Prijsuitreiking in drukbezochte sportsoos TSF wacht belangrijke strijd tegen Nedlloyd Zesjarige onder auto Korfbaltoernooi met en Duitse deelname iï -fr Rotterdamse PvdA eens met PAK- programma Gas, water en stroom in 69 meer in trek Schepen Delwaide spreekt in Rijnhotel e grondprijs Rotterdam en Antwerpen is onmogelijk' 1 5.1 1.22 Bij 40-jarig jubileum 'Schiedam' till Voorstelling jeugdcabaret Polygonum Hyclropiper Leden voorbereidingscommissie gaan ronselen Burgerlijke stand Tafeltennis lj*l. 1 NAM-procluktie 2.019.816 ton Kind valt 5 meter Gewond bij botsing Baalhoek DONDERDAG 22 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) De softbal-, voetbal- en honkbalvereniging Schiedam is gisteravond tijdens de in Sporthal Margriet gehouden Sport soos uitgeroepen tot de sportvereniging van het jaar 1969. Burgemeester H. Roelfsema reikte de hieraan verbonden prijs een in brons gegoten hordenloper, vervaardigd door Judith van der Sloot uit aan voorzitter Joop van j der Touw. (ADVERTENTIE) Ü3M' li: mm Burgemeester H. Roelfsema overhandigt voorzitter J. van dei- Touw van Schiedam het bronzen beeldje. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vier leden van de voorbereidingscommissie 'Open werkgroep jeugdbeleid' in Schiedam zullen zich de komende week gaan bezighouden met het opstellen van een lijst van kanidaten voor een eventueel op te richten open werkgroep. - Alleen: op het.punt van de grondprijzen kan Rotterdam daar toch werkelijk niet op blijven aandringen. Er zijn te grote kwaliteitsverschillen tussen onze havens." PAUINA 19 Schiedam va (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het eerste tafel- tennisteam van TSF speelt zater dag in de Beurs de -wedstrijd van het seizoen. Deze tafeltennis-topper zal van beslissende betekenis kun nen zijn in de strijd om de promo tie naar de Ereklasse van de NTTB. Op bezoek komt namelijk het 2e team van NedLloyd uit Amster dam. dat met TSF de meest seri euze gegadigde is voor de promo tie. Beide teams hebben twee wed strijden achter de rug en beide boekten daarin de volle winst. De scores van de Amsterdammers, die tweemaal met 10<5 wonnen, liegen er echter beslist niet om. Dat het voor TSF een zware opgave wordt, staat bij voorbaat vast, In het team van Delta-Lloyd (want dat is sinds kort de nieuwe naam) zien we Leo Lucas als sterkste speler. Hij speelt ook het modernste spel. Maar zijn teamge noten Kraaijinga en Reinders, die nog een bat met gewoon rubber hanteren (insiders spreken vaak van „houten plank" m tegenstel ling met het moderne sandwich- bat) zijn ook zeer moeilijke tegen standers. Het TSF-team lijkt tegen deze sterke hoofdstedelijke formatie niet kansloos. In het TSF-team zien we dat naast aanvoerder Cas van Koetsveld en Henny Stolk voor dit duel Hans van den Broek staat op gesteld. De teamcommissie is hier toe overgegaan omdat het spel van de kersverse Schiedamse kam pioen de laatste tijd een sterk op gaande lijn vertoont en men er te vens meer „hardheid" in meent te constateren. Gerry Vaessen is dit keer dus niet van de partij. In de vooraf gaande ontmoetingen heeft de Lim burgse Schiedammer beslist niet gefaald. Zijn niet-opstellen heeft hij zeer sportief opgevat en t.a.v. het opstellen van Hans van den Broek neemt hij een zeer positieve houding aan. Bij TSF ziet men met een voorzichtig optimisme de wed strijd tegemoet. Men verwacht een grote belang stelling in de Beurs bij deze ont moeting, die om half zes begint. Namens de. jury, waarvan hij zelf deel uitmaakt, motiveerde de burgemeester deze keuze. In de eerste plaats krijgt Schiedam de prijs voor de in 1969 geleverde sportprestaties. Drie honkbalteams van dit Schiedam promoveerden na een succesvol seizoen naar een hogere afdeling. Het eerste voet balelftal wist door te dringen naar de 4e klas KNVB. Bovendien Is in deze ver eniging