Paradijs voor bacteriën a f 155 miljoen Bij werving arbeiders goed advies van overheid nodig Werkende jeugd politiek Kafee in Siem Barendregt: eurotax 15.11.22 Sociale Dienst neemt proef met wijk spreekuren Werkgroep onderwijs bijeen 1 MËËB PvdA Schiedam voor PAK in Zuid-Holland Ook LM en industrie Ernstige zaak Al vuil Leidingen Kopie Geen compost KvK-voorzitter ir. B. Wilton: Drs. J. Houtman lijsttrekker VVD Schiedam Improvisatie Niet effectief Leefbaarheid J. Engels over democratisering ZATERDAG 24 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM \oor 155 miljoen gulden een heerlijk leefklimaat te scheppen voor bacteriën, ziedaar de opdracht waarmee een groepje gemeentelijke technici zich met animo bezighoudt. Zij bouwen die zevende hemel voor het ongeziene leven om ons te verlossen van een dreigend probleem. De Maas wordt zwart als wij doorgaan zoveel ongezuiverd afvalwater op de rivier te lozen als wij anno 1970 doen. Terwijl de plannen voor het zuiveringsbedrijf bij Vlaardingen bun definitieve vorm bereiken slaan de andere ontwikke lingen niet stil. Dit is de rioolwaterzuiveringsinstallatie, die Rotterdam en Capelle gezamenlijk hebben gesticht. De reser voirs rechts beneden moeten nog gebouwd worden. Als dat gebeurd is zal het bedrijf het afvalwater van 250.000 mensen aankunnen. In het Rotterdamse gebied is de produktie dagelijks 150 liter per persoon. ADVERTENTIE J (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Het is misschien gek gezegd, maar vandaag is het zo dat gemeen teraadsleden eigenlijk niet toekomen aan hun dagelijks werk. Als je als raadslid vindt dat er iets moet gebeuren, moet je het spelen via het college, via de directeur ge meentewerken, enz., zodat 't daarna weer terugkomt in de raad. SIEM BARENDREGT .zestien jaar ervaring. Het zelfreinigend vermogen van de stroom is enorm, maar wij ver staan het kunstje van het overbe lasten altijd nog beter. Er is straks geen sprankje zuurstof in het water meer over en dat betekent dan weer dat myriaden bacteriën hun ver schonend werd niet meer kunnen doen. Ze hebben die zuurstof nodig. Gemeentewerken Rotterdam dienst die tegenwoordig de meest interessante karweien op te knap pen krijgt heeft zich er in op dracht van de gemeenten Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis voorgespannen. Te zamen hebben de steden be sloten een zeer grote rioolwaterzui veringsinstallatie te bouwen even bulten Viaardingens nieuwe "West- wijk. Over vijf -of zes jaar zai dit ultra-modeme bedrijf bezig zijn de ideale omstandigheden te vormen, waaronder de bacteriën hun eetlust op onze afvalstoffen kunnen botvie ren. De natuur kan een heleboel, is zelfs in staat met een beetje hulp verstoorde evenwichten bliksemsnel te herstellen. Maar in Vlaardingen zal straks op een terrein van 900 bij 250 meter gebeuren, waarvoor de ri vier een veel grotere oppervlakte nodig heeft. met Capelle aan den IJssel. Ze ver grootte bovendien een instaUatie, die ze in IJsselmonde in bezit kreeg. Maar het grote aanvalsplan is toch pas nu tot stand gekomen. De Vlaardingse installatie moet de ge hele Rechter Maasoever gaan be strijken min Schiebroek. Voor de Linker Maasoever (min IJsselmonde) denkt men zich een grote installatie aan de Waalhaven. Misschien gaat ook een buurge- meende als Barendrecht daar aan meedoen. Hte derde grote element in dit geheel ls het industriecomplex van Botlek en Europoort. Ook dat zal aan zuiveringsinstallaties moeten geloven. Deskundigen menen dat het het beste zal zijn groepen van bedrijven de zuivering zelf ter hand te laten nemen. Zij weten ten slotte het beste om welke afvalstoffen het Ir. H. W. Termaten, de man onder wiens directe leiding het denk- en ontwikkelingswerk