GEEN SCHULTE-TRC FEE - TERECHT OF NIET? Als Bobotsov maar komt Engeland ontmoet een jong Oranje Larsen oogst lauweren CAPTAIN MOORE WACHT GROOTSTE UITDAGING Hoogoventoernooi begint Pipse Verkerk naar Inzeil v Duitsers en India A leiden bij hockeyers Tototips SLALÖM-TITELS PROBLEEM VOOR KESSLER Handicap Vaste kern DINSDAG 13 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK Van onze speciale verslaggever ALAN HUBBARD LONDEN Bobby Moore, die meer dan enige andere speler bet succesverhaal van het Engelse voet bal symboliseert, staat woensdag voor een bijzondere wedstrijd. Hij speelt dan tegen Nederland op de hem zo vertrouwde grond van Wembley zijn 75ste interland. Dit diamanten jubileum markeert ook een periode van zeven jaar, waarin Moore vrijwel ononderbroken als aanvoerder op trad. Het waren merkwaardige jaren voor een merkwaardige speler. Bobby Moore: 75ste interland. GVAV-NAC HOfxj DWS- Feijenoord GRG Telsiar—DOS §3GD ADOPSV GD® MW - Holland Sp, GGD Co AheadHaarlem GGD foariaAZ '87 GGD |rêC-Ajax GGD ïlinkwijkVitesse GGD DFC-FC Den Bosch GGD Willem II—Blauw Wil GG0 Hp-"»cles—Fortnna VI. GGD ZF -PEC G0D Van onze verslaggever HENK LICHTENVELDT Voetballen om des keizers baard is geen begeerlijke bezig heid voor professionals In de sport. Als het Nederlands elftal morgenavond op Wembley tegen wereldkampioen Engeland aantreedt speelt de (Piet) Keizer echter naar alie waarschijn lijkheid zelf mee. SI I 9 I Bondaeoach George Keasier ea aanvoerder Hans Eykenbroek hebben een apartje. Onderwerp van gesprek te ongetwijfeld de tactiek voor de wedstrijd tegen Engeland, Van onze verslaggever PETER QUWERKERK 's-HERTOGENBOSCH Een wereldkampioen op de weg. Jaap Oudkerk als beste proi- stayer en regenboogtrui bij de amateurs achter grote motoren toch leverde het wielersei- zoen 1968 geen onbetwiste Ren ner van het Jaar. Het comité van de exclusieve Club van 48 (vele oud-renners van naam als lid) hield, evenals tien Jaar ge leden. de Gerrit Schulte-trofee een jaartje In eigen beheer. Geen der grote namen in het voor-, na- of hoogseizoen (zeg: Ottenbros. Wagtmans. Kar stens. Oudkerk en Janssen) vol deed aan de vijf destilds gefor muleerde voorwaarden. De Renner van het Jaar moet uit blinken in karakter, sportiviteit, strijdlust cii wedstrijdinzicht, gevieren culminerend in pres taties. Het comité zag er in 1969 niet één zo goed. Het is een zich steeds verder verbreidend modeverschijnsel, het uitroepen van een sportman van het jaar. Een soort status symbool van elke zich zelf res pecterende organisatie. Rond de jaarwisseling druppelen de na men van de uitverkorenen we ken achtereen bij de nieuws media binnen. Sommigen daar van zijn terecht, vele ten on rechte De geschiedenis van de Gerrit Schulte-trofee echter vraagt een serieuze benadering. Mocht men ooit een verkeerde versnelling hebben gebruikt, in het algemeen kon gezegd, dat de coureur, die de trofee ont ving, daar recht op had, Bimien het exclusieve wieier- wereldje zijn nu stemmen op gegaan, die het niet uitreiken van de Schulte-trofee een bla mage voor de wielersport willen noemen. En dat in een land met toch vele aansprekende presta ties, zo luidt het verwijt. Wie echter de officiële puntenlijst van Wielersport voor zich neemt, constateert dat Jan Janssen ook het afgelopen sei zoen de