met vereende krachten ge werkt aan de bouw van een nieuw clubgebouw. Mede beslissend is geweest de geest en sfeer van hechte vriend- schap in de vereniging. Een ver schijnsel dat, zo bleek, is terug te vinden in verenigingen die het goed maken. Ook bij Schiedam draagt een goede en prettige leiding alles bij aan de geest van vriendschap. Een belangrijke plaats neemt hier nog steeds in de heer Chiis van Dijk, een „wijs en goed raads man", aan wie de heer Roelfsema toewenste nog veel voor het honk- bal te kunnen doen. Over de sportsoos merkte de burgemeester nog op, deze van grote betekenis te vinden voor het onderlinge contact in het Schie damse sportleven. Hij noemde het een goed voorteken dat op deze eerste soos van het nieuwe jaar de opkomst groot was. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De zesjarige Ja- coba Harte uit Schiedam is bij het plotseling oversteken van de weg onder een auto gekomen. Het kind is met een hersen schudding en schaafwonden in de ,Dr, Noletstichting opgenomen. De auto werd bestuurd door de 21-ja- rige kelner. J. A. A. S. uit Schie dam. Het ongeluk gebeurde op de kruising Korte Singelstraat-Marco- nistraat. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De korfbalvere niging Schiedam bestaat in mei 40 jaar. In verband hiermee heeft het verenigingsbestuur een aantal plan nen voor de jubileumviering ge maakt. Voor 7 mei staat er een wed strijddag voor de jeugd op het pro gramma. Op dezelfde dag is er voor alle leden een gezamenlijke broodmaaltijd en een gezellig sa menzijn. Op 23 mei wordt er een receptie gehouden, gevolgd door een feest avond. De dag erop, zondag, zal onge twijfeld een van de hoogtepunten van de feestviering worden. Dan vindt er een internationaal toer nooi plaats, waaraan een Duitse, Engelse en Belgische vereniging zullen deelnemen. Overwogen wordt nog een speci ale bijeenkomst voor oud-leden te organiseren. OF dit zal doorgaan hangt af van de belangstelling, Het, Schiedam-bestuur zoekt con tact met oud-leden en sympathisan ten .om de belangstelling te pellen. Overigens kunnen dezen zich ook -schriftelijk- of telefonisch melden bij 'mevrouw B. Steijien, Chopin- plein 193, telefoon 159493 of bij de heer L. van de Kraan, Boerhaa- velaan 83, telefoon 153595. (Van een onzer verslaggeefsters' SCHIEDAM Zaterdag 31 janu ari houdt de Schiedamse wijkvere- niging Groenoord een cabaretavond in gebouw De Rank. Het program ma zal worden verzorgd door het Schiedamse jeugdcabaret. Polygo num Hydropipier onder leiding van Victor Maria. Na deze voorstelling zal dit ge zelschap voorlopig niet meer in Schiedam te zien zijn. Er is een groot aantal afspraken geregeld voor optredens elders in het land. De voorstelling in De Rank be gint om 8 uur. Na het optreden van Polygonum Hyclropiper is er gelegenheid tot dansen. ROTTERDAM (ANP) De olie- proauktie van de N.V Nederlandse Aardolie Maatschappij bedroeg in 1969 2.019.816 ton (1968 2.147,486 ton). Hiervan kwam 845.459. ton (41,9 procent) uit de in Oost-Ne derland gelegen velden en 1.174. 357 ton (58,1 procent) uit de vel den in het westen van het land. De totale aflevering van aard gas bedroeg in 1969 22.783 miljoen kubieke meter (1968: 14.551 mil joen m3De aflevering uit de putten in Groningen bedroeg 22.256 miljoen kubieke meter (1968 14.287 miljoen m3). we open roep stromen D. van directeur Dierf.faarde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tot directeur van Diergaarde Blijdorp is be noemd ir. D. van Dam, thans be drijfsleider van de Heineken Bier brouwerij in Kadema en Kumasi in Ghana. De heer Van Dam, d.e land bouwkundig ingenieur is, werd in 1924 in Hilversum geboren. Hij trad na het beëindigen van zijn studie in Wageningen in dienst bij Heineken, voor welk concern lij achtereenvolgens bedrijfsleider was in Singapore, Port Moresby (Aus tralië, Nw-Guinea», Freetown (Sier ra Leone) en in Ghana, Ir. Van Dam is gehuwd en heeft vier kinderen. Zijn wens om dezen Nederlands onderwijs te laten ge nieten, deed hem solliciteren naar de vacature, van directeur van Blij dorp. Hij hoopt in maart in func tie te kunnen treden. De Komst van ir. Van Dam be tekent tevens het vertrek vaB de heer F. Siewertz van Reesema, die in oktober vorig jaar opnieuw met de leiding van de diergaarde werd belast, nadat de vorige di recteuren. mr. M. C. Bloemers en dr. A. C. van Bemmel beiden ont slag hadden genomen na de publi- katie van een gemeentelijk rap port over de gang van zaken in de dierentuin. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het spe len in de afbraakpanden op de hoe Westblaak-Eendrachtsstraai is gis teren de 9jarige Ben Roodenburg uit de Saftlevenstraat van een oogte van 5 meter gevallen. Hij moest met kneuzingen en schaafwonden naar het Sophia-kin derziekenhuis worden overgebracht. Ir. D. van Dam: „Niet moei lijk om ja te zeggen." SCHIEDAM Geboren: Sergej I z.v. G A de Jongh en S H A Pri- vée: Eelco J z.v. J Barendregt en IJL Bolhuis. Overleden: J de Jong, 76 j.: C M M M Hoffmann, 78 j, wed C Lagendijk; M Frank, 60 j.. e.v. L Ouwendijk: P G Akkerman. 70 J C Romein. 71 j. wed. S Lagen dijk: A L M Meuwese, 78 j. e.v. H J M van Thiel OVERLEDEN G W Dries 81 jr. J G den Boer 85 jr. M J van der Vlies 83 jr wed. J van der Graag. B Oosterman 74 jr, G Dijkstra 63 jr. J Bijloo 80 jr, K Triel 69 jr. I A J Ferdinand' y 63 jr. S Marks 70 jr. M P van Litsenburg 77 jr. A Goedvolk 86 jr wed P Bode. J Broersma 81 jr. Zoals gemeld heeft de voorberei dingscommissie een nota samenge? stéld, waarin het voorstel wordt gedaan een open werkgroep op te lichten, die een nieuw beleid moet opbouwen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM PPR, PSP en PvdA Rotterdam zullen in de komende vier jaar na de komende verkiezingen voor de gemeenteraad m nauwe samenwerking, opereren. Het door de drie delegaties van deze partijen ontworpen kernprogramma is dinsdag avond met slechts drie stem men tegen nu ook goedge keurd door de gewestelijke vergadering van de FvdA- Rotterdam. Met dat kernprogramma is ook aanvaard een permanent overleg tussen de drie fracties voor na de komende verkiezingen. De samenwerking, die door de Politieke Partij Radikalen reeds is aanvaard, is van die zijde en voor de PvdA begrijpelijk. De PPR is uit de breuk met de KVP ontstaan en op het jongste congres van de PvdA is nog eens bevestigd, dat de ze partij zich distantieert van de KVP. De PSP, derde in liet drie manschap der samenwerkende par tijen, geeft een ontwikkeling te zien, die alle mogelijkheden tot een vruchtbare samenwerking in houdt. Bovendien heeft het hoofd bestuur van de PSP reeds zijn goedkeuring aan deze Rotterdam se samenwerking gegeven. Zaterdag komt in een PvdA-ver- gadering van het gewest Rotter dam, het gewest Den Haag en het gewest voor de rest van de provin cie het provinciale samenwerkings akkoord aan de orde. Wordt ook daar het fiat verkregen, dan ligt het voor de hand, dat deze lijn ook voor de Rjjnmondraad zal worden doorgetrokken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAMDe 17-jarige tim merman W. L. uit Schiedam is na een verkeersongeluk meteen on- derbeenfractuur in de Dr. Nolet stichting opgenomen. De' man kwam te vallen, toen liij. met zijn brommer op de Kerkweg in Ké- thel tegen een geparkeerde auto botste. De taak van die open werkgroep is o.a. om,.na een jaar studeren en actievoeren met een rapport te komen waarin voorstellen worden gedaan omtrent de structuur van een op te richten stedelijk orgaan. De voorbereidingscommissie vindt het namelijk niet juist om, in de •plaats van de huidige slecht func tionerende Schiedamse jeugdraad en de niet meer representatieve gemeentelijke jeugdcommissie, ge lijk al een nieuw