bouwverordening biedt voor het genoemde probleem op zo ruim mogelijke schaal toe te passen. Voorts wil het raadslid weten of het college wil onderzoeken of aan bestaande bebouwen nog verbete ringen ten gunste van gehandicap ten kunnen worden aangebracht. Ten slotte zou mevrouw Tijsen graag zien dat, wanneer er een dergelijk onderzoek komt, metter tijd aan de commissie woning- dienst en/of aan de raad wordt verteld wat da resultaten ervan zijn. DEN HAAG (ANP) De gege vens van sporttoto nummer 20 van het afgelopen weekeinde zijn: aan tal deelnemers 794.511; bruto- inleg 1,653.562,80; prijzenbedrag ƒ744,103,00. Eerste prijs ƒ223.230.90 63 mel dingen, ieder ontvangt ƒ3.543,20. Tweede prijs: 148.820,60: 1014 meldingen, ieder ontvangt 146,80. Derde prijs 233.230,90: 7124 mel dingen, ieder ontvangt ƒ31,30. Extra prijs 148.820,60: 1851 mel dingen, ieder ontvangt ƒ80,40. (Van een onzer verslaggevers) Democratisering van 't gemeen tebestuur is een punt dat bij de drie partijen even sterk naar vo ren komt. Deze democratisering omvat openbaarheid van vergade ringen van beleidscommissies, het goedkoop of gratis verstrekken van raadsstukken en rapporten, waar voor geen wettelijke geheimhou ding bestaat en het vroegtijdig be trekken van burgers bij besluitvor ming. Streng optreden tegen vervuilers van lucht, water en bodem weegt in de programma's van PvdA en D'66 even zwaai-. Speciale aandacht voor de behoeften van bejaarden wordt op alle drie de puntenlijstcn gevraagd. Maak zo spoedig moge lijk samen met nabuurgemeenten een recreatiegebied ten westen van Vlaardingen, zegt de PvdA. D'66 wil dat Vlaardingen zich een der gelijk recreatieproject cadeau doet bij het 700-jarig bestaan van de stad. Beide partijen wensen de aanstelling van een sociale raads man of onbutsman. PvdA en PPR besteden aandacht aan „bovengemeenteijke samen werking"; de laatste noemt het woord „Rijnmond" niet en de eer ste stelt met klem dat het open baar lichaam Rijnmond gesteund dient te worden door zovee'. moge lijk bevoegdheden over te dragen voor zover het bovengemeentelijke taken betreft. Verder zegt de PvdA: „De her indeling van gemeenten in het Rijnmondgebied dient drastisch te worden aangeplakt". De PPR be pleit een regionale aanpak, Indien (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Burgemees ter G. van Hofwegen heeft zijn „come-back" gemaakt op de ra zend drukke nieuwjaarsreceptie die B, en W. van Barendrecht vrijdag avond. Door een ernstige ziekte is hij enkele maanden uitgeschakeld geweest. De hisr Van Hofwegen wisselde stralend wensen uit met de vele burgers die van hun belangstelling blijk gaven'. Hij zal zich nu weer volledig aan het gemeentelijke werk wijden. Rekening houdend met de wens naar inspraak van de burgerij trok hij drie maanden uit voor beoor deling van het plan door de inge zetenen. In die tijd kunnen opmer kingen en suggesties worden inge diend. Als alles gunstig verloopt zou het plan volgend jaar februari bij de raad kunnen worden ingediend, waarna, weer een jaar iater, met de uitvoering begonnen zou kunnen worden. De burgemeester wees er overi gens wel op dat hij bij de opstelling van dit tijdschema „van een groot optimisme" uitging. „Zuilen we op 1973 mikken') Het lijkt me een aanvaardbare gedach te," aldus de burgemeester. Overigens blijkt op dit moment dat de gemeente, aldus de burge meester, zelf in de komende tijd nog een drietal moeilijke problemen moet oplossen, voordat het bestem mingsplan voor de binnenstad zijn definitieve vorm kan krijgen. Zo moeten opzet en omvang van een winkelapparaat met het oog op de visie, die men op de toekomst van Schiedam heeft, moeten worden uitgebalanceerd. Verder moet het metro-tracé in de binnenstad wor den vastgesteld. Samenhangende met deze twee punten moet, aldus de burgemeester, de economische doorlichting van het plan uitmon den in 'n aanvaardbare exploitatie- opzet. Burgemeester Roelfsema wijdde zijn hele nieuwjaarsrede aan het onderwerp „Reconstructie en sane ring van, de binnenstad." H(j gaf een uiteenzetting over oorzaken van de vertraging in de aanpak van sanering en reconstruc tie, over de huidige stand van za ken en over het structuurplan, dat in juni 1968 is vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Monseigneur M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, is