sterkste is geweest. Op liefst 109 punten volgde Rini Wagtman, Ottenbros staat vierde op bijna 200 punten! Jan Janssen heeft de Schulte- trofee vijf maal in successie ge wonnen, maar het comité oor deelt, dat de prestaties van Janssen in 1969 duidelijk min der waren dan die in de jaren daarvoor. De beker nu uit te rei ken aan een andere coureur zou de waarde ervan onmiddellijk doen verminderen. Terecht heeft men geconstateerd, dat Janssen geen opvolger heeft ge kregen in het voorbije seizoen. Wie niet op de weg wil blij ven, de baan erbij betrekt en Jaap Oudkerk noemt, die houdt zich evenmin aan de vijf voor waarden. Hoe geweldig de titels van Oudkerk ook mogen zijn, zijn regenboogtrui valt zelfs nauwelijks te vergelijken met de klasseringen van een Wagt mans. Oudkerk had, evenals bij voorbeeld Ottenbros, de vorm van de dag, die dan bovendien nog mede werd bepaald door de kwaliteit van zijn gangmaker. Oudkerk heeft op het juiste moment zijn aanwezigheid ge toond, maar is hij de Heerser van 1969? Nedeiiand had nóg een wereldkampioen op de baan: Bert Boom uit Enter. Niet hij was directe aanleiding op de bijeenkomst van de Club van 48 in Den Bosch toen de vraag werd gesteld of alleen profes sionals in aanmerking komen voor de- Schulte-trofee, maar hij had het evengoed kunnen zijn. De amateurs krijgen tot nu toe slechts de Toboga-beker. In feite was Joop Zoetemelk de meest succesvolle renner van vorig Jaar, maar omdat hij amateur was telde hij niet mee in het Schul te-klassement. De vraag is of de trofee bij de toe kenning aan een amateur op nieuw niet devalueert. Ais Joop Zoetemelk inderdaad de beste is geweest, is het aan met eerlijker hem op zijn leef tijd uit te roepen tot Renner van de Toekomst? Als hij later als professionalbewijst de slag aan te kunnen, heeft hij zonder twijfel recht op de trofee, maar niet eerder. Er was ook nogal wat onte vredenheid over de uiteindelijke selectie. Het comité had de le den van de Club van 48 onvol doende of in ieder geval te laat geraadpleegd. Er werd beter schap beloofd. Het is niettemin typerend, dat ook de 'gepasseer de leden' achteraf niet tot een uitspraak konden, komen. Ot tenbros kreeg 33 en Wagtmans 30 stemmen. De Renner van het Jaar schitterde in 1969 he laas door afwezigheid. Diamanten' Bobby: "Voetbal is m'n leven' Sinds zijn debuut, tegen Peru m 1982, miste Moore slechts zes inter lands. Met 74 'caps' staat hij nu op de vierde plaats, achter Stanley Matthews (89), Bobby Charlton (97) en Billy Wright (105). Het onwankelbare vertrouwen van Sir Alf Ramsey in zijn bekwaamheden als aanvoerder en verdediger heeft Moore tot een van de beste spelers ter wereld gemaakt. Hij heeft een riant huis van ƒ130.000 in een deftige buurt be trokken. Zijn mooie vrouw, een vroegere mannequin, iaat zich het ontbijt door een Franse gedienstige op bed serveren, Moore zelf ver schijnt in talloze reclamespots op de tv. Eij bezit een sport- en sou venirwinkel tegenover het station van West Ham United. Ook is Moo re mede-eigenaar van een fabriek die ach toelegt op het vervaardi gen van suèdekleding. Het kort geknipte blonde haar trekt dikwijls meer de aandacht dan de intelligente voetbewegin gen. Sir Alf-Ramsey weet beter: 'Bobby Moore is een prachtige voetballer. Dat kan ik zeggen na de vele wedstrijden