plaatsheeft: „Er is een mooi gegeven over de krachten die in de natuur aan het werk zijn en dat tegelijkertijd illu streert hoe ernstig de zaak bü ons eigenlijk wel is Amsterdam loost een heleboel rioolwater bij Pampus in de vroe gere Zuiderzee. Er is aangetoond, dat 800 meter voorbij die uitlaat de zee haar zelfreinigind werk al heeft gedaan. Daar hebben dus de bacteriën de verontreiniging afge broken." Rotterdams probleem is, legt hij uit, dat de afstand tussen de Maas bruggen en de Oude Maas te klein is voor de enorme hoeveelheden rioolwater die de stad in dit rivier- Vlak loost. Het enorme zelfreinigende vermo gen van de stroom kan de2e belas ting eenvoudig niet aan. rioolwater zuiver in Dat komt natuurlijk ook doordat je op het startpunt, de Maasbrug gen, niet met een schone lel begon nen bent. In het water dat de stad binnenkomt zitten nog steeds een boel verontreinigingen, waaronder de beruchte Franse zouten. En voorbij de Oude Maas zijn daar dan de industrieën van Botlek en Europoort, die er nog eens aller lei smerige afvalstoffen bovenop doen. Het gebeurt als we niet oppassen: de Nieuwe Waterweg wordt zwart. Er is een wet op komst die de ge meenten straks boeten zal opleggen naar de mate, waarin zij de open bare wateren vervuilen. Rotterdam heeft op die wet niet gewacht. Al eerder bouwde de stad een zuive ringsinstallatie voor Schiebroek en ondernam zij 'n gezamenlijk project gaat en hoe die met succes onscha delijk kunnen worden gemaakt. Termaten: „O, nee dat geeft niet zoveel weerstand. Er is bli de in dustrie duidelijk begrip voor de zaak. Ze beseffen wel dat je vuil niet op het erf van een ander kunt gooien." damse gemalen rechtsomkeer moe ten maken. Ze pompen de rioolpro- duktie tot nu toe naar de rivier. Straks worden ze op de centrale stadsleidingen gericht. In Schiedam en Vlaardingen ge beurt ongeveer hetzelfde. Met dit al staat Rotterdam voor een immens karwei. Er zullen grote, nieuwe leidingen door de stad ge trokken moeten worden. Er komen er drie, mogelijk vier, gespreid over de stadsdelen op de Rechter Maasoever en gericht op een zeer groot opjaagst&tion in de Spaanse polder. Van daaruit gaat het afvalwater in twee 1.52 meter dikke pijpen naar het zuiveringsbe drijf. Dit betekent dat de elf Rotter- Het rioolwater komt met grote snelheid in het zuiveringsbedrijf aan en ondergaat dan een proces dat een kopie is van wat er ge beurt in de natuur. AUeen wordt die natuur hier een handje gehol pen door een geforceerde toevoeging van zuurstof, want daar hebben Termatens troetelkindjes in de eerste plaats behoefte aan. In allerlei bezinkreservoirs gaat eerst 't zand en later 't fijnere ma teriaal eruit. De bacteriën zijn dan al lekker aan het eten. Maar in de beluchtingstanks en mbezinkingsreservoirs vinden ze pas het gemeentelijke paradijs, dat de ingenieurs ten slotte in staat stelt het rioolwater voor 90 of 95 percent schoon aan de rivier terug te geven. Het is dan zes uur later. Er zitten dan nog wat fosfaten en nitraten in, die er niet uit te krij gen zijn dan via een kostbaar pro cédé, maar waarmee de natuur best raad weet. Rotterdam betaalt daar voor waarschijnlijk een kleine boete- Synthetische wasmidelen blijken geen ernstig probleem meer te vor men sinds het>- Rijksinstituut voor de Afvalwaterzuivering met de zeepfabrikanten heeft gepraat. Ze hebben zo langzamerhand hun pro- dukten zo veranderd, dat de resten biologisch afbreekbaar zijn. En wat de natuur kan dat Termaten ook. Boeren of compostbedrijven in de buurt, van Vlaardingen. die zich bij voorbaat in de handëh mochten hebben gewreven bij het vooruit zicht van zulke hoeveelheden ui terst vruchtbaar zuiveringsslük, wacht een teleursteling. Omdat er in