gisteren afgetreden. Paus Paulus de Zesde heeft een ontslagaanvraag, die hij enkele maanden geleden deed, aanvaard. De bisschop treedt terug omdat hij in augustus van dit jaar 65 wordt. Hij is van oordeel dat een dynamisch bisdom als het Rotter damse een zeer valide en geestelijk veerkrachtige man als leider nodig heeft. Er zal nu een opvolger gekozen moeten worden. Die aanwijzing ge schiedt door de paus, maar het ka pittel van het bisdom Rotterdam heeft het recht drie kandidaten voor te stellen.' Het zal daarvan ge bruik maken en heeft reeds laten weten dat het de wensen van het gehele bisdom wil vernemen. Monseigneur Jansen za! nu op treden ais apostolisch administra tor totdat zijn opvolger is benoemd. Hij is daarmee in feite waarne mend bisschop. HU is tegelijkertijd benoemd tot titulair bisschop van Basti, een niet meer bestaand bis dom in zuidoost-Spanje. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mr. T. van Rossen is met ingang van 1 janua ri benoemd tot directeur van de Stuwadoors Mij. Rotterdam Termi nal N.V. De heer P. J. Hoekstra, de man die het bedrijf heeft opgericht, zal in de loop van 1970 pensioenge rechtigd worden. Hij zal zijn direc teursfunctie neerleggen op 31 mrt., de dag waarop hij vijftig jaar ge leden zijn loopbaan in het scheep vaart- en havenbedrijf begon. mn (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De stad heeft sinds gisteren twee ko ninklijk onderscheiden 'vuil nismannen' Adriaan Bou- man (64, magazijn- en pomp bediende) en Franciscus Mar- tinus Lubrecht (61, chauf feur). Gisteren veertig jaar geleden traden zij getweeën in dienst, beiden als terrein werker op de stortplaats. Het personeel van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en burge meester J. Heusdens dronken in de kantine van de dienst een glas op het welzijn van de twee mannen, beiden voorzien van de rermedaille in brons, die bij de Orde van Oran- je-Nassau hoort. Leuk? „Ja," zegt de heer Lu brecht, „ik had 't niet zó verwacht. Ik wist van niks." De heer Bou- man maakt er een grapje van: ,,'fc Is weer een zorg erbij. Na je verscheiden moet de familie zorgen dat-ie weer teruggestuurd wordt naar waar die vandaan kwam." De heer Bouman was terrein werker, hulp-grafmaker, straatve ger, reiniger „mechanische huis- vuiiophaaldienst" (later eerste klas se), belader-straatreiniger. „We hebben nooit vuil laten liggen; al les ging mee," zei zijn oud-collega C. Mostert na de medailie-opspel- ding. „Hij is met de wagen nog nooit blijven steken. En er wordt wel eens gezegd: straatvegen kan iedereen.maar daar moet je een apart gestel voor hebben. Straatvegen is een vak apart. Bou man heeft 't altijd even luchtig op gepakt." De heer Lubrecht had óók heel wat functies: na terreinwerker werd hij koetsier -chauffeur, daarna chauffeur-monteur, chauf feur-monteur eerste klasse en nu is hij chauffeur huisvuilatuo. Hij, Bouman en stortbaas L. Roza zit ten ai zo'n vijftien jaar in de me dezeggenschapscommissie. De heer 'Roza maakte even gebruik van de gelegenheid om de jongere perso neelsleden (samen een kleine vijf tig) aan te moedigen hun taak eens over te nemen. „Probeer naar voren te komen en onze plaats in te nemen." „Ik was twee jaar op straat en 38 jaar op de wagen. Ik heb 't al tijd best naar m'n zin gehad," zegt de heer Lubracht. Hoe ziet men een man van de reinigingsdienst? „De een zegt meneer, de ander vuil: aan. De mensen zijn wat mo derner geworden en zeggen nu ook wel vuilmeneer." Het kon hem niet schelen; hij nam het vuil mee, als 't maar even kon, „Je hebt mensen die een helé fiets buiten zetten of 'n hele vloert bedekking. Dat kan niet door de molen." Noch over de heer Bouman, die in mei met pensioen gaat. noch over de heer Lubrecht, die nog 'n paar jaar blijft, had ir. J. G. Gerritzen, directeur van de reinigingsdienst, ooit een klacht gehad. Hij zei on der meer dat de medezeggenschap opnieuw onder de loep genomen zal worden en gaf beide heren de draagmedailles. Burgemeester Heusdens, in ge- schap van wethouder Weeda, ver geleek de reinigingsdienst van toen met die van nu. Hij gaf beide heren behalve de onderscheiding de enveloppen „met Inhoud." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De PSP- raadsfractie in Vlaardingen (twee man> ondergaat een verjonging als Je ledenvergadering op 15 januari de voorlopige groslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen hand haaft. Jos Noordhuizen staat op de tweede plaats achter Aad van der Veer, die nu samen met de heer J. Zoutendijk de fractie vormt. Ver liest de fractie bij de komende ver kiezingen niet aan sterkte dan kan Noordhuizen, die veel jonger is dan Zoutendijk, in de raad komen. Na de ledenvergadering op 15 januari wordt een schriftelijk refe rendum gehouden, waarvan de uit slag de volgorde op de Iyst be paalt De uitslag zal begin februari bekendgemaakt worden. Op de door een onafhankelijke commissie samengestelde groslijst staan 21 personen. Na Van der Veer en Noordhuizen komen Kees Kwak, Leen Stolk, Beatrix Droppert, me vrouw M. A. Derks-Warmerdam, K. van Braven. J. Boerdam, G. A. M. Martens, Dick Brouwer, Mar griet van Cortenberghe, Joop Coen- radie, A. van Haren, Ruud van Cortenberghe, P,ita Noordhuizen, Betty Stolk, J. H. Mootzelaar, Leo Neyenhuys, Theo Kwak, Bep van der Veer en H. J. van Haren. MAASSLUIS In verband met de reorganisatie van de Maassluise woningstichting „Woningbeheer" is het correspondentie-adres van de stichting voortaan Zuiddijk 78, Maasluis, telefoon 01899-3733. De heer J. P. Barendregt, direc teur van de stichting en sinds 1 januari ook secretaris van 't be stuur, houdt op dit adres kantoor. VLAARDINGEN Het inen- tingsspreekuur bij de Vlaardingse huisartsen is vastgesteld op don derdag 8 januari. dat beter is. van nutsbedrijven, on derwijsvoorzieningen en begelei ding van het onderwijs. Een aantal punten op de flrie lijsten vinden geen aansluiting b(i punten van andere groeperingen. Zo heeft de PvdA „eenclusief": be taalbare openbare diensten (zoals vervoer), waarbij de tarieven niet op basis van rentbiliteit moeten worden vastgesteld; een actieve grondpolitiek (vroegtijdig aanko pen en onteigenen, uitgeven in erf pacht) instelling van een gemeen telijk bouwbedrijf, dat betaalbare woningen bouwt van een type, waaraan behoefte is. Nog een greep: Verbetering van het RET-busvervoer, desnoods met financiële steun van de gemeente Vlaardingen; afschaffing van de klassen bij het trouwen en in het Hoiy-ziekenhuis (ieder krijgt de behandeling, die objectief gezien noodzakelijk is; niet de behande ling die men wenst:geen onder scheid tussen verplicht en particu lier verzekerden). Ten slotte het onderwijs, dat op de lijsten van D'66 en PPR niet aan bod komt en op die van de PvdA maar net: de partij wil de mocratisering op alle niveaus en instelling van een schoolraad. D'66 legt in zijn puntenlijst de nadruk op openheid van bestuur en doelmatigheid. De partij wil in stelling van een verantwoordings plicht van burgemeester, wethou ders, hogere ambtenaren en raads leden. De bevolking wil D'66 in spraak geven door het instituut van openbare hearings in de verorde- nig van de gemeenteraad vast te '.eggen, zodat de raad verplicht is hearings te houden voordat plan nen voor sanering van wijken, nieuwe woonwijken, recreatieplan nen enz. in de raad zelf aan de or de komen. Verder: voor de begrotingsbehan deling zullen op 't stadhuis open bare besprekingen worden gehou- de, waarbij burgers (ook journa listen) vragen kunnen stellen aan de wethouders en him ambtenaren over verschillende hoofdstukken van de begroting en ook het beleid van de burgemeester moet op 'n derge lijke hearing besproken worden. D'66 wil ten behoeve van de bur gerij een commissie voor de ver zoekschriften. bestaande uit raads leden. Het doelmatig beheer van gel den is een onderwerp, dat o.m, de WD de laatste begrotingsbehande ling meermalen heeft aangeroerd in de vorm van een pleidooi voor ee vijfjarenplan. D'6G wil dat al leen die posten in de begroting wor den opgenomen, die dienen ter ver vulling van duidelijke en werkelijk gemeentelijke taken. Per bestuurstaak moet ten vijf jaar overlappende planning met een jaarlijks te herziene en op te schui ven kostenraming worden opge steld. "7eze meerjarenplannen moe ten in 'n prioriteitenschema vastge steld door de raad, worden opge nomen. Het gemeentelijke apparaat dient regelmatig op organisatie en efficiency te worden doorgelicht. De PPR dringt vooral sterk aan op goede w-ijkvoorzieningen, die te gelijkertijd met de aanbouw van de wijk gerealiseerd moeten wor den, zoals o.m. winkels, hulpsecre tarieën. Uit al deze punten