die hij onder mijn leiding heeft gespeeld.' Deze mening wordt gedeeld door Joao Saldaaha, de Braziliaanse coach, en diens Westduitse collega Hel- muth Schön. Beiden herinneren zich het optreden van Moore tegen htm teams met grote bewondering. Moore beeft een opvallende au toriteit sinds zijn schooljaren. Hij was altijd aanvoerder. Hij nam in 1963 de taak over van Jimmy Arm- field die op een tournee geblesseerd raakte. Biet zijn 22 jaar 'was Moo re de jongste aanvoerder die het Engelse voetbalteam ooit had Maar niet alleen in die functie speelde Bobby een vooraanstaande rol in de groei van het Engeise voetbal tot het beste ter wereld Moore is de enige Engelse voet balier die van Sir Alf volledige vrijheid van handelen heeft gekre gen. Ron Greenwood, de manager van West Ham United, denkt er precies eender over. Moore kan voor het Engelse team en zijn club hetzelfde speltype ontwikkelen. Er is een nadrukkelijke verwantschap tussen Ramsey ea Moore. De grote achting van Ramsey voor zijn aan-' voerder heeft niet geleden onder de domme kritiek die losbarstte na de cupwedstrijd van West Ham te gen Middlesborough. Voor de eerste keer in drie Jaar kwam Moores naam in het boekje van de scheids rechter te staan. Hij klapte met andere spelers zachtjes en langzaam in de handen toen de scheidsrechter het veld verliet. 'Is Moore werkelijk de man die ons naar Mexico moet leiden?', schreeuwde een krantekop. Tot dus verre heeft Moore het niet zo slecht gedaan. Niet één buiten landse scheidsrechter heeft ooit over hem geklaagd. Moore was al tijd een waardig ambassadeur van zijn land. In dit opzicht was hij een van de beste aanvoerders uit de Engelse voetbalgescheldenis, Moore ziet zijn plaats in het En gelse elftal niet als een vaste posi tie. 'Als ik word gekozen,' is een van zijn regelmatige opmerkingen. Voor hem komt voetbal nog altijd op de eerste plaats, hoe groot t-n lucratief zijn zaken ook zijn: 'In dien deze bezigheden mijn vorm aantasten zal ik er mee moeten stoppen. Mijn inzet moet honderd percent zijn. Het geld dat ik met voetballen en daarbuiten verdien is eenvoudig een beloning voor wat ik presteer, Ik hou van voetbal. Het is mijn leven. Maar in een betrek- klijke korte carrière moet je met beide handen pakken'wat Je kunt: BOMBAY In het internationale hockeytoernooi heeft vvest- Duitsland gisteren met 4o ge wonnen van Argentinië, terwijl Ja pan met 3—0 zegevierde over Ita lië. De Duitsers gaan met Inclia-A. beide negen punten uit vijf wed strijden. aan de leiding. SCHIPHOL (ANP) Vol goede moed is maandagmiddag de Ne derlandse herenkernploeg met coach Leen Pfrommer naar Inzeil vertrokken. Behalve Ard Schenk, Jappie van Dijk, Eddy Verheyen, Jan Bols en Peter Nottet was ook Kees Verkerk present. HU zag er nog wat pips uit. 'Ik heb geen koorts meer,' zei de Puttershoeker, 'maar ik voel me nog steeds zweterig. Daar sukkel ik nu al 17 dagen mee.' Van de zes rijders zal er één als reserve worden aangewezen voor de Europese kampioenschappen in Innsbruck op 24 en 25 Januari. VAL D'ISERE (ANP) Karin van Elderen en Willem Calkoen hebben maandag ii1 Val dTsère de Nederlandse skititfis slalom ver overd. Karin van Elderen was op het 1500 meter lange parkoers (hoogteverschil 350 m, aantal poorten 49), ruim vier seconden sneller dan Eveline de Wege. Wil