West-Nederland een voudig geen plaats is voor de slijk- droogbedden die nodig ziln om het spul aan derden ter beschikking te stellen heeft men besloten het te verbranden. Ook dat is een opmerkelijke zaak. Het restprodukt het lijkt op rulle veenaarde brandt zo goed dat men het verbrandingsproces waar schijnlijk maar een keer op gang hoeft te brengen. Met de hitte die vrijkomt maakt men stoom en stroom die het gehele bedrijf self supporting doen zijn. Vlaardingers hoeven van dit alles niet te schrikken. De temperaturen in de verbrandingsovens zullen zo hoog zijn (meer dan 800 graden) dat er van geurtjes geen sprake zal kunnen zijn. Asresten worden bo vendien weggevangen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De overheid moet het bedrijfsleven goede advie zen geven om aan voldoende werk nemers te komen. Financiële steun is niet in de eerste plaats nodig. Hierdoor kunnen teleurstellingen en onnodige financiële offers, zoals by de werving van de gezamenlijke scheepsbouw in Limburg werden ondervonden, voorkomen worden. Dit zei ir. B. Wilton, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede in Vlaardingen, ..Een juist advies over de arbeids situatie in Limburg," zo vervolgde hy, „had veel negatieve propaganda van een bedrijfstak, die essentieel is voor ons land, kunnen voorkomen." Een overtrokken arbeidsmarkt kan volgens ir. Wilton leiden tot exces sen, die het sociale kiimaat bepaald niet bevorderen. De kamervoorzitter gaf verder een oppervlakkig overzicht van de ont wikkelingen op het gebied van ver keer, handel en industrie. Over „luchtverontreiniging", een „direct aandacht vragend punt", was hij kort van stof: „Dit is zo een teer onderwerp voor velen van u, dus stap ik daar maar gauw vanaf." ,Wekelijks overleg in gemeenteraad nodig' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaarding se gemeentelijke Sociale Dienst gaat de' proef nemen met wijkspreekuren waarop men alle inlichtingen kan krijgen over de bijstandsverlening en de sociale dienstverlening. Men begint met twee spreekuren per week in het wljkgebouw van het Groene Kruis-Oranje Groene Kruis aan de Goudse Singel 81a: op maan dagmiddag van 1416.30 uur en op vrijdagmorgen van 10.30 tot 12.3C Uur. De spreekuren zijn met name be doeld voor bewoners van Vlaardin- gen-Ambacht, de omgeving van de Van Hoogendorplaan en de wijk Holy. Blijkt er belangstelling voor de spreekuren te bestaan dan wor den zij permanent en zal worden overwogen om ook op andere plaat sen in de stad dergelijke zittingen te houden. - (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De „open werkgroep onderwijs' komt op 28 januari voor het eerst bijeen in de sociëteit van VI '65 aan de Zomer straat te Vlaardingen. De werk groep, in het leven geroepen op een door de PSP belegde discussieavond over onderwijsdemocratisering. telt enige tiantallen mensen en wil op woensdagavond de doelstellingen nader formuleren en eventueel ac tiemogelijkheden bespreken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de WD heeft in een algemene ledenvergadering de kan didatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. Lijsttrekker is drs. J. Houtman. Dan komen: 2 G. P. Ver hulstdonk; 3 A. P. de Hon: 4 E. de Brabander; 5A.W. Unkel; 6 W. T. Hoogerdük; 7 mevrouw Dirkzwager-van Zoelen; 8 C. C. Bijl; 9 Th. P. E. Bombeke; 10 H. W. G. Hoek; 11 C. F. van Meurs; 12 J. Alderlieste, PEKMA aluminium JALOEZIEEN Zweedse Kwaliteit Hogt kortingen Vraag vrijblij vend advies en prijs opgave PEKMA zonwering N.V Westvest nr 17 B. Schiedam Tel. 2616 38—26 64 26 Bezoek onze showroom (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ook de tweede, georganiseerde, politiek-kafee- avond in de sociëteitsruimte aan