zou, ais de drie partijen daartoe besluiten, een gemeenschappelijk ontwerp-verkie zingsprogram kunnen worden opge steld, dat vóór het definitief wordt vastgesteld het onderwerp van een hearing za! kunnen zijn. Doorgaan of niet; dat zal maan dagavond in de openbare federatie vergadering in het Groene Kruis- gebouw aan de Goudsesingel het strijdpunt zijn. Het ziet er naar uit dat er flink gestreden zal worden, ai zuilen twee „zware" figuren niet aanwezig zijn; de heer H. Krab ben, met A. G. Kloots en P W. Emmelot een stuwende kracht In de richting van PAK (Progressief Akkoord)-vorming in de socialis tische raadsfractie, en wethouder T. de Bruijn, een zeer gemotiveerd en gezaghebbend tegenstander van het samengaan in de verkiezings strijd van PvdA, D'66 en PPR. Best kans dat het zaaltje te klein zal z(jn. En dan is het maar de vraag welke groepering haar tra ditionele vergadermoeheld even heeft laten varen; PAK-voor$tan- ders of -tegenstanders. De heer Emmelot, voorstander van PAK-vorming, gelooft stellig dat de tegenstanders een groot aan tal van hun geestverwanten zullen „optrommelen" om te voorkomen dat de federatie zal besluiten dat er verder wordt overlegd met D'66 en PPR. „Voor bepaalde figuren is het woord socialisme heilig. Dat was ook b(j de doorbraak zo," zegt de heer Emmelot. Over samengaan met D'66 en PPR zegt hij; „Als we 't zelfde doen als de Prote stants Christelijke Groepering heeft gedaan geloof ik dat er iets uit kan komen," Naar zijn mening moet de PvdA er rekening mee houden dat de Vlaardingse raadsfractie een stuk of drie zetels verliest en dat D'66 met vier of vijf zetels in de raad komt. De zwakkere socialistische frac tie zal de steun van D'66 en PPR niet kunnen ontberen wil zij een effectieve oppositie kunnen voeren tegen de PCG, de KVP en de VVD of een deel van die groeperingen. Dat een eventueel PAK tegenover de PCG zal staan, staat vast. Wethouder T. de Bruijn, door commissievergaderingen verhinderd c'federatievergadering bij te wo nen, verwacht dat de PvdA de be sprekingen met D'66 en de PPR wel voort zal zetten. „De leiding gevende groep in de partij heeft dat nagestreefd, maar de fractie is niet zo .enthousiast." Hij hoopt op wat anders. „Mijn hoop is: in een open ver kiezingsstrijd D'66 ontmoeten en de burgerij op basis van de verkie zingsprogramma's een uitspraak laten doen." De plannen voor een toekomstige oppositie tegen de PCG-fractie noemt hij „een ver keerde speculatie". Naar zijn me ning bestaat er een uitstekende ver houding tussen PCG en PvdA. „De PCG is meer naar de PdvA toe gegroeid dan de PvdA naar de PCG," merkt de heer De Bruijn hierbij op. Deze raad noemt hij „een werkbare raad". „Er zit een gevaarlijke kant aan het vrijen met D'66. Het kan tot gevolg hebben dat de band met de PCG belangrijk verslapt. Dan bied je de PCG geheel of ten dele de mogelijkheid om andere re geringspartners te kiezen." Hij ziet een goede toekomst in een „rege ring" van PCG en PvdA, met frac ties die eik tot ongeveer tien ze tels geslonken zullen zijn door de komst van D'66, die hij op maxi maal 5 zetels schat. Blijven PCG en PvdA samen op trekken dan zal de PCG niet de moed hebben om samen te gaan met KVP en VVD," zo redeneert de heer De Bruijn, Behalve het argument dat samen gaan met D'66 de groei van die partij niet zal stuiten noemt de wethouder de vlucht van radicale socialisten en ,,oud-SDAP'ers" naar partjjen als PSP en .CPN. Dit ge beurt naar z(jn mening nu niet om dat „de PvdA in Vlaardingen links genoeg is." De Vlaardingse socialisten zijn naar zijn mening „de klap door het optreden van Vondeling" teboven gekomen en nemen weer „een ijzersterke positie" in. Bij dit alles komt voor de heer De Bru(jn: „Je gaat toch niet vrijen met een partij (D'66) die van plan is je te laten ontploffen." Zo liggen de kaarten; wie ge noeg vertrouwen heeft ïn de ma nier waarop PvdA en PCG nu re geren moet maandagavond as. naar de vergadering kbmen om ee voorstel tot voortzetting van de besprekingen met D'66; en PPR (met gevolg: een gezamenlijk ver kiezingsprogram) de grond in te boren. Wie een hardere oppositie tegen de confessionele en liberale groep voorstaat moet de', knoop doorhakken en de huidige verhou dingen op losse schroeven zetten door vóór te stemmen. i

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1