lem Calkoen had meer dan een seconde winst op Hans de Jong. WIJK AAN ZEE - Op schaak stukken geïnspireerde etsen van de Haarlemse kunstenaar Frans Ver poorten vormden gisteren de lo tingsattributen tijdens de officiële opening van het 32ste Hoogoven- schaaktoernooi te Wijk aan Zee, Ze onderstreepten het informele karakter van deze onontkoombare ceremonie, waarin vooral weer lof toegezwaaid werd aan de raad van bestuur van Hoogovens, die telken- jare dit schaakfestijn mogelijk maakt. Drie sprekers, drs. J. D. Hoog- landt van Hoogovens, H. G. Drech- sel van de KNSB en prof. dr. Max Euwe belichtten diverse aspecten van het toernooi en het Nederland se schaakleven. De schijnwerper werd daarbij vooral gericht op Theo van Scheltinga, die aan zijn vijfentwintigste Hoogoventoernooi begint, op Paul Benkö, de enige Amerikaanse grootmeester die zich regelmatig in de internationale schaakarena Iaat zien en de Tsjech Vlastimil Hort, door professor Euwe als toekomstig wereldkam pioen getipt. Dit Hoogoventoernooi heeft overigens iets unieks, doordat voor de eerste maal gebruik is gemaakt ADVERTENTIE1 KW *r, (knfaearf van een nieuwe FIDE-regel, die toestaat spelers tijdelijk het predi kaat internationaal meester te ver lenen, wanneer hun resultaten in het nabije verleden dae-rtoe aan leiding geven. Van deze regelprofiteren de Zweed Andersson, de Canadees Day en de Rus Plntonow, die officieel geen titel bes doch in Wijk aan Zee, en hier alleen, als mees ter beschouwd worden. Het is te hopen dat deze eer hun prestaties gunstig zal beïnvloeden. Gezien het zelfvertrouwen dat de jongelui lie ten blUken, is er trouwens weinig kans dat zij te zwaar tillen aan de verantwoordelijkheid die dit plot selinge meesterschap met zich meebrengt. Compleet was het spelet'sveld bij het verrichten der loting nog niet. De Fin Westerinen en de Bulgaar Bobotsov waren nog niet gearri veerd. hetgeen bedenkelijke gezich ten bij de toemooicormnissie ten gevolge had, want vanmiddag om 1 uur worden de 32 spelers geacht fit en strijdlustig achter de borden plaats te nemen. 'Ze zullen wel komen,' meende commissielid Piet Zwart optimis tisch, en dat is ook wel te hopen, want Bobotsov is de ontbrekende achtste grootmeester: zonder hem degradeert dit toernooi van een la tot een Ib-toemooi, hetgeen min of meer een nationale ramp zou bete kenen Aangenomen echter dat iedereen vandaag present is, hebben dan de volgende partijen plaats; groot- meestergroep: Kurajlca—Donner, Hort—Fiiïp, Cortlever—Taimanov, Kavalek—Westerinen, Bobotsov— Ree, Langeweg—Ivkov, Janosevic KuUpers en Benkö—Janosevic. Meestergreep; Antatnae—Drimer, Van Scheltinga—Medina, Honfi— Sobolov, Anderssondark» Day Maeder, PiketDoda, ^Vintoe Smederevac en Hartoch—r. Geet. De vraag is natuurlijk of de te rugkeer van een van Europa's beste voetballers in het Oranje-team voldoende waarborg is voor een in terland, waarin het nationale elf tal zichzelf over de begrijpelijke instelling kan heentillen, dat er tenslotte niets op het spel staat behalve dan de karig betaalde eer. De voetbalbond zelve heeft in dit opzicht al een voorbeeld gegeven. Men heeft bondcoach George Kess- ler vele duimbreedten in de weg gelegd, om zijn elftal acceptabel voor te bereiden. Een tikkeltje grimmig heeft hij dat gisteren, na dat de zestien geselecteerden op het sportcentrum in Zeist waren gearriveerd, uitgelegd. 