Nieuwstraat 12 in Schiedam is tot tevredenheid van de organisatoren verlopen. Gespreksonderwerp was de problematiek van de werkende jeugd. Uitgangspunt voor de dis cussie was het „Zwartboek werken de jeugd". Daarover werd in het kort iets verteld door Martin van Rossum, student aan de sociale academie en als lid van de Socialistische Jeugd betrokken bij de samenstelling van het zwartboek. Tijdens de discussie werden be zwaren geuit tegen o.a. jeugdlonen, het huidige leerlingenstelsel, de structuur van het onderwijs in zijn algemeenheid en ook tegen de hou ding van politici ten aanzien van acties van werkende Jongeren. Omdat aanwezigen op de eerste politiek-kafee-bljeenkomst over „dienstweigering" de bijeenkomst met inleider èn discussieleider te statisch vonden, was de tweede anders opgezet. Er werd een korte inleiding ge houden, waarna iedereen kon zeg gen wat hl) of zij te zeggen had, zonder dat iemand de discussie leidde. Het gevolg was dat er op een gegeven moment geen sprake meer was van discussie in de grote groep maar er allerlei kleine praat groepjes werden gevormd. De organisatoren hadden daar geen bezwaar tegen. Er werd een pauze ingelast zodat iedereen in zijn kringetje kon doorpraten. De organisatoren gaan ervan uit dat de gang van zaken tijdens een bij eenkomst afgestemd moet zijn op de wensen van het publiek. Van daar dat er van hun zijde niet zo veel behoefte aan is zo'n bijeen komst „van boven af" strak te or ganiseren. Het vereist uiteraard een voort durende improvisatie, maar gezien de stemming onder de ongeveer 50 aanwezigen bleek het allemaal wel aan te slaan. Na de pauze kwam trouwens de discussie in de grote groep vanzelf weer terug. Eén van de aanwezigen las een „overlijdensbericht" voor waarin „met droefenis kennis werd gegeven van het, heengaan van vertrouwen in de levensvatbaarheid van artikel 12 van de arbeidswet." In dat artikel is 50 Jaar geleden al erkend dat werkende jongeren recht hebben op één dag per week onder wijs of vorming. Hierop volgde een levendige dis cussie. De levendigheid zai onge twijfeld mede te danken zijn ge weest aan het feit dat diverse ge meenteraadsleden en andere poli tieke figuren van verschillende par tijen aanwezig waren. Meermalen werd van hun aanwezigheid dank baar gebruik gemaakt door hen op de man af te vragen „En wat doet jullie party nou voor de werkende jongeren". (ADVERTENTIE) Bent u dieVERKOOPSTER en LEERLING-VERKOOPSTER waar wij op wachten JUWELIER VA NES Slinge 465, Rotterdam, Tel. 17.03.90 Je komt niet verder dan het lan ceren van ideeën. Wat ik belang - ryk zou vinden is dat er vanuit de gemeenteraad een groep wordt ge vormd die zich wekeiyks zou kun nen toeleggen op dingen die be langrijk zijn, die nieuwe dingen aan de vork kan prikken. Je bent vandaag als gemeente raadslid constant bezig te beoor delen wat je voorgelegd wordt. We proberen daar wei wat aan te doen, by voorbeeld door het vragenuur tje, De dingen komen dan gelijk in het openbaar; dan gebeurt het sneller dan wanneer je langs alle wegen wandelt die er voor zijn." De man die hier spreekt heeft zestien jaar „gemeenteraadserva- ring": Siem Barendregt, fractie voorzitter van de Party van de Ar beid in de Vlaardingse gemeente raad. Dit jaar stopt hy ermee, ,,'t Lang genoeg speelt voor mij ergens. Als je over een zee van tijd zou beschikken zou 't anders zijn..." Hy is niet de enige in zyn frac tie die opstapt. Dr. A. P. de Jonge gaat, M, Hoogerwaard gaat. De beide socialistische wethouders heb ben hun vertrek al aangekondigd. Breekpunt voor wethouder T. de Bruijn ls zijn verhouding tot de fractie. S. B,: „De Bruyn kan geen be leid voeren als de fractie niet ach ter hem staat. Ik kan "t ook omke ren. De