stedelijk orgaan op te richten. Men vindt het ver standiger eerst maar eens uit te pluizen wat er in Schiedam op het .gebied van het jeugd- en jongeren werk gebeurt, om op grond van in gewonnen informaties een nieuw beleid op te bouwen. In het bestuur van de open. werkgroep zullen, zo blijkt uit de nota. tenminste zeven en ten hoog ste elf „enthousiaste en deskundi ge personen" zitting moeten ne men. Tot nu toe is er door de Schie damse bevolking weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid kan didaten voor deze open werkgroep te stellen. Vandaar dat de vier le den van de voorbereidingscommis sie zullen proberen mensen per soonlijk te benaderen, waarvan zij denken dat deze een taak in de open werkgroep kunnen vervullen. De leden moeten hun lijst voor 28 januari hebben opgesteld. Op de 28ste zal de lijst openbaar worden gemaakt. De bevolking heeft dan tot en met 3 februari de kans de lijst met kandidaten aan te vullen. De bedoeling is dat 3 februari én de nota van de voorbereidings commissie én de kandidatenlijst tijdens een hearing worden bespro ken. Het is nog niet bekend waar die hearing wordt gehouden. Eén en ander is allemaal beslo ten op de vergadering, die de voorbereidingscommissie gister avond in het stadhuis heeft gehou den. Op die vergadering werden nog verschillende wijzigingen aan gebracht in de concept-nota. De nota is nu dus rond. Om iedereen de gelegenheid te geven de inhoud ervan zo goed mogelijk te bestuderen met het oog op de hearing, zal het stuk in een zo groot mogelijke oplaag worden ver spreid, Voorts kan men de nota vanaf morgen afhalen op het bu reau jeugdzaken aan het Oude Kerkhof. Besloten is ook dat er vóór 3 fe bruari overleg zal worden gepleegd met de afdeling jeugdzaken van ...t ministerie van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk over o.a. subsidiemogelijkheden van het plan. Dit zal gebeuren door de wethouder van jeugdzaken, mevrouw G. D. Verweij-de Graaff en drie leden van de voorberei dingscommissie. Tenslotte kan dan, na de hearing, de nota van de voorbereidingscom missie bij B. en W. worden inge diend. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedam se inwoners hebben in 1969 aar dig wat gas. va eer en elektrici teit meer verbruikt dan in 1968. Dat blijkt uit de reeks cijfers, die gisteren op een persconfe rentie van de Gemeentelijke Technische Bedrijven werd op gesomd. Werd er bijvoorbeeld in 1967 22,5 miljoen kubieke meter gas verbruikt, in 1968 was dit 33,25 miljoen en vorig jaar 41.25 mil joen. Het gasverbruik is in twee jaar dus bijna verdubbeld. Vo rig jaar werden er in Schiedam dan ook niet minder dan 3300 gaskachels verkocht. In 1968 waren het er nog meer, name lijk 3500. Het aantal centrale verwar mingen dat in de particuliere sector wordt geïnstalleerd, is nog laag, namelijk 150 per jaar. Wat het gasverbruik in 1970 betreft wordt een afgifte van 48 miljoen kubieke meter verwacht, lu 1975 verwacht men bij het GTB 80 miljoen, kubieke meter af te geven en in 1980 110 mil joen kubieke meter. Deze prognoses zijn geënt op de verwachting dat gasverwar- ming nog verder zijn intrede zal doen in de huizen en verder op een toenemende vraag van de industrieën. De stijging van het waterge bruik, die zich in 1968 voordeed, heeft zich in 1969 voortgezet. De afgegeven hoeveelheden water bedroegen respectievelijk 5.5 miljoen kubieke meter en 5.8 miljoen kubieke meter. Overi gens blijft de Schiedamse wa- terproduktie achter bij de lan delijke. De waterafname per inwoner bedroeg vorig jaar gemiddeld 30 kubieke meter (30.000 liter). Een aardige plas, maar bedenk al leen maar eens wat een water- verslindende wasmachines zijn. Het elektriciteitsverbruik is gedurende de eerste 9 maanden van 1969 9 percent gestegen in vergelijking met hetzelfde tijds bestek in 1968. In 1968 werd ge durende 9 maanden 107 miljoen Kwu afgegeven, in 1969 gedu rende dezelfde tijd 116.25 mil joen Kwu. De afgifte over het gehele jaar 1969 zal vermoedelijk 165 mil joen Kwu bedragen. De groot ste afnemer blijft weliswaar de industrie, maar in de particulie re sector is het verbruik aan zienlijk sterker gestegen dan in de industriële. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Gelijk schakeling van de vestigings voorwaarden? Graag. Daar zijn we het in Antwerpen mee eens. Een zaal vol Belgen en Neder landers luisterde dinsdagavond in 't RUnhotel met groot genoegen naar de Antwerpse schepen voor de ha ven, de heer L. Delwaide. die sprak over de haven- en industriële ontwikkelingen in de Scheldestad. HU deed. dit op uitnodiging van de Belgische Vriendenkring en het Comité- voor Benelux-satnenwer- king. Geheel in de denktrant van 'de' initiatiefnemers was zijn verhaal een indrukwekkend pleidooi voor de ontwikkeling van de Delta in nauwe Nederlands-Belgische sa. menwerking. Hij noemde de vlucht die de Rot terdamse haven genomen heeft, verbijsterend en liet niet na duide lijk te maken dat in Antwerpen iedereen beseft dat de noordelijke buur op geen enkele manier nog ooit te evenaren zal zijn. „Wat Rotterdam betreft," zei hij, „ik kan in de hele wereld geen haven met een snellere groei en betere toekomstmogelijkheden aan wijzen." Wat zijn de kwaliteitsverschillen, die het onredelijk maken te eisen dat Antwerpen straks dezelfde grondprijzen vraagt als Rotterdam? Delwaide: „Wij liggen 80 kilome ter van zee en zijn alleen bereik baar via een mooie, maar moeilijke rivier. Rotterdams nieuwste ha vens liggen in zee. De Nieuwe Wa terweg is een prachtig vaarwater. Wij liggen zeventig kilometer van de Rijn en de verbinding is gebrek kig. Rotterdam ligt aan de Rijn. Wij kunnen na allerlei werkzaam heden op de Westerschelde nu sche pen van 70.000 ton ontvangen. Rot terdam is bereikbaar voor schepen van 225,000 ton." Bij dit alles komt voor Antwer pen op het ogenblik een nieuwe dreiging: de opkomst van Zeebrug- ge. De plannen voor een diepe zee haven bij deze kustplaats leidden dezer dagen in België tot een mi nisteriële crisis, die nog maar juist bezworen werd. De heer Delwaide maakte dui delijk dat hij de nieuwe afspraken die bü dié' gelegenheid zijn ge maakt nog niet allemaal kende, maar allerlei geruchten zijn in de Scheldestad met gemengde gevoe lens ontvangen. Hij sprak de vrees uit dat men in België op het punt staat een enorme investering te doen (drie miljard Nederlandse gul dens) waarvan het economisch ren dement twijfelachtig is. Voor de olie-aanvoer beschikt men in Antwerpen immers over de pijplijn uit Rotterdam en voor wat de droge massa-goederen betreft bewijst Antwerpen elke dag volle dig in staat te zijn de ertsaanvoe- ren voor de Belgische staalindus trie het hoofd te kunnen bieden „Onze ertsaanvocren zouden ech ter pas volkomen veilig gesteld zijn als Nederland ons toestond het plan-Verschavc uil te voeren." Dit plan bedoelt een gedeeltelijke ver legging van de vaargeul in de Wes terschelde, die het beruchte Nauw van Bath zou uitschakelen. Antwer pen zou dan bereikbaar zijn voor schepen van 125.000 ton. Er is nog een ander Antwerps plan, dat niet zonder Nederlandse toestemming kan worden uitge voerd. Dit Baalhokproject bedoelt een kanaal te graven van Antwerps Linker Schelde-oever dwars door door Zeeuwsch-VIaanderen naar de Westerschelde. De zaak wordt op het ogenblik ln een technische commissie door Nederlanders en Belgen bestudeerd. Op technisch gebied verlopen de besprekingen gunstig," zei de heer Delwaide. „maar van Nederlandse zijde is aan een goedkeuring een harmonisatie van de vestigings voorwaarden gekoppeld. Welnu. Iaat de Nederlanders met hun ver langens komen. Met die gedachte zijn we het principieel wel eens."

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1