'Vorig jaar ben ik op 14 juni met -vakantie naar Bulgarije gegaan. Een dag tevoren heb ik mijn plan nen voor het nieuwe seizoen.bij de bond ingediend. Daarin "stond, dat er op 6 januari getraind diende te worden voor de wedstrijd tegen En geland en dat er een driedaagse bijeenkomst aan de wedstrijd voor af sou moeten gaan. Wel, de trai ning is niet doorgegaan, omdat veel later Ajax—Napoli werd vastge steld en we vertrekken een dag voor de wedstrijd pas naar Londen.» George Kessler heeft er een extra handicap bijgekregen: het weer. Al enkele weken is er niet gespeeld en het is begrijpelijk, dat hij vreest voor verlies van het ritme, dat moeilijk grijpbare maar uiterst be langrijke element in de topsport. Hij heeft in de afgelopen dagen verwoed geprobeerd een terrein te ■vinden om een oefenwedstrijdje- te spelen. Maar een plek bespeelbare grond van 100 bij 50 meter was in heel het land niet te vinden. Za terdag of zondag bij elkaar komen, had ook bezwaren. 'Wat moet je in Zeist doen, als Je niet kunt werken? Bovendieri ligt mijn taak op het tactische vlak en niet op het conditionele.' Een pon ging van de bondscoach om giste ren al naar Londen, te vertrekken, leed tenslotte schipbreuk, omdat de voetbalbond dat plan 'organisato risch moeilijk of niet uitvoerbaar' achtte. George Kessler heeft gisteren zijn keuze voor de wedstrijd tegen En geland toegelicht. Hij stelde, dat hij de zestien voor Londen en enke le anderen tot een vaste kern voor Oranje beschouwt. Die overigen zijn Het Schrijvers, Suurbier, Hulshoff, Van der Kuijlen, Jan Mulder, Pablplatz en 'een beetje' Henk Houwaart. 'Het elftal voor de wedstrijd te gen Engeland is vrij jong. Daarmee moeten we welbewust doorwerken,' aldus de bondscoach. Verjonging zou hem nu al zorgen kunnen geven, omdat hij voor een plaats in de defensie twee kandida ten heeft; Hans Eijkenbroek en Pleun Strik. Eijkenbroek is een ge waardeerde captain, maar dertig jaar. Strik speelt de laatste maan den voortreffelijk bij PSV en is veel jonger. George Kessler zal de oplossing vanmiddag bekend maken. Gisteren dartllde hij met zijn spelers in de sporthal van het KNVB-centrum en door de bossen. En snierend zei hij; 'Er moest weer worden geïm proviseerd, waar we zo sterk ln zijn.' Van onze schaakredacteur T. D. VAN SCHELTINGA Met het winnen van het oniasa geëindigde «"'-aaktoemooi te Paj. ma de Mailorca heeft de Deen» grootmeester Bent Larsen opmen, een lauwerkrans aan zit" tc-h ai indrukwekkende staat van diem; toegevoegd. Met een bezetting S 13 -'meesters en 5 moesten waaronder de vier bovenste va,. de wereldranglijst t.w. Spassby we. reidkamn'oen. P^-nsian p-r.^e. reldkampioen, Karisjnoi fins® aten toernooi en Lar> i officiële nummer 4 na zijn over- winninc op Tal in de in Nederlaja gespeelde match geldt dit toeroo a!" een der sterkste der laa. t- jj. ren. De eindstand gaf evenwel era geheel andere volgorde voor bovenste vier L Larsen 13, 2. Petrosjan li}, j Kortschnoi 11.4. Spassky 10. Petrosjan speelde als herbora en met een geweldige inzet. Maut hoe het ook zU, het elan waaun» Larsen ten strijde trok stelde alia in de schaduw. Een climax to deze inhaaltaa was zijn duel.met Kortsjnoi. Door deze in een spannende partij te verslaan ontdeed hij zich van ea van zijn voornaamste concurr<m. ten. Wit: Bent Larsen Zwart: Viktor Kortsjnoi Onregelmatig. 