wethouder moet, als hy iets in 't college niet gedaan krygt, naar de fractie stappen en zeggen: wat doen we eraan. Dan kan het in de gemeenteraad worden gespeeld. In "t verleden is altijd vanuit het college gewerkt, en uitstekend ge werkt. Ik geloof dat 't college niet effectief kan werken als er binnen geen grote homogeniteit is. Dit leidt ertoe dat een aantal, voor een bepaalde groep belangrijke punten er niet uitkomt. Dat mag je een wethouder niet kwalijk nemen, maar als er geen voorstel van het college kén komen moet het uit de raad kennen." Maar voor de raad ia dit nog 'n luxe? S. B.: „Ja, maar we moeten er wel aan beginnen." S. B,: „De raad kan een hele hoop willen, maar als 't college zyn me ning niet deelt is het moeilijk wer ken." De raad mag naar zijn me ning niet meer alleen het contro lerend lichaam zyn. „Controleren moet een nevenfunctie zyn en sti- muleren moet de hoofdfunctie zyn." „Punten die er niet uitkwamen" uit het huidige college van so cialisten, confessionelen en mr. J. Heusdens betroffen by voor beeld de stadsgehoorzaal en het be stuur van het Holyziekenhuis. Over de vraag of er gebouwd moest wor den en over de bestemming van Vlaardingen tot woonstad beston den geen meningsverschillen. Met Vlaardingen groeide het aan tal taken van de gemeenteraad. „Het aantal taken bracht mee dat je 'n beetje van de hoofdtaak af dwaalde,' zegt de heer Barendregt. Wat is de hoofdtaak? S. B.: „We moeten goed wonen, leven en werken in Vlaardingen. Met t laatste moeten we ons niet meer bezighouden. Vlaardingen is in Rynmond wat Zedst is in Utrecht geen gezorg voor industrialisatie is nodig, wel veel zorg voor de leefbaarheid, voor allerlei voorzie ningen in de stad." De bestuurder moet naar zyn mening kunnen biyven overzien wat hy bestuurt. .Daarom moeten zaken als haven en industrie" naar een hoger bestuur. Dat hogere or gaan zou tevens het coördinerend orgaan voor de leefbaarheid moe ten zyn." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Jacques En gels, ex-NW-bestuurder en ken ner van de arbeidssituatie in Zuld- slavië, spreekt dinsdagavond in Triangel te Vlaardingen over „de mocratisering van de badryven". Na zyn inleiding, die om 20.00 uur begint, kan gediscussieerd wor den. De PSP organiseert deze open bare bijeenkomst. Remi Poppe maakt van die gelegenheid gebruik om in de zaal „politieke objecten" tentoon te stellen. Toegang gratis. SCHIEDAM De Schiedamse af deling van de Party van de Arbeid staat achter een beperkt progres sief akkoord met PPR en PSP in provinciaal verband. Gisteravond werd door de afde ling een ledenvergadering gehou den om tot een standpuntbepaling te komen over politieke samenwer king in verband met de Provinciale Statenverkiezingen. Dit standpunt dient ter informatie'van de afge vaardigden van de afdeling, die vandaag op de provinciale verga dering van de party over dit on derwerp moéten beslissen. Bij dit PAK wordt er van uitge gaan dat er een beperkt gezamen- ïyk programma komt waarin voor al punten met betrekking tot de leefbaarheid zyn opgenomen. De drie partyen zullen wel met ge scheiden lijsten de verkiezingen ingaan. De Schiedamse afgevaardigden hebben de opdracht meegekregen er op aan te.dringen dat by een eventuele samenwerking „er uitge haald wordt wat er in zit" en dat na de verkiezingen wordt verder gepraat tussen de drie partijen, KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Zaterdag 31 anuari houdt de muziekvereniging Concordia een stroopwafelactie ten behoeve van de aanschaf van nieuwe uniformen. Thans staat al vast dat het korps zich op 28 februari voor het eerst met de nieuwe uniformen zal pre senteren in gebouw De Rank.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1