1. g2-g3. Een zet waarmee de vit- speler de wens te kennen geeft komende striid niet te schuwen Bij Kortsjnoi, zelf een houwdegen, hij aan het foecte adres. I. d7-d5: 2. Lfl-g2, c7-c6:3, c2-c4. g7-gfl: 4. Ddl-a4. Een »oor Larsen karakteristieke zet Reeds op de vierde zet weet hij dju tegenstander voor een positioneel vraagstuk te stellen. Duidelijk ia dat simpel 4. Lg7 wegens 3. cd5: niet gaat. Aangezien 4. Pf6; 5. cd5:, Fd5: 6. d4, wit het bezit van het centrum zou latei, geeft zwart punt 45 op om zijn tegenwicht in het centrum t« handhaven. 4. d5-d4: 5. Pgl-f3, Lf8-g7; S. 0-0. e7-e5: 7. d2-d3, Pg8-e7; 8. PM- d2, 0-0: 9. b2-b4. Modern' schaak Ondersteund door de op g2 gefian- chetteerde loper, onderneemt wit een actie op de damevleugel. 9. Pb3-d7: 10. Tal-bi, a?-aS. Vangt de actie van wit uitstekend op, zodat wit niet tot het open» van lijnen komt. II. W-b5, c6-c5: 12. e2-e3. Nu op de damevleugel de stellingen zijn. vastgelopen, moet wit in het ces- trum voor tegenspel zorgen, omdit anders zwart op de koningsrieugtl de zaken naar zijn hand gaat zei- ten. 12. d4xe3. Houdt het spel open, in de hoop rijn plannen op de koningsvleugel te kunnen vet- 13. f2xe3. Ta8-aff; 14, Da4-c2, b7. b6; 15. Pd2-e4, Ptfï-f6; 16. Pe4xf6, Lg7xf6: 17. Lcl-b2. Pe7-f5; 18. Tbl- el, Tf8-e8. Kleine schermutselin gen van stukken waarbij dreigd en tegendrelglng elkaar in eves- wicht houden. Met zijn volgends zet komt wit met een strategisch plan voor de dag, dat het posteren van een paard op d5 beoogt. 19. e3-e4. Pf5-g7. Ook -wart speelt op winst. Hij voelt dsasss weinig voor 19. Pd4 omdat dit het plomberen van de zwakte op d( zou betekenen. 20. Pf3-d2. Het begin van een 4- zettige manoeuvre, met veld d5 sis doei. 20. h7-h5. Pakt de zaak op d« koningsvleugel aan. De strijd wordt zeer spannend. 21. Pd2-M, h5rh4: 22. Pbl-c3, h4xg3; 23. h2xgl Pfl»-h5: 24. Pc3-d5. 'uist op tijd camoufleert het op zijn voorpost aangekomen paard de zwaktes, die in de witte stelling dreigden te val len. 24. Lf6-g5; 25. Dc2-f2, 17-Ï6; 26. Lb2-cl, Lg5xcl, 27. Telxel. ï6- f5; 28. Df2-e3, Ta7-h7; 29. Tcl-el, Kg8-h8; 30. e4xf5, g6xf5; 31. g3-gi Jaagt de met grote scherpte ge voerde strijd op de spits. 31. Ph5-f6. Hier grijpt zwart mis. Na de nu volgende afwikke ling komt hij in een onaangename binding. Het juiste was 31. Pf' met voortgezette strijd en beider zijdse kansen, 32. PdSxfS, Dd8xf6; 33. g«15, Lc8xf5; 34. De3-f3, Th7-f7; 34. Tef8,- 35. Dd5, enz, 35. De2-h5t, Kh8-g7; 36. Lg2-ds- Tf7-f8; 37, Tfl-f2, Lf5-g6. Er is geen beter alternatief, echter er gaat nu een pion verloren en daarmee is de strijd praktisch be slecht. 38. Tf2xf6, Lg6xh5; 39. Tf6xb5, Lh5-f3; 40. Tb6-d6, TÏ8-f4; 41. Ld5xf3, Tf4xf3: 42. Td6-d5, Kg7-£6: 43. Kgl-g2, Tf3-f5; 44. Tel-e3. Met een pion plus strijdt wit een gewon nen strijd. Het volgende deel dat door hem bekwaam wordt afgewik keld geven we zonder commentaar 44. Te8-c8; 45. Te3-f3, a5-a4; 46. Tf3xf5, Kfgxfö; 47. Kg2-(3. a4- a3; '48. Kf3-e3, Tc8-h8; 49. Tdöró Th8-h2; 50. b5-b6, Th2xa2; 51. <W* d4, Kf5-e6; 52. Tc5xe5t, Ke6-d6; S3- Te5-a5, Kd6-c6; 54. c4-c5. Ta2-h2; 55. Ke3-e4, zwart geeft het op.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2